До основних науково- і теоретично обґрунтованих і практично ап­робованих форм міжнародної економічної інтеграції відносять

Зони вільної торгівлі - найпростіші форми інтеграції. У таких зонах діє особливий пільговий торговельний режим для країн учас­ниць за рахунок відміни торгових обмежень, в першу чергу внутріш­нього мита. Держави-учасниці своїм рішенням закріплюють окремі митні території, визначають режим економічних відносин між со­бою та третіми країнами. Між країнами-учасницями зони вільної торгівлі зберігаються митні кордони і пости, які корггролюють по­ходження товарів, що перетинають їх державний кордон і не допус­кають перевезення тієї частини товарів, яка може завозитись із третіх країн. На Україні також діють вільні економічні зони, мова про які йшла в попередніх розділах книги.

Митний союз - це двох або кількох держав угода, якою вста­новлюється режим вільної торгівлі та передбачається усунення внутрішніх тарифів і встановлення спільного зовнішнього тарифу. Таких митний союз передбачає єдність митної території, однаковий торговий режим у ставленні до третіх країн, включаючи загальні митні тарифи, єдині заходи нетарифного регулювання, уніфіковану систе­му прямих і непрямих податків та однотипність методів управління національним господарством. Ці митні союзи мають перспективу в системі товарообміну і посиленні міжнародної економічної інтеграції.

Зони преференційної торгівлі Це зона з особливим пільго­вим торговельним режимом, коли дві або декілька країн знижують взаємні тарифи на імпортні товари, зберігаючи рівень тарифів у торгівлі з іншими країнами. Вони здійснюють пільгове кредитуван­ня і страхування зовнішньоторговельних операцій, надають техніч­ну та фінансову допомогу.

Спільний ринок - це більш складніша форма міждержавної інтеграційної взаємодії. Вона включає умови вільної торгівлі, мит­ного союзу та забезпечує вільне переміщення товарів, послуг, робо­чої сили, капіталу і формує спільний повноцінний ринковий простір (звідси і назва - «спільний ринок»). Такою формою інтеграції в світовій практиці вважається об'єднання західноєвропейських країн у Євро­пейський Союз (ЄС).

Валютний союз. Вважається однією з найскладніших форм інтеграції. Він передбачає проведення країнами єдиної валютно-фінансової політики: введення в обіг єдиної валюти, створення єди­ного емісійного центру - банку. На стадії еволюції до повного еконо­мічного, політичного і валютного союзу знаходиться Європейська Спілка.

Політичний союз. Це вищий ступінь регіональної інтеграції, який передбачає перетворення єдиного ринкового простору в цілісне економічне І політичне утворення. Фактично - це виникнення найбільш нового багатонаціонального суб'єкта світогосподарських і міжнародних політичних відносин, який проводить свою політику і виступає від імені учасників цього союзу.

Основними напрямами розвитку інтеграційних процесів у прак­тиці міжнародного співробітництва слід вважати: поступове, поетапне усунення митних та фінансових бар'єрів; забезпечення країнами, які увійшли до інтеграційного угрупування «прозорості» кордонів; створення належних умов для вільного переміщення товарів, послуг, робочої сили, капіталу.

Такі інтеграційні процеси, як правило, відбуваються під контро­лем і за безпосередньою участю державних органів цих країн. Підсу­мовуючи наведене ми бачимо, що економічна інтеграція передбачає злиття національних господарств кількох країн і утворення великих інтернаціональних економічних комплексів з метою підвищення ефективності в галузях національної економіки.