Страхування транспортних засобів

Страхування транспортних засобів є поширеною підгалуззю майнового страхування. Відповідні види страхування транспортних засобів створювалися і розвивалися в міру появи і розвитку відповідних видів транспорту. Морське страхування (страхування суден і перевезених ними вантажів) є самим раннім видом транспортного страхування, воно виникло в Італії в XVI ст. Великий внесок у його розвиток зробила Великобританія (Указ про морське страхування 1601 р. і Закон про морське страхування 1906 р.). Страхування засобів залізничного транспорту почало застосовуватися в XVIII ст. Страхування засобів автотранспорту починає існування наприкінці XIX ст. і в даний час є найбільш масовим видом. Страхування повітряних суден почалося на початку XX ст. (перший страховий поліс Ллойда в Лондоні видано у 1919 р.).

Небезпеки, що супроводжують транспортну діяльність, впливають на транспортний засіб, вантаж (багаж), водіїв і пасажирів, третіх осіб. Історично страховики починали здійснювати страхування окремо транспортних засобів і перевезених вантажів (багажу), а потім водіїв (пасажирів) і відповідальності власників(перевізників) транспортного засобу за заподіяння шкоди життю, здоров'ю або майну третіх осіб (включаючи пасажирів). В Україні відповідно до державних вимог ліцензування страхової діяльності необхідно одержати окремі ліцензії на майнове страхування транспортного засобу, особисте страхування від нещасних випадків водіїв (пасажирів) і страхування відповідальності власника (перевізника).

Оскільки в практиці транспортного страхування достатньо широко застосовується комбінація видів, то в Україні це здійснюється шляхом укладання комбінованого договору страхування, що включає в різноманітних сполученнях страхування засобу транспорту і перевезеного вантажу (багажу) із вартістю транспортування (фрахту), а також страхування відповідальності власника (перевізника), страхування від нещасних випадків.

По існуючій в Україні класифікації видів страхування, що ліцензуються, виділяють такі види майнового страхування транспортних засобів:

- страхування засобів наземного транспорту (крім залізничного);

- страхування засобів залізничного транспорту;

- страхування засобів водного транспорту;

- страхування засобів повітряного транспорту.

Страхування засобів транспорту, що передбачає відшкодування збитку, нанесеного страхувальнику при ушкодженні, знищенні (загибелі) або втраті тільки самого транспортного засобу (без страхування вантажу, багажу і страхування відповідальності) у страховій практиці називається страхуванням каско (каско повітряного (водного) судна або автокаско).

Страхування транспортних засобів -один із видів автотранспортного страхування, об'єктами якого виступають механізовані й інші засоби транспорту.

Транспортне страхування представлене страхуванням транспортних засобів (“КАСКО”) і вантажів, що ними перевозяться (“КАРГО”).Страхування цих видів здійснюється як в обов'язковій та добровільній формі. До обов'язкових відноситься страхування засобів авіаційного тра­нспорту, а страхування наземного, водного транспорту і вантажів здійснюється в добровільній формі.

На страхування приймаються: автотранспортні засоби, підмети реєстрації органами МВС; автомобілі, у тому числі з причепами промислового виробництва; мотоцикли, моторолери, мотоколяски, мопеди з робочим обсягом двигуна не менше 49,8 см3; водяний транспорт, що підлягає реєстрації спеціальними органами; вітрильні, моторні човни (крім надувних); моторні, вітрильні, моторно-вітрильні катера і яхти.

Основний договір страхування транспортного засобу укладається терміном на один рік або від 2 до 11 місяців, додатковий - на термін, що залишився до кінця дії основного договору.

Страхування проводиться від:

1) викрадення транспортного засобу - по його вартості (з урахуванням зносу);

2)знищення транспортного засобу - по вартості (з урахуванням зносу) за відрахуванням вартості залишків, придатних для подальшого використання;

3) ушкодження транспортних засобів - по вартості ремонту в такому порядку: вартість нових частин, деталей зменшується відповідно відсотку зносу, зазначеному в договорі страхування. До отриманої суми додається вартість ремонтних робіт, а потім відраховується вартість залишків, придатних для подальшого використання, переоцінених по відсотку зносу і ступеню їхнього знецінювання.

У суму збитку включається також витрата по порятунку транспортного засобу (у т. ч. порятунок людей), по транспортуванню до найближчого ремонтного пункту або постійного місця проживання страхувальника.

У страхуванні автотранспорту використовується комбіноване страхування - страхується не тільки транспортний засіб, але і відповідальність автовласника, а також багаж і додаткове устаткування.

Даний вид страхування здійснюється в двох варіантах:

1) із повним відшкодуванням збитку і сплатою платежу по тарифі;

2) із власною участю страхувальника у відшкодуванні збитку (франшизою) на визначену суму і сплатою платежу по тарифі.

Повне страхування (від усіх ризиків) - найбільше широке страхове покриття, що передбачає відшкодування страхувальнику збитків, викликаних втратою або ушкодженням застрахованого транспортного засобу, фізичними травмами людей і ушкодженням майна третьої сторони.

Транзитне страхування укладається на термін до 30 днів для забезпечення страхового захисту на час перегону транспортного засобу до місця призначення.

Страхування морських судів - вид морського страхування, що забезпечує страховий захист судовласників і інших осіб, що мають відношення до експлуатації судів, у випадку нанесення збитку, загибелі або іншого збитку їхнім майновим інтересам у зв'язку з експлуатацією судів.

Даний вид страхування майнових інтересів базується на таких принципах:

1) наявність майнового інтересу;

2) найвищий ступінь довіри сторін (клієнт зобов'язаний повідомити страховику всю інформацію про застрахований об'єкт, що дозволяє встановити конкурентоспроможні умови страхування);

3) наявність причинно-слідчого зв'язку збитку і події, яка визвала його;

4) виплата відшкодування в розмірі реального збитку;

5) суброгація - виплатив страхове відшкодування, страховик одержує усі права клієнта і вживає заходів до відшкодування збитку з третіх винних осіб.

Обсяг страхової відповідальності поширюється на збитки судновласників, які пов'язані:

1) із фізичною загибеллю, ушкодженням і поломками корпуса, машин або устаткуванням судна, в результаті шторму, затоплення і перевороту судна, торкання інших судів, пожежі, вибуху, крадіжки з боку сторонніх осіб та інше.

2) із виникненням відповідальності перед третіми особами в результаті шкоди, заподіяної іншому судну або його майну, загальної аварії, рятувальних робіт.

3) із витратами судновласників по зменшенню розміру збитку в результаті загальної аварії, що підлягають розподілу між судном, вантажем пропорційно їхньої вартості, а також витрат, пов'язаних із запобіганням небезпеки, наприклад, змушений захід у порт-сховище, частини вантажу для зняття судна з мілини.

Ставка страхової премії при страхуванні морських судів виражається у відсотках від страхової суми за договором і залежить від розмірів і віку судна. Розмір ставки страхової премії обернено пропорційний розміру франшизи, рівень якої в різних країнах різноманітні і залежать від вартості і типу судна (на українському ринку франшизи низькі - 5 тис. $ по кожному страховому випадку, на англійському - 50 тис. $).

Страхування повітряних судів - вид авіаційного страхування, який включає страхування різноманітних видів відповідальності експлуатантів повітряних судів, власників (операторів) аеропортів і ангарів, виробників літальних апаратів і ін. продукції авіаційно-промислового комплексу і галузей, пов'язаних з авіацією.

Суб'єктами страхування повітряних судів є комерційні авіаперевізники і експлуатанти, що займаються багатьма видами повітряних робіт, аероклуби, авіазаводи, різноманітні організації, фірми, що займаються продажем і перепродажем авіатехніки, часткові власники повітряних судів.

Об'єктом страхування є майновий інтерес страхувальника, пов'язаний із цілістю повітряних судів його корпуса, включаючи крила і хвостову частину, шасі, електричні, гідравлічну, навігаційну системи, і радіоустаткування, встановленого усередині або на корпусі повітряного судна.

У практику найбільше поширені комбіновані поліси по страхуванню повітряних судів, у яких включається умови:

1) продажі повітряного судна (повітряне судно рахується зниклим без звістки і страхового відшкодування виплачується, якщо про нього після зльоту немає звістки протягом 15 днів і більш);

2) змушеної посадки і витрати по порятунку повітряного судна, у зв'язку з форс-мажорними обставинами і неможливості зльоту з місця посадки - відшкодовуються витрати по забезпеченню зльоту повітряного судна;

3) вартості ремонту ушкодженого повітряного судна (обмовляються умови і межі відшкодування витрат, якщо визнане, що ушкодження мало місце внаслідок страхового випадку);

4) установлення повної загибелі повітряного судна;

5) право на абандон (відмова страхувальника на користь страховика від своїх прав на застраховане майно з метою одержання страхового відшкодування в розмірі страхової суми).

Страхова сума страхування повітряного судна встановлюється в розмірі, яка не перевищує дійсної вартості судна на момент укладення договору страхування.

У випадку оренди, лізингу, придбання повітряних судів у кредит, в умови страхового договору включаються обмовки, що захищають інтереси сторін - учасників відповідних правовідносин (орендних, кредитних).

Страхування засобів авіаційного транспорту здійснюється на підставі Порядку і правил обов'язкового авіаційного страхування цивільної авіа­ції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1535 від 12 жовтня 2003 року. Цим документом передбачено здійснення 5 ви­дів обов'язкових страхувань, з числа котрих до майнових видів відносить­ся страхування повітряних суден.

Страхувальником виступає власник або експлуатант повітряного судна. Страховими ризиками є повна загибель судна або пошкодження окремих його частин, систем та елементів конструкції. Повною загибеллю вважаєть­ся:

– повна втрата судном здатності виконувати політ у зв'язку з руйнуванням основних елементів несучих конструкцій або у разі технічної неможливості або економічної недоцільності виконати його ремонт;

– втрата судна у зв'язку з вимушеною посадкою на місцевість, не придатну для зльоту судна або економічною недоцільністю його евакуації;

– зникнення безвісти судна, яке здій­снювало плановий політ, не прибуло до пункту призначення і заходи щодо його розшуку протягом 60 діб не дали результатів або розшук офіційно при­пинено до закінчення зазначеного терміну.

Страхова сума за договором не повинна бути меншою, ніж балансова вартість судна. Страхові тарифи вста­новлюються у відсотках до страхової суми і максимально становлять:

− для суден з максимальною злітною масою до 15 000 кг – не більше 8 відсотків;

− для суден з максимальною злітною масою від 15 001 кг і більше – не більше 6 відсотків;

− для вертольотів – не більше 10 відсотків.

Страховий платіж визначається стандартно.

Збиток визначається на підставі технічного акту огляду судна після його пошкодження та документів, які обґрунтовують суми витрат на ремонт, а в разі загибелі – акт списання повітряного судна. Страхове відшкодування виплачується в розмірі вартості ремонту або в розмірі страхової суми.