Суспільний прогрес, його критерії, типи та напрями розвитку План

Зрозумівши суть основних джерел та рушійних сил суспільного прогресу, слід перейти до поняття спрямованості історичного прогресу, його критеріїв і характеру протиріч.

Посилаючись на складність ситуації, деякі філософи - песимісти взагалі заперечують існування суспільного прогресу. З точки зору діалектико-матеріалістичного розуміння прогрес існує об'єктивно, незважаючи на наявність в ньому серйозних протиріч /економічні негаразди, міжнаціональна напруженість, економічна криза тощо /. Об'єктивною причиною соціального прогресу є саме характер суспільства як життєдіяльного організму. Регрес, якщо і заявляється, носить тимчасовий характер і повинен переходити в стабілізацію, а потім в прогрес.

Основним критерієм соціального прогресу є розвиток продуктивних сил, виробничих відносин, НТП. Є і допоміжні критерії - освіта, рівень демократії та свобода, рівень спілкування людей тощо. Основними щаблями суспільного прогресу є зміна суспільно-економічних формацій, епох, поворотних моментів тощо. Прогрес буває двох типів - прогрес антагоністичного суспільства, який є тимчасовим і досягається в результаті утиску експлуататорських класів і прогрес неантагоністичного суспільства, який є постійним і досягається рівномірно всіма класами та групами суспільства.

Аналізуючи політичне становище у світовій історії, треба бачити активний процес перетворення класів і націй, народних мас, особи з об'єкта пригноблення, експлуатації в суб'єкт історичної дії для досягнення нових щаблів суспільного прогресу /наприклад, боротьба за перемогу ринкових відносин в Україні та країнах СНД/.

 

Питання для самоконтролю:

1.Визначення поняття суспільства.

2.Сутність матеріалістичного та ідеалістичного підходів до розуміння суспільства.

3.Закони суспільства, їх тотожність і відмінність від законів природи.

4.Що таке суспільне виробництво, поняття матеріального та духовного виробництва.

5.Сутність способу матеріального виробництва, його структура.

6.Поняття суспільно-економічної формації, її структура.

7.Охарактеризуйте сутність базису та надбудови, їх діалектичного взаємозв'язку.

8.Визначте поняття соціальної структури суспільства, класу та нації.

9.Перерахуйте і дайте характеристику основним джерелам та рушійним силам історичного процесу:

а/ потреби, інтереси, цінності;

б/ народ, народні маси і особистості;

в/ соціальна революція, її призначення, типи та роль в розвитку суспільства;

г/ протиріччя між продуктивними силами 1 виробничими відносинами.

10.Дайте характеристику політичної системи суспільства.

11.Поняття держави, її типи, призначення і форми правління.

12.Соціальний прогрес, його природа, критерії та типи.

Філософський словник: суспільство, закони суспільства, суспільне буття, суспільна свідомість, суспільне виробництво, спосіб матеріального виробництва, продуктивні сили, виробничі відносини, суспільно-економічна формація, базис, надбудова, соціальна структура суспільства, класи, політична система, держава, прогрес, регрес, фаталізм, волюнтаризм.