Плани і нормативи як вихідна база аналітичної роботи в системі контролінгу

Методичне забезпечення оперативного контролінгу є сукупність прийомів дослідження, які використовуються відповідно до специфіки функціонування підприємства.

Основна мета функціонування оперативного контролінга на підприємстві полягає в забезпеченні його прибутковості і ліквідності шляхом виявлення причинно-наслідкових зв'язків при зіставленні виручки від реалізації і витрат. Для цього необхідно забезпечити систематичний збір необхідної для аналізу інформації, її обробку і підготовку для керівника.

До інструментарію оперативного контролінга відносяться:

- технологія отримання управлінської інформації і ухвалення рішень (бюджетування, моделювання, регулювання, ціноутворення);

- аналітичні (фінансово-економічні ) розрахунки, орієнтовані на ухвалення управлінських рішень.

Неодмінною умовою успішного функціонування оперативного контролінгу на підприємстві є розробка бюджетів, їх контроль і аналіз. При розробці бюджетів відбувається орієнтація підприємства на конкретні цілі. Показники бюджету є базою порівняння з фактичними показниками, що дає можливість оцінити відповідність бажаного дійсному.

Процес бюджетування повинен здійснюватися як на рівні всього підприємства, так і на рівні його структурних підрозділів. Тому контролінг в обов'язковому порядку припускає розробку бюджетів по центрах відповідальності.

Бюджети структурних підрозділів розкривають внесок кожного у виконання загального плану підприємства. Це свого роду аналітичне бюджетування, яке переслідує подвійну мету:

1) облік особливостей і можливостей кожного структурного підрозділу при формуванні бюджетів;

2) регулювання і зіставлення бюджетів структурних підрозділів, що дає можливість оптимізувати загальний бюджет підприємства.

Участь контролінга в управлінні організацією здійснюється на основі регулювання і контролю відповідних показників, що характеризують перебування фірми і її структурних одиниць на всіх етапах здійснення діяльності.

Підконтрольні показники (система показників) вибираються з урахуванням наступних вимог:

1) повинні відповідати цілям і завданням фірми;

2) бути зручними в практичному використанні службою контролінга.

Вибір показників залежить від конкретної ситуації, від виду вирішуваного завдання. Для оцінки діяльності підприємства в цілому в системі контролінга використовуються дві групи показників:

- ефективності управління організацією;

- оцінки продуктивності і успіху організації.

Для оцінки ефективності управління підприємством використовуються наступні показники:

- продуктивність (виробіток);

- рентабельності сукупного капіталу;

- фінансовій потужності (грошовий потік (cash-flow - CF) – фактичні чисті грошові кошти, які отримує або виплачує підприємство);

- частка власного капіталу;

- рентабельність закупівель;

- затратомісткості продукції (за матеріалами і працею).

Для оцінки продуктивності і успіху використовуються наступні показники:

- економічній ефективності (доход / витрати);

- рентабельність капіталу;

- продуктивність праці (трудомісткість);

- рентабельності інвестованого капіталу;

- рентабельність продажів;

- рентабельність власного капіталу;

- рентабельність обороту;

- співвідношення позикового і власного капіталу (позиковий капітал / власний капітал);

- коефіцієнт поточної ліквідності (оборотний капітал / короткострокові зобов'язання);

- ступінь покриття витрат (оборот / змінні витрати).

Перелік підконтрольних показників залежить від специфіки цілей і пріоритетів розвитку конкретного підприємства, що дає можливість менеджерам самостійно сформувати необхідний об'єм показників з орієнтацією їх на певні групи користувачів.

Ухвалення управлінських рішень неможливе без аналітичної роботи. Тільки комплексний економічний аналіз по всіх елементах господарської і фінансової діяльності може забезпечити інформацією про стан підприємства і тенденції, які сприяють зміцненню або ослабленню позиції підприємства на ринку.

Початковою базою аналітичної роботи в системі контролінгу є планові, фактичні і нормативні показники.