Quot;Філософія серця" Григорія Сковороди План

Григорій Савич Сковорода /1722-1794 рр./ - видатний філософ, поет, просвітитель-гуманіст,який здобув освіту в Київо-Могилянській Академії. Його філософські твори можна поділити на чотири цикли. До першого належить праця "Нарцис". Розмова про те: "Піз­най себе" та інші, де мислитель стверджує, що людина невідділь­на від природи, спільна з нею за своєю натурою, а тому пізнання людини є водночас пізнання природи. Другий цикл, до якого вхо­дить декілька робіт, зокрема "Дружня розмова про душевний світ" подає вчення про людину, щастя і мораль. В центрі циклу стоїть принцип так званої "спорідненої" /"сродної"/ праці, найповнішого розкриття здібностей людини. В третьою циклі /"Ікона Алківіадська" та ін. Сковорода узагальнює думки про духовний світ /світ символів/, загальний ідеал життя. Четвертий цикл /"Сварка архістратиги Михайла з Сатаною про те, чи легко бути благим"/ визна­чає те, з чим повинна боротись справжня людина. Останній твір Сковороди - "Діалог". Ім’я йому - "Потоп зміїний" формулює основну доктрину про три світи; "макрокосм" - Всесвіт, "мікрокосм" - світ - людини та світ символів, який складають - Біблія, міфі, релігія, а також вчення про дві натури. Кожен світ складається з двох натур: "видимої" і "невидимої" ."Видимая натура называется тварь, а невидимая - Бог".

За Сковородою, Бог і природа - єдине ціле. Це дві натури од­ного Всесвіту. Єдність натур утворює об’єктивну реальність. Мате­ріальне змінюється, людина сприймає його органами чуттів. Сама по собі фізична натура - "мертва стихія", вона піддається руйнуванню і переходить з одного стану в інший. Таким чином, Сковорода близько підходить до поняття про незнищуваність матерії, непере­рвні сть її руху. Незважаючи на суттєві матеріалістичні та діалек­тичні моменти світогляду мислителя, не можна однозначно тлумачи­ти його філософію як матеріалістичну. Пантеїзм доповнюється своє­рідним поглядом на реальність навколишнього світу, його предмети і явища. Явища - це видима тлінь, "одяг", котрий постійно зміню­ється і оновлюється, за ним ніби ховається сутність, яку він на­зиває вічністю. Взнаючи мінливість зовнішньої природи, мислитель утверджував ідею вічності внутрішньої матерії, яку ототожнював з Богом, як початком і причиною, що визначає закономірність розвитку всього сущого. Тут в дусі неоплатонізму розкрито співвідношення духовного і матеріального.

Вивчення праці Сковороди дає розуміння того, що в центрі йо­го світогляду перебуває людина, її духовний світ, її щастя. Багато наук вивчає природу і приносить користь людям для задово­лення їх тілесних потреб; але не тілесне, не матеріальне є головним у світі і в людині. Тому науки про матеріальний світ нав­чають головного - як бути щасливим. Хто хоче бути щасливим, той насамперед повинен пізнати самого себе, тобто внутрішню сутність, свою духовність, або своє серце. Людина, яка не пізнала себе, не може обрати відповідно до своєї природи сферу діяльності, отже, не може бути щасливою. Власна ж природа людини не вибирається, вона - від Бога. Отже, у кожної людини своя природа, яку не кож­на змінити, її можна лише пізнати і обрати такий життєвий шлях, який співзвучний її серцю, тобто внутрішньому духовному світу. Звідси вчення Сковороди про "сродну працю» його інтерес до вчен­ня тих філософів у яких етика має велике значення.

Філософія "серця", вчення про сродну працю, безумовно, ма­ла дещо утопічний характер в час поневолення українського козац­тва, приниження гідності людини, яка перебувала у повній залеж­ності від пана. Годі й думати про те, що проста людина вільно обирала рід професійних занять, який би приносив їй радість, за­доволення і натхнення. Кріпацтво і "сродна" праця несумісні. Сковорода бачив, що у суспільстві панують пригноблення людини, несправедливість, що керівною, рушійною силою людських вчинків є матеріальний інтерес, гонитва за наживою. Цінять не того, хто жи­ве за правдою і совістю, а того, хто обдурює, займається шахрай­ством, як кажуть, "вміє жити".

Але саме ці ідеї Сковороди розкривають гуманізм його погля­дів, їх непересічний характер, їх життєву силу і значення для су­часності.

Треба звернути увагу на ставлення Сковороди до Біблії, так званого світу символів. Вивчення цього аспекту творчої спадщин великого українського мислителя вносить нові елементи в оцінку його життєвого шляху і поглядів.