рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ З БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ З БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ - раздел Философия, Опорний Конспект ...

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ

З БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

 

 

Професія: 4121 обліковець з реєстрації бухгалтерських даних

    Опорний конспект з бухгалтерського обліку створений відповідно до типової навчальної програми предмета «Бухгалтерський…

ЗМІСТ

Вступ
Тема 1. Бухгалтерський облік, його сутність і основи організації…………………………………………………...
Тема 2. Предмет і метод бухгалтерського обліку……...
Тема 3. Бухгалтерський баланс………………………….
Тема 4. Рахунки бухгалтерського обліку і подвійний запис…………………………………………………………
Тема 5. План рахунків бухгалтерського обліку……….
Тема 6. Первинне спостереження, документація та інвентаризація………………………………………………  
Тема 7. Форми бухгалтерського обліку…………………
Тема 8. Облік грошових коштів………………………….  
Тема 9. Облік розрахункових операцій………………….  
Тема 10. Облік господарських процесів…………………  
Тема 11. Основи бухгалтерської звітності………………  
   
Список використаної літератури…………………...  

Вступ

 

Опорний конспект з бухгалтерського обліку створений відповідно до типової навчальної програми предмета «Бухгалтерський облік» та теоретичної частини предмета «Виробниче навчання» Державного стандарту професійно-технічної освіти з професії обліковець з реєстрації бухгалтерських даних.

У ньому розкриті основи організації і ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, теоретичні положення предмета, методу (його елементів) бухгалтерського обліку, базові питання фінансового обліку.

Висвітлення передбачених змістом тем здійснюється у найбільш сприятливій для сприйняття формі – у вигляді таблиць, схем, малюнків, а у текстовій частині виділено ключові слова та фрази, на які учневі слід звернути увагу. Це робить посібник більш наочним та сприятиме легшій фіксації, утриманню у пам’яті та швидкому відтворенню навчального матеріалу.

Після кожної теми наведені контрольні запитання, за допомогою яких можна визначити ступінь засвоєння пройденого матеріалу. Додатком до Опорного конспекту є Збірник тестів для тематичних атестацій з бухгалтерського обліку, розроблений на підставі його змісту.

Даний посібник призначений допомогти учням, що здобувають професію обліковця з реєстрації бухгалтерських даних, отримати необхідні знання з бухгалтерського обліку.

Опорний конспект може бути використаний викладачами на теоретичних уроках з бухгалтерського обліку, учнями – при виконанні домашнього завдання та при підготовці до лабораторно-практичних робіт, майстрами виробничого навчання – для актуалізації знань на вступних інструктажах під час виробничого навчання.

Тема 1. Бухгалтерський облік, його сутність і основи організації

Поняття бухгалтерського обліку. Види обліку.

Поняття обліку є широким і багатогранним, оскільки він пов’язаний із різноманітною господарською діяльністю людей. Необхідність в обліку виникла у процесі матеріального виробництва на певній стадії розвитку людства, а господарська діяльність сприяла його поширенню.

Облік – це процес, складовими якого є операції спостереження, сприйняття, вимірювання та реєстрації фактів, явищ природи чи суспільного життя. Якщо облік здійснюється над об’єктами господарського характеру, то його називають господарським.

Види обліку і їх характеристика наведені на рис.1.1 та у табл. 1.1

Види обліку

Таблиця 1.1

Характеристика видів обліку

Завдання та вимоги до бухгалтерського обліку.

Завдання бухгалтерського обліку: Ø формування повної, достовірної інформації про господарські процеси і… Ø формування вихідної інформаційної бази для планування, стимулювання, організації, регулювання, аналізу та…

Вимоги до бухгалтерського обліку

Облікові вимірники.

У бухгалтерському обліку для відображення господарських засобів і процесів, що здійснюються на підприємстві, їхніх кількісних і якісних характеристик застосовують різні вимірники.

Таблиця 1.3

Облікові вимірники

Предмет, метод та об’єкти бухгалтерського обліку.

Предметомбухгалтерського обліку є майно (капітал), джерела формування майна (капіталу), господарські процеси та фінансові результати діяльності підприємства.

Об’єкти бухгалтерського обліку наведені на рис.1.2.

 

Рис.1.2. Об’єкти бухгалтерського обліку.

Метод бухгалтерського обліку– це система прийомів і способів, яка забезпечує повне, суцільне, безперервне, взаємопов'язане та об'єктивне відображення об'єктів бухгалтерського обліку, що призначені для отримання інформації для управління ними.

 

Користувачі облікової інформації.

Користувачі облікової інформації – це фізичні або юридичні особи, які потребують інформацію про фінансово-господарську діяльність підприємства для прийняття управлінських рішень.

 

Рис.1.3. Користувачі облікової інформації

Принципи бухгалтерського обліку.

Принцип бухгалтерського обліку — це правило, яким слід керуватися при вимірюванні, оцінці та реєстрації господарських операцій і при відображенні їх результатів у фінансовій звітності.

Таблиця 1.4

Принципи бухгалтерського обліку

Контрольні запитання 1. Дайте визначення обліку. 2. Які види господарського обліку Ви знаєте?

Тема 2. Предмет і метод бухгалтерського обліку

Предмет бухгалтерського обліку.

Предметомбухгалтерського обліку є господарські засоби, джерела їх утворення, господарські процеси та фінансові результати діяльності підприємства.

Господарські засоби. Джерела формування засобів.

 

Для здійснення господарської діяльності кожне підприємство повинно мати будівлі, споруди, машини, обладнання, матеріали, грошові кошти та інші цінності, які в сукупності становлять активи (господарські засоби ) підприємства.

Активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому.

 

Для правильного управління господарською діяльністю необхідно мати інформацію не тільки про загальну суму господарських засобів підприємства, а й про джерела їх утворення та цільове призначення. Господарські засоби підприємство отримує з різних джерел (пасивів): статутного, резервного капіталів, власного прибутку, кредитів, цільового фінансування тощо.

Класифікація та групування активів, капіталу, зобов’язань підприємства.

 

У практиці бухгалтерського обліку всі господарські засоби підприємств і організацій прийнято класифікувати за певними ознаками, а потім відображати за відповідними групами, які одержані в результаті такої класифікації.

 

Господарські засоби класифікують за двома ознаками:

- за складом і використанням;

- за джерелами утворення і цільовими призначеннями.

Групування господарських засобів за складом і використанням:

Рис.2.1. Групування господарських засобів за складом і використанням.

Таблиця 2.1.

Характеристика груп господарських засобів

Рис.2.2. Групування господарських засобів за джерелами їх утворення і цільовим призначенням. Таблиця 2.2.

Характеристика джерел формування активів

Елементи методу бухгалтерського обліку.

 

Метод бухгалтерського обліку складається з наступних взаємопов’язаних елементів:

 

Рис.2.3. Елементи методу бухгалтерського обліку.

Таблиця 2.3.

Характеристика елементів методу

Бухгалтерського обліку

1. Дайте визначення предмету бухгалтерського обліку. 2. Що таке активи підприємства? 3.За якими ознаками класифікують господарські засоби?

Тема 3. Бухгалтерський баланс

Поняття «бухгалтерський баланс». Значення балансу.

Термін «баланс» у бухгалтерському обліку використовується у наступних значеннях [1]: Ø як форма звітності – таблиця, в якій майно підприємства… Ø як підсумок кожної сторони таблиці як визначення їх рівності;

Побудова балансу. Актив і пасив балансу.

- ліва сторона називається активом: відображають склад і розміщення господарських засобів підприємства; - права сторона називається пасивом: відображають джерела формування… Схематично бухгалтерський баланс має наступний вигляд:

Зміни в балансі, викликані господарськими операціями. Типи операцій.

Господарська операція – це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів, зобов'язань, власному капіталі підприємства.

За характером змін у балансі підприємства вся різноманітність господарських операцій зводиться до чотирьох типів (табл.3.1):

Таблиця 3.1.

Типи господарських операцій

  Баланс станом на 01.04.20__р. тис.грн. Актив Сума Пасив Сума Основні засоби …   Протягом місяця відбулись наступні господарські операції:

Тема 4. Рахунки бухгалтерського обліку

І подвійний запис

Поняття про рахунки бухгалтерського обліку і їх будова.

Рахунки бухгалтерського обліку відображають у вигляді двосторонньої таблиці: ліва сторона називається дебет, права – кредит. Термін «дебет» походить від лат. Debet, що означає «винен», «мати», а «кредит»… У міру здійснення господарських операцій їх реєструють за дебетом (тобто дебетують рахунок) або кредитом рахунка…

Види бухгалтерських рахунків.

- активні; - пасивні; - активно-пасивні.

Подвійний запис на рахунках, його суть і контрольне значення.

Наприклад, коли підприємство виплачує заробітну плату працівникам готівкою, то залишок грошових коштів у касі стає меншим і заборгованість перед… Отже, наведені приклади демонструють, що кожна господарська операція…  

Кореспонденція рахунків – форма взаємозв’язку між рахунками.

Взаємозв’язок між двома і більше рахунками бухгалтерського обліку, що встановлюється при реєстрації на них кожної господарської операції способом подвійного запису, називається кореспонденцією рахунків, або бухгалтерським проведенням, бухгалтерською проводкою, контировкою.

Рахунки, на яких відображається дана операція, називаються кореспондуючими рахунками.

Бухгалтерські записи (проводки) – прості та складні.

Проста проводка –це проводка, в якій кореспондують між собою тільки два рахунки, тобто один рахунок дебетується, а інший кредитується на одну і ту ж… Приклади простих проводок: Ø надійшла готівка в касу з поточного рахунку (в касі грошові кошти збільшуються, на поточному рахунку…

Хронологічний і систематичний записи господарських операцій.

Господарські операції відбуваються і фіксуються в бухгалтерському обліку у певній хронологічній послідовності, тобто в міру їх виникнення. Тому бухгалтерські записи носять хронологічний характер. Відповідно хронологічний запис — це запис господарських операцій у календарній послідовності їх виникнення.

Господарські операції у хронологічній послідовності реєструються у спеціальних журналах, де вказують порядковий номер, дату здійснення операції, на підставі якого документу, зміст і суму операції, кореспондуючі рахунки.

Журнал може мати наступний вигляд (табл. 4.1.):

Таблиця 4.1

Журнал реєстрації господарських операцій

Підсумок Журналу реєстрації господарських операцій демонструє загальну суму зафіксованих у ньому господарських операцій. Він дає змогу перевірити,… Після заповнення Журналу реєстрації господарських операцій на кожний задіяний…  

Рахунки синтетичного і аналітичного обліку, їх призначення, особливість та взаємозв’язок.

Залежно від рівня деталізації інформації бухгалтерські рахунки поділяють на синтетичні і аналітичні. Синтетичні рахунки – рахунки бухгалтерського обліку, на яких реєструють… Облік, що здійснюється на синтетичних рахунках, називається синтетичним.

Оборотні відомості за синтетичними і аналітичними рахунками – спосіб перевірки та узагальнення поточного бухгалтерського обліку.

Оборотні відомості будують у вигляді таблиці, в якій зазначають назву, початкове сальдо, дебетовий і кредитовий обороти, а також кінцеве сальдо по…   В кінці оборотної відомості по всіх стовпчиках виводять підсумки, при цьому одержують три пари рівностей:

Оборотна відомість за синтетичними рахунками

Після заповнення оборотної відомості навіть за наявності трьох пар рівних… На підставі даних оборотних відомостей за синтетичними рахунками заповнюють головну книгу та форми фінансової…

Шахова оборотна відомість

Шахову відомість зручно використовувати при автоматизованій системі бухгалтерського обліку, оскільки при ручному веденні обліку відомість стає…

Взаємозв’язок рахунків з балансом.

Ø рахунки поділяють на активні і пасивні подібно до лівої і правої частини балансу – активу і пасиву; Ø рахунки відкривають на підставі статей балансу; Ø при відкритті рахунків початкові сальдо господарських засобів та джерел їх утворення записують на тій стороні…

Тема 5. План рахунків бухгалтерського обліку

План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій та його структура.

У ньому за десятковою системою наведені коди (номери) й найменування синтетичних рахунків (рахунків першого порядку) й субрахунків (рахунків другого… Першою цифрою коду визначено клас рахунків, другою - номер синтетичного…  

Класи Плану рахунків, їх характеристика.

План рахунків включає 10 класів (рис.5.1, табл. 5.1):

 

Рис.5.1. Перелік класів Плану рахунків.

Таблиця 5.1

Характеристика класів Плану рахунків

Рахунки класу 9 "Витрати діяльності" ведуться всіма підприємствами, крім суб'єктів малого підприємництва, а також інших організацій,…   Малі підприємства та інші організації, діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності, можуть вести…

Узгодженість Плану рахунків з фінансовою звітністю

Форма фінансової звітності План рахунків
БАЛАНС Розділ 1 активу Клас 1
Розділ 2 активу Клас 2
Розділи 2 і 3 активу Клас 3
Розділи 1 і 2 пасиву Клас 4
Розділ 3 пасиву Клас 5
Розділ 4 і 5 пасиву Клас 6
ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ Клас 7
Клас 8
Клас 9
ПРИМІТКИ ДО ФІНАНСОВИХ ЗВІТІВ Клас 0

 

 

Класифікація бухгалтерських рахунків.

Класифікація рахунків допомагає вивчити їх зміст, структуру, призначення, побудувати План рахунків. Класифікують рахунки за наступними ознаками (рис.5.2, 5.3):  

Поняття про документи.

Господарські операції відображаються у бухгалтерському
обліку методом їх суцільного і безперервного документування.
Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних
документів.Порядок документального оформлення господарських операцій, вимоги щодо складання та зберігання документів регламентуються статтею 9 («Первинні облікові документи та регістри бухгалтерського обліку») Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 p. № 996-XIV, Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995р. № 88. Первинний документ – це документ, створений у письмовій або електронній формі, що фіксує та підтверджує господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Значення документів.

Значення документів полягає у наступному:

Ø документи є письмовими доказами здійснення господарських операцій, тобто мають юридичне значення;

Ø за допомогою документів обґрунтовують правильність здійснення господарських операцій, контролюють наявність, фактичний стан, рух та зберігання господарських засобів підприємства;

Ø документи є засобом доведення розпоряджень, наказів на здійснення відповідних операцій виконавцям, тобто є важливими і необхідними в управлінні діяльністю підприємства. В свою чергу, для виконавців документи є підставою і обґрунтуванням здійснених ними операцій;

Ø документи є важливим джерелом для здійснення фінансового контролю, аудиту, ревізій, аналізу господарської діяльності підприємства.

Вимоги, які пред’являються до первинної документації.

ü Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її… ü Усі первинні документи, облікові регістри і бухгалтерська звітність… ü Первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом…

Реквізити документів.

 

Класифікація документів.

 

Класифікація документів – це поділ їх на групи за певними ознаками.

 

Документи класифікують за наступними ознаками (рис.6.2):

 

Рис.6.2. Ознаки класифікації документів

За наведеними ознаками документи класифікують наступним чином (рис.6.3):

 

 

Рис.6.3. Класифікація документів

 

Характеристика кожного виду документа наведена у табл.6.1:

Таблиця 6.1

Характеристика видів документів

  Із наведеної класифікації та характеристики документів можна відзначити, що…

Бухгалтерська обробка документів.

Більшість документів, як правило, складають у різних структурних підрозділах підприємства або надходять зі сторони (від інших підприємств,… Бухгалтерська обробка документів полягає у їх перевірці, розцінці…  

Документо­обіг та його організація.

Рис. 6.5. Процес документообігу на підприємстві

Зберігання документів.

Інвентаризація як вид первинного спостереження та один з елементів методу бухгалтерського обліку.

Інвентаризація основних засобів, нематеріальних активів, запасів.

Інвентаризацію необоротних активів проводять не рідше одного разу на рік після 1 жовтня. До початку інвентаризації необоротних активів необхідно…

Інвентаризація розрахунків, касової готівки та інших грошових документів.

Інвентаризаційна комісія перевіряє наявність коштів шляхом повного перерахування всіх готівкових коштів, що є в касі, цінних паперів, чекових книжок… Один примірник акта передається до бухгалтерії підприємства, другий -… Інвентаризація кас проводиться на кожному підприємстві у строки, що встановлені керівником, з покупюрним…

Тема 7. Форми бухгалтерського обліку

Облікові регістри, їх класифікація і призначення.

Таблиця 7.1

Характеристика видів облікових регістрів

Правила ведення облікових регістрів і способи виправлення помилок у записах.

Наприкінці кожного місяця облікові регістри закривають, тобто підраховують обороти за дебетом і кредитом та сальдо за кожним синтетичним і… Помилки, коли кореспонденція між рахунками вказана правильно, але операцію…

Основні форми бухгалтерського обліку.

Форма бухгалтерського обліку – це певна система взаємопов’язаних регістрів бухгалтерського обліку із певним порядком і способом реєстрації та узагальнення інформації в них.Форма бухгалтерського обліку обирається підприємствами самостійно з додержанням єдиних засад бухгалтерського обліку та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних.Форми бухгалтерського обліку відрізняються між собою:Ø кількістю, зовнішнім виглядом і будовою облікових регістрів;Ø взаємозв’язком регістрів синтетичного і аналітичного, хронологічного і систематичного обліку;Ø послідовністю і технікою здійснення записів в облікові регістри.

Журнально-ордерна форма бухгалтерського обліку.

При журнально-ордерній формі обліку основними регістрами є журнали і відомостідо них, записи в які роблять щоденно або по мірі надходження первинних… У журналах суміщено систематичний і хронологічний облік, а у більшості з них… Журнали-ордери – це окремі аркуші багатогранної форми, побудовані за шаховим принципом.

Регістри бухгалтерського обліку, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.12.2000р. №356

Номери Найменування та призначення регістрів
Журналів Відомостей
Облік грошових коштів та грошових документів
1 Журнал 1 за кредитом рахунків 30,31,33
1.1 Відомість за дебетом рахунку 30
1.2 Відомість за дебетом рахунку 31
1.3 Відомість за дебетом рахунку 33
Облік довгострокових та короткострокових позик
2 Журнал 2 за кредитом рахунків 50,60
Облік розрахунків, довгострокових та поточних зобов’язань
3 Розділ I Журналу 3. Облік розрахунків за товари, роботи, послуги, інших розрахунків і резерву сумнівних боргів (за кредитом рахунків 16, 34, 36, 37, 38, 51, 62, 63, 68)
Розділ II Журналу 3. Облік розрахунків з бюджетом, облік довгострокових та поточних зобов'язань (за кредитом рахунків 17, 52, 53, 54, 55, 61, 64, 67, 69)
3.1 Відомість аналітичного обліку розрахунків з покупцями та замовниками
3.2 Відомість аналітичного обліку розрахунків з різними дебіторами
3.3 Відомість аналітичного обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками
3.4 Відомість аналітичного обліку виданих та отриманих векселів
3.5 Відомість аналітичного обліку розрахунків за іншими операціями
3.6 Відомість аналітичного обліку розрахунків з бюджетом
Облік необоротних активів та фінансових інвестицій
4 Розділ I Журналу 4. Облік основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів та зносу необоротних активів (за кредитом рахунків10, 11, 12, 13, 19)
Розділ II Журналу 4. Облік капітальних і фінансових інвестицій та інших необоротних активів (за кредитом рахунків 14, 15, 18, 35)
4.1 Відомість аналітичного обліку капітальних інвестицій
4.2 Відомість аналітичного обліку фінансових інвестицій
4.3 Відомість аналітичного обліку нематеріальних активів
Облік витрат
5, 5А Розділ I Журналу 5 і Журналу 5 А за кредитом рахунків 90, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99 і розділ II Журналу 5 і Журналу 5 А за кредитом рахунків з журналів 1, 2, 3, 4, 6
Розділ III Журналу 5 за кредитом рахунків 20, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 39, 65, 66, 91
Розділ III А Журналу 5 А за кредитом рахунків 20, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 39, 65, 66, 80, 81, 82, 83, 84, 91
Розділ III Б Журналу 5 А за кредитом рахунків 20, 22, 39, 65, 66
Розділ IV Журналу 5 і Журналу 5 А Аналітичні дані до рахунка 28 "Товари"
5.1 Відомість аналітичного обліку запасів
Облік доходів і результатів діяльності
6 Журнал 6 за кредитом рахунків 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 79
Розділ II "Аналітичні дані про доходи"
Облік власного капіталу та забезпечення зобов'язань
7 Журнал 7 за кредитом рахунків 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
7.1 Відомість аналітичних даних рахунку 42 "Додатковий капітал"
7.2 Відомість аналітичних даних рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)"
7.3 Відомість аналітичних даних рахунку 47 "Забезпечення майбутніх витрат і платежів"
 
8 Відомість позабалансового обліку
Головна книга
Реєстр депонованої заробітної плати
Бухгалтерська довідка

Наприклад, на підприємстві були здійснені наступні операції з готівкою:

05.04 – видано аванс підзвітній особі – 100 грн. (Дт 372 Кт 301);

06.04 – оприбутковано залишок невикористаних підзвітних сум – 20грн. (Дт 301 Кт 372);

15.04 – оприбутковано готівку з банку – 9000 грн. (Дт 301 Кт 311);

15.04 – виплачено заробітну плату за 1-шу половину місяця – 9000грн. (Дт 661 Кт 301);

18.04 – оприбутковано виручку від реалізації товарів – 4 200 грн. (Дт301 Кт 361);

29.04 – оприбутковано готівку з банку – 11000 грн. (Дт 301 Кт 311);

29.04 – виплачено заробітну плату за 2-гу половину місяця – 11000грн. (Дт 661 Кт 301);

30.04 – повернуто готівку на рахунок в банк – 2000 грн. (Дт311 Кт301)

Залишок готівки в касі станом на 01.04 – 3 000 грн.

Бухгалтер зробить наступні записи у Розділ І та Відомість 1.1 Журналу 1:

Фрагмент Журналу 1, Відомості 1.1

  Номер запису Дата звіту касира «Рахунки в банках» «Розрахунки з підзвітними особами»» …    

Меморіально-ордерна форма бухгалтерського обліку.

При меморіально-ордерній формі обліку основними регістрами є меморіальні ордери, які складають на підставі первинних документів. Після заповнення меморіальні ордери реєструють у реєстраційному журналі, на підставі їх даних заповнюють Головну книгу. Аналітичний облік ведуть у картках і книгах.

Меморіально-ордерну форму використовують, як правило, бюджетні установи.

Перелік та зміст меморіальних ордерів визначені Інструкцією про форми меморіальних ордерів бюджетних установ та порядок їх складання, затвердженою наказом Державного казначейства України від 27.07.2000 № 68.

Наприклад, меморіальний ордер №1 має наступний вигляд:

Меморіальний ордер №1

Форма №380 (бюджет) № з/п Дата звіту касира Дебет субрахунку 30 Кредит субрахунку 30 до кредиту … Залишок на початок місяця Залишок на кінець місяця Сума оборотів за меморіальним ордером

Форма обліку «Журнал-головна».

Основний обліковий регістр даної форми – це книга «Журнал-головна», в якій поєднано хронологічний і систематичний облік. Дана книга – це суміщення… Книга «Журнал-головна» має наступний вигляд: Книга «Журнал-головна»

Форми обліку малих підприємств.

Відповідно до ст.55 «Поняття суб’єкта господарювання» Господарського кодексу України суб’єкти господарювання залежно від кількості працюючих та… Таблиця 7.3. Критерії віднесення суб’єктів господарювання до суб’єктів різних видів підприємництва

Журнал обліку господарських операцій

  Журнал ведеться щомісяця. Дані рядка «Сальдо на кінець місяця» з Журналу за… Для аналітичного обліку розрахунків з оплати праці, з дебіторами і кредиторами малі підприємства застосовують…

Фрагмент Відомості 1-м

Розділ I. Облік готівки і грошових документів (рахунок 30).

Оборотно-сальдова відомість має таку будову:

Фрагмент Оборотно-сальдової відомості

Згідно із ст.291 п.291.4 Податкового кодексу України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності,… Таблиця 7.4

Групи платників єдиного податку, що застосовують

Спрощену систему оподаткування, обліку та звітності

1) Журнал 1-мс обліку активів; 2) Журнал 2-мс обліку капіталу і зобов’язань; 3) Журнал 3-мс обліку доходів;

Комп’ютерна форма бухгалтерського обліку.

За даної форми всі етапи обробки облікової інформації здійснюються автоматизовано з використанням відповідного програмного забезпечення… Це дає можливість підвищити оперативність, точність даних бухгалтерського… Схематично автоматизовану форму бухгалтерського обліку можна відобразити наступним чином (рис.7.7):

Поняття каси.

Рис. 8.1. Загальна схема організації бухгалтерського обліку касових операцій

Ліміт каси.

До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним… Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного… Кожне підприємство визначає ліміт каси з урахуванням:

Розрахунки готівкою.

Гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома… Зазначені обмеження стосуються також розрахунків готівкою між підприємствами в… Зазначені обмеження не поширюються на:

Оприбуткування та видаток готівки.

Готівкова виручка (готівка) підприємств (підприємців), у тому числі готівка, одержана з банку, використовуються ними для забезпечення потреб, що… Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах… Підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати…

Документальне оформлення оприбуткування та видатку готівки.

1) Прибутковий касовий ордер (типова форма КО-1); 2) Видатковий касовий ордер (типова форма КО-2); 3) Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (типова форма КО-3, КО-3а);

Контроль за правильним веденням касової книги покладається на головного бухгалтера.

 

Старший касир перед початком робочого дня (за наявності в підприємства кількох касирів) видає іншим касирам авансом потрібну для видаткових операцій суму готівки під підпис у книзі обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей, яку веде старший касир.

Касири в кінці робочого дня зобов'язані скласти звіт про одержану і видану готівку за відповідними касовими документами і здати залишок готівки та касові документи за проведеними операціями старшому касиру під підпис у книзі обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей.

Бухгалтерський облік грошових коштів у касі підприємства.

Для узагальнення інформації про наявність та рух грошових коштів касі підприємства призначений рахунок 30 «Каса».

Він має такі субрахунки:

301 «Каса в національній валюті»

302 «Каса в іноземній валюті»

За дебетом рахунку 30 «Каса» відображається надходження грошових коштів у касу підприємства, за кредитом - виплата грошових коштів із каси підприємства.

На підприємствах, де працюють операційні каси (продаж квитків, оплата послуг зв'язку, обмін валюти тощо) відкриваються субрахунки «Операційна каса в національній валюті» та «Операційна каса в іноземній валюті».

Типову кореспонденцію рахунків по обліку касових операцій наведено у таблиці 8.1:

Таблиця 8.1.

Типова кореспонденція рахунків по обліку касових операцій

Інвентаризація каси.

Комісія перевіряє наявність коштів шляхом повного перерахування всіх готівкових коштів, що є в касі, цінних паперів, чекових книжок тощо. Акт… Один примірник акта передається до бухгалтерії підприємства, другий -… До початку інвентаризації всі матеріально відповідальні особи (особи, які відповідають за збереження коштів) дають…

Типова кореспонденція рахунків за результатами інвентаризації каси

№ з/п Зміст господарських операцій Кореспонденція рахунків
Дебет Кредит
Виявлено надлишки грошових коштів
Виявлено нестачу грошових коштів (винні особи не встановлені)
Виявлено нестачу грошових коштів (винні особи встановлені)
Стягнено з винної особи суму нестачі: а) шляхом внесення готівки до каси б) шляхом вирахування із заробітної плати    

Порядок відкриття та закриття поточного рахунку та інших рахунків.

Документальне оформлення розрахункових операцій.

Рис. 8.2. Розрахунки платіжними дорученнями. 1 – постачальник відвантажує продукцію (виконує роботи, надає послуги) та виписує покупцю рахунок-фактуру і податкову…

Облік руху грошових коштів на рахунках у банку.

 

Для обліку наявності та руху грошових коштів, що знаходяться на рахунках в банку, які можуть бути використані для поточних операцій, призначено рахунок 31 «Рахунки в банках».

 

Рахунок31 "Рахунки в банках" має такі субрахунки:

311 «Поточні рахунки в національній валюті»

312 «Поточні рахунки в іноземній валюті»

313 «Інші рахунки в банку в національній валюті»

314 «Інші рахунки в банку в іноземній валюті»

 

За дебетом рахунку 31 "Рахунки в банках" відображається надходження грошових коштів, за кредитом – їх використання.

 

Типову кореспонденцію рахунків по обліку грошових коштів на рахунках у банку наведено у таблиці 8.4:

Таблиця 8.4.

Типова кореспонденція рахунків по обліку грошових коштів на рахунках у банку

Контрольні запитання 1. Що належить до грошових коштів згідно з Положенням (стандартом)… 2. Який основний нормативний документ регулює порядок ведення касових операцій в Україні?

Облік розрахунків з постачальниками та підрядниками.

Підрядники – це юридичні або фізичні особи, які виконують певні роботи або надають послуги (будівельно-монтажні, транспортні, ремонтні тощо). Заборгованість перед постачальниками і підрядниками називають кредиторською. … Розрахунки з постачальниками та підрядниками слід здійснювати на підставі укладених договорів, в яких зазначають умови…

Типова кореспонденція рахунків по обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками

Облік розра­хунків з покупцями та замовниками.

Покупці – це юридичні та фізичні особи, які придбають певні товарно-матеріальні цінності (товари, сировину, матеріали, паливо, запасні частини,… Замовники – це юридичні та фізичні особи, які замовляють у постачальника певні… Заборгованість покупців і замовників називають дебіторською.

Приклад 1. Визначення величини резерву сумнівних боргів на основі класифікації дебіторської заборгованості.

  Підприємство самостійно визначає групи за строками непогашення поточної… Коефіцієнт сумнівності (Кс) відповідної групи дебіторської заборгованості може визначатися за такою формулою:

Приклад 2 Визначення величини резерву сумнівних боргів на основі класифікації дебіторської заборгованості.

1-ша група - 700000; 2-га група - 240000; 3-тя група - 26000.

Приклад 3. Визначення величини резерву сумнівних боргів, виходячи з питомої ваги безнадійних боргів у чистому доході від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг на умовах наступної оплати.

За 2003 рік чистий дохід від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг на умовах наступної оплати становить 18000000 грн.

Залишок резерву сумнівних боргів до складання балансу на 31 грудня 2003 року становить 1000 грн.

Для визначення коефіцієнта сумнівності підприємство для спостереження обрало період за попередні три роки.

Рік Чистий дохід від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг на умовах наступної оплати Сума дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги, що визнана безнадійною
Разом

Коефіцієнт сумнівності дебіторської заборгованості становить 0,0006 (21000 : 33000000).

Відрахування на створення резерву сумнівних боргів за 2003 рік становить 10800 (18000000 х 0,0006).

Разом із залишком резерв сумнівних боргів на 31 грудня 2003 року становить 11800 (10800 + 1000).

Приклад 4. Визначення величини резерву сумнівних боргів на основі платоспроможності окремих дебіторів.

На 31 грудня 2003 року в складі статті "Векселі одержані" відображено вексель, виданий векселедавцем 5 березня 2003 року, на суму 10000 грн. за реалізовані основні засоби. Підприємству стала відома інформація про порушення судом справи про банкрутство векселедавця. На підставі цієї інформації погашення векселя є сумнівним. Величина сумнівних боргів на 31 грудня 2003 року за статтею "Векселі одержані" має бути визнана в сумі 10000 грн., на таку саму суму створюється резерв з уключенням до витрат грудня 2003 року.

 

Типову кореспонденцію рахунків по обліку розрахунків з покупцями та замовниками наведено у таблиці 9.2:

Таблиця 9.2

Типова кореспонденція рахунків по обліку розрахунків з покупцями та замовниками

 

Облік розрахунків з підзвітними особами.

Порядок здійснення розрахунків з підзвітними особами можна відобразити схематично (рис.9.1):   ВКО Підтверджуючі документи …

Грошові кошти видають підзвітним особам для оплати господарських витрат та у випадку відрядження.

На підприємстві повинен бути складений та затверджений наказом керівника список осіб, яким дозволено видавати аванс під звіт.

Згідно з п.2.11Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Українівидача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше 2-х робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.

Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих
(господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної
сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці
завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт
проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за
раніше отримані під звіт суми. Відрядження
– це поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства для виконання службового доручення поза місцем роботи.Направлення працівника підприємства у відрядження здійснюється керівником цього підприємства або його заступником і
оформляється наказом (розпорядженням) із зазначенням: пункту
призначення, найменування підприємства, куди відряджений працівник, строку й мети відрядження. Згідно з Порядком складання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт,затвердженим наказом ДПАУ від 23.12.2010 р. №996 звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, подається до закінчення 5-го
банківського дня
, що настає за днем, у якому підзвітна особа
завершує таке відрядження. За наявності надміру витрачених коштів така сума повертається нею в касу або зараховується на банківський рахунок підприємства до або під час подання зазначеного звіту.При цьому, якщо під час службового відрядження працівник отримав готівку із застосуванням платіжних карток, він подає Звіт і повертає суму надміру витрачених коштів до закінчення 3-го банківського дня після завершення відрядження. Відрядженій особі, яка застосувала платіжні картки для проведення розрахунків у безготівковій формі, і строк подання Звіту не перевищив 10 банківських днів, за наявності поважних причин роботодавець може продовжити такий строк до 20 банківських днів (до з'ясування питання в разі виявлення розбіжностей між відповідними звітними документами). Якщо платник податку не повертає суму надміру витрачених
коштів протягом звітного місяця
, на який припадає граничний строк
(до закінчення 3-го або 5-го, а в окремих випадках 10-го
чи 20-го банківського дня, що настає за днем, у якому працівник завершує відрядження), то така сума підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 15%. Згідно з п.140.1.7 Податкового кодексу України витрати на відрядження включають:Ø витрати на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті);Ø оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а
також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові
послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття
чи білизни);Ø витрати на найм інших жилих приміщень;Ø оплату телефонних розмов;Ø оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз);Ø обов'язкове страхування;Ø інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду та перебування у місці відрядження, в тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв'язку із здійсненням таких витрат. Зазначені витрати можуть бути включені до складу витрат лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності
посадкового талона та документа про сплату за всіма видами
транспорту, в тому числі чартерних рейсів, рахунків, отриманих із
готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, в тому числі бронювання
місць у місцях проживання, страхових полісів тощо. Не дозволяється включати до складу витрат на харчування
вартість алкогольних напоїв і тютюнових виробів, суми «чайових»,
за винятком випадків, коли суми таких «чайових» включаються до
рахунку згідно із законами країни перебування, а також плату за видовищні заходи. До складу витрат на відрядження відносяться також витрати,
не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших
власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв'язку
з таким відрядженням:ü у межах території України, але не більш як
0,2 розміру мінімальної заробітної плати
, встановленої законом на
1 січня звітного року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, ü для відряджень за кордон – не вище 0,75 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження Будь-які витрати на відрядження можуть бути включені до
складу витрат підприємства за наявності документів, що підтверджують зв'язок такого відрядження з діяльністю такого підприємства, зокрема (але не виключно) таких: запрошень
сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю
підприємства; укладеного договору чи контракту; інших документів, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини; документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю підприємства. Звіт складається підзвітною особою. Працівник заповнює всі графи Звіту, крім: «Звіт перевірено», «Залишок унесений (перевитрата видана) у сумі за касовим ордером», бухгалтерських проводок, розрахунку суми утриманого податку за несвоєчасно повернуті витрачені кошти на відрядження або під звіт, які заповнюються особою, що надала такі кошти; «Звіт затверджено», які підписуються керівником підприємства. Бухгалтерський облік розрахунків з підзвітними особами ведуть на субрахунку 372 «Розрахунки з підзвітними особами» до рахунка 37 «Розрахунки з різними дебіторами».За дебетом субрахунку відображають видачу грошових коштів під звіт та перевитрату згідно з авансовим звітом, за кредитом – погашення дебіторської заборгованості (придбані товарно-матеріальні цінності, здійснені витрати під час відрядження, повернення залишку невикористаних підзвітних сум).Сальдо субрахунку може бути як дебетовим, так і кредитовим. Такі показники відображаються розгорнуто: дебетове сальдо – в складі оборотних активів, кредитове сальдо – в складі зобов'язань балансу підприємства.Аналітичний облік ведуть за кожною підзвітною особою.

Типову кореспонденцію рахунків по обліку розрахунків з підзвітними особами наведено у таблиці 9.3:

Таблиця 9.3

Типова кореспонденція рахунків по обліку розрахунків з підзвітними особами

Облік розрахунків з оплати праці

Окремі випадки оплати праці: Ø робота в надурочний час: за погодинною системою – оплачується в… Ø робота у святковий і неробочий день оплачується у подвійному розмірі: відрядникам - за подвійними відрядними…

Облік розрахунків з іншими дебіторами та кредиторами.

На рахунку 34 «Короткострокові векселі одержані» ведеться облік заборгованості покупців, замовників та інших дебіторів за відвантажену продукцію… Рахунок 34 «Короткострокові векселі одержані» має такі субрахунки: 341 «Короткострокові векселі, одержані в національній валюті»

Типову кореспонденцію рахунків по обліку розрахунків з використанням векселів

Облік кредитних операцій.

  Облік розрахунків із залучення кредитів ведуть на рахунках: Ø 50 «Довгострокові позики»;

Типова кореспонденція рахунків по обліку розрахунків з використанням кредитів

1. Дайте визначення постачальників і підрядників. 2. Яку заборгованість називають кредиторською, а яку дебіторською? 3. Якими документами оформлюють розрахунки з постачальниками і покупцями?

Загальні принципи побудови обліку основних господарських процесів.

Основними господарськими процесами є процеси постачання (придбання), виробництва (використання, зберігання), реалізації (збуту, продажу)…  

Побудова бухгалтерського обліку процесу постачання.

Підприємство оплачує вартість придбаних матеріальних цінностей, а також сплачує транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю цінностей,… Бухгалтерський облік процесу постачання повинен бути побудований для виконання… Ø своєчасність і повнота забезпечення підприємства необхідними ресурсами;

Побудова бухгалтерського обліку процесу виробництва.

Процес виробництва пов’язаний із здійсненням певних витрат – витрачання сировини, матеріалів, палива, оплата праці і т.д. Сукупність даних витрат… Згідно із П(С)БО 16 «Витрати» до виробничої собівартості продукції (робіт,…  

Розрахунок розподілу загальновиробничих витрат

Протягом місяця готову продукцію, одержану з виробництва, оприбутковують на склад, як правило, за плановою собівартістю. Наприкінці місяця…   Отже, калькуляція – це розрахунок собівартості одиниці продукції (робіт, послуг).

Типова кореспонденція рахунків по обліку процесу виробництва

Побудова бухгалтерського обліку процесу реалізації продукції (робіт, послуг).

Процес реалізації завершує кругообіг господарських засобів і являє собою процес продажу продукції, товарів, робіт, послуг споживачу.

Основними завданнями обліку процесу реалізації є:

Ø контроль за кількістю і вартістю відвантаженої продукції, (товарів, робіт, послуг);

Ø контроль за станом розрахунків з покупцями та замовниками;

Ø забезпечення правильності визначення собівартості реалізованої продукції та цін реалізації;

Ø визначення фінансового результату (прибутку або збитку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

Процес реалізації передбачає:

1) відвантаження готової продукції (товарів, надання послуг, виконання робіт), передача її покупцю разом із необхідною супровідною документацією;

2) оплата покупцем продукції (товарів, послуг, робіт).

Схематично облік процесу реалізації виглядає наступним чином (рис.10.6):

 

 

    Кт рахунків       Рахунок 79 «Фінансові результати»          
          Дт Кт          
                       
  списання витрат списання доходів      
      оплата
Дт 90 Кт         Дт 70 Кт   Дт 36 Кт   Дт 30,
     
та ін. собівар-тість реа-             виник-нення    
  лізації     Об-т Дт Об-т Кт     доходів    
        С-до кін. С-до кін.          
                   
                       
                       
                       
                       
          Рахунок 44          
          «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки»          
                       

 

Рис. 10.6. Облік процесу реалізації

 

Основними документами, якими оформлюють процес реалізації цінностей, є: договір купівлі-продажу, рахунок (рахунок-фактура), видаткова накладна, податкова накладна, товарно-транспортна накладна, акт виконаних робіт, наданих послуг, довіреність, прибутковий касовий ордер, виписка банку та ін.

Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

Типова кореспонденція рахунків по обліку процесу реалізації наведена у підрозділі «Облік розрахунків з покупцями та замовниками», «Запаси», «Основні засоби».

 

Облік запасів.

Запаси – активи, які: Ø утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської… Ø перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;

Розподіл транспортно-заготівельних витрат на підприємствах, що застосовують окремий субрахунок обліку транспортно-заготівельних витрат.

Для обліку запасів призначено 2-й клас Плану рахунків «Запаси». Аналітичний… Типову кореспонденцію рахунків по обліку надходження запасів наведено у таблиці 10.2 (Додаток 3 до Методичних…

Типова кореспонденція рахунків по обліку надходження запасів

Ø Надходження на склад запасів власного виробництва оформлюються накладною-вимогою на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів (форма… Ø Отримання запасів як внесок до статутного капіталуоформлюється… Ø Запаси, які одержані безоплатно, оформлюються накладною-вимогою на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів…

Розрахунок за методом ідентифікованої собівартості

Відповідної одиниці запасів

2.1 оцінка за щомісячною середньозваженою собівартістю проводиться щодо кожної одиниці запасів за формулою: , де (10.3)  

Розрахунок за методом середньозваженої собівартості

У разі, якщо оцінка вибуття запасів здійснюється за середньозваженою… 2) Розрахунок середньозваженої вартості одиниці запасів на кінець квітня

Розрахунок за методом ФІФО

Приклад(Додаток 1 до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів).

Розрахунок за методом нормативних затрат

  Нормативна вартість одиниці продукції - 33 грн. Фактична собівартість одиниці продукції у січні становила 33,5 грн.

Розрахунок за методом ціни продажу

1) Розрахунок суми торговельної націнки на суму реалізованого товару за січень: Визначення середнього відсотка торговельної націнки:

Типова кореспонденція рахунків по обліку вибуття запасів

Документальне оформлення вибуття запасів: Ø Для внутрішнього переміщення запасів, їх відпуску виробничим… Ø Для оформлення вибуття запасів, відпуск у виробництво яких здійснюється на основі встановлених лімітів,…

Облік готової продукції.

Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків до готової продукції належить продукція, обробка якої закінчена та яка пройшла випробування,… Готову продукцію класифікують за формою, ступенем готовності та технологічною…  

Облік товарних операцій.

Для їх обліку призначений рахунок 28 «Товари». На рахунку 28 «Товари» ведеться облік руху товарно-матеріальних цінностей, що… На промислових та інших виробничих підприємствах рахунок 28 застосовується для обліку будь-яких виробів матеріалів,…

Розподіл транспортно-заготівельних витрат на підприємствах роздрібної торгівлі, що застосовують оцінку товарів за цінами продажу, та окремий субрахунок обліку транспортно-заготівельних витрат.

Зміст Субрахунок 282 "Товари в торгівлі", тис. грн. Субрахунок 289 "Транспортно-заготівельні витрати", тис. грн. Субрахунок 285 "Торгова націнка", тис. грн. Продажна вартість (гр. 2 + гр. 3), тис. грн.
1. Залишок на початок місяця
2. Надійшло за місяць
3. Вибуло за місяць (витрачено, реалізовано та інше вибуття - природний убуток, нестачі, псування, уцінка, безоплатна передача тощо) 487*
4. Залишок на кінець місяця (ряд. 1 + ряд. 2 - ряд. 3)

* Зменшення залишку на субрахунку 282 «Товари в торгівлі» відбулося на суму 487 тис. грн. (168 + 319) унаслідок списання торгової націнки в кореспонденції з субрахунком 285 «Торгова націнка» на суму 168 тис. грн. і купівельної вартості товарів у кореспонденції з субрахунком 902 «Собівартість реалізованих товарів» на суму 319 тис. грн.

Сума торгової націнки, що відноситься до реалізованих товарів (дебет субрахунку 282 «Товари в торгівлі», кредит субрахунку 285 «Торгова націнка» сторно), становить:

Сума транспортно-заготівельних витрат, що відноситься до реалізованих товарів (відображається за дебетом субрахунку 902 «Собівартість реалізованих товарів» і кредитом субрахунку 289 «Транспортно-заготівельні витрати»), становить:

Собівартість реалізованих товарів (дебет субрахунку 902 «Собівартість реалізованих товарів», кредит субрахунку 282 «Товари в торгівлі») становить:

540 – 168 – 53 = 319.

Документування та типова кореспонденція рахунків з обліку товарів наведені у підтемі «Облік запасів».

 

Облік основних засобів.

Згідно із П(С)БО 7 «Основні засоби» основні засоби – матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або… Бухгалтерський облік основних засобів повинен забезпечити: Ø своєчасне відображення на рахунках бухгалтерського обліку повної інформації про оцінку, переоцінку і…

Типова кореспонденція рахунків по обліку капітальних інвестицій та надходження основних засобів

Амортизація – систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації). Вартість, яка амортизується, – первісна або переоцінена вартість необоротних… Ліквідаційна вартість – сума коштів або вартість інших активів, яку підприємство очікує отримати від реалізації…

Нарахування амортизації проводиться щомісячно.

Нарахування амортизації припиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об'єкта основних засобів, переведення його на реконструкцію,…   Нарахування амортизації може здійснюватися з урахуванням мінімально допустимих строків корисного використання основних…

Приклади нарахування амортизації.

Первісна вартість об’єкта основних засобів – 70 000 грн.

Ліквідаційна вартість об’єкта – 4 000 грн.

Термін корисного використання об’єкта – 6 років.

Загальний обсяг продукції, який підприємство очікує виробити з використанням даного об'єкта основних засобів – 400 000 одиниць.

Фактичний місячний обсяг продукції – 45 000 одиниць.

Умову завдання можна записати так:

Пв = 70 000;

Лв = 4 000;

Т = 6;

Озаг. = 400 000;

Ом. = 45 000.

 

Прямолінійний метод

  грн. щомісячно   Рік Річна сума амортизації, грн. Місячна сума амортизації, грн. Сума зносу…

Метод зменшення залишкової вартості

Ар = Зв поч. х Нр або Ар = Пв поч. х Нр х 100 = 37,94% Рік Річна сума амортизації, грн. …  

Метод прискореного зменшення залишкової вартості

Ар = Зв поч. х Нр або Ар = Пв поч. х Нр х 2 = Рік Річна сума амортизації, грн. Місячна…  

Виробничий метод

=

 

Ам = Ом х Вс = 45 000 х 0,165 = 7 425

 

Типову кореспонденцію рахунків по обліку амортизації основних засобів наведено у таблиці 10.6 (Додаток до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів):

Таблиця 10.6

Типова кореспонденція рахунків по обліку амортизації основних засобів

На рахунках бухгалтерського обліку переоцінка і зменшення корисності основних засобів відображають так (Додаток до Методичних рекомендацій з… Таблиця 10.7

Типова кореспонденція рахунків по обліку переоцінки та зменшення корисності основних засобів

  Підприємство може здійснювати ремонт та поліпшення основних засобів. У… Таблиця 10.8

Типова кореспонденція рахунків по обліку ремонту та поліпшення основних засобів

Об’єкт основних засобів перестає визнаватися активом (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок продажу, ліквідації, безоплатної передачі,… Для визначення непридатності основних засобів до використання, можливості їх… Постійна діюча комісія:

Типова кореспонденція рахунків по обліку вибуття і оренди основних засобів

 

Облік витрат підприємства.

Рис. 10.10. Класифікація витрат за Планом рахунків.   Рахунки класу 8 призначені для узагальнення інформації про витрати підприємства протягом звітного періоду. На рахунках…

Типова кореспонденція рахунків по обліку витрат за елементами

Собівартість реалізації (рахунок 90) та загальновиробничі витрати (рахунок 91) були розглянуті в попередніх темах.   До адміністративних витрат (рахунок 92) відносяться витрати на утримання адміністративно-управлінського персоналу,…

Типова кореспонденція рахунків по обліку витрат діяльності

1. Назвіть основні господарські процеси. 2. Як змінюється форма господарських засобів у процесі їх кругообігу? 3. У чому полягає процес постачання? Якими документами його оформлюють?

Основні принципи побудови бухгалтерської звітності.

Порядок складання та строки подання бухгалтерської звітності.

1. Дайте визначення бухгалтерської і фінансової звітності. 2. Яка мета складання фінансової звітності? 3. Назвіть якісні характеристики фінансової звітності.

Список використаної літератури

1. Бухгалтерський облік: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. / Л. Г. Ловінська, Л. В. Жилкіна, О. М. Голенко та ін. - К.: КНЕУ, 2002. -… 2. Бухгалтерський облік в Україні. Навч.посібник. Нормативно-практичні… 3. Васюта-Беркут О. І. та ін. Теорія бухгалтерського обліку: Навч. посіб. / О. І. Васюта-Беркут, Г. Ф. Шепітко, Н. О.…

– Конец работы –

Используемые теги: опорний, Конспект, бухгалтерського, ОБЛІКУ0.071

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ З БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Опорний конспект лекцій Опорний конспект лекцій Філософія
Дніпропетровський державний фінансово економічний інститут... Л М Табінська...

Конспект лекцій з курсу Управлінський облік Конспект лекцій дає змогу ознайомитися з основами сучасного обліку й навчитися їх практичному застосуванню
ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ... МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... Конспект лекцій з курсу Управлінський облік...

Рахунки бухгалтерського обліку і подвійний запис. Документація, інвентаризація. Облікові реєстри, техніка, форми та організація обліку на підприємствах
ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... Василевська Н Є...

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА Бухгалтерський облік
ОДЕСЬКИЙ КОЛЕДЖ ТРАНСПОРТНИХ ТЕХНОЛОГІЙ... ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ... НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА Бухгалтерський облік СПЕЦІАЛЬНІСТЬ Бухгалтерський облік...

Опорний конспект лекцій з дисципліни Вступ до фаху 6.050502 – Інженерна механіка; 6.050503 - Машинобудування
Факультет технології автоматизації та комп ютеризації машинобудування... Кафедра металорізальних верстатів та обладнання... автоматизованого виробництва...

Конспект лекцій З дисципліни Бухгалтерський облік в бюджетних установах
Запорізький національний технічний університет... Конспект лекцій З дисципліни...

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з курсу «ЕКСПЕРТИЗА НАРКОТИЧНИХ, ОТРУЙНО- ТА ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ РЕЧОВИН»
ОДЕСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ... Кафедра харчової хімії...

СОЦІОЛОГІЯ. Опорний конспект
Чернігівський державний інститут... Економіки і управління... Кондович В Ю...

З курсу Моделювання та прогнозування як конспект лекцій з дисципліни Конспект лекцій
Сумський державний університет... Конспект лекцій з курсу Моделювання та прогнозування...

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З дисципліни Офісний менеджмент
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ... МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ПУЛЮЯ...

0.031
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам