рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Філософія Стародавнього Китаю.

Філософія Стародавнього Китаю. - раздел Философия, ФІЛОСОФІЯ   Поява Та Розвиток Філософських Вчень Китаю Датується Vі – Ііі...

 

Поява та розвиток філософських вчень Китаю датується VІ – ІІІ ст. до н.е. У цей період відбувався процес об’єднання дрібних царств в одну могутню державу, тому філософська думка того часу більше зосереджена на соціально-етичній та релігійній проблематиці.

У VІ ст. до н.е. формується конфуціанство (від імені Конфуція, або ж Кун Фу-цзи). В основі моральної концепції конфуціанства лежить ідея про жень – людинолюбство, тому й етика цього філософського напрямку говорить «Не роби людям того, чого не бажаєш собі». Конфуцій не апелює до Бога як основи такої моралі, головний мотив такої поведінки – соціальна корисність (якщо для всіх це благо, то воно і є благом насправді). Гармонія людських стосунків – ось шлях позбавлення страждання. Гарантом такої гармонії є виховання наступних моральних якостей – справедливості, мужності, обережності, шанобливості, вірності, гідності, любові.

Якщо конфуціанство звернуте до соціальної проблематики, то даосизм навпаки – звертається до внутрішнього світу людини. Засновник даосизму – Лао-Цзи, автор трактату «Дао де цзін». Основні ідеї цього філософського напрямку:

- світ – гармонійне утворення;

- дао – нематеріальна субстанція, що позбавлена тілесності, проте не є і духовною. Дао творить речі, присутнє в них і водночас знаходиться поза ними. Тобто, дао невловиме, воно знаходиться між видимим та невидимим;

- світ – це боротьба протилежностей – темного та світлого начала – ін та янь, чоловічого та жіночого, гармонії та хаосу тощо;

- добро і зло не існують окремо, вони взаємно проникають один в одного і є ланками одного цілого;

- у світі все змінюється, зміна підкоряється дао;

- дао відкривається тим, хто опанував свої пристрасті, сексуальні потяги тощо і досягнув недіяння – вищого діяння, суть якого в тому, щоб чинити у гармонії з дао. Мудрець, що зливається з дао, стає тілесно безсмертним.

Таким чином, філософія стародавніх Індії та Китаю відзначається панування релігійно-етичної та соціальної проблематики. Характерне для філософії цих цивілізацій те, що практичне знання про навколишній світ тісно пов’язане з етичною проблематикою, для них природа, світ – об’єкт морального ґатунку, світопорядок, у якому людина шукає своє місце. Світ для людини Індії та Китаю чужий у своїй плинності, і вона шукає спасіння через самозаглиблення. Даний нам у відчуттях світ східна філософія трактує як ворожу ілюзію, пелену, від якої треба звільнитись. Саме звільнення – головне філософське завдання людини.

В іншому руслі розвиватиметься філософія античності.

2.3.Становлення та розвиток античної філософії:

 

· загальні особливості давньогрецької філософі;

· досократична філософія;

· антропологічний поворот у філософії софістів та Сократа;

· платонізм як апогей давньогрецької філософії;

· філософія Аристотеля;

· філософські школи Стародавнього Риму.

 

Загальні особливості давньогрецької філософії. Давньогрецька філософія виникла у VІ ст. до н.е. Цьому сприяв розвиток античного полісу та демократичного устрою. Саме вони через домінування принципу публічності та змагальності дозволили сформулювати важливий принцип філософського знання – не приймати на віру, а доводити у суперечці. Тобто, філософія не осягається як божественна мудрість, а народжується в діалозі людей, мето якого є істина.

Важливу роль також відіграв розподіл праці – аристократи займались розумовою працею, а раби – фізичною. Ідейним же підґрунтям античної філософії є антична міфологія. Серед економічних передумов виділяють економічну кризу в VІІІ – VІ ст. до н.е., що спричинило появу купців, мореплавців, а, отже, з’явились контакти з іншими високорозвиненими цивілізаціями, від яких греки запозичили невідомі їм раніше знання.

Загалом виділяють такі головні риси античного світогляду:

- космоцентризм (розгляд Всесвіту – «космосу» як макросвіту, гармонійного за своєю суттю, людини як мікросвіту - частини космосу);

- культ розуму (логоцентризм) – прагнення до раціонального тлумачення явищ світу;

- теоретичне ставлення до світу (замість образного міфологічного);

- наївна діалектика;

- наївний матеріалізм.

Отже, греки починають пізнавати світ, тобто, в самому знанні починають бачити цінність як таку. Оскільки об’єктом дослідження філософів стає світ, природа («натура»), то й філософські погляди перших грецьких філософів отримують назву натурфілософії.

Досократична філософія. Для досократичної думки питання про буття концентрується в двох поняттях – «фюсіс» (природа) та «логос» (слово, вчення, закон). Причому вони існують не окремо, а в єдності. Це єдність всього – передусім, становлення та застиглості, вічності та часу. І цю єдність треба було відшукати в єдиній причині всього сущого – субстанції.

Фалес з міста Мілет (624 – 547 рр. до н.е.). Він першим задав питання «Що лежить в першооснові сущого?» На його думку, цією першоосновою є розумна вода, що є початком та кінцем усього.

Анаксимандр (610 - 540) ввів поняття первоначала усього сущого «архе» і вважав таким первоначалом апейрон. В апейроні виникає протилежність гарячого та холодного, їх боротьба породжує космос; гаряче уявляється як вогонь, холодне перетворюється в небо та землю.

Анаксимен (588 - 525), учень Анаксимандра. За його вченням, усе суще походить з першоматерії – повітря – і повертається у неї. Повітря безкінечне, вічне, рухоме. Згущуючись, воно перетворюється у хмари, потім воду, нарешті, землю та каміння, розріджуючись – у вогонь. Ідеї Анаксимандра про розвиток з протилежностей (стихійна діалектика) знайшли своє продовження у поглядах Геракліта Ефеського (Темного) (540-480). Першоначалом світу він вважав вогонь, котрий закономірно то згасає, то знову починає горіти. Геракліт вважав «війну», тобто, боротьбу протилежностей, батьком усього, все відбувається через боротьбу. Світ, за Гераклітом – безперервний потік становлення, постійної зміни («двічі в одну річку не увійдеш»), протилежності у ньому переходять одна в одну. Сам же світ не створений ніким з богів та людей. Важливе місце у Геракліта посідає ідея логосу – закономірності, що пронизує все існування. З вогню за допомогою логосу твориться світ.

Після Геракліта спостерігається тенденція до розмежування фюсісу та логосу, та зосередження на останньому, в тому числі на способах його позначення.

Так, в грецьких містах-колоніях на Сицилії виникає піфагорійська школа. Піфагор (580-500) з о. Самос та його послідовники вважали першоосновою світу числа як кількісне вираження. Наприклад, з усіх чисел найсвятішим вважалось 36=1³+2³+3³. Воно складається з «1» - символ єдності буття і світу; «2» - символ полярності Всесвіту (світло – темрява, жіноче – чоловіче, життя – смерть тощо); «3» - найдосконаліше з чисел, бо символізує початок, середину та кінець; в числі 36 можливі чудесні перетворення: 36=1+2+3+4+5+6+7+8. Школа носила містичний відтінок, якому сприяла також ідея метемпсихозу (вчення про переселення душ).

Над питаннями буття роздумувала елеатська школа (м. Елея). Її представники – Парменід (540-480) та Зенон (490 – 430) на противагу Гераклітові вважали буття сталим та незмінним. Все суще буття, воно постійно існує, а небуття не існує, бо якщо навіть ми мислимо буття, то вже цим надаємо йому статусу буття. Таким чином, Парменід ототожнює мислення з буттям, остаточно розмежовуючи буття та небуття, фюсіс та логос, і ставлячи перший в залежність від другого. Мінливість світу, на якій наголошує Геракліт – ілюзія, омана, що породжує недостовірне знання.

Щоб довести неможливість мислити змінність, Зенон висуває апорії (логічні суперечності) проти руху. Парадокси Зенона зводяться до доказу того, що 1) логічно неможливо мислити багатоманітність речей, 2) допуск існування руху приводить до суперечності.

До цього часу буття у філософських конструкціях давньогрецьких філософів мислилось як безперервне, тобто, таке, що має одне первоначало. Проте у вченні Емпедокла, Демокріта і Анаксагора запроваджується принцип дискретності (перервності) буття, яке, відповідно, мало не одну субстанцію, а множину незмінних субстанцій. Емпедокл (487-424) у своїй філософській поемі «Про природу» зводив усю багатоманітність речей до чотирьох елементів (або стихій): землі, води, повітря та вогню. Поєднання та роз’єднання елементів відбувалось внаслідок дії двох протилежних сил: притягання та відштовхування. Демокріт (460-370) з Абдер, учень атоміста Левкіппа, вважав, що першооснова світу – атоми, що рухаються в пустоті. Атоми вічні, відрізняються формою, що й пояснює багатоманітність речей. Взаємодія атомів та пустоти породжує світ. Світів безліч, вони зароджуються і вмирають без божественного втручання, Бог їх не створив, у світі взаємопов’язане та взаємообумовлене, має свою причину. Анаксагор (500 - 428) вважав, що матерія складається з безкінечно ділимих первинних елементів (сімена), котрі пізніше були названі гомеомеріями. Речі утворюються внаслідок різноманітних поєднань гомеомерій. Силу, що обумовлює поєднання та роз’єднання цих елементів, Анаксагор називав «нус» (розум), котрий розумів як дуже легку та дуже тонку речовину.

Таким чином, давньогрецька філософія докласичного періоду ставила перед собою ряд фундаментальних завдань – пошук субстанції, проблема істинного пізнання, принципи побудови понять (кількісного виміру сущого у піфагорійців), за допомогою яких можна пояснити світ, принцип причинності, атомістика тощо. І хоча ці думки базувались в основному на здогадках та емпіричних несистематизованих фактах, думки докласичних філософів Греції мали вплив на подальший розвиток філософії та науки.

Антропологічний поворот у філософії софістів та Сократа. В класичний період філософське знання остаточно базується на протилежності фюсісу та логосу. Філософія класичної Греції пов’язана з іменами Сократа, Платона, Аристотеля. Власне, на Сократові з Афін (470-399) закінчується натурфілософія та починається антропологічний поворот, наголошується на суб’єктивних основах пізнання навколишнього світу. Сократ не залишив жодного письмового твору, відомо про нього лише із творів Платона та Аристотеля.

Світ навколо нас непізнаваний, тому тепер мета філософії, за Сократом, не вивчення природи, місця людини в ній, а пізнання людини, тому він і бере за свій лозунг: «Пізнай самого себе». Йому належить метод меєвтики – діалогу, котрий через запитання підводить до відповіді. Власне, під цим і почала розумітись діалектика. На думку Сократа, усі біди, неправильні дії, людина коїть через незнання, вона не знає, що таке добро і зло. Тобто, знання за допомогою розуму і є ключем до щастя людини. Істинне знання досягається лише розумом, котрий є суддею всього. Цим Сократ виступав проти софістів («вчителів мудрості»), котрі доводили за допомогою софізмів (логічних помилок, яких свідомо, навмисно припускаються в процесі суперечки) відносність людських знань та неможливість знаходження єдиної істини. Софісти були першими «комерційними» філософами, які вчили мудрості, взявши на озброєння відомий вислів грецького філософа Протагора: «Людина – міра усіх речей».

Платонізм як апогей давньогрецької філософії. Найвідомішим учнем Сократа є Платон (Аристокл) (427-347). Саме Платон завершує революцію у трактуванні буття. Фюсіс досократиків він підмінює світом ейдосів, незалежних, вічних, незмінних від людини.

Отже, за його вченням, існує два світи – світ речей, світ змінний, плинний, оманливий та світ ідей (ейдосів) – ідеальних, незмінних сутностей, котрі визначають світ ідей. Ідеальний світ існує поза простором, він вічний та складається з ідей. Ідеальний світ протистоїть світові речей як світ блага світові зла, тому ідеєю всіх ідей виступає ідея Блага, що асоціюється з характеристиками ідеального світу. Так світ становлення стає вмістилищем зла, недосконалості, несправедливості. Він породжується матерією, «хорою», і ніколи не існує істинно, бо постійно плинний та змінний. Матерія залежить від ідей і самостійно існувати не може.

Відповідно до цієї онтології побудована і теорія пізнання: до народження людини її душа знаходиться на зірці – в світі ідей, потім, з народженням людини вона спускається на землю, і їй треба лише пригадати те, що вона бачила у світі ідей. Ця ідея називається мімезис. За Платоном, душа може мандрувати тілами, тобто, він дотримується ідеї реінкарнації - душа пригадує в наступному тілі не лише ідеальний світ, а й світ попередників.

Велику увагу філософ приділяв питанням державного управління. Ці ідеї він виклав у творі «Держава». Інтереси окремого індивіда повинні бути підкорені інтересам загального – інтересам держави, котра є втіленням найвищого блага на землі. За Платоном, держава виникає внаслідок розподілу праці, й ідеальний її варіант повинен складатися з трьох станів – правителів (філософів), воїнів (охоронців держави) та рабів (селян, ремісників, купців). Перші два стани позбавлені приватної власності, бо остання розбещує людину, примушує служити власним інтересам, забуваючи про державні.

Платонізм вважається одним із найвпливовіших напрямків давньої Греції і залишався одним з провідних в Європі протягом Середньовіччя та Відродження. Деякі вчені вважають усю наступну філософію лише коментарем до ідей Платона.

Філософія Аристотеля. Учнем Платона був філософ, енциклопедист Аристотель (384-322). Проте ідей Платона щодо світу ейдосів Аристотель не поділяв:

- ейдоси існують, проте це породження людської думки;

- подвоєння світу вимагає доказу, а це неможливо, бо людське знання досвідне, тобто, не має джерела доказу існування світу ідей;

- ейдос не може бути джерелом зміни, бо він ідеальний;

- тобто, матеріальний світ існує без будь-якої зовнішньої причини.

Аристотель виділяє два начала світу – пасивну матерію та активну форму, котра приводить в рух матерію. Ця форма і є деміургом – творцем світу. Матерія – потенція (можливість), форма – акт, актуалізація цієї потенції називається ентелехією, чиста ентелехія – Бог. Бог як первоначало позбавлене потенційності, це чистий акт, воно вічне і нерухоме, надчуттєве. Бог діє як формальна, рухаюча, цільова причина, тобто, притягує до себе усе суще, рухаючись до досконалості. Загалом же існує чотири першопричини: 1. Матеріальна причина (відповідає на питання «з чого?»). 2. Формальна («що це?»). 3. Рухаюча причина («Де початок руху сущого?»). 4. Цільова причина («Задля чого?»). Таким чином, Аристотель висловлює ідею телеології – світогляду, який вважає будь-яке існування доцільним з точки зору причинно-наслідкових зв’язків.

Філософські школи Стародавнього Риму. Протягом ІІІ – ІІ ст. до н.е. грецькі міста включаються до складу Римської імперії. Соціальні катаклізми (занепад рабовласництва, виникнення християнства) приводять до зміни вектору філософствування – увага зосереджується на зовнішньому світові людини, на питаннях етики. Людина прагне до автономії, не відчуваючи впливу суспільства. В цей час поширюються такі філософські школи:

- скептицизм;

- стоїцизм;

- кінізм;

- епікуреїзм;

- неоплатонізм.

Скептицизм (гр. – «той, що роздягає, досліджує») характеризувала зневіра в пізнавальні можливості людини: з однаковим успіхом можна обґрунтовувати протилежні точки зору, а, отже, наші знання завжди неточні, відносні. Відповідно, краще взагалі утримуватись від будь-яких суджень про речі, так можна досягти станів щастя, спокою – незворушності (атараксія) та відсутності страждань (апатія). Представники – Піррон, Секст-Емпірик.

Епікуреїзм (Епікур, Лукрецій Карр). За Епікуром, людська душа страждає через страх перед богами та смертю, це заважає їй досягнути стану вищого спокою – атараксії. Згідно Епікура, боятися смерті – безглуздо, адже коли є ми, її немає, а коли є вона, немає нас.

Стоїцизм. Назва походить від портику в Афінах, де збирались стоїки. Особливого поширення набуває в Римі в І ст. н.е. Представники – Марк Аврелій (121-180), Сенека (4 р. до н.е. - 65). Чуттєвий плинний світ ворожий мудрецеві, тому треба нічого не брати близько до серця, мужньо переносити удари долі. Людське життя підпорядковане долі. Ідеал мудреця полягає в свободі від пристрастей, бажань, стоїки виділяють три стани душі – апатію (байдужість), автаркію (автономію), аскезу (ухилення від розкоші). Згідно етики стоїків, доцільним виглядає ідея самогубства – якщо людина віддала все життю, і більше не прагне жити, то вона повинна покінчити з собою.

Неоплатонізм – Плотін (204 - 270), Порфирій (232 - 304), Прокл (410-485). Неоплатоніки намагаються поєднати вчення Платона, поєднавши їх з ідеями Аристотеля щодо єдиного абсолюту та ієрархічної будови буття. Буття, за Плотіном, має ієрархічну структуру. Вищі субстанції – це «Благо» («Єдине»), Розум і Душа. «Єдине» є неподільним, через власну повноту буття з нього відбувається витікання (еманація), що творить Розум (платонівський світ ідей). Розум породжує душу, яка впорядковує плинний світ матеріальних речей. Душа дає життя мертвому матеріальному світові. Таким чином, матерія, земне життя обділене Благом, вона є небуття, зло. Матерія, на думку Плотіна, це світ форм, які оформлюють ідеї, що виходять з Єдиного. Душа ж спускається в тіло людини, що саме по собі є злом для душі.

Таким чином, антична філософія пережила періоди зародження, розвитку та занепаду, що пояснюється соціально-економічними умовами розвитку античного світу. Можна говорити про рух філософської думки від макрокосму в натурфілософії до мікрокосму у сократиках та софістах, та повне зосередження на внутрішньому світові людини в період занепаду Римської імперії та появи християнства. У філософії, котра спочатку була справою небагатьох, аристократів, шукали спасіння, універсального рецепту все ширші маси суспільства.

 


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ФІЛОСОФІЯ

Зміст... Передмова...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Філософія Стародавнього Китаю.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ФІЛОСОФІЯ
Автор: Воронюк О. Л., кандидат філософських наук, голова циклової методичної комісії соціально-економічних дисциплін Житомирського базового фармацевт

Передмова
  Гуманізація науки та інтеграція гуманітарного знання в умовах глобалізації та фундаментальної нестабільності суспільно-історичних процесів ставить перед дисциплінами гуманітарного ц

Світогляд, його структура та історичні типи.
  Людина є соціоприродною істотою, єдністю біологічного та духовного начал. Тому вона вкорінена в життя не лише тілом, а й духом. Людина не просто біологічно функціонує («виживає») у

Філософія як специфічний тип світогляду.
  Сам термін «філософія» має давньогрецьке коріння і походить від двох слів – «філео» - «любов» та «софія» – «мудрість», тобто, «філософія» означає «любов до мудрості». Вперше цей тер

Філософія та медицина.
  Будучи загальним полем будь-якого знання, філософія виступає основою теоретичної медицини. Вона ставить перед собою ряд фундаментальних для наук про людину проблем: · що є

Філософія Стародавньої Індії.
  Наприкінці ІІ – на початку І тисячоліття нашої ери провідною філософсько-релігійною течією стародавньої Індії був брахманізм – світогляд арійських племен, що був викладений у

Загальні особливості філософії Середньовіччя.
  Філософія Середньовіччя, зберігши деякі елементи античної філософії, по-новому розгорнула коло проблем, спираючись на християнський світогляд, що утверджувався в тогочасній Європі.

Середньовічні патристика та схоластика.
  Філософія отців церкви, або патристика сформувалась разом із становленням християнства у Західній та Східній Європі. Держави, що утворились на території зруйнованої Римської

Філософія епохи Відродження.
  Епоха Відродження знаменується розвитком промисловості, торгівлі, мореплавання, військової справи, тобто розвитком матеріального виробництва, а отже, розвитком техніки, природознавс

Загальні особливості філософії Нового Часу. Становлення модерну.
  Епоха Нового Часу (кінець ХV ст. – сер. ХХ ст) – це епоха утвердження капіталістичного способу виробництва в економіці. В сфері знання – це період торжества інструментального розуму

Емпіризм та раціоналізм. Проблема методу.
  Першим філософом Нового часу вважається англійський філософ Френсіс Бекон (1561 – 1626) “Новий Органон”, “Про гідність і примноження наук”. За Беконом, головне покликання філ

Просвітництво як базова стратегія філософії Нового Часу.
  Епоха модерну, зародившись з доби Відродження, свого філософського апогею досягла в Просвітництві, з яким модерн часто ототожнюють. Саме Просвітництво стало тим проектом переходу ві

Французький матеріалізм ХVІІІ століття.
  Безпосередньо з Просвітництва та сцієнтистської орієнтації модерну виріс французький матеріалізм, який вперше чітко висунув та обґрунтував фундаментальну для європейської філософії

Філософія як антропологія: Людвіг Фейєрбах.
Німецька класична філософія є апогеєм філософії модерну, її вершиною та її завершенням. Саме представники цього історичного етапу розвитку філософії радикалізували та довели до межі те коло проблем

Теорія пізнання та етика Іммануїла Канта.
Іммануїл Кант (1724 – 1804) – найвидатніший філософ XVIII ст., родоначальник німецької класичної філософії. Філософія І. Канта є своєрідною системою “критик”, у яких досліджуються головні зд

Науковчення» Йогана Готліба Фіхте.
Йоганн Готліб Фіхте (1762 – 1814). Автор праць “Про поняття науковчення, або так званої філософії”, “Основи загального науковчення”, «Про призначення людини». Філософію Фіхте можна охарактер

Об’єктивний ідеалізм Георга Вільгельма Фрідріха Гегеля.
  Філософія Георга Вільгельма Фрідріха Гегеля («Феноменологія духу», «Філософія природи», «Енциклопедія філософських наук») (1770-1831) знаменує собою поворот в історії філософ

Філософія як антропологія: Людвіг Фейєрбах.
Філософія Людвіга Андреаса Фейєрбаха (1804-1872) («До критики філософії Гегеля», «Сутність християнства») – це закінчення класичної німецької філософії та окреслення проблематики некласичної

Криза раціоналізму. Становлення ірраціоналістичної філософії. Волюнтаризм А.Шопенгауера.
  Початок ХІХ століття у філософському плані характеризується панування системи об’єктивного ідеалізму Г.Гегеля, згідно якого в основі світу – саморозвиток Абсолютної ідеї. У цій діал

Екзистенціальна філософія С. К’єркегора.
Не менш радикальним противником гегелівського ідеалізму був датський теолог Сьорен К’єркегор (1813-1855) («Страх і трепет», «Або-Або», «Хвороба до смерті»). Головний аргумент, що протиставля

Філософія марксизму.
Філософія марксизму формується у 30-40 і рр. ХІХ століття і пов’язується з іменами К.Маркса та Ф.Енгельса. Маючи своїм джерелом німецьку класичну філософію (зокрема, філософію та діалектику Гегеля,

Фрідріх Ніцше та кінець модерну.
Філософія Фрідріха Ніцше (1844-1900) («По той бік добра і зла», «Так казав Заратустра», «Антихристиянин») є знаковою з точки зору процесу завершення модерну. Для Ніцше філософія, починаючи з платон

Становлення та розвиток психоаналізу.
З. Фрейд – засновник психоаналізу. Психоаналіз є одним із варіантів посткласичної філософії, в якій знайшла відображення криза філософії модерну. Мова йде, передусім,

Екзистенціалізм: загальна характеристика.
Екзистенціалізм, або філософія існування - одна з найпопулярніших і впливовіших течій сучасної думки. Екзистенціалізм сформувався в першій половині XX століття і, як і психоаналіз, відобразив трагі

Філософська антропологія ХХ століття.
Як особливий напрям досліджень, що цілеспрямовано вивчають проблему суті і структури суті людини, філософська антропологія виникла в 20-х роках ХХ століття. Це було обумовлено пильним інтересом філ

Філософська герменевтика.
Герменевтика – дисципліна, що займається проблемами інтерпретації та розуміння. Сама назва походить від імені давньогрецького бога Гермеса, який розтлумачував смертним волю богів. Філософськ

Структуралізм.
Загальна характеристика. Структуралізм як філософський напрям бере свій початок від 30-х років ХХ століття, коли він починає оформлюватись у мовознавстві. В цей час великої популярності набу

Постмодернізм як стан сучасного філософського знання.
  Сам термін «постмодерн» з'явився ще у 60-ті роки для позначення новацій у архітектурі, літературі й мистецтві, а також у технологічній, соціально-економічній, політичній сферах.

Поняття онтології. Проблема субстанції.
Однією з основних галузей філософського знання виступає онтологія (з гр. «онтос» - суще, «логос» - слово, закон, вчення). Тобто, онтологія – галузь філософського знання, що досліджує найз

Буття як філософська категорія. Основні форми буття.
Категорія буття є найзагальнішою категорією філософії і охоплює собою суще у всіх його проявах, властивостях і можливостях. В цьому контексті перед онтологією стоїть завдання виявити та описати осн

Рух як атрибут буття. Рух та розвиток.
Проблема співіснування єдиного та множинного виводить на два важливих поняття онтології – руху та розвитку. Філософія здавна запитувала про характер буття – органи чуття говорять нам про його плинн

Проблема детермінізму в філософії.
  Загальність руху та розвитку виводить на ще одну проблему онтології – проблему причинності. Якщо все знаходить в русі та безперервній зміні, чи значить це, що світ знаходиться у від

Простір і час як форми буття.
Формою, в якій нам даний світ, наше «Я» та «Я» інших людей, виступає простір та час. Без них онтологічна проблематика не могла б навіть бути поставлена. У філософії та науці існували різно

Поняття, основні категорії гносеології.
Поруч із одвічним філософським питанням – що є буття? – існує й інше – що є істина? Невипадково ці питання пов’язані між собою, адже пізнання навколишнього світу, як і самопізнання – основне завдан

Основні форми пізнання.
Процес пізнання відбувається на двох основних рівнях, на кожному з яких присутні певні форми пізнання – чуттєве та раціональне пізнання. Чуттєве пізнання – це пізнання на основі органів чу

Поняття, ознаки, види істини. Критерії істини.
Проблема істини складає серцевину гносеологічної проблематики. Суперечливість та складність даної проблеми робить неможливим дати єдино вірне визначення істини та її критеріїв. В класичній

Наука як основна форма пізнання.
В процесі пізнання людство виробило специфічну сферу духовно-практичної діяльності, яка за мету ставить отримання істинного знання. Це наука. З філософської точки зору наука розглядається в трьох а

Специфіка медичного пізнання.
  Специфіка медичного пізнання проявляється передусім в широкому колі проблем, які ставить перед собою медицина. Широта її пізнавальних запитів поширюється від молекулярного рівня мор

Поняття та основні принципи діалектики.
Однією з основних функцій філософії є методологічна функція – філософія виступає як загальна методологія окремих наук; філософія постачає їх найзагальнішими методами пізнання, які конкретизуються в

Основні закони діалектики та їх застосування в медицині.
Ядро матеріалістичної діалектики – закони, адже саме виявлення законів (сталих, повторюваних зав’язків між предметами, явищами та подіями дійсності) і є завданням науки. Закони діалектики дають від

Характеристика основних категорій діалектики.
  Категорії діалектики – найзагальніші поняття, що відображають в своєму змісті закономірності розвитку дійсності. Окрім цього, в них знаходить відображення стан розвитку знання про с

Основні підходи до вирішення проблеми свідомості у філософії.
Однією з найбільших проблем філософії та науки на протязі усієї її історії є проблема свідомості, її походження, статусу, специфіки, природи. Цю проблематику зумовила якісна відмінність від інших я

Роль процесу відображення у процесі формування свідомості.
  Згідно концепції відображення, свідомість є властивістю високоорганізованої матерії - головного мозку людини. Виникнувши в результаті тривалої еволюції живого, мозок людини є вінцем

Основні властивості свідомості. Проблема ідеальності свідомості. Свідомість і мова.
  Спираючись на розгляд основних концепцій свідомості та на основні положення концепції відображення, можна дати таке визначення свідомості. Свідомість є пов'язана з діяль

Структура свідомості та її функції.
  Будучи складним інтегральним феноменом, свідомість можна структурувати за різноманітними ознаками. 1. За носієм: індивідуальна та колективна. Відношення між ними суп

Слово як лікувальний фактор. Сутність та місце психотерапії в сучасній медицині.
Діалогічний характери свідомості, детермінація останньої соціальними чинниками ставить перед медициною проблему можливості впливу на свідомість людини з боку іншої свідомості. Оскільки свідомість н

Людина як предмет філософського осмислення. Особливості медичної антропології.
  Головним питанням філософії, яке сумує усі існуючі та водночас розгортає їх в полі філософського запитування, зрештою є питання: «Що таке людина?» Сама філософія як феномен культури

Людина як біосоціальна істота. Поняття та типи особистості.
  Однією з вирішальних дихотомій, що характеризують людину, є дихотомія біологічне/соціальне. Як тіло, як біологічний механізм людина вкорінена в природу, однак в повному смислі вона

Проблема сенсу життя, смерті та безсмертя людини в контексті медицини та філософії.
  Людина – єдина істота, яка усвідомлює, що помре. Чим же виступає смерть в контексті філософствування про людину? Передусім, смерть співвідноситься з життям. З біологічної т

Суспільство як предмет філософського осмислення.
Найвищою формою організації живого, складною суперсистемою із багатоманіттям типів зв’язків виступає суспільство. Багатогранність та складність даного феномена підтверджується тим, що суспільство є

Типи суспільств.
  Розглядаючи суспільство в контексті історичного розвитку, сьогодні доцільно говорити про три типи суспільств – традиційне, індустріальне (модерн), постіндустріальне (постмодерн). Та

Суспільне виробництво.
Суспільне виробництво – форма взаємодії суспільства і природи, що спрямована на перетворення предметів природи і створення матеріальних і духовних продуктів відповідно до інтересів та потреб люд

Філософське осмислення історії. Моделі історичного процесу.
  Хронологічне розгортання часу та зміна структурних елементів суспільства ставить перед філософією проблему історії. Дана проблематика, як і в інших галузях філософського знання, кон

Проблема суб’єкта суспільно-історичного процесу.
  У соціальній філософії та філософії історії одним із основних питань є питання суб’єкта суспільно-історичного розвитку. Простіше кажучи: хто творить історію реально? Такими суб’єкта

Проблема здоров’я та хвороби у філософії та медицині.
  Як базова категорія медицини, здоров’я завжди було в центрі медичного дискурсу усіх епох. Антична епоха розглядала здоров’я в контексті найвищого блага античного світорозуміння – кр

Філософські аспекти сучасної медицини. Соціально-біологічний та психосоматичний підходи.
  Актуальність поняття здоров’я, його збереження та розвитку знаходиться сьогодні в центрі не лише медичних дисциплін, що підтверджує важливість даного феномена, не лише в індивідуаль

Медична етика, її принципи. Біоетика.
  Під етикою у філософії розуміють дисципліну, предметом вивчення якої є мораль. Враховуючи специфічний статус та роль медика в суспільстві, етичні принципи його діяльності стають нар

Евтаназія як головна проблема сучасної біоетики.
  Швидкий розвиток реаніматології та анестезіології призвів до розмивання понять «життя» та «смерть», і, поєднавшись із гуманізацією медицини, зростання ролі пацієнта та його прав у м

Медицина Стародавньої Індії та Китаю.
Основним джерелом індійської медицини виступає ведична література, в якій загалом знаходяться дані з 27 наук. Найважливішими письмовими джерелами, що стосуються медицини, були Аюрведа і Самх

Становлення та розвиток античної медицини.
  Загалом, антична медицина, як і філософія, відрізняється від східної, більшою схильністю до науковості, споглядальності, вилученні з медицини надприродних явищ, проблем та сутностей

Медицина доби Середньовіччя та Відродження.
  Розвиток медицини в Середньовіччі позначений боротьбою двох суперечливих тенденцій – тенденцією до накопичення емпіричних (досвідних знань), а, відповідно, відходом від умоглядних о

Медицина в епоху Нового Часу.
  Раціоналізація та сцієнтизація знання, що виступає як один з фундаментів техногенної цивілізації, в епоху Нового Часу стали провідною тенденцією в розвитку науки, в тому числі й у м

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги