рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу

Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу - раздел Философия, Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу Стадії розвитку національної господарської системи України Як Наукова Дисципліна Національна Економік...

Як наукова дисципліна національна економіка - комплексне вчення про закономірності становлення та функціонування господарської системи суспільства, теоретичні та методологічні підходи щодо розробки державної політики щодо подальшого розвитку національної господарської системи.

Предметом вивчення дисципліни „національна економіка" є сукупність продуктивних сил, економічних відносин, соціокультурних, політичних, морально-етичних традицій і цінностей ведення господарської діяльності, що встановились у певній державі і впливають на особливості її економічного розвитку.

Як явище соціально-економічної реальності національна економіка - це єдина економічна система суспільства, в якій стабільними, динамічними, повторюваними та стійкими взаємозв'язками поєднані умови та фактори виробництва, його результати, сукупність економічних агентів і економічних відносин, інститути, традиції, принципи та механізми господарювання, що у своїй взаємодії формують єдиний господарський механізм нації.

Національна економіка - економіка певної країни, що має ознаки економічної системи (загальне) та власні особливості і принципи розвитку (особливе), що проявляються в таких формах: економічний потенціал, структура господарського комплексу та галузей господарства, внутрішні чинники соціально-економічного розвитку, господарський механізм регулювання та координації, особливості програмування та прогнозування соціально-економічних процесів, а також особливості забезпечення економічної безпеки держави в умовах поглиблення тенденцій до інтеграції і глобалізації світогосподарських зв'язків.

З позицій системного підходу національна економіка також може бути визначена як система організації господарського життя в державі.

Сучасна національна економіка держави - це модель економіки, яка базується на закономірностях змішаної соціально-економічної системи і включає національні особливості її функціонування, що проявляються в економічному потенціалі країни, особливостях регулювання та координації, галузевій системі організації та господарських комплексах, державному устрої, особливостях національної економічної політики та забезпечення економічної безпеки, традиціях, внутрішніх чинниках розвитку, місця і ролі економіки у системі світового господарства, рівні продуктивних сил суспільства, культури, техніки і технологій, що направлені на формування постіндустріального суспільства.

Національна економіка як єдина система складається в процесі еволюції життєдіяльності певної спільноти людей. Національна економіка не виникає на найнижчих щаблях розвитку людського суспільства (стадо, рід, плем'я, народність), а лише на стадії його оформлення як нації.

Нація - це історично сформована спільність людей, що характеризується ознаками:

- наявність спільної території проживання та життєдіяльності - принцип територіальної цілісності;

- спільний координаційний центр, що має форму державної інституції;

- спільність економічного життя (єдиний внутрішній ринок, грошова та податкова системи, принципи господарювання, економічне законодавство тощо);

- спільність психологічного складу, що проявляється у спільності культури, ментальності, загальноприйнятих цінностях і традиціях, мови;

- суверенітет як верховенство держави у вирішенні внутрішніх питань розвитку та його незалежність у сфері міжнародних відносин;

- національна свідомість та ідеологія.

Еволюція людського суспільства від родового строю до формування нації - процес розвитку та ускладнення продуктивних сил, розподілу праці, суспільного виробництва, економічних відносин у єдності з культурною, політичною та іншими сторонами суспільного буття - процес становлення національної економіки країни. У процесі розподілу праці, спеціалізації та кооперації, розвитку торгівлі та інтеграційних зв'язків між державами, регіонами, змінювалась і структура населення держави (асиміляція, міграція). Тому лише показником національної приналежності не можна характеризувати національну економіку країни.

Національна економіка є складною системою, єдиним господарським організмом з основними ознаками:

Єдина мета - усі елементи національної економіки мають кінцеву та проміжні цілі функціонування і підпорядковані єдиній меті - забезпечити стале економічне зростання суспільства.

Структура національної економіки - 1) виробничі зв'язки та залежності, що виникають під впливом суспільного поділу праці, рівня розвитку продуктивних сил та виробничих відносин; 2) співвідношення між галузями та господарськими комплексами, які виражають господарські пропорції і стан суспільного поділу праці.

Ієрархічність структури - національна економіка має багатоярусну структуру: мікроекономіку (економіка домогосподарств, фірм та підприємств), мезоекономіку - галузеву економіку, макроекономіку (господарський комплекс країни в цілому, загальні економічні процеси на рівні всього суспільства).

Організаційно-функціональна взаємозалежність між елементами системи - усі елементи та рівні національної економіки пов'язані продуктивними силами і виробничими відносинами у процесі суспільного виробництва на рівні галузей та міжгосподарських комплексів.

Наявність механізмів самозбереження та саморозвитку - це комплекс форм, методів і важелів управління розвитком продуктивних сил, техніко-економічних, організаційно-економічних та соціально-економічних відносин, суспільного способу виробництва. Економічна наука виділяє такі механізми саморозвитку і самозбереження: ринкове саморегулювання, державне регулювання та корпоративне регулювання економіки.

Керованість - добровільне підпорядкування об'єктивним закономірностям розвитку економічних відносин (ринок) та через опосередковане державне втручання в економіку. Громадянське суспільство делегує державі повноваження щодо правового та інституційного оформлення економічних відносин, і кожен елемент та підсистема національної економіки повинен дотримуватись їх (владний примус). А також через корпоративне регулювання та управління соціально-економічними процесами національної господарської системи шляхом вироблення та застосування альтернативних до ринку та держави механізмів координації.

Зворотні зв'язки між елементами системи - обіг економічних ресурсів (трудові, матеріальні, нематеріальні, фінансові, інформаційні та ін.), ринок з його розгалуженою інфраструктурою, суспільний та корпоративний сектори національної економіки.

Динамічність - національна економіка постійно розвивається під впливом економічних законів і закономірностей. В сучасних умовах вирішальними для її динамічного та сталого вирішальними стають нові чинники. Це - знання, наука, інформація, техніка та технологія, що є головними продуктивними силами сучасної економіки. Змінюється співвідношення між галузями та господарськими комплексами, сферами виробництва та послуг. Пріоритетними стають ті галузі та сфери економіки, що за рахунок високих технологій, інформаційних систем забезпечують подальший високотехнологічний, наукомісткии та якісний розвиток національних економік.

Відкритість- господарство має відкритий характер, що проявляється у зовнішніх зв'язках суб'єктів господарювання (міжнародні, регіональні, світогосподарські економічні взаємовідносини): міжнародна спеціалізація та кооперація, міжнародний рух ресурсів, торгівля тощо.

Цілісність - стійкі повторювані економічні відносини виробництва, обміну, споживання та розподілу між галузями, сферами і господарськими комплексами національної економіки.

Межі національної економіки не завжди збігаються з державними кордонами і визначаються функціонуванням національних суб'єктів господарювання на території країни та за її межами. Тобто, у статиці ми маємо справу з економічною моделлю розвитку певної держави, а в динаміці визначаємо загальний результат від економічної діяльності з урахуванням закордонних операцій національних господарських одиниць.

Мета дослідження національної економіки - формування стратегії національного збалансованого та стійкого соціально-економічного розвитку з урахуванням особливостей національного господарського механізму, вітчизняного ринку, історичних, соціальних та геополітичних особливостей, темпів і пропорцій відтворення; вироблення рекомендацій для органів державної влади, суб'єктів економіки з метою його раціоналізації і оптимізації, забезпечення сталого економічного зростання.

Оскільки нація складається з політичної, соціально-культурної та економічної підсистем, то на результати функціонування господартва держави впливають не тільки економічні, а й політичні, морально-етичні, культурні, психологічні та інші фактори. Тому національна економіка як наукова дисципліна пов`язана з психогією, філософією, соціологією, політологією, етнографією, демографією, історією та ін. Найбільш тісні зв'язки національна економіка зберігає з цілим комплексом економічних наук. Економічна теорія (політекономія) вивчає економічні процеси та явища представляє і є методологічною базою економічних наук. Економіка особливих форм економічних відносин (Фінанси, Кредит, Маркетинг, Менеджмент, Економіка природокористування) розглядає економічні явища на мікро-, макро-, мезо- та супермакроекономічному рівнях. Інформаційно-аналітичні економічні науки (економіко-математичне моделювання та прогнозування, статистика, аналіз господарської діяльності) досліджують принципи управління економікою через вироблення кількісних характеристик та співвідношень між економічними явищами та процесами, взаємозв'язки між економічними величинами на основі застосування математичних моделей і статистичних методів обробки економічної інформації. Історико-економічні науки (історія економічної думки, історія народного господарства) досліджують проблеми розвитку самої економічної науки у ретроспективі, накопичують знання про етапи її розвитку, а також аналізують перспективи та подальші шляхи їх еволюції.

Національна економіка належить до конкретно-економічних наук. Вона досліджує господарську систему суспільства: економіко-географічні фактори функціонування, економічний стан і потенціал, напрямки сталого розвитку господарства, визначає механізми регулювання економіки, проблеми входження економіки країни у систему світогосподарських зв'язків та створення умов економічної безпеки в умовах глобалізації світового ринку.

Національна економіка пов'язана з економічною політикою та стратегією держави.

Методи дослідження: математичне моделювання, соціально-економічне прогнозування, комп'ютерна обробка даних та побудова імітаційних моделей, статистичні і аналітичні методи та моделі.

Методологічні принципи курсу:

1. Принцип системності - дослідження національної економіки як цілісного господарського комплексу, що складається зі взаємопов'язаних підсистем, елементів цих підсистем, ієрархічних рівнів та постійних взаємозв'язків між ними.

2. Принцип науковості- вирішення задач дисципліни об'єктивно, у реальному вигляді.

3. Принцип діалектичної єдності - врахування загальних, специфічних і одиничних особливостей та тенденцій розвитку держави.

4. Принцип історичності - господарський комплекс розглядається у його історико-економічного розвитку: у ретроспективі та перспективі.

5. Принцип динамізму і безперервності - національна економіка як явище соціально-економічної реальності перебуває у постійному розвитку.

6. Принцип цілепокладання - будь-яке знання має отримуватись та використовуватись для досягнення певних цілей.

7. Принцип збалансованості - оптимальне поєднання наукового знання та його практичного застосування.

Національна економіка використовує для дослідження загальнонаукові методи: системний метод, методи аналізу і синтезу, індукції та дедукції, наукової абстракції, поєднання логічного та історичного та спеціальні методи: економіко-математичне моделювання, соціально-економічний експеримент, анкетування, економічний аналіз.

Ефективність національної економіки залежить від рівня розвитку продуктивних сил і виробничих відносин, мотивацій усіх членів суспільства та їх груп та принципів бізнес-поведінки. Ринкові перетворення передбачають зміну принципів економічної діяльності.

Складовою функціонування національної економіки є її ресурсний потенціал - як традиційні економічні ресурси (праця, земля, капітал), так і нові, характерні для переходу до інформаційної економіки (економіки знань) - новітня техніка і технологія, інформація, знання, наука. Їх оптимальне поєднання є основою сталого економічного зростання. Україна має досить потужний економічний потенціал, проте його структура та темпи розвитку значно відстають від тих самих показників розвинених економік. Об'єктивним чинником є те, що в умовах командно-адміністративної системи українська економіка була частиною загальносоюзного єдиного господарського комплексу із загальними закономірностями та принципами розвитку. Суб'єктивні чинники - недостатня увага держави до відновлення та нарощення економічного потенціалу на інноваційній основі, до трансформації планово-командної системи. Процес відтворення та становлення економічного потенціалу України потребує зусиль нації у здійсненні переходу до нового типу економічно­го зростання, що грунтується на нових формах поєднання науки з виробництвом, створенні нових елементів продуктивних сил у відповідності з тенденціями розвитку сучасних змішаних економік розвинених держав. Актуальними для сучасних національних економік є питання екологічної безпеки. Екологічні проблеми мають глобальний характер, і балансу інтересів між природою і суспільством буде досягнуто лише за умов, коли кожна країна буде вносити свій вклад у їх подолання,

Існує два основні типи господарського механізму: ринкове саморегулювання та державне управління економікою. У процесі ускладнення економічних відносин вони змінюються і доповненюються соціальним контролем з боку суспільства (ЗМІ, релігійні, соціальні, культурні, політичні організації тощо) та крупного бізнесу в особі сучасних корпорацій та надфірмових утворень.

Для забезпечення конкурентного становища на світовому ринку національна економіка має сприяти підвищенню внутрішніх стандартів економічного розвитку до міжнародного рівня. За часів СРСР Україна була відокремлена від світового господарства і виконувала вузькоспеціалізовані завдання зовнішньоекономічного співробітництва. Зі здобуттям незалежності наша країна значно розширила взаємозв'язки з іншими країнами світу, зріс ступінь відкритості національної економіки. За короткий час Україна була вимушена забезпечувати внутрішню та зовнішню конкурентоспроможність національних товаровиробників. Ця діяльність має ряд прорахунків, що не дозволяють провадити чітку зовнішньоекономічну політику. За розрахунками Всесвітнього економічного форуму Україна не залишає 56-го місця серед 58 країн за індексом "поточної конкурентоспроможності" і 57-го місця серед 59 країн за індексом "динамічної конкурентоспроможності". За індексами "інституційної якості" Кауфмана - Крея - Зойдо-Лобатона та Ведера Україна має середній показник "- 5,8" ("-6,4 за індексом Ведера"), тоді як для розвинених країн від має середнє значення 12,6.

Для збереження економічної самостійності в умовах глобалізації необхідна розробка національної стратегії та програм економічної безпеки національної економіки.

Національна безпека держави - це такий стан економіки та інститутів влади, за якого забезпечується гарантований захист національних інтересів, гармонійний, соціально орієнтований розвиток країни, достатній економічний та оборонний потенціал за найнесприятливіших варіантів розвитку внутрішніх та зовнішніх економічних процесів. У вітчизняній системі економічної безпеки держави існують суперечності між ринковими відносинами і залишками командної системи господарювання; суперечності реструктуризації і трансформації господарюючих суб'єктів; суперечності у сфері управління та регулювання економічних процесів і явищ; зовнішньоекономічної політики; суперечності у визначенні векторів розвитку національної економіки. За індикаторами ЄБРР щодо структурної перебудови національних економік (переважно у сфері приватизації, формування фондового ринку, збереження принципів вільної конкуренції та недопущення монополізму, розвиток банківської сфери та ін.) Україна у 2000 р. мала 2,4 при шкалі від 1 (централізована планова економіка) до + 4 (розвинута ринкова економіка), в той час як в Угорщині цей показник дорівнював 3,7, в Естонії та Польщі- 3,5, Чеській Республіці-3,4. За міжнародними рейтинговими оцінками в умовах надстрімких інтеграційних та глобалізаційних змін за показниками економічного розвитку Україна скоріше тяжіє до країн третього світу, аніж до розвинених ринкових економік

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу Стадії розвитку національної господарської системи України

Національна економіка як наука Предмет і задачі курсу... Моделі національних економік... Стадії розвитку національної господарської системи України...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Моделі національних економік
Вихідним поняттям для аналізу сучасних моделей національних економік є дефініція „економічна система суспільства". Економічна система суспільства та модель національної економіки співвіднос

Класифікація економічних систем суспільства
1. За типом власності на засоби виробництва (формаційний підхід): • Первіснообщинний лад - економічна система первісної общини базувалась на спільній власності. Зас

Стадії розвитку національної господарської системи України
Національна господарська система України пройшла у своєму розвитку ті ж стадії, що й інші економічні системи: виникнення, формоутворення (формування власних засад відтворення)

Напрямки економічних реформ в Україні
1. Реформування відносин власності та формування умов для підприємницької діяльності. З 1991 року ВР України було прийнято закони, що визначили основні умови та форми ві

Основні економічні показники національної економіки
Національна економіка - це сукупність всіх галузей, господарських комплексів і регіонів країни, об'єднаних в єдине ціле різноманітними економічними зв'язками; історично сформована в певних т

Обчислення обсягу національного виробництва
Суспільний продукт - це узагальнюючий результат діяльності суб'єктів національного господарства; вся маса матеріальних і духовних благ, створених суспільством за певний проміжок часу (за рік

Економічні теорії національної економіки
Формування національних економік почалось за часів формування націй, а свого розквіту набуло з початком промислових революцій, на базі яких виникло масове виробництво з глибокою спеціалізацією і ко

Суспільний добробут: поняття та теоретичні підходи
Основні принципи теорії суспільного добробуту були сформульовані на поч. XIX ст. англійським філософом Ієрамією Бентамом. Він писав: "Найбільше щастя найбільшій кількості членів суспільства -

Соціально орієнтована ринкова економіка
Визначення суспільних потреб та інтересів здійснюється через узагальнення і поєднання особистих, колективних і державних інтересів. Суспільним джерелом виникнення цілей є потреби та інтереси людей.

Екологічний потенціал
Міні-лексикон: економічний потенціал, склад потенціалу національної економіки, національне багатство (національний капітал), людський капітал, природні умови, природні ресур

Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал (ПРП) країни - важливіший фактор розміщення і розвитку її продуктивних сил. Це кількість, якість, сполучення природних ресурсів території. Приро

Демографічна ситуація в Україні.
Головними характеристиками демографічного потенціалу країни є: • співвідношення показників природного руху населення, що розглядаються послідовно за певний проміжок часу; • статев

Демографічна ситуація в Україні.
Головними характеристиками демографічного потенціалу країни є: • співвідношення показників природного руху населення, що розглядаються послідовно за певний проміжок часу; • статев

Інформаційний потенціал
Інформація до середини XX ст. не була об'єктом уваги та аналізу щодо її впливу на особистість і державу. Принципово нове ставлення до інформації сформувалося, коли економічне лідерство почало пов’я

Екологічний потенціал
Екологічна ситуація в Україні є складною. Три основні чинники вплинули на екологічну ситуацію: аварія на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 р.), невміла меліорація земель, розвиток промисловості пр

Інституціональні елементи національної економіки
Інституціональні елементи мікрорівня національної економіки - підприємства, робітників, фірми, домогосподарства - у кожному з цих елементів ті

Населення як рушійна сила розвитку національної економіки
Населення - одна з рушійних сил розвитку національної економіки. Люди, що проживають на території країни, об'єднані спільною культурою побуту, звичаями та традиціями - творці її господарсько

Матеріально-технічна база розвитку національної економіки.
Життєдіяльність людини відбувається у довкіллі, що забезпечує її необхідними засобами існування і є чинником розвитку національної економіки. Україна багата на різноманітні природні ресурс

Сутність, склад та функції ринкової інфраструктури
Ринкова інфраструктура національної економіки - це система організаційно-правових інституцій для підтримки розвитку ринкових відносин господарських суб'єктів у національній економіці. Інфрас

Основні елементи спеціалізованої ринкової інфраструктури та їх характеристика
Основними елементами спеціалізованої ринкової інфраструктури є: 1) біржі – регуляторно-функціонуючі організаційні форми оптових ринків цінності; 2) аукціони –

Причини і цілі втручання держави в економіку
Державність – властивість державної влади національно-територіального утворення, що виражає реальну потенційну здатність втілювати і захищати суверенітет нації. Створення держави направлене

Причини і цілі втручання держави в економіку
Державність – властивість державної влади національно-територіального утворення, що виражає реальну потенційну здатність втілювати і захищати суверенітет нації. Створення держави направлене

Суб’єкт ДРЕ - держава в особі органів управління.
Методи ДРЕкласифікуються за формою й засобами впливу. За формою впливу: - методи прямоговплив

За засобами впливу: правові, економічні, адміністративні, пропагандистські.
7.3. Економічні функції держави ( functio – виконання, обов’язок) Економічна функція набуває пріоритетного значення у порівнянні з політичною, соціальною та міжнародно

Система органів державного регулювання економіки
Система регулювання національної економіки складається з організаційно-управлінських структур різного ієрархічного рівня та підпорядкування. Це законодавча, виконавча, місцева, судова влада та Наці

Сутність понять «демократія».
Становлення і розвиток національної господарської системи полягає у взаємодії інституціональних рівнів. В інституціональній системі наявні механізми координації базових економічних інститутів. Особ

Бюрократія та бюрократизм.
Розвиток демократичної національної економіки гальмує значна бюрократизація суспільства. Розрізняють бюрократію як елемент ієрархічних систем та бюрократизм як крайню форму її прояву. Б

Економічна свобода та економічний порядок.
Для соціально-економічного розвитку національної економіки, економічного зростання, поглиблення демократизації необхідне створення повноцінних громадянських інститутів. Мають бути визначені й забез

Види структурних співвідношень економіки
Економіка країни - сукупність якісно визначених взаємопов'язаних підсистем. Структура економіки – це взаємозв'язки та взаємозалежності між окремими частинами економіки

Державне регулювання структурних зрушень в економіці
Державна структурна політика має забезпечити послідовність, обґрунтованість, ефективність і доцільність структурних змін в економіці. Рис 7.1, 7.2. – цілі, пріоритети державної структурно

Економічне програмування. Державні та регіональні цільові програми
Економічне програмування – інструмент державної економічної політики в національній економіці [13д]. Програма - це інструкція, принцип, орієнтир руху, Економічна програма - ц

Механізми забезпечення економічного зростання
Міні-лексикон:політика економічного зростання, еволюція, революція, прогрес, регрес, економічний розвиток, економічне зростання, індекс економічного зростання, типи економіч

Механізми забезпечення економічного зростання
Забезпечення сталого зростання - основна мета макроекономічної політики держави. Механізми забезпечення економічного зростання - трансформація бюджетних ресурсів та зниження податкового навантаж

Форми інтеграції у світовому господарстві
- Спілки, Ліги, Об’єднання, Союзи, Альянси, Договори, протекціонізм, лобіювання; - Міжнародні території, Території спільного користування, Території спеціального розвитку,вільні

Основна
1. Гринів Л.С., Кічурчак М.В. Національна економіка: Навч.посібник.-Львів: «Магнолія 2006»,2009.-464 с. 2. Державне регулювання економіки: Навч. посіб./ С. М. Чистов, А. Є. Никифоров та ін

Додаткова
1. Екологічні проблеми розбудови громадянського суспільства в сучасній Україні. - К., 2000. - С. 53. 2. Економіка й організація інноваційної діяльності: Підручник: / О.І. Волков, М.П. Дени

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги