рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Лекція 5. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.

Лекція 5. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин. - раздел Философия, ОПОРНІ КОНСПЕКТИ ДИСЦИПЛІНИ Цивільне право України частина загальна Тема 6.Публічно-Правові Утворення Як Учасники Цивільних Правовідносин...

Тема 6.Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.

  1. Цивільна правосуб'єктність публічно-правових утворень.
  2. Випадки участі публічно-правових утворень в цивільних правовідносини.

 

1-2. Цивільна правосуб'єктність публічно-правових утворень.Випадки участі публічно-правових утворень в цивільних правовідносини.

 

Учасниками цивільних відносин можуть бути як суб'єкти приватного так і суб'єкти публічного права.

До суб'єктів публічного права, зокрема, належать держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші соціально-публічні утворення. Оскіль­ки такі утворення є складними організаціями, що виконують різні функції (як у галузі публічного, так і у галузі приватного права), а держава до того ж є носієм політичної влади і сувере­нітету, то у цивільному праві України вони традиційно не ви­знаються юридичними особами, а кваліфікуються як особли­вий вид суб'єктів цивільного права.

Держава та інші соціально-публічні утворення мають цивіль­ну правосуб'єктність, котра охоплює їхню цивільну правоздат­ність та цивільну дієздатність.

Разом з тим, правосуб'єктність суб'єктів публічного права, нерідко має прояви, не властиві правоздатності фізичних і юри­дичних осіб. Так особливості цивільної правоздатності держа­ви пов'язані з тим, що вона є також головним суб'єктом публіч­ного права, носієм публічної влади. Вона сама регулює різні, у тому числі й цивільні, відносини, встановлюючи загальнообо­в'язкові правила поведінки суб'єктів та порядок розгляду су­перечок за їх участю. При цьому вона сама визначає і власну цивільну правосуб'єктність, її зміст і межі. Разом з тим, беру­чи участь у цивільних відносинах, держава має дотримуватися нею ж встановлених правил. Вона не має права використовува­ти свої владні повноваження для довільної зміни цивільно-правових норм у своїх інтересах або нав'язувати свою волю контрагентам у конкретних цивільних відносинах.

Як суб'єкти цивільного права, держава та інші соціально-публічні утворення мають такий самий правовий статус, що й інші учасники цивільних правовідносин, і так само відповіда­ють за порушення або невиконання своїх зобов'язань, як і інші суб'єкти цивільного права. Тобто, вони діють у цивільних від­носинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин (статті 167-169 ЦК України).

Цивільна щжвосуб'єктність держави та інших соціально-публічних утворень зумовлена наявністю у них відповідних властивостей, що забезпечують реалізацію цивільної правосу-б'єктності. Зокрема, держава має своє відокремлене майно, що складається з тієї частини державного майна, яка не закріпле­на за окремими юридичними особами публічного права. Пере­дусім, це майно державної скарбниці, що входить до складу державного бюджету. Майно скарбниці є матеріальною базою самостійної участі держави у цивільних правовідносинах.

Крім того, держава самостійно виступає в цивільному обігу через свої органи. Причому, ці органи або взагалі не мають прав юридичної особи, або, будучи такими, в даних правовідно­синах не користуються правами юридичної особи. Дії цих ор ганів вважаються діями самої держави. Наприклад, таким чи­ном, держава діє через Кабінет Міністрів України. Бюджетни­ми коштами розпоряджаються фінансові органи, тому саме вони частіше за все виступають як органи, уповноважені для участі у цивільних правовідносинах від імені держави, зокрема, при випуску державних позик, наданні кредитів тощо.

Держава бере участь у цивільних правовідносинах не як єдине ціле, а як сукупність суб'єктів різних рівнів. Всі вони незалежні один від одного і виступають як самостійні учасни­ки цивільно-правових відносин. У цивільно-правових відноси­нах як «держава» беруть участь дві категорії суб'єктів: 1) дер­жава Україна, 2) Автономна Республіка Крим.

Що стосується територіальних громад, то у цивільних відно­синах вони виступають не від імені держави, а як об'єднання громадян за місцем проживання, що є соціальними утворення­ми публічно-правового характеру.

Основні засади участі держави та українського народу у правовідносинах визначені у Конституції України - Основно­му законі держави.

Держава може мати особисті немайнові права, але лише ті, що не суперечать її сутності, як соціально-публічного утворен­ня, суб'єкта публічного права. Вона також є суб'єктом майно­вих відносин, зокрема, власником майна, яке знаходиться у дер­жавної власності, може набувати окремі права інтелектуальної власності, бути учасником спадкових відносин (наприклад, спад-кувати за заповітом), бути учасником зобов'язальних відносин, наприклад, учасником договору поставки для державних по­треб, продавцем у договорі приватизації державного майна, су­б'єктом, зобов'язаним до відшкодування шкоди тощо.

Держава приймає участь у зовнішньому обігу у тих випад­ках, коли зовнішньоторгові відносини встановлюються через торговельні представництва України за кордоном і через інші спеціально уповноважені органи. Права та обов'язки у цьому разі набуває безпосередньо держава, котра виступає як суб'єкт цивільного права (ст. 8 Закону України «Про зовнішньоеко номічну діяльність»). Однак у тих випадках, коли договори вчи­няють державні юридичні особи від свого імені, останні висту­пають як учасники відповідного договору.

Держава може створювати юридичні особи публічного та приватного права, виступаючи як самостійний засновник, або як засновник нарівні з іншими суб'єктами цивільного права. Разом з тим, держава не може створювати такі юридичні особи, які можуть створюватися лише фізичними особами або недер­жавними юридичним особами (наприклад, громадські органі­зації, політичні партії тощо).

Зайняття господарською (підприємницькою) діяльністю без­посередньо державою, територіальною громадою не допускається, оскільки це суперечить цілям їх існування. У випадках, вказа­них у законі, така діяльність може здійснюватися державними та комунальними органами та спеціально створеними для цієї мети юридичними особами.

Правовий статус Автономної Республіки Крим визначе­ний Конституцією України, Конституцією Автономної Респуб­ліки Крим та іншими нормативно-правовими актами. Матері­альною основою участі Автономної Республіки Крим у ци­вільному обігу є майно (бюджетні та інші матеріальні кошти), яке належить їй і не закріплене за юридичними особами публіч­ного та приватного права, створеними нею.

Автономна Республіка Крим, як і держава Україна може набувати усього обсягу прав та обов'язків учасника цивільних відносин, котрі не суперечать її сутності, як соціально-публіч­ного утворення, що наділений владними та розпорядчими функ­ціями. Вона може мати певні немайнові права, здійснювати речеві права, котрі належать їй, створювати юридичні особи пуб­лічного та приватного права, бути учасником цивільних зобо­в'язань, спадкувати на підставі заповіту тощо.

Відмінність Автономної Республіки Крим від держави Укра­їні, як учасника цивільно-правових відносин, полягає у немож­ливості самостійного встановлення власної цивільної правосу-б'єктності (Конституція Автономної Республіки Крим затвер­джується Законом України, який приймається Верховною Радою України). Автономна Республіка Крим не може висту­пати суб'єктом конфіскації, реквізиції майна, набувачем скар­бу тощо.

Територіальною громадою визнаються жителі, об'єднані по­стійним проживанням у межах села, селища, міста, що є само стійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр (ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Територіальна громада має цивільну правосуб'єктність. Мо­ментом її виникнення є визнання у встановленому законом порядку існування адміністративно-територіальної одиниці.

Матеріальним підґрунтям правосуб'єктності органів місце­вого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місце­вих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у вла­сності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Територіальна громада може виступати суб'єктом речових правовідносин. Вона є суб'єктом права комунальної власності, може набувати право власності на безхазяйну річ, знахідку, без­доглядну домашню тварину, а також на спадщину, яка визнана судом відумерлою тощо. Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради мають право на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побу­тових та соціально-культурних потреб територіальних громад.

Територіальні громади можуть бути учасниками цивільних зобов'язань, здійснювати емісію цінних паперів, створювати юридичні особи тощо, а також виступати суб'єктом зовнішньо­економічної діяльності.

Органи місцевого самоврядування можуть у межах, визначе­них законодавством, створювати комунальні банки та інші фі­нансово-кредитні установи, виступати гарантами кредитів під­приємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміщувати на­лежні їм кошти у банках інших суб'єктів права власності, отри­мувати відсотки від їх доходів відповідно до закону із зарахуван­ням їх до доходної частини відповідного місцевого бюджету.

Територіальна громада може нести цивільно-правову відпо­відальність за своїми зобов'язаннями, а також за шкоду, заподі­яну органами та посадовими, службовими особами при вико­нанні покладених на них посадових (службових) обов'язків.

Держава, Автономна Республіка Крим і територіальні гро­мади здійснюють цивільну дієздатність через свої органи та представників.

Так, згідно ст. 170 ЦК України держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом. Наприклад, управління державним майном від імені народу здійснює від­повідно Верховна Рада України і місцеві Ради депутатів, а та­кож уповноважені ними державні органи, котрі вирішують пи­тання створення підприємств і визначення цілей їх діяльності, реорганізації і ліквідації, здійснюють контроль за ефективніс­тю використання і схоронністю довіреного їм державного май­на тощо. Бюджетними коштами розпоряджаються фінансові органи, тому саме вони найчастіше уповноважені для участі в цивільних правовідносинах, зокрема, при випуску державних позик, наданні кредитів тощо.

Держава бере участь в цивільних правовідносинах не як окремо взяте єдине ціле, а як сукупність органів різних рівнів, котрі є незалежними одне від одного і виступають як самостій­ні учасники цивільно-правових відносин.

Так, Фонд державного майна України є державним органом, який здійснює державну політику в сфері приватизації держав­ного майна, виступає орендодавцем майнових комплексів, що є загальнодержавною власністю. Головне управління Державного казначейства організовує та здійснює виконання державного бюд­жету; здійснює управління доходами і видатками державного бюджету; проводить операції з наявними бюджетними кошта­ми; здійснює разом з Національним банком і Мінфіном управ­ління державним внутрішнім і зовнішнім боргом та прово­дить їх обслуговування відповідно до чинного законодавства тощо.

Аналогічним чином здійснюється цивільна дієздатність Автономної Республіки Крим.

Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом. Зокрема, ор­гани місцевого самоврядування від імені та в інтересах терито­ріальних громад відповідно до закону здійснюють правомоч ності володіння, користування та розпорядження об'єктами пра­ва комунальної власності, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продава­ти і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питан­ня їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Муніципальним законодавством визначено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, порядок їхньої участі у цивільних відносинах. Окремі повно­важення можуть покладатися на посадових осіб, які наділені відповідною компетенцією у цій галузі.

Держава, Автономна Республіка Крим і територіальні гро­мади можуть виступати у цивільних відносинах не тільки без­посередньо, але й через посередництво інших осіб - представ­ників, якими на підставі спеціальних доручень можуть висту­пати фізичні та юридичні особи, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого само­врядування (ст. 173 ЦК України).

Таке представництво може здійснюватися на підставі зако­ну або договору.

У разі, якщо представництво виникає на підставі закону або іншого акта законодавства органу державної влади, органу Ав­тономної Республіки Крим, територіальної громади, то безпосе­редньо цим законодавчим актом призначається представник та визначається обсяг його повноважень.

У разі договірного представництва відповідні відносини ви­никають на підставі договору (доручення, трудового договору тощо), а обсяг повноважень представника визначається домов­леністю сторін.

Держава, Автономна Республіка Крим та територіальні гро­мади відповідають за своїми цивільно-правовими зобов'язан­нями на загальних підставах з фізичними та юридичними осо­бами усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення.

Із загального принципу відповідальності держави за пору­шення зобов'язань у повному обсязі встановлені винятки. Зок­рема, стягнення не може бути звернене на майно: 1) вилучене з цивільного обігу, тобто таке, що не може перебувати у приват­ній власності фізичних та юридичних осіб. Розпорядження, управління, користування ним ґрунтується на нормах публіч­ного права; 2) закріплене за територіальними громадами або Автономною Республікою Крим; 3) земля та інші природні ре­сурси, які перебувають у державній чи комунальній власності. Таке звернення стягнення на землю та інші природні ресурси, які перебувають у державній та комунальній власності, мож­ливе лише у випадках, передбачених законом.

Територіальна громада відповідає за своїми цивільно-пра­вовими зобов'язаннями на загальних підставах з фізичними та юридичними особами належним їй майном, за винятками, вста­новленими законом. Зокрема, не може бути звернено стягнен­ня за зобов'язаннями територіальної громади на майно, яке може перебувати у власності вказаного суб'єкта, але не може перебувати у приватній власності фізичних та юридичних осіб. Не допускається звернення стягнення на землю та інші природні ресурси, які перебувають у комунальній власності, тощо.

Закріплюючи принцип відповідальності держави, Автоном­ної Республіки Крим та територіальних громад за своїми ци­вільно-правовими зобов'язаннями на загальних підставах з фізичними та юридичними особами, ЦК, разом з тим, встанов­лює і принцип «персоналізації» відповідальності зазначених суб'єктів.

Вказаний принцип «персоналізації» відповідальності у за­лежності від того, про які саме суб'єкти йдеться, має два прояви:

1) розмежування відповідальності держави, Автономної Рес­публіки Крим та територіальних громад, з одного боку, і створених ними юридичних осіб, з іншого боку. Тут зазначений принцип проявляється у тому, що закон чіт­ко розмежовує відповідальність за зобов'язаннями держави, Ав­тономної Республіки Крим, територіальних громад та створених ними юридичних осіб: кожний із вказаних суб'єктів самостійно несе відповідальність за своїм цивільно-правовим зобов'язан­ням. Згідно ст. 176 ЦК держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади не відповідають за зобов'язаннями ство­рених ними юридичних осіб, крім випадків, встановлених зако­ном. До таких випадків, що є винятком із загального правила, зокрема, належать: додаткова (субсидіарна) відповідальність України, Автономної Республіки Крим, територіальних громад за зобов'язаннями казенних підприємств та установ; відпові­дальність цих суб'єктів за дії органів та посадових, службових осіб, які виконують владні завдання та функції тощо. У свою чергу, юридичні особи, створені державою, Автономною Респуб­лікою Крим, територіальними громадами, не відповідають за зо­бов'язаннями своїх засновників;

2) розмежування відповідальності держави, Автономної Рес­публіки Крим та територіальних громад між собою.

У цьому випадку має місце розмежування відповідальності держави, Автономної Республіки Крим та територіальних гро­мад між собою. Тому, забезпечуючи реалізацію прояву принци­пу «персоналізації» соціально-публічних утворень, ст. 176 ЦК встановлює три спеціальних правила: 1) держава не відповідає за зобов'язаннями Автономної Республіки Крим і територі­альних громад; 2) Автономна Республіка Крим не відповідає за зобов'язаннями держави і територіальних громад; 3) територі­альна громада не відповідає за зобов'язаннями держави, Авто­номної Республіки Крим та інших територіальних громад.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОПОРНІ КОНСПЕКТИ ДИСЦИПЛІНИ Цивільне право України частина загальна

Таврійський національний університет ім В І Вернадського... Севастопольський економіко гуманітарний інститут... Філії кафедри історії та теорії держави і права...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Лекція 5. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Лекція 1. Поняття про приватне право. Цивільне право як правова галузь
Тема 1.Поняття про приватне право. 1. Цивільне право як приватне право. Термін «цивільне право». 2. Приватне і публічне право. 3. Поняття і особливості п

Лекція 3 і 4. Юридичні особи як учасники цивільних правовідносин.
Тема 5.Юридичні особи як учасники цивільних правовідносин. 1. Поняття і види юридичних осіб. 2. Юридична особа як суб'єкт цивільного права. 3. Юридична о

Лекція 5. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.
Тема 6.Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин. Цивільна правосуб'єктність публічно-правових утворень. Випадки участ

Лекція 9. Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин.
Тема 8.Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин. 1. Юридичні факти і їх склад. 2. Поняття і види правочинів. 3. Умови дійсності пр

Лекція 9. Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин.
Тема 8.Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин. 1. Юридичні факти і їх склад. 2. Поняття і види правочинів. 3. Умови дійсності пр

Лекція 12. Право на захист як субєктивне цивільне право.
Тема 10.Право на захист як субєктивне цивільне право. 1. Поняття та зміст права на захист 2. Самозахист цивільних прав. 3. Заходи оперативної дії на пору

Поняття і види цивільно-правової відповідальності.
2. Умови цивільно-правової відповідальності. 3. Застосування цивільно-правової відповідальності. 1. Поняття і види цивільно-правової відповідальності Цивільно-правову від

Лекція 14. Терміни в цивільному праві
Тема 12. Терміни в цивільному праві 1. Поняття, числення і види термінів в цивільному праві. 2. Позовна давність. 1-2.Поняття, числення

Лекція 15. Право власності. Загальні положення.
Тема 13.Право власності. Загальні положення. 1. Поняття і зміст права власності. 2. Придбання (виникнення) права власності. 3. Припиненн

Лекція 16. Право приватної власності
Тема 14.Право приватної власності 1. Право приватної власності громадян. 2. Право приватної власності юридичних осіб. 1-2. Право приватн

Лекція 17. Право публічної власності
Тема 15.Право публічної власності 1. Загальні положення про право державної і комунальної (публічною) власності. 2. Види права власності і правовий режим майна.

Лекція 18. Право спільної власності.
Тема 16. Право спільної власності. 1. Поняття і види права спільної власності. 2. Право спвльної часткової власності. 3. Право спвльної

Лекція 19 . Обмежені речові права
Тема 17. Обмежені речові права 1. Поняття і види обмежених речових прав. 2. Право володіння чужим майном. 1.Поняття і види обмежених реч

Лекція 20. Обмежені речові права
Тема 17. Обмежені речові права 1. Право користування чужим майном. 2. Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзіс).

Модуль IV. Розділ VI. Особисті немайнові права
Лекція 22. Поняття і види особистих немайнових прав в цивільному праві. Тема 19.Поняття і види особистих немайнових прав в цивільному праві. 1. П

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 29. Зміна та припинення зобовязень
Тема 24.Зміна та припинення забовязень 1. Зміна зобов'язань. 2. Припинення зобов'язень.   1. Зміна зобов'язань   Заг

Лекція 29. Зміна та припинення зобовязень
Тема 24.Зміна та припинення забовязень 1. Зміна зобов'язань. 2. Припинення зобов'язень.   1. Зміна зобов'язань   Заг

Тема 26. Цивільно-правовий договір
1. Поняття і значення договору. 2. Зміст і форма договору. 3. Види договорів.   1. Поняття і значення договору   Несмотря на то значе

Лекція 32. Укладення, зміна, розірвання договорів
Тема 27. Укладення, зміна, розірвання договорів 1. Укладення договорів. 2. Зміна, розірвання договорів.   Поскольку гражданско-правовой дог

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги