рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Правове забезпечення страхування

Правове забезпечення страхування - раздел Философия, КОНСПЕКТ лекцій з дисципліни: Страхові послуги Сутність Правового Регулювання Страхового Ринку України Полягає У Встановленн...

Сутність правового регулювання страхового ринку України полягає у встановленні державою певного порядку взаємодії суб'єктів цього ринку і в захисті інтересів його учасників шляхом встановлення певних правил, критеріїв і стандартів відносно надання страхових послуг.

Правове регулювання страхового ринку може здійснюватися держав­ними органами (державно-правове регулювання) і окремими інститутами (інституційно-правове регулювання).

Державно-правове та інституційно-правове регулювання відносин у страхуванні доповнюють одне одного, але пріоритет належить першому. Державно-правове регулювання є загальним, а інституційно-правове — конкретно-обов'язковим, тобто обов'язковим лише для членів цих об'єд­нань.

Система законодавства щодо регулювання страхової діяльності перед­бачає наявність загального законодавства, спеціального страхового зако­нодавства та пакету підзаконних актів. Найбільш загальні принципи стра­хування (в основному відносно державного страхування) викладені в Ци­вільному кодексі України.

Система правового регулювання страхової діяльності включає в себе норми, які визначені:

ü Конституцією України, прийнятою у червні 1996 року;

ü Міжнародними угодами, підписаними і ратифікованими Україною;

ü Цивільним кодексом України;

ü Законами та постановами Верховної Ради України;

ü Указами та розпорядженнями Президента України;

ü декретами, постановами та розпорядженнями Уряду України (на сьогодні в Україні ще діють близько 50 документів);

ü всі інші нормативно-правові акти, що є підзаконними та видаються для конкретизації законодавчих розпоряджень або їх трактування, також мають юридичну обов’язковість; їх ієрархія залежить від ста­новища, компетенції та повноважень органів, які видають ці акти: укази й розпорядження Президента, постанови Кабінету Міністрів, акти Міністерств і відомств, акти регіональних органів влади й місцевого самоврядування.

ü нормативними актами, які включають інструкції, методики, нака­зи, прийняті міністерствами, відомствами, центральними органами виконавчої влади;

ü нормативними актами органу, який згідно із законодавством Украї­ни здійснює нагляд за страховою діяльністю (Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг при Президентові України).

Удосконаленнясистеми правового забезпечення страхування повинне охопити внесення необхідних змін і доповнень у законодавчі і нормативні акти різних рівнів, починаючи від Конституції України. У Цивільному ко­дексі України потребують врегулювання відносини у галузі страхування (приведення цивільного законодавства відповідно до норм міжнародного права та практики страхування). Міжнародні і міждержавні угоди з питань зовнішньоекономічних відносин не завжди враховують інтереси викорис­тання та розвитку вітчизняного страхового потенціалу.

В умовах створення правової держави та розвитку ринкової економіки в Україні визначення основ регулювання страхової діяльності має важливе значення. Можна зазначити основні причини необхідності державного регу­лювання страхової діяльності в Україні.

По-перше,гроші за страховку платяться сьогодні, а потенційна вигода буде отримана в майбутньому, а отже страховики можуть покористуватися та мати несправедливий прибуток. По-друге, страхування є дуже складним предметом, інформаційна асиметрія між страхувальниками та страховиками може призвести до того, що споживачі придбають не той страховий продукт чи заплатять за нього надто дорого. По-третє, страхування – це досить при­бутковий вид бізнесу, який повинен підлягати оподаткуванню. По-четверте, страхування має великі можливості для інвестиційної діяльності, в якій дуже зацікавлена держава.

Державне регулювання страхування можна представити таким чином:

1-й етап – визначення ролі страхової галузі в економічній системі дер­жави, аналіз стану галузі.

2-й етап – позначення напрямків впливу держави на страхову галузь, побудова “дерева цілей” розвитку галузі.

3-й етап – розробка індикативного плану, створення довгострокової про­грами розвитку страхування в Україні, створення програми реалізації плану розвитку страхової галузі.

У зв’язку із зазначеними етапами можна визначити об’єкт державного регулювання страхової галузі – це система соціально-економічних відносин з приводу організації захисту від ризиків і здійснення страхового бізнесу за допомогою об’єднання коштів суб’єктів цих відносин.

Суб’єктом державного регулювання стає держава в її різноманітних ін­ститутах. Правові основи страхування визначаються Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про страхування” від 04.10.2001 р., Коде­ксом профетики страховиків, іншими законами і підза­конними актами.

Безпосередньо страхова справа в Україні регламентується Законом Украї­ни “Про внесення змін до Закону України “Про страхування” від 04.10. 2001 р. № 2745-ІІІ, який:

- встановлює понятійно-термінологічний апарат із питань страхової справи;

- визначає вимоги до страховика при його створенні, реєстрації;

- регулює порядок проведення страхування;

- визначає умови забезпечення платоспроможності страховиків;

- формує принципи державного нагляду за страховим бізнесом і поря­док ліцензування видів страхової діяльності;

- передбачає врегулювання основних питань взаємовідносин сторін до­говору страхування з урахуванням міжнародного права.

Також даний закон встановлює, що предметом діяльності страховика мо­же бути лише страхування, перестрахування та операції, пов’язані з розмі­щенням страхових резервів та управління ними.

Велике значення для подальшого формування страхового ринку має вста­новлення Законом про страхування положення про спеціалізацію страхових компаній на ті, що здійснюють страхування життя, і ті, що займаються іншими видами страхування. Такий порядок розповсюджений в багатьох країнах світу.

Нормативними актами міністерств і відомств – інструкціями, положе­ннями, методиками, наказами, що реєструються в Міністерстві юстиції Укра­їни, деталізуються відповідні законодавчі норми та механізм страхової діяль­ності, встановлюється певний порядок проведення страхування для галузей або суб’єктів господарювання.

Враховуючи, що регламент – це сукупність правил і постанов, які регу­люють роботу, страхова діяльність також регламентується і внутрішніми документами страховика:

- засновницькими документами страхової організації;

- правилами та умовами страхування;

- договором страхування;

- розпорядженнями й наказами керівників і головних спеціалістів стра­хової організації.

Основою системи законодавчого регулювання страхового ринку є Конституція України та Закон України "Про страхування" в редакції від 4.10.2001 року. Найбільш загальні принципи здійснення страхування викладені в Господарському кодексі України, нова редакція якого введена з 1 січня 2004 року. Закон про страхування має 5 основних розділів і 47 статей.

У першому розділі “Загальні положення” встановлюється основний понятійно-термінологічний апарат (визначаються такі базові поняття, як страхування, страховик, страхувальник, об’єкт, і види страхування, форми страхування, страхові ризики і страхові випадки, страхова сума, страхове відшкодування, страхові платежі і тарифи, співстрахування, перестрахування, об’єднання страховиків, страхові агенти та страхові брокери і деякі інші). Центральним місцем в цьому розділі посідають норми, що визначають вимоги до страховика при його створені і реєстрації, а також порядок здійснення обов’язкового страхування.

Другий розділ “Договори страхування” регулює порядок проведення страхування, визначає вимоги стосовно договорів страхування та правил страхування, відповідної валюти страхування, встановлює обов’язки страху­вальника й страховика в кожній конкретній ситуації.

Третій розділ “Забезпечення платоспроможності страховика” визначає умови забезпечення платоспроможності страховика, затверджує фінансовий механізм здійснення страхової діяльності, порядок створення та викори­ста­ння страхових резервів, їх розміщення на умовах диверсифікації, прибутко­вості, визначеності, ліквідності, безпечності, терміновості тощо.

Четвертий розділ “Державний нагляд за страховою діяльністю в Україні” формулює принципи та основні засади державного нагляду за страховою діяльністю, взаємовідносини страховика і держави, ліцензування страхува­ння, регулювання загальних моментів вирішення суперечок, порядок лікві­дації страховика тощо.

П’ятий розділ “Прикінцеві положення” передбачає регулювання загальних моментів взаємовідносин сторін, угод при розгляді суперечок, урахування міжнародного права та ін.; регламентує порядок і терміни введення в дію зазначених у законі норм.

Загальні аспекти державного регулювання страхового ринку характеризують такі основні законодавчі акти:

Закон України "Про господарські товариства"від 19.09.1991 року.

Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 року.

Розпорядження КМУ "Про схвалення http://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_26Концепціїhttp://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_28 http://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_27розвиткуhttp://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_29http://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_28 страхового http://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_30http://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_29ринкуhttp://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_31 http://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_30Україниhttp://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_32 http://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_31доhttp://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_33http://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_32 2010http://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fpidruchniki.com.ua%2F13500826%2Fstrahova_sprava%2Friven_viplat_strahovimi_kompaniyami_krayinah_snd_baltiyi&text=%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A6%D0%95%D0%9F%D0%A6%D0%86%D0%AF%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D1%83%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%202010%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83&l10n=ru&sign=674d3249f6110bcbefd03aa402ba0b - YANDEX_33 року" від 23.08.2005 року та інші.

Нормативні акти міністерств та відомств деталізують ті чи інші законодавчі норми. Так, склад податків, які сплачуються страховиками, визначається Законами України "Про систему оподаткування" і "Про оподаткування прибутку підприємств", а порядок їх сплати – відповідними наказами, інструкціями Міністерства фінансів України, Державної податкової служби України.

Нормативними документами міністерств та відомств регулюються діяльність страхових посередників, механізм проведення операцій з перестрахування, особливості функціонування товариств взаємного страхування, діяльність аварійних комісарів тощо.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КОНСПЕКТ лекцій з дисципліни: Страхові послуги

ГОРЛІВСЬКИЙ АВТОТРАНСПОРТНИЙ ТЕХНІКУМ... ДЕРЖАВНОГО ВИЩОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ... ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Правове забезпечення страхування

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тема лекції: класифікація страхування.. 32
1. Поняття і ознаки класифікації страхування, її наукове та практичне значення. 32 2. Класифікація страхування за формами здійснення. 44 Питання для самоконтролю.

Необхідність страхового захисту від ризикових обставин
  Необхідність страхового захисту має кілька аспектів:природний, економічний, соціальний, юридичний, міжнародний. У країнах з розвиненим ринковим господарств

Історія виникнення та розвитку страхування
  Страхування як історична категорія відображає певні економічні від­носини, які виникли та існували за стародавніх часів. Так, початки страхової діяльності можна шукати ще в

Основні терміни та поняття страхування
  Об'єктами страхування згідно ст. 4. Закону України “Про страхування” можуть бути майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов'язані: 1) з життям, зд

Суб’єкти страхових правовідносин
Носіями цивільних прав та обов’язків у страхуванні є суб’єкти страхових правовідносин, що виникають в процесі укладання, дії та припинення договору страхування. Суб’єктами страхування є страховик,

Місце страхування в системі економічних категорій та його функції
  Страхування – галузь специфічна, несхожа на інші. Для того, щоб уникнути подвійних тлумачень, необхідно звернутися до ст. 1 Закону України «Про страхування».

Принципи страхування
Основні принципи страхування: майновий інтерес;

Поняття і ознаки класифікації страхування, її наукове та практичне значення
  Страхування —поняття, що потребує дослідження з різних точок зору. Це стає можливим завдяки існуванню різних підходів до класифікації страхування. Термін

Класифікація страхування за формами здійснення
  Більшу частину договорів страхування укладають на основі вільного волевиявлення сторін: страхувальник не зобов’язаний укладати договір страхування, а страховик має право відмовитися

Перелік видів добровільного страхування наведено у ст.6 Закону України «Про страхування».
Сучасні умови господарювання створюють потребу в організації обов’язкового страхування, основою якого є принцип розподілу необхідних для страхування сум між окремими страхувальниками з метою захист

ЛІТЕРАТУРА
1. Клапків Михайло. Продукт страхової послуги на сучасному фінансовому ринку // Финансовые услуги, 1999, № 1 – 2, (с. 32 – 34). 2. Про страхування. Закон України // Законодавство України п

Необхідність, мета та значення державного регулювання страхової діяльності
  Державний нагляд за страховою діяльністю на території України здійснюється Уповноваженим органом (Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України – Держфін

Органи нагляду за страховою діяльністю та їх функції
  У зв’язку з демонополізацією страхування в Україні органи державної влади й управління не здійснюють безпосереднє керівництво страховою діяльністю. До їхньої компетенції входить ств

Ліцензування страхової діяльності
  Ліцензія — документ, який підтверджує право на проведення конкрет­них видів страхування (перестрахування) при дотриманні правил страхо­вої діяльності. В Україні під

Поняття ризику та його основні характеристики
  Поняття ризику пов’язується з усвідомленням небезпеки, загрози, ненадійності, невизначеності, непевності, випадковості, збитку. На думку дослідників, термін «ризик» походить

Види ризиків та їх класифікація
  Класифікація ризиків розуміє їх розподіл на конкретні групи по визначених ознаках. Ефективність організації керування ризиків багато в чому визначається класифікаціє

Тарифна ставка
  Виникнення страхових випадків і суми збитків від них не можна передбачити в нормативному порядку. Якщо ж взяти окремий проміжок часу, визначену територію та сукупність страхових вип

Оцінка ризику й визначення доцільності його страхування
Оцінка ризиків - це визначення кількісним або якісним способом ступеня ризику. Важливо встановити, як впливає на результати діяльності конкретний вид ризику і які його наслідки, пр

Страховий ринок та його структура
  Поняття “страховий ринок” поєднує в собі дві неоднозначні категорії, а саме – “ринок” і “страхування”. Підринком розуміють певні е

Організаційна структура страхового рин­ку
1)Страхове товариство. 2) Спілки, асоціації, пули. 3) Товариства взаємного страхуван­ня 4)Страхові агенти та страхові 5) Перестрахувальні компанії 6) Уп

Роль страхових посередників у розвитку страхового ринку
Більшість потенційних страхувальників, як правило, погано орієнтуються в ситуації на страховому ринку, а тому потребують досвідченого консультанта, якому можна довіритись. Саме такими фахів

Об’єднання страховиків та їх функції
Велика кількість проблем, що існують у страхуванні, не завжди може бути вирішена окремими страховиками. Для координації діяльності, захисту інтересів своїх членів і здійснення спільних програм ство

Страхова послуга та особливості її продажу
  Згідно цивільного законодавства (Ст. 901 Цивільного кодексу України) за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника)

Факт укладення договору страхування може засвідчуватися страховим свідоцтвом (полісом, сертифікатом), що є формою договору страхування.
Правове значення страхового полісу (свідоцтва) полягає в тому, що він поєднує в собі функції документа, який згідно з вимогами законодавства надає договору письмової форми, засвідчує згоду страхува

Договір страхування набирає чинності з моменту внесення першого страхового платежу, якщо інше не передбачено договором страхування.
Під час дії договору страхування страхувальник і страховик здійснюють заходи, передбачені договором (наприклад, страхувальник сплачує періодично страхові внески), а у разі настання страхового випад

Умови договору страхування
  Умови договору страхування можуть бути істотними і неістотними. Істотні умови складають основу договору страхування. Істотні умови, відповідно до принципів за

Особисте страхування в Україні
  Початок розвитку сучасних видів особистого страхування пов’язують з розвитком морського страхування. В Європі з кінця ХVII ст. - початку XVIII ст. страхування життя

Страхування життя і його основні види
  Страхування життя оформляється договором, по якому одна із сторін, страховик, бере на себе зобов'язання за допомогою одержання їм страхових премій, що сплачуються страхувальн

Страхування життя і його основні види
  Страхування життя оформляється договором, по якому одна із сторін, страховик, бере на себе зобов'язання за допомогою одержання їм страхових премій, що сплачуються страхувальн

Медичне страхування
  Медичне страхування (безперервне страхування здоров’я) - це підгалузь особистого страхування, де об’єктами страхування є майнові інтереси, пов’язані із здоров'ям за

Страхування на випадок хвороби
  Страхування на випадок хвороби - це підгалузь особистого страхування, де об’єктами страхування є майнові інтереси, пов’язані із витратами на лікування застрахованої

Страхування від нещасних випадків
  Страхування від нещасних випадків - це підгалузь особистого страхування, де об’єктами страхування є майнові інтереси, пов’язані з життям, здоров’ям та працездатніст

Сільськогосподарське страхування
  Страхування сільськогосподарських підприємств характеризується комплексністю. Сільське господарство — одна з найдавніших, найважливіших і найбільш ризик

Договір страхування укладається, як правило, на 1 рік.
Сільськогосподарське страхування є одним з порівняно нови

Проілюструємо порядок розрахунків страхових платежів та виплати страхового відшкодування на умовному прикладі.
Колективне господарство «Мрія» подало заяву до районного відділення НАСК «Оранта» на страхування врожаю озимої пшениці на площі 300 га. Середньорічна врожайність озимої пшениці за останні 5 років с

Добровільне страхування врожаю та посівів
  На сьогоднішній день ліцензій на страхування агроризиків мають біля 60 страхових компаній. Приведемо приклад НАСК «Оранта», яка є лідером на ринку агрострахування, маючи вел

Проілюструємо порядок розрахунків страхових платежів та випла­ти страхового відшкодування на умовному прикладі.
Колективне господарство «Мрія» (Київська область) подало заяву районному відділенню HACK «Оранта» на страхування врожаю озимої пшениці на площі 300 га. І оскільки відповідне поле практично не мо­же

Сума страхового відшкодування, що має бути перерахована страхувальникові, становить 22081 грн. (31545 х 70 : 100).
Чинний порядок розрахунку суми збитку має, на нашу думку, певні недоліки. Головний із них полягає в тому, що при визначенні збитків не беруться до уваги витрати господарств на вирощування врожаю на

Страхування врожаю на підставі індексу врожайності або індексу погоди
  Страхування врожаю на підставі індексу врожайності або індексу погоди в значній мірі відрізняється від традиційних методик, побудованих на різниці врожайності та конкретних ризиках.

Страхування транспортних засобів
Страхування транспортних засобів є поширеною підгалуззю майнового страхування. Відповідні види страхування транспортних засобів створювалися і розвивалися в міру появи і розвитку відповідних видів

Страхування майна юридичних осіб
  Одним із найстаріших інститутів страхування є майнове страхування. Про нього згадується ще задовго до нашої ери, коли виникло натуральне страхування. Майнове страхування є

Страхування майна громадян
  Страхування майна громадян поширюється на самостійні види страхування: 1) особистого автомобільного транспорту; 2) житлових помешкань (квартири); 3) будівлі (дача, бані); 4)

Страхування технічних ризиків
  Страхування технічних ризиків поширюється на складні і дорогі промислові технології, створення і використання яких сполучено з ризиком виникнення аварій, катастроф, нещасливи

Поняття страхування відповідальності та його види
  Специфічним об'єктом страхування є відповідальність, під якою ро­зуміють відповідальність перед третіми (юридичними або фізичними) осо­бами, яким може бути спричине

Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів
  Метою страхування цивільної відповідальності власників транспорт­них засобів є надання гарантій відшкодування збитків страхувальника — власника транспортного засобу

Страхування професійної відповідальності
  Страхування професійної відповідальності об'єднує види страхування майнових інтересів різних категорій осіб, які при виконанні професійної діяльності можуть завдати

Страхування відповідальності виробника
  Виробник може застрахува­ти себе на випадок нанесення шкоди життю чи здоров'ю споживачу його продукції. Розмір страхової суми виробник, як правило, визначає сам. Деякі страховики мо

Екологічне страхування
  Екологічне страхування — це страхування цивільно-правової відповідальності виробництв — джерел підвищеної небезпеки для довкілля за за­подіяну шкоду, яка може бути завдана гр

Особливості грошового обігу страхової компанії
  Фінанси, якими володіє і розпоряджається страховик, забезпечують його підприємницьку діяльність із надання страхових послуг. Страховик формує і використовує кошти страхових фондів (

Визначення прибутку страховика
Найважливішим фінансовим результатом діяльності страхової ком­панії, як і будь-якої підприємницької структури, є прибуток, тобто фінан­совий результат діяльності страхової компанії за певний період

Оподаткування страхової компанії
Страхові компанії сплачують такі ж податки та обов’язкові платежі, що й інші суб’єкти господарювання. З 2000 року вони сплачують такі види податків: a. податок з власників

Показники фінансових результатів діяльності страхової організації
  Фінанси страхових організаційяк економічна категорія – цеекономічні відносини, що пов’язані з рухом грошових потоків, фор­муванням, розподілом і використанням доход

Фінансова діяльність страховика та засади її організації
Фінансова діяльність страхових організацій – це система організації фінансового забезпечення функціонування страховика та досягнення ним намічених цілей. Завдання

Фінансові ресурси страхових організацій
  Особливості формування фінансових ресурсів страховика: û жорстке державне регулювання розміру та механізму формування статутного капіталу; û спе

Фінансові результати діяльності страхових організацій
Доходи страхових компаній складаються з: 1. Доходів від страхової діяльності. 2. Доходів від інвестиційної та фінансової діяльності. 3. Інших доходів.

Банкрутство, реорганізація та ліквідація страхових компаній
Банкрутство страхової організації – значне розбалансування економічного організму страхової організації з відповідною неможли­вістю фінансового забезпечення своєї діяльності та нел

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги