Проблема людини та нації в творчості Кирило-Мефодіївського товариства. Філософські погляди Т.Шевченка План

Визначну роль в суспільно-політичному житті України зігра­ло Кирило-Мефодіївське товариство - таємна антикріпосницька орга­нізація, що була створена в Києві в січні 1846 р. його засновника­ми були М.Костомаров, В.Білозерський, П.Куліш. В квітні до нього вступив Т.Шевченко. Члени товариства відрізнялись за своїми пог­лядами, але одностайні були щодо необхідності ліквідації кріпос­ництва, національного визволення українського народу. В програм­них документах "Статут і правила товариства", а також в "Книзі буття українського народу" розвивались ідеї щодо самобутності ук­раїнців, необхідності встановлення справедливого суспільного ла­ду, де всі люди будуть рівними, а земля буде власністю народу. Лі­беральне крило товариства, на противагу радикалам, не вважало за можливе революційні дії проти царизму, просвітники наполягали на необхідності йти в народ, до селян, пропагувати ідеї народного правління. Царський уряд жорстоко розправився з товариством в 1847 р.

Т.Г.Шевченко /1814-1861 рр./ - видатний український поет, художник, мислитель, революційний демократ, творчість якого має величезне значення для становлення і розвитку духовності україн­ського народу. Рекомендується ознайомитись з творами великого Коб­заря, звернути увагу на еволюцію його поглядів. Поетична творчість Шевченка відображала думи і сподівання українського народу, являла собою певною мірою прапор класової і національно-визвольної бо­ротьби. Кріпацтво і самодержавство він вважав основною причиною соціальних і економічних проблем в Російській імперії. Протягом всього свого життя він був непримиренним противником царизму, на­ціонального і соціального гноблення, рішуче відстоював почуття національної гідності, боровся за національну свободу. Поет висо­ко цінував вільний дух українського народу, уособленням якого вважав Запорізьку Січ. Ідея свободи - центральна в його творчості.

Зверніть увагу на погляди Шевченка, що стосуються проблем соціального прогресу, пов'язаного з прогресом техніки, промисло­вості. Філософські погляди поета дуже складні, в центрі уваги на­самперед людина, її багатий духовний світ, її свобода, щастя і до­ля. Елементи матеріалізму переплітаються з ідеалізмом, звернення до бога - з критикою релігії. Шевченко відіграв величезну роль у розвитку української літератури і мистецтва, в поширенні рево­люційно-демократичної ідеології в Україні.