рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ - раздел Философия, Безпека Життєдіяльності ...

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Частина І

УДК 910.2:614.8](075.8)

ББК 26.82я73+68.9я73

Д53

Рецензенти:

чл.-кор. АПН України, д-р геогр. наук, проф. П.Г. Шищенко,

Д-р геогр. наук, проф. М.Д.Гродзинський

Д-р геогр. наук, проф. В.В.Стецюк

Рекомендовано до друку Вченою радою

Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Березня 2007 року

Дмитрук, О.Ю.

Д 53 Безпека життєдіяльності: підручник / О.Ю. Дмитрук, Ю.В. Щур. – К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2008. – 272. с.

ISВN 966-439-001-1

Розглянуто теоретичні положення, методики, правила та практичні рекомендації з безпеки життєдіяльності в польових експедиційних умовах.

Для фахівців-природознавців: географів, геологів, біологів, екологів, краєзнавців, експедиційних працівників, інструкторів туризму, туристів-аматорів і широкого загалу подорожуючих.

УДК 910.2:614.8](075.8)

ББК 26.82я73+68.9я73

Гриф надано Міністерством Освіти і науки України

(лист №1.4/18-Г-455 від 20.02.2008)

ISВN 966-439-001-1

© Дмитрук О.Ю., Щур Ю.В., 2008

© Київський національний університет імені Тараса Шевченка,

ВПЦ "Київський університет", 2008


ВСТУП

Захист людини від всіляких небезпек в різних умовах її існування є невід’ємною і найдавнішою складовою людської життєдіяльності, що веде початок з часу виникнення людства. Упродовж всього цивілізаційного розвитку кожна окрема людина дбала про власну безпеку й піклувалася про безпеку свого родинного осередку, так само й більшим людським спільнотам та й людству загалом доводилося убезпечувати своє існування від небезпечних природних явищ, хижих тварин тощо. Джерелом небезпеки була й лишається сама людина; війни, збройні конфлікти, тероризм, вбивства та інші акти насильства й досі супроводжують розвиток людства.

Людина завжди прогне зробити своє життя більш безпечним й зручним. Однак у процесі цивілізаційного розвитку дуже часто засоби не відповідають меті. Отримання нових знань й розробка нових технологій супроводжуються виникненням нових невідомих раніше небезпек, зростанням кількості нещасних випадків, аварій й катастроф. Сучасна безпека життєдіяльності людства загострюється низкою глобальних проблем, що вимагають для свого вирішення об’єднання зусиль всієї людської спільноти залучення всіх найновітніших знань найсучасніших технологій. Тому посилена увага до теоретичних знань і практичних умінь і навичок в галузі безпеки життєдіяльності людини на всіх рівнях – від індивідуального до глобального – є цілком виправданою.

При цьому необхідно зазначити, що існує дуже багато підходів, щодо визначення наукового статусу цього напрямку й конкретного змісту навчальної дисципліни «безпека життєдіяльності». Нині в деяких підручниках, посібниках і довідниках дається визначення безпеки життєдіяльності як науки, зокрема, науки про комфортну та безпечну взаємодію людини із середовищем, в якому вона перебуває. Проте поряд існує значний масив конкретних технологічних розробок з реального практичного забезпечення безпеки життєдіяльності людини.

Тому перш ніж заглиблюватись у предметний аспект безпеки життєдіяльності, з’ясуємо спочатку співвідношення понять наука й технологія, які є дуже тісно взаємопов’язаними та невіддільними одне від одного в найбільш загальному філософському розумінні.

Наука – це сфера людської діяльності, що пов'язана з набуттям нових знань про навколишній світ, їх узагальненням і систематизацією.

Технологія – це сфера людської діяльності, що пов'язана з практичною реалізацією наукових знань у процесі створення й використання матеріальних і духовних цінностей.

Між цими поняттями немає чіткої межі, і їх не можна протиставляти одне одному.

Наука сприяє розвитку технології, а технологія стимулює розвиток науки, реалізує її результати й забезпечує зворотний зв'язок.

Так, фундаментальні науки вивчають об'єктивні закони природи й суспільства, здійснюють теоретичну систематизацію знань про дійсність.

Поряд із фундаментальними існують і прикладні науки (обчислювальна математика, технологія, прикладна математика й ін.), а також дисципліни, що виникли на стику кількох фундаментальних наук (наприклад, біофізика, екологія, електроніка, інформатика, кібернетика й ін.), які мають більш технологічне спрямування й орієнтовані на практичну реалізацію наукових знань.

Основними функціями сучасної науки є набуття, опрацювання й теоретична систематизація об'єктивних знань про світ.

Метою науки є опис, пояснення й передбачення процесів та явищ дійсності, що становлять предмет її вивчення, на основі законів, які вона відкриває.

Кожна наука має власний об’єкт і предмет дослідження, методологічний апарат, структуру досліджень, мову.

Отже, наука відрізняється від повсякденної свідомості тим, що вона теоретично обґрунтовує дійсність, а технологія реалізує теоретичні знання на практиці.

Таким чином, існує певний дуалізм поняття: «безпека життєдіяльності», що може розумітися як наука (загальні та спеціальні знання про життєдіяльність, основні дестабілізуючі чинники, що її порушують, імовірність їх виникнення тощо) та як технологія – результат практичного використання наукових знань, практичний інструментарій з підтримки та забезпечення реальної безпеки життєдіяльності в умовах, коли вона порушується.

 

Розділ 1. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ Й ТЕРМІНИ

Життя. Діяльність. Безпека. Об’єкт та предмет безпеки життєдіяльності

Життєдіяльність– термін, що є головною понятійно-утворюючим елементом, що визначає сутність загального поняття «безпека життєдіяльності». Зауважимо, що, у свою чергу, він також є складним – «життя» й «діяльність».… Життя у філософському розумінні є головним атрибутом біологічної матерії, основною формою її вияву, існування та…

А – за основними чинниками небезпек для життєдіяльності живих об’єктів; б – за чинниками небезпек для життєдіяльності людини; в – за сферами життєдіяльності людини

1.2. Методологічні основи безпеки життєдіяльності. Концепція «прийнятного ризику»

Як уже зазначалося будь яка людська діяльність є потенційно небезпечною і в жодному виді людської діяльності неможливо досягти абсолютної безпеки. Таму однією з основних методологічних основ для сучасної безпека життєдіяльності є концепція прийнятного ризику, суть якої полягає в прагненні людини до такого рівня безпеки, який є прийнятним для суспільство на певний період часу.

Прийнятний ризик поєднує в собі технічні, економічні, соціальні і політичні аспекти і є певним компромісом між рівнем безпеки і можливостями її досягнення.

Насамперед це необхідно зазначити, що сучасні економічні можливості підвищення безпеки технічних систем є досить обмеженими. Витрати значних капіталовкладень на підвищення безпеки технічних систем, знижують ризик виникнення надзвичайних ситуацій знижується, але призводять до зростання різноманітних соціальних ризиків «людський чинник» тощо. Таким чином сумарний ризик має певний мінімум при відповідному співвідношенні між інвестиціями в технічній і соціальній сферах.

Зауважимо, що всі дії людини, всі технічні засоби і технології, а також і всі компоненти довкілля окрім позитивних властивостей і наслідків, здатні ініціювати і негативні властивості і наслідки, бути небезпечними, шкідливими й травмуючими чинниками. При цьому будь-яка інновація, нова позитивна дія або її результат неминуче супроводжуються виникненням додаткових негативних чинників і небезпек.

Людина безперервно впливає на довкілля своєю діяльністю і продуктами діяльності, генеруючи в довкіллі антропогенні небезпеки. Чим вище перетворююча діяльність людини, тим вище рівень і число антропогенних небезпек, що негативно впливають, як на людину так і на середовище її існування.

На сьогодні список реально діючих негативних чинників антропогенного походження вже перевищує 100 видів. До найпоширеніших і таких, що мають значні концентрації або високі енергетичні рівні відносяться: запиленість і загазованість повітря, шум, вібрації, електромагнітні поля, іонізуючі випромінювання, підвищені або понижені параметри атмосфери (температури, вологості, рухливості повітря, тиску), недостатнє і неправильне освітлення, монотонність діяльності, важка фізична праця тощо. Також небезпечними є всі системи, що використовують потужну енергію, мають хімічно або біологічно активні компоненти, а також характеристики, що несумісні з умовами життєдіяльності людини.

Незважаючи на істотні відмінності всі небезпеки підкоряються деяким загальним закономірностям. По-перше, для кожного виду небезпек характерна певна просторово-часова локалізація. По-друге, встановлено, що чим більша інтенсивність (потужність) небезпечного явища, тим рідше воно трапляється. По-третє, кожному виду небезпек передують деякі специфічні ознаки (передвісники). По-четверте, при всій несподіванці тієї або іншої природної небезпеки її прояв може бути з певним ступенем вірогідності передбачено. Нарешті, по-п'яте, у багатьох випадках можуть бути передбачені пасивні та активні захисні заходи від природних небезпек.

Кажучи про природні небезпеки, слід підкреслити роль антропогенного впливу на їх прояв. Відомі численні факти порушення рівноваги в природному середовищі в результаті діяльності туристів, що призводять до посилення небезпечних дій. Так, згідно міжнародній статистиці, походження близько 80% сучасних обвалів пов'язано з діяльністю людини.

Передумовою успішного захисту від природних небезпек є вивчення їх причин і механізмів. Знаючи сутність процесів, можна їх передбачати. А своєчасний і точний прогноз небезпечних явищ є найважливішою передумовою ефективного захисту.

Захист від природних небезпек може бути активним (будівництво інженерно-технічних споруд, інтервенція в механізм явища, мобілізація природних ресурсів, реконструкція природних об'єктів тощо) і пасивним (використання укриттів тощо). В більшості випадків активні і пасивні методи поєднуються.

Отже, актуалізація небезпек завжди відбувається за певних умов. Ознаками, що визначають небезпеку, є: загроза для життя, можливість нанесення збитку здоров'ю, порушення умов нормального функціонування органів і систем людини. При цьому зауважимо, що небезпека зазвичай має потенційний характер, що означає її скритність, невизначеність у часі і просторі. Умови, що дозволяють потенційній небезпеці перейти в реальну, називаються причинами.

Потенційна небезпека через причину реалізується в подію, тобто в надзвичайну ситуацію, яка має різні наслідки для суспільства: загибель і захворювання людей, матеріальний збиток тощо. Таким чином надзвичайна ситуація це небезпека, що реалізувалася в силу певних причин. Знання причин виникнення небезпек є основою профілактики надзвичайних ситуацій і розробки систем екстремальної життєдіяльності в умовах надзвичайної ситуації. Тому одне з важливих завдань безпеки життєдіяльності полягає у ідентифікації небезпек встановленні можливих причин прояву небезпеки та їх оцінці.

Під ідентифікацією небезпек розуміється процес виявлення і встановлення кількісних, часових, просторових і інших характеристик, необхідних і достатніх для розробки профілактичних і оперативних заходів, направлених на забезпечення безпеки життєдіяльності. У процесі ідентифікації виявляються номенклатура небезпек, вірогідність їх прояву, просторова локалізація (координати), можливий збиток і інші параметри, необхідні для вирішення конкретного завдання, забезпечення належної безпеки людини.

Необхідно зазначити, що іноді повною мірою і однозначно ідентифікувати небезпеку буває дуже важко. Наприклад, причини деяких аварій і катастроф залишаються нез’ясованими довгі роки або навіть назавжди. Тому більш коректно говорити про різний ступінь ідентифікації небезпек: більш менш повний, наближений, орієнтовний тощо.

Найпоширенішою оцінкою небезпеки є визначення ризику її виникнення.

Ризик в широкому значенні слова - це вірогідність економічних або фінансових втрат, фізичного ушкодження або спричинення шкоди в будь-якій іншій формі через наявність невизначеності при необхідності здійснення певних дій.

Ризик виникнення небезпеки - це міра очікуваної невдачі, неблагополуччя в діяльності і житті, небезпеки, пов'язаної з погіршенням здоров'я людини, змінами в навколишньому середовищі, матеріальними втратами. Кількісно визначається як частота або вірогідність виникнення однієї події при настанні іншої. У загальному видку це безрозмірна величина, що знаходиться в інтервалі від 0 до 1 (або від 0 до 100%).

Індивідуальний ризик характеризує реалізацію небезпеки відповідного виду діяльності для конкретного індивіда.

Колективний ризик - це травмування або загибель двох чи більше людей під впливом небезпечних і шкідливих виробничих чинників.

Прийнятний ризик сполучає в собі технічні, економічні, соціальні і політичні аспекти і є певним компромісом між рівнем безпеки і можливим її досягненням.

Перш за все необхідно пам'ятати, що підвищення рівня захисту від небезпеки автоматично підвищує загальну вартість виробництва. У вимогах досягнення нульового ризику ситуація може обернутися до людей соціальною трагедією з безробіттям.

Важливо розрізняти ризик за наявності джерела небезпеки і ризик за наявності джерела, що справляє шкідливу дію на здоров'я. Джерело небезпеки потенційно володіє шкідливими чинниками, які впливають на організм, майно або навколишнє середовище протягом відносно короткого відрізку часу. Що стосується джерела, яке характеризується шкідливими чинниками, то прийнято вважати, що воно впливає на об'єкт протягом достатньо довгого часу.

Мотивований (обґрунтований) і немотивований (необґрунтований) ризик. У випадках виробничих аварій, пожеж з метою рятування постраждалих, а також цінного устаткування або господарчих споруд доводиться йти на вмотивований ризик.

Невиконання працівниками правил безпеки, технологічних процесів, невикористання засобів захисту та ін. формують необґрунтований ризик, який, як правило, складає передумови виникнення травм і аварій на виробництві.

У технічній сфері поняття ризику визначають дещо інакше порівняно із звичними оцінками. Так, за ризик мають кількісну характеристику дії небезпек, які формуються за конкретною діяльністю людини, або інакше - кількість летальних випадків, випадків захворювання, випадків тимчасової і стійкої непрацездатності (інвалідності), обумовлених дією на людину конкретної небезпеки відносно до певної кількості працівників. Слід також відзначити, що не дивлячись на те, що потоки мас і енергій при надзвичайних ситуаціях та аваріях технічних систем формуються, здебільшого, спонтанно, на їх величину і вірогідність виникнення можна впливати обмеженням запасів мас речовин і енергії в одному об'єкті, контролем за станом об'єкта, введенням захисних зон, використанням запобіжних засобів тощо.

Свою специфіку також має визначення ризиків для екологічної складової безпеки життєдіяльності людини складають техногенні, природні, військові, соціально-економічні, політичні чинники та тероризм. Найбільшої уваги вимагають чинники техногенні і природні.

Техногенний екологічний ризик виникає у зв'язку з аваріями на АЕС, танкерах, небезпечних хімічних виробництвах, руйнуванням гребель, водосховищ тощо. Зрештою, причинами аварій є інтенсивність технологічних процесів, висока концентрація виробництва, ресурсомісткість і багатовідходність технологій, слабке обладнання очисними утілізацийними пристроями тощо.

Природний екологічний ризик пов'язаний з вірогідністю прояву різних несприятливих природних процесів і явищ. Так врахування геологічної будови дає можливість оцінити ризик еколого-геологічної небезпеки у вигляді сумарного показника за основними складовими (оціночними блоками, напрямами) - літогеохімічному, гідрогеологічному й інженерно-геодинамічному.

У більшості випадків «ризик» є еквівалентним заподіяним збиткам може бути представлений у вигляді показників економічних збитків.

Вірогідність виникнення надзвичайної події стосовно технічних об'єктів і технологій оцінюють на основі статистичних даних або теоретичних досліджень. При використанні статистичних даних величину ризику визначають за співвідношенням кількості надзвичайних подій за певний проміжок часу до загального числа подій за цей час.

Для оцінки ризику техногенних подій використовують різні математичні формули, вибір яких залежить від наявної інформації.

При загрозі майну, збиток і ризик найчастіше вимірюють у грошовому еквіваленті. Проте якщо можна прийняти, що збиток при аваріях буде одним і тим же, то визначення ризиків і подальше їх порівняння можна проводити, користуючись вірогідністю. Зокрема, якщо збиток важко розрахувати, то за величину ризику приймають вірогідність перевищення певної межі.

При загрозі здоров'ю збиток в грошовому еквіваленті можна оцінити тільки частково у вигляді витрат на оплату листків непрацездатності і тимчасову заміну персоналу. Ще важче в грошовому еквіваленті оцінити збиток від летальних випадків. Тому ризик, пов'язаний з нещасними випадками, оцінюють вірогідністю. Таким чином, одиниці вимірювання ризику можуть бути різними у випадку загрози здоров'ю і випадку загрози майну.

Для виконання умов безпеки можлива необхідність внесення змін в наступні компоненти, що управляють ризиком: конструкторські рішення; аварійні методики; учбові, тренувальні програми, програми з перепідготовки; керівництво з експлуатації; нормативні документи; програми з безпеки.

Аналіз ризику, обумовленого наявністю джерела шкідливої дії, складається з етапу оцінки ризику, супроводжуваного дослідженнями, і етапу управління ризиком. На етапі оцінки встановлюють, які наслідки викликають різні дози і в різних умовах в даному колективі. На етапі управління ризиком аналізують різні альтернативи і вибирають найбільш відповідні управляючі дії. З метою прийняття остаточного рішення результати оцінки ризику розглядають з урахуванням інженерних, економічних і політичних аспектів.

Одним з важливих методів оцінки ризику є метод порівняння конкретної надзвичайної ситуації з аналогічною, що траплялася у минулому. Таке порівняння дає надійніші початкові передумови.

Підкреслимо, що загроза безпеки життєдіяльності людей складається з багатьох складових ризику, наприклад, з основного наявного ризику як наслідку помилок, і ризику, на який йдуть свідомо під час певних подій. Тому всі групи рішень з подолання надзвичайних ситуацій, які добираються відповідно до змісту ризиків їх виникнення, у загальному випадку мають три варіанти: зменшення, мінімізація і оптимізація ризику.

Загальнонаукові і спеціальні методи безпеки життєдіяльності

Система тут розуміється як сукупність взаємозв'язаних компонентів, що взаємодіють між собою таким чином, що досягається певний результат. Під… Принцип системності розглядає явища в їх взаємному зв'язку, як цілісний набір… Таким чином одним з базових загальнонаукових методів, що використовуються в безпеці життєдіяльності є системний аналіз…

Принципи безпеки життєдіяльності

Такими принципами є: - принцип безумовного пріоритету безпеки, відповідно до якого концепція… - принцип ненульового (прийнятного) ризику, який полягає в намаганні досягти такого рівня ризику на підприємствах,…

Людина як об’єкт безпеки життєдіяльності

Для того, щоб вижити на Землі, людині необхідні стабільні безпечні умови існування в навколишньому середовищі. Життєдіяльність живого організму, в… Разом з тим, людина – це не просто біологічний вид, вона є частиною особливого… У сучасну епоху науково-технічного прогресу людина в результаті значних технологічних досягнень оперує силами та…

Довготривале виживання забезпечується не інстинктивним бажанням «Я не хочу вмирати!», а свідомою метою «Я маю вижити!».

Важливим чинником волі до життя є усвідомлення власної мети життя й своєї місії індивідуальної (внутрішньої – для себе) і загальної (зовнішньої – для інших людей, для всього світу).

Безпека життєдіяльності дослідника-природознавця

Цілі та завдання в кожної групи або окремої особи можуть бути різними – виробничі, наукові, навчальні, оздоровчі, рекреаційні, спортивні тощо.… Зорієнтуватись на місцевості, знайти питну воду, розпалити багаття,… Саме на розкриття цих особливостей, що справляють вплив на безпеку життєдіяльності в польових, цілком відмінних від…

Запитання та завдання для самоперевірки

1. У чому полягає зміст, мета і задачі дисципліни «Безпека життєдіяльності»?

2. Що є предметом «Безпеки життєдіяльності»?

3. Що є об’єктом «Безпеки життєдіяльності»?

4. Які є види життєдіяльності людини?

5. Які наукові методи використовуються в «Безпеці життєдіяльності»?

6. Які є принципи забезпечення безпеки життєдіяльності?

7. У чому полягає зміст концепції прийнятного ризику в забезпеченні безпеки життєдіяльності?

8. Які є види ризиків?

9. У чому полягає специфіка забезпечення безпеки життєдіяльності людини?

10. У чому полягає специфіка забезпечення безпеки життєдіяльності дослідника природознавця?

Розділ 2. НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ. Основні поняття й терміни

Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних умов життєдіяльності людей на певній території або об'єкті, що спричинене аварією, катастрофою,… Ознакою надзвичайної ситуації є наявність потенційної можливості або пряма… Перехід звичайного ситуації в надзвичайну принципово змінює пріоритети завдань забезпечення життєдіяльності: замість…

Рівні надзвичайних ситуацій

Рівні безпеки життєдіяльності. У найзагальнішому випадку безпеку життєдіяльності людини можна розглядати за такими рівнями: глобальний – планета Земля та все людство; субглобальний – континенти, раси й народи;

Типи надзвичайних ситуацій

Надзвичайна ситуація техногенного характеру – транспортні аварії й катастрофи, пожежі, вибухи, аварії з викиданням або загрозою викидання… Аварія – вихід з ладу або пошкодження будь-якого механізму (машини, технічного… Зауважимо також, що в морському праві розрізняють загальну й часткову аварію. Загальна морська аварія – збитки, що…

Основні причини виникнення надзвичайних ситуацій. Уражувальні фактори

Форми небажаних наслідків, або збитку, різноманітні: травми різної важкості, захворювання, шкода навколишньому середовищу тощо. Небезпека, причини і наслідки є основними характеристиками таких подій, як… Система з трьох блоків «небезпека-причини-небажані наслідки» - є логічним процесом розвитку, що реалізовує потенційну…

Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій

Вибір заходів, сил і засобів захисту залежить від вигляду, специфіки, перебігу надзвичайних ситуацій, характеру чинників, що їх породжують, і… Найбільш ефективний засіб зменшення шкоди та збитків, яких зазнають… Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій - це підготовка та реалізація комплексу правових, соціально-економічних,…

Організація життєзабезпечення населення в надзвичайних ситуаціях

Держава як гарант цього створює систему цивільної оборони, яка має своєю метою захист населення від небезпечних наслідків аварій і катастроф… Головною функцією органів державної виконавчої влади, адміністрації… Заходи щодо захисту населення плануються та проводяться по всіх районах, населених пунктах, охоплюють усе населення.…

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Дайте визначення надзвичайних ситуацій?

2. Які є рівні надзвичайних ситуацій?

3. Які є типи надзвичайних ситуацій?

4. Які є основні причини виникнення надзвичайних ситуацій?

5. Які є види уражальних факторів?

6. Яку структуру та які завдання має Єдина державна система запобігання надзвичайним ситуаціям техногенного і природного характеру і реагування на них?

7. Які існують засоби запобігання виникненню надзвичайних ситуацій?

8.. Що таке евакуація, як і за яких умов вона проводиться?

9. Як організується життєзабезпечення населення в надзвичайних ситуаціях?

10. Як проводиться ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій?

 

Розділ 3. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДСТВА.

ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ

До основних чинників, що сприяли виникненню глобальних проблем життєдіяльності людства, можна віднести: швидке зростання чисельності населення… Причинами перелічених явищ є нерегульований приріст населення в багатьох… У просторовому аспекті глобальні проблеми людства є взаємопов’язаними – вияв якоїсь з них у будь-якому місці планети…

Проблема війни й миру

Військово-політична конфронтація й пов’язана з нею гонка озброєнь є найближчою загрозою життєдіяльності людства. З розпадом Радянського Союзу ця… Нині зберігаються колосальні арсенали засобів масового знищення й звичайних… Воєнно-політична конфронтація є ірраціональною з огляду на стратегічні інтереси безпеки життєдіяльності людства. Вона…

Тероризм

Тероризм здійснюється окремими особами, групами, що виражають інтереси певних політичних рухів або представляють країну, де тероризм піднесений до… В наш час явище тероризму досить поширене. Якщо донедавна звертання до терору… Визначити тероризм можна також як політику залякування, пригнічення супротивника силовими засобами. Існує три основних…

Глобальна злочинність

Як свідчить статистика, злочинність в Україні набула неабиякого поширення. В умовах економічної кризи, нерівномірності суспільного розвитку, різкого… Враховуючи складну криміногенну ситуацію в Україні, кожна людина повинна вміти… Найсуворіші покарання, передбачені Кримінальним кодексом України, встановлюються за вбивство та зґвалтування. Статеві…

Демографічна проблема

До проблем народонаселення слід віднести також нерівномірність соціально-економічного розвитку країн, неконтрольовану урбанізацію у країнах, що… Нерівномірне демографічне зростання в різних регіонах супроводжується… У країнах Західної Європи, Північної Америки та в Японії починаючи з другої третини ХХ ст. посилилася тенденція до…

Екологічна проблема

Непередбачувані небажані наслідки науково технічного прогресу. Стрімке зростання техніки в якісному і кількісному відношенні ознаменувало собою так… Промислові підприємства змінюють майже всі компоненти природи (повітря, воду,… Атмосферні забруднення прискорюють руйнування будівельних матеріалів, гумових, металевих, тканинних і інших виробів.…

Енергетична проблема

На перший план виходить проблема ресурсозабезпеченості енергетичного господарства. З одного боку, сумарні запаси паливних ресурсів є досить… З іншого боку, спостерігається відносна ресурсна обмеженість, зумовлена… Поряд із цим особливої гостроти набули проблеми, пов’язані з негативним впливом енергетики на стан навколишнього…

Продовольча проблема

Кількість голодуючих людей у світі, за даними 00Н, зросла з 400 млн у середині ХХ ст. до 600 млн на початку ХХІ ст. Це означає, що майже кожен… Уперше на актуальність проблеми співвідношення приросту населення й… Загострення глобальних демографічних проблем поставило перед наукою питання про допустимі межі чисельності…

Проблеми освоєння ресурсів Світового океану

Останні прогнози свідчать про те, що в найближчі 20–30 років можна збільшити щорічне добування морських біологічних ресурсів до 150–180 млн т.… Спеціалісти вже впритул наблизилися до розробки економічно ефективних засобів… Світовий океан – гігантський акумулятор енергії. Він накопичує її у вигляді кінетичної енергії течій, хвиль і…

Проблема збереження генофонду планети

Генофонд – сукупність спадкових властивостей усіх організмів, що існують на Землі. Необхідність збереження генофонду зумовлено господарськими,… З 300 тис. видів вищих рослин світової флори в постійному господарському… Ще чисельнішим є генофонд тваринного світу. Він налічує приблизно 1,3 млн видів. У своїй життєдіяльності людина…

Глобальні астрономічні небезпеки

У Сонячній системі знаходиться величезна кількість невеликих тіл - астероїдів і комет. Час від часу вони переходять на орбіти, що пересікаються з… Астероїди і комети, орбіти яких перетинають орбіту Землі і представляють для… На небезпечні космічні об'єкти можна впливати двома основними способами: змінити його траєкторію і забезпечити…

Глобальні ефекти стихійних лих і катастроф

Найбільше розповсюдження в світі мають тропічні шторми, повені, землетруси і засухи. Ці види небезпечних явищ складають відповідно 34%, 32%, 13% і… Найважливішою тенденцією в розвитку природних катастроф є зниження захищеності… Загальне число загиблих на Землі за останні 30 років від катастрофічних природних процесів і явищ складає понад 3,8…

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Які чинники призводять до виникнення глобальних проблем життєдіяльності людства?

2. Які негативних наслідки може призвести комплекс проблем «війни і миру»?

3. Які є підстави вважати тероризм глобальною проблемою, що загрожую безпеці життєдіяльності людства?

4. У чому полягає проблема глобальної злочинності?

5. Які основні негативні процеси складають глобальну екологічну проблему?

6. Які причини появи глобальної енергетичної проблеми?

7. Які є шляхи вирішення глобальної продовольчої проблеми?

8. Яке значення для безпеки життєдіяльності людства має збереження генофонду планети?

9. У чому полягає проблема освоєння ресурсів Світового океану?

10. Які є глобальні астрономічні небезпеки?

11. Які стихійні лиха спричинюють глобальні ефекти?

 

– Конец работы –

Используемые теги: Безпека, життєдіяльності0.049

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Розділ 1. МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ . Основи охорони та безпеки праці
Список скорочень... Розділ МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ...

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Міністерство освіти і науки України... Відкритий міжнародний університет розвитку людини Україна... Інженерно технологічного інституту...

Конспект лекцій З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ... БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ... ДЛЯ СТУДЕНТІВ ДЕННОЇ та заочної ФОРМ НАВЧАННЯ...

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Херсонський державний університет... Кафедра трудового навчання... Храпко Т А...

Секція безпека життєдіяльності людини
Тернопільський національний економічний університет... Факультет довузівської післядипломної та магістерської... Секція безпека життєдіяльності людини...

Дисципліни “БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ”
ТА СПОРТУ УКРАЇНИ... Тернопільський національний економічний університет Кафедра психологічних і педагогічних дисциплін...

Безопасность жизнедеятельности (Безпека життєдіяльності)
При отриманн сигналу про аварю на АЕС робоча змна ховаться у сховищах, а населення у захисних спорудах. При цьому одягаються засоби ндивдуального… Слд памятати, що дози опромнення значно менш пд час перебування людей у рзних… У звязку з тим, що територя в радус 30 км пдляга тривалому радоактивному зараженню, основним засобом захисту евакуаця.…

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Донецький національний університет економіки і торгівлі... імені Михайла Туган Барановського... Кафедра екології і фізики...

КОНТРОЛЬНА РОБОТА з курсу Безпека життєдіяльності людини Резерви організму людини
ЖИТОМИРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Кафедра економіки підприємства...

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Серія Вища освіта в Україні s t... Є П Желібо Н М Заверуха В В Зацарний... БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам