рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Патології щитоподібної залози

Патології щитоподібної залози - раздел Философия, Променева Діагностика ...

ПРОМЕНЕВА ДІАГНОСТИКА

Патології щитоподібної залози

Анатомія та фізіологія

Складається з правої і лівої ча­сток, перешийка. Довжина залози 3-7 см, ширина — 2-4 см, товщина — 1-2 см. Ча­сточки складаються з фолікулів, заповнених колоїдною речовиною, яка містить йодований глюкопротеїд, тиреоглобулін, велику кількість йоду, РНК та ДНК.

а

Мал. 1. а) щитоподібна залоза: 1- щитоподібний хрящ; 2- перстнеподібний хрящ; 3 - права частка щитоподібної залози; 4 – трахея; 5 – перешийок щитоподібної залози; 6 – ліва частка щитоподібної залози.

Thyroid Gland—anterior view

1- Thyroid cartilage (of larynx); 2-Cricoid cartilage (of larynx); 3- Right lobe of thyroid gland

4 – Trachea; 5- Isthmus of thyroid gland; 6 - Left lobe of thyroid gland.

Методи дослідження

УЗД

Покази до УЗ-обстеження:

— утвір у щитоподібній залозі, що пальпується;

— об’емний утвір у передньому відділі шиї;

— скарги хворого на задуху, підвищену дратівливість;

— динамічний контроль за ефективністю лечения;

— підозра на рецидив захворювання (рак, вузловий зоб) щитоподібної залози;

— профілактичний огляд;

— інтервенційні втручання під контролем УЗД.

Переваги: високоінформативний, безпечний метод діагностики патології щитовидної залози.

Допплерографія. Дозволяє провести оцінку васкуляризації тканини залози.

Під час УЗД можливе проведення прицільної тонкоголкової аспіраційної біопсії.

Рентгенографія з контрастуванням стравоходу, лінійна томографія в сагітальній і фро­нтальній площинах шиї дозволяє зробити висновки щодо положення суміжних органів (стравоходу і трахеї).

Показами до проведення рентгенологічного дослідження є підозра на загруднинний зоба, виконують рентгенографію середостіння у прямій й бічній проекціях з контрастуванням стравоходу. Можна виявити змі­щення анатомічних структур та додаткову тінь у верхньому середостіння.

Показання до проведення КТ та МРТ: підозра на пухлину щитоподібної залози.

КТ та МТР дозволяють визначити розташування, форму, структуру, розміри, контури, співвідношення з оточуючими структурами.

Променева анатомія

Рентгеноанатомія.На звичайних рентгенограмах шиї, виконаних у прямій та бічній проекціях, щитоподібна залоза має вигляд слабкої нечітко контурованої тіні, що прилягає до передньобічних по­верхонь трахеї на рівні VI—VII шийних хребців. На томограмах шиї у фронтальній площині, поряд із зображенням щитоподібної залози визначається гортань, підзв'язковий простір та шийний відділ трахеї, на томограмах у сагітальній площині, оцінюють стан передньої і задньої стінок трахеї, ширину ретротрахеального простору.

КТ анатомія

Нор­мальна щитоподібна залоза має вигляд двох овалів з рівними, чітко відмежованими контурами та однорідною структурою (мал. 2, а), щільність становить +110±12 од.Н.

МРТ анатомія

В нормі щи­топодібна залоза дає інтенси­вний сигнал, яскравість якого на Т1-зважених зображеннях лежить між яскравістю, що дають жирова ткани­на та м'язи. На Т2-зважених зобра­женнях інтенсивність сигналу біль­ше відрізняється від такої м'язів (мал. 2., б).

Мал. 2.. Щитоподібна залоза в нормі. КТ (а), МРТ (б) аксіальні зрізи. Частки залози позначено стрілками. Ехограми поперечний (в) та повздовжні (г) зрізи

УЗ анатомія

У нормі на ехограмах (мал. 2., в, г ) при поперечному скануваннія щитоподібна залоза має вигляд підкови, а при поздовжньому — овалу. Щито­подібна залоза має рівні чіткі контури, її структура дрібнозерниста, однорідна, ехогенність сере­дня (вища ехогенності м'язів і нижча ехогенності шкіри). Частки залози приблизно однакові за розміра­ми. Біля латеральних поверхонь часток розташовані великі судини, які візуалізуються на поперечних зрізах як округлі, на поздовжніх—як лінійні ехонегативні утвори з рівними чіткими контурами. Загаль­на сонна артерія лежить ближче до щитоподібної залози, а внутрішня яремна вена — латеральніше від артерії. Вона має більший діаметр. До передньої поверхні щитоподібної залози прилягають м'язи шиї, зображення яких має клиноподібну форму, низьку ехогенність й неоднорідну структуру.

Патологія щитоподібної залози

Мал.3. Гіпоплазія щитоподібної залози. Недо­розвинута права частка позначена стрілкою (ехогра­ма, аксіальний зріз)   Дистопія тиреоїдної тканини спостерігається при аномалії розташування зачатка щитоподібної залози (в стінку трахеї,…

Доброякісні пухлини

Променеві ознаки. На рентгенограмах шиї, виконаних у прямій та біч­ній проекціях, можна визначити асиметрично збільшену тінь щитоподібної залози. На… На КТ і МРТ на тлі залози виявляють аденому округлої або овальної форми з… На ехограмах аде­нома має округлу форму, чіткі рівні конту­ри, однорідну структуру, зниженої або підвищеної…

Злоякісні пухлини

Променеві ознаки. На рентгенограмах може виявлятися збільшення тіні щитоподібної залози, інколи — з численними звапненими включеннями різної форми й… Характерними рентгенологічними ознаками є стиснення трахеї та стравоходу. На ангіограмі щитоподібної залози тінь пухлини має підвищену інтенсивность та безладну мережу дрібних судин.

Радіоімунологічний аналіз

Оцінка результатів.

Вміст Т3 у нормі дорівнює 1,17—2,18 нмоль/л. Перевищення концентрації понад 2,18 нмоль/л свід­чить про гіпертиреоз, а менше 1,17 нмоль/л — про… Рівень концентрації ТТГ за нормальної функції щитоподібної залози становить… Для визначення функціонального стану щитоподібної залози, крім оцінки рівнів Тз і Т4, ТТГ, важли­вим тестом є і…

РНД щитоподібної залози.

В звичайних умовах людина вживає з харчуванням, водою, вдихає з повітрям біля 150 мікрограм йоду щодобово і приблизно таку ж кількість йоду… Мінімальна кількість йоду, необхідна дорослій людині для забезпечення… Щитоподібна залоза виконує 3 функціі :

Радіоімунний аналіз (РІА).

Всю функцію щитоподібної залози можна визначити за допомогою радіоімунного аналізу:

1) тиреоїдині гормони — загальний тироксин (зТ4), вільний тироксин (вТ4), трийодтиронін (Т3), тиреоглобулін (ТГ);

2) гіпофізарний гормон — тиреотропний гормон (ТТГ);

3) антитиреоїдні антитіла — до тиреоглобуліну (АтТГ), до мікросомальної фракції (АтМС);

4) транспортні протеїни — тироксинзв'язуючий глобулін (ТЗГ).

Техніка проведення радіоімунних досліджень тиреоїдних гормонів практично така ж, як і визначення гормонів інших залоз ендокринної системи і біологічно активних сполук. Для визначення рівня тиреоїдних гормонів застосовують тест-набори різних фірм.

Оцінка результатів РІА проводиться за рівнем визначених вищеперерахованих гормонів. Для діагностики раку та оцінки його лікування, виявлення рецидиву, метастазів у післяопераційний період і після радіойодтерапії застосовують комплексне радіоімунне дослідження пухлинних маркерів: ТГ, РЕА, феритину, р2-МГ.

Серед численних радіонуклідних методик in vitro найоб'єктивнішими для оцінки функціонального стану щитоподібної залози та індивідуального тиреоїдного статусу є визначення рівнів Т4, Т3 і ТТГ в сироватці крові, а також АтТГ і АтМС при автоімунному тиреоїдиті.

РНД прищитоподібних залоз.

Методика дослідження. Основними радіонуклідними методами дослідження прищитоподібних залоз є радіонуклідна візуалізація (сцинтиграфія) і… Радіонуклідна візуалізація прищитоподібних залоз.Метод ґрунтується на… Сцинтиграфію проводять за допомогою гамма-камери.

РНД наднирників.

Методики дослідження: Візуалізація наднирників здійснюється сцинтиграфією (після блокади… Аналізуючи результати дослідження необхідно враховувати положення і розміри органу, інтенсивність накопичення РФП і…

Радіоімунний аналіз функції надниркових залоз

Визначення глюкокортикоїдної функції кіркової речовини надниркових залоз. Основним гормоном кіркової речовини надниркових залоз є кортизол. Синтез… Для оцінки глюкокортикоїдної функції надниркових залоз застосовують методики радіоімунного аналізу рівнів кортизолу і…

– Конец работы –

Используемые теги: патології, щито, ібної, залози0.066

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Патології щитоподібної залози

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Медична генетика вивчає закономірності успадкування і мінливості ознак співвідносно до патології людини
кування і мінливості ознак співвідносно до патології... людини... Основні завдання медичної генетики...

0.025
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам