рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЦАРСТВО ДУХУ І ЦАРСТВО КЕСАРЯ

ЦАРСТВО ДУХУ І ЦАРСТВО КЕСАРЯ - раздел Философия, ФІЛОСОФІЯ. ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ (Фрагмент) Людина Вкладає В Історію Творчу Силу І Робить Це З...

(Фрагмент)

Людина вкладає в історію творчу силу і робить це з ентузіазмом. Історія не хоче знати людину, користується нею як матеріалом для нелюдського будівництва, має свою нелюдську й антилюдську мораль. Історія – це жорстока боротьба людей, класів, націй і держав, віросповідань та ідеологій. Вона рухається з ненавистю, і з гостротою ненависті пов’язані найбільш динамічні її моменти. Ця божевільна боротьба ведеться людьми в ім’я історичних цілей, але вона жорстоко ранить особистість, заподіюючи їй великі страждання. По суті, історія створювалася як злочин. І разом із тим ми не можемо відмовитися від тисячолітньої історії, не можемо перестати бути історичними істотами. Це був би дуже легкий вихід. Однак не можна бачити в історії прогресивну перевагу розуму. Герой “Записок з підпілля” у Достоєвського говорить: “Одноманітно б’ються та б’ються, і тепер б’ються, і раніше билися”. Погодьтеся, що це навіть аж надто одноманітно. Одним словом, усе це можна сказати про всесвітню історію, усе, що тільки найзасмученішій уяві може прийти в голову. З цим пов’язана основна тема Достоєвського: про свавілля людини і світової гармонії. Людина свавілля ставить вище за своє благополуччя. її мучить воля до могутності й до примусової світової єдності. Людина терзає себе та інших ілюзорними цілями історичної потужності й величі. Освіта і руйнування царств – одна з головних цілей історії. Про це мовиться в першій книжці філосо-

фії історії – у книжку Данила, – і там простежується доля царств. Всі могутні й великі царства, в ім’я створення яких були принесені величезні людські жертви, приречені на загибель і загинули. Загинули всі стародавні східні імперії, загинула імперія Александра Македонського, який знав про це в час своєї смерті, загинула Римська імперія, загинула Візантійська імперія, зникли всі теократії; і ми присутні при загибелі Російської імперії. І так само загинуть всі імперії, які будуть створені. Царство кесаря і його слава швидко проходять. Історія припускає свободу людини. Детермінізм (учення про те, що все у світі підпорядковане певним матеріальним причинам. – Авт.) не може бути перенесений на історію. Це приймав Достоєвський глибше за всіх. Історія припускає свободу людини, вона заперечує й зневажає свободу людини, майже не дає їй вільно передихнути. Трагедія і мука історії передусім – це трагедія і мука часу. Історія має сенс тільки тому, що вона закінчиться... Прогрес, що має звичай жертвувати будь-якими поколіннями, які живуть, і будь-якою особистістю в ім’я прийдешньої досконалості, яка перетворюється на вампіра, прийнятний лише в тому випадку, якщо буде кінець історії, результатами якої скористаються всі минулі покоління, будь-яка особистість, яка жила на землі. Історичний песимізм значною мірою правий, історичний оптимізм не має емпіричних (тут: фактичних. – Авт.) підстав.

 

словник

ФІЛОСОФСЬКИХ ТЕРМІНІВ

Абсолютна ідея – безособова пантеїстична основа, у якій сконцентровано все, і тому вона є буттям, що має різноманітні форми або проходить усаморозвитку три основні етапи.

Агностицизм(від грец. agnostos – недоступний для пізнання) – твердження про непізнаванність світу.

Аналітична філософія – напрям у західній філософії XX ст., що об’єднує ряд теорій. Предметом аналізу в аналітичній філософії стали мовні засоби науки, буденна мова і мова філософії.

Антична філософія – стародавня філософія, що поширювалася на теренах сучасної Європи.

Антропологізм – філософська течія, що визначає людину як висхідну позицію та кінцеву мету філософії.

Антропоморфний(від грец. anthropo – людина і morphos – вигляд, форма) – тобто людиноподібний, надання зовнішньому світу людських рис. Апейрон – безкінечне, божественне, творчо-рушійне начало: воно не доступне для чуттєвого сприйняття, але осягається розумом.

Астика – філософія-даршана, яка підтримувала сакральність (священ-ність) Вед.

Атараксія – відсутність позитивних і негативних емоцій, цілковита незворушність душі, байдужість до всього, що відбувається.

Атман – індивідуальна людська душа, яка є частиною брахмана і тому повинна перебувати в єдності з ним.

Брахман – це весь світ. Індійський брахман постає як безособовий початок, пантеїстичне божество.

Буддизм – одна з найвідоміших неведичних індійських філософій (від санскр. Будда – пробуджений, або просвітлений). Буддизм спрямований на активне практичне застосування та вирішення проблем людини в період її життя, а не колись на небесах.

Буття – походить від дієслова “бути”, яке в особовій формі звучить як “є”. Буття означає все, що існує, усе, що є.

Веданта-міманса – філософія індійського народу. Філософія веданти пройшла тривалий шлях розвитку, а її успіх пояснюється тим, що вона вперше в історії індійської філософії зрозуміла істинного мудреця в образі індійського народу.

Веди – священні книги аріїв, які завоювали Індію в середині II тис. до н. е. У перекладі із санскриту (староіндійської мови) слово “веди” означає “відання” або “священне знання”.

Гедонізм(від грец. hedone – задоволення) – культивація задоволень.

Герменевтика(грец. hermeneutike – роз’яснюю, витлумачую) – мистецтво і способи тлумачення багатозначних текстів, один з актуальних напрямів сучасної філософії.

Гностицизм – перша християнська єресь, прихильники якої не заперечували істин Біблії, але хотіли їх пізнати в пошуках відповіді на запитання: хто ми? навіщо ми?

Дао – шлях, яким прямують усі речі. В “І-цзині” він витлумачується як закономірність, закон. Лаоцзи надає цьому поняттю універсального, усе-охоплюючого змісту, розглядаючи його як спосіб усього сутнього, основу світу, “корінь неба і землі”, “матір усіх речей”.

Де – природний потенціал дао, сила, доброчинність. Лаоцзи розумів під де природну здатність досягати досконалості.

Дедукція(від латин, deductio – виведення) – спосіб міркування, при якому із загального правила робиться висновок для окремого випадку.

Джайнізм – учення, засновниками якого вважають 24 мудрих першо-предків, котрі завдяки власним зусиллям досягли всезнання й стали переможцями карми.

Діалектика – філософське вчення про вічний рух, зміну і розвиток, а також про загальний взаємозв’язок усього сущого.

Евдемоністична філософія – філософія еллінізму, у перекладі з грец. – така, що шукає щастя.

Евристика(від грец. heurisko – знаходжу) – сукупність методів дослідження, спрямованих на відкриття, пізнання нового, раніше невідомого.

Екзистенціалізм – напрям сучасної думки, що виник на початку 20-х років XIX ст. в Німеччині та Франції.

Емпіричне філософствування – виведення знання з навколишнього світу в процесі життєвого досвіду й послідовне наповнення спочатку порожнього або чистого людського розуму різними уявленнями й інформацією.

Епоха Відродження – період у розвитку європейської культури, назва якого походить від переконання її творців у тому, що вони відроджують класичну античність.

Індукція – спосіб міркування, у якому з декількох окремих випадків виводиться одне загальне правило, міркування йдевід меншого до більшого знання.

 

Інь-Ян-ці – одна з найстародавніших філософських доктрин Китаю, яка належала до натурфілософської школи прибічників учення про іньіян.

Йога – у давні часи трактувалося як “переживання святості”, “приборкання почуттів”. Слово “йога” досить поширене й сьогодні, воно перекладається як “зв’язувати”, “тримати”. Мистецтвом йоги захоплюється чимало наших сучасників.

Карма(із санскр. дія) – закон, що визначає людське життя.

Кінізм – філософія, у якій ідеться про досконалість і гармонію природи та згубну недосконалість цивілізації; закликає повернутися до природного стану й проповідує аскетизм – обмеження потреб і анархізм – безумовну особисту свободу людини від усього нав’язаного їй ззовні.

Конфуціанство – філософська доктрина, сформульована Конфуцієм (551–479 pp. до н. е.), котрий уважав себе причетним до традиції прадавнього мислення, якій він прагнув забезпечити загальне визнання.

Майєвтика(від грец. maieutike – повивальний) – сократівський метод, зміст якого полягає в тому, що філософ надає допомогу народженню істини. Однак його участь у цьому не вирішальна, адже вона все ж таки має народжуватися сама в душі людини.

Метод – основний спосіб реалізації поставлених завдань. Філософський метод – це спосіб мислення або пізнання, шлях, яким ми просуваємося в осягненні того, що нас оточує.

Монотеїзм – варіант теїзма і пантеїзма (від грец. monos – один і theos – Бог) – уявлення, за яким існує лише один Бог (особистий або безособовий).

Наука – знання, що народжується шляхом вільного особистого пошуку . істини заради неї самої, має логічне обґрунтування та приведене в систему.

Неоплатонізм – напрям у античній філософії III–VI ст., що став реакцією філософів на реалії життя в Римській імперії, спробою захистити внутрішній спокій людини від катастроф і потрясінь історії.

Неотомізм – один із напрямів сучасної філософії, у якому збережені основні ідеї вчення Томи Аквінського.

Нірвана – стан, у якому немає страждань.

Номіналізм (латин, потпіпа – назви, імена) – напрям середньовічної
філософії, представники якого стверджували, що універсали існують як
імена, тобто після одиничних речей у думці людини як результат абстра-
гувальної діяльності розуму. * .

Об’єкт пізнання – те, що пізнається: світ, людина, суспільство, мислення.

Пантеїзм – філософсько-релігійне вчення, за яким Бог утілений у Всесвіті, Він скрізь, а тому ніде конкретно, Він не поза світом, а всередині нього, оскільки Він і є світ (Бог-природа).

Патристика – теологічні та соціально-філософське вчення батьків церкви (грец. pater – батько), у яких істини Біблії приймаються безумовно, на віру.

Пізнання – соціально опосередкований процес відображення суб’єктом об’єкта.

Політеїзм(від грец. poly ~ багато і theos – Бог) – уявлення, за яким існує багато богів.

Постмодерн – термін, яким у сучасній філософії позначають ряд концепцій західних філософів середини та кінця XX ст.

Прагматизм – філософія справи, дії, учення. Виник у 70-х роках XIX ст. в США. Засновниками були відомі філософи Чарлз Пірс (1839–1914); Вільям Джеме (1842–1910), Джон Дьюї (1859–1957).

Пракриті – це першооснова, праматерія, що стала основою творення світу й наділена трьома якостями – світлою (саатва) і темною (тамас) основами та енергією (раджас).

Просвітництво – політична ідеологія, філософія і культура епохи краху феодалізму і встановлення капіталістичних відносин.

Психоаналіз – теорія, що пояснює роль несвідомого в житті людини і суспільства.

Пуруша – абсолютна свідомість, або “абсолютне Я”, що має сенс лише разом із першоосновою – пракриті.

Раціоналізм(від латин, ratio – розум) – філософський напрям, який стверджує, що розум є вирішальним джерелом істинного знання; практичне ставлення до життя.

Реалісти(пізньолашн. realis – речовинний) стверджували, що універсали існують реально в самій структурі буття до одиничних речей у думці Бога. “На початку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог” (Бут. 1:1). Еманація думки Бога, тобто витік Його божественної енергії, приводить до матеріалізації думки Бога в одиничних речах.

Релігійно-філософське вчення – учення, що претендує на те, щоб “науковими методами” довести “божественну мудрість”, зробивши її надбанням особи.

Релятивізм (з латин, relativus – відносний) – положення про відносність усього сущого і мислимого.

Реформація – релігійне оновлення, спрямоване проти офіційної церкви. Рух – властивість матерії, без якої не можна збагнути будь-яких змін, процесів, виникнення і зникнення, круговороту в природі.

Сансара – вічне народження (колесо перероджень).

Світогляд – система поглядів людини, на основі яких формується її ставлення до світу.

Серце – це “безодня” людської душі, через яку відкривається божественна “безодня”, тому “безодня кличе безодню”, через пізнання себе людина пізнає Бога.

Скептицизм(від грец. skeptikos – недовірливий) – філософська концепція, що піддає сумніву можливість достовірного пізнання об’єктивного світу, а його представники – скептики – філософи, що сумніваються в усьому.

Соліпсизм(від латин, solus – єдиний і ipse – я сам) – твердження, за яким увесь світ – це самі лише мої відчуття, тобто жодної реальності немає, а існую лише я, і все, що я спостерігаю зовні, – це мої відчуття, ілюзії, вигадки, подібні до образів сновидінь. Я – є, а світу немає взагалі.

Софісти – деякі філософи, які стали брати гроші за навчання, тобто платні учителі мудрості.

Спосіб епохе – така операція думки, коли увага вченого спрямована не на предмет, а на те, як він відображений у нашій свідомості.

Суб’єкт пізнання – свідома істота, яка пізнає.

Сутра(від санскр. – нитка, на яку нанизані намистини) – виклад у формі лаконічних і легких для запам’ятовування висловів про світ. Пізніше сутри доповнили різними коментарями – бхашья, які відображали філософське знання.

Сцієнтизм(від латин, scientia – знання, наука) – філософська концепція, що спирається на принципи і методи природничих наук.

Теїзм(від грец. theos – Бог) – світогляд, згідно з яким Бог є творцем світу, який стоїть поза світом або над світом. У теїзмі Бог – це особистий початок (оскільки існує у вигляді особи), а тому досить часто називається особистим Богом.

Теодицея(грец. theos – Бог і dire – справедливість) – проблема існування зла у світі. За ученням Августина, добро – це прояв Бога на землі, а зло – це відсутність добра.

Теорія суспільного договору – теорія, згідно з якою колись люди жили в природному стані, подібному до тваринного; кожен піклувався тільки про власне існування, підкоряючись інстинкту самозбереження, і міг робити з ближнім усе, що заманеться. У цьому стані, за Т. Гоббсом, “людина людині вовк” (латин, homo homini lupus est) і йшла “війна всіх проти всіх” (латин, helium omnium contra omnes). Щоб не винищити одне одного остаточно, люди домовилися упорядкувати й нормалізувати своє життя, створити закони (правила, яких повинен дотримуватися кожен), а також сформувати суспільство і державу, які б контролювали виконання законів і гаранту-

вали порядок. Підкоряючись цим законам, суспільству і державі, людина втрачала частину своєї колишньої природної свободи, натомість отримувала захист і безпеку від зазіхань оточуючих. Так люди перейшли з природного стану в суспільний. Теорія суспільного договору звільнила соціальну думку від теологічних уявлень.

Упанішади(близько 800–500 pp. до н. е.) не є гомогенним філософським ученням, а являють собою розмаїття поглядів. Найвідоміше і найбільш впливове вчення про єдність брахмана й атмана.

Утопія(з грец. и – не, topos – місце, букв, неіснуюче місце) – учення про досконале суспільство.

Філософія – наука про найзагальніші та універсальні питання, спрямовані на пошук вищого начала й сенсу буття.

Філософія даршана-вайшешика – напрям у давньоіндійській філософії, заснований мудрецем Улука, на прізвисько Канада (бл. III ст. до н. е.).

Філософія ньяя – одна із систем давньоіндійської філософії. В перекладі на українську означає “правило, підґрунтя, канон, аналіз” тощо.

Філософія стоїцизмуполягає в цілковитій байдужості до всіх мінли-востей долі, якими б жахливими вони не були. Оскільки людина при такому погляді на речі сама собі не належить, то і життя її також не належить їй, а отже, з ним можна запросто розлучитися. Однією з основних чеснот стоїків є здатність спокійно й мужньо зустріти власну смерть.

Філософська герменевтика – мистецтво розуміння, тлумачення текстів, пам’яток минулого. У філософії XX ст. цим словом позначалося вчення про розуміння і наукове осягнення сфери культури і в широкому значенні – людського духу.

Феномен – те, що ми бачимо, що уявляється нам як таке, що реально існує або є “річчю для нас”.

Фундаментальна закономірність Всесвіту – основний принцип діалектики – учення про загальний зв’язок і вічну зміну речей.

Чарвака-локаята – учення, що визнає тільки цей світ. Його суть розкриває гасло “Насолоджуйся життям, поки живий!”.

 

ЗМІСТ

Від авторів З

Розділ І. ВСТУП ДО ІСТОРІЇ ФІЛОСОФІЇ 5

§ 1. Що таке філософія? 6

§ 2. Міфологія – колиска філософії 11

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ФІЛОСОФІЯ. ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ

ВСТУП ДО ІСТОРІЇ ФІЛОСОФІЇ... Філософія не є наукою не є навіть наукою про сутність а є творчим усвідомленням духом сенсу людського існування...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЦАРСТВО ДУХУ І ЦАРСТВО КЕСАРЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ФІЛОСОФІЯ. ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ
  Підручник для 10 класу загальноосвітніх навчальних закладів (профільний рівень) Рекомендовано Міністерством освіти і науки України Київ

Огнев’юк В., Утюж І.
Філософія. Історія філософії: Підручник для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл. (профільний рівень). – К.: Грамота, 2010. – 256 с : іл.   ISBN 978–966–349–269–8  

Дорогі десятикласники!
Ви перші, кому пощастило вчитися в школі, гімназії, ліцеї або колегіумі за тим профілем, який свідомо обрали, ідучи дорогою пізнання та визначаючись із пріоритетами на майбутнє. Здобуваючи загальну

Що таке філософія?
Якщо хочете зрозуміти сутність будь-якого слова, необхідно дослідити його походження. Багато слів, якими ми користуємося, народилися в Стародавній Греції. Не є винятком і слово “філософія”. Воно ут

Наука є знанням, що народжується шляхом вільного особистого пошуку істини заради неї самої, має логічне обґрунтування та приведене в систему.
Проте фізика, хімія, біологія, як і багато інших наук, як ви вже знаєте, вивчають специфічні явища і процеси, що не є всезагальними. Кожна наука – лише маленький уривок великої книги знання, а всі

Міфологія – колиска філософії
Упродовж останніх трьох тисяч років люди філософствували. Все, що ввійшло до скарбниці філософської думки за цей час, називається історією філософії.Щоб зрозуміти філософію, необхі

Мудрість ведичної ночі. Давня індійська філософія
Уважається, що відлік історії сучасної цивілізації розпочався приблизно 10 тис. років тому на території Стародавнього Сходу, яка охоплювала величезний регіон від Єгипту до Японії. Основою світогляд

Чотири істини буддизму
Однією з найвідоміших неведичних індійських філософій є буддизм (від санскр. Будда – пробуджений, або просвітлений). Створення цього вчення пов’язане з легендою про п

Усунення власних бажань називається аскетизмом і є шляхом правильного життя в буддистському вченні.
Четверта істина – про шлях до припинення страждань – стверджує, що правильна життєва дорога та, що веде до нірвани. Це серединний шлях, який керується трьома основними принципами –

Нь-Ян-ці. Філософія китайського народу
У центрі китайського села Інь-Янь, історія якого сягає глибини тисячоліть, є мальовниче озеро з однойменною назвою, що нагадує давній символ, у якому поєднуються дві взаємодіючі протилежності. Зобр

Лаоцзи. Осягнення шляху. Даосизм
Китайський філософ Лаоцзи, за переказами, народився в 604 р. до н. е., а прожив 160 або навіть 200 років. За однією легендою, він здійснив самозародження, створивши тіло власної матері – н

Конфуціанство
Однією з основних систем китайської філософії було і залишається донині конфуціанство. Його творець – філософ КунЦю (551–479 pp. до н. е.) (Кун Фуцзи – вель

АНТИЧНА ФІЛОСОФІЯ
Якби всім одне і те ж здавалося прекрасним і мудрим, то не було б серед людей ворожої суперечки. Піррон якого філософствування. Закономірно, що кожна люди

Пошук першооснови.Мілетці та Піфагор
Першою філософською школою, у якій об’єдналися грецькі мислителі, була мілетська, що отримала назву від назви міста Мілет – грецької колонії на узбережжі Малої Азії. її засновником став один

Суперечки про природу буття
Філософ Геракліт Ефеський (бл. 544–480 pp. до н. е.) походив із царського роду. Він відмовився успадкувати престол на користь свого брата, афінського архона Кодра, але постійно носив пурпуровий одя

Скільки існує істин? Софісти і Сократ
У V ст. до н. е. в багатьох містах Стародавньої Греції була встановлена демократична форма політичного життя. Це означає, що на різні державні посади людей не призначали, а вибирали шляхом народног

Речовина без ідеї – ніщо”. Платон і Арістотель
Знаменитим учнем Сократа був філософ Платон Афінський(427–347 pp. до н. е.). Справжнє його ім’я – Арістокл, а додане – Платон, з яким він увійшов в історію, – прізвисько, яке перек

Як можна досягти щастя? Епікурейці, стоїки, скептики, кініки
У 334 р. до н. е. грецьке військо на чолі з Александром Македонським вирушило в похід, який тривав дев’ять років. Тоді греки завоювали, чи еллінізували, Схід. Епоха, що розпочалася з того часу, наз

Філософія Святого Августина
Предтечами Святого Августина була значна когорта філософів післянікейської патристики та латинської богословської школи, яка сприяла відтворенню неоплатонічних філософських ідей у філософії христия

Між патристикою і схоластикою
Ми вже зверталися до проблеми історичного початку Середньовіччя, зокрема про те, що історія середніх віків розпочинається з падіння Західної Римської імперії. Незважаючи на те, що енергетика античн

ФІЛОСОФІЯ ЕПОХИ ВІДРОДЖЕННЯ
Як неможливо двічі ввійти в одну річку і, більше того, як кажуть, навіть і один раз, так неможливо двічі поіме-нувати одну і ту ж складну річ; більше того – поки ЇЇ іменують, вона вже інша.

ДОБИ ПРОСВІТНИЦТВА
Тільки в генія для висловлення нової думки є нове слово. Г. Гейне § 20. Пафос розуму і науки Епоха Відродження стала провісником Нового часу – епохи, яка охоплює в

Природжені ідеї, або “Значення духу досвід не покриє”. Рене Декарт
Якщо Френсіс Бекон розробляв метод емпіричного дослідження природи, то французький філософ і вчений Рене Декарт(1596–1650) запропонував поставити на перше місце розум. Для того щоб

Дійсність – потік відчуттів. Готфрід Лейбніц, Джордж Берклі, Девід Юм
Раціоналістична лінія Р. Декарта була продовжена в ученні німецького філософа Готфріда Вільгельма Лейбніца(1646–1716), який також стверджував наявність у людській свідомості природ

НІМЕЦЬКА ФІЛОСОФІЯ НОВОГО ЧАСУ
Обов’язок стосовно себе полягає в тому, щоб людина дотримувалася людської гідності в самій собі. /. Кант § 25. З’ясування можливостей розуму Філософія Нового часу

Не пояснювати світ, а змінювати його”. Марксизм
Значною подією в історії філософської і громадської думки XIX ст. було виникнення марксизму. Духовна спадщина, залишена німецькими мислителями Карлом Марксом(1818–1883) і Ф

Матеріалізмі називається суспільно-економічною формацією.
Таких формацій відповідно до філософії марксизму п’ять: первіснообщинна, рабовласницька, феодальна, капіталістична і соціалістична (комуністична). Підкреслюючи наявність в історії об’єктив

Наприкінці ХІХ-ХХ ст.
/загальнення Німецька філософія Нового часу підбиває підсумок розвитку філософи другої половини XVIII – першої половини XIX ст. До цієї філософської течії віднесемо вчення І. Канта, Г.

Філософія на роздоріжжі. Посткласична європейська філософія ХІХ-ХХ ст. Артур Шопенгауер, Фрідріх Ніцше, Огюст Конт
Посткласична європейська філософія XIX – початку XX ст. постає внаслідок критики класичної філософії, насамперед німецької. Класичні рішення основних філософських проблем відкидаються або змінюютьс

ЗО. Філософія XX століття. Феноменологія, буття людини, прагматизм і психоаналіз
Наприкінці XIX – на початку XX ст. зароджується новий напрям філософії – феноменологія. Сучасна феноменологія пов’язана з концепцією Едмунда Гуссерля(1859–1

Гайдеггер(1889–1976) і Ганс Гадамер
(1900–2002). Ганс Гадамер, учень Гайдеггера, уважав, що основне завдання філософії – це практика тлумачення й осмислення тексту. Текст у його розумінні – це не сторінки книжки, це власне к

Любомудріе”. Філософія Київської Русі
З давніх-давен український народ був високорозвиненим етносом, про що свідчать протошумерська писемність давнього святилища Кам’яна Могила XII–III тис. до н.е., висока трипільська культура VI-Ш тис

Божественна мудрість. Українська філософія XIV-XVI ст.
Українська філософія XIV-XVI ст. представлена єресями, гуманістичними напрямами, діяльністю релігійно-національних братств. Єресі (від грец. hairesis – особливе

Intermezzo”), а то й смерть як спокута за втрачену гармонію (“Тіні забутих предків”).
Внутрішньою глибокою індивідуальністю визначалася також творчість таких мислителів, як М. Бердяев(1874–1948), Л. Шестов(1866–1938), В. Зеньковський

Українська філософія XX століття
Уся велич, трагізм і суперечливість української філософії XX ст. виявилася в постатях Михайла Грушевського та Володимира Вин-ниченка. Значну роль у філософському осягненні історії відіграл

Любомудріє, філософія серця, божественна мудрість, єресі,братства, теософія, пантеїзм, слов’янська проблема, державність, культурне відродження.
/ загальнення О о - < З давніх-давен український народ був високорозвиненим етносом, про що свідчать пам’ятки українського народу, такі як “Веле

В. ШИНКАРУК СВІТОГЛЯД І ФІЛОСОФІЯ
(Фрагмент) ...Світогляд є однією із суспільно вироблених форм відображення дійсності у свідомості людини. Його відмінна риса полягає в тому, що він відображає дійсність у її цілісно

Е. КАССИРЕР МІФ ТА РЕЛІГІЯ
(Фрагмент) ...Світ міфу – це драматичний світ, світ діянь, енергій, конфліктуючих сил. У кожному явищі природи він убачає колізію цих сил. Міфічне світосприйняття завжди переповнене

СЛАВЕТНИХ ФІЛОСОФІВ
(Фрагмент) ...Справді суще у Всесвіті є атоми і порожнеча, решта існує лише в загальній уяві. Існує безкінечна множина світів, що виникають і гинуть. Ніщо не виникає з неіснуючого,

КАТЕГОРІЇ ФІЛОСОФІЇ, ЇХ ЗМІСТІ ФУНКЦІЇ
Глава п’ята [Сутність] (Фрагмент) Сутність, названа так у найбільш основному, первинному й безумовному значенні, – це те, де не говориться ні про який пред

Р. ДЕКАРТ МЕТАФІЗИЧНІ РОЗМИСЛИ
(Фрагмент) Ось уже якийсь час як я спостеріг, що з раннього дитинства сприйняв як істинні чимало суджень, а те, що надалі вибудував на таких хибних принципах, могло бути лише сумнів

Г. В. Ф. ГЕГЕЛЬ НАУКА ЛОГІКИ
(Фрагмент) Саме буття, а також і наступні визначення (не тільки буття, а й логічні визначення взагалі), можна розглядати як визначення абсолютного, як метафізичні визначення Бога; а

ДУМКИ ПРО СМЕРТЬ ТА БЕЗСМЕРТЯ
(Фрагмент) Тепер головне питання про те, як примирити попередню суперечність між потойбічним та поцейбічним, щоб людство одностайно, усім серцем зосередилося на собі, на своєму світ

К. МАРКС ДО КРИТИКИ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ
(Фрагмент) Я розглядаю систему буржуазної економіки в такому порядку: капітал, земельна власність, наймана праця, держава, зовнішня торгівля, світовий ринок. Під першими трьома рубр

Добро і зло. Хороше і дурне
(Фрагмент) ...Судження “добро” веде свій початок не від тих, для кого робиться “добро”! Навпаки, самі “добрі”, тобто знатні, могутні, високопоставлені, й ті, хто благородно мислить,

МИТРОПОЛИТ ІЛАРІОН СЛОВО ПРО ЗАКОН І БЛАГОДАТЬ
(Фрагмент) Благословен Господь Бог Ізраїлев, Бог християнський, що відвідав і порятував людей своїх (Лк. 1 : 68), що не відмовився від створінь своїх остаточно під вла

ДО ХРИСТИЯНСЬКОЇ ДОБРОНРАВНОСТІ
(Фрагмент) Хвала ж блаженному Богові, що потрібне зробив неважким, а важке непотрібним. Немає солодшого для людини і немає потрібнішого, як щастя; немає і легшого за це. Хв

ЧИ МАЄ ІСТОРІЯ ЯКИЙ-НЕБУДЬ СЕНС?
(Фрагмент) ...На поставлене запитання я відповідаю: “Історія сенсу не має”... Як більшість людей використовують термін “історія”? (Я маю на увазі те розуміння терміна “істо

Розділ II. СХІДНА ФІЛОСОФІЯ ‘. 17
§ 3. Мудрість ведичної ночі. Давня індійська філософія 18 § 4. Настика – заперечення сакральності Вед 25 § 5. Чотири істини буддизму 28 § 6. Інь-Ян-ці. Філософія китайськ

Розділ VI. ФІЛОСОФІЯ НОВОГО ЧАСУ І ДОБИ
ПРОСВІТНИЦТВА 115 § 20. Пафос розуму і науки 116 § 21. Теорія суспільного договору і натуралізм 120 § 22. Природжені ідеї, або “Значення духу досвід не п

Сторія філософії
(профільний рівень) Підручник для 10 класу загальноосвітніх навчальних закладів Рекомендовано Міністерством освіти і науки України Редактори Н. Забаштанс

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги