Реалізація стратегічного плану

Стратегічне планування має сенс, тільки тоді коли воно реалізується. Основними компонентами реалізації стратегії є: тактика, політика, процедури, правила, бюджет.

Тактикаявляє собою конкретні оперативні короткострокові дії, тобто це інструмент негайного сприяння впровадженню в життя перспективних намірів.

Наприклад реклама є тактикою по відношенню до стратегії збільшення обсягів продажу.

Характеристики тактичних планів:

1. Тактика розробляється у розвиток стратегії;

2. Якщо стратегію розробляє інституційний рівень, то тактику , як правило, розробляє адміністративний рівень управління.

3. Тактика розрахована на незначний час, проте як стратегія розрахована на тривалий період

4. Результати тактики виявляються за короткий час і співвідносяться з конкретними діями, на відміну від результатів стратегічного планування, які виявляються через тривалий час.

Політика— це загальні орієнтири для дій та прийняття рішень. Політика формулюється інституційним рівнем менеджменту на тривалий час. Політика це «Кодекс законів», який визначає в якому напрямку і як можна діяти.

«Дженерал Моторс», например, проводит политику снижения количества новых инструментов, необходимых для производства новой модели. При тщательном обследовании их автомобилей можно заметить, что многие автомобили имеют одинаковые багажники, бамперы или двигатели. Иногда новая модель «шевроле» будет иметь детали, которые применялись в «бьюиках» и «олдсмобилах» предыдущего года. Многие вообще не замечают высокой степени стандартизации семейства автомобилей «Дженерал Моторс».

Процедурипредписують дії, котрі повинні застосовуватись у конкретних випадках.

Тобто процедура – це запрограмоване рішення, яке дозволяє «заново не вигадувати колесо»

Правилаточно вказують, що саме слід робити в даній ситуації.

ЦРУ, например, должно принимать к себе на работу только людей исключительно лояльных и заслуживающих доверия. Поэтому оно не может позволить руководителям нанимать любого человека без специального изучения его биографии. Руководство также считает необходимым исключить возможность выбора там, где имеется относительно высокая вероятность того, что некоторые люди могут вести себя таким образом, который приведет к отрицательным последствиям. Во многих организациях, например, требуется, чтобы сотрудники находились на рабочем месте в конкретный период времени, скажем, с 9 часов утра до 5 часов вечера.

Розробка типових правил та процедур сприяє досягненню намічених організаційних цілей через те, що вони:

- вказують працівникам напрям дій, які відповідно до досвіду діяльності з високим ступенем імовірності повинні бути успішними і призведуть до бажаних наслідків;

- підвищують ефективність діяльності виключенням зайвих повторів процесу;

- дають можливість керівникові точно передбачити, що будуть робити його підлеглі в конкретній ситуації;

- дозволяють проводити точні порівняння з минулими результатами чи результатами інших груп {оскільки аналогічні завдання виконуються, як правило, ідентичним способом, то вони повинні виконуватись кожний раз з однаковою чи зростаючою результативністю /ефективністю/).

Окремим пунктом у реалізації проектів виділяються бюджети.Бюджет — це механізми розподілу обмежених ресурсів організації. Бюджети складаються в межах функції планування. Вони являють собою свого роду еталон чи взірець, з яким пізніше, після виконання завдань, під час здійснення функції контролю будуть співставлятися фактично досягнуті результати (чи результати використання ресурсів).

Бюджети схожі на бухгалтерський баланс. Вони теж складаються з двох частин: у правій відображається ресурсний потенціал, що є в розпорядженні організації — джерела надходження та їх вартість, а у лівій — статті їх використання у виробничому процесі

Етапи бюджету:

1. оголошення вищим керівництвом цілей організації;

2. підготовка підрозділами оперативних кошторисів;

3. вище керівництво перевіряє пропозиції по бюджету від відділів та направляє їх на доопрацювання

4. підготовка кінцевого варіанту бюджету