рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Об’єктивна військова організаційна культура

Об’єктивна військова організаційна культура - раздел Философия, ОСНОВИ ВІЙСЬКОВОГО УПРАВЛІННЯ Військова Організаційна Культура Має Два Аспекти: Суб’Єктивний І Об’Єктивний ...

Військова організаційна культура має два аспекти: суб’єктивний і об’єктивний (див. п. 2.2.1). Суб’єктивний аспект відбиває духовний бік життя військової організації, а об’єктивний ‑ матеріальний.Суб’єктивний аспект є основою управлінської культури командира.

Об’єктивний аспект зазвичай пов’язують із фізичним оточенням, що створюється у військовій організації. До нього входять: місце розташування організації, сам будинок і його дизайн, робочі місця, обладнання й меблі, кольори й обсяг простору, зручності, кафетерій, кімнати для прийому, стоянки для автомобілів тощо.

Розглянути усі аспекти об’єктивної військової організаційної культури в даному навчальному посібнику неможливо. Ми тільки коротко зупинимося на питаннях об’єктивної військової організаційної культури, які належать до військового самоуправління (самоменеджменту).

Об’єктивну військову організаційну культуру вважають фундаментом діяльності командира з управління самим собою. Така діяльність одержала назву самоуправління(самоменеджмент). У попередніх розділах сутність військового управління розкривалася головним чином як вплив командира на інших, як вплив на підлеглих для досягнення поставлених цілей. Однак цього в сучасних умовах недостатньо. Як було відзначено в п. 1.3.1, ще однією з вимог до сучасного командира є вміння управляти самим собою.

Однак багато командирів, навіть із великим досвідом, ефективно управляє підлеглими, але не навчилося управляти собою. Виявляється, зробити друге важче й складніше, ніж перше. Про це говорять наступні висловлення великих людей.

Публій Сір відзначав: «Божевільний той, хто прагне управляти іншими, не вміючи управляти собою» [55, с. 333].

Англійське прислів’я наголошує: “Не може управляти іншими той, хто не в змозі управляти собою”.

 

2.2.4.1. Поняття військового самоуправління. Необхідність застосування командиром самоуправління

 

Ефективність роботи командира, успіхи в його кар’єрі багато в чому залежать від уміння управляти самим собою. Управляючи підлеглими, потрібно, насамперед, управляти собою. Це зробити нелегко.

Необхідність застосування командиром самоуправління визначається тим, що багатьом командирам не вдається раціонально організувати свою працю через наступні недоліки, що зустрічаються в їх роботі: 1) постійний поспіх, 2) накопичення справ, 3) метушливість, 4) перевтома, 5) виконання “чужої” роботи (діяльність за принципом “я все сам”), 6) безплановість роботи, 7) слабка мотивація виконання завдання.

Більшість командирів не може відрізнити головне від другорядного. Їх захоплює “текучка”. Вони зосереджуються на усуненні дрібних відхилень, перетворюються на диспетчерів. А невирішеність перспективних питань і кардинальних проблем приводить до накопичення ще більшої кількості поточних питань.

Інші командири всю увагу приділяють перспективним і важливим проблемам. Вони подовгу їх проробляють і багаторазово обговорюють. Однак їм бракує часу на ознайомлення зі станом справ на місцях, на бесіди з підлеглими.

Є командири, які створюють ілюзію, начебто вони скрізь встигають. Протягом дня вони виконують кілька десятків різних заходів і справ. Проте рішення в таких випадках приймаються сумбурно й імпульсивно, без необхідного аналізу й оцінки варіантів. Через це знижується якість рішень і ефективність управління.

Окремі командири через брак часу (найчастіше через погану організацію своєї праці) збільшують тривалість робочого дня до 10 – 14 год. У них не залишається часу на самоосвіту, культурні розваги, відпочинок, заняття спортом тощо. Вони відстають від свого часу. Наслідком усього цього може стати фізичний зрив.

У науковій і популярній літературі із проблем управління виділені такі яскраві образи керівників, які часто зустрічаються в житті і відрізняються за стилем організації своєї діяльності: керівник - імітатор, керівник - фігаро, керівник - ”свій хлопець”, керівник - інтелектуал”, керівник - “бульдозер”.

Такі характеристики можна застосувати й до деяких військових керівників.

Для того, щоб навчитися самоуправлінню, необхідно:

1) організувати й оснастити робоче місце;

2) створити сприятливі умови роботи;

3) організувати й спланувати свою роботу;

4) дотримуватися здорового способу життя й здійснювати самоконтроль здоров’я.

Учені й практики з управління вважають, що для вирішення вищеперерахованих завдань, командирові, насамперед, необхідно навчитися управляти часом.

 

2.2.4.2. Управління часом

 

Німецький письменник Генріх Белль написав геніальну фразу: «Коли Бог створював час, він створив його достатньо». Однак для керівників будь-якого рангу, у тому числі для військових, саме часу й недостатньо, оскільки його вони витрачають марно й без користі.

Що ж таке час? Часрідкісний ресурс і вважається безкоштовним благом, яке кожен має в рівній кількості. Насправді нам належить тільки час, яким ми володіємо навіть тоді, коли більше нічого не маємо. Для будь-якого керівника, особливо для військового, час ‑ найдорожчий ресурс, яким треба навчитися правильно розпорядитися.

Генералісимус О. В. Суворов (1730– 1800) як ніхто розумів і цінував час. У книзі «Наука перемагати» він писав: «Гроші дорогі, життя людське ще дорожче, а час найдорожчий» [47]. Цю роботу Суворова вивчали всі командири й ураховують чинник часу при управлінні боями й операціями, але не враховують при самоуправлінні.

Розуміння цінності часу «час – гроші» увів в 1745 р. Бенджамін Франклін [11, с.221]. В Україні і її Збройних Силах, в умовах ринкової економіки, часто став використовуватися вислів «час – гроші».

Як час, так і гроші є обмеженими ресурсами. Виходячи із цього, вони розглядаються як аналогічні поняття. Тому час (так само, як і гроші) – це товар, що має вартість. Очевидно, що час ‑ не гроші, тому що гроші можна зробити, а час ні. На гроші, на відміну від часу, який має кожен, не накладається обмежень. Як говорить китайське прислів’я, « за шматочок золота не купиш шматочка часу». Час нескінченний – це більш точна характеристика, ніж ототожнення з грошима.

Вираз “час – гроші” – це робоча аналогія. Не слід оперувати цією аналогією. Дійсно, час нескінченно більш значущий ресурс, ніж гроші. Він заслуговує на те, щоб ставилися до нього з більшою повагою.

Тільки тоді, коли командири усвідомлюють і визнають цінність свого службового часу, суттєво більш коштовного, ніж золото й срібло, вони в змозі одержати користь від послідовності планування особистого й службового часу, що викладається нижче (див. п. 2.2.5.4).

За останні 10 – 15 років учені ‑ керівники й менеджери стали не тільки цінувати час, а й досліджувати питання управління часом. Про це свідчать роботи [10, с. 215 – 271; 11, 16, 33]. Однак у цій та інших роботах не наводяться методики планування особистої роботи керівника для підвищення ефективності управління часом. Такі методики необхідні, особливо для військових керівників, які працюють в умовах жорсткого балансу часу.

Багато людей нічого не домоглися в житті тільки через невміння раціонально й ощадливо розпоряджатися своїм часом.

Управління часом.Деякі командири вважають, що навіщо управляти часом, якщо він дається кожному в рівній кількості й ця кількість не залежить від нас. Управляти часом – це значить управляти правильною витратою часу. Багато командирів не знає точно, як вони витрачають свій час. Про людей з такою психологією Норберт Вінер писав: «Повна свобода робити все, чого прагнеш і як прагнеш, ‑ це свобода взагалі нічого не робити». Дотепер серед командирів різного рівня ще панує думка, що планування витрати часу – це їх особиста справа.

Із цим можна погодитися, якщо командир працює самостійно, і в нього немає нікого в підпорядкуванні. Однак таке зустрічається рідко. На сьогоднішній день у більшості командирів є підлеглі і є начальники. Виникає відповідна ієрархія – ланцюг командирів. Тому відсутність чіткого планування свого службового часу приводить до вічної зайнятості, нескінченної кампанійщини й штурмівщини в справах, що вимагають вдумливості, раціонального вирішення. Це створює у військовому колективі непродуманий стиль роботи, який приводить до нераціонального використання часу на всіх рівнях управління, а нерідко й до розвалу системи управління.

Тому управління часом – це не особиста справа командира, а необхідний елемент загального керівництва всією діяльністю військової організації.

Науково управляти часом для командирів – це навчитися правильно витрачати особистий час і службовий час підлеглих шляхом складання й виконання планів особистої роботи.

2.2.4.3. Робоче місце й умови праці командира

Вихідними умовами успішного самоуправління для командира є правильна організація й раціональне обладнання робочого місця. Вони дають командирові можливість ефективно й з найменшими витратами праці виконувати свої функції, плідно спілкуватися з підлеглими, відвідувачами, підтримувати високу працездатність і робочий настрій.

Виділення й планування робочого місця.Робочим місцем командира є окремий кабінет або частина загального приміщення, де здійснюється його управлінська діяльність і є необхідні засоби управління відповідно до змісту виконуваних завдань.

Якщо командир на своєму робочому місці приймає відвідувачів і своїх підлеглих зі службових і особистих питань, одержує й передає конфіденційну інформацію, проводить наради й бесіди, то він повинен, як правило, займати окреме приміщення (кабінет або офіс). Під кабінет рекомендуються кімнати прямокутної форми зі співвідношенням сторін від 1 : 1 до 1 : 1,5 (не більше 1 : 2), із природнім освітленням. Мінімальна висота кімнати 3,25 м, а мінімальна ширина – 2,5 м. Площа кабінету визначається функціями менеджера, його становищем і може коливатися в межах від 12 до 40 м2.

Робоче місце може бути й у загальному приміщенні. Однак тоді воно повинно мати більшу площу, ніж у підлеглих, і розташовуватися окремо від них. Для часткової зорової й звукової ізоляції можна використовувати шафи, збірно-розбірні екрани, боксові розділові перегородки, декоративні рослини, пересувні перегородки, що збираються зі стандартних елементів легкої конструкції, та інші підручні засоби. У низці випадків робоче місце розміщують так, щоб командирові були видні робочі місця підлеглих, тобто трохи вище. Якщо в одному кабінеті розташовано два робочих місця, то між ними має бути прохід шириною не менш 100 см.

Кабінет командира рекомендується ділити на три функціональні зони: робочу, зони нарад і відпочинку. Кожна з них має відповідати обстановці. До набору меблів робочої зони входять: робочий стіл, підйомно-поворотне крісло, шафа для документів, технічні засоби, використовувані в процесі роботи. Бажано, щоб: письмовий стіл розташовувався перпендикулярно до вікна; світло з вікна падало ліворуч; вхідні двері перебували в полі зору; письмовий стіл і крісло були віддалені від джерела тепла. Меблі й технічні засоби треба розташовувати так, щоб можна було, не встаючи, дістати якнайбільше документів.

Зона нарад залежно від площі кабінету й звичайної чисельності учасників поєднується з робочої або ж створюється як самостійна. У першому випадку стіл для нарад установлюється перпендикулярно до робочого столу, а з кожного його боку ставиться не більш 4 стільців. У другому випадку в зоні нарад розміщують стіл для нарад, стільці для учасників, крісло для головуючого.

Зону відпочинку рекомендується розташувати в частині кабінету, протилежній робочій зоні. Її обладнують кріслами для відпочинку, журнальним столиком, телевізором, локальним освітленням.

Меблі й усе обладнання кабінету можуть бути різної конструкції, розмірів, форми й кольору. Однак вони повинні відповідати санітарним нормам, розміщатися з урахуванням взаємозв’язків з підлеглими, послідовності виконуваних робіт, повинні бути підібраними зі смаком, забезпечувати комфортні умови праці, виключати втрати часу, пов’язані з нераціональним переміщенням.

Елементи обстановки кабінету повинні відповідати антропометричним даним командира й співробітників. Оптимальною висотою робочої поверхні столу вважається: при зрості до 160 см – 70 см, від 161 до 170 см – 72 см, від 171 до 180 см – 75 см, понад 180 см – 78 см. Оптимальна висота сидіння в стільців і крісел становить: при зрості 161 – 170 см – 45 см, 170 –180 см – 47 см, понад 180 см – 49 см. Крісло командира повинно мати підйомно-поворотний механізм, напівтверду спинку й поручні. Поверхня меблів повинна бути твердою й гладкою. Матеріал покриття не повинен давати відблисків

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОСНОВИ ВІЙСЬКОВОГО УПРАВЛІННЯ

ББК Ц УКР Я... Поляков С Ю Куртов А І Полікашин В С Полікашин О В Зміївський Г А Потіхенський А І...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Об’єктивна військова організаційна культура

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ОСНОВИ ВІЙСЬКОВОГО УПРАВЛІННЯ
Навчальний посібник За загальною редакцією кандидата юридичних наук доцента С. Ю. Полякова   УДК 355/359.07 (075.8) Рекомендова

З М І С Т
ВСТУП..................................................................................................................…. Розділ 1. Т

В С Т У П
Військове управління включає три аспекти (складових): 1) управління військовослужбовцями; 2) управління бойовими засобами (зброєю); 3) управління військами (силами).

Введення у військове управління
1.1.1.1. Основні визначення й поняття менеджменту й військового управління Організація й військова організація.Найголовнішим поняттям військового управління є війсь

Соціально - технічна система
  1.1.2.1. Військові організації і їх класифікація Визначення військової організації дано в п. 1.1.1.1. Сучасний світ нерідко розглядається як світ найрізнома

Структури військової організації
У військовій організації є організаційні структури й структури управління. 1.1.3.1. Визначення, елементи й класифікація організаційних структур і структур управління вій

Ієрархічні структури управління військовою організацією
До ієрархічних (бюрократичним) структурам належать: лінійна, лінійно-штабна й багатофункціональна.   1.1.4.1. Лінійна структура управління   Це

Принципи й підходи до управління військовою організацією
  У п. 1.1.1.2 було наведено таке визначення: «Принципи військового управління – являють собою загальні рекомендації щодо дій і прийняття рішень, при дотриманні яких забезпечується еф

Одномірних» теорій (шкіл) менеджменту
  У п. 1.1.1.4. усі теорії менеджменту розбиті на дві групи: «одномірні» і «багатомірні». До «одномірних» теорій були віднесені школи наукового, адміністративного менеджменту й школа

Назвемо ці принципи.
1. Наявність чітко поставлених цілей або ідеалів як головна передумова ефективної роботи. 2. Присутність здорового глузду у всякій роботі. 3. Можливість одержання кваліфікованої п

Багатомірних теорій (шкіл) менеджменту
1.2.2.1. Принципи військового управління на основі поведінкових теорій «Х» і «У»   Приблизно з кінця 50-х років школа людських стосунків трансформувала

Принципи військового управління видатних полководців
В історії війн було багато полководців, але видатних обмежена кількість. Військові дослідники й теоретики зазвичай до числа таких полководців зараховують Олександра Македонського, Ганнібала, Гай Юл

Зосередження сил на вирішальному напрямку.
4. Різноманітність тактичних прийомів ведення бою. Він розвив тактику наступу колонами й розсипним строєм, що дозволяло концентрувати значні сили на головних напрямках.

Полководець (командир) повинен бути завжди великим психологом
Наведемо навчальну історію, що доводить унікальність психологічних знахідок полководця. Молодий, необстріляний солдат Кузьма Шапкін під час бою у ріки Римнік злякався, і весь день просидів

Ціна часу.
Коли до Суворова приїжджали з візитами імениті чиновники, полководець іноді виходив з будинку, сідав у карету візитера, кілька хвилин розмовляв з ним і відпускав з Богом. Так він заощаджував час на

Неповторна особистість полководця
Про «дивацтва» полководця.Слава «дивака» супроводжувала Суворова з юнацтва й до останніх днів його насиченого подіями життя. Спочатку він вражав близьких своїми примхами щ

Самовладання і звичка у разі небезпеки вести гру на загострення
За весь несприятливий час Сталін ніде не сказав про Жукова жодного поганого слова. І Жуков, звичайно, був вдячний йому за таку об’єктивність». Не виявлене висловлювань Жукова, які можна бу

Зарозумілість.
7. Мужність Жукова. Жуков був, безумовно, дуже сміливою людиною. В атмосфері страху перед репресіями армійське командування було паралізовано. Щоб не потрапити під молот НКВД, «не

Оскільки військова організація не може діяти без одержання ресурсів із зовнішнього середовища, вона є відкритою системою.
Соціальні системи.Теорія соціальних систем розглядає організацію як відкриту систему, багатофакторне і багатоцільове об’єднання.

Системні моделі
Завдяки системному підходу вчені й практики менеджменту розробили моделі організацій і їх частин (підрозділів). Нижченаведені моделі є демонстрацією застосування теорії соціальних систем.

Упралінська діяльність командира
У пункті 1.1.1.2 розглядаючи систему управління військовою організацією, було зазначено, що суб’єктом управління є командир. Без нього не може функціонувати жодна система військового управління.

Вимоги, які висуваються до нього
Командир ‑це член військової організації, що здійснює управлінську діяльність і вирішує управлінські завдання. Специфіка таких завдань визначає переважно розумовий, творчий х

Стилі управління командира
1.3.3.1. Визначення й класифікація основних стилів управління Стиль управління – характерні риси поведінки, прийомів, дій, які використовує командир у процесі управ

Основні характеристики трьох стилів управління
  №пп Параметри взаємодії командира з підлеглими Стилі керівництва Авторитарний (автократичний)

Влада командира
Як було зазначено в п. 1.2.4.1, керівництво (лідерство) розглядається як самостійна діяльність, яка припускає можливість впливу на окремих військовослужбовців і військові колективи таким чином, щоб

Лідерство командира
  Військові організації, що домагаються успіху, відрізняються від протилежних їм головним чином тим, що застосовують більш динамічне й ефективне керівництво й лідерство. Синонімами сл

Відмінності командира від лідера
Командир Лідер Призначається офіційно Висувається стихійно Має права й обов’язки Мож

Комунікація як єднальна функція управління військовою організацією
Майже неможливо переоцінити важливість комунікації в управлінні. Все, що роблять командири, щоб забезпечити досягнення військовою організацією цілей, вимагає ефективного обміну інформацією. Якщо лю

Військовою організацією
Управлінське рішення становить основу процесів управління. Процес виробки й прийняття рішення носить творчий характер і становить саму суть управлінської діяльності командирів усіх рівнів управлінн

Рішення – це вибір альтернативи.
Жодна людина, коли дорослішає, не може не пізнати на практиці процесу прийняття рішень. Як здатність до комунікацій, так і здатність приймати рішення – це вміння розвивається з досвідом. Кожен з на

Класифікація управлінських рішень
  № Ознаки класифікації Управлінські рішення Керівна інстанція Вищий, середній й

Перший етап - аналіз проблеми
Проблемною вважається ситуація, коли поставлених цілей не досягнуто. Інакше, ви довідаєтеся про проблему у силу того, що не відбувається те, що повинно було відбутися. Однак занадто часто командири

Процес реалізації.
Процес прийняття рішення не закінчується вибором єдиного варіанта вирішення проблеми. Простий вибір напрямку дій мало цінний для військової організації. Для вирішення проблеми або отримання вигоди

Методи прийняття колективних управлінських рішень
У п. 2.2.1 – 2.2.4 ми дали визначення, розглянули класифікацію й навели методику прийняття й реалізації управлінських рішень. У цьому пункті ми розглянемо найпоширеніші методи прийняття колективних

Стадія пошуку
Стадія пошуку включає п’ять етапів: – представлення й аналіз проблеми ведучим; – висловлення спонтанних пропозицій за рішенням з боку учасників; – розвиток ідей;

Стадія оцінки
Більшість учасників – “генераторів” залишає нараду. Стадія оцінки проводитися групою “аналітиків” або комітетом з оцінки. Їх завдання: розвинути висунуті на стадії пошуку ідеї для їх експе

Планування як функція управління військовою організацією
Військова організація раніше була визначена як група військовослужбовців, діяльність яких свідомо координується для досягнення загальних цілей. Функція планування передбачає прийняття рішення про т

Делегування, відповідальність і повноваження
Функція організація – це дія по досягненню раціональної комбінації людських і матеріальних ресурсів виконання завдання в просторі й часі. Організація як функція управління військовою орган

Мотивація як функція управління військовою організацією
Командир знайшов удале рішення складної управлінської проблеми, розробив план його реалізації, має необхідні ресурси, перед усіма підлеглими поставив конкретні завдання. Здавалося б, успіх справи з

Контроль як функція управління військовою організацією
Контроль – діяльність командирів по виміру й оцінці результату діяльності військової організації. Контроль необхідний для підбиття підсумків дій військової організації, виявлення й попередження кри

Військовою організацією
Під управлінською інформацієюрозуміється сукупність відомостей про процеси, що протікають усередині організації й у її оточенні. Їх використання дозволяє знизити невизначеність при

Технічні засоби управління, обробки й передачі інформації.
З появою нових засобів управління змінюються погляди, смаки й мода на технічне оснащення роботи командирів вищого рівня управління. Зовсім недавно високий начальник повинен був мати велики

Управлінської культури
2.2.1.1. Поняття, структура й зміст військової організаційної культури Військова організація живе завдяки двом основним потенціалам: організаційна структура й організаційна культура

Методи кейс - технологій для прийняття рішень командиром
по складних управлінських ситуаціях (проблемам)   Ситуація – сукупність взаємозв’язаних чинників і явищ, що характеризують певний етап, період і подію управл

Взаємини співробітництва у військовій організації
Взаємини співробітництва– це вид спільних дій, при якому військовослужбовці об’єднують свої зусилля добровільно. Взаємини співробітництва між військовослужбовцями у війсь

Взаємини співробітництва між колегами можливі, якщо вони будуть проявляти:лояльність,повагу, терпимість, повну довіру.
Коротко розглянемо ці прояви: 1) лояльність: члени військового колективу можуть сваритися й сперечатися один з одним, але для зовнішнього оточення вони ст

Обладнання робочого місця
Робочі місця командирів можуть бути оснащені засобами адміністративного зв’язку й сигналізації, складання, копіювання, зберігання й пошуку текстових документів, виконання креслень і відображення ау

При плануванні робочого часу доцільно дотримуватися такої послідовності.
1. Визначення переліку запланованих справ (завдань). 2. Визначення витрат часу для виконання планованих справ. 3.Зіставлення витрат часу на плановані справи з особистим бюджетом ч

План дня
Завдання (роботи) плану дня № завдання (роботи) Час на виконання завдання (годин) РК – робота в комісії В – приймання з

Остаточний варіант плану на день
Категорії Завдання Час, (годин) Делегування (передоручення) (час у годинах, кому) А РК – робота

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги