рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Методи експертної діагностики

Методи експертної діагностики - раздел Философия, ТЕМА 1. КОНТРОЛІНГ: СУТНІСТЬ, ФУНКЦІЇ, ВИДИ ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ Метод В Перекладі З Грецької Methodos Означає Шлях Дослідження, Вивчення, Тоб...

Метод в перекладі з грецької methodos означає шлях дослідження, вивчення, тобто це спосіб досягнення будь-якої мети, вирішення конкретних завдань; сукупність прийомів практичного або теоретичного пізнання дійсності. Під методом розуміють шляхи, способи та засоби пізнання дійсності, сукупність органічно пов’язаних принципів та прийомів дослідження різноманітних явищ.

На наш погляд, методом діагностики, аналізу можна вважати сукупність прийомів і способів, які дозволяють зробити точні висновки про стан, розвиток будь-якого процесу, явища за певний період часу відповідно до поставленої мети.

 

Забродський В.О. пропонує експертну систему діагностики фінансової ситуації на підприємстві, яка використовує структурний і статичний підходи [с.89].

Рис. 6.2 – Структура системи діагностики діяльності підприємства

На рисунку 1.4 символами В1, В2...Вn позначені виробничі (функціональні) підсистеми підприємства (цеха, функціональні служби та ін.). Кожна підсистема має свою модель і свої локальні алгоритми діагностування (ЛАД), які утворюють локальну систему діагностування (ЛСД). Модель взаємодії підсистем підприємства, загальносистемні алгоритми діагностики, а також локальні системи діагностики утворюють загальну систему діагностики (ЗСД).

Одним із сучасних напрямків діагностики фінансово-економічного стану підприємства є використання систем-експертів. Система –експерт являє собою інформаційну програму, за допомогою якої аналітик будь-якої кваліфікації здатен аналізувати фінансовий стан підприємства.

Схематично система-експерт може бути представлена у вигляді трьох основних елементів: бази знань, бази фактів і блоку розробки рішень .

 

Рис.6.3 Схема системи-експерта

Як приклад такої системи-експерта можна представити систему, яку запропонував Коласс Б.

 

Рис. 6.4 Функціонування системи-експерта

 

Методику аналіза фінансової ситуації на підприємстві, в основою якої є бальна оцінка, запропонував Агенті Дж. Цей метод має назву А-рахунок. Автор методу в своїх дослідженнях прийшов до висновку, що фірми-банкрути проходять три стадії: недоліки, помилки і симптоми. Кожна стадія описується факторами, яким присвоюється певна кількість балів та розраховується агрегований показник (А-рахунок)[Забродский]

 

Таблиця 6.1 Метод А-рахунку (діагностика банкрутства)

Показники Ваш бал Бал Аргенті
Недоліки
Директор –автократ  
Голова ради директорі є також директором  
Пасивність ради директорів Внутрішні протиріччя в раді директорів (різниця в знаннях та навичках)  
Слабий фінансовий директор  
Нестача професійних менеджерів середньої й нижньої ланок (поза ради директорів)  
Недоліки системи обліку: Відсутність бюджетного контролю Відсутність прогнозу грошових потоків Відсутність системи управлінського обліку витрат    
Повільна реакція на зміни (поява нової продукції,технології, ринків, організації праці тощо)  
Максимально можлива кількість балів  
„Прохідний бал”  
Якщо сума більша 10, недоліки в управлінні підприємством можуть привести до серйозних помилок    
Помилки
Висока частка позикового капіталу  
Нестача оборотних засобів по причині швидкого розвитку бізнесу  
Наявність крупного проекту (провал такого проекту загрожує фінансовому стану підприємства))  
Максимально можлива кількість балів  
„Прохідний бал”  
Якщо сума більша 25, підприємство ризикує    
Симптоми
Погіршання фінансових показників  
Використання „творчого” бухобліку  
Не фінансові ознаки кризи (погіршання якості, падіння „бойового духу” співробітників, зниження частки ринка)  
Остаточні ознаки кризи (судові позики, скандали, відставки)  
Максимально можлива кількість балів  
Максимально можливий А-рахунок  
„Прохідний бал”  
Більшість успішних компаній   5-18
Marks&Spencer  
Компанії з серйозними труднощами   35-70
Якщо сума білів більша 25, компанія може збанкрутувати протягом найближчих п’яти років. Чим більший А-рахунок, тім скоріше це може відбутися    

 

В таблицю 6.1 необхідно підставити експертні оцінки підприємства, яке аналізується, або кількість балів за шкалою Аргенті, або 0, проміжні значення не допускаються. Критерій оцінки фінансової стану підприємства: чим більший А-рахунок , тим гірша ситуація.

Найбільш поширеною є оцінка фінансового стану підприємства за формулою Du Pont. Формула Du Pont дозволяє оцінити важливий показник з точки зору інвестора – рентабельність власного капіталу за трьома показниками економічної ефективності : рентабельність продажу, оборотності активів та фінансового важелю (коефіцієнта привода). Добуток останніх трьох коефіцієнтів визначає структурний склад показника рентабельності власного капіталу – це і є формула Du Pont .

В скороченому вигляді формула Du Pont:

,

де Rвк – рентабельність власного капіталу;

Кпр – рентабельність продажу, або комерційна маржа;

КОа – оборотність активів або коефіцієнт трансформації;

L – „важель”.

Пітер Доль в монографії „Менеджмент: стратегія і тактика” формулу Du Pont називає основним рівнянням фінансового планування, яке повинно визначати основне фінансове завдання. Рентабельність продажу характеризує відношення між рівнем цін продукції на ринку й витратами на її виробництво та реалізацію., тому може використовуватися в діагностиці підприємств різного масштабу. Сутність коефіцієнта рентабельності продажу – відобразити рівень управління витратами за умов існуючих цін на продукцію. Оборотність активів показує ефективність активів підприємства за умов досягнення рівня її обсягів продажу. Показник оборотності активів дозволяє оцінити успіх управління активами підприємства. Добуток цих двох показників дає рівняння, наслідком якого є формула Du Pont:

,

де Rак – коефіцієнт рентабельності активів.

В процесі господарчої діяльності підприємство намагається досягти високого рівня рентабельності продажів та коефіцієнта оборотності активів, однак слід враховувати, що на ці показники впливають різі фактори. Збільшення рентабельності продажів можливе за умов підвищення цін на продукцію або зниження витрат на виробництво та реалізацію продукції. Підвищення цін може визвати негативні наслідки, а саме зниження виручки від реалізації продукції за умов падіння попиту, що викличе зниження коефіцієнта трансформації при фіксованому рівні суми активів й уповільнення виробничого циклу. Зниження витрат на виробництво та реалізацію продукції збільшить прибуток, але не обов’язково збільшить виручку. Скорочення витрат на реалізацію продукції може привести до зменшення кількості покупців, і як наслідок збільшення понаднормативних залишків готової продукції на складах, зменшення виручки й оборотності активів. Підвищення обсягів реалізації продукції приведе до зростання коефіцієнту оборотності , але й збільшаться витрати. На думку П.Дойля, на розмір прибутку впливає цінова політика, обсяг й структура витрат. Коефіцієнт трансформації складається під впливом зовнішніх факторів, а також економічної стратегії підприємства [Дойль П. Менеджмент: стратегия итактика. – СПб:Питер, 1999]. Мистецтво управління полягає в гнучкості реалізації різних стратегій, в умінні балансувати між можливими варіантами досягнення мети.

Одним з визначальних показників фінансового стану підприємства є коефіцієнт потягу, який розраховується як відношення суми активів підприємства (А) до власного капіталу (ВК). Сутність цього показника розкривається за допомогою його перетворення:

, де

П – сума пасивів;

ПК – позикові кошти.

Величина називається плечем потягу. Крайнім значенням плеча потягу вважають 1, це означає, що власні кошти повинні покривати позикові. Надмірна частка позикових коштів у структурі капіталу може привести до втрати платоспроможності. Забезпеченість власними коштами означає довгострокову здатність підприємства погашати всі види зобов’язань. Так як повинно бути менше або рівно 1, то . Але дуже мале значення плеча потягу має свої недоліки. Це пояснює формула Du Pont, яку ми можемо представити у вигляді:

, де

ЧП – чистий прибуток.

Припустимо, що сума активів А = const. Тоді, так як А = П = ПК +

+ ВК, витікає, що зі зростанням суми власних коштів зменшується сума позикових коштів. Очевидно, що величина L з ростом ВК падає. Тоді буде знижуватися і , якщо рівень чистого прибутку залишиться незмінним. Для того, щоб рівняння було не порушено, сума чистого прибутку на активи буде зростати. О.П.Градов і Б.І.Кузін відзначають протиріччя в економічного тлумаченні формули Du Pont. Цей показник виступає як „важіль”, який зі зростанням позикових коштів та незмінних активах збільшує розмір чистого прибутку на 1 гривню власних коштів, так і „важіль”, який за умов несприятливої ринкової кон’юнктури збільшує ризик та розмір втрати власних коштів. Цей вигляд формули Du Pont пов’язує економічну рентабельність Ra зі структурою капіталу підприємства. Підприємства з однаковою економічною рентабельністю можуть мати різну фінансову рентабельність, тобто рентабельність власного капіталу, що обумовлено різною структурою фінансових джерел.

Як і моделі Е. Альтмана й У. Бівера, формула Du Pont розраховується за даними експрес-діагностики, але є більш складним і тонким інструментом аналізу фінансового стану підприємства. На відміну від двофакторної моделі, моделі Z-рахунку Е.Альтмана та інших моделей лінійної регресії, модель Du Pont є нелінійна мультиплікативна. Показник рентабельності власного капіталу є економічною нелінійною характеристикою трьох показників фінансової діяльності підприємства. Багатомірний статистичний аналіз наголошує на те, що мультиплікативні моделі краще відображають нестаціонарні процеси, до яких відносяться будь-які економічні процеси, тому що враховують статистичні зв’язки між добутковими показниками більш високих порядків, а лінійні відображають лише моменти розподілу не вище другого порядку. Виходячи з цього можна стверджувати, що формула Du Pont є нескладним та достатньо діючим інструментом фінансового аналізу підприємства. Показник рентабельності власного капіталу, який розрахований за формулою Du Pont, може виступати ознакою кризового стану підприємства, але не дуже надійною, його значення не виходить за межі експрес-діагностики стану підприємства. Для того, щоб підприємство вважалося успішним за показником Rвк, необхідно, щоб значення Rвк перевищувало норму дисконтування (ціну капіталу) q, тобто якщо Rвк ³ q, то криза відсутня, якщо Rвк £ q криза є.

Слід відзначити, що формула Du Pont не має на меті розпізнавання кризового стану підприємства. Права частина рівняння Du Pont інтегрує результат трьох різних типів управління: управління продажами, управління оборотом та управління власним капіталом. Ліва частина рівняння характеризує інвестиційну привабливість за трьома фінансовими результатами бізнесу підприємства. Особливий економічний зміст має ефект важелю , який відображає віддачу від інвестицій, які обумовлюють частку позикового капіталу в коштах підприємства віднесених до всього власного капіталу. Узагальнюючи вищеназване, можна зробити висновок, що формула Du Pont є важливим методом структурного аналізу фінансів підприємства та добре визначає баланс різних фінансових результатів. З усіх перелічених методів аналізу підприємства формула Du Pont є найбільш вдалим, але застосування невеликої кількості ознак, які відображають загальне становище підприємства, обмежує можливості глибокого аналізу за допомогою формули Du Pont.

Подальший розвиток ідей моделі Du Pont набули в розробці системи ZVEI. Вона була розроблена фахівцями Центральної спілки електротехнічної промисловості Німеччини як система економічних показників для всіх галузей промисловості та типів підприємств. Основною перевагою системи ZVEI є розширення меж аналізу, тобто до показників моделі включені коефіцієнти ліквідності, які надають можливість зробити висновки більш ґрунтовними. Система ZVEI складається з таких складових:

1) аналіз економічного зростання:

- збут (динаміка обсягів виробництва та реалізації продукції, виробничих потужностей;

- результати підприємницької діяльності (динаміка величини прибутків, загальних грошових потоків – потоків капіталу);

- інвестування капіталу (динаміка основних та оборотних активів, у тому числі виробничих запасів, валових та питомих витрат);

- додана вартість;

- зайнятість персоналу;

2) аналіз структури:

- на основі показників рентабельності (модель Du Pont);

- на основі балансових показників.

Аналіз економічного зростання дає загальне уявлення про процеси розвитку підприємства в минулому, а також про майбутні очікування. Структурній аналіз фінансів підприємства проводиться аналогічно моделі Du Pont, але доповнюється розрахунками грошових потоків (потоків капіталу). Аналіз балансових показників проводять за допомогою формул наведених в таблиці 6.2.

Таблиця 6.2 Основні показники моделі ZVEI

Показники Технологія розрахунку показників
Інвестиції власного капіталу в основні фонди [Власний капітал] / [Основні фонди] ´ 100
Структура активів [Основні фонди] / [Оборотні фонди] ´ 100
Ліквідність з урахуванням оборотних фондів [Оборотні кошти] / [Короткострокові зобов’язання] ´ 100
Ліквідність з урахуванням дебіторської заборгованості [Кошти в касі (на поточному рахунку) + дебіторська заборгованість] / [Короткострокові зобов’язання] ´ 100
Ліквідність з урахуванням грошових коштів [Кошти в касі (на поточному рахунку)] / [Короткострокові зобов’язання] ´ 100
Фінансування [Власний капітал] / [Позиковий капітал] ´ 100

 

Подальшого розвитку система ZVEI набула в дослідженнях учених Кельнського інституту, які доповнили її системою позавиробничих і внутрішньовиробничих факторів, що дало змогу проводити не тільки вартісний аналіз підприємницької діяльності, а й використовувати окремі неформальні критерії.

Аналіз коефіцієнтів (R-аналіз) базується на розрахунку співвідношень різних абсолютних показників. Результати аналізу дають характеристику формуванню, розподілу й використанню прибутку (доходу) на підприємстві. Найбільш поширеними в практиці аналізу є такі групи коефіцієнтів: коефіцієнти рентабельності, коефіцієнти ефективності розподілу прибутку (доходу), інші фінансові коефіцієнти.

Фірмою „Модернсофт” була розроблена концепція інтегрованого об’єктно-орієнтованого аналізу прибутку, яка базується на використанні комп’ютерної технології та спеціального пакета прикладних програм. Концепція основана на створенні моделі формування прибутку підприємства як сукупності взаємодіючих первинних фінансових блоків, які моделюють класи елементів, що формують суму прибутку. Аналітик самостійно визначає систему таких блоків і класів та їх кількісні характеристики, враховуючи специфіку господарської діяльності підприємства.

Методика рейтингової оцінки, яка розроблена Б.И. Майданчиком, В.В.Дроздовою, В.П. Івановою та ін., дає можливість охарактеризувати фінансовий стан підприємства за допомогою одного синтезованого показника, який вимірюється в балах. В результаті дослідження визначаються можливі коливання цього рейтингу в межах гранично допустимого інтервалу. Методика складається з таких етапів:

1) збирання та аналітичне оброблення вихідної інформації за період не менше трьох років;

2) обґрунтування системи показників рейтингової оцінки, які необхідно проранжирувати за рівнем їхньої вагомості (показники платоспроможності, показники фінансової стійкості, показники ефективності підприємницької діяльності, показники оцінки економічного потенціалу);

3) вибір та економічне обґрунтування критеріїв оцінки фінансової стійкості та встановлення обмежень їхньої зміни, залежно від характеру та величини відхилення конкретного показника від установленого значення йому надають відповідну оцінку в балах;

4) кінцева рейтингова оцінка фінансового стану підприємства, на підставі загальної кількості балів підприємство відносять до певної групи:

- вища – підприємство з абсолютно стійким фінансовим станом, що підтверджується високим загальним рейтингом та частковими рейтингами груп показників;

- перша – підприємство зі стійким фінансовим станом, хоч є певні відхилення за окремими показниками;

- друга – підприємство на даному етапі має певні фінансові труднощі, які можна подолати завдяки внутрішньому потенціалу системи;

- третя – підприємство характеризується підвищеним ризиком, рівень якого може бути знижений завдяки реструктуризації, диверсифікації, реконструкції, радікальній інноваційній стратегії тощо;

- четверта – підприємство має незадовільний фінансовий стан, і немає перспектив його поліпшення.

Також заслуговує уваги вітчизняна експертна система діагностики та аудиту фінансово-господарського стану підприємства, яка опрацьована аудиторською фірмою „АУРУМ” і включає такі етапи:

1) адаптація інформації;

2) аналіз показників платоспроможності (ліквідності) (загальний коефіцієнт покриття, коефіцієнт абсолютної ліквідності, проміжний коефіцієнт покриття, показник загальної платоспроможності, коефіцієнт чистої виручки, показник оцінки безпеки власних фінансових ресурсів у статутному капіталі, середній строк оплати товарів та послуг, результат фінансово-господарської діяльності) та фінансової стійкості ( ефект фінансового важеля, рентабельність власних коштів, плече важеля, коефіцієнт фінансової незалежності, коефіцієнт довгострокового залучення позикового капіталу, коефіцієнт маневреності власних коштів, коефіцієнт нагромадження амортизації, коефіцієнт реальної вартості основних та оборотних фондів у майні підприємства, запас фінансової міцності, співвідношення фінансових витрат та економічного ефекту, коефіцієнт покриття інвестицій, показник співвідношення суми коштів для самофінансування підприємницької діяльності та доданої вартості, рамбурсна здатність (1 і 2 варіант), показник співвідношення позикових коштів і власного капіталу);

3) розрахунок запасу фінансової міцності підприємства;

4) експертна діагностика отриманих результатів;

5) оцінка перспектив розвитку підприємства та розроблення загальних рекомендацій зі стратегічного планування.

Група експертів за результатами діагностичного дослідження робить висновок щодо ефективності використання капіталу, розподілу прибутку, рівня ліквідності активів тощо. Основною перевагою даного методу є можливість урахування досвіду експертів щодо прийняття неформалізованих, креативних управлінських рішень, але призводить до певної суб’єктивності кінцевих висновків. [Стоянов Е.А., Стоянова Е.С. Экспертная диагностика и аудит финансово-хозяйственного положения предприятия. – К.:АУРУМ, 1993]

Агентством з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій в 1997 році була розроблена методика поглибленого аналізу фінансово-господарського стану неплатоспроможних підприємств та організацій. Методика спрямована на визначення за допомогою вживаних в Україні методів фінансового аналізу, платоспроможності підприємства та прийняття рішення про визнання структури балансу задовільною (незадовільною). На підставі результатів діагностичного дослідження подаються пропозиції Кабінету Міністрів України щодо доцільності внесення цього підприємства до „Реєстру неплатоспроможних підприємств та організацій”. Методика складається з двох частин:

1) аналізу фінансового стану підприємства, який проводиться за такими показниками: коефіцієнт покриття, коефіцієнт забезпечення власними коштами, коефіцієнт абсолютної ліквідності, коефіцієнт автономії, коефіцієнт фінансової стабільності, показник фінансового леверіджу:

2) аналіз виробничо-господарської діяльності, який проводиться за такими показниками: рентабельність продукції, собівартість товарної продукції, коефіцієнт використання потужностей, величина робочого капіталу, маневреність робочого капіталу, коефіцієнт оборотності, час обороту оборотних засобів, коефіцієнт оборотності запасів, час обороту запасів, фондовіддача.

Основним недоліком цієї методики є орієнтація на проведення традиційного фінансового аналізу , а вивчення виробничо-господарської діяльності обмежується кількома показниками, що не створює цілісної системи.

Через це методику було модифіковано в „Методичних рекомендаціях щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства”(від 17.01.2001 р.), розроблених Мінекономіки України. У назві методичних рекомендацій акцентована мета аналізу – ідентифікація фінансово-економічного стану підприємства, виявлення ознак поточної, критичної чи надкритичної неплатоспроможності. Ця методика має антикризовий характер.

Відповідно до цієї методики, поточну неплатоспроможність характеризують як стан підприємства, коли воно через випадковий збіг обставин відчуває тимчасову нестачу високоліквідних активів для погашення поточного боргу. Економічним показником поточної неплатоспроможності є мінусова різниця між сумою наявних на підприємства високоліквідних активів і його поточних зобов’язань . відповідно до чинного законодавства підприємство, що перебуває в стані поточної неплатоспроможності визнається боржником, який неспроможний виконати свої зобов’язання перед кредиторами.

Стан критичної неплатоспроможності характеризується ознаками потенційного банкрутства (стійкою поточною неплатоспроможністю), а також перевищенням нормативного значення коефіцієнтів покриття та забезпечення власними засобами (1,5 і 0,1 відповідно) їх фактичної величини на кінець звітного періоду.

Надкритична неплатоспроможність підприємства діагностується у випадку, коли на кінець звітного року коефіцієнт покриття менше одиниці та підприємство не отримало прибутку. Задоволення вимог кредиторів можливе лише із застосуванням ліквідаційної процедури. Відповідно до чинного законодавства стан надкритичної неплатоспроможності зобов’язує підприємство в місячний термін звернутися до арбітражного суду із заявою про порушення процедури банкрутства.

З метою своєчасного виявлення тенденцій формування незадовільної структури балансу у прибутково працюючого суб'єкта підприємницької діяльності і вжиття випереджувальних заходів, спрямованих на запобігання банкрутству, проводиться систематичний експрес-аналіз фінансового стану підприємств (фінансовий моніторинг) за допомогою коефіцієнта Бівера. Він розраховується діленням різниці між чистим прибутком і нарахованою амортизацією на суму довгострокових та поточних зобов’язань. Ознакою формування незадовільної структури балансу є таке фінансове становище підприємства, у якого протягом тривалого часу (1,5 - 2 роки) коефіцієнт Бівера не перевищує 0,2, що відображає небажане скорочення частки прибутку, яка направляється на розвиток виробництва. Така тенденція в кінцевому випадку призводить до незадовільної структури балансу, коли підприємство починає працювати в борг і його коефіцієнт забезпечення власними засобами стає меншим 0,1.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕМА 1. КОНТРОЛІНГ: СУТНІСТЬ, ФУНКЦІЇ, ВИДИ ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ

ТЕМА ОРГАНІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ В СИСТЕМІ КОНТРОЛІНГУ Управлінський облік як вихідний елемент системи... ТЕМА СИСТЕМА ПЛАНУВАННЯ ТА БЮДЖЕТУВАННЯ НА... ТЕМА ЕКСПЕРТНА ДІАГНОСТИКА ФІНАНСОВО ГОСПОДАРСЬКОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Методи експертної діагностики

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Сутність контролінгу та передмови його виникнення
В умовах ринкової економіки найбільш життєздатним стає підприємство, на якому вдається організувати ефективне його функціонування. У широкому розумінні управління – це сукупність дій, спря

Цілі, об’єкти та завдання контролінгу
Як контроль відрізняється від контролінга, так діяльність контролера відрізняється від діяльності контроллера. Контролер обмежується фіксацією явних причин і винних, що допустили виявлені відхиленн

Функції та види контролінгу
    Як вже наголошувалося, основне призначення служби контролінга – попередження виникнення кризових ситуацій в найближчому і віддаленому майбутньому. Рішення ц

Контролінг у системі управління підприємством
В основі розуміння місця контролінгу в управлінні підприємством покладений підхід, оснований на одній з п'яти американських теорій управління – “школі управлінського ухвалення загальної теорії сист

Контрольні питання
1. У чому міститься сутнісна характеристика терміну контролінг? 2. Якими причинами обумовлено виникнення і розвиток контролінгу? 3. Поясніть етимологічне значення терміну „контрол

Тестові завдання до теми 1
1. Контролінг є механізмом _________ управління: а) виробничого; б) корпоративного; в) економічного; г) організаційного.   2. Які причини

Сутність та класифікація витрат
Розглядаючи контролінг в цілому як систему управління прибутком, не можна забувати про витрати, понесені або плановані в результаті здійснення господарської діяльності підприємства. Одним з основни

Центри відповідальності та центри витрат: поняття, види
Рішення питань розділення повноважень і взаємин між менеджерами різних рівнів пов'язане з формуванням структури підприємства, яка відображає склад і взаємозв'язок його підрозділів. Для забезпечення

Контрольні питання
1. Що полягає в основі класифікації об’єктів контролінгу? 2. Дайте сутнісну характеристику поняттям: „витрати”, „собівартість”, „затрати”. В чому відмінності? 3. Які суттєві ознак

Тестові завдання до теми 2.
    1. Основними споживачами інформації в управлінському обліку є: а) внутрішні користувачі інформації; б) зовнішні користувачі інформації; в)

Управлінський облік як вихідний елемент системи контролінгу
Контролінг – це система управління процесом досягнення кінцевих цілей та результатів діяльності підприємства. Але для прийняття управлінських рішень необхідна інформація. Основним та найбільш значи

Методи обліку витрат та калькулювання фактичної собівартості продукції
Кожне підприємство перед цим, як розпочати своє виробництво, визначає, який прибуток воно зможе отримати. Прибуток підприємства залежить в основному від ціни продукції та витрат на її виготовлення.

Нормативний метод дозволяє оцінити якими були витрати та якими вони повинні бути.
Під нормативними розуміють поточні норми витрат з поправками на зміни технології тощо. У практичній діяльності використовуються різні нормативи: - тільки по кількості - Зф

Сучасні системи управлінського обліку
  Як вже відмічалося, основне завдання управлінського обліку – служити інформаційною опорою для прийняття управлінських рішень. Функції контролінгу значно ширше. Вони включають не лиш

Контрольні питання
1. У чому особливості формування інформації в управлінському обліку з метою забезпечення системи контролінгу на підприємстві? 2. Визначте фактори, які визначають вибір підсистеми управлінс

Тестові завдання до теми 3
1. Об’єкт обліку витрат при застосуванні позамовного методу обліку витрат і калькулювання: а) окреме замовлення; б) окремий вид продукції; в) окремий переділ виробництва;

Планування як функція управління
В ринкових умовах господарювання кожне підприємство змушено підпорядковувати свої дії ціновому механізму, закону попиту і пропозиції. Однак у внутрішній структурі підприємства механізм цін витісняє

Загальні поняття про бюджети та бюджетування
Основною метою контролінгу є забезпечення успішної (прибутковою) роботи підприємства. У сучасних системах управління орієнтація на конкретні цілі відбувається при розробці бюджетів.

Бюджетна система підприємства
  Бюджетна система підприємства достатньо складна. В економічній літературі бюджети класифікуються за наступними ознаками (рис. 4.3). Зведений (головний) бюджет – це у

Методика складання зведеного бюджету
На першому кроці складається бюджет продажу. Бюджет продажу(табл. 4.1) має відображувати обсяг реалізації продукції в натуральних і вартісних показниках за рік (місяць, кв

Контрольні питання
1. Розкрийте значення планування в фінансово-економічній діяльності підприємства. 2. Розкрийте зміст стратегічного (довгострокового) планування на підприємстві. 3. Визначне місце

Тестові завдання до теми 4
1. Бюджет – це: а) план діяльності підприємства в кількісному виразі; б) сукупність матеріальних та грошових ресурсів; в) джерело заробітної платні на підприємстві;

Плани і нормативи як вихідна база аналітичної роботи в системі контролінгу
Методичне забезпечення оперативного контролінгу є сукупність прийомів дослідження, які використовуються відповідно до специфіки функціонування підприємства. Основна мета функціонування опе

Аналіз відхилень – основний інструмент оцінки діяльності центрів відповідальності
  У системі оперативного контролінгу розглядаються економічні процеси в рамках одного року. Тому виходячи з наявних ресурсів регулювання здійснюється шляхом зіставлення планових даних

Методи оперативного контролiнгу
  Методи оперативного контролінга служать контроллеру засобом активного управління прибутком, виявлення і усунення оперативних вузьких місць в сферах постачання, виробництва, реалізац

П – прибуток.
Знайдене таким чином значення ефекту виробничого леверіджа надалі служить для прогнозування зміни прибули залежно від зміни виручки підприємства. Для цього використовують наступну формулу:

Контрольні питання
1. Охарактеризуйте інструментарій оперативного контролінгу. 2. Яка мета аналітичного бюджетування на підприємстві? 3. Як ви розумієте термін „підконтрольні показники”? 4.

Тестові завдання до теми 5
З наведених нижче відповідей виберіть правильну: 1. Маржинальний прибуток— це: а) виручка (дохід) від продажу продукції; б) різниця між виручкою і змінними витратами;

Методи стратегічної діагностики
  Під несприятливим явищем або явищами в діяльності підприємства можна розуміти будь-яку проблемну ситуацію, викликану як зовнішніми (макроекономічними, галузевими, соціально-п

SWOT-аналіз як метод діагностики стратегічних позицій підприємства
  Одним з відомих методів аналізу внутрішнього стану підприємства, а також SWOT-аналіз (Strength – сила, Weakness – слабкість, Opportunities – можливості, Thre

Сила – це деяка специфічна особливість, що вигідно відрізняє підприємство серед своїх конкурентів.
Слабкість – це відсутність або недолік важливого елементу функціонування організаційної системи. Сила і слабкість можуть бути потенційними чинниками розвитку або занепаду підприємст

Експрес-діагностика фінансового стану підприємства
  В теперішній час найбільш переконливі і достовірні результати при аналізі різних сфер діяльності підприємства дає діагностика його фінансового стану. Фінансовий стан

Критерії оцінки інвестиційних проектів
Сенс загальної оцінки інвестиційного проекту полягає в уявленні всієї інформації про нього у вигляді, що дозволяє особі, що ухвалює рішення, зробити висновок або недоцільності здійснення інвестицій

Метод розрахунку внутрішньої норми прибутку
Внутрішня норма прибутку ( IRR ) для інвестиційного проекту - це ставка дисконтування, при якій зрівнюються теперішня вартість очікуваних грошових відтоків і теперішня вартість очікуваних гр

Визначення структури контролінгу. Формування цільових функцій і елементів системи контролінгу.
Система контролінгу на підприємстві містить у собі не тільки аналітичні показники і висновки. У системі контролінгу присутня сильна організаційна складова — люди, що займаються контролінгом, потоки

Місце служби контролінгу в організаційній структурі підприємства
Оскільки інформація, яку готує служба контролінгу, призначена для заступника директора з економіки (фінансового директора, ко­мерційного директора) і генерального директора, доцільно підпо­рядкуват

Інформаційні потоки на підприємстві в системі контролінгу
Інформаційні потоки — це фізичне переміщення інформації від одного співробітника підприємства до іншого чи від одного підрозділу до іншого. Система інформаційних потоків—

Тестові завдання до теми 8
  1. Організаційно-методичні основи створення системи контролінгу на підприємстві – це: а) визначення місця служби контролінгу в організаційній структурі підприємства;

Класифікація управлінських рішень
Одним із важливих аспектів роботи будь-якого підприємства є прийняття управлінських рішень, а тому важливою задачею системи контролінгу є підтримка прийняття управлінських рішень. У систем

Критерії прийняття управлінських рішень за обсягом і структурою
При створенні короткострокової виробничої програми встанов­люють кількість і номенклатуру продукції та послуг. Для цього необхідно знати вузькі місця виробництва і збуту: - недостатній поп

Критерії прийняття рішень в управлінні матеріальними потоками на підприємстві
Однією із найбільш гострих проблем, які стоять перед будь-яким виробничим не торговим підприємством, є управління запасами. При цьому перед підприємством стоїть ряд питань, які воно має вирішити в

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Адамс Р. Основи аудита./Пер. с англ. –М.:Аудит, ЮНИТИ, 1995 г.-398 с. 2. Анискин Ю.П., Павлова А.М. Планирование и контроллинг. Учебник. – М.: Омега-Л, 2003. – 280 с. 3. Аренс

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги