рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Розпізнавання

Розпізнавання - Конспект, раздел Философия, Конспект лекцій З дисципліни Цивільна оборона Організації Цо, Їх Персонал, Будівлі, Матеріальна Частина Повинні Мати Розпіз...

Організації ЦО, їх персонал, будівлі, матеріальна частина повинні мати розпізнавальні знаки.

Персонал ЦО розпізнається за допомогою міжнародного розпізнавального знаку ЦО та посвідчення особи.

Міжнародний розпізнавальний знак ЦО – це рівносторонній блакитний трикутник на помаранчевому фоні.

Конфліктуючі сторони можуть домовлятися про використання розпізнавальних сигнальних знаків ЦО.

Сторони вживають заходів контролю за використанням міжнародного розпізнавального знаку ЦО.

Особовий склад збройних сил і військові підрозділи, організації ЦО користуються повагою та захистом за умов:

- виконання завдань ЦО, що перераховані вище;

- за будь-яких умов особовий склад не виконує інші військові обов’язки під час конфлікту;

- чітко відрізняється від інших осіб, що входять до збройних сил міжнародним розпізнавальним знаком ЦО та посвідченням;

- мають лише легку особисту зброю і не приймає участі безпосередньо у воєнних діях і не завдає шкоди супротивній стороні.

Особи, які входять до складу збройних сил і служать в організаціях ЦО, якщо попадають до окупаційної влади, є військовополоненими. На окупованій території вони можуть використовуватись для виконання завдань ЦО, але тільки в інтересах цивільного населення.

Будівлі, транспортні засоби військових підрозділів, які призначені виключно для виконання завдань ЦО, у випадку, якщо вони потрапляють в полон, не можуть бути використані для іншої мети, крім як для мети ЦО до того часу, поки потрібні для виконань завдань ЦО.

Жінки користуються особливою повагою, їм забезпечується захист від зґвалтування, примушення до проституції.

Справи вагітних жінок і жінок з малолітніми дітьми, які підлягають арешту чи затриманню, розглядаються в першу чергу.

По відношенню до таких жінок не застосовується смертний вирок.

Особливим захистом користуються діти.

Конфліктуючі сторони не повинні залучати до воєнних дій дітей до 15 років.

Якщо затримуються такі діти, що брали безпосередню участь у бойових діях, вони розміщуються окремо від дорослих чи в складі сім’ї. По відношенню до таких дітей не виноситься смертний вирок.

Конфліктуючі сторони не повинні евакуювати дітей, окрім як своїх власних громадян до іноземних країн, крім випадків, коли йдеться мова про тимчасову евакуацію з невідкладних причин, пов’язаних із станом здоров’я дітей або їх лікуванням.

В усіх випадках повинна бути письмова згода батьків або законних опікунів цих дітей. Якщо таких немає, необхідно мати письмову згоду від осіб, які по закону чи звичаям несуть головну відповідальність за дітей.

Влада країни, яка здійснює евакуацію, із владою приймаючої сторони заповнюють на кожну дитину анкети з фотокартками, які залишаються в цих країнах і надсилаються до Центрального довідкового агентства Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Це робиться з метою полегшення заходів повернення дітей у свою країну і свої сім’ї.

Таким чином, гуманітарне право є гілкою міжнародного суспільного права. Воно захищає людину від наслідків війни і стосується кожного з нас, але це право знають не всі люди.

Оригінали Женевських конвенцій та Додаткові протоколи до них опубліковані в Женеві 8 червня 1977 р. на французькій та англійській мовах.

Оригінали цих документів зберігаються у архівах Швейцарській Конференції, а засвідчені копії надані Швейцарською Федеральною Радою кожній державі, яка підписала їх або приєдналась до них.

Кожна з цих держав (їх покищо 102) бере на себе зобов’язання виконувати вимоги цього міжнародного права і враховувати їх при розробці законодавчих актів своєї країни.

3. Організаційна структура єдиної системи цивільного захисту України (ЄС ЦЗ).

 

Йдучи до Європейської інтеграції, Україна зобов’язана дотримуватись Міжнародного гуманітарного права у сфері цивільного захисту, а для цього Україні потрібно демілітаризувати систему цивільної оборони, інтегрувати своє законодавство у сфері цивільного захисту до міжнародного гуманітарного права.

За роки своєї незалежності України пройшла складний шлях в побудові та реформуванні системи, яка вирішувала завдання цивільного захисту (ЦЗ).

Визначення терміну „цивільний захист” вперше наведено в Законі України „Про правові засади цивільного захисту”, зміст якого нам належить розтлумачити в цій лекції.

Цивільний захист – це система організаційних, інженерно-технічних, санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та інших заходів, які здійснюються центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підпорядкованими їм силами і засобами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, добровільними рятувальними формуваннями, що забезпечують виконання цих заходів з метою запобігання та ліквідації НС, які загрожують життю та здоров’ю людей, завдають матеріальних збитків у мирний час і в особливий період.

Термін „цивільний захист” прийшов на зміну терміну „цивільна оборона”. Таку назву система „цивільної оборони” отримала у 1961 році згідно постанови ЦК КПРС. Цивільна оборона СРСР була створена на базі МППО (місцевої протиповітряної оборони). МППО була заснована ще в 1932 році, а в роки Великої Вітчизняної війни покрила себе героїчною славою.

З 1961 року Цивільна оборона СРСР була загальнодержавною системою для захисту населення від зброї масового враження під час війни. В роки холодної війни ця система, як складова оборонних заходів, відіграла велику роль в стримуванні агресорів, які бажали розв’язати третю світову війну.

З другої половини 80-х років після Чорнобильської катастрофи цивільна оборона залучається до вирішення завдань не тільки воєнного, а й для реагування на НС мирного часу. Це було правильне рішення, бо в державі не було іншої системи, яка була б здатна реагувати на аварії, катастрофи, стихійні явища. А надзвичайні ситуації такого характеру росли із року в рік і за кількістю, і за масштабами.

В 1993 році Верховна Рада вже самостійної України прийняла Закон України „Про Цивільну оборону України”. Цей Закон змінювався та доповнювався у 1999 та 2001 роках. Нажаль ці зміни та доповнення вносили тільки нові питання, на які не було відповідей.

Згідно ст. 1 цього Закону Цивільна оборона України є державною системою органів управління, сил і засобів, що створюються для організації і забезпечення захисту населення від наслідків НС техногенного, екологічного, природного та воєнного характеру. Тобто ЦО України повина була вирішувати завдання щодо захисту населення від НС і в мирний, і в воєнний час. Законом було визначено, що система ЦО України є окремою державною системою і очолює її начальник ЦО України – прем’єр-міністр України. В СРСР система ЦО в різні часи входила в МВС, а потім в МО. Начальником ЦО СРСР була спеціально призначена особа.

Таким чином, з юридичного боку Закон України „Про цивільну оборону України” значно підвищив статус цивільної оборони. Але фактично цивільна оборона в Україні за роки незалежності прийшла в занепад. Причина цьому – економічна криза в державі.

Проте, правове забезпечення щодо захисту населення і територій від НС в мирний час нарощувалось високими темпами. За 13 років незалежності Верховною Радою України прийнято більше 30 Законів України у цій сфері, а КМУ – більше 80 постанов, МНС – понад 150 наказів, за допомогою яких створювались механізми реалізації Законів України.

Поступово в Законах та підзаконних актах зникло слово „оборона” його місце зайняло свою „захист”. Тільки робилось це якось дуже нерішуче, без всяких визначень та пояснень. А між іншим, така заміна виправдана і має свою логіку.

Слово „захист” має більш широке значення, ніж „оборона”. Слово „оборона” вживається при активному нападі агресора, як протидія йому.

А слово „захист” вживається в цих випадках як при активному нападі агресора так і при загрозі чи виникненні надзвичайних ситуацій.

У зв’язку з тим, що цивільна оборона вирішує завдання і в мирний, і в воєнний час зміна її назви на „цивільний захист” виправдана.

На 10-й Міжнародній конференції з цивільного захисту, яка відбулася в Аммані 3-5 квітня 1994 р. держави – учасниці прийняли Універсальну Декларацію з цивільного захисту, у якій закликають уряди держав розглядати концепцію і визначення терміна „цивільна оборона” більш широко, а не тільки в рамках воєнних конфліктів і визначених гуманітарних завдань та НС у період воєнних конфліктів.

Резолюція ООН 2034 закликала уряди держав „створити служби цивільного захисту” для здійснення надзвичайних операцій і надання допомоги. У більшості країн такі служби створені. Йдеться про більшість країн Західної, Центральної та Східної Європи.

Як було зазначено вище, вперше в нашому законодавстві визначення „цивільного захисту” наведене в Законі України „Про правові засади цивільного захисту”, який прийнятий Верховною Радою 24 червня 2004 р.

В правовому забезпеченні цивільного захисту дуже велике значення мали Закони України: „Про захист населення і територій від НС техногенного та природного характеру”, „Про зону надзвичайної екологічної ситуації”, „Про правовий режим надзвичайного стану”, „Про правовий режим воєнного стану”, „Про об’єкти підвищеної небезпеки”, „Про аварійно-рятувальні служби” та інші закони.

У 1998 році уряд прийшов до висновку, що однієї системи Цивільної оборони, яка повинна була існувати на підставі Закону України „Про Цивільну оборону України”, для запобігання і реагування на НС мирного часу недостатньо.

Тому КМУ постановою від 3.08.1998 р. № 1198 затвердив Положення про Єдину державну систему запобігання і реагування на НС техногенного та природного характеру.

Створення Єдиної державної системи запобігання і реагування на НС техногенного та природного характеру згідно постанови КМУ повинно було завершитись до кінця 2005 року.

Ця система повинна була вирішувати завдання цивільного захисту в мирний час. Для правового забезпечення цієї системи було прийнято низку постанов КМУ, наказів МНС та інших центральних органів виконавчої влади, розпоряджень голови облдержадміністрації, голів райдержадміністрацій, постанов, органів самоврядування.

Але фактично ця система так і не була створена, особливо на об’єктовому рівні, як того вимагали нормативні акти.

Таким чином, до прийняття Закону України „Про правові засади цивільного захисту” „де-юре” існували дві системи: Цивільна оборона і Єдина державна система запобігання і реагування на НС техногенного і природного характеру (ЄДС НС), а „де-факто” залишалась все таж цивільна оборона, але в занедбаному стані. Правове забезпечення цивільної оборони за 13 років незалежності було дуже обмеженим. Крім Закону України „Про Цивільну оборону” та положення про цю систему майже зовсім не створювалось підзаконних актів. Тобто цивільна оборона і в правовому відношенні не вдосконалювалась.

А в структурах системи ЦО та ЄДС НС було небагато різниці. Органи управління, сили та засоби в обох системах були майже одні і тіж. Різниця полягала тільки в тому, що в системі ЦО були відсутні координуючі органи управління (комісії ТЕБ та НС, спеціальні комісії), а в ЄДС НС - невоєнізовані формування.

Завдання з цивільного захисту ця система повинна була вирішувати тільки в мирний час.

Виникало запитання: навіщо потрібні дві системи, які вирішують майже однакові завдання, а структури їх дуже схожі.

Це питання вирішив Закон України „Про правові засади цивільного захисту”. який об’єднав дві системи в одну, яка тепер має назву – Єдина Державна система цивільного захисту (ЄС ЦЗ). Структура цієї системи та завдання цивільного захисту визначені вказаним Законом.

Основними завданнями цивільного захисту є:

- збирання та аналітичне опрацювання інформації про НС;

- прогнозування та оцінка соціально-економічних наслідків НС;

- здійснення нагляду і контролю у сфері ЦЗ;

- розроблення проектів і виконання законодавчих та інших нормативно-правових актів, дотримання норм і стандартів у сфері ЦЗ;

- розроблення і здійснення запобіжних заходів у сфері ЦЗ;

- створення збереження і раціональне використання матеріальних ресурсів, необхідних для запобігання НС;

- розроблення та виконання науково-технічних програм, спрямованих на запобігання НС;

- оперативне оповіщення населення про загрозу або виникнення НС, своєчасне достовірне інформування про обстановку, яка складається, та заходи, що вживаються для запобігання надзвичайним ситуаціям та подолання їх наслідків;

- організація захисту населення і територій від НС, надання невідкладної психологічної, медичної та іншої допомоги потерпілим;

- проведення невідкладних робіт із ліквідації наслідків НС та організація життєзабезпечення постраждалого населення;

- забезпечення постійної готовності сил і засобів ЦЗ до запобігання НС та ліквідації їх наслідків;

- надання з використанням засобів ЦЗ оперативної допомоги населенню у разі виникнення несприятливих побутових або нестандартних ситуацій;

- навчання населення способом захисту у разі виникнення НС, несприятливих побутових або нестандартних ситуацій та організація тренувань;

- міжнародне співробітництво у сфері ЦЗ.

Відповідно до завдань ЦЗ створюється і ЄС ЦЗ.

Єдина державна система цивільного захисту населення і територій (ЄС ЦЗ) – це сукупність органів управління, сил та засобів центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, на які покладається реалізація державної політики у сфері ЦЗ.

ЄС ЦЗ будується за територіальним та функціональним принципом.

Структуру ЄС ЦЗ становлять центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування і створенні ними функціональні та територіальні підсистеми ЄС ЦЗ.

Функціональні підсистеми створюються центральними органами виконавчої влади (міністерствами і держкомітетами) для організації робіт, пов’язаних із запобіганням НС та захистом населення і територій в разі їх виникнення.

Організація, завдання, склад сил і засобів, порядок діяльності функціональних підсистем ЄС ЦЗ визначаються положеннями про ці підсистеми, затвердженими відповідними центральними органами виконавчої влади за погодженням з МНС.

Територіальні підсистеми ЄС ЦЗ створюються в областях для запобігання та ліквідації наслідків НС техногенного, природного та військового характеру в межах відповідних територій і включають області, районні держадміністрації, органи самоврядування, комісії ТЕБ та НС всіх рівнів та головні управління (управління) МНС в областях і містах, відділи МНС в районах, а також головні управління (управління) ЦЗ облдержадміністрацій, управління (відділи) ЦЗ органів самоврядування в містах, районах та міських районах.

Організація, завдання, склад сил і засобів, порядок діяльності територіальних підсистем ЄС ЦЗ визначаються положеннями, які затверджуються МНС за узгодженням з обласними держадміністраціями.

Очолює ЄС ЦЗ України Начальник цивільного захисту – Прем’єр-міністр України. Заступником начальника цивільного захисту України є Міністр з питань надзвичайних ситуацій.

Загальне керівництво ЄС ЦЗ здійснює КМУ, а безпосереднє – МНС.

Загальне керівництво територіальними підсистемами ЄС ЦЗ в областях, районах здійснюють обласні та районні держадміністрації, в містах та міських районах – виконкоми органів самоврядування.

Начальниками територіальних підсистем ЄС ЦЗ в областях є голови облдержадміністрацій, в районах – голови райдержадміністрацій, в містах – міські голови, в міських районах – голови виконкомів.

Безпосереднє керівництво територіальними підсистемами ЄС ЦЗ здійснюють головні управління (управління) МНС в областях, управління МНС – в містах, відділи МНС – в районах, міських районах. Начальники головних управлінь (управлінь), відділів є заступниками відповідних начальників цивільного захисту в областях, містах, районах, міських районах.

Функціональні підсистеми ЄС ЦЗ очолюють начальники ЦЗ міністерств, відомств – міністри, голови держкомітетів.

Начальниками ЦЗ суб’єктів господарської діяльності є їх керівники. Відділи (особи) з питань НС СГД здійснюють безпосереднє керівництво цивільним захистом на об’єктах.

Координація діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у сфері ЦЗ здійснюють:

- Рада національної безпеки і оборони України;

- КМУ.

У разі необхідності для ліквідації наслідків НС створюються спеціальні комісії загальнодержавного, регіонального, місцевого та об’єктового рівнів. Для координації діяльності органів виконавчої влади і самоврядування з питань запобігання надзвичайним ситуаціям та забезпечення заходів щодо реагування на них створюються комісії ТЕБ та НС на державному, регіональному та місцевому рівнях, а комісії з НС – на об’єктовому рівні.

Комісії діють у відповідності з положенням про них, які затверджуються КМУ.

МНС в ЄС ЦЗ посідає особливе місце. Це міністерство особливе тим, що виконує багато функцій в системі цивільного захисту на відміну від інших центральних органів виконавчої влади. Тому Законом на МНС покладені функції безпосереднього керівництва ЄС ЦЗ.

Відповідно з Указом Президента „Про заходи щодо вдосконалення системи державного управління у сфері подолання наслідків Чорнобильської катастрофи” від 6 липня 2004 р. № 755/2004 Міністерство України з питань НС та у СЗН від НЧК реорганізовано в Міністерство України з питань НС та державний комітет України з питань подолання наслідків ЧК.

Діяльність Держкомітету України з питань подолання наслідків ЧК спрямовується і координується КМУ через Міністра України з питань НС.

В системі центральних органів виконавчої влади тепер МНС має назву: „Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій”.

У складі МНС діють:

- урядовий орган державного нагляду у сфері ЦЗ;

- органи оперативного реагування на НС у сфері ЦЗ;

- органи мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи та інших НС.

До складу урядового органу держнагляду у сфері ЦЗ входять підрозділи держнагляду відповідно у сфері техногенної та пожежної безпеки, територіальні та місцеві органи держнагляду у сфері ЦЗ.

Керівник урядового органу держнагляду у сфері ЦЗ у складі МНС за посадою одночасно є головним державним інспектором України з нагляду у сфері ЦЗ.

Територіальні та місцеві органи держнагляду у сфері ЦЗ областей, районів, міст, районів у містах підпорядковуються урядовому органу держнагляду у сфері ЦЗ у складі МНС, які за посадою одночасно є заступниками керівників територіальних та місцевих органів управління МНС.

Місцеві органи держнагляду міст, районів та районів у містах підпорядковуються обласним органам держнагляду. Ці органи очолюють державні інспектори з нагляду у сфері ЦЗ відповідно міст, районів та районів у містах.

До органів оперативного реагування на НС у сфері ЦЗ входять:

- органи управління, сили і засоби оперативного реагування на НС у складі МНС;

- органи управління, сили і засоби ЦЗ в областях, районах, містах т районах у містах.

- До органів мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи та інших НС належить:

- спеціальний уповноважений орган державного управління у сфері здійснення заходів на територіях радіоактивно забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи в системі МНС;

- підприємства, установи, організації, залучені у встановленому порядку для здійснення заходів на радіоактивно забруднених територіях з метою мінімізації шкідливого впливу цих територій на здоров’я громадян і довкілля та поводження з радіоактивними відходами;

- підрозділи цивільного захисту та забезпечення особливого режиму і додержання правил перебування на радіоактивно забруднених територіях.

У складі територіальних органів МНС відповідно до адміністративно-територіального поділу до району включно діють відповідні підрозділи органів мінімізації наслідків ЧК.

В структуру ЄС ЦЗ крім органів управління входять сили і засоби.

Сили і засоби ЦЗ – це особовий склад і працівники органів та підрозділів ЦЗ, добровільні рятувальні формування, пожежна та аварійно-рятувальна техніка, обладнання, засоби пожежогасіння та індивідуального захисту, інше майно, призначене для гасіння пожеж, ліквідації наслідків аварій, повеней, землетрусів та інших катастроф техногенного, біологічного, радіаційного, хімічного або екологічного та військового характеру, мінімізації наслідків ЧК.


До сил ЦЗналежать:

- оперативно-рятувальна служба ЦЗ, яка створюється на підставі Указу Президента України від 19.12.2003 р. № 1467/2003 „Про Державну програму перетворення військ ЦО України, органів і підрозділів державної пожежної охорони в Оперативно-рятувальну службу ЦЗ на період до 2005 р.”;

- Оперативно-рятувальна служба ЦЗ – це спеціальне воєнізоване формування, на яке покладається захист населення і територій від НС техногенного, природного і військового характеру, участь у заходах територіальної оборони та інших гуманітарних операціях.

- спеціальні (воєнізовані) і спеціалізовані аварійно-рятувальні формуванні та їх підрозділи, створені на підставі Закону України „Про аварійно-рятувальні служби”;

- аварійно-відновлювальні формування, спеціальні служби центральних та інших органів виконавчої влади, які будуть функціонувати на підставі положень про них;

- формування особливого періоду (невоєнізовані формування), які будуть створені на підставі положення про них;

- авіаційні та піротехнічні підрозділи;

- технічні служби та їх підрозділи;

- підрозділи забезпечення та матеріальних резервів;

- сили і засоби підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності і підпорядкування, які залучаються у відповідному порядку до здійснення заходів ЦЗ;

- добровільні рятувальні формування.

Законом України „Про правові засади цивільного захисту створюється” служба цивільного захисту”.

Служба цивільного захисту – це державна служба особливого характеру, пов’язана із забезпеченням пожежної безпеки, запобіганням і реагуванням на інші НС техногенного, природного та військового характеру, ліквідацією їх наслідків, захистом населення і територій від їх негативного впливу.

В організаційно-штатному розрізі основними ланками служби цивільного захисту є:

- структурні підрозділи МНС (надзвичайного планування інженерно-технічного, радіаційного і хімічного захисту, зв’язків з громадкістю і ЗМІ);

- урядовий орган держнагляду у сфері ЦЗ;

- органи оперативного реагування на НС у сфері ЦЗ;

- територіальні управління (відділи) МНС до району включно;

- навчальні заклади, науково-дослідні установи.

Посадовими особами служби ЦЗ є Міністр, його заступники, керівники і посадові особи апарату та структурних підрозділів, особливий склад оперативно-рятувальних сил, курсанти і слухачі навчальних закладів і контрольно-наглядових органів.

До служби цивільного захисту не мають відношення посадові особи та особовий склад пошукових, аварійно-рятувальних служб, створених і функціонуючих за Законом „Про аварійно-рятувальні служби”, а також посадові особи управлінь (відділів) ЦЗ держадміністрацій і органів самоврядування.

Служба цивільного захисту здійснюється за контрактом на умовах не гірших, ніж для осіб рядового і начальницького складу внутрішньої служби. Проходження її регламентується статутом і присягою.

Посадовим особам і особовому складу присвоюються спеціальні звання від „рядового” до „генерала служби цивільного захисту України”.

Згідно ст. 21-26 Законом „Про правові засади цивільного захисту” визначені режими функціонування ЄС ЦЗ.

Режими функціонування ЄС ЦЗ:

- повсякденного функціонування;

- підвищеної готовності;

- надзвичайної ситуації;

- надзвичайного стану;

- воєнного стану.

Режим повсякденного функціонування ЄС ЦЗ встановлюється за умов нормальної виробничо-промислової, радіаційної, хімічної, біологічної (в тому числі бактеріологічної), сейсмічної гідрогеологічної та гідрометеорологічної обстановки, за відсутності епідемії, епізоотій, епіфітотій.

У режимі повсякденного функціонування органи управління, сили і засоби ЄС ЦЗ:

- забезпечують спостереження і контроль за обстановкою на потенційно небезпечних об’єктах і прилеглих до них територій, а також чергування оперативного персоналу;

- розробляють і виконують науково-технічні програми щодо запобігання надзвичайним ситуаціям і зменшення можливих втрат;

- здійснюють заходи щодо забезпечення безпеки і захисту населення від надзвичайних ситуацій;

- забезпечують підготовку органів управління до дій у надзвичайних, несприятливих побутових або нестандартних ситуаціях, організують навчання населення діям при таких ситуаціях;

- проводять постійне прогнозування обстановки щодо її погіршення, яка може призвести до виникнення НС;

- створюють і поновлюють матеріальні резерви для ліквідації наслідків НС.

Режим підвищеної готовності ЄС ЦЗ встановлюється в разі істотного погіршення виробничо-промислової, радіаційної, хімічної, біологічної в тому числі бактеріологічної, сейсмічної, гідрогеологічної, гідрометеорологічної обстановки за умов загрози виникнення НС.

У цьому режимі органи управління ЄС ЦЗ:

- надають оперативну допомогу органам і структурам причетним до забезпечення ЦЗ, в разі виникнення несприятливих побутових або нестандартних ситуацій;

- формують комісії для виявлення причин погіршення обстановки безпосередньо в районі можливого виникнення НС, готують пропозиції щодо її нормалізації;

- посилюють спостереження і контроль за ситуацією на потенційно небезпечних об’єктах і прилеглих до них територіях, здійснюють прогнозування можливості виникнення НС та їх масштабів;

- розробляються заходи із захисту населення і територій в умовах НС;

- приводять у стан підвищеної готовності сили і засоби реагування, залучають додаткові сили і засоби, уточнюють плани їх дій та направляють їх у разі потреби в район загрози виникнення НС;

- здійснюють заходи із запобігання виникненню НС.

Режим надзвичайної ситуації ЄС ЦЗ встановлюється в разі виникнення та під час ліквідації наслідків НС.

У цьому режимі органи управління ЄС ЦЗ:

- визначають межі території, на якій виникла НС;

- організують захист населення і територій в умовах НС;

- організують роботи з локалізації або ліквідації наслідків НС, залучають необхідні сили і засоби;

- здійснюють безперервний контроль за розвитком НС, становищем на аварійних об’єктах і прилеглих до них територіях;

- оперативно доповідають вищим органам управління про розвиток НС, заходи, які виконуються та оповіщають населення.

Режим функціонування ЄС ЦЗ в умовах надзвичайного стану встановлюється відповідно до вимог Закону України „Про правовий режим надзвичайного стану”.

Надзвичайний стан – це особливий правовий режим діяльності державних органів влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, який тимчасово допускає встановлені Законом обмеження в здійсненні конституційних прав і свобод громадян, а також прав юридичних осіб та покладає на них додаткові обов’язки.

Правовий режим надзвичайного стану спрямований на забезпечення безпеки громадян у разі стихійного лиха, аварій і катастроф, епідемій і епізоотій, а також на захист прав і свобод громадян, конституційного ладу при масових порушеннях правопорядку, що створюють загрозу життю і здоров’ю громадян, або при спробі захоплення державної влади шляхом насильства.

Режим функціонування ЄС ЦЗ в умовах воєнного стану, порядок підпорядкування її військовому командуванню визначається відповідно до Закону „Про правовий режим воєнного стану”.

Цей Закон визначає зміст правового режиму воєнного стану (порядок його введення та скасування, правові засади органів державної влади, військового командування, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантій прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб) та відповідальність за порушення вимог або невиконання заходів правового режиму воєнного стану.

Режими функціонування ЄС ЦЗ у межах конкретної території встановлюються залежно від існуючої або прогнозованої обстановки, масштабу НС за рішенням відповідно КМУ, обласної, районної держадміністрації, міської ради.

Режими надзвичайного та воєнного стану встановлює Президент України своїм указом при умовах його затвердження Верховною Радою протягом двох днів з моменту звернення Президента України.

 

3. Повноваження органів управління та посадових осіб ЄС ЦЗ.

 

Законом України „Про правові засади цивільного захисту” визначені повноваження: МНС, Міністра України з питань НС, структурних органів МНС, посадових осіб у сфері ЦЗ.

МНС:

- забезпечує реалізацію держполітики та здійснює держнагляд да дотриманням законів та інших нормативно-правових актів у сфері ЦЗ;

- забезпечує діяльність ЄС ЦЗ;

- контролює організацію виконання заходів, спрямованих на захист населення і територій від НС центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності;

- перевіряє стан готовності своїх територіальних органів, сил і засобів ЦЗ до дій у режимі НС;

- забезпечує нагляд за дотриманням вимог стандартів, нормативів і правил у сфері ЦЗ;

- контролює накопичення, збереження і цільове використання матеріальних резервів, призначених для ліквідації наслідків НС центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності;

- перевіряє стан планування та готовності до здійснення заходів з евакуації населення в разі виникнення НС;

- забезпечує перевірку наявності та утримання в постійній готовності на ПНО локальних систем виявлення загрози виникнення НС і локальних систем оповіщення населення, передусім того, що проживає у зонах можливого ураження, та персоналу цих об’єктів;

- перевіряє наявність і готовність до використання за призначенням у разі виникнення НС заходів колективного та індивідуального захисту населення, майна ЦЗ, їх утримання та облік;

- проводить вибіркові перевірки підготовки до дій в умовах НС на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності;

- з’ясовує причини виникнення НС, невиконання заходів із запобігання цим ситуаціям, проводить оцінку дій органів управління, сил і засобів ЦЗ під час рятувальних та інших невідкладних робіт;

- разом з органами, які здійснюють державний нагляд у відповідній сфері, бере участь у перевірках забезпечення умов зберігання, транспортування, знешкодження, утилізації та захоронення небезпечних речовин і виробів, що містять такі речовини;

- здійснюють нормативне регулювання у сфері ЦЗ за участю заінтересованих центральних органів виконавчої влади, розробляє і затверджує державні правила і норми ЦЗ, які є обов’язковими до виконання органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями.

МНС здійснює свої повноваження через територіальні органи відповідно до адміністративно-територіального поділу до району включно.

Посадові особи урядового органу держнагляду у сфері ЦЗ у складі МНС мають право:

1. У сфері техногенної безпеки:

- пред’являти громадянам, підприємствам, установам та організаціям вимоги, щодо здійснення заходів у сфері ЦЗ, давати обов’язкові для виконання приписи з питань, що належать до їх компетенції;

- призупиняти до усунення порушень вимог законодавства у сфері ЦЗ експлуатацію підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, а також роботи, якщо ці порушення створюють загрозу життю або здоров’ю людей;

- вносити пропозиції щодо зупинення дії виданих дозволів на експлуатацію ОПН у разі недотримання умов цих дозволів або порушення законодавства у сфері ЦЗ та давати обов’язкові для виконання приписи щодо усунення таких порушень;

- складати акти перевірок, приписи і протоколи у разі невиконання законних вимог посадових осіб МНС;

- направляти матеріали про порушення вимог законодавства у сфері ЦЗ до відповідних органів для вирішення питання щодо притягнення винних осіб до адміністративної або кримінальної відповідальності;

- обмежувати, зупиняти роботи з будівництва, реконструкції, розширення об’єктів, що проводяться з порушенням вимог законодавства у сфері ЦЗ;

- залучати до перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, фахівців інших установ;

- отримувати інформацію від органів влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності і підпорядкування, необхідну для виконання покладених на них завдань;

- здійснювати звукозапис, кіно- і відео знімання як допоміжний засіб для запобігання і розкриття правопорушень у сфері ЦЗ;

- скликати наради з питань, що належить до їх компетенції;

- накладати штрафи на підприємства, установи, організації за порушення у сфері ЦЗ;

- притягати до адміністративної відповідальності за невиконання законів та інших нормативно-правових актів у сфері ЦЗ;

- проводити дізнання та розслідування обставин і причин аварій і НС, приймати за результатами розслідувань обов’язкові для виконання рішення з питань, віднесених до компетенції урядового органу держнагляду у сфері ЦЗ;

- здійснювати контроль за діяльність АРС.

2. У сфері пожежної безпеки здійснювати повноваження державної пожежної охорони, передбачені Законом України „Про пожежну безпеку”.

Посадові особи урядового органу держнагляду у сфері ЦЗ зобов’язані:

- складати акти перевірок, приписи і протоколи у разі невиконання законних вимог посадових осіб МНС;

- направляти до відповідних органів матеріали про порушення вимог законодавства у сфері ЦЗ для вирішення питання про притягнення винних осіб до адміністративної або кримінальної відповідальності;

- обмежувати, зупиняти роботи з будівництва, реконструкції, розширення об’єктів, що проводяться з порушенням вимог законодавства у сфері ЦЗ;

- перевіряти стан готовності органів управління, сил і засобів ЦЗ до дій у разі виникнення НС.

- Посадові особи держнагляду у сфері ЦЗ несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов’язків згідно із Законом.

На органи управління оперативного реагування на НС покладається:

- забезпечення готовності до дій сил і засобів, призначених для реагування на НС;

- здійснення комплексу заходів із реагування на НС, ліквідації їх наслідків;

- управління підпорядкованими силами реагування.

- Посадові особи органів оперативного реагування на НС мають право:

- безперешкодно отримувати інформацію про території та об’єкти, на яких проводяться пожежно-рятувальні та інші невідкладні роботи, необхідну для виконання своїх обов’язків;

- вимагати від посадових осіб здійснення заходів із ліквідації НС, захисту населення і територій від наслідків НС, припиняти дії, що перешкоджають органам оперативного реагування виконувати поставлені завдання;

- залучати спеціальну та інженерну техніку підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, користуватися їх засобами зв’язку;

- проводити під час ліквідації наслідків НС документування, кіно- і відео знімання, фотографування та звукозапис;

- забезпечувати оточення або блокування в інший спосіб окремих територій, будівель, споруд, об’єктів у зоні НС;

- тимчасово забороняти або обмежувати рух транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон НС, а також доступ громадян на окремі території та об’єкти, зобов’язувати їх залишити такі об’єкти чи території.

Завдання органів мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи та інших НС є:

- реалізація державної політики у сфері ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

- організація, координація і контроль за діяльністю підприємств, установ та організацій, залучених для здійснення заходів на радіоактивно забруднених територіях і поводження з радіоактивними відходами;

- відродження та соціально-економічна реабілітація територій, забруднених внаслідок радіаційних аварій;

- організація заходів із ЦЗ в 30-ти кілометрових зонах та навчання населення, яке проживає в них, діям у разі виникнення радіаційних аварій;

- проведення наукових досліджень довготривалих наслідків аварії на ЧАЕС та інших радіаційних аварій.

Завдання, повноваження та обов’язки інших органів управління та посадових осіб у сфері ЦЗ будуть визначені в Положенні про цивільний захист, яке затверджується постановою КМУ.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Конспект лекцій З дисципліни Цивільна оборона

Кафедра економіки підприємства... Конспект лекцій...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Розпізнавання

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Дніпропетровськ
2012 Зміст:   Тема 1. Державна політика у сфері цивільного захисту (ЦЗ)  

Повноваження органів управління та посадових осіб ЄС ЦЗ
Правова база: 1. Женевські Конвенції 1, 2, 3, 4 від 12 серп

Ці тексти своєрідні загальним надбанням, знання яких стали необхідними як для фахівців, так і для широкої громадськості.
  Загальні положення конвенцій та додаткових протоколів Під час війни людина повинна дотримуватись певних норм гуманності навіть щодо ворога.

Права та обов’язки робітників, службовців та населення з цивільної оборони
Правова база:   1. Закон України “Про Цивільн

Права та обов’язки робітників, службовців та населення з цивільної оборони
  Виходячи із вимог нормативно-правової бази у сфері цивільної оборони України, захисту населення і територій від можливих надзвичайних ситуацій техногенного, природного, екологічного

Дії робітників службовців та населення при попереджувальних сигналах органів ЦО
  Правова база: 1. Закон України "Про Ци

Основні поняття про надзвичайні ситуації та порядок оповіщення про них
  В останній час в системі цивільної оборони прийнято вживати наступні визначення та основні терміни, що характеризують ту чи іншу надзвичайну ситуацію, основні із них які:

Забезпечення безпеки населення та його функціонування в умовах надзвичайних ситуацій
  Правова база: 1. Закон України “Про Цивільну оборону України

Надання само- та взаємодопомоги при НС
  Правова база:   1. Концепція захисту населення

Заходи обережності під час ліквідації наслідків стихійного лиха
Перед тим, як увійти у пошкоджений будинок (споруду), треба переконатися, чи не загрожує він обвалом; у приміщенні через небезпеку вибуху скупчення газів неможливо користуватися відкритим вогнем (с

Режими радіаційного захисту
  Правова база:   1. Закон України “Про захист л

Розміри прогнозування зон забруднення місцевості
на сліду хмари при аварії на АЕС (категорія стійкості атмосфери –конвекція, V вітру 2 м/с)   Вихід активності, % І

Розміри прогнозування зон забруднення місцевості
на сліду хмари при аварії на АЕС (категорія стійкості атмосфери –конвекція, V вітру 2 м/с)   Вихід активності, % І

Короткий опис режимів радіаційного захисту
1. Режими радіаційного захисту населення включають три основних етапи: І етап - укриття населення в ПРУ; П етап - наступне укриття населе

Коефіцієнти Кілля перерахунку рівнів радіації на 1 год. після вибуху
Час після вибуху, год. Кt Час після вибуху, год. Кt Час після вибуху, год. Кt &

Середні значення Кпосл. дози радіації
Найменування укриття та транспортних засобів Кпосл. Найменування укриттів та транспортних засобів Кпосл. Авт

Дегазація приміщень, особистих речей, одягу. Невідкладна та перша допомога ураженому
Правова база:   1. Закон України “Про Цивільну оборону України

Запам’ятайте! Надійна герметизація житла виключає проникнення сильнодіючих отруйних речовин у приміщення.
Залишаючи робоче місце, квартиру (будинок), виключіть джерела електроенергії, візьміть з собою особисті документи, необхідні речі, надіньте протигаз або ватяну марлеву пов’язку, накидку або плащ, г

Індивідуальний протихімічний пакет та правила користування ним
Якщо пакета немає, краплі (мазки) 0Р можна зняти тампонами з паперу або дрантя, носовою хусткою. Тільки з’явиться ознак зараження 0Р нервово-паралітичного типу варто прийняти антидот (засіб при отр

Дезінфікуючі речовини та розчини. Порядок проведення дезінфекції
  Правова база: 1. Закон України “Про Цивільну оборону

Характеристика деяких збудників інфекційних захворювань людей
Найменування захворювання Способи і путі розповсюдження збудників Стійкість в навколишньому середовищі Інкубаційний період

Підвищення захисних властивостей житла
  Правова база: 8. Закон України “Про Цивільну оборону

Медичні засоби індивідуально захисту. Правила їх використання
    Правова база: 1. Закон України “Про Ц

Призначення коробок великих габаритних розмірів промислових фільтруючих протигазів
  Марка коробки Тип коробки і розпізнавальне фарбування СДОР, від яких захищає коробка А, А8

Призначення патронів респіраторів
Маркування патрону СДОР, від якого захищає патрон РПГ-67 Органічні пари (бензину, гасу, ацетону, бензолу, і їх гомологів,

Основні характеристики респіраторів
  Марка респіратора Призначення Комплект респіратора Р-2 Захист від РР для дорослих

Основні характеристики ізолюючих протигазів і приборів
  Характеристика Ізолюючий протигаз КІП-8   ИП-4 ИП-46 ИП-46М

Функції евакуаційних органів при евакуації із районів стихійних лих, аварій, катастроф, зон зараження і затоплення
  Правова база :   1. Закон України “Про

Основи догляду за хворим
  Правова база :   1. За

Основи догляду за хворим
  Правова база :   1. За

Основи догляду за хворим
  Правова база :   1. За

Варіанти іммобілізації кінцівок
першої допомоги при ударах заклечається в змазуванні області удару настойкою

Рекомендації населенню щодо профілактики та дій при виникненні пожеж та правил поведінки при виявлення вибухонебезпечних предметів
  Правова база:   1. Зак

Профілактичні протипожежні заходи в будинку (квартирі), житловому секторі і на виробництві
Для того, щоб звести до мінімуму кількість пожеж після надзвичайної ситуації, обмежити їх поширення і забезпечити необхідні умови для ліквідації, необхідно завчасно провести відповідні пожежо-профі

Додержання правил поводження з електронагрівальними приладами, газовими і електричними плитами.
В осінньо-зимовий період підвищене навантаження несуть електропроводи, електрообладнання, електронагрівальні прилади. І там, де це не враховується і не приділяється потрібної уваги питанням пожежно

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги