рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

В незалежному економічному контролі

В незалежному економічному контролі - раздел Философия, Конспект лекцій з дисципліни АУДИТ   Історія Виникнення Та Еволюції Аудиту Віддзеркалює Розвиток С...

 

Історія виникнення та еволюції аудиту віддзеркалює розвиток суспільних відносин, які сформували потребу у незалежному економічному контролі. Розглянемо дві складові частини словосполучення «незалежний економічний контроль»: першу частину — «незалежний», та другу частину — «економічний контроль».

На ранніх стадіях розвитку суспільства та формування держави, виникло таке явище, як економічний контроль. Його примітивні форми існували і за первіснообщинного, рабовласницького та феодального ладу. Головною його метою було контролювати казенні кошти та майно.

У Стародавньому Єгипті були чиновники, які поєднували функції обліку та контролю. За часів правління I і II династій (3400-2980 рр. до н.е.) через кожних два роки проводилися інвентаризації рухомого і нерухомого майна, а вже за часів правління IV династії періодична інвентаризація була замінена поточною (перманентною). Пізніше почали складати кошториси витрат та контролювати їх дотримання особами, які були наділені відповідними правами.

У Вавилонському царстві законодавче регулювання обліку було підпорядковане здійсненню контролю за діяльністю повноважних осіб для повноти і своєчасності сплати податків. Відповідно до законів Хаммурапі (2200-2150 рр. до н.е.) передбачалося: купцям — ведення самостійного обліку; храмам — державне рахівництво. Передавання грошей без розписки вважалося недійсним.

У Стародавньому Китаї у VII ст. до н.е. було запроваджено посаду головного аудитора. Основний його обов’язок полягав у визначенні чесності урядових чиновників, що розпоряджалися державними коштами, майном.

У Римській імперії функції контролю здійснювали спеціальні службовці, так звані куратори. Водночас призначалися прокуратори — намісники провінцій, фінансові чиновники з забезпечення державних доходів; квестори займалися фінансовими та судовими справами.

У Стародавній Греції мали спеціальних чиновників і контролерів, до обов’язків яких належало складання звітів про доходи і витрати держави та їх контроль.

Отже, вже на ранніх етапах формування держави і розвитку товарно-грошових відносин власники майна, грошей (активів) не займаються їх прямим управлінням. Для цього використовуються спеціально наймані особи, які наділені певними повноваженнями. Таким чином, власнику потрібен спеціальний контроль за діяльністю осіб, які займались управлінням майна. Найпоширеніша форма контролю — це ведення обліку майна та реєстрація операцій надходження та витрачання коштів, що в подальшому відображалось у спеціально складених звітах.

Для того, щоб бути впевненими в тому, що інформація, яка наведена у фінансових звітах є правдивою, її необхідно було перевірити. Об’єктивні висновки щодо достовірності інформації могли зробити лише особи, які по-перше, мали належні професійні знання з питань складання звітності, по-друге, ніяким чином не повинні були залежати як від власників майна, так і від осіб, які управляли цим майном і звітували перед власниками. Звітували управлінці один раз на рік на спеціальних слуханнях. Слово audi в перекладі з латинської означає слухати, тому процес перевірки звітів, які потім заслуховувались власниками і отримав назву аудит. Саме такі обставини і стали об’єктивною основою виникнення в суспільстві такого виду професійної діяльності як аудит.

Вже на перших етапах становлення аудиту виникають та формуються так звані тристоронні відносини, які і сьогодні є визначальним елементом Міжнародної концептуальної основи завдань з надання впевненості.

Головна функція аудиту як форми незалежного економічного контролю, це — захист інформаційних інтересів власників майна (користувачів фінансових звітів). Причому, таких захист має форму того, що незалежна особа — аудитор надає користувачеві певний рівень впевненості про те, що інформації у фінансових звітах можна (чи не можна) довіряти.

 

Перша згадка про аудиторів належить до 1299 р. У 1324 р. Едуард II призначив трьох державних аудиторів. В указі про призначення зазначалося, що аудитори зобов’язані запитувати, слухати і перевіряти всі рахунки, які ведуться і які будуть заведені у провінціях Оксфорді, Уельсі та ін., відмічати всі зауваження щодо ведення рахунків.

В Італії аудит поширився після падіння Римської імперії. Купці Флоренції, Генуї та Венеції використовували працю аудиторів для перевірки платоспроможності капітанів торгових кораблів, які перевозили товари в інші країні Європи. В той час метою контролю було попередження помилок в облікових книгах.

На ранніх етапах розвитку аудиту головні користувачі фінансової, яка перевіряється аудиторами є, як правило, одноосібні власники, або в окремих випадках кредитори.

В основі формування капіталістичних відносин були перетворення у формі власності на засоби виробництва. Такі перетворення мали наслідком виникнення акціонерного капіталу, а отже, і розширення кола зацікавлених в достовірній фінансовій інформації осіб.

Колискою капіталістичних відносин стала Англія, саме тому подальший поштовх до розвитку аудит отримав в Англії, коли в 1862 році був прийнятий закон про британські компанії. У ньому запропоновано в обов’язковому порядку перевіряти рахунки і звіти компаній аудиторами не рідше одного разу на рік. Це було зумовлено потребою в об’єктивній оцінці звітності акціонерного товариства з тим, щоб мати достовірні дані про дійсний фінансовий стан підприємства і результати його господарської діяльності за конкретний період. Вже через п’ять років після встановлення обов’язкового аудиту в Англії було прийнято такий самий закон у Франції. Аудиторська діяльність у США виникла під безпосереднім впливом британського аудиту. У 1896 р. законодавчими органами штату Нью-Йорк було ухвалено закон, що регулював аудиторську діяльність.

Більшість фахівців з аудиту дотримуються думки, що офіційною датою виникнення незалежного аудиту в сучасному його розумінні є 23 жовтня 1854 р. Саме тоді Спілці бухгалтерів Единбургу був наданий статус королівської, її членам присвоєно звання «привілейованих бухгалтерів». Спілка бухгалтерів Единбургу налічувала 180 членів, Інститут бухгалтерів та експертів Глазго — 144, а Спілка бухгалтерів Абердіно — 224.

У Шотландії вже до початку XX ст. було створено 12 організацій професійних бухгалтерів: 1854 р. — Спілка бухгалтерів Единбургу, 1855 р. — Інститут бухгалтерів та експертів Глазго, 1867 р. — Спілка бухгалтерів Абердіно, 1870 р. — Інститут привілейованих бухгалтерів Англії та Уельсу, 1880 р. — Інститут привілейованих бухгалтерів Канади, 1886 р. — Інститут привілейованих бухгалтерів Австралії, 1887 р. — Спілка бухгалтерів Австралії, 1887 р. — Американський інститут дипломованих громадських бухгалтерів, 1888 р. — Інститут привілейованих бухгалтерів Ірландії, 1891 р. — Привілейована асоціація дипломованих бухгалтерів Англії, 1894 р. — Спілка бухгалтерів Нової Зеландії, 1895 р. — Інститут реєстрованих бухгалтерів Голландії. Сьогодні такі організації діють практично в усіх країнах з ринковою економікою.

 

Спеціалістів із аудиту у різних країнахназивають по-різному:

· США — громадськими бухгалтерами;

· Англії — ревізорами або присяжними бухгалтерами;

· ФРН — контролерами господарства, контролерами книг;

· країнах СНД — аудиторами, економістами з обліку й аудиту.

Незважаючи на різне найменування фахівців із аудиту, всі вони виконують одні й ті ж самі функції.

 

З початком домінування з середини XIX ст. капіталістичного типу виробництва у країнах Європи і Північної Америки реальні власники підприємств (акціонери, пайовики, засновники) майже повністю перестали брати участь в управлінні, яке було передано найманим працівникам — професійним менеджерам. Аудитори стали інструментом реалізації контролю власника за діяльністю найманого персоналу, результати якої знаходили формальне вираження у показниках публічної фінансової звітності.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Конспект лекцій з дисципліни АУДИТ

Тема Сутність аудиту його мета місце і значення в економічних відносинах години... Історія аудиту як задоволення суспільної потреби в незалежному... Становлення аудиту в Україні...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: В незалежному економічному контролі

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Становлення аудиту в Україні
  Самостійний початок розвитку аудиту в Україні почався у 1991 році після набуття Україною незалежності. Офіційне визнання обов’язкового аудиту відбулося 1993 р. в наслідок прийняття

Класифікація робіт, які виконуються аудиторами
  Головною функцією аудиту є захист інформаційних потреб осіб, які приймають певні управлінські рішення на підставі фінансових звітів. У результаті проведення аудиту користувач інформ

Користувачі фінансової звітності та їхні інформаційні потреби
  Користувачі Інформаційні потреби Інвестори Здатність підприємства сплачувати дивіденди. Прийняття рішень

Зовнішній та внутрішнього аудиту, взаємозв’язок між ними
  Залежно від форми та мети аудит буває: 1. зовнішній (незалежний); 2. внутрішній (залежний).   Зовнішній аудит

Відмінності внутрішнього і зовнішнього аудиту
Елемент Внутрішній аудит Зовнішній аудит Об’єкт Визначається керівництвом Визначається договоро

Регулювання аудиторської діяльності в Україні
  Залежно від пріоритетів щодо забезпечення інформаційних потреб користувачів фінансової звітності в певній країні, існують такі базові підходи до регулювання аудиторської дія

Функції професійних організацій аудиторів України
Функції АПУ САУ Методологічна Затвердження норм і стандартів аудиту, програм підготовки аудиторів.

Аудиторська фірма — юридична особа, створена відповідно до законодавства, яка здійснює виключно аудиторську діяльність.
Аудиторська фірма може мати будь-яку організаційно-правову форму: приватне підприємство чи господарське товариство (товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство (закрите або відкр

Стандарти аудиту та етики
  Важливим елементом регулювання практики аудиту є стандарти аудиту. Статтею 6 Закону України «Про аудиторську діяльність» прямо визначено, що при здійсненні аудиторської діяльності а

Відповідальність аудиторів. Права та обов’язки аудиторів
  Етичні проблеми характерні не лише аудиторській діяльності. Наприклад, вони існують в медичній практиці, коли лікарю стає відома інформація відносно здоров’я хворого, в юридичній пр

Незалежність аудиторів
  Визначення професійної аудиторської діяльності пов’язана напряму з поняттям незалежності. У цьому контексті термін «незалежність» — розуміється лише як професійна незалежніс

Аспекти незалежності аудиторської професії
  Професійна незалежність аудиторів Правова Етична Економічна   Саморегулюва

Поняття аудиторського ризику
  Аудиторська діяльність — це один із видів підприємницької діяльності. Як відомо, здійснення підприємницької діяльності завжди пов’язане з певним рівнем комерційного (підприє

Аудиторський ризик — це ризик того, що аудитор висловить невідповідну аудиторську думку коли фінансові звіти суттєво викривлені.
На різних етапах становлення аудиту поняття аудиторського ризику було різним. У процесі розвитку аудиторської діяльності відбулася переорієнтація аудиту із попередження і виявлення помилок, зловжив

Поняття суттєвості
  У «Концептуальній основі фінансової звітності» поняття «суттєвість» визначається так: Інформація є суттєвою, якщо її пропуск або неправильне відображення можуть вплинути на

Поняття помилки та шахрайства
  Під час аудиторської перевірки можливо встановлення невідповідності між показниками звітності та реальним станом активів і зобов’язань або інше перекручення чи невідповідні відображ

Викривлення, що є результатом незаконного привласнення активів.
  Складання неправдивих фінансових звітів може досягатися за допомогою: 1. Маніпуляції, фальсифікації (включаючи підробки) або внесення змін до облікових записів чи первинних

Основна відповідальність за запобігання та виявлення шахрайства покладається на найвищий управлінський та управлінський персонал підприємства.
Ця відповідальність включає розробку та впровадження контролю, що стосується мети підприємства щодо підготовки фінансових звітів, які справедливо й достовірно відображають (або подають достовірно в

Взаємозв’язок між компонентами аудиторського ризику
  Оцінка ризику невиявлення визначається на перетині відповідних показників Оцінка ризику контролю аудитором Висока

Етапи проведення аудиту та їх нормативне забезпечення
  Процес здійснення аудиту може бути поділений на такі основні етапи: 1. Переддоговірний етап. Це перший крок, який повинні зробити як майбу

Та форми проведення переговорів з клієнтом
  Всі ділові відносини так або інакше пов’язані з ризиком, і відносини між аудиторською фірмою та підприємством-клієнтом не складають виключення. Рішенню про проведення можливої перев

Порівняння переваг та недоліків основних підходів до переговорного процесу
Підхід Переваги Недоліки М’який Висока ймовірність досягнення угоди Обмеженість волевиявлення о

Договір на проведення аудиту
  У відповідності до Цивільного кодексу України договори можуть укладатися в усній та письмовій формах. Договір у письмовій формі визначає гарантовані умови між сторонами договору. На

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН
Цивільно-правова відповідальність виконавця: 1. за неналежне виконання своїх зобов’язань виконавець несе майнову та іншу відповідальність, визначену в договорі, відповідно

Порядок розробки планів і програм аудиторських перевірок
  У широкому розумінні план — це заздалегідь визначена послідовність виконання певної програми, роботи, здійснення заходів. Зміст та процедури розробки плані

Поняття про аудиторські докази, їх види
  Для досягнення мети аудиту — формування висновку про достовірність фінансової звітності — необхідно зібрати інформацію, на підставі якої аудитор зможе зробити відповідне обґрунтуван

Достатність аудиторських доказів — це критерій оцінки кількості аудиторських доказів.
Необхідна кількість аудиторських доказів, у першу чергу, залежить від значення оціненого ризику суттєвих викривлень у фінансових звітах замовника. Чим більше значення ризику суттєвих викривлень — т

Щодо яких отримуються аудиторські докази
  Порядок складання фінансової звітності в Україні визначається спеціальними правилами (принципами), які містять Положення (стандарти) бухгалтерського обліку. Сукупність таких принцип

МСА 500 «Аудиторські докази» поділяє твердження, щодо яких збираються аудиторські докази, на три категорії.
I категорія тверджень. Твердження, які містять показники балансу, або твердження про залишки на рахунках на кінець періоду. Це такі твердження: 1.

Та різними формами фінансових звітів.
  Твердження Складники фінансової звітності Зміст твердження Форма № 1 Форма № 2, 3, 4

Види процедур отримання аудиторських доказів за їх характером
  Перед тим, як почати процес збору аудиторських доказів стосовно тверджень, які містять фінансові звіти, аудитор, як відомо, проводить цілий комплекс процедур, які направлені на оцін

Аудиторські докази щодо тверджень керівництва у фінансових звітах отримуються безпосередньо в процесі проведення тестів контролю та процедур по суті.
Тести контролю призначені для перевірки операційної ефективності процедур контролю в запобіганні або виявленні та виправленні суттєвих викривлень на рівні тверджень;  

Різні підходи до організації процесу отримання аудиторських доказів теорія аудиту визначає як системний аудит та підтверджувальний аудит.
Результати оцінки ризиків суттєвих викривлень можуть давати підстави для визначення його низького значення, тобто аудитор має підстави для того, щоб високо оцінити ефективність процедур внутрішньог

Види процедур отримання аудиторських доказів за їх типом
  Для того щоб провести процедури, які відрізняються за своїм характером (процедури оцінки ризиків, або тести контролю чи процедури по суті) аудитор виконує послідовність дій.

Особливо ефективним і тому найбільш широко використовуваним прийомом натурального контролю є інвентаризація.
Інвентаризація — це спосіб виявлення фактичної наявності матеріальних цінностей, фактичного стану розрахунків, обсягів незавершеного виробництва шляхом поштучного перерахунку, зважування, о

Найпоширеніші фінансові коефіцієнти, які використовуються для аналізу фінансової звітності
  Назва показника Розрахункова формула Економічний зміст Показники ліквідності (короткострокової платоспром

Мета функціонування системи внутрішнього контролю
  Кінцевою метою аудиту є висловлення незалежного судження стосовно достовірності інформації, яка міститься у фінансовій звітності. Остання повинна відображати результати господарськи

В процесі аудиту
  Від аудитора вимагається скласти і задокументувати власне чітке уявлення про внутрішній контроль підприємства та умов його здійснення, яке було б достатнє для формування стратегії п

Дотримання застосовуваних законів та нормативних актів.
  Таким чином, внутрішній контроль визначається і реалізується для усунення визначених ризиків бізнесу, які загрожують досягненню з будь-яких визначених цілей.  

За міжнародними стандартами аудиту
  З метою вивчення системи внутрішнього контролю в процесі аудиту, МСА 315, визначає такі її складники: 1. середовище контролю; 2. процес оцінки риз

Впровадження та дотримання чесності і етичних цінностей.
У відповідності до законодавства України відповідальність за достовірність фінансової звітності несе керівництво підприємства. Стандарти аудиту також визначають відповідальність керівництва за попе

Методи документування системи внутрішнього контролю
  Документальне оформлення вивчення та оцінки системи внутрішнього контролю передбачається вимогами міжнародних стандартів аудиту. У разі тривалого обслуговування клієнта це усуває не

Основні умовні знаки, які застосовуються при складанні блок-схем
    Основні правила побудови блок-схеми полягають у наступн

ТЕСТ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ ЗАПАСІВ
  Мета контролю: 1. Придбання, виготовлення, рух запасів належним чином відображаються в обліку. 2. Записи по придбанню, виготовленню, руху запасів відображаються до

Оцінка ризиків суттєвого викривлення
  Кінцевою метою розуміння та опису внутрішнього контролю є — оцінка ризиків суттєвого викривлення в показниках фінансової звітності підприємства, що перевіряється.  

Процес оцінки ризиків суттєвого викривлення можна поділити на два основних етапи.
I етап — це визначення слабких місць у процедурах СВК підприємства, які можуть мати вплив на достовірність фінансової звітності, а отже формують ризики суттєвого викривлення.

Аудиторської діяльності
  Організація аудиторської діяльності повинна бути направлена перш за все на забезпечення якості послуг, що надаються замовникам. Це, у свою чергу, створює підґрунтя для формування ві

Вимоги міжнародних стандартів аудиту до аудиторської документації
  Міжнародний стандарт аудиту Місце Короткий зміст МСА 210 «Умови завдань з аудиторської перевірки»

Та процедури організації документального забезпечення процесу аудиту
  Забезпечення відповідного рівня якості роботи аудиторської фірми неможливе без формування документації наслідків такої роботи. Аудиторська документація — ц

Сукупність робочої документації, яка стосується конкретного клієнта та конкретної перевірки, повинна збиратися в окремий файл із завдання.
Головним є те, що документація повинна складатися під час проведення відповідної процедури. Документація, яка підготовлена під час виконання роботи є більш точною ніж документація, яка підготовлена

Джерела інформації та документування результатів на різних етапах процесу аудиту
  Етап аудиту Джерела інформації Документування результатів Переддоговірний Засоби масової інф

Класифікація аудиторської документації
  Класифікаційна ознака Вид за класифікаційною ознакою За призначенням Базова Підсумкова

Аудиторський звіт
  До складу підсумкової документації відноситься аудиторський звіт. Аудиторський звіт — це внутрішній підсумковий документ, складання якого, як правило, передує складанню аудиторськог

Типи та форми аудиторських висновків
  Результатом копіткої роботи аудитора по виконанню договору на аудит фінансової звітності є аудиторський висновок. Стаття 7 Закону України «Про аудиторську діяльність» дає т

Безумовно-позитивний висновок
  Отже, умови, за яких аудитор може висловити безумовно-позитивну думку стосовно повного комплекту фінансових звітів загального призначення, а також вимоги до структури та змісту відп

Структура модифікованого аудиторського висновку
  Структура безумовно-позитивного висновку Структура модифікованого висновку Безумовно-позитивний висновок з пояснювальн

Приклад безумовно-позитивного висновку з пояснювальним параграфом
  Елемент аудиторського висновку Зміст елемента у висновку … Аудиторська думка Під

Приклад умовно-позитивного висновку з пояснювальним параграфом
  Елемент аудиторського висновку Зміст елемента у висновку … Параграф, що впливає на думку аудит

Приклад умовно-позитивного висновку з нефундаментальною незгодою
  Елемент аудиторського висновку Зміст елемента у висновку … Параграф, що впливає на думку аудит

Приклад аудиторського висновку з фундаментальною незгодою
  Елемент аудиторського висновку Зміст елемента у висновку … Параграф, що впливає на думку аудит

Приклад аудиторського висновку з відмовою від висловлення думки
  Елемент аудиторського висновку Зміст елемента у висновку … Параграф, що впливає на думку аудит

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги