Герменевтика План

Герменевтика /фундатор - В.Дільтей/.

Кожна формальна система має багато інтерпретацій, пояснень. Мова як знакова система будь-якої природи, є однією з таких систем.

Мова складається із літер, сполучення яких дають слова, аз них - речення, тексти. Ми розуміємо не звуки, символи, а зміст ре­чень, текстів. Це зробити нам допомагає герменевтика.

Герменевтикою називають мистецтво і теорію тлумачення текс­тів. Тому головна операція у герменевтиці - розуміння. Процес ро­зуміння являє собою комплексну методологічну проблему, яка дослід­жується герменевтикою з різних боків:

- семантичного;

- логічного;

- психологічного;

- гносеологічного;

- соціологічного;

- математичної теорії прийняття рішень тощо.

На цьому герменевтична інтерпретація не зупиняється, враховується ще намір автора, що передбачає звернення до інтуїтивно-емпіричних і суб'єктивно-психологічних факторів. Герменевтика, можна сказати, вперше вияви­ла співвідношення частини і цілого в процесі розуміння. Напрям, мета і методи герменевтичного аналізу слід оцінювати позитивно, бо суб'єктивно-психологічних факторів дуже часто не досить для адек­ватного розуміння змісту того чи іншого тексту, адже один суб'єкт інтерпретації хибує своєю обмеженістю, тому залучення різних мето­дів для аналізу текстів дає можливість для більш повного розумін­ня їх змісту.

Але треба пам'ятати, що герменевтика створює зовсім новий зуіст об'єкта своєю інтерпретаційною діяльністю. Мова оголошується "творчою і виробничою силою", тому, що текст є "об'єктивною са­мостійністю" по відношенню до будь-якого суб'єкта, включаючи ав­тора і інтерпретатора. Він /текст/ піднімається до рангу герменевтичної автономії.