рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Рівні надзвичайних ситуацій

Рівні надзвичайних ситуацій - раздел Философия, БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ Як Уже Зазначалося В Основі Взаємодії Безпеки Й Небезпеки Життєдіяльності Леж...

Як уже зазначалося в основі взаємодії безпеки й небезпеки життєдіяльності лежить конфлікт між ними або ризик (імовірність) виникнення небезпеки за звичайних «безпечних» умов життєдіяльності. Але конфлікти виникають не тільки в системі суспільство – природне середовище. Безліч конфліктів відбувається в самому суспільстві (серед них найпоширенішими є економічні, соціальні, політичні, релігійні, ідеологічні, територіальні тощо). Бурхливий розвиток науки й техніки привів до появи конфліктів рангу технічні системи – суспільство, технічні системи – природне середовище. Залежно від характеру конфлікту в системі життєдіяльності людини та людства в цілому розрізняють різні рівні небезпеки.

Рівні безпеки життєдіяльності. У найзагальнішому випадку безпеку життєдіяльності людини можна розглядати за такими рівнями:

глобальний – планета Земля та все людство;

субглобальний – континенти, раси й народи;

регіональний – частини материків, населення окремих держав, нації;

локальний – місцевості, великі міста, етнічні групи, племена;

осередковий – групові об‘єднання людей за різними ознаками: родинними, професійними, релігійними тощо;

особовий – індивідуальний.

Розглянемо їх більш детально.

Глобальний рівень охоплює планету Земля та все людство. Основною причиною небезпеки глобального рівня є: загальне потепління клімату, загроза світової ядерної війни (ядерна зима), порушення екологічної рівноваги в біосфері, продовольча проблема, пандемії.

Субглобальний рівень охоплює окремі материки й поширюється на раси й народи. Основну загрозу становлять: землетруси; вулканізм; військові конфлікти між державами, народами, расами; колонізація; спустелення; похолодання; посухи; епідемії тощо.

Регіональний рівень територіально охоплює частини материка й поширюється на окремі держави та нації. Небезпеки цього рівня спричинюють техногенні катастрофи та екологічні лиха, міжнаціональні конфлікти, громадянські війни, неврожаї.

Локальний (місцевий) рівень стосується населених пунктів, етнічних груп, племен. Небезпеки цього рівня виникають унаслідок промислових аварій, паводків, значних пожеж, лавин, селів, осередків захворюваності тощо.

Осередковий (груповий) рівень виявляється в межах групових об‘єднань людей за різними ознаками (родинними, професійними, релігійними тощо). Основні небезпеки спричинюють аварії на виробництві, транспорті та комунікаціях, у побуті, злочинність і тероризм, зсуви, обвали тощо.

Особовий (індивідуальний) рівень присутній у всіх перелічених вище рівнях, тому що всі можливі рівні небезпек напряму або опосередковано впливають на конкретну людину.

Проблеми глобальної, субглобальної, регіональної та локальної безпеки життєдіяльності людини є предметом дослідження різних напрямів – екологічного, географічного, соціального, економічного, політологічного та іншого спрямування. Вони детально розглядаються в соціальній екології, екології людини, фізичній, соціальній та економічній географії. Їм присвячено велику кількість наукової, науково-популярної, довідкової літератури та публіцистики.

Тому в наступних розділах ми зупинимося на питаннях осередкової та особової безпеки життєдіяльності дослідника-природознавця – географа, геолога, біолога, краєзнавця, туриста, мандрівника, звичайного подорожуючого – як найбільш масовому, достовірному та яскравому прикладі перебування людини у відмінних від «звичайних» умовах існування.

Загрозу життєдіяльності окремої особи становлять такі небезпеки:

- збройна (насильницька військова, кримінальна, терористична);

- виробнича (на виробництві);

- транспортна (в умовах дорожнього руху);

- побутова (житло, приготування їжі, харчування, водоспоживання, побутові прилади та ін.);

- соціально-економічна (політична нестабільність, соціальна незахищеність, матеріальні нестатки, голодування);

- психологічна (відсутність сумісності й конфлікти з іншими людьми, внутрішні конфлікти, стрес, депресія, паніка);

- медико-фізіологічна (хвороби, отруєння, відсутність фізичної підготовки);

- природні чинники та явища (удар блискавки, замерзання, високі температури, небезпека на воді (утоплення) тощо).

Життєдіяльність окремої особи визначається її фізичним і психічним станом, віком, досвідом, складом характеру, культурою, поведінкою, освітою, кваліфікацією, матеріальним станом, побутовими умовами тощо. Життя й діяльність особи відбувається в певному природному й суспільному середовищі. Вона має родину, працює в колективі, спілкується з іншими знайомими й незнайомими особами, доглядає свійських тварин, користується транспортом, різними технічними засобами.

Безпека життєдіяльності на цьому рівні визначається правилами поведінки, традиціями, звичаями, культурою спілкування, технікою безпеки на виробництві, статутами, законодавством, наявністю служб громадської безпеки, медичними службами, ремонтними установами, екологічним станом навколишнього середовища, політичною та економічною ситуацією тощо.

Значною мірою ризик виникнення небезпеки для особи зростає в разі зміни осередку або його складових і тривалого перебування в умовах, відмінних від звичайних: зміна місця постійного проживання, побутових умов, звичного режиму харчування, характеру роботи, навколишнього середовища тощо.

В нормативно-правовому полі України визначено чотири рівні надзвичайних ситуацій, що враховують масштаб поширення, обсяги заподіяних або очікуваних економічних збитків, кількість людей, які загинули (Див. Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок класифікації надзвичайних ситуацій» і «Положення про класифікацію надзвичайних ситуацій» ):

1) загальнодержавний;

2) регіональний;

3) місцевий;

4) об'єктовий.

Надзвичайна ситуація загальнодержавного рівня– це надзвичайна ситуація, яка розвивається на території двох і більше областей (Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя) або загрожує транскордонним перенесенням, а також така, коли для її ліквідації необхідні матеріальні й технічні ресурси в обсягах, що перевищують власні можливості окремої області (Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя), але не менше одного відсотка обсягу видатків відповідного бюджету.

Надзвичайна ситуація регіонального рівня – це надзвичайна ситуація, яка розвивається на території двох або більше адміністративних районів (міст обласного значення), Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя або загрожує перенесенням на територію суміжної області України, а також така, коли для її ліквідації необхідні матеріальні й технічні ресурси в обсягах, що перевищують власні можливості одного району, але не менше одного відсотка обсягу видатків відповідного бюджету.

Надзвичайна ситуація місцевого рівня – це надзвичайна ситуація, яка виходить за межі потенційно небезпечного об'єкта, загрожує поширенням самої ситуації або її вторинних наслідків, які впливають на довкілля, на сусідні населені пункти, інженерні споруди, а також така, коли для її ліквідації необхідні матеріальні й технічні ресурси в обсягах, що перевищують власні можливості потенційно небезпечного об'єкта, але не менше одного відсотка обсягу видатків відповідного бюджету. До надзвичайних ситуацій місцевого рівня також належать всі надзвичайні ситуації, які виникають на об'єктах житлово-комунальної сфери та інших, що не входять до затверджених переліків потенційно небезпечних об'єктів.

Надзвичайна ситуація об'єктового рівня – це надзвичайна ситуація, яка розгортається на території об'єкта або на самому об'єкті й наслідки якої не виходять за межі об'єкта або його санітарно-захисної зони.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Частина І... УДК... ББК я я Д...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Рівні надзвичайних ситуацій

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Життя. Діяльність. Безпека. Об’єкт та предмет безпеки життєдіяльності
Поняття «безпека життєдіяльності» має два складники – «безпека» й «життєдіяльність». І для того, щоб з’ясувати його змістовне наповнення та дати вичерпну дефініцію цього поняття, необхідно їх детал

Загальнонаукові і спеціальні методи безпеки життєдіяльності
Будь-яка реалізована небезпека, що приносить збиток, має певні причини. Отже, запобігання небезпекам або захист від них базується на знанні причин. Між реалізованими небезпеками і причинами існує п

Принципи безпеки життєдіяльності
Принципи безпеки життєдіяльності випливають з основних положень Женевської конвенції щодо захисту населення. Такими принципами є: - принцип безумов

Людина як об’єкт безпеки життєдіяльності
Навчальна дисципліна «Безпека життєдіяльності» спрямована не тільки на вивчення різних видів небезпек, визначення міри ризику, наслідків впливу небезпечних і шкідливих факторів на здоров'я людини,

Безпека життєдіяльності дослідника-природознавця
Велика кількість людей, які мають певний інтерес (професійний або аматорський) до природи, щорічно відправляється в подорожі – влітку й узимку, різними видами транспорту – пішки, на автомобілях, ве

Розділ 2. НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ. Основні поняття й терміни
В житті кожної людини рано чи пізно трапляється ситуації, які змінюють комфортний або допустимий стан середовища її існування і переводять її життєдіяльність в якісно інший стан - стан надзвичайної

Типи надзвичайних ситуацій
Залежно від джерела небезпеки й причин походження на території України розрізняють такі типи надзвичайних ситуацій: природного, техногенного, соціально-політичного та воєнного характеру.

Основні причини виникнення надзвичайних ситуацій. Уражувальні фактори
Умови, при яких реалізуються потенційні небезпеки, називаються їх причинами. Причини характеризують сукупність обставин, завдяки яким небезпеки виявляються і викликають ті або інші небажані наслідк

Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій
В умовах надзвичайних ситуацій людина й суспільство загалом керується природним прагненням до самозбереження, застосовує всі відомі й доступні заходи, спрямовані на забезпечення безпеки життєдіяльн

Організація життєзабезпечення населення в надзвичайних ситуаціях
Згідно з Законом «Про цивільну оборону України» громадяни України мають право на захист свого життя і здоров'я від наслідків аварій, катастрофі, значних пожеж, стихійного лиха і вимагати від Уряду

ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ
Макрорівень життєдіяльності людини просторово охоплює межі географічної оболонки планети Земля та ближній космос – від найглибшої свердловини в її надрах до найвищої стаціонарної орбіти штучного ко

Проблема війни й миру
Війна - це збройна боротьба між: державами (їх коаліціями) або соціальними, етнічними та іншими спільнотами; у переносному розумінні слова - крайня ступінь політичної боротьби,

Тероризм
Тероризм (від лат. Terror - страх, залякування) - це форма політичного екстремізму, застосування чи загроза застосування найжорстокіших методів насильства, включаючи фізичне зн

Глобальна злочинність
Глобальна злочинність - ще одна гостра соціальна проблема сучасності. Кількість зареєстрованих у світі злочинів у середньому зростає на 5% щороку. Але останнім часом особливо ш

Демографічна проблема
Демографічна проблема – це сукупність соціально-демографічних факторів сучасності, що зачіпають інтереси всього людства. Найважливішими є питання народонаселення, які можуть загрожувати життєдіяльн

Екологічна проблема
Екологічна проблема одна з глобальних проблем життєдіяльності людства, свідоцтвом чому є різке загострення суперечностей у відносинах між суспільством і природою, порушення природних процесів через

Енергетична проблема
Розвиток технічної цивілізації на Землі в XX ст. характеризувався стрімким збільшенням енергоспоживання. Так, за оцінками, з середини ХХ ст. до початку ХХІ ст. населення планети використало майже 2

Продовольча проблема
Суть цієї проблеми полягає в обмеженій спроможності Землі прогодувати нинішнє та майбутнє населення планети. Співвідношення чисельності населення та обсягу продуктів харчування вважається однією з

Проблеми освоєння ресурсів Світового океану
Прогрес у сфері науки й техніки дозволив значно розширити масштаби використання ресурсів і простору Світового океану. Швидкими темпами розвивається флот. Нині його складають понад 75 тис. суден сум

Проблема збереження генофонду планети
Зміна умов існування, головним чином, під впливом життєдіяльності людини, а також пряме винищення флори й фауни Землі призводять до збідніння її видового складу, зменшення чисельності багатьох виді

Глобальні астрономічні небезпеки
Сучасні астрономічні зведення, геологічні дані, інформація про еволюцію біосфери Землі, результати космічних досліджень планет свідчать про факти існування катастрофічних зіткнень нашої планети з в

Глобальні ефекти стихійних лих і катастроф
Потенційно небезпечні природні процеси на Землі глобального й регіонального рівнів – це урагани, повені, землетруси, цунамі, торнадо, виверження вулканів, посухи, ерозія ґрунтів, спустелення, градо

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги