Критерії оцінки інвестиційних проектів

Сенс загальної оцінки інвестиційного проекту полягає в уявленні всієї інформації про нього у вигляді, що дозволяє особі, що ухвалює рішення, зробити висновок або недоцільності здійснення інвестицій. При цьому особливу роль грає фінансово-економічна (комерційна) оцінка.

В ході фінансової оцінки аналізується ліквідність (платоспроможність) проекту в ході його реалізації, а в ході економічної оцінки акцент ставиться на потенційній здатності проекту зберегти купівельну цінність вкладених засобів і забезпечити достатній темп їх приросту.

Цінність результатів, отриманих в процесі фінансово-економічної оцінки, залежить від повноти і достовірності початкових даних, а також від коректності методів, використовуваних при їх аналізі. При цьому передбачається необхідним застосування стандартизованих методів оцінки ефективності інвестицій (1972 р., публікація ЮНИДО «Керівництво за оцінкою проектів»). Необхідно відзначити, що в наших умовах виникає необхідність в певній корекції стандартизованих підходів.

Рішення про те, прийняти, відхилити або переорієнтовувати проект, здійснюється на підставі певних критеріїв. Вибір конкретного критерію для ухвалення рішень про економічну або фінансову привабливість проекту залежить від різних чинників: ринкової перспективи, існування обмежень на ресурси фінансових коштів, можливість отримання пільг при придбанні ресурсів і т.п.

У практиці проектного аналізу використовуються формальні і неформальні критерії оцінки і відбору проектів.

У складі загальних формальних критеріїв ефективності інвестиційних проектів виділяють дві групи: критерії фінансової спроможності і критерії економічної ефективності інвестицій. Відповідно до цього схема оцінки фінансово-економічної привабливості проекту може бути представлена таким чином (рис. 7.2)

Представлена схема характеризує формалізовані критерії, використовувані в проектному аналізі. Окрім формальних, можуть використовуватися і неформальні критерії, до основних з яких відносяться:

- рейтинг держави на основі оцінки інвестиційного клімату;

- відповідність цілей проекту загальної стратегії розвитку підприємства;

- наявність кваліфікованої і працездатної управлінської команди;

- готовність власників (акціонерів) піти на відстрочення виплати дивідендів;

- рівень розвитку інфраструктури, який забезпечує реалізацію проекту (транспорт, зв'язок, готельний сервіс і т.п.);

- наявність передбачуваних ринків збуту продукції (тут особливо важливим стає аналіз беззбиткової проекту) і т.д.

Оцінка фінансової спроможності проекту ґрунтується на 3-х формах фінансової звітності, які в літературі інакше називаються «Базовими формами фінансової оцінки»:

- звіт про фінансові результати (про прибуток);

- звіт про рух грошових коштів;

- балансовий звіт.

Структура базових форм забезпечує можливість прослідкувати динаміку розвитку проекту в перебігу всього терміну його життя по кожному інтервалу планування. При цьому можуть бути розраховані самі різні показники фінансового стану, проведена оцінка ліквідності, виконаний аналіз оцінки джерел фінансування проекту. Уніфікований підхід до представлення інформації гарантує зіставленість результатів розрахунків для різних проектів і варіантів рішень.

Всі 3 базові форми ґрунтуються на одних даних і повинні кореспондуватися один з одним.

Кожна з форм являє інформацію про проект в закінченому вигляді, але зі своєю, відмінною від інших, точки зору.

Звіт про прибуток,або фінансові результати, необхідний для оцінки ефективності поточної діяльності, дозволяє оцінити джерела зростання власного капіталу проекту, а також розрахувати величини податкових виплат і дивідендів.

Звіт про рух грошових коштівпредставляє інформацію, що характеризує операції, пов'язані з:

- утворенням джерел фінансових ресурсів;

- використанням цих ресурсів.

Балансовий звітдозволяє показати динаміку зміни структури майна проекту (активів) і джерел його фінансування (пасивів), а також розрахувати різні фінансові коефіцієнти.

 


                                                                 
   
 
   
 
     
 
 
   
 
 
     
 
 
       
   
 
       
Чистая текущая стоимость (NPV)
 
Внутрення норма прибыли (IRR)
     
 
 
   
 
   
 

 


Рис. 7.2. Схема фінансово-економічної оцінки інвестиційних проектів


Коефіцієнти фінансової оцінки проекту.

 

В процесі свого здійснення інвестиційний проект повинен забезпечувати досягнення двох головної мети бізнесу: отримання прийнятного прибутку на вкладений капітал і підтримку стійкого фінансового стану. Аналіз забезпечення цих умов може бути виконаний за допомогою коефіцієнтів фінансової оцінки.

На підставі інформації, що міститься в базових формах фінансової оцінки можуть бути розраховані різні фінансові коефіцієнти, які розбиваються на 3 групи:

 

- показники рентабельності - показники використання інвестицій   відображають успішність виробничої і маркетингової діяльності підприємства.
- показники оцінки фінансового стану підприємства характеризують стійкість і кредитоспроможність підприємства

 

Аналіз рентабельностіздійснюється на підставі розрахунку показника чистого прибутку (ЧП) з використанням системи показників «Каскад» (модель Дюпона):

- рентабельність власного капіталу

ROE = ЧП /Капітал власний (при ROE >20% можна інвестувати)

- рентабельність активів

ROА = ЧП /Актив балансу (нормальна ³ 14%)

- рентабельність продажів

ROS = ЧП /виручка (нормальна ³ 30%, але при податковому пресі може бути ³ 15%)

- рентабельність інвестицій

ROI = ЧП /інвестиції (власн.капітал + довгострокові зобов’язання) – за певних умов нормальна величина не менше 14%: собств. - 20%, r=8%).

При дотриманні нормальних значень коефіцієнтів – проект привабливий і має сенс його подальший розгляд.

 

Оцінка використання інвестиційздійснюється на основі розрахунку показників оборотності:

- активів (коеф-т = виручка/загальні активи - ЗА

- постійного капіталу (коеф-т = виручка/постійний капітал)

- акціонерного капіталу (Оак = В/Какц)

- оборотного капіталу (Оок = В/Коб) – тільки цей показник викликає інтерес при плануванні, оскільки характеризує використання робочого капіталу.

 

Для оцінки фінансового станунайчастіше використовуються такі коефіцієнти:

- загальній ліквідності = поточні активи/поточні пасиви

- швидкої ліквідності = високоліквідні активи/поточні пасиви - загальній платоспроможності = акціонерний капітал/загальні пасиви

Ліквідність– це здатність підприємства, своєчасно розрахуватися за всіма борговими зобов'язаннями шляхом перетворення всіх активів в грошові кошти.

Під платоспроможністюрозуміють ступінь покриття наявних зовнішніх зобов'язань майном (активами) проекту.

Коефіцієнти оцінки платоспроможності відносяться до показників, які характеризують фінансовий ризик.

Показники ліквідності на плановий період розраховуються з готівки на початок проекту показників фінансового стану підприємства.

Аналіз ліквідності дозволяє зробити висновок, погіршує або покращує фінансовий стан підприємства проект, або витримані загальноприйняті нормативи.

Розрахунок показників ліквідності і рентабельності «без проекту» – це розрахунок динамічного ряду на прогнозований період.

Розрахунок показників ліквідності і рентабельності «з проектом» – це розрахунок значень цих показників на основі проектних даних.

Різниця між ними показує вплив проекту на фінансовий стан і результати діяльності підприємства.

 

Методи оцінки економічної ефективності проектів.

 

Метод визначення терміну окупності інвестицій (метод ліквідності)

Цей метод є одним із найпростіших. Він широко поширений у світовій обліково-аналітичній практиці.

Термін окупності - це мінімальний часовий інтервал (від початку здійснення проекту), за межами якого інтегральний ефект стає і надалі залишається позитивним. Іншими словами, це період (місяці, квартали, роки), починаючи з якого початкові вкладення й інші витрати, зв'язані з інвестиційним проектом, покриваються сумарними результатами його здійснення.

Метод розрахунку терміну окупності інвестицій () залежить від рівномірності розподілу прогнозованих прибутків (прибутків) від інвестицій.

Якщо прибуток розподілений за роками рівномірно, то термін окупності визначається за формулою

або ,

де , - відповідно середньорічний чистий прибуток і чистий доход від проекту.

Якщо прибуток розподілений за роками нерівномірно, то термін окупності визначають прямим підрахунком числа років, протягом яких інвестиція буде погашена кумулятивним прибутком. У цьому разі формула розрахунку терміну окупності має вигляд:

, при якому або ,

де - прибуток (чистий доход) i-го року від проекту.

Наприклад, якщо = 1200 тис. грн., а очікуваний прибуток (чистий доход) за роками дорівнює 250, 350, 480, 520 тис. грн., то при першому методі розрахунку термін окупності становить:

.

За іншим способом розрахунку прибуток (чистий доход) за перші 3 роки становить 1080 тис. грн., тобто окупити витрати за цей час не вдасться. Отже, протягом 4-го року необхідно покрити ще 120 тис. грн. Час, необхідний для цього, можна визначити з виразу: