рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Етапи розробки програми соціального дослідження

Етапи розробки програми соціального дослідження - раздел Философия, Методологія та методи соціальних досліджень Вихідним Пунктом Будь-Якого Дослідницького Процесу Та Першим Кроком У Розробц...

Вихідним пунктом будь-якого дослідницького процесу та першим кроком у розробці програми дослідження є конкретизація проблеми дослідження. У свою чергу, чітке визначення меж проблемної ситуації організує та спрямовує всі послідуючі дії дослідників.

Проблемау соціальному дослідженні (у перекладі з грецьк.перешкода на шляху досягнення мети; труднощі, завдання)-протиріччя, яке викликане відсутністю чи недостатнім рівнем наукових знань про певний бік соціальної дійсності (пізнавальна проблема), чи реально існуюче соціальне протиріччя (предметна проблема). Одна й таж сама проблемна ситуація може містити як теоретичний, так й предметний аспекти. Наприклад, вивчення особливостей ціннісної свідомості сучасної молоді диктується тим, що від специфіки молодіжних цінностей в значному ступені залежіть успішність соціальних перетворень, які сьогодні здійснюються в суспільстві: молодь більш чутлива, ніж представники інших вікових категорій, до будь-яких змін та перетворень. До того ж, в умовах реформування всіх сфер суспільного життя та соціальних інститутів (в тому числі й інститутів соціалізації) завдання вибору молодими людьми ціннісних орієнтирів суттєво ускладнюється, що сприяє поширенню у молодіжному середовищі цілої низки негативних явищ (алкоголізм, наркоманія, проституція, кримінальні зразки поведінки). З’ясування того, чим живе сучасна молодь, що її в найбільшому ступені турбує, якими є її ціннісні пріоритети дозволяє більш чітко організовувати роботу з попередження негативних явищ у молодіжному середовищі, з сприяння реалізації її творчих запитів, професійного потенціалу, розвитку духовності і т.д. Наукова значущість такого дослідження зумовлена тим, що воно забезпечує приріст знання щодо психологічних особливостей молодіжного віку, ефективності впливу різних інститутів соціалізації на формування особистості молодої людини.

Таким чином, без визначення проблеми не є доцільною реалізація будь-якого дослідження, тому що вона вказує на його актуальність, необхідність отримання нових теоретичних або прикладних знань для вирішення конкретного соціального завдання. Її розв’язання передбачає застосування відповідних прийомів пізнання (методів, процедур, техніки), конкретних дій і ресурсів.

Як правило, проблема дослідження у загальних рисах окреслюється замовником, надалі ж вона детального обговорюється з дослідником, що дозволяє більш чітко визначити пріоритети замовника та привести їх у відповідність до загальнонаукових вимог з врахуванням реальних можливостей одержання інформації з проблеми. За результатами обговорення проблема кінцево уточнюється, затверджується тема дослідження.

Для уточнення проблеми, отримання більш повного уявлення про об'єкт дослідники, як правило, звертаються до аналізу джерел, в яких в тому чи іншому вигляді містяться відомості з даної проблеми. Це можуть бути наукові публікації, статистичні та соціологічні дані, нормативні акти, публіцистичні матеріали та ін. Тобто завжди існує ймовірність того, що конкретна проблема (чи певний її аспект) вже потрапляла до сфери уваги дослідників, в зв’язку з чим доцільно ознайомитися з досвідом її вивчення попередниками чи іншими можливими джерелами інформації.

Як вже зазначалося, проблема дослідження за логічним обґрунтуванням може мати пізнавальний (гносеологічний) чи предметний характер, хоча найбільш часто в ній представлені обидва аспекти.

За своїм масштабом дослідницькі проблеми бувають глобальними, національними, регіональними, локальними.

В залежності від сфери, до якої належить носій проблеми, вона може бути соціально-демографічною, стратифікаційною (наприклад, проблема надмірного розшарування населення за майновою ознакою), професійною, пов’язаною з діяльністю певного соціального інституту (освіти, науки, культури, підприємництва і т.д.), соціальної групи чи спільноти, підприємства, установи, організації.

Складність підлягаючої розв’язанню проблеми залежить від гостроти протиріччя, глибини його усвідомлення, від обсягу теоретичних знань і практичного досвіду в дослідженні окресленої проблемної сфери а також від складністю об'єкта як носія соціального протиріччя.

Об'єкт соціального дослідження – це фрагмент соціальної реальності (її окремі сторони, характеристики, процеси, відносини), на який спрямоване дослідження. В об'єкті соціального дослідження "фокусується" проблемна ситуація - джерело протиріччя, що підлягає розв’язанню.

Існують дві основні методологічні позиції щодо визначення об'єкта дослідження: у відповідності до першої, об'єктом соціального дослідження завжди виступає конкретна сукупність людей (соціальна спільнота, група, верства населення – наприклад, молодь, працівники певної установи, малозабезпечені сім’ї і т.д.); відповідно до другої, об'єктом є якийсь аспект, пов'язаний з функціонуванням даної групи. Наприклад, при вивченні цінностей молоді згідно першій позиції об'єктом буде молодь як така (можливо, з уточненням територіальної локалізації об’єкта), згідно іншої - цінності, ціннісна свідомість молоді.

Виходячи з того, що один й той самий об'єкт може вивчатися під різними кутами зору, конкретизація цього ракурсу аналізу об'єкта пов'язана з визначенням предмета дослідження.

Предмет дослідження - конкретизована проблемою сторона об'єкта, що підлягає безпосередньому вивченню. Визначення предмета дозволяє виділити саме той бік (властивість) об'єкта, якій найбільш "рельєфно" відтіняє протиріччя. Інші властивості чи сторони об'єкта можуть бути несуттєвими з точки зору розв’язання поставленої проблеми.

Наприклад, при вивченні цінностей молоді істотним є виявлення особливостей і факторів їх формування на конкретному етапі; також предметом у даному випадку можуть бути різни за характером та сферою цінності молодіжної свідомості (цільові – цінності-цілі, та інструментальні - цінності-засоби; економічні, духовні, сімейні цінності, професійні орієнтації та ін.).

Спрямованість дослідницького пошуку конкретизується у меті та завданнях дослідження.

Мета це виражена у категоріях практичної значимості спрямованість дослідження, в якій уособлюється його важливість та встановлюється зв'язок з кінцевими результатами. Мета визначає, для чого проводиться дослідження та що треба отримати в результаті.

Процедура висунення мети дослідження багато в чому визначається його характером: чи є воно теоретичним або прикладним, тобто спрямованим на вирішення конкретних практичних задач.

Фундаментальні (теоретичні) дослідження мають за основну мету встановлення закономірностей протікання певного процесу, визначення його чинників та спрямованості. Досягнення мети в даному випадку сприяє поповненню арсеналу теоретичних знань з окресленої проблеми.

Прикладні дослідження націлені не тільки на одержання нового знання щодо сутності розглядаємих явищ, але і на застосування отриманого знання для регулювання соціальних процесів. Такий тип дослідження має спиратися на вже розроблену теоретичну базу як певного роду алгоритм вирішення конкретної проблеми. Якщо мета теоретичного дослідження формулюється у поняттях “описати...”, “розглянути ...”, “виявити...” і т.і., наприклад, “визначити особливості та чинники формування ціннісної свідомості сучасної молоді”, то у прикладному дослідженні вона полягає у “розробці заходів щодо ...”, “визначенні шляхів та способів вдосконалення...” і т.д., наприклад “розробити систему заходів з сприяння реалізації творчого, духовного, професійного потенціалу молоді на сучасному етапі соціальних перетворень”.

Завдання –ієрархічна сукупність способів досягнення мети дослідження. Розрізняють теоретичні та прикладні завдання, основні (програмні), які формулюються заздалегідь, та другорядні, що виникають під час дослідження, навіть в процесі аналізу даних. Таким чином, постановка завдань може перетворитися в процес, розтягтися в часі. Чітко сформулювати на етапі розробки програми можна лише мету і програмні завдання.

У нашому прикладі дослідження особливостей ціннісної свідомості сучасної молоді може передбачати висунення таких завдань:

1. Конкретизація соціальної сутності цінностей як основних складових ціннісної свідомості молоді.

2. Побудова моделі ціннісної типології та її застосування щодо аналізу ціннісних переваг молоді на основі одержаної емпіричної інформації.

3. Визначення механізму і основних макросоціальних, інституційних та мікросоціальних детермінант формування цінностей молоді в умовах трансформаційних змін у суспільстві.

4. Розробка системи рекомендацій з вдосконалення діяльності установ, що здійснюються соціальну роботу з молоддю, у напрямку сприяння соціальному становленню молодої особистості, її свідомому вибору життєвих пріоритетів у різних сферах життєдіяльності (освітньої, професійної, сімейної, наукової, рекреаційної та ін.) .

Завдання також можуть мати методичну значимість (розробка методичного інструментарію дослідження, нової програми опрацювання даних за допомогою комп’ютеру).

Необхідно відзначити, що у кожного дослідника є свої наукові інтереси, які він намагається задовольнити в рамках проведеного дослідження. Однак необхідно їх узгоджувати з загальною дослідницькою стратегію, а також з інтересами замовника на всіх етапах дослідження і, насамперед, при виділенні проблеми, конкретизації мети і завдань дослідження, розподілі ресурсів (людських, технічних, фінансових).

Іншим етапом поступового переходу від теоретичного осмислення проблеми до її емпіричного вивчення є інтерпретація основних понять.

Інтерпретація основних понять є аналітичним процесом, під час якого дослідник виділяє ключові з точки зору проблеми, мети і завдань аспекти досліджуваного об’єкту та відбиває їх у системі відповідних категорій.

Інтерпретація понять дослідження має начебто два вимірювання: більш абстрактне, теоретичне та емпіричне. Теоретична інтерпретація передбачає уточнення понять з точки зору теорії, складовою якої вони є, аналіз зв'язку з іншими поняттями, а також з'ясування специфіки їх використання в суміжних науках.

Наприклад, при уточненні поняття “молодь” доцільно звернутися до наукової літератури (соціологічної педагогічної, психологічної і т.д.), нормативно-правових актів (наприклад, “Закону о сприянні соціальному становленню та розвитку молоді”), де вказуються критерії віднесення осіб до цієї соціально-демографічної групи, уточнюються її характерні риси. Якщо нас при цьому цікавить специфіка її цінностей, то паралельно з визначенням поняття "цінність" необхідно уточнити й сутність суміжних з ним понять: "соціалізація", "агенти соціалізації”, “ціннісні орієнтації”, “потреби”, “інтереси”, “мотиви”, “соціальна норма”, вказати на структурні взаємозв’язки між ними, а також особливості їх інтерпретації у різних галузях соціально-гуманітарного знання.

Емпіричний аспект інтерпретації понять, який також має назву операціоналізації, передбачає їх представлення у системі емпіричних індикаторів, які дозволяють ідентифікувати властивості досліджуваного об'єкта на емпіричному рівні. Індикатори відбивають структурну специфіку об'єкту (складові та зв'язки між ними), а також фактори, що впливають на функціонування та розвиток об'єкту; під час дослідження вони підлягають безпосередньому спостереженню та замірам за допомогою спеціальних інструментів - шкал, одиниць (наприклад, одиниць часу та простору, грошових одиниць і т.д.), індексів. В даному випадку шкала (наприклад, питання анкети та перелік варіантів відповідей) виступає субіндикатором поняття; кожному індикатору може відповідати сукупність субіндикаторів (питань анкети).

Нижче наведений приклад емпіричної інтерпретації (виділення показників) поняття “рівень політичної культури молоді”.

 

 


Рис. 2.Емпірична інтерпретація поняття “рівень політичної культури молоді”

Кожному виділеному індикатору рівня політичної культури молоді відповідатиме субіндикатор – питання анкети. Наприклад, ступінь політичної довіри можна визначити за допомогою питань щодо ступеню довіри тим чи іншим органам влади, політичним лідерам, партіям, а також щодо рівня задоволеності їх діяльністю: ці показники відбиватимуть емоційне ставлення до означених суб’єктів політичного процесу. Політична інформованість та компетентність відображатимуть когнітивну складову політичної культури індивіда та визначаються рівнем поінформованості респондентів щодо певних подій політичного життя, діяльності політичних партій, лідерів; вони також відбиваються у здатності індивіда оцінювати різні політичні альтернативи. Про політичну активність респондентів (поведінкова складова політичної культури) свідчить членство у політичних партіях, громадських рухах, участь у виборах, у тих чи інших акціях громадського протесту. Політична ідентифікація знаходить прояв у наданні переваги тієї чи іншій політичній течії чи конкретній партії.

У питання анкети також повинна закладатись можливість визначення чинників, які впливають, в даному випадку, на рівень політичної культури індивіда. Можна припустити, що такими чинниками виступатимуть освіта, професія, матеріальний статус, місце проживання респондента та інші. Опосередкованому (на основі суб’єктивних оцінок респондентів) вимірюванню також підлягає й вплив на рівень політичної культури таких об’єктивних чинників, як економічні умови, політична ситуація, соціокультурні та історичні особливості та ін.

Безумовно, процедура представлення поняття в системі показників є свого роду його редукцією, спрощенням, бо сутність будь-якого феномену не може бути представлена лише простою сукупністю зовнішніх його проявів. За допомогою емпіричної показників та їх вимірювання можна відбити лише певну частину змісту поняття. З іншого ж боку, таке спрощення полегшує кількісне вимірювання абстрактних феноменів.

В зв’язку з тим, що більшість соціальних феноменів має скритий, латентний характер, тобто не можуть бути виявлені безпосередньо (ті ж цінності), більша частина показників їх функціонування операціоналізуються опосередковано, за допомогою інших понять, пов'язаних з ними логічно.

Емпіричні індикатори повинні відбивати найбільш істотні сторони досліджуваного явища, які легко виявляти, спостерігати та вимірювати.

Індикатори можуть мати характер об'єктивних (наприклад, показник політичної активності, виражений у кількості чи відсотковому відношенні політично активних індивідів) і суб'єктивних (висловлюваний в опитуванні намір людей брати участь у виборах). Вони також бувають індивідуальними, що описують одного респондента як члена певної спільноти (вікової, професійної та ін.) та сукупними, які отримуються шляхом усереднення індивідуальних (наприклад показники згуртованості та інтегрованості групи, що розраховуються за результатами соціометричного опитування).

За ступенем агрегування (стиску інформації) розрізняють одномірні індикатори – такі, що уособлюються у одній шкалі, та багатомірніїм відповідає декілька шкал (питань анкети). На етапі опрацювання інформації дані, одержані за допомогою індикаторів, можна певним чином узагальнити, “агрегувати” у відповідних показниках.

Наступним етапом розробки програми соціального дослідження є попередній системний аналіз об’єкту дослідження. Ця процедура дозволяє досліднику прояснити специфіку об’єкту дослідження, його структурні зв’язки, особливості функціонування та розвитку, а також уявити, яким чином він “вбудований” у більш широкий контекст соціальних зв’язків та відносин.

Інша назва означеної процедури – “факторна операціоналізація" об’єкта дослідження”, бо вона полягає, в тому числі, й у визначенні факторів та умов, що найбільшою мірою впливають на досліджуваний об'єкт та визначають його особливості.

Фактори – це сукупність соціальних умов і обставин, що утворюють в результаті своєї взаємодії істотну причину розглядаємого явища чи процесу.

Виділяють загальні та специфічні, прямі і непрямі, об'єктивні та суб'єктивні фактори. Дія на об’єкт об'єктивних факторів (соціально-економічних, політичних, соціокультурних, соціально-психологічних, правових) відбувається незалежно від усвідомлення ним факту цього впливу. Суб'єктивні фактори - це перероблені у свідомості індивіда умови його діяльності (стать, вік, професія, освіта, місце проживання, сімейний статус і т.д.).

Результатом попереднього системного аналізу об’єкта є предмет дослідження – його підсистема, з відповідними складовими та зв’язками (внутрішніми та зовнішніми). До предмету аналізу можуть і не потрапити усі властиві об’єкту особливості, зв’язки, відносини, але лише найбільш істотні з точки зору проблеми дослідження та сформульованих гіпотез.

Система гіпотез дозволяє найбільш рельєфно виділити ті особливості та зв’язки досліджуваного об’єкта, які є центром уваги дослідника та щодо яких він робить завчасні припущення. Ці припущення, звичайно ж, не виникають “самі по собі”, але ж є результатом ретельного аналізу досвіду попередніх досліджень – теоретичних та емпіричних - з визначеної проблеми.

Гіпотеза - це науково обґрунтоване припущення щодо структури об'єкта, особливостей, факторів і механізмів його виникнення, функціонування і розвитку.

Висунення гіпотез є загальнонауковим принципом організації процесу пізнання. Їх система допомагає сконструювати концепцію пояснення досліджуваного феномену. Припущення про способи розв’язання проблеми будуються на основі інформації попередньогоетапу - коли вже отримане деяке системне уявлення про об'єкт та предмет дослідження.

Як правило, спочатку формулюється центральна гіпотеза, яку можна розгорнути в ряд гіпотез похідного характеру, які перевіряються під час дослідження для підтвердження чи спростування центральної, що є більш всеохоплюючою за своєю формою.

За таким критерієм, як пріоритетність розв'язуваних завдань, гіпотези поділяють на основні і неосновні. Також виділяють первинні і вторинні (прямі та зворотні) гіпотези:вторинні висуваються замість первинних, якщо ті спростовуються.

Описові гіпотези вказують на властивості об'єкта, його стан, характер структурних зв'язків, пояснювальні є припущеннями щодо тісноти та спрямованості залежностей між структурними частинами об’єкту, прогностичні визначають тенденції його розвитку .

Для того, щоб певне міркування набуло характеру наукової гіпотези, воно повинно відповідати наступним вимогам:

- прив’язка до основних понять, які застосовуються у дослідженні;

- узгодженість з раніше встановленими закономірностями;

- лаконічність;

- значні пояснювальні можливості;

- можливість емпіричної перевірки (відображення у гіпотезі тих індикаторів досліджуваного явища, за допомогою яких можна вимірювати його характеристики та напрямок змін);

- нетривіальність.

Формулювання гіпотез завершує розробку аналітичного проекту дослідження.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Методологія та методи соціальних досліджень

Рецензенти В А Полторак доктор філософських наук професор... В І Судаков доктор соціологічних наук професор...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Етапи розробки програми соціального дослідження

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

У СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНИХ СЛУЖБ ДЛЯ МОЛОДІ
2.1. Загальна характеристика, види, функції соціальних досліджень у сфері соціальної роботи з молоддю 2.2. Програма соціального дослідження 2.3. Планування соціального досліджен

Поняття методу та методології
Кожний дослідник, розробляючи свою стратегію наукового пошуку, визначає, яким чином можна досягти кінцевої мети дослідження, тобто одержати нове теоретичне знання або практичний результат. Можливим

Роль загальнонаукових методів у соціальному пізнанні
Основу загальнонаукової методології створює методологія логіки та філософії. Загальні філософські принципи та закони логіки організують процес мислення, сприяють вдосконаленню, оптимізації наукової

Класифікація методів досліджень у сфері соціальної роботи
Критерії класифікації Методи За рівнем знання Теоретичні та емпіричні В залежності від стратегії

Методика, техніка, процедури соціального дослідження
У соціальних науках існують різні способи визначення поняття “методика дослідження”. У вузькому розумінні методика соціального дослідження – це сукупність методичних засобів, пов’язаних з ре

Список літератури
  1. Бутенко И.А. Социальное познание и мир повседневности. - М., 1987. 2. Голенкова З.Т., Филиппов Ф.Р. Социологическая теория и социальная практика // Социол. исслед. - 198

Поняття, специфіка, функції соціального дослідження
Сучасне соціальне дослідження – це система узгоджених теоретико-методологічних та організаційно-технічних процедур, які спрямовані на досягнення мети дослідження. Необхідність проведення дос

Етапи соціального дослідження
Наукові дослідження, які здійснюються у сфері соціальної роботи з молоддю, суттєво відрізняються між собою залежно від масштабів та складності досліджуваних проблем, строків проведення та наявних р

Поняття, функції, структура програми соціально дослідження
Будь-який комплексний вид діяльності спирається на заздалегідь розроблений план дій, що здатний логічно організувати роботу, та, внаслідок цього, заощадити вкладені ресурси, тобто зробити роботу бі

Питання та завдання до теми
1. Що таке програма соціального дослідження та які функції виконує цей документ? 2. Чому якість програми впливає на змістовність результатів соціального дослідження? 3. Розкрийте

Сутність та складові організації соціального дослідження
Організація та планування є невід’ємними складовими підготовки та реалізації будь-якого наукового дослідження. За допомогою елементів організації та планування здійснюється визначення та роз

Елементи планування соціального дослідження. Види планів
Значно впливає на рівень організації дослідження та сприяє оптимізації дослідницького процесу наявність обґрунтованого плану дослідження. План дослідження–це науково змістов

Структура плану соціального дослідження
  №п/п Етапи Види робіт Терміни (у % від загальної тривалості дослідження) Вартість

Визначення, витоки та основні категорії вибіркової процедури
Більшість соціальних досліджень, об’єктом яких є молодь як велика соціальна група чи її окремі категорії, передбачає застосування вибірки. Необхідність побудови вибірки диктується тим, що дослідник

Характеристики випадкової вибірки різного обсягу
Припустима помилка вибірки Довірча ймовірність 0,95 0,99 Обсяг вибірки

Формули для розрахунку обсягу простої випадкової вибірки
Відбір за якісною ознакою Відбір за кількісною ознакою безповторний повторний безповторний повт

Таблиця для визначення члена сім’ї, якій підлягатиме опитуванню
Кількість членів сім’ї № 6 та більше Обв

Деякі принципи розрахунку обсягу вибірки
Питання про оптимальний обсяг вибіркової сукупності є достатньо спірним. Вище вже були розглянуті деякі принципи визначення обсягу вибірки, тому зупинимо увагу на інших аспектах цієї проблеми.

Питання та завдання до теми
  1. В чому полягає призначення вибіркової процедури у дослідженні з молодіжної проблематики? 2. Розкрийте сутність понять “генеральна та вибіркова сукупності”, “репрезентати

Список літератури
1. Батыгин Г.С. Лекции по методологии социологических исследований. - М.: Аспект-Пресс, 1995. - 286 с. 2. Бутенко И.А. Организация прикладного социологического исследования. - М.: Тривола,

Сутність процедури вимірювання
Вимірювання є універсальним прийомом одержання емпіричної інформації щодо процесів, об’єктів, явищ навколишньої дійсності. Застосовується цей прийом і в процесі соціального дослідження, дозволяючи

Види шкал та припустимі математичні операції з ними
У великому різноманітті видів шкал, які призначені для вимірювання тих чи інших властивостей досліджуваних об’єктів, можна умовно виділити чотири основні групи, кожна з яких відповідає конкретному

Обґрунтованість вимірювання
Як вже зазначалося вище, обґрунтованість (її ще називають валідністю) є важливим показником надійності шкали як інструменту вимірювання та безпосередньо самої вимірювальної процедури. Обґ

Стійкість вимірювання
Стійкістю називають здатність результатів вимірювань відтворюватися при повторних замірах. Ступінь відповідності даних попереднього та послідуючого замірів встановлюється за допомогою спеціа

Досліджуваних характеристик
  Пункт шкали Респонденти (n = 100) Всього А Б В Г ...

Точність та правильність вимірювання
Точність та правильність як показники надійності вимірювання залежать не тільки від “якості” вимірювального засобу, але й безпосередньо від характеристик об’єкту, які фіксуються за допомогою цього

Список літератури
  1. Белоконный П.Г. Модели и методы социальных измерений и устойчивость децентрализованной производственной системы. - К., 1991. 2. Білосвіт К.Д., Паниотто В.І. Вимірювання

Сутність та пізнавальні можливості методу аналізу документів
Протягом тривалого періоду свого існування людство створило велику кількість документальних свідоцтв, в яких відображені різні аспекти його життєдіяльності. До виникнення писемних форм фіксації інф

Види документів
Документ у дослідженнях проблем молоді виступає джерелом інформації про явища та процеси, які відбуваються у молодіжному середовищі, факти життя різних категорій молоді. Документи,

Відбір документів для вивчення
Після того, як розроблена програма дослідження, в якій уточнено його об’єкт, предмет, мету, завдання, необхідно визначити сукупність документів, що підлягатимуть безпосередньому аналізу, тобто сфор

Види аналізу документів
Всі різновиди методу аналізу документів, які застосовуватися у діяльності ЦССМ, можуть бути умовно розділені на дві основні групи – неформалізований (традиційний, якісний, змістовний)

Таблиця 8
Зразок класифікатора контент-аналіза публікацій з молодіжної проблематики  

Сутність, переваги та недоліки методу спостереження
Важливу роль у методологічному забезпеченні соціальних досліджень у сфері соціальної роботи з молоддю відіграє метод спостереження. Він належить до категорії загальнонаукових, але спостереження як

Види спостережень та їх особливості
В залежності від положення спостерігача щодо досліджуваного об’єкту спостереження може бути включеним та невключеним. Включене спостереження передбачає входження спостерігача до складу дослі

Специфіка реалізації стандартизованого спостереження
За умов стандартизованого спостереженняподія, що є об’єктом аналізу, дробиться на елементи, які можна безпосередньо спостерігати та реєструвати за допомогою спеціального інструментарію чи те

Зразок протоколу спостереження
Тривалість події Ознаки ситуації Примітки (особисті враження) спостерігача …… мін. …… мін. …… мін. ........ мін.

Методом спостереження
Досліджуване явище Поведінкові ознаки Мовні ознаки   Асоціальна поведінка   Антисоціальна поведінка &nb

Питання та завдання до теми
1. Назвіть особливості та основні різновиди методу спостереження. Чим обумовлена необхідність застосування методу спостереження у дослідженнях в сфері соціальної роботи з молоддю? 2. Які ч

Види соціального експериментування та їх особливості
Соціальний експеримент дозволяє одержати інформацію стосовно, мабуть, будь-якої соціальної проблеми. Це обумовлює різноманіття видів соціальних експериментів, які застосовуються для вивчення діяльн

З однією контрольною групою
Група Момент часу 1 Момент часу 2 Момент часу 3 Результат (Р) Експериментальна Поп

З двома контрольними групами
  Група Момент часу 1 Момент часу 2 Момент часу 3 Результат (Р) Експериментальна

Структура соціального експерименту
Як й будь-яке наукове дослідження, соціальний експеримент реалізується у декілька етапів. На підготовчому етапі обґрунтовується необхідність проведення експерименту, яка може бути п

Поняття, генезис, основні види опитування
Опитування – метод збирання первинної соціальної інформації, що заснований на соціально-психологічній взаємодії анкетера (інтерв’юера) та респондента, яка відбувається із застосуванням перел

Види опитувань у соціальних дослідженнях в мережі ЦССМ
  Критерії класифікації Види опитування Спосіб відбору респондентів Суцільні та вибіркові

Усні опитування. Вимоги до інтерв’юерів
Найбільш активно застосовуваним у практиці соціальних досліджень різновидом усних опитувань є інтерв’ю. Інтерв’ю (від англ. interview – зустріч, бесіда) – вид опитування, що засновани

Анкетне опитування
Реалізація методу анкетного опитування передбачає застосування спеціального опитувальника – анкети, що самостійно заповнюється респондентом. Анкета (від фр. enquete - “розслідування”)

Структура опитувальника. Види питань анкети
Логіка побудови анкети повинна враховувати, перш за все, психологію респондента, аніж послідовність завдань, що вирішуються з допомогою опитування. Треба також брати до уваги те, що питання

Скажіть, будь ласка, як Ви ставитеся до наступних форм поведінки
  Форми поведінки Ухвалюю Не ухвалюю, але в деяких випадках допускаю Ставлюся нейтрально Засуджую

Питання та завдання до теми
1. Охарактеризуйте особливості опитування як засобу одержання достовірної соціальної інформації. 2. Які чинники визначають якість усних форм опитування? 3. Для вирішення яких завд

Сутність, генезис та характерні особливості метода фокус-груп
Під методом фокус-груп, як правило, розуміють групову дискусію, яка спрямована на з’ясування реакції членів групи на ту чи іншу проблему, об’єкт, ситуацію, явище. Водночас, фокусоване інтерв

Узагальнення результатів фокусованого інтерв’ю та можливості їх застосування у дослідницькій діяльності та практичній соціальній роботі
Аналіз інформації, отриманою за допомогою фокусованих групових інтерв’ю, передбачає якісно-змістовну її інтерпретацію у зв’язку із сформульованими гіпотезами. “Якісні” дані упорядковуються, об’єдну

Виникнення, розвиток та сутність тестів
Тест (від англ. test - “випробування, дослідження”) – метод вимірювання та оцінки різних психологічних якостей та станів індивіда (інтелект, здатності, темперамент, мотиви та ін.) [11

Основні групи тестів
У всьому різноманітті існуючих на сьогодні тестових методик можна умовно виділити такі групи: 1.“Об’єктивні” тести, до яких відносять, перш за все, апаратурні вимірювання (те

Критерії надійності та складові тестових методик
Як вже зазначалося вище, тест, якій використовується як засіб одержання науково спроможної інформації, повинен відповідати критерію надійності. Цей критерій містить багато складових, але до

Процедурні особливості застосування деяких тестових методик
Розглянемо особливості застосування однієї з тестових процедур – теста семантичного диференціала. Ця шкальна техніка була запропонована у 1957 р. Ч.Осгудом та має за мету одержання від респо

Питання та завдання до теми
1. Розкрийте зміст, особливості та функції тестових процедур у соціальних дослідженнях. 2. Назвіть основні групи тестових процедур. 3. Виділіть компоненти стандартизованих тестови

Сутність, специфіка, сфера застосування експертних опитувань
У традиційних масових опитуваннях, які проводяться у сфері соціальної роботи, джерелом інформації щодо об’єкта дослідження виступають безпосередньо представники цього об’єкта (наприклад, молоді сім

Основні різновиди методу та їх процедурні особливості
Опитування експертів можуть здійснюватися у різних формах, вибір яких залежіть від мети дослідження, термінів його проведення, а також від обсягів наявних ресурсів (матеріально-технічних, інформаці

Питання та завдання до теми
1. Визначте сутність та специфіку методу експертних опитувань. На вирішення яких завдань спрямований даний метод соціальних досліджень? 2. Перелічіть критерії відбору кандидатів у експертн

Сутність, призначення, основні поняття соціометричного опитування
Значна кількість дослідницьких завдань у сфері соціальної роботи з дітьми та молоддю пов’язана з вивченням процесів, що відбуваються в малих групах. Це процеси становлення колективів, формування та

Етапи, процедури, інструментарій соціометричного опитування
Як й будь-яке наукове дослідження, соціометричне опитування включає декілька послідовних етапів. На підготовчому етапі з’ясовується дослідницька проблема, визначається об’єкт дослід

Зразок соціоматриці
Хто вибирає Кого вибирають   Разом

Питання та завдання до теми
1. Розкрийте сутність та призначення соціометричних методів. 2. Що таке соціометричний критерій? Якою повинна бути оптимальна кількість критеріїв у соціометричній анкеті? 3. Охара

Поняття та види класифікації емпіричних даних
В зв’язку з тим, що емпіричний базис будь-якої системи знання, в тому числі й соціально-гуманітарного, складають факти та залежності між ними, основним завданням етапу опрацювання та аналізу дан

Таблиця одномірного розподілення
Ознака № ___“Чи задовольнить Вас статус безробітного у тому випадку, якщо розмір виплати по безробіттю Вас повнію влаштовуватиме?”   Всього 600. Відповіли 600 (100%)

Способи графічного представлення емпіричної інформації
Графічне представлення атрибутивних чи варіаційних рядків розподілення робить дані доступними для безпосереднього сприйняття та аналізу. Розглянемо основні види графіків, які застосовуються для від

Таблиця 2х2
Задоволеність навчанням Показники успішності навчання Всього високі низькі Висока

Розрахунок коефіцієнту Спірмена
Цінності Ранги цінностей в залежності від освіти респондентів | di | di2 ви

Міри зв’язку для інтервальних змінних
Для аналізу зв’язку між змінними, які вимірюються на інтервальному рівні, часто застосовують графічне представлення такого зв’язку – діаграму розсіювання. На діаграмі кожне спостереження (ко

Кластерний та факторний види статистичного аналізу даних
Кластерний аналіз полягає у розбиванні сукупності об’єктів на групи (кластери) за рядом (k) ознак. Крім поняття “кластерний аналіз” також застосовують терміни “таксономія”, “автокласифікація

Комп’ютерні програми опрацювання даних соціального дослідження
Розглянуті види математичних процедур та статистичного аналізу даних дослідники зазвичай здійснюють, використовуючи можливості розповсюджених пакетів комп’ютерних програм (ОСА, SPSS, STATISTICA

Та ефективністю їх праці в залежності від характеру праці
Рівень задоволеності професією Характер праці Творча рутинна, малоцікава ефективність праці

Оформлення результатів дослідження
Основними формами представлення результатів соціального дослідження є інформаційна записка, звіт, наукові публікації та публікації у ЗМІ, доповіді, виступи, лекції, повідомлення на наукових

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги