рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Критерії оцінки інвестиційних проектів

Критерії оцінки інвестиційних проектів - раздел Философия, ТЕМА 1. КОНТРОЛІНГ: СУТНІСТЬ, ФУНКЦІЇ, ВИДИ ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ Сенс Загальної Оцінки Інвестиційного Проекту Полягає В Уявленні Всієї Інформа...

Сенс загальної оцінки інвестиційного проекту полягає в уявленні всієї інформації про нього у вигляді, що дозволяє особі, що ухвалює рішення, зробити висновок або недоцільності здійснення інвестицій. При цьому особливу роль грає фінансово-економічна (комерційна) оцінка.

В ході фінансової оцінки аналізується ліквідність (платоспроможність) проекту в ході його реалізації, а в ході економічної оцінки акцент ставиться на потенційній здатності проекту зберегти купівельну цінність вкладених засобів і забезпечити достатній темп їх приросту.

Цінність результатів, отриманих в процесі фінансово-економічної оцінки, залежить від повноти і достовірності початкових даних, а також від коректності методів, використовуваних при їх аналізі. При цьому передбачається необхідним застосування стандартизованих методів оцінки ефективності інвестицій (1972 р., публікація ЮНИДО «Керівництво за оцінкою проектів»). Необхідно відзначити, що в наших умовах виникає необхідність в певній корекції стандартизованих підходів.

Рішення про те, прийняти, відхилити або переорієнтовувати проект, здійснюється на підставі певних критеріїв. Вибір конкретного критерію для ухвалення рішень про економічну або фінансову привабливість проекту залежить від різних чинників: ринкової перспективи, існування обмежень на ресурси фінансових коштів, можливість отримання пільг при придбанні ресурсів і т.п.

У практиці проектного аналізу використовуються формальні і неформальні критерії оцінки і відбору проектів.

У складі загальних формальних критеріїв ефективності інвестиційних проектів виділяють дві групи: критерії фінансової спроможності і критерії економічної ефективності інвестицій. Відповідно до цього схема оцінки фінансово-економічної привабливості проекту може бути представлена таким чином (рис. 7.2)

Представлена схема характеризує формалізовані критерії, використовувані в проектному аналізі. Окрім формальних, можуть використовуватися і неформальні критерії, до основних з яких відносяться:

- рейтинг держави на основі оцінки інвестиційного клімату;

- відповідність цілей проекту загальної стратегії розвитку підприємства;

- наявність кваліфікованої і працездатної управлінської команди;

- готовність власників (акціонерів) піти на відстрочення виплати дивідендів;

- рівень розвитку інфраструктури, який забезпечує реалізацію проекту (транспорт, зв'язок, готельний сервіс і т.п.);

- наявність передбачуваних ринків збуту продукції (тут особливо важливим стає аналіз беззбиткової проекту) і т.д.

Оцінка фінансової спроможності проекту ґрунтується на 3-х формах фінансової звітності, які в літературі інакше називаються «Базовими формами фінансової оцінки»:

- звіт про фінансові результати (про прибуток);

- звіт про рух грошових коштів;

- балансовий звіт.

Структура базових форм забезпечує можливість прослідкувати динаміку розвитку проекту в перебігу всього терміну його життя по кожному інтервалу планування. При цьому можуть бути розраховані самі різні показники фінансового стану, проведена оцінка ліквідності, виконаний аналіз оцінки джерел фінансування проекту. Уніфікований підхід до представлення інформації гарантує зіставленість результатів розрахунків для різних проектів і варіантів рішень.

Всі 3 базові форми ґрунтуються на одних даних і повинні кореспондуватися один з одним.

Кожна з форм являє інформацію про проект в закінченому вигляді, але зі своєю, відмінною від інших, точки зору.

Звіт про прибуток,або фінансові результати, необхідний для оцінки ефективності поточної діяльності, дозволяє оцінити джерела зростання власного капіталу проекту, а також розрахувати величини податкових виплат і дивідендів.

Звіт про рух грошових коштівпредставляє інформацію, що характеризує операції, пов'язані з:

- утворенням джерел фінансових ресурсів;

- використанням цих ресурсів.

Балансовий звітдозволяє показати динаміку зміни структури майна проекту (активів) і джерел його фінансування (пасивів), а також розрахувати різні фінансові коефіцієнти.

 


                                                                 
   
 
   
 
     
 
 
   
 
 
     
 
 
       
   
 
       
Чистая текущая стоимость (NPV)
 
Внутрення норма прибыли (IRR)
     
 
 
   
 
   
 

 


Рис. 7.2. Схема фінансово-економічної оцінки інвестиційних проектів


Коефіцієнти фінансової оцінки проекту.

 

В процесі свого здійснення інвестиційний проект повинен забезпечувати досягнення двох головної мети бізнесу: отримання прийнятного прибутку на вкладений капітал і підтримку стійкого фінансового стану. Аналіз забезпечення цих умов може бути виконаний за допомогою коефіцієнтів фінансової оцінки.

На підставі інформації, що міститься в базових формах фінансової оцінки можуть бути розраховані різні фінансові коефіцієнти, які розбиваються на 3 групи:

 

- показники рентабельності - показники використання інвестицій   відображають успішність виробничої і маркетингової діяльності підприємства.
- показники оцінки фінансового стану підприємства характеризують стійкість і кредитоспроможність підприємства

 

Аналіз рентабельностіздійснюється на підставі розрахунку показника чистого прибутку (ЧП) з використанням системи показників «Каскад» (модель Дюпона):

- рентабельність власного капіталу

ROE = ЧП /Капітал власний (при ROE >20% можна інвестувати)

- рентабельність активів

ROА = ЧП /Актив балансу (нормальна ³ 14%)

- рентабельність продажів

ROS = ЧП /виручка (нормальна ³ 30%, але при податковому пресі може бути ³ 15%)

- рентабельність інвестицій

ROI = ЧП /інвестиції (власн.капітал + довгострокові зобов’язання) – за певних умов нормальна величина не менше 14%: собств. - 20%, r=8%).

При дотриманні нормальних значень коефіцієнтів – проект привабливий і має сенс його подальший розгляд.

 

Оцінка використання інвестиційздійснюється на основі розрахунку показників оборотності:

- активів (коеф-т = виручка/загальні активи - ЗА

- постійного капіталу (коеф-т = виручка/постійний капітал)

- акціонерного капіталу (Оак = В/Какц)

- оборотного капіталу (Оок = В/Коб) – тільки цей показник викликає інтерес при плануванні, оскільки характеризує використання робочого капіталу.

 

Для оцінки фінансового станунайчастіше використовуються такі коефіцієнти:

- загальній ліквідності = поточні активи/поточні пасиви

- швидкої ліквідності = високоліквідні активи/поточні пасиви - загальній платоспроможності = акціонерний капітал/загальні пасиви

Ліквідність– це здатність підприємства, своєчасно розрахуватися за всіма борговими зобов'язаннями шляхом перетворення всіх активів в грошові кошти.

Під платоспроможністюрозуміють ступінь покриття наявних зовнішніх зобов'язань майном (активами) проекту.

Коефіцієнти оцінки платоспроможності відносяться до показників, які характеризують фінансовий ризик.

Показники ліквідності на плановий період розраховуються з готівки на початок проекту показників фінансового стану підприємства.

Аналіз ліквідності дозволяє зробити висновок, погіршує або покращує фінансовий стан підприємства проект, або витримані загальноприйняті нормативи.

Розрахунок показників ліквідності і рентабельності «без проекту» – це розрахунок динамічного ряду на прогнозований період.

Розрахунок показників ліквідності і рентабельності «з проектом» – це розрахунок значень цих показників на основі проектних даних.

Різниця між ними показує вплив проекту на фінансовий стан і результати діяльності підприємства.

 

Методи оцінки економічної ефективності проектів.

 

Метод визначення терміну окупності інвестицій (метод ліквідності)

Цей метод є одним із найпростіших. Він широко поширений у світовій обліково-аналітичній практиці.

Термін окупності - це мінімальний часовий інтервал (від початку здійснення проекту), за межами якого інтегральний ефект стає і надалі залишається позитивним. Іншими словами, це період (місяці, квартали, роки), починаючи з якого початкові вкладення й інші витрати, зв'язані з інвестиційним проектом, покриваються сумарними результатами його здійснення.

Метод розрахунку терміну окупності інвестицій () залежить від рівномірності розподілу прогнозованих прибутків (прибутків) від інвестицій.

Якщо прибуток розподілений за роками рівномірно, то термін окупності визначається за формулою

або ,

де , - відповідно середньорічний чистий прибуток і чистий доход від проекту.

Якщо прибуток розподілений за роками нерівномірно, то термін окупності визначають прямим підрахунком числа років, протягом яких інвестиція буде погашена кумулятивним прибутком. У цьому разі формула розрахунку терміну окупності має вигляд:

, при якому або ,

де - прибуток (чистий доход) i-го року від проекту.

Наприклад, якщо = 1200 тис. грн., а очікуваний прибуток (чистий доход) за роками дорівнює 250, 350, 480, 520 тис. грн., то при першому методі розрахунку термін окупності становить:

.

За іншим способом розрахунку прибуток (чистий доход) за перші 3 роки становить 1080 тис. грн., тобто окупити витрати за цей час не вдасться. Отже, протягом 4-го року необхідно покрити ще 120 тис. грн. Час, необхідний для цього, можна визначити з виразу:

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕМА 1. КОНТРОЛІНГ: СУТНІСТЬ, ФУНКЦІЇ, ВИДИ ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ

ТЕМА ОРГАНІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ В СИСТЕМІ КОНТРОЛІНГУ Управлінський облік як вихідний елемент системи... ТЕМА СИСТЕМА ПЛАНУВАННЯ ТА БЮДЖЕТУВАННЯ НА... ТЕМА ЕКСПЕРТНА ДІАГНОСТИКА ФІНАНСОВО ГОСПОДАРСЬКОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Критерії оцінки інвестиційних проектів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Сутність контролінгу та передмови його виникнення
В умовах ринкової економіки найбільш життєздатним стає підприємство, на якому вдається організувати ефективне його функціонування. У широкому розумінні управління – це сукупність дій, спря

Цілі, об’єкти та завдання контролінгу
Як контроль відрізняється від контролінга, так діяльність контролера відрізняється від діяльності контроллера. Контролер обмежується фіксацією явних причин і винних, що допустили виявлені відхиленн

Функції та види контролінгу
    Як вже наголошувалося, основне призначення служби контролінга – попередження виникнення кризових ситуацій в найближчому і віддаленому майбутньому. Рішення ц

Контролінг у системі управління підприємством
В основі розуміння місця контролінгу в управлінні підприємством покладений підхід, оснований на одній з п'яти американських теорій управління – “школі управлінського ухвалення загальної теорії сист

Контрольні питання
1. У чому міститься сутнісна характеристика терміну контролінг? 2. Якими причинами обумовлено виникнення і розвиток контролінгу? 3. Поясніть етимологічне значення терміну „контрол

Тестові завдання до теми 1
1. Контролінг є механізмом _________ управління: а) виробничого; б) корпоративного; в) економічного; г) організаційного.   2. Які причини

Сутність та класифікація витрат
Розглядаючи контролінг в цілому як систему управління прибутком, не можна забувати про витрати, понесені або плановані в результаті здійснення господарської діяльності підприємства. Одним з основни

Центри відповідальності та центри витрат: поняття, види
Рішення питань розділення повноважень і взаємин між менеджерами різних рівнів пов'язане з формуванням структури підприємства, яка відображає склад і взаємозв'язок його підрозділів. Для забезпечення

Контрольні питання
1. Що полягає в основі класифікації об’єктів контролінгу? 2. Дайте сутнісну характеристику поняттям: „витрати”, „собівартість”, „затрати”. В чому відмінності? 3. Які суттєві ознак

Тестові завдання до теми 2.
    1. Основними споживачами інформації в управлінському обліку є: а) внутрішні користувачі інформації; б) зовнішні користувачі інформації; в)

Управлінський облік як вихідний елемент системи контролінгу
Контролінг – це система управління процесом досягнення кінцевих цілей та результатів діяльності підприємства. Але для прийняття управлінських рішень необхідна інформація. Основним та найбільш значи

Методи обліку витрат та калькулювання фактичної собівартості продукції
Кожне підприємство перед цим, як розпочати своє виробництво, визначає, який прибуток воно зможе отримати. Прибуток підприємства залежить в основному від ціни продукції та витрат на її виготовлення.

Нормативний метод дозволяє оцінити якими були витрати та якими вони повинні бути.
Під нормативними розуміють поточні норми витрат з поправками на зміни технології тощо. У практичній діяльності використовуються різні нормативи: - тільки по кількості - Зф

Сучасні системи управлінського обліку
  Як вже відмічалося, основне завдання управлінського обліку – служити інформаційною опорою для прийняття управлінських рішень. Функції контролінгу значно ширше. Вони включають не лиш

Контрольні питання
1. У чому особливості формування інформації в управлінському обліку з метою забезпечення системи контролінгу на підприємстві? 2. Визначте фактори, які визначають вибір підсистеми управлінс

Тестові завдання до теми 3
1. Об’єкт обліку витрат при застосуванні позамовного методу обліку витрат і калькулювання: а) окреме замовлення; б) окремий вид продукції; в) окремий переділ виробництва;

Планування як функція управління
В ринкових умовах господарювання кожне підприємство змушено підпорядковувати свої дії ціновому механізму, закону попиту і пропозиції. Однак у внутрішній структурі підприємства механізм цін витісняє

Загальні поняття про бюджети та бюджетування
Основною метою контролінгу є забезпечення успішної (прибутковою) роботи підприємства. У сучасних системах управління орієнтація на конкретні цілі відбувається при розробці бюджетів.

Бюджетна система підприємства
  Бюджетна система підприємства достатньо складна. В економічній літературі бюджети класифікуються за наступними ознаками (рис. 4.3). Зведений (головний) бюджет – це у

Методика складання зведеного бюджету
На першому кроці складається бюджет продажу. Бюджет продажу(табл. 4.1) має відображувати обсяг реалізації продукції в натуральних і вартісних показниках за рік (місяць, кв

Контрольні питання
1. Розкрийте значення планування в фінансово-економічній діяльності підприємства. 2. Розкрийте зміст стратегічного (довгострокового) планування на підприємстві. 3. Визначне місце

Тестові завдання до теми 4
1. Бюджет – це: а) план діяльності підприємства в кількісному виразі; б) сукупність матеріальних та грошових ресурсів; в) джерело заробітної платні на підприємстві;

Плани і нормативи як вихідна база аналітичної роботи в системі контролінгу
Методичне забезпечення оперативного контролінгу є сукупність прийомів дослідження, які використовуються відповідно до специфіки функціонування підприємства. Основна мета функціонування опе

Аналіз відхилень – основний інструмент оцінки діяльності центрів відповідальності
  У системі оперативного контролінгу розглядаються економічні процеси в рамках одного року. Тому виходячи з наявних ресурсів регулювання здійснюється шляхом зіставлення планових даних

Методи оперативного контролiнгу
  Методи оперативного контролінга служать контроллеру засобом активного управління прибутком, виявлення і усунення оперативних вузьких місць в сферах постачання, виробництва, реалізац

П – прибуток.
Знайдене таким чином значення ефекту виробничого леверіджа надалі служить для прогнозування зміни прибули залежно від зміни виручки підприємства. Для цього використовують наступну формулу:

Контрольні питання
1. Охарактеризуйте інструментарій оперативного контролінгу. 2. Яка мета аналітичного бюджетування на підприємстві? 3. Як ви розумієте термін „підконтрольні показники”? 4.

Тестові завдання до теми 5
З наведених нижче відповідей виберіть правильну: 1. Маржинальний прибуток— це: а) виручка (дохід) від продажу продукції; б) різниця між виручкою і змінними витратами;

Методи експертної діагностики
Метод в перекладі з грецької methodos означає шлях дослідження, вивчення, тобто це спосіб досягнення будь-якої мети, вирішення конкретних завдань; сукупність прийомів практичного або теоретичного п

Методи стратегічної діагностики
  Під несприятливим явищем або явищами в діяльності підприємства можна розуміти будь-яку проблемну ситуацію, викликану як зовнішніми (макроекономічними, галузевими, соціально-п

SWOT-аналіз як метод діагностики стратегічних позицій підприємства
  Одним з відомих методів аналізу внутрішнього стану підприємства, а також SWOT-аналіз (Strength – сила, Weakness – слабкість, Opportunities – можливості, Thre

Сила – це деяка специфічна особливість, що вигідно відрізняє підприємство серед своїх конкурентів.
Слабкість – це відсутність або недолік важливого елементу функціонування організаційної системи. Сила і слабкість можуть бути потенційними чинниками розвитку або занепаду підприємст

Експрес-діагностика фінансового стану підприємства
  В теперішній час найбільш переконливі і достовірні результати при аналізі різних сфер діяльності підприємства дає діагностика його фінансового стану. Фінансовий стан

Метод розрахунку внутрішньої норми прибутку
Внутрішня норма прибутку ( IRR ) для інвестиційного проекту - це ставка дисконтування, при якій зрівнюються теперішня вартість очікуваних грошових відтоків і теперішня вартість очікуваних гр

Визначення структури контролінгу. Формування цільових функцій і елементів системи контролінгу.
Система контролінгу на підприємстві містить у собі не тільки аналітичні показники і висновки. У системі контролінгу присутня сильна організаційна складова — люди, що займаються контролінгом, потоки

Місце служби контролінгу в організаційній структурі підприємства
Оскільки інформація, яку готує служба контролінгу, призначена для заступника директора з економіки (фінансового директора, ко­мерційного директора) і генерального директора, доцільно підпо­рядкуват

Інформаційні потоки на підприємстві в системі контролінгу
Інформаційні потоки — це фізичне переміщення інформації від одного співробітника підприємства до іншого чи від одного підрозділу до іншого. Система інформаційних потоків—

Тестові завдання до теми 8
  1. Організаційно-методичні основи створення системи контролінгу на підприємстві – це: а) визначення місця служби контролінгу в організаційній структурі підприємства;

Класифікація управлінських рішень
Одним із важливих аспектів роботи будь-якого підприємства є прийняття управлінських рішень, а тому важливою задачею системи контролінгу є підтримка прийняття управлінських рішень. У систем

Критерії прийняття управлінських рішень за обсягом і структурою
При створенні короткострокової виробничої програми встанов­люють кількість і номенклатуру продукції та послуг. Для цього необхідно знати вузькі місця виробництва і збуту: - недостатній поп

Критерії прийняття рішень в управлінні матеріальними потоками на підприємстві
Однією із найбільш гострих проблем, які стоять перед будь-яким виробничим не торговим підприємством, є управління запасами. При цьому перед підприємством стоїть ряд питань, які воно має вирішити в

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Адамс Р. Основи аудита./Пер. с англ. –М.:Аудит, ЮНИТИ, 1995 г.-398 с. 2. Анискин Ю.П., Павлова А.М. Планирование и контроллинг. Учебник. – М.: Омега-Л, 2003. – 280 с. 3. Аренс

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги