рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Наукове поняття

Наукове поняття - раздел Философия, Основи філософії науки і філософії техніки Навчальний посібник З Логічної Точки Зору Поняття – Це Мінімальна Логічна Форма Подання Знань. Тр...

З логічної точки зору поняття – це мінімальна логічна форма подання знань. Традиційна логіка відводить поняттям важливе місце в мисленні. Однак не тільки наука користується поняттями, але саме в науковій діяльності поняття набувають гранично уточненого і строгого вигляду.

Важливо відрізняти поняття від уявлення(або образа), яке може виникнути у свідомості людини при міркуванні про щось або при сприйнятті мови. Уявлення істотно пов'язане з почуттєвою складовою свідомості. Поняття ж належить до сугубо когнітивногоплану. Це означає, що незалежно від того, якими перцептивними образами може супроводжуватися поняття в індивідуальній свідомості, воно може бути вербально висловлене,стати частиною судження,піддане аргументованому звіту про свій зміст і повинне бути зрозумілиміншому учаснику дискурсу (мовної взаємодії).

З логічної точки зору поняття – це форма мислення, що включає в себе сукупність ознак, необхідних і достатніх для вказання або виділення якого-небудь об'єкта (або класу об'єктів).

Іншими словами, якщо ми маємо поняття про який-небудь предмет, то тим самим ми маємо інформацію про деякі властивості та відносини цього предмета, достатню для того, щоб уміти визначити його серед інших предметів і використати це в якій-небудь системі знань.

У традиційній логіці прийнято вважати, що поняття має зміст і обсяг. Зміст –це значеннєвий бік поняття. Зміст – це те, що розумієтьсяучасниками мовної взаємодії (дискурсу) при використанні того або іншого поняття. Але що означає розуміти? Це питання належить до числа нелегких у філософії, і на нього в різних філософських течіях відповідають різними способами. Головним тут є таке: якщо в комунікативній взаємодії людина розуміє якесь поняття, то осягнуте нею розуміння може бути яким-небудь чином реалізоване далі. Наприклад, людина може перелічити ту сукупність ознак, якими вона користується для виділення об'єкта, позначуваного поняттям, або, не знаючи чітко всієї сукупності ознак, вона може назвати хоча б частину з них, а також далі уточнювати їх (експлікувати), або може назвати ті умови, за яких речення, що містить дане поняття, виявляється істинним, або хоча б (це мінімальна вимога) вміє правильно вживати дане поняття в мовній практиці.

Обсяг –це фактичний бік поняття. Обсяг поняття – це клас предметів, які характеризуються даним поняттям. Скажімо, до обсягу поняття “стіл” включаються всі столи, що існують у дійсності.

Відмітимо, однак, що проста схема “обсяг / зміст”, яка прийшла з традиційної логіки, не повністю відповідає специфіці наукової практики: через високоабстрактний характер наукових понять буває досить важко (або взагалі неможливо) вказати на ті реальні об'єкти, які повинні були б відповідати тому чи іншому поняттю.

До традиційних операцій, які виконуються над поняттями, відносять визначенняпоняття і логічний поділ, який складається з поділу обсягу поняття на більш дрібні одиниці на підставі якоїсь додаткової ознаки. Найпоширенішим варіантом поділу є операція класифікації, яка у даному виданні віднесена до загальнологічних прийомів (методів) наукового дослідження, які розглядаються у підрозділі 4.4.

Оскільки поняття фіксує в собі певні знання, то зміст поняття, як правило, може бути розгорнутий в деяку сукупність суджень.Наприклад, в науковому понятті “ген” уже передбачається деяка концепція того, що таке ген. Це не означає, що подібна концепція єдино можлива. Мова йде лише про те, що при вживанні наукового поняття ми можемо висунути принаймні одну концепцію, яка дає попереднє розуміння того, що розуміється під даним поняттям.

Формування і функціонування наукових понять.Наукові поняття часто приходять в науку з повсякденності (як, наприклад, у фізику: сила, робота і под.). Однак у науковому контексті вони набувають специфічного і уточненого змісту. Формування понять в науці є не довільним процесом, а цілеспрямованою діяльністю, яка повинна привести до одержання повноцінного наукового поняття.

На відміну від ненаукового вживання понять, при якому зазвичай задовольняються тим мінімумом змісту, якого досить для взаємного розуміння співрозмовників, у науці при формуванні поняття намагаються зафіксувати найбільш істотні, найважливіші властивості, відносини та закономірні зв'язки досліджуваного об'єкта.

Формування наукових понять – складний процес. В його основі лежить безліч взаємозалежних логіко-методологічних процедур, таких як абстрагування, ідеалізація, індуктивне узагальнення, уявне конструювання, висування гіпотез та ін. Наука прагне до такого змісту понять, який був би не хаотичною сукупністю ознак, а являв би собою зв'язну логічну систему, концептуальну єдність. Це, зокрема, переконливо продемонстрував відомий німецький філософ Ернст Касирер(1874 – 1945) у своїй книзі “Пізнання й дійсність” [1]. Він показав, що утворення абстрактних понять в науці йде не шляхом простого “відкидання” несуттєвих ознак (зі “збіднінням” поняттєвого змісту), а опирається на деякий інтелектуальний задум. Наукове поняття, за Касирером, містить у собі який-небудь продуктивний принцип, логічний проект, тобто деяке породжуюче відношення, що приводить до систематичної єдності класу іменованих ним предметів (скажімо, поняття числа опирається на певний принцип

конструюваннятого або іншого числового ряду як концептуальної структури).

У природничих науках формування поняття підкоряється найважливішій вимозі операціоналізації. Операціоналізаціяпоняття полягає у з'ясуванні та уточненні того, якими способами можливо оперувати даним поняттям і тією сутністю, яка припускається цим поняттям: перевірити її наявність, виміряти або визначити її градації та ступені, з'ясувати її відносини з іншими сутностями. Історичним прикладом тут може служити одне з видатних досягнень англійського хіміка і фізика Джона Дальтона(1766 – 1844). Гіпотеза атомної будови речовини була відома і до нього, однак, лише Дальтон зміг операціоналізувати поняття “атом”, пов'язавши його з поняттям атомної ваги та ввівши в науку процедуру вимірювання останнього. Загальною тенденцією природознавства є позбавлення від неопераціоналізованих, тобто від неефективних, понять. Вимога операціоналізації відома в різних варіантах, наприклад як принцип спостережуваності, сформульований видатним німецьким фізиком Вернером Гейзенбергом(1901 – 1976).

В ряді гуманітарних наук (у тих напрямках, які використовують відповідні стратегії раціоналізації) вимога операціоналізації теж є важливим пізнавальним регулятивом.

Оскільки зміст поняття залишає широкий спектр можливостей його уточнення, то вчені користуються певною свободою формування і використання наукових понять. Не слід уявляти наукове мислення як запропоноване “шкільною логікою” бездоганно правильне оперування точними поняттями з вивіреними обсягом і змістом. Наукове пізнання – це творча діяльність, яка опирається в тому числі на інтуїцію та висування сміливих гіпотез.

Так, формування наукових понять не слід уявляти собі тільки як процес фіксації того, що вже відомо. Часто поняття виступають інструментом дослідницького пошуку. У цьому випадку поняття вводяться як імена гіпотетичних сутностей, а питання про існування цих сутностей та їхніх можливих властивостей стає науковим завданням. Існування деяких гіпотетичних об'єктів згодом виявляється підтвердженим (наприклад, нейтрино, позитрон). Інші ж, навпаки, можуть бути згодом відкинуті як неадекватні (скажімо, теплород або флогістон), але це не є свідченням помилковості самого способу введення гіпотетичних понять. Адже головна функція наукового поняття – сприяти подальшому прогресу наукового пізнання.

Крім того, поняття не обов'язково повинні з'являтися в науковому побуті як відразу максимально уточнені, експліцитні. Історія науки показує, що неточні, попередні поняття, які фігурують на початку становлення якоїсь наукової концепції, теж стимулюють наукове просування. Поліпшення загального рівня знань у якій-небудь науковій галузі та успіх в уточненні початкового поняття – це два боки того ж

процесу. Але навіть при успішному просуванні залишаються специфічні проблеми, пов'язані з логічними властивостями наукових понять. Так, навряд чи варто розраховувати на те, що можливо домогтися гранично ясного і повного визначення у відношенні будь-якого наукового поняття, особливо якщо це стосується теоретичних термінів.

Формування наукового поняття часто є найважливішою подією, великим досягненням у тій або іншій науковій галузі. Прикладом може служити ситуація у фізиці в перші десятиліття XIX ст. У цей час фізика “нащупувала” поняття енергії. Вважалося, що існує якийсь фактор, який може виступати у вигляді руху, електрики, теплоти, магнетизму і под. Вважалося також, що ці форми можуть переходити одна в одну. Але для того, щоб перетворити цю неясну ідею в наукове поняття, було потрібно вирішити ряд проблем. Насамперед було потрібно знайти загальну міру цього шуканого єдиного фактора. Неясна ідея єдності природних сил підігрівала фантазії натурфілософів, які висували різні умоглядні версії. Інтелектуальний прорив наступив лише в 40-і рр. XIХ ст., коли з різних боків була показана можливість ототожнити і виміряти те, що міститься в різних феноменах. Нарешті, у 1853 р. видатний англійський фізик Вільям Томсон (лорд Кельвін)(1824 – 1907) сформулював остаточне визначення енергії. Поняття енергії та пов'язаний з ним закон збереження енергії незабаром стали фундаментом природознавства.

Систематизуючий ефект поняття позначається на тому, що нове введене в науку поняття може “елегантним” чином узагальнити незалежні до цього фрагменти знань, забезпечити “сходження” різних галузей в єдину теорію. Подібний теоретичний синтез завжди є великим успіхом науки.

У ході наукового пізнання змінюються і наукові поняття; адже поняття відповідає поточному, досягнутому наукою рівню знань і уявлень. Будучи результатом пройденого періоду розвитку, поняття є концептуальною опорою та інструментом для подальшого руху. Ріст наукового знання приводить до переосмислення змісту вихідних понять, до перевизначення сфери їхньої застосовності. У підсумку може знадобитися перехід до нового поняття. Тому динаміка науки містить у собі “траєкторію” понять, що змінюють одне одного. У деякому сенсі історія науки є історія її понять.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Основи філософії науки і філософії техніки Навчальний посібник

Вінницький національний технічний університет... В С Ратніков... Основи філософії науки і філософії техніки...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Наукове поняття

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ББК 74.266.3
© В. Ратніков, 2012 З М І С Т ОСНОВИ ФІЛОСОФІЇ НАУКИ……….…………………………. 9 Тема 1. Філософія – наука – філософія науки

П Е Р Е Д М О В А
Навряд чи буде великим перебільшенням назвати науку і техніку найважливішим надбанням людства. В сучасну епоху вони розвиваються вельми інтенсивно, що породжує в суспільстві різні відносини і оцінк

Тема 2. Природа науки
2.1. Наука – ненаука: проблема демаркації. 2.2. Наука як особливий тип знання. Мова науки. 2.3. Особливості наукової діяльності (наукового пізнання) 2.4. Соціокультурна с

Наука як особливий тип знання
Уже попередній виклад орієнтує нас на те, що головним продуктом наукової діяльності є об'єктивно-істинні знання про світ. Саме їхнє виробництво становить основну цінність, мету

Мова науки
Мова вивчається багатьма дисциплінами. Лінгвістика, логіка, психологія, антропологія, семіотика пропонують свої дані до узагальнення у філософській теорії. Під мовою, насамперед, розуміється природ

Поняття наукового методу
Людське мислення являє собою складний пізнавальний процес, що включає в себе використання безлічі різних прийомів, методів і форм пізнання. Відмінності між ними бувають доволі умовними, і нерідко в

Тема 3. Структура наукового знання
3.1. Емпіричний і теоретичний рівні наукового знання. 3.2. Загальнонаукові та загальнологічні форми наукового знання. 3.3. Емпіричні форми наукового знання. 3.4. Теоретич

Науковий закон
Спочатку – про закон взагалі. Звичайно поняття “закон” у філософському плані визначають через поняття “зв'язок” як одне з ключових у концепції детермінізму. При цьому вказується, що не будь-який зв

Наукова модель
Спочатку – кілька загальних зауважень про поняття “модель”. Це дуже загальне поняття, і в науці воно функціонує давно, хоча філософи і методологи науки звернули особливу увагу на нього порівняно не

Теоретичний закон
Сутність об'єкта являє собою взаємодію ряду законів, яким підкоряється даний об'єкт. Одне із завдань теорії саме і полягає в тому, щоб, розклавши цю складну систему законів на компоненти, потім від

Наукова проблема
Проблема – форма теоретичного знання, змістом якої є те, що ще не пізнано людиною, але що потрібно пізнати. Інакше кажучи, це знання про незнання, питання, що виникло в ході пізнання і вимагає відп

Наукове спостереження
Спостереження – це чуттєве (переважно – візуальне) відображення предметів і явищ зовнішнього світу. Спостереження – це цілеспрямоване вивчення предметів, яке опирається в основном

Науковий експеримент
Експеримент – більш складний метод емпіричного пізнання в порівнянні зі спостереженням і вимірюванням. Він припускає активний, цілеспрямований і суворо контрольований вплив дослідника на дос

Уявний експеримент
Загалом кажучи, звичайний процес абстрагування веде до утворення уявних абстракцій, які не мають ніякої наочності. Тим не менше, ідеалізація, як різновид абстрагування, нерідко допускає елемент чут

Математичне моделювання
З середини XX ст. у найрізноманітніших галузях людської діяльності стали широко застосовувати математичні методи і комп’ютери (або ЕОМ, як їх тоді називали, – тобто електронно-обчислювальні машини)

Абстрагування
Цей метод відноситься до загальнонаукових, загальнологічних прийомів дослідження і являє собою процес уявного виділення, виділення окремих ознак, властивостей і відношень конкретного предмета або я

Р(b), Q(b)
можливо, К(b) Наступні фізичні дослідження показали справедливість цього умовиводу (зробленого припущення), “перетворивши”, тим самим, можливість на дійсність.

Моделювання
Раніше, у пп.3.2.3 і 3.4.2 вже досить докладно розглядалася модель як форманаукового (причому, не тільки наукового) пізнання. Тепер же, використовуючи матеріал зазначених параграфі

Поняття наукового прогресу
Традиційно вважалося, що наука розвивається прогресивно і кумулятивно – наукове знання з часом накопичується (не втрачаючи попередніх досягнень), вдосконалюється і росте. Кумулятивно – значить пост

Философия техники в ФРГ. М., 1989. С. 282.
5. Степин В. С., Горохов В. Г., Розов М. А. Цит. праця, С. 314 – 322. 6. Цит. по: Степин В. С., Горохов В. Г.,Розов М. А. Цит. праця, С. 317.

Там само, С. 243.
Література до теми 9 Новая технократическая волна на Западе. – М., 1986. Бердяев Н. А. Человек и машина // Вопросы философии. – 1989. – №

Там само, С. 5.
10. Луман Н. Тавтология и парадокс в самоописаниях современного общества // СОЦИО-ЛОГОС. – Вып.1. – М. : Прогресс, 1991. – 210 с. 11. Степин B. C. Философия науки.

А) знання (див. знання наукове);
б) певної діяльності (див. метод науковий); в) соціальних форм її організації (див. наукове товариство). Наукова дисципліна (scientific d

Абстрагування 129
аксіологічний аспект методу 39 – науки 39 – 41 аксіологія науки 39 аксіоматичний метод 117 – 118

Еспланандум 58
есплананс 58 – 59 екстенсивний та інтенсивний розвиток науки 148 – 150 екстерналізм 148 емпіричний закон 75 – 7

Значення 35
Ідеалізація 77, 114 – 116 ідеографічна дисципліна 99 – 101, 106 ідеографічний метод 106 імперативні (нормативні

Метод 37
– аксіоматичний 117 – гіпотез 123 – його аксіологічний аспект 39 – його операціональний аспект 38

Методи 108
– емпіричні 108 – 114 – загально логічні 129 – 137 – теоретичні 114 – 129 мислення інструментальне 44

Наукознавство 20
наукометрія 20 невизначеності співвідношення (Гейзенберга) 117 нелінійність 245 неопозитивізм 150

Пояснення 41
– в гуманітарних і соціальних науках 41 – наукове 41 – його дедуктивно-номологічна модель 58 – телеологічне 41

Псевдонаука 31
психоаналіз 26 психологія наукової творчості 20 Раціональна реконструкція 141 “раціональна реконструкція” І. Ла

Теоретичний закон 80
теоретичний рівень наукового знання 61 – 64 теоретичні форми наукового знання 77 – 86 теорія 86 – і модель 86

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги