Облік процесу реалізації продукції

По закінченні виробництва готову продукцію відправляють на склад.
Її собівартість вже сформована, вона визнана готовою за усіма наявними критеріями, та може бути відвантаженою покупцеві у будь-який час.

на суму фактичної собівартості продукції.  
Бухгалтерське проведення щодо відправки продукції на склад:

Дебет рахунку 26 «Готова продукція»

Кредит рахунку 23 «Виробництво»

З цього моменту розпочинається процес реалізації продукції.

У процесі реалізації натуральна форма продукту в результаті обміну набуває грошової форми. Цей процес тісно пов'язаний з кінцевим результатом діяльності підприємства, – прибутком, – тож, вимагає визначення доходу від продажу. Крім того, якщо покупці не здійснюють попередню плату
за продукцію, яка їм відвантажується, – у підприємства-продавця виникне відповідна дебіторська заборгованість. Така дебіторська заборгованість обліковується за дебетом 36 рахунку «Розрахунки з покупцями
та замовниками». Доходи від реалізації одночасно повинні показуватись за кредитом 70 рахунку «Доходи від реалізації». Бухгалтерський облік процесу реалізації тісно пов'язаний з податковим обліком доходів. Тому важливе визнання моменту реалізації, оскільки він є визначальним для обчислення податків.

Таким чином, загальна схема бухгалтерського обліку відвантаженої покупцям, але ще не сплаченої, готової продукції має вигляд:

 

на суму, що підлягає сплаті продавцю (без податку на додану вартість).  
Дебет рахунку 36 «Розрахунки з покупцями

та замовниками»

Кредит рахунку 70 «Доходи від реалізації»