рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Структура та функції філософського знання

Структура та функції філософського знання - раздел Философия, Поняття, предмет і ознаки філософії та філософствування Через Всезагальність Та Всеохопність Філософських Проблем, З Розвитком Філосо...

Через всезагальність та всеохопність філософських проблем, з розвитком філософії виникла потреба у спеціалізації філософського дослідження окремих сфер. Таким чином виникли окремі філософські дисципліни. Процес виділення філософських дисциплін розпочався ще за античних часів завдяки давньогрецькому мислителю Аристотелю і триває до наших днів. Однак відбувається не просто поява нових галу­зей філософського знання, а постійна видозміна його структури. Одні дисципліни висуваються на перший план, інші відсуваються за задній. В давнину більш за все цікавилися світом, у середні віки — Богом, у Новий час — природою, у XIX ст. переважають дослідження людського суспільства і самої людини.

Основні філософські дисципліни:

Онтологіядосліджує світ у цілому та його буття. На ранніх ета­пах існування філософії, коли не існувало достеменних наукових знань про світ, онтологія уявлялась як метафізика — вчення про Ідеальні, надчуттєві основи буття. З переходом до Нового часу набула поширення натурфілософія — філософія природи.

Гносеологія(епістемологія) — розділ філософії, який вивчає шляхи, можливості, способи та результати процесу пізнання.

Етика—вчення про мораль.

Естетика— вчення про красу.

Аксіологія— вчення про цінності.

Соціальна філософія та філософія Історії— розділ філо­софії, який вивчає людське суспільство, його устрій, основні закони історичного розвитку, місце і роль людини в суспільстві.

Логіка— розділ філософії, який займається структурами І формами правильного мислення.

Філософська антропологія— розділ філософського знання, який вивчає людину.

Історія філософіїнамагається встановити основні тенденції виникнення, становлення та функціонування самої філософії.

Філософія — це форма суспільної свідомості, різновид духовної діяльності, яка виконує вкрай важливі функції для людини та суспільства. Основні функції філософії такі:

1) Світоглядна— допомагає людині знайти сенс власно­го життя. У принципі, від філософії годі чекати остаточних відповідей на питання: «Для чого я живу?», адже у філософії важливіше філософс­твування — цебто процес, а не його кінцевий результат. Однак людина не може жити без хоч якогось сенсу. Інакше її чекає «сенсожиттєвий вакуум», який вона заповнюватиме штучним шляхом — пияцтвом. наркоманією, суспільно небезпечною поведінкою.

Філософія має сприяти пробудженню творчого, конструктивного ос­мислення людиною самої себе, потрясінню свідомості. Потрясіння — про­лог до пробудження духу, до самостійного й відповідального життя.

Крім того, продукування філософією багатьох сенсів є позитив­ним з огляду на те, що це допомагає людині швидше адаптуватися до життєвих обставин, які в нашому складному світі змінюються із есе зростаючою швидкістю.

2} Методологічна — вказує на основні напрями і принципи пізнан­ня навколишнього світу. При цьому філософія сама по собі не відкри­ває законів, які б могли зрівнятися за ступенем точності із законами науки, однак встановлює певні межі, в яких має розвиватися наука, підсумовує її результати у загальній картині світу.

3) Аксіологічна — обґрунтовує цінності та гуманістичні ідеали, які людство не просто виробило, а вистраждало у процесі розв'язання проблем і протиріч минулих і сучасних цивілізацій та культур. Тож, узагальнюючи практичний, інтелектуальний І, духовний досвід людства, як справжня мудрість поколінь, філософія, з одного боку, застерігає («не переступіть межі загальнолюдських цінностей, бо це шлях у ні­куди»), а з Іншого — пропонує («тільки спираючись на накопичений віками позитивний світоглядний, пізнавальний, методологічний та інший арсенал можна його збагатити, щоб вирішити нові проблеми»). І так буде завжди, доки існує людство.

У добу загострення глобальних проблем філософій покликана про­аналізувати допустимі межі «інструментального» ставлення до світу та альтернативні шляхи прогресу, розвитку сучасної цивілізації. Нині, на межі тисячоліть, немає нічого актуальнішого, ніж збереження життя на Землі, запобігання глобальній катастрофі людства. Нині філософія не може абстрагуватися від можливого апокаліпсису, вона має бути філософією життя, І є цьому полягає її покликання.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Поняття, предмет і ознаки філософії та філософствування

На сайте allrefs.net читайте: Поняття, предмет і ознаки філософії та філософствування.

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Структура та функції філософського знання

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Поняття, предмет і ознаки філософії та філософствування
Назва«філософія» походить від двох грецьких слів — «філос» і «софія», які у перекладі означають «любов до мудрості». Філософія — це система теоретичних поглядів на світ у цілому

Специфіка філософії: співвідношення філософії зі світоглядом, наукою і релігією
Специфіка філософії яскравіше проявляється через співставлення із світоглядом, наукою та релігією. Співставлення філософії зі світоглядом стає необхідним. Світог­ляд — це притаманні кожній

Сторико-філософський процес: поняття, природа, типологія. Основне питання філософії: різноманітність підходів
Історико-філософський процес— процес розвитку філософської думки від давнини до сучасності. Наявність історико-філософського процесу означає, що поступ філософських знань відбувавс

Сторична доля міфології
Хоча філософія претендує на вирішення вічних питань, які завжди цікавили людину, сама вона не є вічним способом їх розгляду. Філосо­фія виникає тільки в середині І тис. дон. е. на певному етапі роз

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги