Заняття 18.

1. Загальне поняття про проект і склад проектної документації.

2. Порядок розробки проекту і його затвердження.

 

Проектомназивають комплект технічних документів на будівництво (або реконструкцію), який складається із графічного, текстового і демонстраційного матеріалів та кошторису.

Графічний матеріалявляє собою креслення, які дають графічне зображення об'ємно-планувального і конструктивного вирішення майбутньої будівлі та її архітектурного обрису. До графічного матеріалу входять архітектурно-будівельні креслення, вузлів і деталей та креслення інженерного устаткування будівлі.

Текстовий матеріалвключає пояснювальну записку з коротким описом та обгрунтуванням, прийнятих в проекті рішень, і техніко-економічні показники.

Демонстраційний матеріалмістить макети, розгортки, панорами.

Кошторис— це документ, який визначає вартість майбутньої будівлі.

Проекти громадських будівель розробляють проектні інститути, спеціалізовані за типами будівель і кліматичними зонами, де працюють співробітники різних спеціальностей — архітектори, інженери-будівельники, сантехніки, електрики, геодезисти, геологи, економісти та інші.

Проектні інститути виконують роботу на основі договору із замовником, згідно завдання на проектування.

Організацію, яка одержала право споруджувати будівлю на земельній ділянці, називають замовником.

Основою для проектування будь-якого об'єкту служить завдання, видане замовником (забудовником). Завдання на проектування містить дані про призначення будівлі, вимоги до неї, її потужність (величину). Одночасно замовник передає проектній організації паспорт земельної ділянки, виданий місцевою Радою народних депутатів. Паспорт містить акт про відведення ділянки з планом та переліком будівель і споруд, розміщених на ній, умов підключення будівлі, що проектується, до існуючих інженерних мереж. До початку проектування на майбутній ділянці будівництва проводять геодезичні і геологічні шукання з метою уточнювання рельєфу місцевості, грунтів, хімічного складу ґрунтових вод. Уточнюються дані про наявність місцевих матеріалів і заводів будівельної індустрії.

Замовник установлює стадії проектування.Для нескладних об'єктів і тих, що повторюються, проектна документація розробляється за одну стадію— це робочий проектіз зведеним кошторисним розрахунком вартості об'єкту. В інших випадках проект розробляється за дві стадії:

o на першій стадії розробляють проект будівництва із зведеним кошторисним розрахунком вартості;

o на другій стадії складають робочу документацію і кошторис, за якими споруджується будівля в натурі.

Доскладу проекту будівництва входять такі матеріали:схематичні плани поверхів і розрізи, що дають змогу мати уявлення про конструктивну схему будівлі, розміри приміщення та їхні зв'язки між собою; фасади; ситуаційний план району будівництва, що характеризує природні умови, дорожній зв'язок, прилеглу до ділянки будівництва забудову, генеральний план ділянки будівництва, пояснювальну записку, що містить опис та обгрунтування прийнятих об'ємно-планувальних і конструктивних вирішень, інженерного устаткування, характеристику опорядження будівлі, методи виконання будівельно-монтажних робіт, техніко-економічні показники; зведений кошторисний розрахунок вартості. Проект погоджують із замовником і його затверджує вищий орган замовника.

За затвердженим проектом будівництва розробляють робочу документацію.До її складу входять: генеральний план, креслення планів поверхів, характерних розрізів будівлі, усіх фасадів (із розкладкою збірних елементів), креслення фундаментів, перекриттів, покрівлі, конструктивних деталей вузлів конструкцій, специфікації виробів і деталей заводського виготовлення. Ці креслення роблять у більшому масштабі, ніж креслення проекту будівництва. Застосовують масштаби від 1:10 (деталі вузлів) до 1:200(монтажні плани). На кресленнях зазначають усі потрібні розміри.

До складу робочої документаціїсамостійною частиною входять креслення інженерного устаткування будівлі (водопостачання, каналізація, опалення, електрифікація, радіофікація).

Розробка проекту ведеться у відповідності з Державними будівельними нормами України (ДБН).

Для будівель різного призначення норми установлюють залежність між місткістю або пропускною здатністю будівлі — з одного боку і розмірами необхідних приміщень — з іншого, Вони мають мету: забезпечити необхідні експлуатаційні якості будівель, санітарно-гігієнічні умови і пожежну безпеку при найменшій вартості будівлі.

До проекту ставлять такі вимоги:повна відповідність будівлі її призначенню, як за величиною (місткістю, пропускною здатністю), так і в функціональному, технічному і художньому відношенні; економічність у будівництві ів експлуатації; достатня повнота і виразність розробки проектних матеріалів, що забезпечує зручне користування ними при здійсненні робіт.

 

Питання для самоконтролю:

1. Яка документація входить до складу проекту?

2. Хто і в яких органах визначає місце будування?

3. Визначити етапи розробки проекту.