Матеріалістичний та ідеалістичний підходи до розуміння суспільства План

Існують два - матеріалістичний та ідеалістичний - підходи до розуміння суспільства та його історії. Про це чітко говориться в праці Н.Маркса -До критики політекономії. Передмова /твори,т.13 стор.6-7/. Ідеалістичний підхід - вважати першопричиною розвитку суспільства дух, ідею, свідомість /наприклад, вчення що соціальний поступ, як результат розвитку абсолютної ідеї /.

Матеріалістичний підхід - це визнавати, що суспільство розвивається в першу чергу на базі матеріальних чинників, зокрема виробництва. К.Маркс розглядає наявність у суспільстві двох факторів - матеріального та ідеального. Матеріальні фактори займають про­відне місце, вони виражаються в наявності виробничих відносин, які в своїй сукупності складають економічний базис суспільства. Ідеальні фактори є відбитком матеріальних факторів і складають в своїй сукупності надбудову. Таким чином, К.Маркс ввів в історіографію принцип матеріалістичного розуміння історії /на відміну від ідеалістичного принципу/, суть якого зводиться до того, що не сус­пільна свідомість визначає суспільне буття, а, навпаки, суспільне буття визначає суспільну свідомість. Цей принцип є виразом розв'я­зання основного питання філософії в його першій частині /по від­ношенню до аналізу суспільної реальності в матеріалісти тому під­ході, і цим принципом ми повинні керуватись в своїй науковій та практичній роботі.

З цього принципу зовсім не випливає, що буття повинно "погли­нати" всю свідомість, всю духовну культуру.

Навпаки, ми повинні виходити з того, що суспільна свідомість, яка має відносно самостійний характер, може і повинна активно впливати на розвиток суспільного буття. Ніякого "економічного детермінізму" не повинно бути, але пріоритет економіки над суспіль­ним знанням /наприклад, політикою/ треба визнавати.

Визначимося в суті основних категорій в соціальній філософії. Суспільне буття - це категорія, що виражає всі сторони і види ма­теріального життя людини /матеріальне виробництво, побут, сім’я, відпочинок тощо /.

Суспільна свідомість - це духовне життя людини, це відобра­ження суспільного буття в свідомості людини. Між цими категоріями існує нерозривний зв'язок, в якому повинно передувати буття /тоб­то економічна сторона /. Який характер має буття /тобто виробничі відносини/, такий характер має і суспільство, його побут, держав­на система тощо. Щоб вийти з кризи, слід перш за все вдосконалю­вати економічну систему, здійснювати приватизацію власності, налагоджувати фінансово-кредитну систему тощо.