рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Лекція 9. Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин.

Лекція 9. Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин. - раздел Философия, ОПОРНІ КОНСПЕКТИ ДИСЦИПЛІНИ Цивільне право України частина загальна Тема 8.Підстави Виникнення, Зміни І Припинення Цивільних Правовідноси...

Тема 8.Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин.

1. Юридичні факти і їх склад.

2. Поняття і види правочинів.

3. Умови дійсності правочинів.

1.Юридичні факти і їх склад

Юридичні факти у цивільному праві - це обставини, на­явність яких тягне встановлення, зміну, припинення або інші трансформації цивільних прав і обов'язків (цивільних пра­вовідносин).

Поняття «юридичні факти» є ширшим за поняття «підстави виникнення цивільних прав і обов'язків», оскільки охоплює також підстави зміни, припинення, поновлення, подовження тощо цивільних прав і обов'язків.

Від юридичних фактів відрізняють так звані «юридичні умови»- обставини, що мають юридичне значення для на стання правових наслідків, але пов язані з ним не прямо, а через проміжні ланки (С.Б. Ісаков). Наприклад, підставою ци­вільно-правової відповідальності є правопорушення. Але для її застосування, за загальним правилом, необхідна наявність та­ких умов як протиправність дій, наявність шкоди, вина поруш­ника, зв'язок між протиправними діями і шкодою, що настала.

Для настання юридичних наслідків досить наявності й одно­го юридичного факту. Однак частіше маємо справу з комплек­сом фактів, поміж яких розрізнюють: 1) групу юридичних фак­тів - декілька фактичних обставин, кожне з яких викликає або може викликати один і той же наслідок; 2) юридичну (фак­тичну) сукупність (відповідає російському «юридический сос­тав») - систему юридичних фактів, пов'язаних між собою та­ким чином, що правові наслідки настають лише за наявності усіх елементів цієї сукупності.

Як правило, група юридичних фактів закріплюється в од­ній нормі і являє собою явища одного порядку. Наприклад, ст.ст. 229-231 ЦК передбачає, що правочин може бути визна­ний недійсним, якщо він вчинений під впливом омани, насильс­тва, загрози тощо. Тут маємо справу з групою юридичних фактів, кожен з яких окремо тягне визнання правочину недійсним.

Юридична (фактична) сукупність містить взаємопов'язані елементи, які окремо можуть взагалі не мати правового зна­чення або породжують не ті наслідки, яких прагнули суб'єкти права. Наприклад, для виникнення права на жиле приміщення в будинках державного фонду необхідна наявність юридичної сукупності: рішення про надання житла, видача ордера, укла­дення договору найма жилого приміщення. Взяті нарізно, вка­зані обставини не породжують правовідносин користування житлом, а є лише етапом на шляху до їхнього виникнення.

Поміж різних видів юридичної сукупності особливе місце займають, так звані, юридичні стани,тобто, обставини, що харак­теризується відносною стабільністю і тривалістю терміну існу­вання, протягом яких вони можуть неодноразово (у поєднанні з іншими фактами) спричиняти певні юридичні наслідки. Це, на­приклад, перебування у шлюбі, встановлення опіки тощо. Стаття 49 ЦК визначає акти цивільного стану як події та дії, котрі нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змі­нюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єк­том цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набут­тя громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнен ня відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, об­меження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Деякі з актів цивільного стану підлягають держа­вній реєстрації: народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть.

У цивільному праві класифікації юридичних фактів мож­ливі за різними підставами.

1. У залежності від характеру наслідків, вони можуть бути поділені на: 1) такі, що встановлюють право. З їх існу­ванням пов'язане виникнення правовідносин; 2) такі, що змінюють право. Наявність цих фактів тягне зміну право­відносин, що вже існують; 3) такі, що припиняють право. Це такі обставини, наявність яких тягне припинення пра­вовідносин, що вже існують; 4) такі, що перешкоджають виникненню або трансформації права. Це обставини, на­явність яких зумовлює правову неможливість виникнення, зміни, припинення тощо правовідносин. Наприклад, недіє­здатність фізичної особи є перешкодою для виникнення у неї цивільних прав і обов'язків внаслідок її власних дій; 5) такі, що поновлюють право. До них належать обстави­ни, наявність яких тягне відновлення прав, що існували раніше. Наприклад, у разі появи особи, оголошеної небіж­чиком, суд скасовує відповідне рішення, і фізична особа може зажадати від інших осіб повернення майна, що належить їй (ст. 48 ЦК). У цьому випадку відновлення права власно­сті пов'язане з двома обставинами: 1) появою особи, оголо­шеної небіжчиком (померлою), 2) скасування судом рі­шення про оголошення особи померлою.

2. У залежності від наявності і характеру вольового еле­мента (саме ця класифікація є найбільш популярною) розрізняють, передусім, дві великі групи юридичних фак­тів: 1) дії - обставини, факти, що залежать від волі лю­дини; 2) події - обставини, які виникають та існують незалежно від волі людини і непідконтрольні їй. Вони мають юридичне значення у випадках, коли вказані в актах цивільного законодавства або договорі як такі, що пород­жують цивільно-правові наслідки. До подій належать, на­приклад, явища природного (повінь, землетрус, буревій тощо) або соціального (війна, страйк тощо) характеру.

У свою чергу, дії поділяються на: 1) правомірні, тобто такі, що не суперечать нормам права і прямо не заборонені ними; 2) неправомірні (правопорушення, делікти).

Зокрема, деліктами є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі. Такі дії тягнуть виникнення зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди, змістом яких є право потерпілого (кредитора) на відшкодування завданої йому шко­ди і обов'язок особи, яка завдала шкоду, відшкодувати її (глава 82 ЦК України). Неправомірні дії (правопорушення, делікти), як юридичний факт цивільного права, характерні тим, що мо­жуть бути тільки такими, що створюють правовідносини, у де­яких випадках такими, що змінюють їх, або такими, що пере­шкоджають виникненню правовідносин, але ніколи не бувають такими, що припиняють правовідносини, або такими, що понов­люють права і обов'язки.

Правомірні дії поділяють на: 1) юридичні акти, 2) юридич­ні вчинки.

1) Юридичні акти - дії, що спеціально спрямовані на вста­новлення, зміну, припинення тощо цивільних прав і обо­в'язків.

У залежності від характеристики суб'єктів, що вчиняють дії, юридичні акти можуть бути поділені на:

а) акти суб'єктів приватного права (правочини) - воле­виявлення, безпосередньо спрямовані на виникнення, припинення або трансформацію, цивільних прав і обо­в'язків;

б) акти суб'єктів публічного права (акти цивільного за­конодавства, адміністративні акти, судові акти - рі­шення, постанови, ухвали тощо).

2) Юридичні вчинки - дії, що спеціально не спрямовані на створення юридичних наслідків, але породжують їх вна­слідок припису законодавства.

Юридичні вчинки можуть бути диференційовані в залежно­сті від «питомої ваги» в них вольового елемента на: 1) вчинки вольові (цілеспрямовані), 2) невольові вчинки.

Так, в деяких випадках наявність волі суб'єкта (а, отже, і наявність у нього дієздатності) абсолютно не має значення (на­приклад, виявлення скарбу породжує правові наслідки, навіть якщо він був знайдений недієздатною особою). У інших випад­ках виникнення або зміна правовідносин залежить від дієздат­ності особи (наприклад, для виникнення зобов'язань з ведення справ без доручення необхідно, щоб особа, яка веде справи, була дієздатною). Ці правовідносини можуть виникати як з волі сторін (у разі схвалення «господарем» діяльності в його інтере­сах застосовуються правила про договір доручення), так і незалежно від їх бажання (обов'язок відшкодувати збитки, завдан­ні втручанням у чужі справи, 'тощо).

 

2.Поняття і види правочинів

Ст. 202 ЦК України визначає правочин як дію особи, спря­мовану на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Однак положення стосовно того, що правочин - це дія особи, спрямована на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків, слід тлумачити поширювально у тому сенсі, що правочини можуть бути також підставою інших видозмін пра­вовідносин. Наприклад, правочин може бути підставою призу­пинення, поновлення, реалізації тощо правовідносин. При цьому він може бути водночас і підставою припинення одних правовід­носин та підставою виникнення або зміни інших правовідносин. Наприклад, продаж наймачем орендованого майна третій особі тягне припинення договору оренди та одночасно є підставою ви­никнення правовідносин відповідальності

Правочини відрізняються від інших юридичних фактів та­кими рисами:

1) правочини є вольовими актами, спрямованими на досяг­нення певного правового результату. Цим правочини від­різняються від такого виду юридичних фактів, як події, котрі відбуваються та створюють правові наслідки неза­лежно від волі суб'єктів цивільного права;

2) правочини завжди є діями фізичної або юридичної особи. Цим вони відрізняються від адміністративних актів (ак­тів управління), які видають органи державної влади та управління;

3) правочини завжди є правомірними діями, що тягнуть ви­никнення або видозміни регулятивних цивільних пра­вовідносин. Цим правочини відрізняються від такого виду юридичних фактів, як делікти, котрі порушують цивільні права і тягнуть виникнення регулятивних відносин;

4) воля в правочинах завжди спрямована саме на встанов­лення, зміну, припинення тощо цивільних прав і обов'яз­ків. Цим вони відрізняються від юридичних вчинків, де волевиявлення не спрямоване спеціально на створення юридичних наслідків;

5) правочини опосередковують динаміку цивільних право­відносин. Цим вони відрізняються від такого виду юри­дичних фактів, як акти цивільного стану, котрі, по-перше, об'єднують і події, і дії; по-друге, нерозривно пов'язані з фізичною особою і не стосуються осіб юридичних; по-тре­тє, слугують передумовою виникнення у фізичних осіб можливості бути суб'єктом цивільних прав і обов'язків.

ЦК розрізняє односторонні правочини і договори (двосто­ронні та багатосторонні правочини).

Одностороннім правочин визнається у разі, якщо для виник­нення, припинення або іншої видозміни цивільних прав і обо­в'язків достатньо волевиявлення однієї сторони (наприклад, волевиявлення спадкодавця-заповідача при складанні запові­ту). При цьому, слід мати на увазі, що згадана «одна сторона» може бути представлена однією або кількома особами.

Двосторонній чи багатосторонній правочин є договором. До­говір — це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'яз­ків. Прикладом двостороннього правочину може бути договір купівлі-продажу, оренди, дарування та ін. Прикладом багато­стороннього правочину (багатостороннього договору) є договір про спільну діяльність. При цьому на кожній стороні договору може виступати декілька осіб.

Класифікація правочинів можлива й за іншими критерія­ми. Зокрема, розрізняють:

1) правочини реальні та консенсуальні. Консенсуальним є правочин, у якому для настання правових наслідків до­сить досягнення сторонами угоди з усіх істотних умов. З цього моменту правочин вважаєтьсяукладеним і у його сторін виникають цивільні права і обов'язки. Таким до­говором є, наприклад, купівля-продаж. Для реального правочину необхідна і домовленість сторін, і передача речі. Прикладом реальної угоди є договір позики. Доки гроші не передані позичальнику, права і обов'язки у сторін цьо­го договору не виникають;

2) правочини оплатні та безвідплатні. У безвідплатних уго­дах обов'язок здійснити матеріальні витрати має тільки одна із сторін. Прикладом може бути договір дарування, в якому одна сторона безоплатно передає майно у влас­ність іншій стороні. Оплатні правочини характерні наяв­ністю зустрічного майнового еквівалента. Наприклад, в договорі купівлі-продажу одна сторона передає майно, але замість нього отримує його вартість;

3) правочини абстрактні та каузальні. Правочини, де вка­зано на підстави їхнього укладення, називаються кауза­льними. До них належить більша частина договорів ци­вільного права. Абстрактними вважаються правочини, у яких не визначено підстави їхнього здійснення. Прикла­дом абстрактного правочину є видача векселя;

4) правочини строкові та безстрокові. У безстроковому пра-вочині терміни та строки не застерігаються. Такий пра-вочин, як правило, негайно набирає чинності і припиня­ється на вимогу однієї із сторін (наприклад, договір орен­ди, укладений на невизначений термін). Строковим є правочин, у яких визначено момент виникнення у його сторін прав і обов'язків, тривалість їхнього існування, момент припинення тощо. Від строкових необхідно відріз­няти умовні правочини, у яких виникнення, зміна або при­пинення прав і обов'язків пов'язується з настанням по­дії, що має бути в майбутньому і щодо якої невідомо на­стане вона чи ні.

Можна назвати й інші види правочинів: легітарні (такі, що мають основою приписи закону) і волюнтарні (не передбачені законом, але укладаються особами у результаті їхнього вільно­го волевиявлення), усні та письмові (ст. 205 ЦК України), умо­вні та безумовні (ст. 212 ЦК України), біржові (такі, що уклада­ються на біржах і відносно біржових товарів) і небіржові та ін.

 

3.Умови дійсності правочинів

Умовами чинності правочинівє дотримання вимог: 1) щодо змісту правочину. Зміст правочину не повинен су­перечити цивільному законодавству та моральним прин­ципам суспільства, тобто, фізичні та юридичні особи, по­винні враховувати вимоги щодо здійснення цивільних прав, встановлених у ЦК та інших актах цивільного зако­нодавства (ст. 12, 215, 216, 228 ЦК України);

2) щодо цивільної дієздатності суб'єктів правочину. Право-чини можуть укладати лише особи, які мають необхідний обсяг цивільної дієздатності (статті 30-32, 34-39, 41, 42, 92 ЦК). Порушення цієї вимоги тягне визнання правочи­ну недійсним (ст. 221-223, 227 ЦК України);

3) щодо відповідності волевиявлення внутрішньої волі су­б'єкта (суб'єктів) правочину. Наявність правочину свід­чить про єдність внутрішньої волі і волевиявлення його суб'єкта (суб'єктів). Тому у випадку, коли воля суб'єкту правочину формувалася не вільно і не відповідала воле­виявленню (мало місце насильство, особа знаходилась під впливом погрози, обману і т.д.), він визнається недійс­ним (ст. 229-233 ЦК України);

4) щодо форми правочину. При укладенні правочину обо­в'язкове дотримання передбаченої законом форми (прос­тої або нотаріальної). Порушення вимог щодо форми пра­вочину тягне за собою закону визнання його недійсним або настання інших наслідків (ст. 218-220 ЦК України);

5) щодо реальності правочину. Правочин має бути реальним, тобто спрямованим на реальне настання правових нас­лідків, що обумовлені ним. Тому правочин, вчинений без наміру створити правові наслідки, є недійсним, як фіктив­ний, тобто, вчинений лише для виду (ст. 234 ЦК України);

6) щодо дотримання спеціальних умов. Наприклад, право­чин, що вчиняється батьками або усиновлювачами, не може суперечити правам та інтересам їх малолітніх, неповно­літніх та непрацездатних дітей, ці вимоги також охоплю­ються поняттям умов дійсності правочину, а їх порушен­ня тягне визнання останнього недійсним (ст. 224 ЦК Укра­їни).

При з'ясуванні наявності умов чинності правочину діє пре­зумпція правомірності правочину, котра полягає у припущен­ні, що особа, вчиняючи правочин, діє правомірно.

Своїм підґрунтям встановлення презумпції правомірності правочину має визначальний принцип приватного права «До­зволено усе, що прямо не заборонено законом», а також такі засади цивільного права, як свобода договору; свобода підпри­ємницької діяльності, яка не заборонена законом; справедли­вість, добросовісність та розумність цивільного законодавства (ст. З ЦК). Згідно цим засадам припускається, що особа, може, реалізуючи своє право свободи договору (а точніше - право свободи правочину) вчиняти з метою створення, зміни, припи­нення тощо цивільних прав і обов'язків будь-які правомірні дії. При цьому не вимагається прямої вказівки на правомір­ність дій у акті цивільного законодавства: достатньо, що закон не визначає ці дії, як заборонені.

Ст. 204 ЦК передбачає два шляхи спростування презумпції правомірності правочину:

1) визнання неправомірності, а отже і недійсності правочину прямим приписом закону.

У цьому випадку правочин є недійсним вже тому, що визна­чений, як такий у законі. Він неправомірний і не створює право­ві наслідки, будучи недійсним вже у момент вчинення, оскільки припис закону існує і забороняє такі дії зараз і на майбутнє. Такий правочин є нікчемним і спеціальне визнання його недій­сним у судовому порядку не вимагається. Але суд може визна­ти такий правочин дійсним (ст. 215 ЦК). Нікчемним є, напри­клад, правочин, укладений з порушенням вимоги про обов'яз­кову нотаріальну форму (ст. 219 ЦК);

2) визнання неправомірності, а отже і недійсності правочину судом.

У цьому випадку презумпція правомірності правочину діє в момент укладення правочину, оскільки він не порушує заборо­ни конкретної норми закону (або у момент укладення правочи­ну порушення закону залишається прихованим, невідомим ін­шим особам). Проте, його правомірність може бути оспорена однією із сторін або іншою заінтересованою особою, а відтак — правочин може бути визнаний судом недійсним. Однак варто звернути увагу на те, що й суд може визнати правочин недійс­ним на підставах, встановлених законом (ч. З ст. 215 ЦК). Тобто, і в цих випадках презумпція правомірності може бути спростована лише за наявності припису закону, що забороняє певні дії. Втім, правом суду є виходити з того, що припис із забороною може міститися або у спеціальних нормах ЦК (стат­ті 222, 223, 225 та ін.), або слідувати із правил 13 ЦК про межі здійснення цивільних прав.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОПОРНІ КОНСПЕКТИ ДИСЦИПЛІНИ Цивільне право України частина загальна

Таврійський національний університет ім В І Вернадського... Севастопольський економіко гуманітарний інститут... Філії кафедри історії та теорії держави і права...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Лекція 9. Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Лекція 1. Поняття про приватне право. Цивільне право як правова галузь
Тема 1.Поняття про приватне право. 1. Цивільне право як приватне право. Термін «цивільне право». 2. Приватне і публічне право. 3. Поняття і особливості п

Лекція 3 і 4. Юридичні особи як учасники цивільних правовідносин.
Тема 5.Юридичні особи як учасники цивільних правовідносин. 1. Поняття і види юридичних осіб. 2. Юридична особа як суб'єкт цивільного права. 3. Юридична о

Лекція 5. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.
Тема 6.Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин. Цивільна правосуб'єктність публічно-правових утворень. Випадки участ

Лекція 5. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.
Тема 6.Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин. Цивільна правосуб'єктність публічно-правових утворень. Випадки участ

Лекція 9. Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин.
Тема 8.Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин. 1. Юридичні факти і їх склад. 2. Поняття і види правочинів. 3. Умови дійсності пр

Лекція 12. Право на захист як субєктивне цивільне право.
Тема 10.Право на захист як субєктивне цивільне право. 1. Поняття та зміст права на захист 2. Самозахист цивільних прав. 3. Заходи оперативної дії на пору

Поняття і види цивільно-правової відповідальності.
2. Умови цивільно-правової відповідальності. 3. Застосування цивільно-правової відповідальності. 1. Поняття і види цивільно-правової відповідальності Цивільно-правову від

Лекція 14. Терміни в цивільному праві
Тема 12. Терміни в цивільному праві 1. Поняття, числення і види термінів в цивільному праві. 2. Позовна давність. 1-2.Поняття, числення

Лекція 15. Право власності. Загальні положення.
Тема 13.Право власності. Загальні положення. 1. Поняття і зміст права власності. 2. Придбання (виникнення) права власності. 3. Припиненн

Лекція 16. Право приватної власності
Тема 14.Право приватної власності 1. Право приватної власності громадян. 2. Право приватної власності юридичних осіб. 1-2. Право приватн

Лекція 17. Право публічної власності
Тема 15.Право публічної власності 1. Загальні положення про право державної і комунальної (публічною) власності. 2. Види права власності і правовий режим майна.

Лекція 18. Право спільної власності.
Тема 16. Право спільної власності. 1. Поняття і види права спільної власності. 2. Право спвльної часткової власності. 3. Право спвльної

Лекція 19 . Обмежені речові права
Тема 17. Обмежені речові права 1. Поняття і види обмежених речових прав. 2. Право володіння чужим майном. 1.Поняття і види обмежених реч

Лекція 20. Обмежені речові права
Тема 17. Обмежені речові права 1. Право користування чужим майном. 2. Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзіс).

Модуль IV. Розділ VI. Особисті немайнові права
Лекція 22. Поняття і види особистих немайнових прав в цивільному праві. Тема 19.Поняття і види особистих немайнових прав в цивільному праві. 1. П

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 29. Зміна та припинення зобовязень
Тема 24.Зміна та припинення забовязень 1. Зміна зобов'язань. 2. Припинення зобов'язень.   1. Зміна зобов'язань   Заг

Лекція 29. Зміна та припинення зобовязень
Тема 24.Зміна та припинення забовязень 1. Зміна зобов'язань. 2. Припинення зобов'язень.   1. Зміна зобов'язань   Заг

Тема 26. Цивільно-правовий договір
1. Поняття і значення договору. 2. Зміст і форма договору. 3. Види договорів.   1. Поняття і значення договору   Несмотря на то значе

Лекція 32. Укладення, зміна, розірвання договорів
Тема 27. Укладення, зміна, розірвання договорів 1. Укладення договорів. 2. Зміна, розірвання договорів.   Поскольку гражданско-правовой дог

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги