рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Української молоді

Української молоді - раздел Философия, ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Національне Виховання Молоді – Одне Із Провідних Завдань Сучасної Вищої Школи...

Національне виховання молоді – одне із провідних завдань сучасної вищої школи. Важливо знати не лише концептуальні підходи щодо вирішення цієї проблеми, але й мати чітке уявлення про мету, завдання, закономірності, принципи виховання. Останнім часом питанням виховання молоді, його змісту, форм і методів присвячені праці відомих українських учених: Г.Балла, І.Зязюна, В.Кузя, О.Падалкм, М.Савчина. Б.Ступэрикэ та ін. (Балл Г.О. Про визначальні характеристики здібностей і принципи їх врахування у навчально-виховній роботі. – К., 1992; Зязюн І.А., Семашко О.М. Державна програма естетичного виховання. – К., 1994; Кузь В.Г. Основи національного виховання. – К., 1993; Падалка О.С. Гуманістичні основи виховання: Посібник. – К., 1996; Падалка О.С. Вчителю про економічне виховання учнів: питання генезису і компетентності. – К., 1998; Ступарик Б,М. Національна школа: витоки, становлення. – К., 1998; Савчин М.В. Психологія відповідальної поведінки. – К., 1996).

Вивчення цієї та іншої літератури допоможе студенту усвідомити роль рідної мови у вихованні, переконатись у необхідності національних пріоритетів щодо виховання, з’ясувати значення національних традицій, звичаїв, обрядів, символіки у формуванні світогляду дітей та молоді тощо. Важливим у цьому аспекті є і знаходження міри поєднання індивідуальних і загальних форм та методів виховання студентів, а також уміння сполучати виховний процес під час навчання й у позанавчальний час.

Неодмінною умовою ефективної реалізації завдань національного виховання молоді є глибоке вивчення процесу становлення, розвитку й діяльності молодіжних організацій в Україні. Сьогодні це надзвичайно важливо й тому, що роль молоді у сучасному державотворенні, вирішенні соціально-економічних і духовних проблем суспільства стає все помітнішою, вагомішою.

Воснові виховання будь-якого народу лежить природна потреба у самозбереженні, самовдосконаленні, самоствердженні шляхом розбудови власної держави, тому будь-яке виховання завжди має бути національним. Повсюдно у вихованні діє усвідомлення, що «…виховання, коли воно не хоче бути безсилим, повинно бути народним» (К. Ушинський).

Питання національного виховання і побудови його системи грунтовно розглядалося на Першому українському педагогічному конгресі (1935) у Львові. Вон обуло визначене як «виховання для потреб нації»: «…національне виховання значить те сааме, що творення нації [Перший український педагогічний конгресс. 1935 р. – Львів, 1938. – С. 234]. Зміст національного виховання і характер його методів випливають з історичних умов і потреб нашого народу.

Молодь вважається достатньо мобільною соціальною групою населення країни. У молодому віці гартується світогляд та моральні переконання людний, завершується її соціальна зрілість, відбувається становлення її як громадянина України. З точки зору педагогіки виховання людини-громадянина означає виховати людину з певним її ставленням до світу, суспільства, у якому вона жпве, до держави, громадянином якої вона є, до усвідомлення свого місця в житті народу. Слід зазначити, що це досить складний і суперечливий процес. Невід’ємною складовою частиною цього процесу є національно-патріотичневиховання.

Метою національно-патріотичного виховання є формування світогляду і моральних переконань особистості-патріота Батьківщини. У національно-патріотичному вихованні виділяють декілька етапів залежно від вікових особливостей людини.

Перший етап – це етап раннього етнічного самоусвідомлення, коли відбувається засвоєння дитиною материнської мови, колискової пісні, бабусиної казки. Дитина починає усвідомлювати народні звичаї та обряди, бере в них участь (колядки, віншування, гаївки, вертепи тощо). Народні традиції, звичаї та обряди мають глибокий вплив на національно-патріотичне виховання, бо вони через щорічне повторення засвоюються як спосіб життя та поведінки людини.

На етапі раннього етнічного усвідомлення (у сім’ї та школі) дитина засвоює шанобливе ставлення до видатних українських історичних та культурних діячів, до історії рідного народу. Приклади боротьби наших предків за кращу долю Батьківщини є зразком для дитини, викликають у її душі національно-патріотичні почуття. Важливу роль у формуванні національної свідомості на цьому етапі відіграє мова. Через рідну мову дитина засвоює національний спосіб мислення та світосприйняття.

Другий етап – національно-політичне самоусвідомлення (як правило, це підлітковий вік), коли молода Людина під впливом усвідомлення соціального життя, вивчення історії та культури народу задумується над долею рідного краю, його минулим і сучасним, ставить перед собою завдання вибору свого місця у відстоюванні своєї свободи і свого народу. Важливим моментом становлення національно-патріотичної свідомості у цей період є формування національної гідності людини. Педагогіка вчить, що на цьому етапі часто молодулюдину чекає небезпека, бо при неправидбному вихованні національна гідність може легко перерости у національну зверхність, що поїднується з ворожістю до інших націй. Треба пам’ятати, що становлення національної свідомості цивіліхованої людини відбувається на грунті любові до рідного народу при повазі до інших націй та народів.

Третій етап – державно-патріотичне усвідомлення. За визначенням професора О. Вишневського, націоналіст любить свою націю, а патріот любить свою Батьківщину. Отже, патріотизм за своїм змістом є значно ширшим поняттям, ніж націоналізм. Патріотизм може трактуватися як любов і повага до своєї держави і як рівень державно-патріотичного самоусвідомлення. Зрозуміло, що державний патріотизм можливий за наявності у данного народу незалежної держави, бо лише незалежна держава з її символами та конституційними правами людності є підгрунтям державницького мислення її громадян. Патріотами України є мільйони людей різних національностей, котрі живуть у нашій державі.

Державно-патріотичний рівень мислення та поведінки людини передбачає толерантне ставлення до культури, звичаїв, обрядів інших народів, неприйняття будь-якого національного чванства, расової чи конфесійної ворожнечі. З іншого боку, національно-патріотичне виховання має «працювати» на ідеологію державотворення та державозахисту, без чого неможливе функціонування демократичної держави. Вже з цих міркувань стає зрозумілим, що ідея інтернаціонального виховання є вигадкою комуністичних теоретиків, яка завжди на практиці слугувала ідеї шовінізму зверхньої нації. Це яскраво довела національна політика КПРС упродовж сімдесятирічної історії СРСР.

Інтернаціоналізм (буквально – міжнаціоналізм) вчить людину стати між націями, бо «пролетарі не мають батьківщини». Однак на практиці інтернаціоналістом стати неможливо інакше як або манкуртом (людиною, що забула або зрадила той народ, серед якого вона виросла), або націоналістом зверхнього народу. Хвалені радянською пропагандою «інтернаціональні бригади та колективи» на практиці були осередками русифікації народів. У таких колективах зростали люди з викривленою мораллю, проникнугі духом яничарства та цинізму.

В демократичній Україні педагогічна наука і практика ставить завдання національно-патріотичного виховання як основи функціонування державотворчої ідеї та інституту громадянства.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА

Університету банківської справи... Національного банку України... Кафедра суспільних дисциплін...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Української молоді

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тема 2. Мозок і психіка
  Носієм психіки людини є головний мозок. Всі явища людської психіки виникають, формуються та розвиваються у процесі діяльності мозку. Тому для з’ясування змісту психічної діяльності

Тема 3. ЕМОЦІЙНО-ВОЛЬОВА XАPAKTEPИCТИКА ЛЮДИНИ
До емоційно-вольової сфери відносяться такі основні поняття як емоції почуття, настрої, воля. Їх аналіз і врахування в конкретних ситуаціях дозволяють зрозуміти людську поведінку, вчинки.

Тема 4. Пам’ять
  Важливою особливістю психіки людини є те, що предмети та процеси навколишнього світу, які ми сприймаємо, не зникають безслідно для нашої свідомості, а зберігаються у корі го

Тема 5. Пізнавальні процеси
  Психічні пізнавальні процеси (відчуття, сприйняття, мислення і мова, уява, увага) відіграють важливу роль у різних сферах людської життєдіяльності. Відчуття – відобр

Тема 7. Поняття «Я – концепції» та її вплив на життєдіяльність людини
«Я – концепція» - «відносно стійка, більшою чи меншою мірою усвідомлена система уявлень індивіда про самого себе, що переживається ним як неповторна особистість, на основі чого він будує

Тема 8. періодизація психічного розвитку особистості
Психіка людини не є сталою, однорідною. Упродовж всього життя в ній з’являються все нові й нові якості. Одночасно деякі з цих якостей втрачаються. Динаміку зміни психіки людини вивчає вікова психол

Тема 9. ДІЯЛЬНІСть та її психологічна структура
Сучасна психологія розглядає людину через призму її діяльнісної природи. Такий підхід зумовлений пошуком нових методологічних підходів, оскільки минулі методи застаріли і не дають змоги з’ясувати ц

Тема 11. конфлікти і шляхи їх розв’язання
У найбільш загальному вигляді конфлікт можна визначити як загострення суперечностей, що виникають у результаті відмінності у поглядах, інтересах, прагненнях людей і сприй

Шляхи вирішення конфліктів та їх попередження.
Слід відзначити, що конфлікти можуть розв’язуватись як у результаті прийняття та реалізації системи заходів цілеспрямованого впливу на обидві сторони, так і шляхом самоплинного перебігу, коли учасн

ТЕМА 12. Психологія менеджменту
Нормальне функціонування, забезпечення життєдіяльності, цільове регулювання системи (соціотехнічної, соціокультурної, економічної тощо) здійснюється або безпосередньо людиною, або за допомогою ство

ТЕМА 14. ЕКОНОМІЧНА ОСВІТА МОЛОДІ В ГАЛИЧИНІ НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ
Історія економічної освіти на західноукраїнських землях у ХІХ – на початку ХХ століття характеризувалась зародженням і традиціями громадської самодопомоги в побуті українського народу, виникненням

ТЕМА 15. Дидактика як галузь педагогіки
Розділ педагогіки, що містить теорію навчання і освіти, називається дидактикою (від грец. didaktikus – навчаю). Дидактика – це галузь педагогіки, що досліджу

Тема 16. ПЕДАГОГІЧНІ МЕТОДИ НАВЧАННЯ
  Метод (від грец. – шлях дослідження, спосіб пізнання істини) – спосіб пізнання істини та її відтворення в мисленні. Методи навчання — це способи співпр

Тема 17. Теорія виховання
Процес виховання – це система виховних заходів, спрямованих на формування всебічної і гармонійно розвиненої особистості. Основними елементами процесу виховання є: мета, зміст, завдання, форми, мето

Тема 19. Естетична соціалізація особистості
  У вітчизняній науковій, філософській, соціологічній, психологічній та педагогічній літературі під соціалізацією розуміють процес становлення особистості, нав

Тема 20. ВИХОВАННЯ І ВІРА
В особистому житті людини завжди присутні ті або інші елементи міфотворення. Одним із таких сталих та визначальних елементів с релігійні переконання. Людина обожнює предмети своїх особистих відноше

ТЕМА 21. Виховання і свобода людини
Свобода індивіда традиційно вважається найвищою духовною цінністю. Тому не випадково одним із найвизначніших актів політичної думки післявоєнного світу вважається ухвалення ООН Загальгої декларації

Тема 22. Система ціннісних орієнтацій у вихованні
  Виховання людини ґрунтується на визнанні певної системи цінностей, яким надається перевага у даному суспільстві. Наприклад, у радянські часи була сформована ціла ієрархія духовних в

Тема 23. Вища освіта України І Болонський процес
1988 рік (Болонья) – підписано Болонську університетську хартію, що започаткувало створення загальноєвропейського простору вищої освіти. 1998 рік (Сорбонна) – конференція міністрів освіти

В системі вищої освіти і науки України
ВСТУП Розвиток України визначається у загальному контексті Європейської інтеграції з орієнтацією на фундаментальні цінності загальносвітової культури: парламентаризм, права людини, права н

ПІСЛЯМОВА
  Соціальні перетворення, що відбуваються у процесі розбудови Української правової держави, передбачають утвердження у діяльності вищої школи нових підходів до виховання студентів, са

Психологія та педагогіка як науки.
План 1. Основи психології і педагогіки як складові соціально-гуманітарної та психолого-педагогічної підготовки економістів і банкірів в Україні. 2. Основні категорії психології. Г

Тема 3. Особистість. Структура особистості.
План 1. Наукове визначення поняття «особистість». 2. Вплив спадковості і середовища на формування особистості. 3. Психологічна структура особистості. 4. Сучасні

Тема 5. Діяльність як форма активності особистості.
План 1. Теорія діяльності О. М. Леонтьєва та поняття особистості. 2.Основні види людської діяльності. 3.Діяльність як процес, мета і результат праці. 4.Психологі

Тема 6. Спілкування та міжособистісні стосунки. Педагогічне спілкування.
План 1. Роль спілкування у психічному розвитку людини. 2. Структура, фази, засоби спілкування. 3. Функції спілкування. 4. Психологія ефективного ділового спілкув

Тема 7. Освіта в культурі людства. Сучасні освітні тенденції.
План 1.Антична культура і освіта. 2.Школа і педагогічна думка в епоху середньовіччя та Відродження. 3.Становлення та розвиток класичної європейської педагогіки у ХІХ – ХХ

Тема 8. Навчання та виховання – шляхи розвитку особистості.
План 1. Історичні організаційні форми навчання та їх трансформації в сучасні вітчизняні. 2. Дидактика як наука. 3. Суть процесу виховання. 5. Особливості формува

Навч. рік
N з/п Назва теми Кількість годин Тема 1. Цілі та завдання психолого-педагогічної підготовки фахівця. Психол

Перелік питань до ПМК
  1. Соціокультурні та економічні чинники виникнення психології. 2. Предмет і функції психологічної науки. 3. Галузі психологічної науки. 4. Суб’єктивний та

Допоміжна
Грушевський М. Ілюстрована історія України. Репринтне відтворення видання 1913 р. – К., 1990. – 524 с. Грушевський М. Про українську мову і українську шк

За новою шкалою, адаптованою до ЕСТS та шкали Блума
  Оцінка по шкалі ЕСТS F К-сть балів за 100-бальною шкалою 0 – 40 Оцінка роботи

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги