рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сутність контролінгу та передмови його виникнення

Сутність контролінгу та передмови його виникнення - раздел Философия, ТЕМА 1. КОНТРОЛІНГ: СУТНІСТЬ, ФУНКЦІЇ, ВИДИ ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ В Умовах Ринкової Економіки Найбільш Життєздатним Стає Підприємство, На Якому...

В умовах ринкової економіки найбільш життєздатним стає підприємство, на якому вдається організувати ефективне його функціонування.

У широкому розумінні управління – це сукупність дій, спрямованих на координацію різноманітних видів діяльності (виробнича, маркетингова, інноваційна, інвестиційна, збутова, фінансова тощо), які здійснює підприємство, для досягнення поставлених цілей.

Практика управління ґрунтується на теорії управління. В теперішній час відбувається розділення теорії управління підприємством на декілька напрямів: виробниче управління, організаційне управління, економічне управління, корпоративне управління.

Єдиним загальним критерієм ефективності різноманітної діяльності підприємства є його економічні результати у формі доходів, витрат і капіталовкладень. Співвідношення цих результатів визначає стан економіки підприємства. Таким чином, вирішальну роль в управлінні підприємством грає економічне управління. В теперішній час достатньо гостро стає питання про підвищення ефективності економічного управління функціонуванням підприємства.

Шляхи досягнення цього різноманітні: поліпшення організаційної структури підприємства і його підсистеми управління, розвиток і впровадження в технологію економічного управління сучасних інформаційних систем, розробка і забезпечення персоналу управління необхідним інструментарієм (типовими методами, моделями, документацією для управління), вдосконалення системи обліку і контролю економічної діяльності, поліпшення підготовки кадрів і ін.

В успішному рішенні задач по цих напрямах першорядне значення має розробка найбільш важливих питань теорії економічного управління підприємством, своєчасне впровадження її методів і принципів в практику управління підприємствами.

На сьогоднішній день однозначного трактування поняття «Економічне управління» немає. Тому далі ми ґрунтуватимемося на понятті, даному Й.Ворст і П.Ревентлоу в їх книзі «Економіка фірми»: «Під економічним управлінням розуміють поточне внутрішньофірмове планування (складання бюджету) і контроль за підсумками господарської діяльності (бюджетний контроль) Економічне управління будується на ряду економічно цілеспрямованих рішень, які у свою чергу спираються на аналіз і розрахунки».

Таким чином, мистецтво економічного управління полягає в умінні передбачати господарська і комерційна ситуації, прийняти заходи по оптимізації співвідношення «витрати – результат» і тим самим забезпечити досягнення поставленої мети і, перш за все, бажаному прибутку. Сучасним механізмом цього мистецтва є контролінг. Один з провідних фахівців в області контролінга Э.Майер визначає контролінг як «керівну концепцію ефективного управління фірмою і забезпечення її довгострокового існування».

Виникнення контролінга (як нової концепції управління) пов'язують з бурхливим промисловим ростом, особливо в США, в кінці ХІХ – початку ХХ століття, розвитком ринкової економіки (ускладнюється продукція і виробництво, ростуть розміри підприємств, виникають транснаціональні компанії, підвищується динамізм ринку, збільшуються обсяги управлінської інформації і т.п.).

Ускладнення орієнтації підприємства в ринковому середовищі привело не просто до зростання ролі управління, а до якісних змін у всій структурі й методах управління, що вимагає розробки методів виробничого обліку і точнішого фінансового контролю. Ці можливості були надані обчислювальною технікою, що бурхливо розвивалася.

У другій половині ХХ століття досить швидко відбувається процес інтеграції традиційних методів обліку, аналізу, нормування, планування і контролю в єдину систему отримання, обробки і узагальнення інформації і ухвалення на її основі управлінських рішень, систему, яка управляє підприємством, будучи зорієнтована на досягнення не тільки оперативної (поточних) мети у вигляді отримання прибутку того або іншого розміру, але і на глобальні стратегічні цілі: виживання, екологічний нейтралітет, збереження робочих місць і т.п., систему, в якій переважаючим стає не вузьке, конкретне мислення управлінців, а комплексне, системне рішення проблем, що виникають перед підприємством.

Ця система отримала назву «контролінг» (попереджуючий контроль на основі спостереження за змінами об'єкту).

Таким чином, виникнення контролінга обумовлене наступними причинами:

- нестійкістю умов і характеристик зовнішнього середовища;

- зростанням об'єму інформації і значущості інформаційного забезпечення поточних оперативних) і стратегічних (перспективних) рішень;

- ускладненням системи управління;

- підвищенням інтернаціоналізації ринкових відносин і підприємницької діяльності;

- потребою практики в комплексній методичній і інструментальній базах для підтримки основних функцій менеджменту;

- посиленням функції координації в процесі підготовки, ухвалення і реалізації підприємницької діяльності.

Контролінг – поняття досить складне. У останньому німецькому виданні «Лексикону економіки підприємства» він визначений як концепція інформації і управління. Якнайповніше система контролінга як система управління вперше була описана і застосована в США. Звідси семантичне значення терміну «контроллинг» ( від англ. to control – управляти) і похідних або пов'язаних з ним понять, наприклад, контроллер – керівник служби контролінга або особа, що виконує ці функції.

Первинне поняття контролінгу об'єднувало сукупність завдань у сфері обліку і фінансів, а контроллер був головним бухгалтером. Потім воно отримало більш ширше тлумачення і стало включати питання фінансового контролю і кращого використання фінансових коштів і джерел. В даний час контролінг можна визначити як систему управління процесом досягнення кінцевої мети і результатів діяльності фірми, тобто в економічних відносинах, з деякою часткою умовності, як систему управління прибутком підприємства.

В перерішеній час контролінг є найважливішим засобом успішного функціонування підприємства, оскільки він:

- забезпечує необхідною для ухвалення управлінських рішень інформацією шляхом інтеграції процесів збору, обробки, підготовки, аналізу, інтерпретації інформації;

- надає інформацію для управління трудовими і фінансовими ресурсами;

- забезпечує ту, що виживає підприємства на рівнях стратегічного і тактичного управління;

- сприяє оптимізації залежності «виручка – витрати – прибуток».

Контролінг не можна плутати з контролем (контроль – перевірка, спостереження з метою перевірки. Контролер – особа, обов'язком якої є контроль, перевірка чого-небудь).

Контроль – важлива функція менеджменту. За своїм змістом контроль є управлінською діяльністю, завданнями якої служать кількісна і якісна оцінка і облік результатів роботи не тільки всієї організації, але і її окремих структурних одиниць. Головні інструменти цієї діяльності – спостереження, перевірка всіх сторін діяльності, облік і аналіз. В процесі управління контроль виступає як елемент зворотного зв'язку, оскільки за його даними коректуються раніше ухвалені рішення і плани.

Ефективно поставлений контроль покликаний бути стратегічно спрямованим, своєчасним і достатньо нескладним.

Діяльність будь-якої фірми, підприємства, організації завжди направлена на досягнення конкретної мети. Щоб не збитися з наміченого курсу, необхідний постійний контроль за тим як реалізуються розроблені програми. Рішенню цієї задачі сприяло використання схеми управління, представленої на рис. 1.1. Ця схема, що відображає систему управління процесом формування прибутку на основі контролю, сформувалася ще в кінці ХIХ ст. (Аніськін).

 

       
 
Рішення по контролю  
 
 

 

 
 

       
   
 
 

 

 


Рис. 1.1. Управління на основі порівняння з минулим

 

Ця проста система з'явилася свого часу важливим етапом в розвитку формалізованого аспекту управління. Було введено об'єктивне вимірювання ефективності роботи, даний інструмент для визначення характеру і місця наявних слабкостів, а також метод порівняння ефективності роботи різних підрозділів фірми. При цьому управлінські дії зв'язувалися з минулим фірми.

Традиційна система контролю послужила фірмам хорошу службу, коли зміна оточення була ще настільки поступовою, що допускало сповільнені реакції. Із зростанням динамічності ринкових відносин виникла необхідність в тому, щоб засновувати контроль на майбутніх подіях і діях. Тому управління на основі традиційного контролю стало гальмувати активне випереджаюче використання майбутніх можливостей.

У випереджаючому (або попереджальному) контролі акцент, який раніше фіксувався на відхиленнях від минулих еталонів, переміщається на вимірювання розриву між нинішніми результатами і цілями, які повинні бути досягнуті до кінця планового періоду. У реалізації акцент зміщується відповідно з виправлення допущених у минулому помилок на заходи по досягненню майбутньої мети. В основі контролінга виробництва – попереджуючий контроль, що дозволяє йому або провести коректування дій, або, якщо оцінка результатів показує, що раніше певна мета нереальна, змінити їх, тобто контролінг дозволяє створити гарантії виконання плану і підвищити ефективність управлінського процесу.

Таким чином, контролінг – це концепція, направлена на ліквідацію вузьких місць і орієнтована на майбутнє відповідно до поставлених цілей і завдань отримання певних результатів. Контролінг – це система перевірки того, наскільки успішне підприємство просувається до поставленої мети.

Існує достатньо багато визначень поняття контролінг (табл. 1.1).

 

Таблиця 1.1 Трактування змісту визначень контролінгу

Джерело Сутність визначення
1.Майер Э. Контроллинг как система мышления и управления. – М.: Финансы и статистика, 1993. – С. 88.   … контроллинг представляет собой в широком смысле систему обеспечения выживаемости предприятия в двух аспектах: краткосроном – оптимизация прибыли, и в долгосрочном – сохранение и поддержание гармоничных отношений и взаиосвязей данного предприятия с окружающими его сферами: природой, социальной, хозяйственной
1. То же, с. 9.   Под контроллингом следует понимать руководящую концепцию эффективного управления фирмой и обеспечения ее долгосрочного существования
2. То же, с. 88. Контроллинг представляет собой совокупность методов оператвного и стратегического управления: учета, планирования, анализа и контроля, объединяемых на качественно новом этапе развития рыночных отношений на Западе в единую систему, функционирование которой подчинено определенной цели.
3. Немецкое издание «Лексикон экономики предприятия». …Концепция информации и управления.
4. Манн Р., Майер Э. Контроллинг для начинающих. М.: Финансы и статистика, 1992. – С. 8. …Систему управления процессом достижения конечных целей и результатов деятельности фирмы… как систему управления прибылью предприятия.  
5. То же, с. 21. Контроллинг – это система регулирования затрат и результатов деятельности, помогающая в достижении целей предприятия, позволяющая избежать неожиданностей и своевременно включить красный свет, когда экономике предприятия угрожает опасность, требующая принятия мер по противодействию
6. Стратегия и тактика антикризисного управления фирмой / Общ ред. Градова А.П. – СПб: Специальная литература, 1996. – С. 217. Контроллинг – новейшая концепция эффективного управления фирмой для обеспечения ее долгосрочного существования на рынке. Контроллинг представляет собой… систему обеспечения выживаемости предприятия на этапах стратегического и тактического управления.

Продовження табл. 1.1

8. Анташов В.А., Уварова Г.В. Экономический советник менеджера. – Минск: Финансы, учет, аудит, 1996. – С. 93. Контроллинг рассматривается… как определенная концепция руководства предприятием, ориентированная на его долговременное и эффективное функционирование в постоянно меняющихся хозяйственных условиях.  
9. Контроллинг как инструмент управления предприятием /Ообщ. ред. Данилочкиной Н.Г. – М.: Аудит, ЮНИТИ, 1998. – С.6 Контроллинг – это функционально обособленное направление экономической работы на предприятии, связанное с реализацией финансово-экономической комментирующей функции в менеджменте для принятия оперативных и стратегических управленческих решений.

 

Узагальнюючи представлені в табл. 1.1 думки фахівців, можна дати наступне визначення суті контролінга: “Контроллінг – управління майбутнім для забезпечення тривалого і ефективного функціонування підприємства і його структурних одиниць”.

На сучасному етапі розвитку економіки для забезпечення життєдіяльності підприємств необхідною умовою є здібність до перетворень. Тому зараз акцент в управлінні переміщається із завдань контрольного характеру на завдання аналізу, оцінки діяльності, розробки стратегії розвитку, моделювання господарської діяльності, маркетингу. Інструментарій контролінга і надає такі можливості.

Як вже наголошувалося, контролінг є системою забезпечення тієї, що виживає підприємства на етапах оперативного і стратегічного управління. Функціонування цієї системи забезпечується шляхом послідовної реалізації її концепції – концепції інформації і управління (рис. 1.2).

На рис. 1.2 представлена модель контролінга орієнтована на різні функції управління. При цьому процес орієнтації відбувається шляхом інтеграції традиційних методів обліку, аналізу, планування, контролю в єдину систему обробки інформації для ухвалення рішення.

 

 

 
 

 
 

 


Рис. 1.2. Модель контролінгу – концепція інформації та управління (за Сухарєвою Л.А., Петренко С.Н.)

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕМА 1. КОНТРОЛІНГ: СУТНІСТЬ, ФУНКЦІЇ, ВИДИ ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ

ТЕМА ОРГАНІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ В СИСТЕМІ КОНТРОЛІНГУ Управлінський облік як вихідний елемент системи... ТЕМА СИСТЕМА ПЛАНУВАННЯ ТА БЮДЖЕТУВАННЯ НА... ТЕМА ЕКСПЕРТНА ДІАГНОСТИКА ФІНАНСОВО ГОСПОДАРСЬКОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сутність контролінгу та передмови його виникнення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Цілі, об’єкти та завдання контролінгу
Як контроль відрізняється від контролінга, так діяльність контролера відрізняється від діяльності контроллера. Контролер обмежується фіксацією явних причин і винних, що допустили виявлені відхиленн

Функції та види контролінгу
    Як вже наголошувалося, основне призначення служби контролінга – попередження виникнення кризових ситуацій в найближчому і віддаленому майбутньому. Рішення ц

Контролінг у системі управління підприємством
В основі розуміння місця контролінгу в управлінні підприємством покладений підхід, оснований на одній з п'яти американських теорій управління – “школі управлінського ухвалення загальної теорії сист

Контрольні питання
1. У чому міститься сутнісна характеристика терміну контролінг? 2. Якими причинами обумовлено виникнення і розвиток контролінгу? 3. Поясніть етимологічне значення терміну „контрол

Тестові завдання до теми 1
1. Контролінг є механізмом _________ управління: а) виробничого; б) корпоративного; в) економічного; г) організаційного.   2. Які причини

Сутність та класифікація витрат
Розглядаючи контролінг в цілому як систему управління прибутком, не можна забувати про витрати, понесені або плановані в результаті здійснення господарської діяльності підприємства. Одним з основни

Центри відповідальності та центри витрат: поняття, види
Рішення питань розділення повноважень і взаємин між менеджерами різних рівнів пов'язане з формуванням структури підприємства, яка відображає склад і взаємозв'язок його підрозділів. Для забезпечення

Контрольні питання
1. Що полягає в основі класифікації об’єктів контролінгу? 2. Дайте сутнісну характеристику поняттям: „витрати”, „собівартість”, „затрати”. В чому відмінності? 3. Які суттєві ознак

Тестові завдання до теми 2.
    1. Основними споживачами інформації в управлінському обліку є: а) внутрішні користувачі інформації; б) зовнішні користувачі інформації; в)

Управлінський облік як вихідний елемент системи контролінгу
Контролінг – це система управління процесом досягнення кінцевих цілей та результатів діяльності підприємства. Але для прийняття управлінських рішень необхідна інформація. Основним та найбільш значи

Методи обліку витрат та калькулювання фактичної собівартості продукції
Кожне підприємство перед цим, як розпочати своє виробництво, визначає, який прибуток воно зможе отримати. Прибуток підприємства залежить в основному від ціни продукції та витрат на її виготовлення.

Нормативний метод дозволяє оцінити якими були витрати та якими вони повинні бути.
Під нормативними розуміють поточні норми витрат з поправками на зміни технології тощо. У практичній діяльності використовуються різні нормативи: - тільки по кількості - Зф

Сучасні системи управлінського обліку
  Як вже відмічалося, основне завдання управлінського обліку – служити інформаційною опорою для прийняття управлінських рішень. Функції контролінгу значно ширше. Вони включають не лиш

Контрольні питання
1. У чому особливості формування інформації в управлінському обліку з метою забезпечення системи контролінгу на підприємстві? 2. Визначте фактори, які визначають вибір підсистеми управлінс

Тестові завдання до теми 3
1. Об’єкт обліку витрат при застосуванні позамовного методу обліку витрат і калькулювання: а) окреме замовлення; б) окремий вид продукції; в) окремий переділ виробництва;

Планування як функція управління
В ринкових умовах господарювання кожне підприємство змушено підпорядковувати свої дії ціновому механізму, закону попиту і пропозиції. Однак у внутрішній структурі підприємства механізм цін витісняє

Загальні поняття про бюджети та бюджетування
Основною метою контролінгу є забезпечення успішної (прибутковою) роботи підприємства. У сучасних системах управління орієнтація на конкретні цілі відбувається при розробці бюджетів.

Бюджетна система підприємства
  Бюджетна система підприємства достатньо складна. В економічній літературі бюджети класифікуються за наступними ознаками (рис. 4.3). Зведений (головний) бюджет – це у

Методика складання зведеного бюджету
На першому кроці складається бюджет продажу. Бюджет продажу(табл. 4.1) має відображувати обсяг реалізації продукції в натуральних і вартісних показниках за рік (місяць, кв

Контрольні питання
1. Розкрийте значення планування в фінансово-економічній діяльності підприємства. 2. Розкрийте зміст стратегічного (довгострокового) планування на підприємстві. 3. Визначне місце

Тестові завдання до теми 4
1. Бюджет – це: а) план діяльності підприємства в кількісному виразі; б) сукупність матеріальних та грошових ресурсів; в) джерело заробітної платні на підприємстві;

Плани і нормативи як вихідна база аналітичної роботи в системі контролінгу
Методичне забезпечення оперативного контролінгу є сукупність прийомів дослідження, які використовуються відповідно до специфіки функціонування підприємства. Основна мета функціонування опе

Аналіз відхилень – основний інструмент оцінки діяльності центрів відповідальності
  У системі оперативного контролінгу розглядаються економічні процеси в рамках одного року. Тому виходячи з наявних ресурсів регулювання здійснюється шляхом зіставлення планових даних

Методи оперативного контролiнгу
  Методи оперативного контролінга служать контроллеру засобом активного управління прибутком, виявлення і усунення оперативних вузьких місць в сферах постачання, виробництва, реалізац

П – прибуток.
Знайдене таким чином значення ефекту виробничого леверіджа надалі служить для прогнозування зміни прибули залежно від зміни виручки підприємства. Для цього використовують наступну формулу:

Контрольні питання
1. Охарактеризуйте інструментарій оперативного контролінгу. 2. Яка мета аналітичного бюджетування на підприємстві? 3. Як ви розумієте термін „підконтрольні показники”? 4.

Тестові завдання до теми 5
З наведених нижче відповідей виберіть правильну: 1. Маржинальний прибуток— це: а) виручка (дохід) від продажу продукції; б) різниця між виручкою і змінними витратами;

Методи експертної діагностики
Метод в перекладі з грецької methodos означає шлях дослідження, вивчення, тобто це спосіб досягнення будь-якої мети, вирішення конкретних завдань; сукупність прийомів практичного або теоретичного п

Методи стратегічної діагностики
  Під несприятливим явищем або явищами в діяльності підприємства можна розуміти будь-яку проблемну ситуацію, викликану як зовнішніми (макроекономічними, галузевими, соціально-п

SWOT-аналіз як метод діагностики стратегічних позицій підприємства
  Одним з відомих методів аналізу внутрішнього стану підприємства, а також SWOT-аналіз (Strength – сила, Weakness – слабкість, Opportunities – можливості, Thre

Сила – це деяка специфічна особливість, що вигідно відрізняє підприємство серед своїх конкурентів.
Слабкість – це відсутність або недолік важливого елементу функціонування організаційної системи. Сила і слабкість можуть бути потенційними чинниками розвитку або занепаду підприємст

Експрес-діагностика фінансового стану підприємства
  В теперішній час найбільш переконливі і достовірні результати при аналізі різних сфер діяльності підприємства дає діагностика його фінансового стану. Фінансовий стан

Критерії оцінки інвестиційних проектів
Сенс загальної оцінки інвестиційного проекту полягає в уявленні всієї інформації про нього у вигляді, що дозволяє особі, що ухвалює рішення, зробити висновок або недоцільності здійснення інвестицій

Метод розрахунку внутрішньої норми прибутку
Внутрішня норма прибутку ( IRR ) для інвестиційного проекту - це ставка дисконтування, при якій зрівнюються теперішня вартість очікуваних грошових відтоків і теперішня вартість очікуваних гр

Визначення структури контролінгу. Формування цільових функцій і елементів системи контролінгу.
Система контролінгу на підприємстві містить у собі не тільки аналітичні показники і висновки. У системі контролінгу присутня сильна організаційна складова — люди, що займаються контролінгом, потоки

Місце служби контролінгу в організаційній структурі підприємства
Оскільки інформація, яку готує служба контролінгу, призначена для заступника директора з економіки (фінансового директора, ко­мерційного директора) і генерального директора, доцільно підпо­рядкуват

Інформаційні потоки на підприємстві в системі контролінгу
Інформаційні потоки — це фізичне переміщення інформації від одного співробітника підприємства до іншого чи від одного підрозділу до іншого. Система інформаційних потоків—

Тестові завдання до теми 8
  1. Організаційно-методичні основи створення системи контролінгу на підприємстві – це: а) визначення місця служби контролінгу в організаційній структурі підприємства;

Класифікація управлінських рішень
Одним із важливих аспектів роботи будь-якого підприємства є прийняття управлінських рішень, а тому важливою задачею системи контролінгу є підтримка прийняття управлінських рішень. У систем

Критерії прийняття управлінських рішень за обсягом і структурою
При створенні короткострокової виробничої програми встанов­люють кількість і номенклатуру продукції та послуг. Для цього необхідно знати вузькі місця виробництва і збуту: - недостатній поп

Критерії прийняття рішень в управлінні матеріальними потоками на підприємстві
Однією із найбільш гострих проблем, які стоять перед будь-яким виробничим не торговим підприємством, є управління запасами. При цьому перед підприємством стоїть ряд питань, які воно має вирішити в

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Адамс Р. Основи аудита./Пер. с англ. –М.:Аудит, ЮНИТИ, 1995 г.-398 с. 2. Анискин Ю.П., Павлова А.М. Планирование и контроллинг. Учебник. – М.: Омега-Л, 2003. – 280 с. 3. Аренс

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги