рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Предмет філософії та особливості філософського мислення

Предмет філософії та особливості філософського мислення - раздел Философия, Конспект Лекцій З Курсу Філософії* Модуль 1....

Конспект лекцій з курсу філософії*

МОДУЛЬ 1. ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ

ТЕМА 1.ПРЕДМЕТ ФІЛОСОФІЇ

Вивчення цієї теми здійснюється за таким планом:

1. Поняття філософії, її значення в системі вищої освіти.

2. Поняття та типи світогляду.

3. Предмет філософії та особливості філософського мислення.

4. Основні питання, методи і функції філософії.

Конспективний виклад теми

Поняття філософії, її значення в системі вищої освіти

Таке вживання слова «філософія» хоч і не відповідає тому значенню, яке вкладають у нього сьогодні професійні філософи, має певні підстави. З… 1. Раціональна філософія — логіка — наука про правильне мислення, яка вчила… 2. Моральна філософія — наука про правильні вчинки, яка поділялась на монастику, тобто етику — науку про управління…

Поняття та типи світогляду

а) практична діяльність — полягає в безпосередньому перетворенні предметів матеріального світу, внаслідок чого створюється навколишнє середовище,… б) практично-духовна діяльність — полягає в такому перетворенні дійсності в… в) теоретична діяльність — полягає в такому перетворенні дійс­ності в уявленні людини, внаслідок якого створюється…

Предмет філософії та особливості філософського мислення

Фундатором європейської філософської традиції є давньогрецький мислитель Сократ (470—399 pp. до н. е.), який визначив подальший напрям філософії… а) гносеології — теорії пізнання, вченню про те, що таке істинне знання і які… б) етиці — вченню про те, що таке добро і зло, і як людина повинна оцінювати свої вчинки;

Основне питання, методи і функції філософії

По-різному філософи відповідають на питання про можливість пізнання світу. Послідовний матеріалізм доводить, що світ в принципі можна пізнати.… Якщо матеріалізм та ідеалізм виражають два протилежні підходи до розуміння… Поділ філософських систем залежно від розв’язання питання про розвиток не збігається з поділом на матеріалізм і…

Питання для самоконтролю

2. Дайте визначення світогляду та охарактеризуйте його історичні типи. 3. Визначте і охарактеризуйте основне питання філософії та його дві сторони.… 4. Назвіть основні методи в філософії і дайте їм відповідну характеристику.

Тема 2.Філософія стародавнього світу

Вивчення цієї теми здійснюється за таким планом:

1. Історія філософії як наука та принципи її періодизації.

2. Історичні типи філософії.

3. Давньоіндійська філософія.

4. Філософія Стародавнього Китаю.

5. Антична філософія.

Конспективний виклад теми

Сторія філософії як наука та принципи її періодизації

1) ступінь розвитку продуктивних сил, зрілість суспільних відносин; 2) ступінь розвитку загальної культури і науки; 3) світоглядні умови та філософські джерела.

Сторичні типи філософії

Історичні типи філософії такі:

1. Філософія Стародавнього Сходу. Філософія античності.

2. Філософія Середньовіччя. Філософія Відродження.

3. Філософія Нового часу та Просвітництва.

4. Класична німецька філософія.

5. Сучасна світова філософія (позитивізм, екзистенціалізм, психо­аналіз, марксизм та ін.).

6. Філософська думка в Україні.

Давньоіндійська філософія

1) стрибок у розвитку виробничих сил внаслідок переходу від бронзи до заліза; 2) поява товарно-грошових відносин; 3) виникнення держави;

Філософія стародавнього Китаю

Найвпливовішим ідеалістичним напрямом, що виникає в VI—V ст. до н. е. і зберігає своє значення аж до наших днів, було філософське вчення видатного… «Жень» визначає відносини між людьми, пропагує любов до людей, повагу до… З точки зору Конфуція, життя та смерть визначаються долею, а багатство та знатність залежать від неба. «Небо» — це…

Антична філософія

Перший — період ранньогрецької філософії — охоплює епоху від виникнення філософського мислення на початку VI ст. до н.е. до часів Сократа (кінець V… Другий період має назву класичного. З філософів цього періоду першим слід… Третій період історії античної філософії пов’язаний з епохою еллінізму і Римської імперії. Він починається приблизно з…

Питання для самоконтролю

2. За якими ознаками поділяються школи староіндійської філософії на ортодоксальні та неортодоксальні. 3. Назвіть школи староіндійської філософії. 4. Які чотири благородні істини лежать в основі вчення буддизму?

ТЕМА 3.ФІЛОСОФІЯ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Вивчення цієї теми здійснюється за таким планом:

1. Загальна характеристика філософії Середньовіччя, основні етапи її розвитку.

2. Основні напрями середньовічної філософії (номіналізм та реалізм).

3. Загальна характеристика та світоглядні основи епохи Відродження.

4. Діалектика епохи Відродження.

5. Натурфілософія епохи Відродження.

6. Реформація, її ідеї.

Конспективний виклад теми

Загальна характеристика філософії Середньовіччя, основні етапи її розвитку

Особливості філософії Середньовіччя. На відміну від грецької філософії, яка була пов’язана з язичницьким багатобожжям (політеїзмом), філософська… Світогляд у середньовічній філософії має назву креаціонізму від латинського… Вчення про буття. Згідно з християнським догматом, Бог створив світ із нічого, створив актом своєї волі, внаслідок…

Загальна характеристика та світоглядні основи епохи Відродження

Нова епоха утверджує відродження античної культури, античного способу життя, античного мислення, звідси і нова назва «Ренесанс», тобто… Найважливішою характерною рисою світогляду епохи Відродження була його…

Діалектика епохи Відродження

Протягом досить тривалого часу ці різні світоглядні установки не виявили своєї несумісності, тому конкретним об’єктом існування для ідеологів… Природна людина претендує на роль найвищої реальності, не принижуючи… Вчення про людину. Згідно з роздумами одного з гуманістів XV ст. Джованні Піко Мірандоли, Бог, створивши людину,…

Натурфілософія епохи Відродження

Зростання промисловості, торгівлі, мореплавства, військової справи, тобто розвиток матеріального виробництва, обумовило розвиток техніки,… Одним із характерних представників ренесансної філософії цього спрямування був… Микола Кузанський, як і більшість філософів його часу, орієнтувався на традицію неоплатонізму. Однак при цьому він…

Реформація, її ідеї

М. Лютер (1483—1548 pp.) піддав критиці офіційну католицьку доктрину. Його позиція виходила з ідей містичного пантеїзму Майстера Екхарта,… Ж. Кальвін (1509—1564 pp.) був автором іншого, більш радикального варіанта… Реформація за своїм ідейним змістом була типово ренесансним феноменом. Водночас вона істотно відрізняється від…

Питання для самоконтролю

2. Що таке креаціонізм? 3. Яким чином вирішується проблема людини у християнському віруванні? 4. У чому полягає «боротьба» між номіналізмом та реалізмом?

Конспективний виклад теми

Сторичні передумови появи філософії Нового часу та її загальна спрямованість

У Новий час матеріалізм виникає спочатку в Англії. Його представниками були Ф. Бекон, Т. Гоббс, Д. Локк та ін. Матеріалізм цього часу — це не стихійний матеріалізм стародавнього світу, а… Але оскільки потреби практики вимагали нових знань, то це об’єктивно вело до необхідності узагальнення їх, до розвитку…

Характеристика діяльності основних філософів цієї епохи

Ф. Бекон (1561—1626 рр.) — родоначальник нової форми англійського матеріалізму і всієї тогочасної експериментальної на- уки. Саме він сформулював… Ф. Бекон обґрунтував у теорії пізнання принцип емпіризму. З цього принципу він… У його творах можна побачити новий підхід до питання про мету пізнання. Його знаменитий афоризм «Знання — сила»…

Філософія Просвітництва та метафізичний матеріалізм

Вважається, що Просвітництво було започатковано в Англії під впливом філософських ідей Д. Локка, який створив вчення про державу, владу і право.… Французьке Просвітництво порушує проблему вдосконалення суспільства шляхом… Ф. Вольтер (1694—1778 рр.) у своїх творах «Кандід», «Філософський словник» та ін. висував ідеї, спрямовані проти…

Французький матеріалізм XVIII ст.

Французькі матеріалісти робили спробу розв’язати питання про походження свідомості, спираючись на принцип загальної чуттєвості матерії (гілозоїзму).… П. Гольбах у своїй праці «Система природи» послідовно розвинув основні ідеї… Отже, механіцизм неминуче призводить до метафізичних пози­цій, оскільки все багатство руху зводиться до переміщення…

Питання для самоконтролю

2. Охарактеризуйте філософські погляди вчених англійської школи — Ф. Бекона, Д. Локка та Т. Гоббса, їхні наукові здобутки. 3. У чому полягає суть емпіризму та проблеми методу філософії Ф. Бекона? 4. Дуалізм філософії Р. Декарта і його вчення про вроджені ідеї та дедуктивний метод.

ТЕМА 5.НІМЕЦЬКА КЛАСИЧНА ФІЛОСОФІЯ

1. Загальна характеристика епохи і необхідність розробки класичної німецької філософії. 2. Теорія пізнання та етичні погляди І. Канта. 3. Об’єктивний ідеалізм Г. Гегеля. Діалектика та принци­пи історизму. Суперечність між методом та системою.

Конспективний виклад теми

Загальна характеристика епохи і необхідність розробки класичної німецької філософії

Специфіка і суперечливість соціально-економічного та історичного розвитку Німеччини цього часу знайшли свій вияв у німецькій суспільній думці… Німецька класична філософія представлена такими філософами: І. Кант, Й. Фіхте,…

Теорія пізнання та етичні погляди І.Канта

З 70-х років починається другий, так званий «критичний» період, коли у філософії Канта ми знайдемо і дуалізм, і агностицизм, і ідеалізм. Основні… У центрі філософії Канта стоять проблеми теорії пізнання. Основне, чим… Кант вважає, що людський розум пізнає не «речі в собі», а явища речей, результат їхньої дії на органи відчуттів…

Об’єктивний ідеалізм Г. Гегеля. Діалектика та принципи історизму. Суперечність між методом та системою

Заслуга Гегеля полягала також у тому, що він весь природний, історичний і духовний світ уперше подав у вигляді процесу, тобто у вигляді руху, змін,… Основне протиріччя філософії Гегеля — протиріччя між діалектичним методом і… Гегель вважав, що розвиток історії завершується, досягши рівня Прусської імперії, після чого історія вже не…

Антропологічний матеріалізм та психологічний аналіз сутності релігії Л. Фейєрбаха

З Л. Фейєрбаха починається період нового злету, піднесення матеріалізму. У світі немає нічого, крім природи, вона ніким не створена і є причиною… Великі зміни в історії суспільства, вважав філософ, пояснюються змінами форм…

Суб’єктивний ідеалізм та діалектика у філософії Й. Фіхте

Із системи Фіхте повністю випадає матеріальна дійсність. Але серед суб’єктивно-ідеалістичних міркувань Фіхте дуже цінною була ідея про те, що…

Питання для самоконтролю

2. Розкрийте основні принципи теорії пізнання І. Канта, її позитивні сторони і недоліки. 3. Проаналізуйте гуманізм та етичні погляди І. Канта та їх історичне значення.… 4. Дайте характеристику філософії Гегеля. Розкрийте діалектику та принцип історизму в філософії Гегеля.

Тема 6. Історія філософії України

1. Особливості формування філософської думки в культурі Київської Русі. Філософські, етичні та соціально-політичні ідеї в поглядах Іларіона,… 2. Києво-Могилянська академія, її просвітницький вплив на філософську думку… 3. «Філософія серця» Григорія Сковороди.

Конспективний виклад теми

Особливості формування філософської думки в культурі Київської Русі. Філософські, етичні та соціально-політичні ідеї в поглядах Іларіона, Володимира Мономаха, Кирила Туровського та ін.

У сучасній літературі найбільш поширеною є точка зору, згідно з якою початок історії вітчизняної думки ведеться з Х—XII ст., тобто періоду формування могутньої держави — Київської Русі. Дві важливі обставини радикальним чином вплинули на своєрідність цього процесу — проникнення християнства в культуру Київської Русі, яке прийшло на зміну давньослов’янському міфологічному пантеону на чолі з Перуном та засвоєння греко-римської і візантійської філософської думки. Загальна спрямованість філософської думки в культурі Київської Русі визначалась суворими ідеологічними та політичними завданнями побудови міцної централізованої держави. Поширення християнства, яке пов’язують з розвитком письменності й освіченості на Русі, позитивно вплинуло на підвищення загального культурного рівня народу, залучення його культурних верств до надбань європейської, насамперед античної, філософської та соціально-політичної думки. Разом з тим слід підкреслити своєрідність, оригінальність вітчизняної філософської думки того періоду, яка спирається на особливості світоглядних позицій, культури і традицій народу. Останню характеризує певна «дуальність», паралельне існування «книжної» і народної культур, що ведуть між собою інтенсивний діалог.

Завдяки створенню перекладної літератури, зокрема окремих біблійних книг, текстів отців церкви, уривків текстів античних та елліністичних авторів, відбувався творчий процес засвоєння важливих світоглядних ідей, формувалися підходи до розуміння світу, його пізнання. Слід звернути увагу на значення творів сирійця Іоана Дамаскіна для розвитку вітчизняної філософії, його визначення філософії, яке обґрунтовує думку: філософія є любов’ю до мудрості, істина ж мудрості є Бог. Отже, любов до Бога є істинною філософією.

Провідне місце за своїм світоглядним і філософським значенням належить твору київського митрополита Іларіона «Слово про Закон і Благодать», написаного в період князівства Ярослава Мудрого, відомого своїми культурними і просвітницькими починаннями. Цей твір водночас є пам’яткою красномовної культури, публіцистики, моральної проповіді. Він складається з трьох частин, у яких зіставляються Закон і Благодать, описується поширення християнства на Русі і висловлюється подяка князю та його сину Ярославу. Перша частина є своєрідним «Філософсько-історичним вступом», що витлумачує смисл світової історії.

Аналіз першого питання цієї теми неможливий без звернення до літописних джерел, зокрема знаменитої «Повісті минулих літ» ченця Києво-Печерського монастиря Нестора, через яку проходить ідея єдності руських земель, засуджується князівська між­усобна боротьба, обґрунтовується необхідність згуртування всіх сил перед зовнішніми ворогами. Цікаво відзначити, що монах не тільки ретельно, з хронологічною послідовністю описує події, які відбувалися рік у рік, але й моралізує з приводу злощасних подій, вбачаючи в них кару божу за людські гріхи.

Для філософської традиції Київської Русі характерною є етична спрямованість, яка виразно звучить у «Повчанні» видатного державного діяча і мислителя князя Володимира Мономаха. Мономах дає своєрідну настанову володарю держави, суть якої полягає в тому, що разом з отриманням влади зростає міра відповідальності, що моральний обов’язок князя — завжди залишатись справедливим. Мірою справедливості є знання. Отже, володар повинен вміти все, бо інакше він стане залежним від інших. У творі Мономаха виразно звучить принципово нова думка про світську роль держави, роль загальногромадської справи, незалежної від церкви. У настанові Мономаха досить чітко вимальовується думка про індивідуальну відповідальність особистості перед суспільством і Богом, стверджується перевага добра над злом. Настанови Мономаха значною мірою звернені до душі, моралі особи, яка повинна мати страх божий у серці, пам’ятати про тяжкість гріха, творити добро і справедливість.

Златоустом, що прославив себе красномовністю, називали в Київській Русі Кирила Туровського (близько 1130—1182 pp.), єпископа з Турова. Його проповіді, звернені до людини, характеризуються яскравістю стилю і мови, символічністю й оригінальністю думки. Його знаменита притча про сліпого і кульгавого розкриває ідею єдності морально чистої душі і здорового людського тіла. Сліпець і кульгавий — це алегоричне тлумачення людських вад душі і тіла, які, об’єднуючись, творять зло. Але ця притча виходить далеко за межі моралі і поведінки особистості, оскільки єпископ князівства Туровського ганьбить політику, що базується на обмані і злочині. Звідси випливає постійна, як рефрен у пізній вітчизняній філософській думці, ідея боротьби добра і зла, що визначають смисл людської історії. Кирило Туровський виступає не тільки як мораліст, а й як хороший психолог, що вміє зачепити людей за живе, закликаючи приборкати людську гординю, звільнитись від вад, знайти душевний спокій.

Києво-Могилянська академія, її просвітницький вплив на філософську думку українського, російського та інших народів

Феофан Прокопович (1677—1736 pp.) — це один з найбільш яскравих діячів Академії, професор і ректор, який перебував у тісних стосунках з Петром І.… Прокопович зближує і ототожнює бога з природою. «Під природою, — пише він у… Прогресивні погляди Прокоповича пов’язані з розвитком природознавства і, хоч вони набули пантеїстичної форми, проте…

Філософія серця» Григорія Сковороди

За Сковородою, Бог і природа — єдине ціле. Це дві натури одного Всесвіту. Матеріальне змінюється, людина сприймає його органами відчуттів. Сама по… Вивчення праць Сковороди дає розуміння того, що в центрі його світогляду… «Філософія серця», вчення про «сродну» працю, безумовно, мали дещо утопічний характер у період поневолення…

Проблема людини та нації у творчості Кирило-Мефодіївського товариства. Філософські погляди Т. Шевченка

Т. Г. Шевченко (1814—1861 pp.) — видатний український поет, художник, мислитель, революційний демократ, творчість якого має величезне значення для… Оригінальні погляди Шевченка, що стосуються проблем соціального прогресу,…

Філософія серця» П. Юркевича та його ставлення до матеріалізму Л. Фейєрбаха та М. Чернишевського

Отже, філософські погляди Юркевича можна охарактеризувати як теологічний ідеалізм. Біблію він вважає єдиним шляхом до знання. Істину ми маємо, пише…

Філософія серця» та її вплив на формування філософських концепцій В. Соловйова, М. Бердяєва, С. Франка, П. Флоренського, В. І. Вернадського

Прагнучи поєднати в одне ціле філософію, науку і теологію, Соловйов наслідує ідеї платонізму — «царство вічних ідей», яке є інше буття Бога. Природа… Творений, гріховний світ, що «відпав» від Бога, еволюційним шляхом знову… Привертають увагу моральні погляди цього християнського філософа, зокрема його твердження, що стимулом до морального…

Філософські погляди І. Франка, Лесі Українки, М. Драгоманова, С. Подолинського, М. Грушевського та їх вплив на формування національної самосвідомості українського народу

І. Франко (1856—1913 рр.) — класик української літератури, видатний мислитель, філософ, соціолог. Здобув у Відні ступінь доктора філософії. Брав активну участь у національно-визволь­ному русі на Галичині, був у складі керівництва української радикальної партії, яка прагнула змінити спосіб виробництва на колективних засадах власності, наданні землі селянству.

Його філософським поглядам притаманний матеріалізм, свідомий діалектичний підхід до природи і суспільства, впевненість у пізнанні навколишнього світу. Згідно з марксизмом він надавав великого значення економічному фактору в суспільному розвитку, ролі народних мас як рушійної сили історії. Він був великим просвітителем-гуманістом українського народу, переклав на українську мову частину творів К. Маркса і Ф. Енгельса, пропагував вчення Ч. Дарвіна та його послідовника — матеріаліста Е. Геккеля. У цілому погляди І. Франка можна розцінити як матеріалістичні. Це був мислитель з енциклопедичною освіченістю, глибокий історик свого народу.

Велике значення для розвитку філософської думки має оригінальне світорозуміння видатної української поетеси Лесі Українки (1871—1913 рр.). У творах Лесі Українки відчутний вплив еволюційної теорії для розуміння історії і природи, роль вчення Дарвіна. Поетеса розвивала діалектичний погляд на суспільство, природні процеси. Велике світоглядне значення має поезія Лесі Українки, її роздуми над долею українського народу. Поетеса мужньо закликала пригноблені маси до боротьби за соціальне і національне визволення. Вона обстоювала гідність людської особистості, вважала необхідним розвивати духовні сили народу, вивчати духовні скарби людства.

М. Драгоманов (1841—1895 pp.) — мислитель і громадський діяч, історик і публіцист. Остаточно світогляд Драгоманова сформувався після еміграції за кордон з причин «неблагонадійності». На його погляди мали вплив твори російських революційних демократів, соціалістів-утопістів. Свої погляди Драгоманов називав позитивізмом, у розумінні природи стояв на матеріалістичних позиціях. Критично розцінював християнство. Драгоманов вірив у безмежні можливості людини пізнавати світ, відкривати його закономірності. На його розуміння суспільства вплинув певним чином марксизм, хоч учений і звертав увагу на неприпустимість перебільшення економічного фактора.

Соціологічні погляди Драгоманова базувались на визнанні головною одиницею суспільства людської особи. Тому критерієм прогресу суспільства він вважав покращення життя людини. Разом з тим вчений творить оригінальну соціалістичну концепцію, згідно з якою наголошує на понятті «громада». Основною формою організації суспільства проголошується вільна спілка громадян, об’єднаних спільною мовою. Народи з окремою мовою становлять нації. Звертає на себе увагу близькість поглядів Драгоманова до поглядів Прудона щодо мирної еволюції суспільства.

Громадянський ідеал Драгоманова мав гуманістичний характер, відповідав ідеалам і прагненню українського народу до самостійної державності.

С. Подолинський (1850—1891 рр.). Багатогранна діяльність С. А. Подолинського знайшла відображення у працях Л. Я. Кор­нійчук, І. М. Мешко, A. I. Пашука та інших дослідників його життя і творчості. Проте в цих працях в основному розглядаються економічні та соціально-політичні погляди українського мислителя. Що стосується його філософських поглядів, то вони, як правило, трактуються у межах методології діалектичного і історичного матеріалізму, марксистського філософського світогляду, утопічного соціалізму. Такі дослідження цілком виправдані, але не вичерпують усіх особливостей і наслідків ідейної спадщини цього мислителя.

С. А. Подолинський розробив самостійну і оригінальну теорію про роль праці в збереженні, перетворенні і нагромадженні сонячної енергії на поверхні Землі. Він вважав, що людина, пізнаючи і розкриваючи таємниці природи, може й повинна використати свої знання для свідомого перетворення природи відповідно до своїх потреб. Розуміючи енергію будь-якої системи тіл як «суму здатностей тіл цієї системи до будь-яких дій», С. А. Подолинсь­кий доводить, що повна енергія системи тіл «є величиною незмінною для всіх станів, до яких система може бути послідовно приведена, що вона є величиною скінченною». Сутність розвитку думок С. А. Подолинського про так звану досконалу машину, тобто таку термічну машину, в якій тепло переходить у роботу, а робота — знов у тепло, передбачає ідеї сучасної філософської думки геліотараксії О. Л. Чижевського, синергізму І. Пригожина, коеволюції М. М. Мойсеєва.

Ф. Енгельс, з одного боку, називав ідею С. А. Подолинського про енергію систем «дуже цінним відкриттям», а з іншого — критично ставився до його бажання «знайти новий природничо-науковий доказ на користь правильності соціалізму», до його прагнення «перемішати фізичне з економічним». Але ідеї зв’язку «фізичного, природного» з «економічним, соціальним» були пізніше розвинуті в теорії циклів М. Д. Кондратьєва і теорії етногенезу Л. М. Гумільова.

М. Грушевський (1866—1933 pp.) — український історик і громадський діяч. Основні твори — «Історія України-Руси», «Нарис історії київської землі» та ін. Це був учений, що мислив широкими історично-філософськими категоріями. В центрі його уваги стояло питання національного визволення українського народу, яке він пов’язував із загальнодемократичними перетвореннями. Вчений підняв багато цікавого фактичного матеріалу, змальовуючи самобутню історію українського народу. Історичні праці Грушевського мають неабияке значення для розбудови української держави і відродження самосвідомості народу в сучасний період.

Питання для самоконтролю

2. Які моральні проблеми ставили і вирішували мислителі Київської Русі? 3. Як виникла Києво-Могилянська академія і в чому полягає її значення для… 4. У чому полягають філософські і соціально-етичні погляди Феофана Прокоповича?

ТЕМА 7.ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СУЧАСНОЇ ФІЛОСОФІЇ

1. Загальна оцінка і відмінні риси сучасної філософії, етапи її становлення. 2. Діалектичний і історичний матеріалізм. 3. Позитивізм і неопозитивізм.

Конспективний виклад теми

Загальна оцінка і відмінні риси сучасної філософії, етапи її становлення

І період: з 40-х по 60-ті роки XIX ст. У цей період відбувається розпад класичних форм ідеалізму. Значного поширення набувають ірраціоналізм,… II період: з 70-х років XIX ст. по 1914 p. До зазначених напрямів приєднуються… III період: з 1917 p. У 20-ті роки виникають неопозитивізм, неореалізм, герменевтика, а згодом — структуралізм,…

Діалектичний та історичний матеріалізм

У 1932 p., майже через півстоліття після смерті Маркса, були вперше надруковані «Економічно-філософські рукописи 1844 p.». Ця праця має величезне… Нова концепція суспільно-історичної практики, запропонована Марксом, розкрита… Концепція практики як основи і головного змісту людського життя дає підставу Марксу для гострої критики всього…

Позитивізм і неопозитивізм

Перший, початковий позитивізм, представниками якого були О. Конт, Г. Спенсер, О. Михайловський. Програма початкового позитивізму зводилася до таких… — пізнання необхідно звільнити від усякої філософської інтерпретації; — вся традиційна філософія повинна бути скасована і змінена спеціальними науками (кожна наука сама собі філософія); …

Філософія життя

а) життя береться у його біологічно-натуралістичному значенні; як буття живого організму на відміну від штучного. Цьому напряму властива чітко… б) другий варіант філософії життя пов’язаний з космологічно-метафізичним…

Філософська антропологія

1. Біологічна (Гелен, Лоренц). 2. Функціональна (Зіммель, Кассірер). Біологічний напрям розглядає людину тільки як специфічну тварину. Людина — це біологічно недосконала тварина,…

Герменевтика

¾ семантичного; ¾ логічного; ¾ психологічного;

Структуралізм

1) Виділення певної множини об’єктів (масиву), «корпусу» текстів, у яких можна передбачити наявність єдиної структури, інваріанта. 2) Розкладання текстів на елементарні частинки, в яких типові відношення… 3) Систематизація відносин і побудова абстрактної структури шляхом моделювання.

Екзистенціалізм

Жити як усі — значить втрачати свою індивідуальність, свободу. Звідси пафос нонконформізму, заклик до бунту у деяких екзистенціалістів (Сартр,…

Неотомізм

Неотомістський реалізм відстоює незалежне від людської свідомості існування природи і суспільства, водночас проголошуючи останні продуктом творчої… Неотомістична концепція буття дуалістична: абсолютне, надприродне буття і…

Рраціоналізм

Особливої шкоди ірраціоналізім завдає суспільствознавству, твердячи, що суспільство через свою складність, неорганізованість непізнаване. Замість…

Фрейдизм та неофрейдизм

Фрейд визнав існування специфічної психічної енергії, і передусім енергію сексуальних потягів (лібідо), яка виливається в неврози, сни, комплекси,… Структура психіки особи, за Фрейдом, складається з 3-х елементів. «Воно» (Id)…

Питання для самоконтролю

2. Що таке відчуження, які шляхи його подолання запропонував Маркс в «Економічно-філософських рукописах 1844 p.»? 3. Що таке «казармений комунізм»? 4. Сформулюйте основні положення матеріалістичного розуміння історії, концепцію практики Маркса і Енгельса.

ТЕМА 8.ПРОБЛЕМА СИСТЕМАТИЗАЦІЇ ФІЛОСОФСЬКОГО ЗНАННЯ

Вивчення цієї теми здійснюється за таким планом:

1. Проблема систематизації основних галузей філософії.

2. Проблема структурування філософії.

3. Принципи і основи побудови філософської теорії.

4. Проблема систематизації законів і категорій філософії.

Конспективний виклад теми

Проблема систематизації основних галузей філософії

1)онтологічні; 2)антропологічні; 3)аксіологічні;

Принципи і основи побудови філософської теорії

Світоглядний характер філософського знання становить головну його специфіку, визначає його фундаментально гуманістичний зміст. Міра «гуманістичної… Для побудови системи філософії користуються такими принципами: монізму,… Принцип монізму (єдиного начала) в побудові філософських систем може спиратися на ідею первинності матерії і…

Проблема систематизації законів і категорій філософії

У філософії Нового часу ґрунтовну систему категорій розробив І. Кант. Їхній склад такий: кількість (єдність, множина, цілісність), якість… Іншу, динамічну систему категорій навів Гегель. Він уперше ввів у розуміння… Діалектико-матеріалістична філософія розуміє мислення як одну з людських здібностей. Відповідно у ній змінюється зміст…

Питання для самоконтролю

2. Назвіть основні типи філософствування. 3. Які принципи систематизації філософського знання? 4. У чому полягає різниця між класичними і некласичними системами філософії»?

ТЕМА 9.ОНТОЛОГІЯ

Вивчення цієї теми здійснюється за таким планом:

1. Сутність, проблеми і основні форми буття.

2. Буття матеріального. Сутність матерії.

3. Основні форми існування матерії.

4. Проблема єдності світу.

5. Свідомість як відображення буття.

6. Закони розвитку буття.

Конспективний виклад теми

Сутність, проблеми і основні форми буття

Буття належить до числа тих системотворчих понять, які покладені в основи філософії багатьма мислителями як минулого, так і сучасного. Відома… Внутрішня логіка проблеми буття веде філософів від питання про існування світу… Нарешті, третій аспект проблеми бymmя пов’язаний з тим, що світ у цілому і все, що в ньому існує, є сукупною…

Буття матеріального. Сутність матерії

Категорія матерії є фундаментальним філософським поняттям, яке розвивалось, уточнювалось упродовж всієї історії філософії. Матеріалісти античності… Зберігаючись у будь-яких змінах і перетвореннях речей, властивість бути… Нині відомі кілька видів матерії — речовина, антиречовина, поле, фізичний вакуум. Розрізняють також ряд структурних…

Основні форми існування матерії

Як правило, нижчі форми руху органічно входять до складу вищих, але кожна більш висока за своєю організацією форма руху матерії не зводиться до… Рух є внутрішньою необхідністю існування матерії. В цьому аспекті говорять про… Як зазначалось, об’єкти матеріального світу постійно перебувають у русі і розвитку. Вони являють собою процеси, які…

Проблема єдності світу

Інший аспект єдності світу перевіряється через призму вирішення основного питання філософії. Мова йде про те, на якому принципі ми будуємо…

Свідомість як відображення буття

Свідомість вивчають багато наук: філософія, соціологія, психологія, мовознавство, педагогіка, фізіологія вищої нервової діяльності, семіотика,… Головними ознаками свідомості є відображення світу, відношення,… Отже, основними елементами свідомості, які перебувають у діалектичному взаємозв’язку, є: усвідомлення явищ, знання,…

Закони розвитку буття

Виникла діалектика в Давньогрецькій культурі і з самого початку набула високого інтелектуального статусу, бо мистецтво полеміки, доказу, переконання… Античні діалектики (Зенон, Геракліт) вважали, що світ безперервно рухається,… У філософів різних часів і епох — від античних до класиків ні­мецької філософії — було дуже багато тлумачень…

Питання для самоконтролю

2. Назвіть основні форми буття і дайте їм відповідну характеристику. 3. Що таке матерія? Назвіть її основні види і властивості. 4. Чи є коректним твердження про те, що матерія виникла раніше від свідомості?

ТЕМА 10.ГНОСЕОЛОГІЯ

1. Природа і призначення процесу пізнання. 2. Практика як основа і рушійна сила пізнання. 3. Пізнання як процес відображення реальної дійсності, його основні види.

Конспективний виклад теми

Природа і призначення процесу пізнання

Основними засадами наукової теорії пізнання є визнання об’єктивної реальності світу, відображення його в свідомості людини, практики як основи…

Практика як основа і рушійна сила пізнання

Пізнання як процес являє собою діалектичну єдність суб’єк­тивного і об’єктивного. Суб’єктом пізнання є не свідомість сама по собі, а матеріальна… Об’єктом пізнання є фрагменти об’єктивної реальності, які потрапили в коло…

Пізнання як процесвідображення реальної дійсності, його основні види

Чуттєве відображення базується на безпосередній взаємодії суб’єкта і об’єкта, має конкретно-образну чуттєву форму виразу, дає знання явищ. На… У результаті активності суб’єкта, його творчої уяви, фантазії, інтуїції…

Поняття істини, її види, шляхи досягнення

Об’єктивна істина — це такий зміст знань, який не залежить ні від окремої людини, ні від людства в цілому. Об’єктивність істини ніяк не означає її… Визнання об’єктивної істини зумовлює необхідність визнання в тій чи іншій… З аналізу діалектики абсолютної і відносної істини виводиться і наступна її фундаментальна характеристика —…

Практика, як критерій істини, її абсолютний і відносний характер

Крім указаного критерію, є багато інших критеріїв істини: логічний, прагматичний, естетичний, утилітарний, етичний, конвенціальний,…

Специфіка наукового пізнання

Наукове пізнання — це такий рівень функціонування свідомості, в результаті якого одержується нове знання не тільки для окремого суб’єкта, а й для…

Емпіричний та теоретичнийрівні наукового пізнання

Теоретичне пізнання (грец. — розгляд, дослідження) — це пояснення підстав відтворення. Теоретичне знання має загальний і необхідний характер і… Теоретичне знання включає систему понять, суджень, абстракцій, часткові й… Студентам необхідно звернути увагу на засвоєння таких понять, як «факт», «спостереження», «експеримент», «абстракція»,…

Форми і методи наукового пізнання. Особливості методів соціального дослідження

Схема 4

Наукове пізнання

Кожна форма пізнання має свою специфіку. Особливо складний характер має соціальне пізнання. Головні його особливості полягають у тому, що в… Наукове пізнання як оперативна діяльність включає в себе пос­тановку проблеми,… Усі наукові методи взаємопов’язані. Об’єктивною основою всього є діалектика зв’язку між поодиноким, особливим і…

Питання для самоконтролю

2. У чому полягає специфіка та роль чуттєвого і раціонального пізнання і які їх форми? 3. Яку роль відіграють творчість та інтуїція в пізнанні? 4. Розкрийте діалектику стосунків між об’єктивною, абсолютною, відносною та конкретною істинами.

ТЕМА 11.СОЦІАЛЬНА ФІЛОСОФІЯ: ФІЛОСОФСЬКА АНТРОПОЛОГІЯ

1. Поняття суспільства. 2. Матеріалістичний та ідеалістичний підходи до розуміння суспільства. 3. Філософська антропологія про людину.

Конспективний виклад теми

Поняття суспільства

Друга концепція — феноменологічна — суспільство розглядається як середовище людини з її суперечливими зв’язками і відносинами. Третя концепція — діалектико-матеріалістична — суспільство розглядається як… Четверта концепція — соціологічна — суспільство розглядається як людство в цілому, як історично визначений спосіб…

Матеріалістичний та ідеалістичний підходи до розуміння суспільства

Матеріалістичний підхід, який визнає, що суспільство розвивається в першу чергу на базі матеріальних чинників, зокрема виробництва. К. Маркс… З цього принципу зовсім не випливає, що буття повинно «поглинати» всю… Визначимося щодо суті основних категорій у соціальній філософії. Суспільне буття — це категорія, що виражає всі…

Філософська антропологія про людину

Питання: «Що таке людина?» — одне з найдавніших питань, які ставило собі людство. Найчастішою відповіддю на це питання була спроба дати родо-видове… Обидва види теорій мають спільну рису — вони намагаються зрозуміти людину як… Аналіз цих начал показує, що, розглядаючи людину, як цілісність, ми можемо продуктивно осмислити як буття окремої…

Закони суспільства, їх характер і особливості

Діалектико-матеріалістичне розуміння законів суспільства полягає у тому, що ці закони існують, вони мають об’єктивний характер, але разом з тим… 5. Соціально-філософський зміст категорії «суспільне виробництво» Як показав К. Маркс, основним фактором існування і розвитку суспільства є суспільне виробництво. Воно являє собою…

Поняття суспільно-економічної формації та її структура

Базисом називається сукупність усіх виробничих відносин, що складаються в суспільстві. Можна дотримуватися й іншого визначення: базис є сукупність… 1. сукупності ідей, теорій; 2. наявності відповідних інститутів та організацій, які культивують ці ідеї, теорії (центральною серед них є…

Рушійні сили та суб’єкти історичного процесу

1. Основними рушійними силами соціального розвитку слід вважати потреби, інтереси, цінності. Вони можуть бути індивідуальними і суспільними,… 2. Суб’єктами творення і розвитку суспільства виступають також маси і особи.… Фаталізм — це філософські погляди, які стверджують, що історичний процес є фатальним, неминучим, а народні маси та…

Суспільний прогрес, його критерії, типи та напрями розвитку

Посилаючись на складність ситуації, деякі філософи-песиміс­ти взагалі заперечують існування суспільного прогресу. З точки зору… Основним критерієм соціального прогресу є розвиток продуктивних сил,… Аналізуючи політичне становище у світовій історії, треба бачити активний процес перетворення класів і націй, народних…

Питання для самоконтролю

2. Сутність матеріалістичного та ідеалістичного підходів до розуміння суспільства. 3. Закони суспільства, їх тотожність і відмінність від законів природи. 4. Що таке суспільне виробництво, поняття матеріального та духовного виробництва.

ТЕМА 12.ФІЛОСОФІЯ І МЕТОДОЛОГІЯ СОЦІАЛЬНОГО ТА ЕКОНОМІЧНОГО ПІЗНАННЯ

Вивчення цієї теми здійснюється за таким планом:

1. Методології та стилі мислення.

2. Рівні методологій.

3. Основні методи наукового пізнання.

4. Економічна діяльність і мораль.

5. Проблема гуманізації економічної освіти.

Конспективний виклад теми

Методології та стилі мислення

Для сучасного стилю мислення характерна подальша математизація наукового пізнання, зростання евристичної ролі принципів симетрії, принципів… Стиль мислення певної епохи виражається не тільки через зазначені вище методи,… Першими парадигмами в історії філософії були: «Світ — це єдине» (Парменід), «Людина — є міра усіх речей» (Протагор). …

Рівні методологій

Другий ешелон методології — це загальнонаукова методологія, яка включає у себе й елементи діалектики, й елементи метафізики, тобто формальної… У зв’язку з розширенням теорії виникає потреба створювати спеціальну… У третьому ешелоні методології знаходиться методологія конкретного предмета, наприклад, у бухобліку, в статистиці,…

Основні методи наукового пізнання

1. філософські (діалектика й метафізика); 2. загальнонаукові (індукція, дедукція, аналіз і синтез, абстрагування,… 3. специфічні методи кожної науки.

Економічна діяльність і мораль

Релігія як світогляд та ідеологія є істотною складовою частиною світової культури, а отже, вона не може стояти осторонь від певного трактування… До недавнього часу про позитивний вплив релігії на підприємницьку діяльність… Серед християнських конфесій існують православний, католицький і протестантський типи «економічної» людини. Причому…

Проблема гуманізації економічної освіти

Фундатор Римського клубу А. Печчеї зазначав, що саме в людині містяться джерела всіх наших проблем, у ній зосереджені всі наші прагнення і… Трансформація людської істоти повинна базуватись на принципах «нового… 1)почуття глобальності, яке пов’язує в єдине ціле людину, людство та всі інші елементи і фактори світової системи;

Питання для самоконтролю

2. Назвіть основні типи методів пізнання та розкрийте можливості їх використання в соціально-економічних дослідженнях. 3. Назвіть специфічні методи для соціально-економічних досліджень, дайте їм… 4. Експериментально-досліджувані методи, можливості пошуку твор­чих результатів.

– Конец работы –

Используемые теги: Предмет, філософії, Особливості, філософського, мислення0.09

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Предмет філософії та особливості філософського мислення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Предмет вивчення філософії Методи і функції філософії
Вступ до дисципліни... Філософіяпостає своєрідним випробуванням людського інтелекту щодо його можливостей Вона спирається на унікальні...

Предмет філософії. Історія філософії
Блок Історія філософії... Тема Предмет філософії Поняття філософії її вивчення в системі вищої освіти...

Проблемне поле філософії освіти. Об’єкт, предмет і завдання філософії освіти. Освітні парадигми сучасності
Філософія і освіта контекст взаємодії... Проблемне поле філософії освіти Об єкт предмет і завдання філософії... Освітні парадигми сучасності Філософія і освіта контекст...

Сторія світової філософії. Фундаментальні проблеми філософії
ФІЛОСОФІЯ з давньогрец любов до мудрості теоретична форма світогляду особливий рівень мислення на якому думка усвідомлює себе саму у... РЕФЛЕКСІЯ з латин загинати обертати унікальна здатність людської...

Атрибутивні та функціональні особливості публічної сфери в Україні. Особливості організації та функціонування системи
Співвідношення державної та публічної служби В країнах Європейського Союзу та в Україні Саме... Місцеве самоврядування в Україні... Місце ве самоврядува ння в Україні це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної...

Политология как наука и учебная дисциплина. Обьект и предмет политологии. Предмет политологии. Методы политологии
Обьект и предмет политологии Предмет политологии Социально философские и идейно теоретические основания политики теория политики политическое... Методы политологии Социологический метод выясняет как политика зависит... Политика как общественное явление Политика особая сфера человеческой деятельности цель которой направлять...

Предмет и методы геологии. Принцип актуализма: униформизм и актуалистический подход. Предмет и методы геологии. Специфика геологии. Разделы современной геологии. Специфика геологии:
Актуализм основополагающий принцип геологии Утверждает что в геологическом прошлом процессы происходили по таким же законам что и сейчас... Примеры актуализма знаки ряби в результате штормов знаки ряби в... Предмет и методы геологии Специфика геологии Разделы современной геологии...

Тема 1: Предмет и метод курса микроэкономика 1. Микроэкономика в системе экономических дисциплин. Специфика предмета микроэкономики. 2. Методологические принципы микроэкономического анализа
Микроэкономика в системе экономических дисциплин Специфика предмета микроэкономики... Методологические принципы микроэкономического анализа...

Предмет и метод статистики Предмет статистики 2. Основные понятия статистики
План... Предмет статистики... Основные понятия статистики Статистическая методология и организация статистики в РФ...

Лекция 1. Предмет, задачи и методы педагогической психологии. Предмет и задачи педагогической психологии. Психология и педагогика. История развития педагогической психологии в России и за рубежом
План... Предмет и задачи педагогической психологии Психология и педагогика... История развития педагогической психологии в России и за рубежом...

0.036
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам