рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ

ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ - раздел Философия, Міністерство Науки І Освіти, Молоді Та Спорту України   ...

Міністерство науки і освіти, молоді та спорту України

 

Державний заклад

«Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського»

 

ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ

 

конспект лекцій для студентів заочного відділення

 

 

Одеса 2010

ЗМІСТ

Лекція 1. 3

Тема 1 - Правові та організаційні засади охорони праці 3

Тема 2 - Організація охорони праці на виробництві 15

Лекція 2. 24

Тема 3 - Розслідування, облік і аналіз нещасних випадків, професійних захворювань та аварій. 24

Тема 4 Основні фактори виробничого середовища, що визначають умови праці на виробництві. Основи фізіології, гігієни праці та виробничої санітарії 34

Лекція 3. 46

Тема 4 (Продовження ) - Основні фактори виробничого середовища, що визначають умови праці на виробництві. Основи фізіології, гігієни праці та виробничої санітарії 46

Лекція 4. 58

Тема 5 - Нормування шкідливих чинників виробничого процесу. Контроль умов праці та шкідливих чинників, заходи, спрямовані на нормалізацію умов праці, запобігання захворювань і отруєнь. 58

Лекція 5. 88

Тема 6 - Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до розміщення підприємств, до виробничих і допоміжних приміщень. Атестація робочих місць за умовами праці 88

Тема .7 - Основні причини, що породжують небезпеку виробничого обладнання і технологічних процесів та загальні вимоги безпеки. 93

Тема 8 - Електробезпека. Специфіка питань електробезпеки відповідно до галузі. Статична електрика. Блискавкозахист. 104

Лекція 6. 117

Тема 8 (Продовження теми) - Електробезпека. Специфіка питань електробезпеки відповідно до галузі. Статична електрика. Блискавкозахист. 117

Лекція 7. 132

Тема 9 Пожежна безпека. Специфіка питань пожежної безпеки. 132

Лекція 8. 158

Тема 10 Вимоги безпеки в галузі при проектуванні, виготовленні, монтажі, випробуваннях та експлуатації обладнання, технологічних процесів та продукції 158

Лекція 9. 174

Тема 10 (Продовження) - Вимоги безпеки в галузі при проектуванні, виготовленні, монтажі, випробуваннях та експлуатації обладнання, технологічних процесів та продукції 174

Література. 188

Лекція 1.

  Законодавчо-нормативна база України з питань охорони праці. Основні принципи… Нормативно-правові акти України про охорону праці.

Основні поняття в галузі охорони праці, їх терміни та визначення

Однією зі специфічних форм людської діяльності є трудова діяльність, під якою розуміється не лише праця в класичному її розумінні*), а будь-яка… Важкість та напруженість праці є одними з головних характеристик трудового… Важкість праці – це така характеристика трудового процесу, що відображає переважне навантаження на опорно-руховий…

Законодавча та нормативна база України про охорону праці

Законодавство України про охорону праці

Базується законодавство України про охорону праці на конституційному праві всіх громадян України на належні, безпечні і здорові умови праці,… Інші статті Конституції встановлюють право громадян на соціальний захист, що… Основоположним документом в галузі охорони праці є Закон України «Про охорону праці», який визначає основні положення…

Нормативно-правові акти з охорони праці

Нормативно-правовий акт – це офіційний документ компетентного органу державної влади, яким встановлюються загальнообов‘язкові правила (норми).… Стандарти, технічні умови та інші документи на засоби праці і технологічні… У Реєстрі ДНАОП кожному нормативному акту присвоєно відповідний код - для можливості машинного обліку і зручності…

Нормативні акти з охорони праці підприємств і організацій

Органи державного управління охороною праці, їх компетенція і повноваження Однією з функцій сучасної держави є проведення соціальної політики,… - Кабінет Міністрів України;

Комісія з питань охорони праці підприємства

Комісія складається з представників роботодавця та професійної спілки, а також уповноваженої найманими працівниками особи, спеціалістів з безпеки,… Рішення про доцільність створення комісії, її кількісний та персональний…

Обов‘язки працівників щодо виконання вимог охорони праці

Обов’язком працівника насамперед є старанне ставлення до усіх видів навчання (інструктажу), які проводить роботодавець по вивченню вимог нормативних… До Кодексу України про адміністративні правопорушення внесені доповнення про… Під час роботи працівники повинні користуватися відповідним спецодягом. спецвзуттям i запобіжними пристосуваннями.…

Державний нагляд, відомчий i громадський контроль за охороною праці на виробництві

З метою забезпечення виконання вимог законів та нормативно-правових актів з охорони праці в Україні створена система державного нагляду, відомчого і громадського контролю з цих питань.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці відпо­відно до Закону «Про охорону праці» здійснюють:

- спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці;

- спеціально уповноважений державний орган з питань радіаційної безпеки;

- спеціально уповноважений державний орган з питань пожежної безпеки;

- спеціально уповноважений державний орган з питань гігієни праці.

Органи державного нагляду за охороною праці не залежать від будь-яких господарських органів, суб'єктів підприємництва, об'єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, їм не підзвітні і не підконтрольні.

Діяльність органів державного нагляду за охороною праці регулюється законами України «Про охорону праці», "Про використання ядерної енергії і радіаційну безпеку", "Про пожежну безпеку", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", іншими нормативно-правовими актами та положеннями про ці органи, що затверджуються Президентом України або Кабінетом Міністрів України.

Відомчий контроль покладається на адміністрацію підприємства та на господарські організації вищого рівня. Цей контроль здійснюється відповідними службами охорони праці, що детально розглянуто в підручнику окремо.

Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці здійснюють професійні спілки, їх об'єднання в особі своїх виборних органів і представників.

Професійні спілки здійснюють громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту. У разі загрози життю або здоров'ю працівників професійні спілки мають право вимагати від роботодавця негайного припинення робіт на робочих місцях, виробничих дільницях, у цехах та інших структурних підрозділах або на підприємствах чи виробництвах в цілому на період, необхідний для усунення загрози життю або здоров'ю працівників.

Професійні спілки також мають право на проведення незалежної експертизи умов праці, а також об'єктів виробничого призначення, що проектуються, будуються чи експлуатуються, на відповідність їх нормативно-правовим актам про охорону праці, брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків і професійних захворювань на виробництві та надавати свої висновки про них, вносити роботодавцям, державним органам управління і нагляду подання з питань охорони праці та одержувати від них аргументовану відповідь.

 

Навчання та перевірка знань з питань охорони праці на виробництві

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця… Організація навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівників при… Посадові особи і спеціалісти, в службові обов'язки яких входить безпосереднє виконання робіт підвищеної небезпеки…

Інструктажі з охорони праці

За характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий. Вступний інструктаж проводиться: - з усіма працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та…

Стажування (дублювання) та допуск працівників до роботи

Працівники, функціональні обов'язки яких пов'язані із забезпеченням безаварійної роботи важливих і складних господарчих потенційно небезпечних… Допуск до стажування (дублювання) оформлюється наказом (розпорядженням) по… Стажування (дублювання) проводиться за програмами для конкретної професії, посади, робочого місця, які розробляються…

Лекція 2.

Тема 3 - Розслідування, облік і аналіз нещасних випадків, професійних захворювань та аварій

 

Розслідування нещасних випадків та аварій. Вимоги Закону України “Про охорону праці” щодо розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій. Положення про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві. Порядок розслідування та обліку нещасних випадків. Положення про розслідування та облік випадків та інцидентів невиробничого характеру.

Література: осн. Л-5 (Розділ 1.).

Завдання на СРС: Склад комісій, терміни та матеріали розслідування, акт розслідування. Контроль за своєчасним та правильним розслідуванням нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві. Методи аналізу виробничого травматизму.

Розслідування, реєстрація та облік нещасних випадків, професійних захворювань та aвapiй

Дія цього Положення поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, на осіб, у тому числі іноземців та осіб без… Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з учнями…  

Розслідування та облік нещасних випадків

Про кожний нещасний випадок свідок, працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи… Керівник робіт (уповноважена особа підприємства) у свою чергу зобов'язаний: … - терміново організувати надання медичної допомоги потерпілому, у разі необхідності доставити його до…

Розслідування та облік професійних захворювань

Професійний характер захворювання визначається експертною комісією у складі спеціалістів лікувально-профілактичного закладу, якому надано таке право… У разі необхідності до роботи експертної комісії залучаються спеціалісти… Віднесення захворювання до професійного проводиться відповідно до Порядку встановлення зв'язку захворювання з умовами…

Розслідування та облік аварій

Роботодавець або особа, яка керує виробництвом під час зміни, зобов'язані діяти згідно з планом ліквідації аварії, вжити першочергових заходів щодо… На підприємстві згідно з вимогами законодавчих та інших нормативно-правових… - план попередження надзвичайних ситуацій, у якому визначаються можливі аварії та інші надзвичайні ситуації…

Склад комісій, терміни та матеріали розслідування, акт розслідування

- керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа (спеціаліст), на яку роботодавцем покладено виконання функцій спеціаліста з питань… - керівник структурного підрозділу або головний спеціаліст, - представник профспілкової організації, членом якої є потерпілий, або уповноважений трудового колективу з питань…

Основні фактори виробничого середовища, що визначають та формують умови праці на виробництві.

 

МІКРОКЛІМАТ ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬ

Мікрокліматичні умови виробничих приміщень характеризуються такими показниками: · температура повітря (0С), · відносна вологість повітря (%),

ШКІДЛИВІ РЕЧОВИНИ

Шкідливими називаються речовини, що при контакті з організмом можуть викликати захворювання чи відхилення від нормального стану здоров'я, що… Склад і ступінь забруднення повітряного середовища різними речовинами… По ступеню впливу на організм шкідливі речовини підрозділяються на чотири класи небезпеки:

Освітлення виробничих приміщень

Слід відмітити особливо важливу роль в життєдіяльності людини природного освітлення, його ультрафіолетової частини спектру. Природне освітлення… Під час здійснення будь-якої трудової діяльності втомлюваність очей, в… Адаптація – здатність ока пристосовуватися до різної освітленості звуженням і розширенням зіниці в діапазоні 2 - 8 мм…

Види виробничого освітлення

Природне освітлення поділяється на: бокове (одно- або двобічне), що здійснюється через світлові отвори (вікна) в зовнішніх стінах; верхнє,… Штучне освітлення може бути загальнім та комбінованим. Загальне освітлення… За функціональним призначенням штучне освітлення поділяється на робоче, чергове, аварійне, евакуаційне, охоронне .

Вібрації

Причиною появи вібрації є неврівноважені сили та ударні процеси в діючих механізмах. Створення високопродуктивних потужних машин і швидкісних… Дія вібрації визначається інтенсивністю коливань, їх спектральним складом,… a = v(2рf)= x(2рf)2

Виробничий шум

Звукові хвилі виникають при порушенні стаціонарного стану середовища в наслідок впливу на них сили збудження и поширюючись у ньому утворюють звукове… Основними характеристиками таких коливань служить амплітуда звукового… J =p2 /с·C,

УЛЬТРА ТА ІНФРАЗВУК

Ультразвук широко застосовують в техніці для диспергування рідин, очищення частин, зварювання пластмас, дефектоскопії металів, очищення газів від шкідливих домішок тощо.

У техніці застосовують звукові хвилі частотою вище 11,2 кГц, тобто захоплюється частина діапазону відчутних для людини звуків. На організм людини ультразвук впливає, головним чином, при безпосередньому контакті, а також через повітря. При дотриманні заходів безпеки робота з ультразвуком на стані здоров’я не позначається.

Коливання та звук інфразвукових частот широко розповсюджені в сучасному виробництві й на транспорті. Вони утворюються під час роботи компресорів, двигунів внутрішнього згоряння, великих вентиляторів, руху локомотивів та автомобілів. Інфразвук є одним з несприятливих факторів виробничого середовища, і при високих рівнях звукового тиску (більше 110-120 дБ) спостерігається шкідливий вплив його на організм людини.


Лекція 3.

  Класифікація та джерела електричних і магнітних полів та електромагнітних… Класифікація та джерела ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювань.

ЕЛЕКТРИЧНІ І МАГНІТНІ ПОЛЯ ТА ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ВИПРОМІНЮВАННЯ ПРОМИСЛОВОЇ ЧАСТОТИ І РАДІОЧАСТОТНОГО ДІАПАЗОНУ

Джерелами електромагнітних випромінювань радіочастот є потужні радіостанції, генератори надвисоких частот, установки індукційного і діелектричного… Джерелом електростатичного поля й електромагнітних випромінювань у широкому… Джерелами електромагнітних полів промислової частоти є будь-які електроустановки і струмопроводи промислової частоти.…

Інфрачервоне випромінювання

Джерела ІЧ випромінювання поділяються на природні (природна радіація сонця, неба) і штучні - будь-які поверхні, температура яких вища порівняно з… По фізичній природі ІЧ випромінювання явояє собою потік матеріальних часток,… За законом Стефана-Больцмана інтегральна щільність випромінювання, Вт/м2, абсолютно чорного тіла пропорційна…

ЛАЗЕРНЕ ВИПРОМІНЮВАННЯ

Розширене застосування лазерних установок у різних галузях діяльності людини сприяє залученню великої кількості працівників для їх обслуговування.… Принцип дії лазерного випромінювання заснований на використанні змушеного… 1 - когерентність (сталість різниці фаз між коливаннями і монохроматичність - практично ширина смуги випромінювання 2…

Іонізуючі випромінювання

Радіоактивність — мимовільне перетворення (розпад) атомних ядер деяких хімічних елементів (урану, торію, радію, та ін.), що приводить до зміни… Радіоактивні речовини розпадаються зі строго визначеною швидкістю, вимірюваної… У результаті радіоактивних перетворень можуть виникати різні частки з різною енергією a,b, n, фотони (g,R).

Лекція 4.

  Санітарно-гігієнічні вимоги та їх реалізація в технологічному процесі. Нормування параметрів мікроклімату робочої зони.

Санітарно-гігієнічні вимоги та їх реалізація в технологічному процесі.

Санітарно-гігієнічне нормування умов мікроклімату здійснюється за ДСН 3.3.6.042-99, які встановлюють оптимальні і допустимі параметри мікроклімату… За загальними затратами організму на виконання робіт відповідно нормативу… Категорії робіт за ступенем важкості Таблиця Характер роботи Категорія роботи Загальні…

Санітарно-гігієнічне нормування забруднення повітряного середовища на виробництві.

ГДКрз – це концентрація, що при щоденній (крім вихідних днів) роботі упродовження 8 год чи при іншій тривалості, але не більш 41 год у тиждень,… По ступеню впливу на організм шкідливі речовини підрозділяються на чотири… 1) надзвичайно небезпечні, що мають ГДКрз - менш 0,1 мг/м3 у повітрі (смертельна концентрація в повітрі менш 500мг/м3…

Вентиляція виробничих приміщень. Види вентиляції.

Якщо система механічної вентиляції призначена для подачі повітря, то вона називається припливною, якщо ж вона призначена для видалення повітря –… По місцю дії вентиляція буває загальнообмінною і місцевою. При… У виробничих приміщеннях, у яких можливо раптове надходження великої кількості шкідливих речовин, передбачається…

Природна вентиляція

∆Рт = gh(сз – св), (Па), де g – прискорення вільного падіння, м/с2; h – вертикальна відстань між центрами припливного і витяжного отворів, м;

Механічна вентиляція

У системах механічної вентиляції рух повітря здійснюється в основному вентиляторами – повітродувними машинами (осьового чи відцентрового типу) і, в… Установка вентиляційної системи (припливна, витяжна, припливно-витяжна)… РУ = Ртр + Рмо = У( l*л/d + У о)*с* vп 2,

Нормування та вимірювання шумів

Метод граничних спектрів, який застосовують для нормування постійного шуму, передбачає обмеження рівнів звукового тиску в октавних смугах із… Метод рівнів звуку застосовують для орієнтовній гігієнічний оцінки постійного… Непостійний шум характеризують також еквівалентним (за енергією) рівнем звуку, тобто рівнем звуку постійного…

Нормування ультра - та інфразвуку

У техніці застосовують звукові хвилі частотою вище 11,2 кГц, тобто захоплюється частина діапазону відчутних для людини звуків. На організм людини…   Середньогеометрична частота октавних смуг, кГц …  

Нормування електромагнітних випромінювань

Електромагнітне поле (електромагнітне випромінювання) характеризується векторами напруженості електричного Е (В/м) і магнітного Н(А/м) полів, що… Е=Н е-kr, В/м, де щ – кругова частота електромагнітних коливань, с-1 ;

Нормування ІЧ випромінювань

Таблиця. Припустима тривалість дії на людину теплової радіації   Теплова радіація, Вт/м2 Тривалість дії радіації, с 280 - 560 (слабка) …

Нормування УФ випромінювання

Допустимі значення щільності ультрафіолетового випромінювання наведені у таблиці. Допустимі значення для УВФ Таблиця

Вимоги безпеки при роботі з ОКГ

1 - висока напруга зарядних пристроїв, що живлять батарею конденсаторів великої ємності; 2 - забруднення повітряного середовища хімічними речовинами, що утворюються… 3 - УФ випромінювання імпульсних ламп і газорозрядних трубок (супутнє випромінювання);

Нормування іонізуючих випромінювань.

нормальної експлуатації індустріальних джерел іонізуючого випромінювання ; медичної практики; радіаційних аварій;

Лекція 5.

Вимоги до розташування промислового майданчика підприємства, споруд та… Аналіз та профілактика професійних захворювань в галузі.

Загальні санітарно-гігієнічні вимоги для промислових підприємств та виробничих приміщень.

Планування території підприємств. Генеральні плани промислових підприємств розробляються у відповідності до санітарно-гігієнічних вимог та вимог… За функціональним призначенням площадка підприємства розділяється на зони:… Забудова промислової площадки може бути суцільною або окремо розміщеними будівлями, одно - або багатоповерховими.…

Гігієнічна класифікація умов праці

Умови праці – це сукупність факторів виробничого середовища та трудового процесу, які впливають на здоров’я та працездатність людини в процесі її… Шкідливий виробничий фактор ¾ чинник трудового процесу та виробничого… Небезпечний виробничий фактор ¾ чинник трудового процесу та виробничого середовища, вплив якого на організм…

Вимоги безпеки до технологічного обладнання та процесів.

Безпечність виробничого обладнання при монтажі, демонтажі, транспортуванні, експлуатації.

Безпечність технологічного процесу, як сума безпечності технологічного обладнання, використовуваних сировини та матеріалів, безпечності технологічних схем і операцій, безпечності організації технологічного процесу.

 

Безпека при вантажно-розвантажувальних роботах.

Засоби колективного та індивідуального захисту працівників. Класифікація засобів індивідуального захисту. Література: осн. Л-5 (Розділ 2.). Завдання на СРС: Вимоги до систем управління, захисних і сигнальних пристроїв, що входять в конструкцію обладнання.…

Вимоги до місць виконання poбiт

Розміри та покриття площадок для вантажно-розвантажувальних робіт згідно із СНиП III 4-80 мають відповідати проекту виконання робіт. Під'їздні шляхи… Місця виконання вантажно-розвантажувальних робіт повинні мати достатнє… При виконанні вантажно-розвантажувальних робіт у будівлях вміст шкідливих газів, пари та пилу у повітрі робочої зони…

Вимоги до вантажно-розвантажувальних засобів

НПАОП 0.00-1.03-02 «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів» (далі - Правила) - основний нормативний документ, що… Кожна виготовлена вантажопідіймальна машина забезпечується паспортом,… Змінні вантажозахоплювальні органи (гак, грейфер, вантажопідіймальний електромагніт) та змінні вантажозахоплювальні…

Видача працівникам спецодягу, спецвзуття, інших засобів індивідуального захисту

З врахуванням специфіки виробництва, вимог технологічних процесів і нормативних актів з охорони праці, за узгодженням з представниками профспілкових… ЗІЗ, що видаються працівникам, повинні відповідати характеру і умовам їхнього… ЗІЗ, що видаються працівникам, є власністю підприємства, обліковуються як інвентар і підлягають обов'язковому…

Електробезпека

Аналіз виробничого травматизму показує, що кількість травм, які спричинені дією електричного струму є незначною і складає близько 1%, однак із… Основними причинами електротравматизму на виробництві є: випадкове доторкання… Електроустаткування, з яким доводиться мати справу практично всім працівникам на виробництві, становить значну…

Види електричних травм.

Характерними місцевими електричними травмами є електричні опіки, електричні знаки, металізація шкіри, механічні ушкодження та електроофтальмія. Електричний опік — найбільш поширена місцева електротравма (близько 60%), яка,… Електричні опіки залежно від умов їх виникнення бувають двох видів: струмові (контактні), коли внаслідок проходження…

Електробезпека в виробничих приміщеннях

Допустимі значення струмів і напруг

Напруга доторкання – це напруга між двома точками електричного кола, до яких одночасно доторкається людина. Гранично допустимі значення напруги… Таблиця 3 Граничнодопустимі значення напруги доторкання Uдот та сили струму Iл, що проходить через тіло людини при нормальному…

Класифікація приміщень

За ступенем небезпеки ураження електричним струмом всі приміщення поділяються на три категорії: приміщення без підвищеної небезпеки; приміщення з… Приміщення з підвищеною небезпекою характеризуються наявністю однієї з… § високої відносної вологості повітря (перевищує 75 % протягом тривалого часу);

Небезпека замикання на землю в електроустановках

. (9) Для визначення потенціалу точки А виділимо елементарний шар товщиною dx.… . (10)

Лекція 6.

  Технічні засоби безпечної експлуатації електроустановок при нормальних режимах… Заземлення, занулення, автомати струмового захисту та пристрої захисного відключення в трифазних та однофазних…

Технічні засоби безпечної експлуатації електроустановок

Технічні способи та засоби захисту

Технічні способи та засоби захисту (ТСЗЗ) підрозділяються на (рис. 8):

- ТСЗЗ при нормальних режимах роботи електроустановок (ізоляція струмопровідних частин, недосяжність неізольованих струмопровідних частин, попереджувальна сигналізація, мала напруга, електричний поділ мереж, вирівнювання потенціалів);

- ТСЗЗ при переході напруги на нормально неструмопровідні частини електроустановок (захисні заземлення, занулення, вимикання);

- Електрозахисні засоби та запобіжні пристосування.

 

Технічні способи та засоби захисту при нормальних режимах роботи електроустановок

Робочою називається ізоляція струмопровідних частин електроустановки, яка забезпечує її нормальну роботу та захист від ураження струмом. Додатковою називається ізоляція, яка застосовується додатково до робочої і у… Подвійною називається ізоляція, яка складається з робочої та додаткової.

Технічні способи та засоби захисту при переході напруг на нормально неструмопровідні частини електроустановок

Захисне заземлення – це навмисне електричне з’єднання із землею або з її еквівалентом металевих нормально не струмопровідних частин, які можуть… Принцип дії захисного заземлення в мережах з ізольованою нейтраллю полягає в… В електроустановках напругою вище 1000 В з ефективно заземленою нейтраллю замикання на корпус завдяки наявності…

Електрозахисні засоби та запобіжні пристосування

Залежно від призначення електрозахисні засоби підрозділяються на ізолюльвані, огороджувальні та запобіжні. Ізолювальні електрозахисні засоби призначені для ізоляції людини від частин… Розрізняють основні та додаткові електрозахисні засоби. До основних належать такі електрозахисні засоби, ізоляція яких…

Організаційні та технічні заходи електробезпеки

Для забезпечення безпеки робіт у діючих електроустановках належить виконувати наступні організаційні заходи: - призначення осіб, які відповідають за організацію та проведення робіт; - оформлення наряду чи розпорядження на проведення робіт;

Захист від статичної електрики

Порушення поверхневого контакту при терті тіл призводить до електризації - виникнення електричних зарядів, які можуть утримуватись на поверхні цих… Електричні заряди виникають: - при терті діелектричних тіл один об одного або об метал (наприклад, пасові передачі);

Блискавкозахист.

Блискавка — особливий вид проходження електричного струму через величезні повітряні прошарки, джерелом якого є атмосферний заряд, накопичений… Розрізняють первинні (прямий удар) і вторинні прояви блискавки. Прямий удар блискавки (ураження блискавкою) — безпосередній контакт каналу блискавки з будівлею чи спорудою, що…

Лекція 7.

  Визначення понять “пожежа” та “пожежна безпека”. Небезпечні та шкідливі… Класифікація видів горіння. Класи пожеж.

Законодавча і нормативно-правова база пожежної безпеки

Відповідно до Державної програми забезпечення пожежної безпеки на 1995 – 2000 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.95… 1. Загальнодержавні акти. До них відносяться: "Закон України про пожежну… 2. Міжгалузеві. До документів цього типу віднесено 42 нормативні акти з пожежної безпеки. До цих актів, зокрема,…

Оцінка вибухопожежонебезпеки об’єкта

Оцінка вибухопожежонебезпеки об’єкта здійснюється за результатами відповідного аналізу пожежонебезпеки будівель, приміщень, інших споруд, характеру… Таким чином, методика аналізу вибухопожежонебезпеки зводиться до виявлення і… Категорії приміщень і будівель за вибухопожежною і пожежною небезпекою

Евакуація людей при пожежі

Рятування являє собою вимушене переміщення людей назовні при впливові на них небезпечних факторів пожежі або при виникненні безпосередньої загрози… Евакуаційний вихід - це вихід з будинку (споруди) безпосередньо назовні або… - першого поверху безпосередньо назовні або через вестибуль, коридор, сходову клітку;

Способи і засоби гасіння пожеж.

Спосіб охолодження ґрунтується на тому, що горіння речовини можливе тільки тоді, коли температура її верхнього шару вища за температуру його… Спосіб розведення базується на здатності речовини горіти при вмісті кисню у… Спосіб ізоляції ґрунтується на припиненні надходження кисню повітря до речовини, що горить. Для цього застосовують…

Первинні засоби пожежогасіння.

Для ліквідації невеликих осередків пожеж, а також для гасіння пожеж у початковій стадії їх розвитку силами персоналу об'єктів застосовуються первинні засоби пожежогасіння. До них відносяться: вогнегасники, пожежний інвентар (покривала з негорючого теплоізоляційного полотна або повсті, ящики з піском, бочки з водою, пожежні відра, совкові лопати), пожежний інструмент (гаки, ломи, сокири тощо). Їх застосовують для ліквідації невеликих загорянь до приведення в дію стаціонарних та пересувних засобів гасіння пожежі або до прибуття пожежної команди. Кожне приміщення, відділення, цех, транспортні засоби повинні бути забезпечені такими засобами у відповідності з нормами. Фарбування первинних засобів гасіння пожежі та їх розташування виконуються згідно вимогам ГОСТ 12.4.026-76. Як правило, первинні засоби пожежогасіння розміщуються на пожежних щитах або стендах, які встановлюються на території об'єкта з розрахунку один щит (стенд) на площу 5000 м2.

 

Вогнегасники.

Вибір типу і розрахунок необхідної кількості вогнегасників проводиться на підставі рекомендацій, наведених в таблицях (див. ОНТП 24-86) в залежності… Громадські будівлі та споруди промислових підприємств повинні мати на кожному… Максимально допустима відстань від можливого осередку пожежі до місця розташування вогнегасника має бути: 20 м - для…

Системи автоматичної пожежної сигналізації.

Для своєчасного здійснення заходів з евакуації людей, включення стаціонарних установок пожежогасіння, виклика пожежних, тощо, вибухопожежонебезпечні об’єкти обладнуються системами пожежної сигналізації, запуск яких може здійснюватись автоматично або вручну.

Система пожежної сигналізації повинна швидко виявляти місця виникнення пожежі, надійно передавати сигнал на приймальноконтрольний прилад і до пункту прийому сигналів про пожежу, перетворювати сигнал про пожежу у сприйнятливу для персоналу захищуваного об’єкта форму, вмикати існуючі стаціонарні системи пожежогасіння, забезпечувати самоконтроль функціонування.

До складу будь-якої системи пожежної сигналізації входять пожежні сповіщувачі, приймальний прилад та автономне джерело електроживлення.

 

Автоматичні системи пожежегасіння.

Для гасіння великих загорянь у приміщеннях категорій А, Б, В застосовують стаціонарні установки водяного, газового., хімічного та повітряно-пінного… До розповсюджених стаціонарних засобів гасіння пожежі відносять спринклерні та… Спринклерні та дренчерні установки безперервно вдосконалюються. На даний час застосовують дренчерні установки для…

Система організаційно-технічних заходів

Організаційно-правові основи та структура забезпечення пожежної безпеки.

Згідно з цим Законом, центральні органи виконавчої влади забезпечують: - проведення єдиної політики в галузі пожежної безпеки; -изначення основних напрямів розвитку науки й техніки, координацію державних, міжрегіональних заходів і наукових…

Лекція 8.

Тема 10 - Вимоги безпеки в галузі при проектуванні, виготовленні, монтажі, випробуваннях та експлуатації обладнання, технологічних процесів та продукції

Аналіз стану безпеки праці в галузі.

Вимоги безпеки до систем, що працюють під тиском. Парові та водогрійні котли.

Вимоги безпеки на стадії розробки та проектування технологічних процесів, обладнання та продукції характерних для галузі виробництва.

Вимоги безпеки в галузі при виготовленні, монтажі, випробуваннях та експлуатації обладнання, технологічних процесів та продукції.

Заходи і засоби підвищення рівня безпеки технологічних процесів, обладнання та продукції характерних для галузі виробництва.

Існуюча нормативна база для галузі виробництва.

Література: осн. Л-5 (Розділ 3.).

Завдання на СРС: Вимоги безпеки при проведені зварювальних робіт.

Вимоги безпеки при проведені газонебезпечних робіт.

 

Вимоги безпеки до систем, що працюють під тиском

• посудини, що працюють під тиском; • парові та водогрійні котли, теплообмінні апарати тощо, на які… • трубопроводи пари та гарячої води.

Безпека під час експлуатації резервуарів і балонів

Для забезпечення безпеки під час експлуатації резервуарів, що працюють під тиском, вони обладнуються запірними пристроями для відключення… У відповідності з цим повітряні резервуари компресорних устано­вок мають лаз… Для зменшення впливу сонячного проміння повітрозбірники фарбуються сріблястою фарбою. На видному місці чорною фарбою…

Парові i водогрійні котли

♦ парові котли з надлишковим тиском понад 0,07 МПа (0,7 кгс/см2) та водогрійні котли з температурою води понад 115°С; ♦ парові котли з надлишковим тиском до 0,07 МПа та водогрійні котли з… Згідно з цим поділом функціонують відповідні міжгалузеві нормативні акти, яи регламентують для зазначених вище груп…

Лекція 9.

Профілактичні заходи щодо запобігання травматизму. Безпечність технологічних… Потенційно небезпечні об’єкти (ПНО) в галузі.

Система організаційно-технічних заходів i засобів щодо попередження електротравм. Нагляд та контроль.

Згідно з чинними вимогами роботодавець повинен: • призначити відповідального за справний стан i безпечну експлуатацію… • створити i укомплектувати відповідно до потреб електротехнічну службу;

Вимоги щодо проектування електрообладнання для пожежонебезпечних і вибухонебезпечних зон

У пожежонебезпечних зонах будь-якого класу можуть застосовуватись електроустановки, що мають ступінь захисту відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.32-01.… Ступінь захисту оболонок електрообладнання, згідно міжнародної кваліфікації,… При відсутності захисту ступінь захисту оболонки позначається ІР 00. При ступені захисту від проникнення твердих тіл 1…

Безпека праці користувачів комп’ютерних технологій

Робота на ПК - модель розумової праці, що тривалий час виконується в одноманітній позі, в умовах обмеження загальної м'язової активності і за… Шкідливі чинники під час роботи на ПК. Зараз виявлено прямий зв'язок між… Основними симптомами синдрому комп'ютерного зору є стомленість очей, двоїння в очах (диплопія), порушення сприймання…

ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ

Відповідно до Закону України «Про охорону праці» на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, в особливих температурних умовах, у… ЗІЗ поділяються на: засоби захисту органів дихання, спецодяг, спецвзуття,… Захист органів дихання здійснюється за допомогою протигазів та респіраторів. За принципом дії протигази поділяються на…

Комплексні 3І3

Застосування ЗІЗ призводить до деяких незручностей: обмежує зону огляду; утруднює дихання; створює певні незручності при пересуванні. В тих випадках, коли робоче місце є постійним, уникнути таких незручностей вдається шляхом застосування захисних кабін, які оснащені системами кондиціонування повітря, вібро- та шумоізоляції, захисту від випромінювання та електричних полів. Такі кабіни застосовуються на транспортних засобах, в гарячих цехах, машинних залах ТЕС та ін.

Безпека виконання робіт забезпечується також шляхом застосування індивідуальних захисних пристосувань. Так, при роботі на висоті, в колодязях та інших обмежених об'ємах необхідно використовувати крім ЗІЗ ще й запобіжні пояси, страхувальні канати та деякі інші захисні пристосувань.


ЛІТЕРАТУРА

2. Безпека життєдіяльності: Метод. вказівки до виконання практичних, індивід. робіт та домашньої контрольної роботи для студентів техн. спец.… 3. Є.П. Желібо, В.В. Зацарний Безпека життєдіяльності: Підручник – К.:… 4. Демиденко Г.П. и др. Защита объектов народного хозяйства от оружия массового поражения. Справочник под ред.…

Закони України

 

1. «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» №-1809-111 від 8.06.2000

2. «Про цивільну оборону України» № 2974-ХІІ від 03.02.1993

3. «Про правові засади цивільного захисту» № 1859-ІV від 24.06.2004

4. “Про охорону праці” № 2695-XII від 14.10.1992 в редакції Закону № 229-IV від 21.11.2002

5. “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”

6. “Про пожежну безпеку” № 3745 від 17.12.1993

7. “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” № 4004-ХІІ від 24.02.1994

8. “Про об’єкти підвищеної небезпеки” № 2245-ІІІ від 18.01.2001

 

ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА

1. Каммерер Ю.Ю. и др. Защитные сооружения гражданской обороны. Учеб. пособие . – М. Энергоатомиздат, 1985

2. Михно Е.П. Ликвидация последствий аварий и стихийных бедствий – М. Атомиздат 1979

3. Русак О.Н. и др. Безопасность жизнедеятельности. Учебное пособие – СПб.: ЛТА,1996

4. Купчик М.П., Гандзюк М.П., Степанець І.Ф. та ін. Основи охорони праці. – К: Основа, 2000. – 416 с.

5. Трахтенберг І.М., Коршун М.М., Чебанова О.В. Гігієна праці та виробнича санітарія. – К.: 1997. – 464 с.

6. Денисенко Г.Ф. Охрана труда: Учебное пособие – М.: Высш. шк., 1985. – 319 с.

7. Даценко І.І., Габович Р.Д. Профілактична медицина. Загальна медицина з основами гігієни. – К.: Здоров’я, 1999. – 694 с.

8 .Даценко І.І. Екологія та гігієна людини. Навч. посібник. – Львів: Афіша, 2000.–248 с.

9. Жидецький В.Ц. Охорона праці користувачів комп’ютерів. – Львів: Афіша, 2000. – 176 с.

МЕТОДИЧНА ЛІТЕРАТУРА

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

1. Аналіз небезпеки експлуатації виробничих електроустановок. Методичні вказівки до практичних занять/ Укл. Р.В.Сабарно, О.І.Полукаров.– К.: НТУУ”КПІ”, 2008.– 38с.

2. Розрахунок заземлюючих пристроїв системи ІТ, ТТ та TN виробничих електроустановок/ Укл. Р.В.Сабарно, О.І.Полукаров.– К.: НТУУ”КПІ”,2008.– 42с.

3. Захист від магнітних полів промислової частоти. Методичні вказівки до практичного заняття / Укл. Р.В.Сабарно, О.І. Полукаров та ін.– ННДІПБОП, 2008.– 28с.

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ

1. Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи з дослідження мікроклімату у виробничих приміщеннях/ Укл.С.А.Гавриш, А.Т. Орленко, М.О.Халімовский. – К.: КПІ, 1993.– 28с.

2. Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи “Дослідження забруднення повітряного середовища робочої зони”/ Укл. С.А.Гавриш, А.Т.Орленко та ін. – К.: НТУУ”КПІ”, 1999.– 52с.

3. Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи з технічного дослідження системи промислової вентиляції/ Укл. К.Н.Ткачук, А.Т.Орленко та ін. – К.: КПІ , 1994.– 32с.

4. Дослідження природного освітлення. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Охорона праці в галузі”/ Укл. Ю.К, Френзе, Д.П.Іванчук та ін. – К.: НТУУ”КПІ”,2008. – 12с.

5. Дослідження освітлення.Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу “Охорона праці в галузі”/ Укл. Ю.К.Френзе, Д.П.Іванчук та ін. – К.:”Основа”, 2004, – 24с.

6. Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи “Дослідження ефективності засобів захисту ві інфрачервоного випромінювання”/ Укл. Д.П.Іванчук, А.Г.Степанов. – К.: КПІ,1997.– 11с.

7. Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи “Захист від шуму”/ Укл. К.Н.Ткачук, О.І.Полукаров та ін. –К.:НТУУ”КПІ”-ННДІОП, 1999.– 16с.

8. Методичні вказівки до лабораторних робіт “Комплексне дослідженя крокових напруг” /Укл. Р.В.Сабарно, О.І.Полукаров.– К.:НТУУ”КПІ”,2007.–28с.

9. Методичні вказівки до лабораторної робот из пожежної безпеки/ Укл. К.М.Шевченко, О.І.Полукаров та ін. – К.:КПІ,1994.– 20с.

 

ПРАВОВА ЛІТЕРАТУРА

1. Конституція України.– К.,1996.– 12с. 2. Закон України “Про охорону праці”.– К.,2002.– 46с. 3. Закон України “Про пожежну безпеку”.– К., 1993.– 22с.

– Конец работы –

Используемые теги: основи, охор, праці0.055

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Основи охорони праці. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ
з курсу Основи охорони праці для студентів ф ту Е Кількість годин лекцій...

Розділ 1. МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ . Основи охорони та безпеки праці
Список скорочень... Розділ МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ...

КУРС ЛЕКЦІЙ З ДИСЦИПЛІНИ ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА... КУРС ЛЕКЦІЙ З ДИСЦИПЛІНИ... ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ДИСЦИПЛІНИ «ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ»
СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ... УНІВЕРСИТЕТ ім В ДАЛЯ... КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ДИСЦИПЛІНИ ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ...

Основи ОХОРОНИ ПРАЦІ
М П Гандзюк Є П Желібо М О Халімовський... Основи... ОХОРОНИ ПРАЦІ...

ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД... КРИВОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ПОЛІТЕХНІЧНИЙ КОЛЕДЖ ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ...

ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ЕКОНОМІКИ І ТОРГІВЛІ ІМЕНІ МИХАЙЛА ТУГАН БАРАНОВСЬКОГО... В В Осокін К А Ржесік Ю А Селезньова...

Основы планирования. Теоретические основы управления проектами. Основы планирования. Планирование проекта в MS Project 7
Использованная литература В В Богданов Управление проектами в Microsoft Project Учебный курс Санкт Петербург Питер г...

ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ
Міністерство науки і освіти України... Державний заклад Південноукраїнський національний педагогічний...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ До практичних робіт з дисципліни "Основи охорони праці"
Міністерство освіти і науки молоді та спорту України... Природничо гуманітарний коледж... Закарпатського державного університету...

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам