Двухфакторна теорія Герцберга

Модель побудова на результатах соціологічного опитування широкого загалу інженері технічного персоналу. Пропонувалося дати відповідь на питання: „В яких ситуаціях після виконання службових обов'язків ви відчували себе особливо добре та навпаки?”

За результатами відповідей Герцберг побудував двофакторну теорію, якій виділив дві категорії; гігієнічні чинники та мотиватори (табл. 2.2).

 

Таблиця 2.2.

Герцбергова теорія мотивації

Гігієнічні чинники Мотиватори
Політика організації та її втілення адміністрацією Успіх
Умови праці Кар'єра (просування по службі)
Заробітна плата Визнання та схвалення результатів роботи
Контроль і ставлення зі сторони керівництва Безпосередня робота
Мікроклімат в колективі (міжособистісні стосунки з керівництвом, співробітниками та підлеглими) Ступінь делегування повноважень і відповідальності (якомога вища)
Суспільне становище, безпека Можливості творчого та професійного зростання

Гігієнічні чинники пов'язані з оточуючим середовищем, у якому здійснюється праця (виконується робота), мотиватори — з характером та змістом роботи. При відсутності чи недостатній мірі присутності гігієнічних чинників у працівника виникає та формується відчуття невдоволення роботою. Але навіть їх достатня кількість не може мотивувати людину до чогось. Відсутність чи неадекватність мотивацій не пов'язане напряму з незадоволенням роботою, проте їх наявність викликає задоволення і підштовхує виконавців на підвищення ефективності діяльності.