рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ

СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ - раздел Философия, Полтавський Університет ...

ПОЛТАВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ

СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ

 

КАФЕДРА ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ

 

В.В. ПОХИЛЮК

Т.П. БОНДАР

Н.М.КРАУС

 

ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНИХ ТЕОРІЙ

Методичні рекомендації для проведення

Семінарських занять студентів.

спеціальностей:

6.030601 –“ Менеджмент організацій”

6.030601. –“ Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності”

 

 

Підлягає поверненню

до університету

Примірник №_______

ПОЛТАВА 2004

Автори: Похилюк В.В., к.е.н. доц. кафедри економічної теорії Полтавського університету споживчої кооперації України Бондар Т.П., к.е.н. доц. кафедри економічної теорії Полтавського університету… Краус Н.М., асистент кафедри економічної теорії Полтавського університету споживчої кооперації України

ВСТУП

 

Програму вивчення нормативної дисципліни «Основи економічних теорій» складено відповідно до місця та значення дисципліни за структурно-логічною схемою, передбаченою освітньо-професійною програмою бакалаврату з напряму підготовки 7.0502 «Менеджмент". Вона охоплює всі змістові модулі, визначені анотацією для мінімальної кількості годин, передбачених стандартом.

Предметом вивчення «Основ економічних теорій» є закономірності розвитку економічних систем, економічні закони та принципи їх функціонування, дії людей, спрямовані на ефективне господарювання за умов обмежених економічних і природних ресурсів, особливості ринкових перетворень економіки України, сучасні процеси глобалізації економічного життя суспільства.

Міждисциплінарні зв'язки: вихідна, передує вивченню дисциплін “Макроекономіка”, “Мікроекономіка”.

 

 

1. МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ “ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНИХ ТЕОРІЙ”

 

Основною метою викладання курсу “Основи економічних теорій” є формування у майбутніх менеджерів глибоких економічних знань, логіки сучасного економічного мислення і економічної культури, адекватних умовам переходу країни до ринкових відносин, навчання студентів базовим методам аналізу економічних процесів, вмінню приймати обгрунтовані рішення з приводу економічних проблем, пов'язаних з їх майбутньою професійною діяльністю.

Основними завданнями дисципліни “Основи економічних теорій” є:

· пізнання економічної теорії як науки, її предмету, методів та функцій;

· розкриття основного змісту сучасних шкіл економічної теорії;

· аналіз закономірностей розвитку ринкової економіки як основи функціонування різних сучасних господарських систем;

· характеристика основних рис та особливостей розвитку перехідних економік;

· розкриття закономірностей суспільного відтворення, економічного зростання та циклічних коливань в економіці;

· сучасні процеси глобалізації світогосподарських зв'язків та
шляхи вирішення загально цивілізаційних проблем людства.

Логіка і структура дисципліни “Основи економічних теорій” передбачені цією програмою, методи її вивчення дають можливість студентам засвоїти необхідний обсяг науково-теоретичних знань, що обумовить можливість цілісного сприйняття процесу функціонування сучасної економіки на національному і загальносвітовому рівнях і набути норм грамотної економічної поведінки.

 


ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН КУРСУ

ПРОГРАМА КУРСУ

РОЗДІЛ 1 . Вступ до економічної теорії

Тема 1. Предмет і функції економічної теорії

 

Зародження економічних знань. Становлення і основні етапи розвитку економічної теорії як науки.

Сучасні напрямки, школи і течії економічної теорії. Розвиток економічної думки в Україні.

Предмет дослідження в економічній теорії. Різні підходи до його визначення і аналізу різними школами. Складові частини сучасної економічної теорії. Позитивна та нормативна економічна теорія.

Економічне мислення, його види та роль у розумінні економічного життя суспільства.

Економічні категорії, закони і принципи. Система економічних законів. Пізнання та використання економічних законів. Методологічні аспекти механізму дії і використання економічних законів людьми.

Функції економічної теорії. Місце економічної теорії в системі конкретно-економічних наук.

Економічна теорія - наукова основа економічної політики держави. Взаємозв'язок економічної теорії, економічної політики та господарської практики.

Тема 2. Основні методи пізнання соціально-економічних процесів

Специфіка соціально-економічних досліджень. Мікроекономічний та макроекономічний рівні досліджень. Емпіричні та теоретичні методи.

Метод абстракції. Єдність абстрактного і конкретного. Сходження від абстрактного до конкретного.

Методи аналізу та синтезу. Математичні і статистичні методи та поєднання кількісного і якісного аналізу. Системність та єдність логічного і історичного аналізу.

Методи індукції і дедукції.

Методи економіко-математичного гіпотетичного моделювання та графічних зображень.

РОЗДІЛ 2. Загальні засади соціально-економічного розвитку суспільства

Тема 3. Економічні потреби суспільства. Економічні інтереси

Виробництво як визначальний фактор потреб суспільства та їх розвитку.

Суперечність між суспільними потребами і економічними ресурсами суспільства. Вибір альтернатив ефективного використання обмежених ресурсів та виробничих можливостей.

Економічні потреби суспільства, їх суть і структура. Корисність продукту. Економічний закон зростання потреб. Формування потреб.

Економічні інтереси, їх сутність та суб'єкти. Взаємозв'язок інтересів і потреб. Єдність і протиріччя інтересів економічних суб'єктів та шляхи їх розв'язання.

Економічні потреби та інтереси - рушійна сила соціально-економічного розвитку.

 

Тема 4. Економічна система суспільства. Відносини власності

Формаційний та цивілізаційний підходи до процесів суспільного розвитку. Об'єктивні основи розвитку людської цивілізації. Етапи розвитку та гуманістична спрямованість цивілізаційного процесу.

Економічна система, її сутність та структурні елементи. Продуктивні сили як матеріальна основа економічної системи.

Економічні відносини як суспільна форма і спосіб організації економічної системи. Типи і еволюція економічних систем.

Власність як економічна категорія. Місце та роль власності в економічній системі.

Власність та право власності. Суб'єкти та об'єкти власності. Нові об'єкти власності.

Види і форми власності та форми господарювання. Плюралізм форм власності в ринковій економіці.

Людина в економічній системі як виробник, суб'єкт виробничих відносин, кінцева мета суспільного виробництва.

Тема 5. Форми організації суспільного виробництва та їх еволюція

Прості моменти процесу праці. Зміст і структура виробництва. Матеріальне і нематеріальне виробництво. Основні фактори суспільного виробництва та їх взаємозв'язок. Виробнича… Ефективність виробництва , її економічні та соціальні показники.

Тема 6. Теорія грошей

Гроші як субстанціональна категорія ринкового господарства та розвинута форма товарних відносин. Концепції виникнення та суті грошей. Специфіка вартості грошей.

Функції грошей та їх еволюція. Гроші та ціна.

Грошовий обіг і його закони. Грошова маса, її структура та агреговані показники. Грошовий ринок. Пропозиція та попит на гроші. Рівновага грошової та товарної мас. Модель І.Фішсра.

Грошова система, її основні елементи та типи. Еволюція грошових систем. Види та природа сучасних грошей. Створення грошової системи в Україні.

Суть, причини та види інфляції. Стагфляція. Соціально-економічні наслідки інфляції. Антиінфляційна державна політика.

РОЗДІЛ 3. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ

Тема 7. Ринкова економіка: суть, функції і структура.

Суб'єкти ринкової економіки

Сучасний ринок, його сутність, види і структура. Соціально-економічні фактори і основні структурні елементи товарного ринку. Ринки предметів… Функції ринку: відтворювальна, регулююча, стимулююча та контролююча. Ринок як… Основні суб'єкти ринкової економіки. Домогосподарства і сім'я як суб'єкти ринкової економіки, їх цілі, функції та…

Тема 8. Капітал як економічна категорія і фактор виробництва. Оборот капіталу

Сутність капіталу. Його матеріально-речовий зміст та соціально-економічна форма. Теорії капіталу та їх сучасне трактування.

Первісне нагромадження капіталу — початковий фактор формування ринкового підприємництва. Особливості сучасного нагромадження капіталу в Україні.

Капітал і витрати виробництва. Концепції витрат виробництва. Види витрат виробництва та особливості їх динаміки. Прибуток (дохід) на капітал і фактори, що його визначають. Маса і норма прибутку.

Промисловий капітал та його кругообіг. Стадії кругообігу і функціональні форми промислового капіталу.

Оборот капіталу, його сутність. Співвідношення категорій кругообіг і оборот капіталу. Швидкість обороту капіталу. Основний і оборотний капітал. Час обороту капіталу та його складові частини.

Амортизація та відтворення основного капіталу. Фізичний та моральний знос основного капіталу. Амортизаційний фонд як одне з джерел відтворення основного капіталу.

Тема 9. Інфраструктура ринку і капітал сфери обігу

Природа і генезис торговельного капіталу. Торговельний капітал як відокремлена частина промислового капіталу. Особливості сфери функціонування… Генезис, природа і джерела позичкового капіталу. Позичковий процент. Норма… Акціонерно-корпоративний капітал. Цінні папери акціонерних товариств. Формування акціонерного капіталу і акціонерних…

Тема 10. Монополій та конкуренція в ринковій економіці

Конкуренція і монополізм як основоположні атрибути ринкової економіки. Сутність і генезис економічної конкуренції. Конкуренція - антипод монополізму. Всеохоплюючий характер конкуренції. Економічний закон конкуренції.

Сутність, витоки та види монополії. Організаційні форми монополістичних структур.

Види конкуренції. Досконала, або вільна і недосконала конкуренція. Типи ринків недосконалої конкуренції: чиста монополія, монополістична конкуренція, олігополія. Цінова та нецінова конкуренція. Монопольні ціни.

Галузеві олігополістичні ринкові ситуації. Основні риси олігополістичної конкуренції. Неціновий характер і основні засоби олігополістичної конкуренції.

Монопольна влада. Недоліки надмірної монополізації економіки. Антимонопольна політика і антимонопольне законодавство. Антимонопольна політика в Україні.

Тема 11. Ринкові відносини в аграрному секторі економіки

Аграрні відносини, їх зміст та особливості. Суб’єкти аграрних відносин.

Земля як економічна категорія і фактор виробництва.

Форми власності на землю і форми господарювання в сільському господарстві. Фермерські господарства. Кооперативні господарства. Державні господарства. Змішані господарства.

Рентні відносини. Сутність земельної ренти, її види та механізм створення. Розподіл і використання peнтного доходу. Орендна плата і її структура. Земельний податок.

Ринок землі. Попит і пропозиція на землю. Ціна землі.

Агропромислова інтеграція і агропромисловий комплекс. Сучасні проблеми реформування та піднесення сільського господарства в Україні. Державна політика регулювання та підтримки сільськогосподарського виробництва.

РОЗДІЛ 4. ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ ТА ЕКОНОМІЧНА ПОЛІТИКА

Тема 12. Економічна теорія - наукова основа економічної політики держави

Сутність і цілі економічної політики. Взаємозв'язок еконо­мічної теорії і економічної політики. Кейнсіанська, неоліберальна та монетаристська концепції макроекономічної політики.

Національно-економічні інтереси - вихідний пункт визначення національної економічної політики.

Моделі ринку і економічної політики. Американська, або ліберальна, модель ринку. Німецька, або неоліберальна, модель ринку. Англійська, або європейсько-кейнсіанська, модель ринку. Моделі ринку в нових індустріальних країнах, що розвиваються.

Тема 13. Держава та її економічні функції в ринковій економці

Держава як суб'єкт економічної системи. Теоретичні погляди на роль держави в економіці та їх еволюція. Кейнсіанська і неокласична моделі регулювання економіки.

Економічні функції держави. Місце і роль держави в командній економіці. Економічні функції держави в сучасній ринковій еконо­міці. Система цілей державного макроекономічного регулювання.

Форми, методи та інструменти регулювання економіки. Правові, економічні та адміністративні методи. Прямі та непрямі методи. Фінансово-кредитне регулювання економіки. Бюджетно-податкова система як інструмент економічної політики держави.

Державний сектор та державне підприємництво як спосіб реалізації економічних функцій держави.

Тема 14. Фінансово-кредитна система

Сутність і структура державного бюджету. Державний бюджет та позабюджетні фонди. Місцеві бюджети. Бюджетна та податкова системи. Сутність і… Державні витрати та дефіцит бюджету. Джерела покриття бюджетного дефіциту.… Кредитна система. Суть та функції кредиту. Основні форми кредиту. Банківський кредит. Роль кредиту в сучасній ринковій…

РОЗДІЛ 5. СУСПІЛЬНЕ ВІДТВОРЕННЯ ТА ЕКОНОМІЧНЕ ЗРОСТАННЯ

Тема 15. Економічне відтворення та економічне зростання.

Циклічні коливання в економіці

Сутність і багатогранність процесу суспільного відтворення. Суспільний продукт та закономірності його розширеного відтворення. Відтворення елементів економічної системи.

Економічне зростання: сутність, типи і фактори. Основні моделі економічного зростання: кейнсіанська, неокласична, Домара-Харрода.

Фактори економічного зростання. Науково-технічна революція та її роль в економічному зростанні. Заощадження та нагромадження. Інвестиції - ключова ланка перетворення структури народного господарства та передумов економічного зростання.

Циклічність економічного розвитку. Основні характеристики циклів. Економічні і структурні кризи. Малі і середні цикли. Довгі хвилі Н.Д. Кондратьева. Державне антикризове регулювання економіки.

Тема 16. Доходи, їх джерела та розподіл. Зайнятість і відтворення робочої сили в перехідній економіці

Сутність та механізм розподілу доходів. Функціональний та персональний розподіл доходів. Форми розподілу доходів за трудові результати та економічну… Сімейні доходи, їх структура та використання. Заощадження як необхідний… Соціальні аспекти економічних відносин. Рівень та якість життя населення. Прожитковий мінімум. Бідність і процеси…

Тема 17. Інтернаціоналізація господарського життя і світовий ринок

Міжнародний поділ праці та інтернаціоналізація економіки як основа формування світового господарства. Транснаціональні корпорації і розвиток… Міжнародна економічна інтеграція та її організаційні форми. Світова торгівля: сутність та структура. Всесвітній ринок товарів і послуг. Сучасні тенденції розвитку світової…

Тема 18. Глобалізація світогосподарських зв’язків та

Загальноцивілізаційні проблеми людства

Сучасна глобалізація світогосподарських зв'язків і виникнення загально цивілізаційних проблем людства. Природа і види глобальних проблем сучасності та їх класифікація.

Паливно-енергетична та сировинна проблеми. Демографічні проблеми світу і шляхи її вирішення.

Засвоєння Світового океану і Космосу.

Проблема і шляхи скорочення зон зубожіння, голоду і хвороб у світі. Масштаби загрози і шляхи вирішення екологічних проблем.

Національні і глобальні проблеми роззброєння та демілітаризації економіки.

Взаємопов'язаний характер, економічні основи та шляхи вирішення глобальних проблем людства. Необхідність і форми міжнародного співробітництва у вирішенні глобальних економічних проблем.

РОЗДІЛ 7. ПЕРЕХІДНА ЕКОНОМІКА

Тема 19. Закономірності та особливості розвитку перехідних економік

Закономірності і сутність еволюційного переходу економічної системи до її наступного типу. Перехідні економічні системи, їх зміст та основні риси.… Криза та розпад командно-адміністративної системи і необхідність переходу… Основні напрямки формування сучасних ринкових відносин. Становлення і розвиток підприємництва та конкурентного…

Тема 20. Підприємство (фірма) в перехідній економіці

Підприємство, фірма як основна мікроекономічна ланка країни та головна сфера ринкової трансформації її економіки. Стан підприємства в перехідній економіці. Вплив макроекономічної політики на підприємства, фірми.

Типи приватизованих підприємств в перехідній економіці. Структура капіталу приватизованих підприємств. Основні групи інвесторів та їх інтереси. Участь держави в управлінні підприємствами. Основні моделі управління.

Реструктуризація підприємств в умовах переходу до ринку. Організаційна реструктуризація. Фінансова реструктуризація.

Інфраструктура професійної підтримки підприємств, фірм. Консультування щодо управління (менеджмент-консалтинг). Аудит і бухгалтерське консультування. Юридичне консультування. Консультування з питань організації виробництва і реалізації та з інших питань.

Тема 21. Теоретичні аспекти ринкової трансформації економіки України

Інституціональні перетворення в Україні. Роздержавлення і приватизація - основа ринкових перетворень відносин власності… Демонополізація та формування конкурентного середовища.

ЧАСТИНА І. ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

 

ТЕМА 1. ПРЕДМЕТ І ФУНКЦІЇ ЕКОНОМІЧНОЇ

ТЕОРІІ.

 

Семінарське заняття № 1

 

Питання для обговорення

 

1. Становлення і основні етапи розвитку економічної теорії, як науки.

2. Складові частини сучасної економічної теорії. Позитивна та нормативна економічна теорія.

3. Економічне мислення, його види та роль у розумінні економічного життя суспільства.

4. Система економічних законів, процес їх пізнання та використання.

5. Функції економічної теорії. Економічна теорія та її місце в системі економічних наук .

6. Економічна політика держави та її взаємозв¢язок з економічною теорією. Господарська практика.

 

Терміни та категорії

Економіка, макроекономіка, мікроекономіка, мезоекономіка, мегаекономіка, суспільне виробництво, праця, предмети праці, засоби праці, засоби виробництва, виробничі ресурси, суспільна праця, економічна теорія, позитивна економіка, нормативна економіка, економічне мислення, економічні категорії, економічні закони, система економічних законів, політична економія, меркантилізм, класична політична економія, монетаризм, неокласична школа, фізіократи, маржиналізм, кейнсіанство, неокейнсіанство, економічні відносини, предмет економіксу.

 

Теми рефератів

1. Трактовка предмету економічної теорії різними школами економістів.

2. Спільність та відмінність економічної теорії, економіки, політичної економії.

3. Спільність та відмінність у поглядах класиків, неокласиків і представників та інституціоналізму на предмет економічної теорії.

4. Економічна суть меркантилізму, як однієї із перших економічних шкіл та історичний шлях його розвитку.

5. Розвиток вітчизняної політичної економії.

6. Відомі українські економісти та їх наукові погляди.

7. Філософські основи економічної теорії.

 

Проблемні питання

1. Що собою являє економічна людина ?

2. Як визначити раціональну економічну поведінку ?

3. В чому спільність та відмінність нормативної та позитивної економіки ?

4. Який взаємозв¢язок між працею та виробництвом ?


Література

 

П.2 с.5-37 , П.50 с. 4-34, П.68 с. 7-38, П.3 с.6-28, П.51 с. 5-58, П.69 с. 5-57, П.9 с.3-18, П.52 с. 29-86, П.72 с. 5-35, П.25 с. 13-21, П.53 с. 6-14, П.73 с. 2-14

 

ТЕМА 2. ОСНОВНІ МЕТОДИ ПІЗНАННЯ

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ

 

Семінарське заняття № 1

 

Питання для обговорення

1. Основні методи дослідження соціально – економічних явищ та послідовність їх використання.

2. Мікроекономічний та макроекономічний рівні дослідження. Емпіричні та теоретичні методи.

3. Сходження від абстрактного до конкретного, метод абстракції.

4. Математичні і статистичні методи та поєднання кількісного і якісного аналізу, методи аналізу та синтезу.

Терміни та категорії

Дослідження, мікроаналіз, макроаналіз, методи дослідження: теоретичний, емпіричний, абстракції, індукції, дедукції, абстракції, аналізу, синтезу, математичний, статистичний, кількісного і якісного аналізу, історичного та логічного аналізу, економіко – математичного, гіпотетичного моделювання, графічних зображень.

 

Теми рефератів

1. Наукові абстракції і економічні категорії

2. Наукові гіпотези і їх перевірка в економічному експерименті .

3. Економічне мислення : роль і місце в структурі суспільної свідомості .

4. Логічні допущення і помилки в науковому економічному аналізі .

5. Структура економічних цілей і їх взаємозв¢язок .

 

Проблемні питання

1. Які відомі нетрадиційні методи дослідження економічної теорії ?

2. Чи існують причинно – наслідкові зв¢язки в економіці ?

3. Яке місце економічних протиріч в соціально – економічному розвитку ?

4. Яким шляхом долаються протиріччя економічних цілей?

 

Література

П.3 с. 6-28, П.50 с. 4-34, П.55 с. 5-57, П.9 с. 3-18, П.51 с. 5-58, П.69 с. 5-55, П.29 с. 44-53, П.52 с. 29-86, П.76 с. 5-49.

РОЗДІЛ 2. ЗАГАЛЬНІ ЗАСАДИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ СУСПІЛЬСТВА.

ТЕМА 3. ЕКОНОМІЧНІ ПОТРЕБИ СУСПІЛЬСТВА. ЕКОНОМІЧНІ ІНТЕРЕСИ.

Семінарське заняття № 2

 

Питання для обговорення

1. Виробництво як визначальний фактор потреб суспільства та їх розвитку.

2. Економічні потреби суспільства, їх суть і структура і процес формування. Економічний закон зростання потреб.

3. Економічні інтереси та їх взаємозв¢язок із потребами. Єдність і протиріччя економічних інтересів.

Терміни та категорії

Виробництво, розподіл, обмін, споживання, суспільство, потреби, суспільні потреби, економічні ресурси, виробничі можливості, соціально-економічні відносини, організаційно-економічні відносини, економічні виробничі відносини, продуктивні сили, засоби праці, предмет праці, соціальна ефективність виробництва, економічна ефективність виробництва, чистий продукт, чистий експорт, національний доход.

Теми рефератів

1. Рідкість благ і проблеми розширення виробництва .

Стабільність виробництва і його вплив на задоволення економічних проблем .

2. Економічні інтереси особистості та процес їх розв¢язання через задоволення потреб.

3. Особисті, групові та суспільні інтереси, їх діалектика та протиріччя.

Проблемні питання

1. Які причини існування суперечностей між суспільними потребами і економічними ресурсами суспільства та які шляхи їх розв¢язання ?

2. Як співставляються дійсні та абсолютні потреби ?

3. Які шляхи поєднання інтересів особи, колективу, суспільства ?

4. Яким чином економічні потреби гальмують або сприяють економічному розвитку суспільства ?

 

Література

П.9 с. 30-35, П.46 с. 6-17, П.69 с. 92-99, П.25 с. 57-69, П.59 с. 74-85, П.70 с. 146-150

ТЕМА 4. ЕКОНОМІЧНА СИСТЕМА СУСПІЛЬСТВА

Семінарське заняття № 3

 

Питання для обговорення

1. Економічна система, її сутність та структурні елементи. Продуктивні сили суспільства.

2. Типи та еволюція економічних систем. Економічні відносини, як суспільна форма організації економічної системи.

3. Власність як економічна категорія, право власності, суб¢єкти та об¢єкти власності.

4. Види і форми власності та форми господарювання.

Терміни та категорії

Суспільний розвиток, формаційний підхід, цивілізаційний підхід, цивілізація, гуманізм, економічна система, елемент системи, продуктивні сили, економічні відносини, типи систем, власність, право власності, суб¢єкт власності, об¢єкт, вид власності, форма власності, економічна політика, виробничі відносини, соціально-економічні відносини, конкретно економічні відносини, кореляція.

Теми рефератів

1. Деформація форм власності в різних економічних системах .

2. Роль і значення державної форми власності в ринковій системі господарства .

3. Значення принципів приватної власності і свободи підприємництва для ринкового господарства .

4. Людина в економічній системі, як виробник, суб¢єкт виробничих відносин, кінцева мета суспільного виробництва.

5. Переваги і недоліки різних форм приватизаційного процесу в Україні.

 

Проблемні питання

1. Чи варто проводити приватизацію, коли в інших країнах проводиться націоналізація?

2. Яким чином пов¢язані між собою відносини господарської поведінки і відносини власності?

3. В чому полягає суть оптимізації структур форм власності в умовах перехідної економіки?

4. Чому кожна країна що входить до певної економічної системи, має свою окрему модель? Що окреслює модель системи?

 

Література

 

П.2 с. 17-21, П.50 с. 199-203, П.59 с. 52-68, П.3 с. 59-84, П.51 с. 244-252, П.69 с. 79-89, П.9 с. 53-79, с. 446-459, П.79 с.10-15, П.34 с. 67-75, П.56 с. 45-75

ТЕМА 5. ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ СУСПІЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

 

Семінарське заняття № 4

 

Питання для обговорення

1. Суспільне виробництво і відтворення, зміст і структура виробництва .

2. Ефективність виробництва, її економічні та соціальні показники. Виробнича функція та крива виробничих можливостей.

3. Загальні форми організації суспільного виробництва : натуральне і товарне, їх суть та основні риси.

4. Теорії формування вартості товарів та послуг. Вартість, споживна вартість та цінність товару, закон вартості.

 

Терміни та категорії

Виробництво, праця, процес праці, відтворення, розширене відтворення, матеріальне виробництво, нематеріальне виробництво, фактори виробництва, виробнича функція, виробничі можливості, ефективність виробництва, натуральне виробництво, конкретна праця, абстрактна праця, ціна, трудова теорія вартості, продуктивність праці, інтенсивність праці, проста праця, складна праця, закон вартості, витрати виробництва.

 

Теми рефератів

1. Становлення та розвиток товарного господарства в Україні .

2. Натуральне господарство та причини його стійкості в Україні

3. Ефективність виробництва та шляхи його підвищення в умовах перехідної економіки.

4. Альтернативні теорії формування вартості.

 

Проблемні питання

1. Чому процес виробництва має досить негативний характер та розширюючи масштаби?

2. Яким чином можна визначити ефективність послуг?

3. Які принципи живучості натурального виробництва?

4. Чи є в товарному виробництві процес створення продукту для власного споживання?

5. Чи є продукт товаром, коли його видали робітнику у вигляді натуральної оплати за працю?

Література

 

П.2 с. 43-56, П.51 с. 133-136, П.69 с. 104-122, П.3 с. 33-52, с. 257-264, П.79 с. 19-21, П.9 с. 79-94, П.44 с. 138-143, с. 334-340, П.33 с. 45-52, П.50 с. 278, П.56 с. 21-39

 

ТЕМА 6. ТЕОРІЯ ГРОШЕЙ

Семінарське заняття № 5

 

Питання для обговорення

1. Гроші як субстанціональна категорія ринкового господарства та розвинута форма товарних відносин.

2. Концепції виникнення грошей. Функції грошей. Гроші та ціна.

3. Грошовий обіг та його закони. Рівновага грошової та товарної мас. Модель І.Фішера.

4. Грошова система, її основні типи. Інфляція та її соціально–економічні наслідки.

Терміни та категорії

Гроші, вартість грошей, функції грошей, ціна, грошовий обіг, грошова маса, грошові агрегати, грошовий ринок, пропозиція грошей, попит на гроші, ринкова рівновага, модель І.Фішера, грошова система, інфляція, дефляція, стагфляція, антиінфляційна політика, монетаризм, металістична теорія грошей, номіналістична теорія грошей, кількісна теорія грошей, інфляція, валюта, конвертована валюта, курс валюти, грошова реформа, гіперінфляція, галопуюча інфляція.

 

Теми рефератів

1. Інфляція, причини виникнення і методи боротьби з нею.

2. Особливості товарно – грошових відносин в умовах азіатського, античного і феодального способів виробництва.

3. Гроші і бартер в сучасній економіці: природа використання .

4. Аналіз законів грошового обігу, сформульованих К.Марксом та І.Фішером.

5. Електронні гроші та форми їх використання.

 

Проблемні питання

1. Що заміняє гроші в процесі обміну в умовах натурального господарства?

2. В чому основна відмінність концепцій грошей?

3. З яких причин купоно–карбованець не став грошовою одиницею в Україні?

4. Які складові елементи грошової системи дестабілізують грошовий обіг та породжують інфляцію?

5. В яких випадках впроваджується антиінфляційна політика?

Література

П.2 с. 128-146, П.47 с. 252-257, П.69 с. 195-224, с. 512-519, с. 326-341, П.72 с. 195-224, П.3 с. 146-164, П.49 с. 20-29, с. 269-274, П.4 с. 144-148, П.50 с. 103-128, с. 335-349, П.5 с. 110-152, П.52 с. 585-632, П.73 с. 399-466

РОЗДІЛ 3. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ

 

ТЕМА 7. РИНКОВА ЕКОНОМІКА: СУТЬ, ФУНКЦІЇ, СТРУКТУРА. СУБЄКТИ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ.

 

Семінарське заняття № 6

 

Питання для обговорення

 

1. Теоретичні погляди на процес становлення ринкових відносин. Об’єктивні передумови виникнення ринку.

2. Сучасний ринок: сутність, види, структура. Функції ринку.

3. Об’єкти та суб’єкти ринкової економіки. Підприємства, їх цілі, функції, правові та організаційні форми. Держава і ринок.

4. Закон попиту і пропозиції. Еластичність попиту та пропозиції.

 

Основні терміни і поняття

 

Ринок, товарне виробництво, ринкове господарство, тип ринку, вид ринку, структура ринку, ринок предметів споживання і послуг, ри­нок засобів виробництва, ринок науково – технічних розробок та інформації, організаційна форма підприємства, правова форма підприємства, господарські товариства, посередник ринку, держава, “невидима рука’’, попит, пропозиція, еластичність попиту і пропозиції, рівновага, ціна рівноваги, загальна рівновага, конкуренція, монополістична конкуренція, олігопольна конкуренція, чиста конкуренція, міжгалузева конкуренція, внутрігалузева конкуренція, монополія, картель, синдикат, трест, концерн, конгломерат, антимонопольна практика, ринок товарів і послуг, ринок капіталів, ринок цінних паперів.

Теми рефератів

 

1. Еластичність попиту і пропозиції, фактори, що впливають на еластичність попиту і пропозиції. Функція Енгеля.

2. Еластичність попиту і конкуренція виробників.

3. Практичне значення еластичного попиту.

4. Історичний процес пізнання ринку як економічного явища.

5. Основні риси вільного ринку.

6. Повна і достатня економічна свобода в умовах ринку.

7. Деформація ринку в умовах командно – адміністративної системи.

8. Дефіцитний ринок: причини функціонування і наслідки.

 

Проблемні питання

1. Які економічні стосунки в суспільстві сприяли формуванню ринкових відносин?

2. Чи є принципові відмінності між сучасним ринком і ринком на стадії формування?

3. Чому домогосподарства являються основними суб’єктами ринкових відносин?

4. Яким чином і чи взагалі можливо уникнути в процесі ринкових відносин послуг ринкових посередників?

5. Яким чином держава поєднує свою подвійну роль в ринковій економіці?

 

Література:

П.2 с. 147-184, П.50 с. 129-170, П.68 с. 76-107, П.3 с. 165-203, П.52 с. 87-156, П.69 с. 326-352, П.4 с. 34-38, П.53 с. 24-29, с. 415-458, П.5 с. 5-16, с. 178-186, П.71 с. 290-318, с. 35-109, П.55 с. 58-72, П.76 с. 60-72

 

ТЕМА 8. КАПІТАЛ, ЯК ЕКОНОМІЧНА КАТЕГОРІЯ І ФАКТОР ВИРОБНИЦТВА. ОБОРОТ КАПІТАЛУ.

Семінарське заняття № 7

 

Питання для обговорення

 

1. Теорії капіталу та їх сучасне трактування. Первісне нагромадження капіталу.

2. Витрати виробництва, їх види, особливість та динаміка. Прибуток, маса і норма прибутку.

3. Оборот капіталу, його сутність. Основний та оборотний капітал. Час обороту капіталу та його складові.

4. Фізичний та моральний знос основного капіталу. Амортизаційний фонд як одне з джерел відтворення основного капіталу.

Основні терміни і поняття

Капітал, первісне нагромадження капіталу, підприємництво, витрати виробництва, прибуток, дохід, маса прибутку, норма прибутку, норма додаткової вартості, органічна будова капіталу, технічна будова капіталу, вартісна будова капіталу, додаткова вартість, фонд заміщення, новостворена вартість, необхідний продукт, додатковий продукт, обіг та кругообіг капіталу, товарна форма і стадія капіталу, постійний капітал, змінний капітал, основний капітал, оборотний капітал, час обороту капіталу, швидкість обороту капіталу, амортизація капіталу, фізичний знос капіталу, моральний знос капіталу, амортизаційний фонд.

 

Теми рефератів

1. Домарксистські теорії капіталу та процес їх критичного відображення в “Капіталі” К. Маркса.

2. Сучасні тенденції в процесі первісного нагромадження капіталу в Україні.

3. Витрати виробництва та шляхи їх скорочення в перехідній економіці України.

4. Практика та шляхи використання прискореної амортизації в економіці високорозвинених капіталістичних країн.

5. Таємниці первісного накопичення українського капіталу.

 

Проблемні питання

 

1. Чи можливий розвиток сучасного капіталістичного виробництва без первісного нагромадження капіталу?

2. Чи існує оптимальний варіант визначення витрат виробництва?

3. Прискорення обороту яких складових частин капіталу призводить до більш швидкого зростання маси капіталу?

4. Чи швидке зростання амортизаційного фонду є результатом ефективного використання капіталу?

5. Чи можна розглядати амортизацію як джерело засобів для розвитку бізнесу?

6. Який вплив здійснює зміна будови капіталу на ефективність виробництва?

 

Література:

П.2 с. 249-256, П.33 с. 394-399, П.59 с. 168-178, П.3 с. 228-253, с. 212-215 с. 236-256, П.4 с. 136-153, П.34 с. 186-193, П.69 с. 225-237, П.17 с. 138-141 П.44 с. 180-188, с. 334-341, П.26 с. 209-217, П.50 с. 206-216, П.70 с. 55-81.

 

ТЕМА 9. ІНФРАСТРУКТУРА РИНКУ І КАПІТАЛ СФЕРИ ОБІГУ

Семінарське заняття № 8

 

Питання для обговорення

1. Ринок як особлива інфраструктурна система. Об’єктивна зумовленість та сутність економічної інфраструктури.

2. Фінансово-кредитна інфраструктура ринку.

3. Організаційно-технічна інфраструктура ринку. Товарна біржа

4. Інтернет-торгівля у сфері ринкової інфраструктури.

5. Торговий капітал, його природа і генезис. Витрати обігу.

6. Позичковий капітал, його природа і джерела. Кредитно – банківська система як сфера руху позичкового капіталу.

7. Акціонерно – корпоративний капітал. Процес формування акціонерного капіталу і акціонерних товариств.

 

Основні терміни і поняття

 

Інфраструктура ринку, товарна біржа, біржа праці, фінансово - кредитна інфраструктура, науково – дослідницька інфраструктура, торговий капітал, торговий прибуток, норма торгового прибутку, позичковий капітал, позичковий процент, норма позичкового проценту, банк, кредит, банківська система, акціонерно – корпоративний капітал, цінні папери, акціонерне товариство, ТОВ, акція, облігація, ордер, дивіденд, ринок капіталів, ринок цінних паперів, ринок товарів і послуг.

 

Теми рефератів

 

1. Акціонування: світовий досвід, українські реалії і проблеми.

2. Проблеми формування ринкової інфраструктури в Україні.

3. Особливості формування та функціонування бірж в Україні.

4. Необхідність та сутність інформаційного сервісу.

5. Інноваційні технології в інфраструктурі підприємства.

6. Шляхи прискорення руху позичкового капіталу в Україні.

7. Акціонерний капітал – шлях до демократизації капітілу.

 

Проблемні запитання

 

1. Яких елементів інфраструктури недостає в економіці України для ефективного функціонування ринку?

2. Чи є інтернет – торгівля ефективним засобом руху капіталу в сфері обігу?

3. Чи може відокремлено функціонувати торговий капітал?

4. З яких причин позичковий капітал в 1993 – 1995 роках в Україні не сприяв розвитку економіки?

 

Література:

П.3 с. 228-234, П.34 с. 102-110, П.72 с. 155-162, П.6 с. 49-64, с. 186-193, П.79 с. 34-68, П.25 с. 178-187, П.59 с. 168-178, П.91 с. 136-154, П.33 с. 76-79, П.69 с. 429-434

 

ТЕМА 10. МОНОПОЛІЯ ТА КОНКУРЕНЦІЯ В РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ

Семінарське заняття № 9

 

Питання для обговорення

1. Конкуренція і монополія як необхідні атрибути ринкової економіки. 2. Монополії та їх організаційні структури. 3. Конкуренція та її види. Типи ринків недосконалої конкуренції. Цінова та нецінова конкуренція.

ТЕМА 11. РИНКОВІ ВІДНОСИНИ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ ЕКОНОМІКИ

Семінарське заняття

( для самостійної роботи студентів )

 

Питання для обговорення

2. Форми власності на землю та форми господарювання в сільському господарстві, що історично склалися в Україні. 3. Орендна плата і рента. Ціна землі. Попит і пропозиція на землю. 4. Агропромислова інтеграція і АПК. Сучасна політика держави в сільському господарстві.

Проблемні запитання

 

1. Чи впливає держава на рівень сільськогосподарського виробництва через формування закупівельних цін в умовах транзитивної економіки?

2. Яка із величин – орендна плата чи рента є більшою за абсолютними розрахунками?

3. З якою метою вводяться рентні платежі в сільському господарстві, і чому вони відсутні в інших галузях виробництва?

4. Яка із форм господарювання в сільському господарстві є найбільш ефективною в умовах транзитивної економіки?

 

 

Література:

 

П.2 с. 328-343, П.44 с. 466-482, П.56 с. 66-73, П.3 с. 340-346, П.50 с. 261-273,П.59 с. 368-372, П.9 с. 312-331, П.51 с. 314-327, П.77 с. 169-175

РОЗДІЛ 4. Економічна теорія та економічна політика

ТЕМА 15. ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ – НАУКОВА ОСНОВА ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ ДЕРЖАВИ

 

Семінарське заняття

( для самостійної роботи студентів)

Питання для обговорення

1. Сутність і цілі економічної політики. Взаємозв’язок економічної теорії та економічної політики.

2. Моделі ринку і економічної політики.

3. Вибір економічної моделі розвитку постсоціалістичними країнами та в нових індустріальних країнах.

Нові терміни і категорії

Монетаристська економічна політика, ліберальна і неоліберальна економічна політика, кейнсіанська економічна політика, економічні інтереси,…   Теми рефератів

Література

 

П.2 с. 328-343, П.44 с. 466-482, П.56 с. 66-73, П.3 с. 340-346, П.50 с. 261-273, П.59 с. 368-372, П.9 с. 312-331, П.51 с. 314-327, П.77 с. 169-175.

ТЕМА 16. ДЕРЖАВА ТА ЇЇ ЕКОНОМІЧНІ ФУНКЦІЇ В РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ

Семінарське заняття № 10

 

Питання для обговорення

1. Теоретичні погляди на роль держави в економіці та їх еволюція. Держава як суб’єкт економічної системи.

2. Місце і роль держави в різних економічних системах. Система цілей державного макроекономічного регулювання.

3. Форми, методи та інструменти регулювання економіки.

4. Державний сектор та державне підприємництво як спосіб реалізації економічних функцій держави.

Терміни та категорії

Держава, економічна модель держави, регулювання економіки, „нічний сторож”, „невидима рука”, кейнсіанська модель регулювання економіки, неокласична модель регулювання економіки, ціль державного регулювання економіки, функції держави в економіці, форми регулювання, методи регулювання, інструменти регулювання, державний сектор

 

Теми рефератів

2. Межі державного втручання в економіку в різних економічних моделях. 3. Досвід державного регулювання економічних та соціальних процесів в… 4. Роль держави у забезпеченні стійкого економічного зростання.

Література

 

П.2 с. 365-379, П.25 с. 131-137, П.53 с. 49-70, П.3 с. 474-495, П.29 с. 322-339с. 471-480, П.4 с. 249-267, с. 170-179, П.55 с. 136-147, П.5 с. 17-34, П.32 с. 107-190, с. 464-470, П.6 с. 79-93, П.36 с. 42-71, П.59 с. 60-69, с. 109-125, П.49 с. 218-270, с. 374-428, с. 524-544

 

ТЕМА 17. ФІНАНСОВО-КРЕДИТНА СИСТЕМА

 

Семінарське заняття № 11

 

Питання для обговорення

1. Суть фінансів та їх функції, фінансова система. Державний бюджет як основний фінансовий документ країни та проблеми його збалансування. 2. Податкова система в країні. Фінансова політика країни. 3. Кредит та його роль в сучасній ринковій економіці, кредитно-грошова політика в Україні.

Теми рефератів

1. Механізм функціонування фондової біржі.

2. Основні і похідні види цінних паперів (векселі, акції, облігації, опціони, варранти ) та способи їх обертання на ринку.

3. Грошове правило М.Фрідмена.

4. Бюджетний дефіцит і інфляційний податок.

5. Фінансова політика і її роль в державному регулюванні економіки.

6. Взаємозв'язок податків і дотацій.

7. Механізм здійснення фінансової політики в період переходу до соціально орієнтованої економіки.

8. Роль держави у забезпеченні стійкого грошового обігу.

9. Небанківські фінансово-кредитні структури і їх роль у формуванні конкурентних фінансових систем.

10. Функціонування фондової біржі в транзитивній економіці.

 

Проблемні питання

1. Які нові джерела формування фінансів в транзитивній економіці?

2. Які причини сприяли формуванню профіцитного бюджету в США?

3. Який шлях формування бюджету є реальний – від необхідного чи від можливого?

4. В яких умовах ринкової економіки кредит відіграє стимулюючу роль, а в яких профілюючу, а то й гальмівну?

5. З яких причин збанкрутіли ощадкаси та банк “Україна”, адже вони мали значні резервні фонди?

6. Чому ДКЗ в Росії привели до обвального падіння курсу рубля та обвалу банківської системи держави?

 

Література

П.2 с. 306-327, П.50 с. 249-260, П.72 с. 155-16, с. 476-506 , П.53 с. 266-303, с. 279-287, П.4 с. 217-224, П.55 с. 473-482, с. 298-334, П.25 с. 138-158, с. 492-508, П.76 с. 274-310, П.29 с. 125-156, П.56 с. 145-190, П.78 с. 190-222

 

РОЗДІЛ 5.Суспільне відтворення та економічне зростання.

ТЕМА 18. ЕКОНОМІЧНЕ ВІДТВОРЕННЯ ТА ЕКОНОМІЧНЕ ЗРОСТАННЯ, ЦИКЛІЧНІ КОЛИВАННЯ В ЕКОНОМІЦІ

Семінарське заняття № 12

Питання для обговорення

2.Економічне зростання, сутність типи, фактори. Основні межі економічного зростання. 3.Інвестиції – основна ланка перетворення структури народного господарства та… 4.Основні причини та характер циклічного розвитку економіки. Економічні і структурні криз.

Проблемні питання

 

1. За рахунок яких джерел було досягнуте 20% економічне зростання в Україні в січні-березні 2002 року?

2. Що спільного та які відмінності в моделях Е. Домара та Р. Харрода?

3. Яким чиним досягається економічна рівновага за умови стрімкого впливу на економіку технічного прогресу?

4. Вкладення внутрішніх чи зовнішніх інвестицій є більш примітивним для економіки України?

5. За яких причин внутрішній капітал витікає із України, а не перетворюється у внутрішні інвестиції?

6. Які фактори викликають нестабільність економічного розвитку, та чи можна звести їх вплив до мінімального рівня, або передбачити їх зриви?

 

Література

 

П.2 с. 343-364, П.32 с. 281-343, П.59 с. 266-272, с. 451-466, П.47 с. 244-246, с. 233-346, П.3 с. 366-396, с. 470-490, П.75 с. 27-44, с. 422-444, П.49 с. 80-93, с. 181-200, П.6 с. 53-78, с. 183-199, П.78 с. 333-346.

 

ТЕМА 19. ДОХОДИ, ЇХ ДЖЕРЕЛА ТА РОЗПОДІЛ. ЗАЙНЯТІСТЬ І ВІДТВОРЕННЯ РОБОЧОЇ СИЛИ В ПЕРЕХІДНІЙ ЕКОНОМІЦІ

Семінарське заняття № 13

 

Питання для обговорення

1. Сутність доходів та механізми їх розподілу. Доходи населення, їх види та джерела формування.

2. Соціальні аспекти економічних відносин, суспільні фонди споживання.

3. Держава та її роль у забезпеченні соціального захисту в умовах переходу до ринкової економіки. Маргіналізація населення та еволюція соціальної структури суспільства.

4. Формування доходів населення від використання робочої сили. Сутність та фактори розширеного відтворення робочої сили.

 

Терміни та категорії

Дохід, підприємницький прибуток, заробітна плата, почасова заробітна плата, відрядна заробітна плата, тарифна система заробітної плати, система Тейлора, поштучна заробітна плата, відрядно-преміальна заробітна плата, акордна зарплата, натуральна оплата праці, споживча корзина, не оподаткований мінімум, мінімальна заробітна плата, суспільні фонди споживання, соціальний захист, зайнятість населення, безробіття, фрикційне безробіття, циклічне безробіття, природний рівень безробіття, рівень безробіття, відтворення робочої сили.

 

Теми рефератів

2. Взаємозв`язок циклічного розвитку, величини і структури безробіття. 3. Система соціального захисту; генезис; еволюція. 4. Методи індексації доходів населення в умовах інфляції.

Література

П.2 с. 209-221, П.29 с. 59-74, П.70 с. 153-180, с. 383-393, с. 281-289, П.72 с. 147-154, с. 507-511, с. 290-295, П.73 с. 381-398, П.3 с. 397-421, П.49 с. 80-108, с. 230-264, с. 445-473, П.50 с. 275-287, П.76 с. 217-258

РОЗДІЛ 6. Закономірності розвитку світового господарства.

ТЕМА 20. ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ГОСПОДАРСЬКОГОЖИТТЯ ІСВІТОВИЙ РИНОК

Семінарське заняття № 14

 

Питання для обговорення

1. Міжнародний поділ праці та інтернаціоналізація економіки як основа формування світового господарства. Сутність, етапи становлення та основні риси світового господарства.

2. Міжнародна економічна інтеграція та її організаційні форми. Сучасні тенденції розвитку світової торгівлі.

3. Міжнародні кредитні відносини і механізм їх регулювання. Світова валютна система, її зміст і структура.

4. Міграція населення і світовий ринок праці. Проблеми інтеграції економіки України у світове господарство.

 

Терміни та категорії

Світове господарство, світова ціна, ціна SIF, ціна FOB, спеціалізація виробництва, концентрація виробництва, поділ праці, транснаціональні корпорації, економічна інтеграція, COMТ, економічна рада НАТО, МБРР, ЕБРР, міжнародний валютний фонд, ГАТТ, валюта, світова торгівля, торговельна політика, торговельний баланс, платіжний баланс, міжнародний кредит, валютна система, валютний курс, курс валют, конвертована валюта, котировка курсу валют, валютний ринок, міграція населення.

 

Теми рефератів

1. Динаміка економічної взаємозалежності суб’єктів світового господарства, суть, ретроспектива і перспектива.

2. Регіональні ринки сучасного світового господарства: Європа, Америка, Євро-Азія.

3. Сучасні аспекти міграції людського капіталу.

4. Етногенетичні і соціально-економічні фактори формування політичних і економічних центрів сучасного світу.

5. Україна і економічні центри світового господарства.

6. Механізм валютних інтервенцій.

7. Валютні обмеження, їх вплив на обмінний курс.

 

Проблемні питання

2. Чому валюта Євро виявилася більш стійкою, аніж долар? Яка мета введення єдиної валюти в Європі? 3. Яким чином транснаціональні корпорації здійснюють перелив капіталу до… 4. Які нові проблеми постануть перед Україною, та які вигоди пропонують при вступі до СОТ?

ТЕМА 21. ГЛОБАЛІЗАЦІЯ СВІТОГОСПОДАРСЬКИХ ЗВЯЗКІВ ТА ЗАГАЛЬНОЦИВІЛІЗАЦІЙНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА.

 

Семінарське заняття № 15

 

Питання для обговорення

1. Сучасна глобалізація світогосподарських зв’язків; причини виникнення; шляхи розв’язання; наслідки.

2. Природа і вид глобальних проблем сучасності і шляхи їх вирішення. Економічна основа глобалізації світових відносин.

3. Національні і глобальні проблеми розроблення та демілітаризації економіки.

4. Необхідність і форми міжнародного співробітництва у вирішенні глобальних економічних проблем.

Терміни і категорії

Глобалізація, загальноцивілізаційні проблеми, економічні проблеми, скритий прибуток, перенесені витрати, антиглобалізм.

Теми рефератів

1. Економічна незалежність та безпека України.

2. Інтеграція країн СНД.

3. Проблеми взаємних розрахунків республік колишнього СРСР.

4. Проблеми та перспективи розвитку “нового шовкового шляху ГУУАМ.

5. В якій формі можливе відродження СРСР?

6. Чи можна розв’язати глобальні проблеми шляхом застосування сили?

 

Проблемні питання

1. Чому розпалась єдина антиіракська коаліція 1996 року?

2. Якщо відомі світові глобальні проблеми і людство визначило шляхи їх розв’язання, та чому зусиллями світової громадськості вони не розв’язуються?

3. В чому полягає суть паливно-сировинної та енергетичної проблеми, адже запасів нафти і газу на земній кулі достатньо на сотні років?

4. Освоєння Світового океану і Космосу несуть в собі як перспективи розвитку, так і загрозу світовій цивілізації, де вірний вибір?

5. Чи є шляхи для зменшення диференціації рівня життя населення та розриву в бідноті та багатстві?

6. Чи принесе Мир світу однобоке роззброєння одних країн та прискорене озброєння інших?

7. Де економічна сторона глобальних проблем?

 

Література

П.2с. 526-550, П.47 с. 367-446, П.68 с. 267-272, П.3 с.496-516, П.50 с. 302-340, с. 273-288, П.9 с. 421-436, П.51 с. 518-583, П.70 с. 266-340, П.16 с. 312-333, П.53 с. 326-366, П.73 с. 613-755, П.25 с. 234-307, П.55 с. 509-598, П.75 с. 214-322.

 

РОЗДІЛ 7. ПЕРЕХІДНА ЕКОНОМІКА

ТЕМА 12. ЗАКОНОМІРНОСТІ ТА ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ПЕРЕХІДНИХ ЕКОНОМІК

Семінарське заняття

( для самостійної роботи студентів )

 

Питання для обговорення

1. Перехідні економічні системи, їх зміст та основні риси. Закономірності переходу економічної системи до її наступного типу.

2. Концепції різноманітності форм переходу різних країн до ринкової економіки.

3. Формування державного і ринкового механізмів регулювання економіки. Засоби та інститути державного регулювання трансформаційної економіки

4. Лібералізація економіки та приватизація власності, формування ринкової інфраструктури та демократизація економіки – важливі закономірності переходу постсоціалістичних країн до ринку.

5. Макроекономічна стабілізація та перехід до економічного зростання – головні напрямки макроекономічної політики, їх типи та інструменти

 

Терміни та категорії

 

Система, економічна система, тип економічної системи, перехідна економічна система, риси економічної системи, командно – адміністративна система, “шокова терапія”, конкурентне середовище, підприємництво, державне регулювання, інструменти державного регулювання, макроекономічна стабілізація.

 

Теми рефератів

 

1. Причини зміни еволюційної на революційної форми розвитку економічних систем.

2. Екзогенні та ендогенні фактори, що стимулюють перехід до нової системи.

3. Зміна еволюційного шляху переходу до ринкової економіки на радикальний перехід (“шокова терапія”) в Україні та його наслідки. Державне регулювання економіки: причини та межа втручання держави в економіку.

4. Ринкова структура – складності її формування та особливості функціонування в змішаній економіці.

 

Проблемні питання

 

1. Чому перехід від однієї економічної системи до іншої супроводжується значним економічним спадом?

2. Які економічні передумови стали причиною розпаду командно – адміністративної системи?

3. Які причини спонукали постсоціалістичні країни до вибору різноманітних форм переходу до ринкової економіки?

4. За якими основними ознаками визначається необхідність та глибина державного втручання в економіку?

5. З яких причин приватизація та роздержавлення власності як найважливіші закономірності переходу до ринкової економіки привели до значного спаду виробництва?

Література

 

П.2 с. 328-343, П.44 с. 466-482, П.56 с. 66-73, П.3 с. 340-346, П.50 с. 261-273, П.59 с. 368-372, П.9 с. 312-331, П.51 с. 314-327, П.77 с. 169-175

 

 

ТЕМА 13. ПІДПРИЄМСТВО (ФІРМА) В ПЕРЕХІДНІЙ ЕКОНОМІЦІ

 

Семінарське заняття № 16

 

Питання для обговорення

1. Підприємство (фірма) як основна економічна ланка країни. Стан та місце підприємства в перехідній економіці.

2. Формування нових типів підприємств в перехідній економіці. Вплив макроекономічної політики на підприємства, фірми.

3. Основні групи інвесторів та їх інтереси.

4. Участь держави в управлінні підприємствами. Основні моделі управління.

5. Реструктуризація підприємств в умовах переходу до ринку. Організаційна та фінансова реструктуризація економіки.

6. Інфраструктура професійної підтримки підприємств. Аудит і бухгалтерське консультування. Юридичне і організаційне консультування.

 

Терміни та категорії

 

Підприємство, фірма, трансформація економіки, товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство, приватне підприємство, підприємство сімейного типу, колективне підприємство, кооперативне підприємство, підприємство на паях, господарські товариства, інвестор, інтерес, модель управління, реструктуризація підприємства, організаційна реструктуризація, фінансова реструктуризація, інфраструктура фірми, консалтинг, аудит, консультування, юридичне консультування, підприємницьке середовище, економічна автономія підприємства, конкурентний ринок.

 

Теми рефератів

1. Походження і світова історія підприємництва; проблеми підприємництва в працях видатних економістів.

2. Приватизація підприємств в умовах переходу України до ринкової економіки: концепції, основні етапи і форми, практика впровадження і проблеми.

3. Світовий досвід і сучасні тенденції приватизаційних процесів в інших країнах.

4. Проблеми інфраструктурного забезпечення діяльності зарубіжних фірм і спільних підприємств в Україні.

Проблемні питання

 

1. Яких змін зазнає підприємство в організаційній та фінансовій структурі при переході до ринкової економіки?

2. Чому були виведені із економічного обігу торгові дома?

3. З яких причин аудит являється невід’ємною частиною функціонування фірми в сучасних умовах?

4. Проблеми формування інфраструктури підтримки фірм в умовах транзиції

5. Яким чином пов’язані між собою субституція факторів і проблеми гнучкості виробництва?

Література

П.2 с. 328-343, П.44 с. 466-482, П.56 с. 66-73, П.3 с. 340-346, П.50 с. 261-273, П.59 с. 368-372, П.9 с. 312-331, П.51 с. 314-327, П.77 с. 169-175.

 

ТЕМА 14. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ РИНКОВОЇ

ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

Семінарське заняття № 17

 

Питання для обговорення

 

1. Цілі та основні напрямки ринкової трансформації економіки України.

2. Демонополізація економіки та формування конкурентного середовища.

3. Реформування ринкових відносин в основних сферах соціально – економічного життя суспільства.

Тіньова та кримінальна економіка в Україні: причини, соціально – економічні наслідки та шляхи подолання.

5. Формування економіки відкритого типу в Україні.

6. Основні проблеми та суперечності перехідних процесів в Україні.

 

Терміни та категорії

 

Інституціоналізм, роздержавлення, приватизація, виробництво, структура виробництва, демонополізація, конкурентне середовище, тіньова економіка, кримінальна економіка, відкрита економіка, перехідна економіка, економічні реформи.

 

Теми рефератів

1. Значення принципів приватної власності для ринкового господарства

2. Розвиток форм та внутрішньої структури відносин власності

3. Орендні відносини: світовий досвід і недоліки розвитку в Україні

4. “Економічна людина”, капіталіст, підприємець – їх роль в організації бізнесу.

5. Антимонопольна політика в Україні.

Проблемні питання

1. Чим викликана необхідність в трансформації економіки України?

2. Чи обов’язковий плюралізм форм власності в Україні в умовах перехідної економіки?

3. Які форми роздержавлення та приватизації власності в Україні виявилися суперечливими?

4. Що собою являє конкурентне середовище, та чи притаманні йому всі існуючі види конкуренції?

5. Які причини стійкості та поширення тіньової і кримінальної економіки в Україні?

6. Яка мета відкритості економіки держави може сприяти її розвитку?

 

Література

 

П.2 с. 328-343, П.44 с. 466-482, П.56 с. 66-73, П.3 с. 340-346, П.50 с. 261-273, П.59 с. 368-372, П.9 с. 312-331, П.51 с. 314-327, П.77 с. 169-175

 

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Александров Ю.Г. Переходная экономика: российская версия. – М., Институт востоковедения РАН, 1999. – 400с. 2. Башнянін Г.І., Лазур П.Ю., Медведєв В.С. – Політична економія: Підручник.… 3. Брагинский С.В., Певзнер Я.А. – Политическая экономия: дискуссионные проблемы, пути обновления. – М.: Мысль, 1991 –…

Додаткова література

50. Мэнкью Грегори Н. Макроэкономика .- М.: 1994.- 736 с.

51. Мэнкью Н.Г. Принципы экономики. - СПб: Питер Ком, 1999.-317.

52. Навчальний посібник – Тернопіль: ТАНГ – „Астон”, 1998. – 368с.

53. Носова С.С.- Экономическая теория: Учебник для вузов – М.: Гуманит. Изд.Центр ВЛАДОС , 1999 – 520 с.

54. Общая экономическая теория (политэкономия): Учебник /Под ред.В.И Видяпина акад. Г.П.Журавлевой – М.: ПРОМО – Медиа , 1995 - 608 с.

55. Общая экономическая теория: Курс лекций / Под ред. Г.П.Журав­левой – М.: МТ– Пресс , 1998 – 310 с.

56. Основи економічної теорії : Підруч. у 2-х кн./ За ред. Ю.В. Ніколенко. - К.: Либідь, 1998.-380с.

57. Основи теории переходной экономики /Под ред. Е.А Кисилевой, М.Н. Чепурина, - М.: Аса, 1996.-320с.

58. Основи економічної теорії . / Ред. Климка Н.Г. та ін. / - К.: Вища школа, 1994. – 674с.

59. Основи економічної теорії : Підруч. У 2-х кн. /За ред.Ю.В.Ніколенко-2-ге видання перероблене і доповнене .- К.: Либідь , 1998 – 372 с.

60. Основи економічної теорії : політекономічний аспект . Підручник /За ред. Г.Н.Климко, В.П.Нестеренко. К.: Вища шк. – Знання , 1997.-386с.

61. Основи економічної теорії ч.4: Підприємництво в ринковій економіці / Ред. Ніколенко Ю.В. – К.: НМК, 1992 – 230с.

62. Основи економічної теорії. /Ред. Гальчинський А.С. та ін./ - К.: Вища школа, 1995 . – 294с.

63. Основи економічної теорії: політекономічний аспект: Підручник. За ред. Г.Н.Климко, В.П.Нестеренко. К.: Вища шк. - Знання, 1997.

64. Основы предпринимательской деятельности (Эконом. теория. Маркетинг. Финансы. Менеджмент ): Учебное пособие / Под ред. Власовой В.М.- М.: Финансы и статистика , 1997 – 528 с.

65. Основы теории переходной экономики /Под ред. Е.А. Кисилевой, М.Н. Чепурина, - М.: Аса, 1996.- 464с.

66. П.Кенэ Ф. Избранные экономические произведения. -М.:Соцэкгиз, 1960.-428с.

67. Рикардо Д. Начала политической экономии и налогового обложения. М.: Госкомиздат, 1995.-312с.

68. Самуельсон П. Економіка: Підруч.- Львів: Світ, 1993.- 493 с.

69. Теория переходной экономики: учебное пособие /Под ред. Николаевой И.П. - М.: ЮНИТИ –ДАНА, 2001. – 487с.

70. Туган-Барановський МЛ.Політична економія: Курс популярний.- К. Наук. думка 1994.- 262 с.

71. Фишер С., Дорнбуш Р., Шмалензи Р. Экономика: Перс англ. - М., 1993.- 864 с.

72. Ховард К. и др.- Экономическая теория: Учебник для вузов – М.: Банки и биржи ЮНИТИ , 1997 – 278 с.

73. Шишкин А.Ф. Экономическая теория: Учебное пособие для вузов 2-е изд.: Кн.2.- М.: Гуманит . Изд . Центр Владос , 1996 – 656 с.

74. Шишкин А.Ф. Экономическая теория: Учебное пособие для вузов 2-е изд.: Кн.1.- М.: Гуманит . Изд . Центр Владос , 1996 – 656 с.

75. Шніцер Мартін. Порівняння економічних систем /Пер. з англ. – К.: Основи 1997 – 519с.

76. Экономика: Учебник /Под ред. А.С. Булатова, 2-е изд. Перераб. и доп.– М.: Издательство БЕК, 1997 – 816с.

77. Экономика: Учебник /Под ред., Архипова Д.И., Нестеренко А.Н., Большакова А.К. – М.: “Проспект”, 1998 – 792с.

78. Экономика: Учебное пособие /Под ред. Покрытина А.К., Збарского М.И. – Одесса: УКСП “Кобза”, 1994 - 348с.

79. Экономическая теория (политэкономия): Учебное пособие /Под общ. ред. Соколовых – М.: “Талант”, 1998 – 376с.

80. Экономическая теория национальной экономики и мирового хозяйства, политическая экономия / Ред. А.Г. Грязновой, Т.В. Чечековой. – М.: “Банки-Биржи”. Изд. Объед. “ЮНИТИ”, 1998 – 326с.

81. Экономическая теория. Задачи, логические схемы, методические материалы /Под ред. А.И. Добрынина, А.С. Горжевича: Учебник для вузов – СПб ПитерКом, 1999 – 448с.

82. Экономическая теория: Учебник /Ред. И.П. Николаева – М.: “ПРОСПЕКТ”, – 448с.

83. Экономическая теория: Учебник для вузов /Под ред. А.Н. Романов, И.П, Николаевой и др. всерос. фин.- экон. ин-т – М.: Финстатинформ, 1997 – 399с.

84. Экономическая теория: Учебник для вузов /Под ред. В.Д.Камаева, 2-ое изд., перераб. доп. – М.: ВЛАДОС ,1998. – 460с.: ил.

 

– Конец работы –

Используемые теги: споживчої, кооперації, України0.06

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекція 1. Вступ до курсу історії України 1. Курс історії України в системі гуманітарних наук. Предмет, мета та завдання курсу. 2. Періодизація історії України
Лекція Вступ до курсу історії України План...

З предмета Історія України КУРС СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
ПРИВАТНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД... ЕКОНОМІКО ПРАВОВИЙ ТЕХНІКУМ ПРИ МІЖРЕГІОНАЛЬНІЙ АКАДЕМІЇ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ...

Факторна забезпеченість України як передумова її міжнародної економічної діяльності. Актуальні пріоритети міжнародної економічної діяльності України
Фактори МЕДУ... Первинні об єктивні... Географічне положення Ресурсний потенціал природні ресурси трудові ресурси технологічний уклад виробництва...

ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Ввідна лекція. 1.Предмет і завдання курсу. Періодизація історії України
Ввідна лекція... План...

Самостійна роботи з історії України Модуль 1 ДАВНЯ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
Частина Робота з контурними картами... ДАВНЯ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ...

Яка чисельність населення україни? Яке місце за кількістю населення в Європі займає Україна
Яка чисельність населення україни Яке місце за кількістю населення в Європі займає Україна... Станом на р населення України становить млн осіб Займає... Назвіть причини депопуляції населення...

Стаття 8 Кримінально-виконавчого кодексу України передбачає перелік основних прав засуджених, які чітко врегульовані КВК України
На підставі даної статті всю сукупність прав засуджених до позбавлення волі можна умовно поділити на три групи... Перша групавключає в себе конституційні права які характеризуються сукупністю... Друга групаохоплює сферу соціально економічних прав на засуджених розповсюджуються право на працю освіту охорону...

НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО УКРАЇНИ. РОБОЧА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
Навчально методичний посібник призначений для надання допомоги студентам які вивчають дисципліну Адміністративне право України та спецкурси... ББК Укр я... К УДК...

ТРУДОВЕ ПРАВО УКРАЇНИ
Національний університет Львівська політехніка... Інститут права та психології... Кафедра цивільного права та процесу...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам