рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Лекція 12. Право на захист як субєктивне цивільне право.

Лекція 12. Право на захист як субєктивне цивільне право. - раздел Философия, ОПОРНІ КОНСПЕКТИ ДИСЦИПЛІНИ Цивільне право України частина загальна Тема 10.Право На Захист Як Субєктивне Цивільне Право. ...

Тема 10.Право на захист як субєктивне цивільне право.

1. Поняття та зміст права на захист

2. Самозахист цивільних прав.

3. Заходи оперативної дії на порушника цивільних прав.

4. Заходи правоохоронного характеру, вживані до правопорушників державою.

1-4.Поняття та зміст права на захист. Самозахист цивільних прав. Заходи оперативної дії на порушника цивільних прав.Заходи правоохоронного характеру, вживані до правопорушників державою

Право захисту полягає у можливості використання в межах, визначених законом засобів самозахисту, а також у можливос­ті звернення до відповідного державного, самоврядного чи гро­мадського органу або уповноваженої особи за захистом свого цивільного права чи інтересу.

Відповідно до ст. 55 Конституції України кожен має право на судовий захист. В окремих випадках, передбачених Консти­туцією України та законами, захист цивільних прав може здій­снюватися в адміністративному порядку. Здійснити захист цивільних прав можуть нотаріат та інші органи.

Отже, класифікація захисту цивільних прав можлива за рі­зними підставами: у залежності від способів, форм, суб'єктів захисту тощо.

Захист цивільних прав та інтересів судом є загальним пра­вилом.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов'язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Респуб­ліки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Крім того, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Важливою гарантією забезпечення права на захист є прави­ло про те, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у суді, котре включає в себе положення про недій­сність угоди про відмову у зверненні за захистом до суду (ст. 6 Закону України «Про судоустрій України»).

До адміністративного порядку захисту цивільних прав на­лежать: 1) оскарження дій та актів державних органів у ви­щий орган виконавчої влади; 2) прийняття органами держави чи місцевого самоврядування, які наділені юрисдикційними повноваженнями, рішення щодо використання способів захис­ту, визначених ЦК.

Найбільш поширеним способом захисту в адміністративно­му порядку є визнання правового акта незаконним або його скасування. Ст. 118 Конституції України передбачає, що рі­шення голів місцевих державних адміністрацій, які суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президен­том України, або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня

Разом з тим, можливість звернення до вищої адміністратив­ної інстанції не позбавляє особу права звернутися до суду.

Захист цивільних прав нотаріусом здійснюється шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випад­ках і в порядку, встановлених законом.

Виконавчий напис нотаріуса — це підтвердження нотарі­альним органом наявності заборгованості (грошових сум чи майна) та розпорядження про примусове стягнення з боржни­ка на користь кредитора цієї заборгованості. Виконавчий на­пис вчиняється нотаріусом на борговому документі, якщо остан­ні підтверджують безспірність заборгованості або іншої відпо­відальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між юридичними особами — не більше одного року.

Порядок вчинення виконавчих написів визначений Законом «Про нотаріат» та Інструкцією про порядок вчинення нотарі­альних дій нотаріусами України, затвердженою наказом Міні­стерства юстиції України від 18 червня 1994 р.

Стягнення за виконавчим написом нотаріусів допускається у випадках, передбачених у Переліку документів, за якими стя­гнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затверджених постано­вою Кабінету Міністрів від 29 червня 1999 р.

Стягнення за виконавчим написом провадиться в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче проваджен­ня», який визнає виконавчий напис як підставу виконання і як виконавчий документ. Виконавчий напис, за яким стягувачем або боржником є громадянин, може бути пред'явлено до при­мусового виконання протягом трьох років, а з усіх інших ви­мог — протягом одного року з моменту вчинення виконавчого напису, якщо законом не встановлено інших строків.

Особа має право на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань.

Самозахистом є застосування особою засобів протидії, які не заборонені законом та не суперечать моральним засадам су­спільства.

Для самозахисту, як способу захисту цивільних прав, харак­терним є те, що особа захищає свої цивільні права та інтереси самотужки, своїми власними діями. Іншими словами, це захист без звернення до суду або іншого органу, який здійснює захист цивільного права.

Самозахистом не визнається проведення заходів щодо охо­рони свого майна, звернення до третіх осіб, які надають послуги з приводу забезпечення схоронності майна чи особи. Самозахи­стом є тільки перешкоджання будь-яким третім особам, які неправомірно посягають на цивільні права, заподіяння шкоди цивільним правам та інтересам інших осіб тощо.

Самозахист допускається за таких умов: а) має місце пору­шення цивільного права або небезпека його порушення; б) іс­нує необхідність припинення (попередження) порушення влас­ними силами; в) відбувається застосування заходів, які відпові­дають характеру правопорушення, тобто, заподіяння шкоди порушнику чи іншій особі має бути санкціонованими законом, не виходити за межі дозволеного.

Зважаючи на можливість заподіяння шкоди цивільним пра­вам інших осіб при застосуванні самозахисту (заподіяння шкоди майну, немайновим благам), то він допускається при дотримай ні таких умов: а) заподіяна шкода має бути менш значною; б) реальна небезпека, яка загрожувала цивільним правам осо­би при даних обставинах, не могла бути усунена іншими засо­бами. Застосування цього способу у вказаних межах звільняє від відповідальності за шкоду, заподіяну третій особі, яка пору­шила або порушує права та інтереси того, хто захищається.

Формами самозахисту є: 1) необхідна оборона; 2) завдання шкоди у стані крайньої необхідності; 3) притримання майна кредитором.

1) Необхідна оборона полягає у завданні шкоди правопоруш­нику з метою припинити правопорушення і захистити власний інтерес.

2) Завдання шкоди у стані крайньої необхідності припускає заподіяння збитків невинній особі з метою відвернення небезпеки за умови, що завдана шкода менша, ніж та, яка загрожувала.

3) Притримання майна кредитором є способом самозахис­ту. Разом з тим, ЦК визнає притримання одним із способів забезпечення виконання зобов'язання (ст.ст. 594-597, 856, 874, 916, 1019 ЦК). У таких випадках носій майнових прав захищає свої права та інтереси власними діями, не звертаючись до суду.

Дії того, хто захищається, мають бути спрямовані виключно на припинення порушення його права та інтересу. Якщо мета досягнута, то подальші дії не можуть визнаватися самозахис­том. Факти перевищення меж самозахисту встановлюються юрисдикційними органами.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОПОРНІ КОНСПЕКТИ ДИСЦИПЛІНИ Цивільне право України частина загальна

Таврійський національний університет ім В І Вернадського... Севастопольський економіко гуманітарний інститут... Філії кафедри історії та теорії держави і права...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Лекція 12. Право на захист як субєктивне цивільне право.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Лекція 1. Поняття про приватне право. Цивільне право як правова галузь
Тема 1.Поняття про приватне право. 1. Цивільне право як приватне право. Термін «цивільне право». 2. Приватне і публічне право. 3. Поняття і особливості п

Лекція 3 і 4. Юридичні особи як учасники цивільних правовідносин.
Тема 5.Юридичні особи як учасники цивільних правовідносин. 1. Поняття і види юридичних осіб. 2. Юридична особа як суб'єкт цивільного права. 3. Юридична о

Лекція 5. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.
Тема 6.Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин. Цивільна правосуб'єктність публічно-правових утворень. Випадки участ

Лекція 5. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.
Тема 6.Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин. Цивільна правосуб'єктність публічно-правових утворень. Випадки участ

Лекція 9. Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин.
Тема 8.Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин. 1. Юридичні факти і їх склад. 2. Поняття і види правочинів. 3. Умови дійсності пр

Лекція 9. Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин.
Тема 8.Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин. 1. Юридичні факти і їх склад. 2. Поняття і види правочинів. 3. Умови дійсності пр

Поняття і види цивільно-правової відповідальності.
2. Умови цивільно-правової відповідальності. 3. Застосування цивільно-правової відповідальності. 1. Поняття і види цивільно-правової відповідальності Цивільно-правову від

Лекція 14. Терміни в цивільному праві
Тема 12. Терміни в цивільному праві 1. Поняття, числення і види термінів в цивільному праві. 2. Позовна давність. 1-2.Поняття, числення

Лекція 15. Право власності. Загальні положення.
Тема 13.Право власності. Загальні положення. 1. Поняття і зміст права власності. 2. Придбання (виникнення) права власності. 3. Припиненн

Лекція 16. Право приватної власності
Тема 14.Право приватної власності 1. Право приватної власності громадян. 2. Право приватної власності юридичних осіб. 1-2. Право приватн

Лекція 17. Право публічної власності
Тема 15.Право публічної власності 1. Загальні положення про право державної і комунальної (публічною) власності. 2. Види права власності і правовий режим майна.

Лекція 18. Право спільної власності.
Тема 16. Право спільної власності. 1. Поняття і види права спільної власності. 2. Право спвльної часткової власності. 3. Право спвльної

Лекція 19 . Обмежені речові права
Тема 17. Обмежені речові права 1. Поняття і види обмежених речових прав. 2. Право володіння чужим майном. 1.Поняття і види обмежених реч

Лекція 20. Обмежені речові права
Тема 17. Обмежені речові права 1. Право користування чужим майном. 2. Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзіс).

Модуль IV. Розділ VI. Особисті немайнові права
Лекція 22. Поняття і види особистих немайнових прав в цивільному праві. Тема 19.Поняття і види особистих немайнових прав в цивільному праві. 1. П

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 29. Зміна та припинення зобовязень
Тема 24.Зміна та припинення забовязень 1. Зміна зобов'язань. 2. Припинення зобов'язень.   1. Зміна зобов'язань   Заг

Лекція 29. Зміна та припинення зобовязень
Тема 24.Зміна та припинення забовязень 1. Зміна зобов'язань. 2. Припинення зобов'язень.   1. Зміна зобов'язань   Заг

Тема 26. Цивільно-правовий договір
1. Поняття і значення договору. 2. Зміст і форма договору. 3. Види договорів.   1. Поняття і значення договору   Несмотря на то значе

Лекція 32. Укладення, зміна, розірвання договорів
Тема 27. Укладення, зміна, розірвання договорів 1. Укладення договорів. 2. Зміна, розірвання договорів.   Поскольку гражданско-правовой дог

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги