Економічна кібернетика

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Київський національний торговельно-економічний університет

Чернівецький торговельно-економічний інститут Кафедра економічної кібернетики та інформаційних систем

 

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

до проходження виробничої практики

освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр», «спеціаліст», «магістр»
галузь знань 0305 Економіка та підприємництво
напрям підготовки 030502 Економічна кібернетика

 

 

Чернівці 2012

Розповсюдження і тиражування без офіційного дозволу

ЧТЕІ КНТЕУ заборонено

Автори: Барасюк Я. М., к.ф.-м.н., доцент кафедри економічної кібернетики та інформаційних систем ЧТЕІ КНТЕУ; Галочкіна О. О., к.ф.-м.н., ст. викладач кафедри економічної кібернетики та… Розглянуто і схвалено на засіданні кафедри економічної кібернетики та інформаційних систем 15 березня 2012 р.,…

ЗМІСТ

1. Загальні положення.. 4

2. Мета і завдання проходження виробничої практики.. 5

3. Графік проходження практики.. 7

4. База і робочі місця практики студентів.. 8

5. Особливості організації практики.. 9

6. Обов’язки керівників практики та студентів.. 12

7. Зміст проходження практики.. 14

8. Завдання на практику.. 16

9. Вимоги до оформлення звіту про проходження практики.. 17

10. Порядок захисту звіту.. 22

Список рекомендованих джерел, якими студенти можуть користуватися, оформляючи звіт про проходження практики.. 23

Додатки.. 24

Додаток А Договір з базою практики …………………………................... 24

Додаток Б Приклад заповнення щоденника виробничої практики ............ 26

Додаток В Зразок оформлення титульної сторінки звіту …….................... 30

Додаток Д Приклади оформлення бібліографічного опису у списку джерел ……………………………………………………………………………...31

 

Загальні положення

Метою практики є оволодіння студентами сучасними методами, формами організації та знаряддями праці в галузі їх майбутньої професії, формування у… Дані методичні рекомендації до проходження виробничої практики є… Виробничу практику, різновидом якої є переддипломна практика, проходять студенти 4 та 5 курсів ЧТЕІ КНТЕУ, які…

Мета і завдання проходження виробничої практики

Завдання студента на практиці: - вивчити організаційну структуру та техніко-економічні показники роботи… - ознайомитися з конкретною організацією процесів створення та адаптування інформаційних систем та їх елементів, а…

Графік проходження практики

В плані-графіку проходження практики слід відобразити такі види роботи (із зазначенням їх тривалості в днях): 1. оформлення й отримання перепусток та інструктаж з охорони праці й техніки… 2. виконання індивідуальних і практичних завдань;

База і робочі місця практики студентів

Для забезпечення практичної підготовки студентів інститут встановлює різна форми співробітництва з організаціями, підприємствами, установами тощо, що створюють умови для реалізації програм практики студентів.

Базами проведення практики можуть бути підприємства (організації, установи), розташовані на території України або за її межами, що здійснюють різні види економічної діяльності, за умов забезпечення ними виконання у повному обсязі вимог, передбачених програмою практики.

Основні вимоги до підприємств (організацій, установ) різних форм власності та підпорядкування, що можуть бути базами практики вищих навчальних закладів:

- наявність структурних складових, що відповідають напрямам, за якими здійснюється підготовка фахівців;

- можливість надання студентам на час практики робочих місць;

- обов’язкове забезпечення безпечних умов праці;

- можливість забезпечення студентів-практикантів необхідною робочою документацією, що відображає діяльність різних підрозділів підприємства (організації, установи);

- можливість користування бібліотекою, лабораторіями, технічною та іншою документацією, необхідною для виконання програми практики;

- наявність сучасного спеціалізованого інформаційного та технологічного забезпечення.

Практика студентів може проводитися також в інституті, у навчальній (віртуальній) лабораторії.

У випадку, коли підготовка фахівців здійснюється за замовленням фізичних осіб, бази практики, зазвичай, забезпечуються цими особами (з урахуванням усіх вимог програм практики).

Визначення баз практики здійснюється кафедрою ЕК та ІС та навчальним відділом на основі прямих договорів із організаціями, підприємствами, установами тощо, незалежно від їх організаційно-правових форм (додаток А).

Тривалість дії договорів узгоджується договірними сторонами і може визначатись як на період конкретного виду практики, так і на декілька років.

Студенти можуть самостійно обирати бази практики за умови узгодження цього питання з кафедрою ЕК та ІС.

Базами виробничої практики студентів спеціальності «Економічна кібернетика» можуть бути підприємства та установи, які обладнані сучасними засобами обчислювальної техніки та периферійним обладнанням, створюють, впроваджують і застосовують автоматизовану обробку економічної інформації для вирішення економічних задач. Базами практики можуть бути науково-дослідні інститути та проектно-конструкторські заклади, комерційні банки, страхові компанії, органи Державного управління, промислові підприємства, комерційні фірми та інші організації (установи), що мають інформаційні (обчислювальні) центри, підрозділи комп’ютеризації (інформатизації) або системи автоматизованих робочих місць (АРМів) і ті, що займаються організацією, створенням, адаптуванням, впровадженням та експлуатацією інформаційних систем різних рівнів управління.

З організаціями – базами практики – інститут укладає договори (додаток А), згідно з якими адміністрація бази практики зобов’язується кожному студентові-практиканту виділити робоче місце і дати можливість виконати всі пункти програми практики.

 

Особливості організації практики

За наявності вакантних місць та у разі, якщо зміст роботи відповідає вимогам програми практики, студенти можуть бути зараховані на штатні посади. … На студентів-практикантів під час проходження практики розповсюджується… Тривалість робочу часу студентів під час проходження практики регламентується Кодексом законів про працю України та…

Заняття та екскурсії під час практики

Заняття під час практики можуть проводитися у вигляді лекцій, семінарів, практичних і лабораторних робіт, які сприятимуть поглибленню теоретичного… Екскурсії під час практики проводяться з метою набуття студентами найповніших… Час, що відводиться на заняття та екскурсії для студентів, не повинен перевищувати шести годин на тиждень.

Навчально-методична література

Для виконання програми практики студент має ознайомитися з літературою, яка відсутня в інституті і є на базі практики: нормативні матеріали, описи, наочні посібники, технічна документація тощо. Перелік навчально-методичної літератури встановлюється разом керівниками практики від підприємства та інституту. Цей перелік повинен бути мінімальним за номенклатурою та обсягом і реально враховувати резерв часу студентів-практикантів.

Ведення щоденника виробничої практики

Роботу, виконану в період практики, студент-практикант щоденно коротко описує в щоденнику.

Щоденник виробничої практики (додаток Б) – основний документ, що підтверджує виконання практикантом програми практики та календарного плану-графіка її проходження.

В перший день практики студент у розділі 2 щоденника оформляє календарний план-графік. Проведені роботи по кожному пункту календарного плану-графіка відмічаються у розділі 2 (примітки про виконання) щоденника виробничої практики і підтверджуються керівниками практики від підприємства й кафедри.

На кінцевому етапі проходження практики керівник від підприємства разом з керівником від кафедри оцінюють роботу студента-практиканта у вигляді характеристики, записаної в щоденнику та завіреної печаткою.

Всі записи в щоденнику підтверджуються підписами керівників практики від кафедри ЕК та ІС та бази практики.

Збір матеріалу для написання звіту з практики

Під час практики студент повинен ознайомитися з роботою підприємства (установи) та його окремих підрозділів (відділів); зібрати, систематизувати і проаналізувати матеріал, необхідний для підготовки звіту з практики, а також вивчити спеціальну літературу та інструкції, що стосуються обраного напрямку роботи.

Збір і обробку матеріалу практиканти здійснюють самостійно на основі аналізу виробничої документації (технологічної, планової, облікової, нормативної та ін.) й особистого спостереження за виробничими та іншими процесами. Для узагальнення матеріалів, зібраних під час практики і підготовки звіту, студенту в кінці практики відводяться 2-3 дні.

Форми та методи контролю

Система поточного контролю виконання програми практики включає щотижневу перевірку ведення щоденника практики керівником практики від кафедри ЕК та… Система підсумкового контролю виконання окремих розділів і всієї програми…  

Обов’язки керівників практики та студентів

Обов’язки викладачів-керівників практики від випускової кафедри:

- розроблення тематики індивідуальних завдань, що враховують теми науково-дослідних, курсових і дипломних робіт;

- узгодження з керівником практики від організації, підприємства установи індивідуальних завдань з урахуванням особливостей місця практики та графіку її проходження;

- участь у розподілі студентів за місцями практики;

- оформлення документів для проходження практики (щоденник практики, направлення на практику тощо) відповідно до розподілу студентів за місцем проходження практики;

- контроль за своєчасним прибуттям студентів до місць практики, виконання програми практики та дотримання термінів її проведення;

- надання допомоги студентам при складанні календарного графіка проходження практики та методичної допомоги під час виконання ними індивідуальних завдань і збору матеріалу для дипломної роботи;

- проведення інструктажу про умови проходження практики та проведення консультацій щодо обробки зібраної інформації;

- інформування студентів про порядок подання звітів про практику та їх захисту;

- прийом захисту звітів студентів про практику у складі комісії, оцінювання результатів практики студентів;

- узагальнення та подання звітів студентів про практику на кафедру.

Обов’язки безпосередніх керівників, призначений на базах практики, повинні бути зазначені в окремих розділах договорів на проведення, практики.

Керівник практики від підприємства:

- несе особисту відповідальність за проведення практики;

- організовує практику згідно з програмою;

- визначає робочі місця практики студентів, забезпечує ефективність її проходження;

- забезпечує проведення інструктажу та дотримання студентами правил техніки безпеки й охорони праці на робочому місці;

- забезпечує виховання погоджених з навчальним планом графіків проходження практики у структурних підрозділах організації, підприємства, установи тощо;

- сприяє студентам-практикантам у використанні наявної літератури, необхідної документації тощо;

- контролює дотримання студентами-практикантами правил внутрішнього розпорядку;

- створює необхідні умови для оволодіння студентами-практикантами новою технікою, сучасними технологіями та методами організації праці;

- контролює дотримання Кодексу законів про працю України тощо.

Обов’язки студентів інституту:

- до початку практики одержати від викладачів-керівників практики направлення, методичні матеріали (методичні вказівки, програму, щоденник, індивідуальне завдання тощо) та консультації щодо оформлення всіх необхідних документів;

- перед початком практики пройти інструктаж з охорони праці та безпеки життєдіяльності:

- своєчасно прибути на базу практики;

- у повному обсязі виконувати всі завдання, передбачені програмою практики;

- вивчити правила охорони праці, техніки безпеки, внутрішнього розпорядку і виробничої санітарії та суворо їх дотримуватися;

- нести відповідальність за виконану роботу;

- своєчасно оформити звітну документацію, захистити звіт ,та отримати залік з практики.

 

Зміст проходження практики

Успішне виконання виробничої практики досягається при вивченні та засвоєнні питань, що дозволять підвищити теоретичну підготовку студентів, розвинути вміння та практичні навички.

У результаті проходження виробничої практики студент повинен:

знати:

- загально-методичні питання побудови та функціонування інформаційних систем, шляхи їх розвитку й підвищення ефективності;

- склад і економічний зміст функціональних задач ІС;

- методику постановки економічних завдань, розробки інформаційного забезпечення об’єкта управління;

- методи проектування раціональної технології автоматизованої обробки інформації для виконання конкретних завдань;

- економіку та організацію підприємства чи установи, організацію робочих місць;

- нормативні документи та державні стандарти щодо розробки ІС та її елементів (складових частин);

- методику застосування засобів розробки ІС та АРМ (типових проектних рішень, пакетів прикладних програм обробки даних, систем проектування ІС).

уміти:

- аналізувати діючі інформаційні системи, намітити шляхи їх розвитку та підвищення ефективності;

- проводити техніко-економічний аналіз об’єкта управління і його показників з метою розробки раціональної системи обробки інформації з конкретного комплексу завдань;

- застосовувати системний підхід до проектування автоматизованої обробки інформації;

- розробити структуру ІС, визначити інформаційні запити і зв’язки з іншими системами та комплексами завдань, визначити задачі, які розв’язуються в ІС, виконати постановку комплексу економічних завдань в умовах функціонування ІС та АРМ, розробити економіко-математичну модель, вибрати раціональне її інформаційне (включаючи бази даних), технічне та програмне забезпечення;

- вибрати раціональну технологію розв’язання задач з використанням сучасних засобів обчислювальної техніки, використати сучасні СУБД, типові проектні рішення та пакети прикладних програм при створенні ІС та розв’язанні задач;

- визначити фактори, що забезпечують ефективність розробленої ІС [2].

набути навички:

- експлуатації конкретної ІС та АРМ, проведення техніко-економічного аналізу роботи підприємства (установи);

- розробки ІС, визначення її функцій і завдань, опису постановки конкретного комплексу завдань, створення раціонального інформаційного, технічного та програмного забезпечення;

- проектування і впровадження технологічного процесу автоматизованої обробки інформації, який відповідає принципам нової інформаційної технології (гнучкості, інтегрованості та інтерактивності);

- виконання науково-дослідної роботи стосовно підвищення організаційного, технічного, математичного, системотехнічного рівня ІС та АРМ;

- наукової організації праці.

виконати:

- практичні завдання з дисциплін, що вивчаються в інституті.

 

Завдання на практику

Орієнтовні індивідуальні завдання на практику:

1. Аналіз діяльності підприємств, банків, фінансових органів, органів муніципального та державного управління та ін.

2. Аналіз ефективності побудови і функціонування систем автоматизованої обробки інформації на різних рівнях сучасної економіки.

3. Проектування і використання баз даних.

4. Використання наукових методів аналізу для побудови прогнозних моделей розвитку економічних об’єктів, систем та процесів.

5. Розробка та впровадження систем автоматизованої обробки інформації та окремих додатків.

6. Проектування та використання локальних, корпоративних та глобальних інформаційно-обчислювальних мереж.

7. Побудова інформаційного та програмного забезпечення для систем підтримки прийняття рішень по управлінню банками, фінансовими органами, органами муніципального та державного управління та ін.

 

Вимоги до оформлення звіту про проходження практики

Вимоги до оформлення звіту встановлюються вищим навчальним закладом відповідно до державного стандарту: - звіт друкується державною мовою на одному боці аркуша формату А4… - межі оформлення тексту (поля): зліва – 30 мм, справа – 15 мм; зверху, знизу – 20 мм.

Порядок захисту звіту

Формою звітності студента за практику є письмовий звіт, відписаний і оцінений безпосереднім керівником від бази практики. Підставою для реєстрації звіту про проходження практики є наявність на… Письмовий звіт разом з іншими документами, встановленими інститутом, не пізніше першого робочого дня після завершення…

Список рекомендованих джерел, якими студенти можуть користуватися, оформляючи звіт про проходження практики

1. Наказ «Про затвердження Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України» № 93 від 08.04.1993 р./ Міністерство освіти і науки України. – Офіц. вид. – Офіційний вісник України, 1993, № 14, С. 18-27.

2. Королюк Ю. Г. Ефективність інформаційних систем: навчально-методичний посібник. Конспект лекцій. [текст] / Королюк Ю. Г., Маханець Л. Л., Барасюк Я. М. – Чернівці : ЧТЕІ КНТЕУ, 2007. – 190 с.

3. Барасюк Я.М. Основи створення інформаційних систем. Навчальний посібник. [текст] / Я. М. Барасюк, В. М. Чернов. – Чернівці : ЧТЕІ КНТЕУ, 2005. – 147 с.

 

 


Додатки

Додаток А

Договір з базою практики

 

ДОГОВІР №_

Про проведення практики студентів

Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ

 

Місто Чернівці «__» _________20__ р.

 

Ми, що нижче підписалися, з однієї сторони Чернівецький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, (надалі – навчальний заклад), в особі директора Ореховської Тетяни Миколаївни, діючого на підставі Положення про ЧТЕІ КНТЕУ (пп. 6.3, 6.4.)_____________________________________________________________

і, з іншої сторони_____________________________________________________

(назва підприємства, організації, установи)

(надалі – база практики), в особі ________________________________________

(посада)

___________________________________________________ діючого на підставі

(прізвище, ініціали)

____________________________________________________________________

(Статут підприємства, розпорядження, доручення)

уклали між собою договір:

 

1. База практики зобов’язується:

1.1. Прийняти студентів на практику згідно з календарним планом:

 

№ пор Номер і назва спеціальності Курс Вид практики К-ть студентів Термін практики (початок-кінець)
           

 

1.2. Призначити наказом кваліфікованих фахівців для безпосереднього керівництва практикою.

1.3. Створити необхідні умови для виконання студентами програм практики, не допускати використання їх на посадах та роботах, що не відповідають програмі практики та майбутньому фаху.

1.4. Забезпечити студентам умови безпечної роботи на кожному робочому місці. Проводити обов’язкові інструктажі з охорони праці: вхідний та на робочому місці.

1.5. Надати студентам-практикантам і керівникам практики від Інституту можливість користуватись лабораторіями, кабінетами, майстернями. бібліотеками, технічною та іншою документацією, необхідною для виконання програм практики.

1.6. Забезпечити облік виходів на роботу студентів-практикантів. Про всі порушення ними трудової дисципліни, внутрішнього розпорядку та про інші порушення повідомляти навчальний заклад.

Закінчення дод. А

1.7. Після закінчення практики дати характеристику на кожного студента-практиканту, в котрій відобразити якість підготовленого ним звіту тощо.

1.8. Надати студентам можливість збору інформації для курсових, дипломних чи магістерських робіт за результатами діяльності підприємства, які комерційною таємницею на підставі клопотань кафедр навчального закладу.

1.9. Додаткові умови: ____________________________________________

____________________________________________________________________

 

2. Навчальний заклад зобов’язується:

2.1. До початку практики надати базі практики для погодження програму практики, а не пізніше ніж за тиждень – список студентів, яких направляють на практику.

2.2. Призначити керівниками практики кваліфікованих викладачів.

2.3. Забезпечити додержання студентами трудової дисципліни і правил трудового розпорядку. Брати участь у розслідуванні комісією бази практики нещасних випадків, що сталися з студентами під час проходження практики.

2.4. Сплатити в установленому порядку за проведення практики студентів, за погодженням з Базою практики, згідно з кошторисом-калькуляцією.

2.5. Не розголошувати використану інформацію про діяльність підприємства, забезпечивши знищення курсових, дипломних та магістерських робіт і звітів у встановленому порядку.

2.6. Додаткові умови: ____________________________________________

____________________________________________________________________

 

Відповідальність сторін за невиконання договору.

3.1. Сторони відповідають за невиконання покладених на них обов’язків щодо організації і проведення практики згідно з законодавством про працю в Україні.

3.2. Всі суперечки, що виникають між сторонами за договором, вирішуються в установленому порядку.

3.3. Договір набуває чинності після його підписання сторонами і діє до кінця практики згідно з календарним планом.

3.4. Договір складено у двох примірниках – по одному базі практики та навчальному закладу.

3.5. Юридичні адреси сторін:

Навчального закладу 58002, Україна, Чернівці, Центральна площа, 7. Т.: 52-24-17

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

Бази практики ________________________________________________________

____________________________________________________________________

 

Підписи та печатки

Від ЧТЕІ КНТЕУ: Директор Інституту ____________ Т.М. Ореховська «__» ______________ 20__ р. Від бази практики: ________________________ ________________________ «__» ______________ 20__ р.

 

 

Додаток Б

Приклад заповнення щоденника виробничої практики

 

 

Закінчення дод. Б

Закінчення дод. Б

 

Закінчення дод. Б

 

 

Додаток В

Зразок оформлення титульної сторінки звіту

 

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Київський національний торговельно-економічний університет

Чернівецький торговельно-економічний інститут Кафедра економічної кібернетики та інформаційних систем

 

ЗВІТ

З ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ

________________________________________________________________

(назва підприємства, установи)

 

Студента____курсу______групи

фінансово-економічного факультету

денної форми навчання

спеціальності___________________

______________________________ __________ ______________

(підпис) (прізвище та ініціали)

 

 

Керівник практики

від кафедри

_________________ __________ ______________

(науковий ступінь, посада) (підпис) (прізвище та ініціали)

 

від підприємства

_________________ __________ ______________

(науковий ступінь, посада) (підпис) (прізвище та ініціали)

 

Чернівці 201_


Додаток Д

Приклади оформлення бібліографічного опису у списку джерел