рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття і види цивільно-правової відповідальності.

Поняття і види цивільно-правової відповідальності. - раздел Философия, ОПОРНІ КОНСПЕКТИ ДИСЦИПЛІНИ Цивільне право України частина загальна 2. Умови Цивільно-Правової Відповідальності. 3. Застосування Цивільн...

2. Умови цивільно-правової відповідальності.

3. Застосування цивільно-правової відповідальності.

1. Поняття і види цивільно-правової відповідальності

Цивільно-правову відповідальність слід розуміти як відпо­відальність ретроспективну, тобто як відповідальність за вже скоєне правопорушення.

Особливостями цивільно-правової відповідальності є:

1) державний примус, який відрізняє юридичну відповідаль­ність від інших видів соціальної відповідальності (мо­ральної, наприклад);

2) крім державного примусу, який характеризує право зага­лом, для відповідальності типовими є несприятливі на­слідки, що настають для її суб'єкта (в цивільному праві це, як правило, наслідки майнового характеру, майнові втра­ти, наприклад, відшкодування збитків за рахунок поруш­ника, стягнення з нього неустойки і т.п.);

3) державний і суспільний осуд порушника, який виражає йому докір за порушення норм, встановлених державою, і дозволяє відмежувати відповідальність від інших випад­ків настання несприятливих наслідків.

Не менш часто, ніж з категорією «санкція» юридична відпо­відальність пов'язується з категорією «обов'язок». Наприклад, підкреслюється, що відповідальність слід вважати обов'язком, що примусово виконується, який вже існував раніше, або знову виник внаслідок правопорушення. Такий зв'язок здається ціл­ком обґрунтованим, однак, потребує уточнення. Очевидно, під відповідальністю слід розуміти не будь-який обов'язок, що іс­нує у звичайному відношенні, а обов'язок, що виникає вже після порушення, тобто той, який існує в так званому охоронному пра-вовідношенні.

Істотними особливостями такого обов'язку є те, що на відмі­ну від звичайного обов'язку, сформульованого в законі або до­говорі, обов'язок-відповідальність покладається на порушника, він сформульований в санкції правової норми або в договорі - в тих його пунктах, де передбачені наслідки невиконання або неналежного виконання договірного зобов'язання. Таким чи­ном, відповідальність - це новий, додатковий обов'язок, що є вторинним по відношенню до первинного обов'язку, не вико­наного внаслідок правопорушення; цей новий обов'язок поля­гає нерідко в необхідності зазнання обтяжень і обмежень, що покладаються зверх обов'язків, що вже існують. Саме в покла­данні такого додаткового обов'язку, що є карою, виражається державний осуд особи, яка скоїла правопорушення.

З урахуванням названих ознак відповідальність в цивіль­ному праві може бути визначена як правовідношення, що ви­никає в зв'язку з порушенням встановленого договором або законом обов'язку, що має змістом покладання на особу, винну в скоєнні цивільного правопорушення, негативних майнових наслідків її поведінки.

Традиційно в юридичній літературі виділяють три функції цивільно-правової відповідальності: превентивну (виховно-по­переджувальну), репресивну (каральну) і компенсаційну. Де­які цивілісти при цьому вважають каральну функцію такою, що невластива цивільно-правовій відповідальності. Такий під­хід уявляється невиправданим, оскільки цивільно-правова від­повідальність, як і практично будь-яка інша, виконує всі три зазначені функції. Наприклад, у випадку, коли на боржника, винного в невиконанні зобов'язань, покладається обов'язок від­шкодувати кредитору збитки, що виникли у нього, цей обов'я­зок відшкодування має потрійний вплив.

По-перше, кредитору відшкодовується збиток, тобто викону­ється компенсаційна функція.

По-друге, оскільки компенсація відбувається за рахунок не­справного боржника, то тим самим карається правопорушник, тобто, має місце покарання.

Нарешті, факт покладання обов'язку відшкодування збит­ків, що були результатом винного правопорушення, спричиняє виховний вплив на самого правопорушника, а також на інших, схильних до правопорушення осіб.

Однак те, що цивільно-правовій відповідальності властиві всі три функції, зовсім не означає, що вони притаманні їй рівною мірою.

Оскільки цивільно-правова відповідальність застосовується, передусім, у сфері майнових відносин, компенсаційна функція є в ній провідною.

В рамках загальної категорії цивільно-правової відповідаль­ності за виконання і неналежне виконання договірних зобов'язань, можна розрізняти кілька її видії. При цьому класифі­кація можлива з рівних підстав. Зупинимося на деяких в них.

1. У залежності від виду порушення договору, можяа поді­лити договірну відповідальність на відповідальність за невиконання і відповідальність за неналежне виконання зобов'язань. У першому випадку йдеться про протиправ­ну бездіяльність; у другому - про протиправну дію, яка виражається у недотриманні умов належного виконання договору. Як показує вивчення практики вирішення спо рів про неналежне виконання договорів за участю грома­дян, часто неналежне виконання договору пов'язане з не­дотриманням вимог про предмет договору і про строк його виконання. Крім того, в низці випадків має місце вико­нання зобов'язання неналежній особі.

Однак найчастіше відповідальність за неналежне виконання зобов'язань пов'язана з простроченням виконання договору. Наслідки прострочення боржника передбачені статтею 612 ЦК України, кредитора - статтею 613 ЦК України. Відповідно до статті 612 боржник, що прострочив виконання, відповідає перед кредитором за збитки, заподіяні простроченням, і за випадкову неможливість виконання, що настала після прострочення.

Якщо внаслідок прострочення боржника виконання втрати­ло інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.

Боржник не вважається таким, що прострочив, поки зобов'я­зання не може бути виконане внаслідок прострочення креди­тора.

У свою чергу, кредитор вважається таким, що прострочив, якщо він відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або не вчинив дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства або випливають з суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов'язку. Кредитор також вважається таким, що прострочив, у разі його відмови повернути борговий доку­мент або видати розписку боржникові (ч.4 ст. 545 ЦК України). Прострочення кредитора дає боржнику право на відшкоду­вання заподіяних простроченням збитків, якщо кредитор не доведе, що прострочення не викликане умислом або необереж­ністю його самого або тих осіб, на яких в силу закону або дору­чення кредитора було покладене прийняття виконання. Після закінчення прострочення кредитора боржник відповідає на за­гальних підставах.

За грошовим зобов'язанням боржник не зобов'язаний пла­тити проценти за час прострочення кредитора.

2. У залежності від розподілу відповідальності між кілько­ма боржниками в зобов'язаннях з множиною осіб, розрізню­ють часткову, солідарну та субсидіарну відповідальність.

Слід зазначити, що іноді класифікація відповідальності в зобов'язаннях з множиною осіб проводиться з інших підстав. Так, розрізняють часткову і солідарну відповідальність; основ­ну і субсидіарну (додаткову).

Хоч, здавалося б, в першому і у другому випадку названі схожі типи відповідальності, але другий підхід здається більш вдалим, оскільки дозволяє підкреслити як специфічні риси суб-сидіарної відповідальності, так і характер зобов'язань, в яких вона виникає.

Отже, візьмемо першу із названих пар: відповідальність ча­сткову і солідарну.

Частковою у цивільному праві визнається відповідальність, яка покладається на двох чи більше осіб, кожна з яких відпові­дає перед кредитором в рівних частках, оскільки інше не вста­новлене законом або договором.

Часткова відповідальність є у цивільному праві загальним правилом, що випливає зі ст. 541 ЦК України, яка передбачає, що солідарні обов'язки (а значить - і солідарна відповідальність) виникають, якщо вони передбачені договором або встановлені законом, зокрема, при неподільності предмета зобов'язання.

Таким чином, солідарна відповідальність, тобто така, де кре­дитор має право вимагати від будь-якого з боржників виконан­ня обов'язку у повному обсязі, так само як і санкції до кожно­го з боржників можуть бути застосовані у повному обсязі, має бути прямо передбачена законом або договором. При цьому у договорі вона має бути виражена у ясній формі.

Слід зазначити, що на практиці договірне встановлення со­лідарної відповідальності зустрічається нечасто, як правило, в тих випадках, коли така вимога до договору встановлюється законом.

Основною відповідальністю в цивільному праві визнається відповідальність боржника, що виникає на підставі загальних приписів закону. Це є загальним правилом відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань. Разом з тим, для більш повного захисту інтересів кредитора іноді вста­новлюється додаткова (субсидіарна) відповідальність, яка ха­рактеризується тим, що вона:

1) настає тільки у випадках, прямо передбачених законом або договором;

2) є покладанням додаткової відповідальності, що передба­чає наявність основної відповідальності, яку несе основна відповідальна особа;

3) покладається на осіб, які не несуть безпосередньо основ­ної відповідальності перед кредитором;

4) не може перевищувати обсягу основної відповідальності. Субсидіарно відповідальна особа, що задовольнила вимо гу кредитора, в передбачених законом випадках має пра­во регресної вимоги до основної відповідальної особи; 5) може бути обмежена законом (або відповідно до нього договором) у часі або пов'язана законом з наявністю пев­них умов.

3. Наступним поділом є розмежування повної і обмеженої відповідальності.

При цьому загальним правилом є відповідальність боржни­ка в повному обсязі. Однак за окремими видами зобов'язань законодавством може бути встановлена обмежена відповідаль­ність за невиконання або за неналежне виконання зобов'язань. Обмеження відповідальності можливо як законом, так і уго­дою сторін, але з дотриманням певних вимог (так, між соціалі­стичними організаціями обмеження відповідальності не допус­калося їх угодою, якщо розмір відповідальності для даного виду зобов'язань точно визначався законом). Звідси можна зробити висновок, що у всіх інших випадках сторони можуть встанов­лювати для себе обмежену відповідальність.

4. Крім вже названих вище, можуть бути також виділені такі види відповідальності, як відповідальність за свої дії 1 відповідальність за дії інших осіб. Прихильники такої класифікації, зазначивши, що загальне правило полягав тому, що заходи відповідальнееті поклада­ються ха того, що порушив зобов'язання, разом а тим, вказують, що для нивки випадків лірвдбачіяі винятки а цього правила, Суть їх в найбільш загальній формі можі бути виражав© та* ким чином: в парадбачвхих законом випадках аа навикеная-хя або хехаліжха виконання зобов'язання однією овобою міри цивільно-правової майнової відповідальності можуть бути по-кладімі ха іншу.

 

2. Умови цивільно-правової відповідальності

 

Стосовно відповідальності за порушення зобов'язань, пра­вильніше говорити про те, що вона настає за скоєння цивіль­ного правопорушення, котре виступає тут як суспільно не­безпечна поведінка.

Для конкретизації визначення правопорушення, необхідна характеристика його складу, тобто сукупності елементів, ознак, умов, які й утворюють у сукупності правопорушення.

Слід відмітити існування двох підходів до визначення скла­ду правопорушення: загальнотеоретичного і цивілістичного.

Для загальнотеоретичного підходу характерним є включен­ня до складу правопорушення таких чотирьох елементів: об' єкт, суб'єкт, об'єктивна сторона, суб'єктивна сторона правопо­рушення. Були спроби так само визначати і склад правопору­шення в цивільному праві, однак вони не отримали в науці і практиці широкої підтримки.

Цивільно-правовий підхід до визначення складу правопору­шення полягає в тому, що в нього включають чотири умови цивільно-правової відповідальності: шкода, протиправні дії правопорушника, причинний зв'язок між протиправною дією і шкодою, провина правопорушника.

Разом з тим, слід зазначити, що в сучасній цивілістичній літературі немає категоричного розмежування і тим більше про­тиставлення двох названих підходів. Зокрема, ще в 1958 році С.С.Алєксєєв пропонував визначати склад цивільного право­порушення, виходячи із загальнотеоретичних положень, вклю­чаючи в нього: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Однак слід мати на увазі, що на відміну, наприклад, від кри­мінального права, в цивільному праві об'єкт і суб'єкт правопо­рушення трактуються однозначно. Об'єкт - це суспільне від­ношення, врегульоване нормами цивільного права, а суб'єкт - учасники правовідносин.

Набагато складнішим є аналіз об'єктивної і суб'єктивної сторони цивільного правопорушення.

Першою з об'єктивних підстав відповідальності, очевидно, має бути названа наявність шкоди. У літературі зазначалося, що ця підстава має місце, як правило, при відповідальності в формі відшкодування збитків.

Однак уявляється, що наявність шкоди є найважливішою умовою відповідальності в будь-якому випадку, навіть тоді, коли збитків немає.

Протиріччя в такому твердженні немає, оскільки поняття шкоди ширше, ніж поняття збитків.

Так, під збитками у відповідності зі ст. 22 ЦК України, маються на увазі витрати, що зроблені кредитором, втрата або пошкодження його майна, а також неотримані кредитором при­бутки, які він отримав би, якби зобов'язання було виконане боржником.

Звідси слідує, що поняттям збитків не охоплюються випад­ки шкоди, що не підпадають під перелік, наведений в даній нормі.

Отже, при всій важливості категорії збитків, ними не вичер­пується поняття шкоди, як підстави цивільно-правової відпо­відальності.

У літературі вже давно відмічалося існування і такого виду шкоди, як шкода моральна. І якщо раніше до цієї ідеї стави­лися насторожено, то в останні роки відношення до відшкоду­вання моральної шкоди змінилося в позитивну сторону. Відпо­відальність в таких випадках передбачена в законодавстві, на­приклад, в зобов'язаннях із завдання шкоди, у відносинах із захисту прав споживачів і ін.

Таким чином, наявність шкоди, під якою мають на увазі сукупність моральної шкоди і збитків, є однією з підстав відпо­відальності, елементом об'єктивної сторони правопорушення.

У конкретному правопорушенні може бути той або інший вид шкоди, але така умова є завжди. Це випливає з самого понят­тя правопорушення, яке, як зазначалося, є суспільно шкідливим діянням. Якщо немає шкоди, то немає і правопорушення.

Разом з тим, можливе завдання шкоди, яке не є протиправ­ним. Наприклад, правомірним буде завдання шкоди нападнику при необхідній обороні або в стані крайньої необхідності. У цих випадках про правопорушення не йдеться.

Звідси слідує, що протиправність є необхідним елементом правопорушення.

Специфікою її в цивільному правопорушенні є те, що проти­правною є як дія, що порушує закон, так і порушення умов дого­вору, укладеного між сторонами. У зв'язку з цим можна відмі­тити і другу особливість розуміння протиправності, як елемен­та правопорушення, в цивільному праві. Вона полягає в тому, що, якщо для деліктних зобов'язань (зобов'язань із завдання шкоди) характерні протиправні дії, то в договорах нерідко про­типравною є саме бездіяльність. Наприклад, протиправним є невиконання дій за договором про надання послуг. Протиправна бездіяльність може полягати також в непередачі проданої речі, непостачанні товару, невиконанні обов'язків про передачу вне­ску до статутного фонду і т.п.

Однак, взяті окремо, протиправність дій і виникнення шко­ди можуть і не складати елементів єдиного правопорушення. Наприклад, продавець поставив частину товару з недотриман­ням умов про його якість. Протиправність, безумовно, має міс­це. Однак до подання претензії про поставку неякісного това­ру, вся партія була знищена внаслідок пожежі, що виникла по не встановленій причині. Покупець поніс значні збитки. При­родно, виникає питання: чи має нести постачальник перед покуп­цем відповідальність і якщо має, то в якій частині?

Відповідь на це питання можлива тільки після виявлення тієї обставини, в якій мірі протиправні дії продавця пов'язані зі шкодою, що виникла у покупця, тобто, після відповіді на пи­тання: чи є причинний зв'язок між протиправними діями пра­вопорушника і шкодою, що наступила у потерпілого.

Отже, третім елементом об'єктивної сторони цивільного правопорушення є причинний зв'язок між протиправною дією (бездіяльністю) правопорушника і шкодою, що настала.

Під причинним зв'язком звичайно мають на увазі такий взаємозв'язок, що об'єктивно існує між явищами, при якому одне з них з необхідністю породжує інше. При цьому йдеться про безпосередній, прямий зв'язок, не спотворений іншими дія­ми. Відшкодуванню підлягають тільки прямі збитки. (Непря­мі збитки не відшкодовуються). Зазвичай судова практика ви­ходить з презумпції, що збитки, які виникли у кредитора в зв'язку з порушенням договору боржником, перебувають у прямому причинному зв'язку з невиконанням або неналеж­ним виконанням зобов'язання. Разом з тим, враховується та обставина, що збитки можуть бути завдані дією непереборної сили (обставин, яких боржник не міг запобігти, бо це вище його можливостей), випадку (обставин, яких боржник не міг перед­бачити і тому не запобіг).

Як зазначалося, в сукупності три вказаних елементи утво­рюють об'єктивну сторону складу правопорушення.

Крім того, умовою цивільно-правової відповідальності є та­кий елемент складу цивільного правопорушення, як вина (про­вина), котра трактується як психічне ставлення правопоруш­ника до своєї протиправної поведінки та її наслідків.

Провина, як умова відповідальності, прямо згадується у ст. 614 ЦК «Вина як підстава відповідальності за порушення зо­бов'язання, де сказано, що особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність лише за наявності вини, якщо інше не встановлено договором або законом. Відсутність провини до­водиться особою, що порушила зобов'язання, тобто в цивільно­му праві діє презумпція вини.

Аналізуючи текст наведеної норми, можна зробити такі ви­сновки.

По-перше, відповідальність за провину є загальним правилом, винятки з якого можуть бути встановлені як угодою сторін, так і законом. Прикладом відповідальності за дії третіх осіб (тобто, коли відсутня власна вина) є ст. 618 ЦК України, яка передбачає, що у разі покладання виконання зобов'язання на третю особу, відповідальність за його невиконання або неналежне виконання несе сторона за договором, якщо договором або законом не встановлено відповідальність безпосереднього виконавця.

По-друге, провина можлива у формі наміру (умислу) або не­обережності. Але тут слід зазначити, що для договірної відпо­відальності вина у формі наміру нехарактерна. Хоч останнім часом зустрічаються і випадки навмисного невиконання зобо­в'язань: наприклад, продавець отримує передоплату, явно не маючи наміру передавати покупцеві майно, і після закінчення терміну договору повертає отриману суму. В умовах інфляції, за умови відсутності у договорі відповідного застереження щодо індексації, такий прийом може дати порушнику відчутну ви­году. Вихід з такої ситуації полягає у встановленні в договорі достатньо ефективної неустойки за невиконання договору ку-півлі-продажу.

Іноді невиконання або неналежне виконання зобов'язання є наслідком винної поведінки обох сторін (змішана провина). У цьому випадку суд відповідно до міри провини кожного з них, зменшує розмір відповідальності боржника. Відповідаль­ність боржника зменшується також у випадку, коли кредитор навмисно чи з необережності сприяв збільшенню розміру зби­тків або не зробив дій, необхідних для їх зменшення.

Вказані елементи утворюють у сукупності склад цивільного правопорушення, що є підставою цивільно-правової відпові­дальності.

Разом а тим, можливе застосування заходів відповідальності і при хіпвіхому, «усіченому» складі правопорушення за іід« еутеоеті яровини боржника, збитків у кредитора тощо.

 

3. Застосування цивільно-правової відповідальності

 

Так, виділяють дві основні форми відповідальності, на під­ґрунті яких існує третя (комбінована),

Перша основна форма полягає і покладанні на винного пра­вопорушника обов'язку по передачі майка, сплаті грошей і т.п. При цьому характерними рисами такого покладання є те, що воно є додатковим обтяженням і має беаеквівалентний ха­рактер.

Друга основна форма полягає у позбавленні правопорушни­ка права, що йому належить.

Змішана форма містить в собі компоненти перших двох ос­новних форм.

Більш вдалим уявляється розподіл форм відповідальності на загальні і спеціальні.

Загальною формою відповідальності за невиконання або не­належне виконання зобов'язань є обов'язок боржника відшко­дувати збитки, заподіяні правопорушенням кредитору.

Ця форма відповідальності застосовується у випадках неви­конання будь-якого договірного зобов'язання, внаслідок чого вона і розглядається як загальна категорія. Однак для притя­гнення боржника до цивільно-правової відповідальності в фор­мі відшкодування збитків необхідно, щоб ці збитки виникли.

Якщо ж вони відсутні, то застосовуються спеціальні форми відповідальності за невиконання або неналежне виконання зо­бов'язань, до яких відносять стягнення неустойки (штрафу, пені), втрату завдатку і різні санкції, що застосовуються в зобов'я­заннях окремих видів.

Тут слід зазначити, що, оскільки стягнення збитків, які ви­никли внаслідок порушення договору, є загальною формою від­повідальності, то відповідне правило безпосередньо передбаче­ні і законі (вт.бІІ ЦК України). Навіть якщо сторони у дого­ворі ни передбачили таку міру відповідальності, то застосування її є можливим і обґрунтованим.

Отже, стягнення збитнів можливе незалежно від спеціаль­ної згадки яро це в договорі, Проте, як свідчить практика укла­дення договорів між громадянами і комерційними структура­ми, а також між громадянами і державними організаціями, якщо згадка пре таку форму відповідальності і міститься в розділі договору про відповідальність сторін, то частіше за всі ці положення формулюється таким чином: «У випадку виникнення збитків у одиівї з сторін договору з вики Іншої сторони, винний відшкодовує збитки в обсязі, порядку і на умовах, передбачених чинним цивільним законодавством».

Що стосується спеціальних форм відповідальності, то до них, передусім, слід віднести деякі способи забезпечення зобов'я­зань, передбачені главою 40 Цивільного кодексу України.

Серед таких способів називають неустойку, заставу, поруку, гарантію, притримання, завдаток (ст. 646 ЦК України). Виникає питання: чи всі вони можуть бути віднесені до заходів відпові­дальності? Адже у главі 61 Цивільного кодексу «Правові наслід ки порушення зобов'язання. Відповідальність за порушення зо-бов'язаня», крім відшкодування збитків, згадується лише не­устойка.

Очевидно, що не тільки неустойка, але і відшкодування збит­ків поручителя, і утрата завдатку є за своїм характером захода­ми відповідальності, оскільки кожен з них відповідає ознакам цивільно-правової відповідальності, названими раніше. Що ж до тієї обставини, що у главі 51 Цивільного кодексу названа тільки неустойка, то викликане це, передусім, бажанням законо­давця дати орієнтири практиці для визначення співвідношення відшкодування збитків і неустойки. Крім того, неустойка відно­ситься до числа тих способів забезпечення зобов'язань, які часті­ше застосовувалися в практиці, особливо за участі організацій.

Можливі ситуації, коли за наявності формальних підстав (фа­ктичного складу) для виникнення правовідносин відповідально­сті, законодавець не вважає доцільним настання таких наслід­ків. У таких випадках мова йде про звільнення від відповідаль­ності внаслідок неможливості виконання зобов'язання.

При цьому неможливість виконання виникає не з вини бор­жника.

До числа підстав звільнення від цивільно-правової відпові­дальності внаслідок неможливості виконання зобов'язання, зо­крема, відносять:

1) провину кредитора;

2) непереборну силу;

3) випадок;

4) інші обставини, що спричиняють неможливість виконання зобов'язання, якщо вони виникли не з вини боржника.

Провина кредитора, як підстава звільнення від відповідаль­ності за порушення зобов'язання, передбачена частиною четвер­тою ст. 612 ЦК України, в якій зазначено, що невиконання або неналежне виконання зобов'язання, зумовлене наміром або не­обережністю кредитора, звільняє боржника від відповідальнос­ті, якщо інше не встановлене законом.

Із змісту цієї норми слідують умови звільнення боржника від відповідальності. Це:

протиправність дій кредитора даного зобов'язання;

наявність його провини в будь-якій формі;

причинний зв язок між винними діями кредитора і немож­ливістю належного виконання даного зобов'язання.

Непереборна сила трактується як надзвичайна, невідворот­на за даних умов подія, яка внаслідок своїх властивостей уне­можливлює виконання зобов'язання.

Непереборна сила може бути подією як природного (ураган, повінь, обвал і т.п.), так і соціального (страйк, бойові дії і т.д.) характеру.

Її властивостями є:

- надзвичайність (вона виходить за межі звичайних повсяк­денних явищ - схід, захід сонця, дощ, вітер тощо);

- невідворотність (вона не може бути попередженою і подо­ланою при сучасному рівні розвитку науки і техніки).

Для того, щоб дія непереборної сили спричинила звільнення боржника від відповідальності, необхідна не просто її наявність, а щоб вона перешкоджала виконанню даного зобов'язання (на­приклад, повінь у Закарпатті є непереборною силою, але не пе­решкоджає виконанню зобов'язання з постачання цукру з Він­ницької в Одеську область).

Непереборна сила звільняє боржника від відповідальності у всіх випадках, крім таких, що прямо зумовлені в законі.

Випадок трактується як обставина, яку не можна передба­чити, а тому — запобігти в певній ситуації.

Якщо непереборна сила є невідворотною внаслідок своєї над­звичайності, непідконтрольності, то випадок є невідворотним тому, що його не можна передбачити. Якби особа знала зазда­легідь про цю обставину, її наслідків можна було б уникнути. Прикладом випадку може бути вихід з ладу стернового управ­ління внаслідок «втоми металу», відмова двигуна літака через попадання в сопло птаха і т.д.

Нерідко випадок трактують як антипод провини, використо­вуючи дихотомію: винність — випадковість. У зв"язку з цим може бути зроблений висновок, що мова йде не про звільнення від відповідальності, а про її ненастання в зв'язку з відсутністю складу правопорушення і зокрема, такого його елемента, як вина.

Однак уявляється, що таке фактичне ототожнення цих по­нять є невиправданим. У цивільному праві можливою є і відпові­дальність при неповному складі правопорушення, в тому числі за відсутності провини. Можливе також покладання відпові­дальності на третіх осіб (батьків, опікунів, поручителів, гарантів тощо). Для таких випадків безвинної відповідальності може мати значення врахування випадку, як самостійної правової катего­рії. Наприклад, поручитель може бути звільнений від відпові дальності за невиконання зобов'язання боржником за наявнос­ті випадкової неможливості виконання цього зобов"язання.

Неможливість виконання зобов'язання може виникнути і внаслідок інших обставин. Наприклад, урядом встановлено мораторій на виконання певного виду договорів, в якомусь ре­гіоні оголошений карантин і т.п. На відміну від ненастання відповідальності через відсутність складу правопорушення, тут, передусім, має бути встановлене не те, чи відсутня провина бор­жника, а доведена наявність обставини, що перешкоджає вико­нанню зобов'язання.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОПОРНІ КОНСПЕКТИ ДИСЦИПЛІНИ Цивільне право України частина загальна

Таврійський національний університет ім В І Вернадського... Севастопольський економіко гуманітарний інститут... Філії кафедри історії та теорії держави і права...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття і види цивільно-правової відповідальності.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Лекція 1. Поняття про приватне право. Цивільне право як правова галузь
Тема 1.Поняття про приватне право. 1. Цивільне право як приватне право. Термін «цивільне право». 2. Приватне і публічне право. 3. Поняття і особливості п

Лекція 3 і 4. Юридичні особи як учасники цивільних правовідносин.
Тема 5.Юридичні особи як учасники цивільних правовідносин. 1. Поняття і види юридичних осіб. 2. Юридична особа як суб'єкт цивільного права. 3. Юридична о

Лекція 5. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.
Тема 6.Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин. Цивільна правосуб'єктність публічно-правових утворень. Випадки участ

Лекція 5. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.
Тема 6.Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин. Цивільна правосуб'єктність публічно-правових утворень. Випадки участ

Лекція 9. Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин.
Тема 8.Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин. 1. Юридичні факти і їх склад. 2. Поняття і види правочинів. 3. Умови дійсності пр

Лекція 9. Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин.
Тема 8.Підстави виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин. 1. Юридичні факти і їх склад. 2. Поняття і види правочинів. 3. Умови дійсності пр

Лекція 12. Право на захист як субєктивне цивільне право.
Тема 10.Право на захист як субєктивне цивільне право. 1. Поняття та зміст права на захист 2. Самозахист цивільних прав. 3. Заходи оперативної дії на пору

Лекція 14. Терміни в цивільному праві
Тема 12. Терміни в цивільному праві 1. Поняття, числення і види термінів в цивільному праві. 2. Позовна давність. 1-2.Поняття, числення

Лекція 15. Право власності. Загальні положення.
Тема 13.Право власності. Загальні положення. 1. Поняття і зміст права власності. 2. Придбання (виникнення) права власності. 3. Припиненн

Лекція 16. Право приватної власності
Тема 14.Право приватної власності 1. Право приватної власності громадян. 2. Право приватної власності юридичних осіб. 1-2. Право приватн

Лекція 17. Право публічної власності
Тема 15.Право публічної власності 1. Загальні положення про право державної і комунальної (публічною) власності. 2. Види права власності і правовий режим майна.

Лекція 18. Право спільної власності.
Тема 16. Право спільної власності. 1. Поняття і види права спільної власності. 2. Право спвльної часткової власності. 3. Право спвльної

Лекція 19 . Обмежені речові права
Тема 17. Обмежені речові права 1. Поняття і види обмежених речових прав. 2. Право володіння чужим майном. 1.Поняття і види обмежених реч

Лекція 20. Обмежені речові права
Тема 17. Обмежені речові права 1. Право користування чужим майном. 2. Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзіс).

Модуль IV. Розділ VI. Особисті немайнові права
Лекція 22. Поняття і види особистих немайнових прав в цивільному праві. Тема 19.Поняття і види особистих немайнових прав в цивільному праві. 1. П

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 23. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав.
Тема 20. Цивільно-правова охорона особистих немайнових прав. 1. Особисті немайнові права, що забезпечують природне буття фізичної особи. 2. Особи

Лекція 29. Зміна та припинення зобовязень
Тема 24.Зміна та припинення забовязень 1. Зміна зобов'язань. 2. Припинення зобов'язень.   1. Зміна зобов'язань   Заг

Лекція 29. Зміна та припинення зобовязень
Тема 24.Зміна та припинення забовязень 1. Зміна зобов'язань. 2. Припинення зобов'язень.   1. Зміна зобов'язань   Заг

Тема 26. Цивільно-правовий договір
1. Поняття і значення договору. 2. Зміст і форма договору. 3. Види договорів.   1. Поняття і значення договору   Несмотря на то значе

Лекція 32. Укладення, зміна, розірвання договорів
Тема 27. Укладення, зміна, розірвання договорів 1. Укладення договорів. 2. Зміна, розірвання договорів.   Поскольку гражданско-правовой дог

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги