Регіон як соціально-економічна система

Однією з характерних ознак регіону є територія з усіма природно географічними, історико-демографічними, політико-адміністративними особливостями, що формують ознаки етнічної спільності людей, визначають рівень їх добробуту, який у свою чергу залежить від системи в цілому, та від взаємодії її складових – економічної та соціальної підсистем. Вираженням цієї взаємодії є наявність на даній території сукупності найрізноманітніших підприємств і галузей, які охоплюють сфери виробництва, розподілу, обміну та споживання матеріальних і духовних благ. Вони формують економічну підсистему регіону, яка в свою чергу складається з промислових, сільськогосподарських, транспортних, житлових, соціально-культурних та інших складових підсистеми. В цілісності ці елементи формують економічну структуру регіону, характер якої залежить від співвідношення її складових елементів (рис.10.1).

Рис. 10.1. Структура соціально-економічної системи регіону

Отже, регіон, як єдність двох підсистем, є об’єктом управління як системи в цілому, так і її складових елементів. У свою чергу, економічна підсистема теж є сукупністю структурних елементів (рис. 10.2), які теж є об’єктами регулювання.

Органи державного управління та місцевого самоврядування, встановлюючи законодавче та нормативне забезпечення економічних процесів у регіоні, формують регіональну регуляторну політику з метою сприяння стабільному економічному розвитку регіону.

 

Рис. 10.2. Складові економічної підсистеми регіону

Основним завданням регіональної регуляторної політики є досягнення найкращих показників регіонального економічного розвитку за умови найбільш ефективного використання ресурсів та збереження навколишнього середовища.

До системи загальних показників, що характеризують регіональний економічний розвиток, доцільно внести наступні:

‑ показники, що характеризують рівень доходів населення;

‑ об’ємні показники зростання виробництва;

‑ рівень безробіття в регіоні;

‑ динаміку зростання продуктивності праці в регіоні;

‑ рівень забрудненості навколишнього середовища тощо.

Система загальних показників може бути доповнена частковими показниками, котрі характеризують економічну ситуацію в розвитку конкретних галузей виробничого комплексу, певного типу підприємств (наприклад малого та середнього бізнесу, сфери надання послуг тощо).

Економічний розвиток регіону базується на використанні місцевих порівняльних переваг, місцевих ресурсів, але ж водночас він є складовою частиною економічного розвитку держави і має як внутрішній, так і зовнішній аспект. Внутрішній аспект – виявлення взаємовпливу розвитку регіону та держави в встановленні напрямків взаємовідносин.

Для вирішення ряду питань, спільних для декількох регіонів, в Україні створюються інститути для управління такими проблемами або часткові елементи управління регіональними економічними проблемами (наприклад, виробничі об’єднання, структурні підрозділи яких знаходяться в різних регіонах; асоціації міст, які об’єднуються для вирішення певних економічних проблем).