рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поділ усіх раніше рівноправних в Індії на групи (варни) у другій половині 2 тисячоліття до н.е. Характеристика дхарм для кожної варни.

Поділ усіх раніше рівноправних в Індії на групи (варни) у другій половині 2 тисячоліття до н.е. Характеристика дхарм для кожної варни. - раздел Философия, Предмет та методологія історії держави і права зарубіжних країн Предметом ІГПЗС є держава і право зарубіжних країн світу в процесі їх виникнення та розвитку в певній послідовності Освіта Варн. З Розкладом Первіснообщинного Ладу І Розвитком Суспільного І Май...

Освіта варн. З розкладом первіснообщинного ладу і розвитком суспільного і майнової нерівності пов'язана поява станів - варн. Поступово всі колись рівноправні вільні стали ділитися на групи, нерівні за своїм громадському статусу, прав і обов'язків. З плином часу стану-варни все більше ставали замкнутими. Стверджується сувора ендогамного (укладення шлюбів між представниками однієї варни); певна, спадково закріплена професія, таким чином, з плином часу варни зазнали деякі якісні зміни, перетворившись у вкрай замкнуті форми (касти). Різні чинники соціального, економічного та ідеологічного характеру сприяли зміцненню та збереженню в Індії такої своєрідної соціальної організації.
Індійські джерела, зокрема Закони Ману, дають опис індійських варн. Перші варни були привілейованими: брахмани - варна, в яку увійшли знатні жрецькі пологи, і кшатрії - варна, до якої увійшла військова знати. Цим двом варнам протистояла основна маса вільних общинників, що становило третину варну - Вайшії. Часті війни і посилення майнової та суспільної нерівності призвели до появи великої кількості людей, які не були членами громад. Цих людей називали шудрами. Якщо чужаки і приймалися в громаду, то рівних з вільними общинниками прав не отримували. Вони не допускалися до вирішення суспільних справ, не брали участь у племінному зборах; вони не проходили обряду посвячення "другого народження", на яке мали право тільки вільні
члени громади, що називалися "двічі народженими". Шудри, що складали четверту, нижчу варну, були "один раз народженими".
З остаточним оформленням рабовласницького держави розподіл всіх вільних на чотири варни було оголошено споконвіку існуючим порядком і освячено релігією. За найбільш поширеною богословської версії, бог - творець усього існуючого - Брахма створив брахманів із своїх уст, кшатріїв - з рук, Вайшії - з стегон і шудр - із ступень.
Для кожної варни була сформульована своя дхарма, тобто закон способу життя.

16. Процес «перетворення» варн в касти в Стародавній Індії.
Варна (санскр., буквально - якість, колір, категорія), термін для позначення чотирьох основних станів в Стародавній Індії (брахмани - жерці, кшатрії - воїни, Вайшії - рядові одноплемінники, шудри - слуги громади). Перші три Варни з'явилися з виникненням соціальної нерівності, 4-а Варна - пізніше, в період становлення рабовласницького суспільства; вона протистояла трьом іншим Варна як неповноправних і нижча. Належність до Варні визначалася народженням. Члени перших трьох Варн в дитинстві проходили обряд посвячення, що вважався другим народженням, тому називалися «двічі народженими». Шлюби між представниками різних Варн заборонялися. У сучасному суспільстві Стародавньої Індії система Варн широко використовувалася для ідеологічного обгрунтування соціальних відмінностей. Приблизно з середини 1-го тис. до н. е.. розпочався процес перетворення системи Варн в систему каст. У середні століття головним стало розподіл на касти.
Касти (португ. casta - рід, покоління, походження; санскритський еквівалент - джати), ендогамние спадкові групи людей, що займають певне місце в соціальній ієрархії, пов'язані з традиційними заняттями і обмежені в спілкуванні один з одним. В тій чи іншій формі ознаки кастового поділу були в суспільному ладі багатьох стародавніх і середньовічних держав (привілейовані Касти жерців у Стародавньому Єгипті, Древньому Ірані, стан самураїв в Японії і т.д.), але тільки в Індії кастова організація перетворилася на всеосяжну соціальну систему . Тут вона виникла в стародавньому та раннесредневековом суспільстві спочатку в рамках чотирьох станів - варн? - В процесі складання етнічних спільнот з родоплемінних груп та формування феодальної станово-класової структури.
Утворення нових Каст (головним чином ремісничих і торговельних) було пов'язано з подальшим суспільним поділом праці. Система Каст - важливий складовий елемент усієї релігійної системи індуїзму. Індуїзм сприяв розвитку універсальності кастової організації: раз виникнувши, Каста вбирала в себе будь-яку групу - станову, професійну, етнічну або релігійну. Тому поряд з основною масою Каст, які виражали станово-класове і професійне поділ індійського феодального суспільства, виникли Касти, на основі релігійних сект (госаін, йоги, лінгаяти) і асимільованих великими етнічними спільнотами племен. Індуси розглядають всіх неіндусов як «поза-кастових», але групи іновірців, що живуть в індуському оточенні (християни, сикхи, мусульмани тощо), знаходять фактично статус Касти. Залишки системи Каст зберігаються також всередині християнської, сикхской і особливо мусульманської громади в Індії: в них залишилося поділ на ієрархічно розташовані ендогамние групи.

17. Державний лад Стародавньої Ідіі і положення індійських царів в імперії Маур'їв.
Державний лад. До епохи Маур'їв вже оформилася концепція "чакравартина" - едіноправітеля, влада якого нібито поширювалася на величезні території. Маурийский цар стояв на чолі державного апарату і володів законодавчою владою. Едикти видавалися від імені та за наказом царя. Цар сам призначав великих державних чиновників, був главою фіксальной адміністрації, верховним суддею.
Оскільки при дворі часто влаштовувалися змови, особлива увага приділялася охороні царя. Велике значення надавалося службі нагляду. Під наглядом перебували не тільки посадові особи, а й жителі міст і сіл.
Велику роль при дворі відігравав царський жрець, що належав до впливового брахманской роду.
Велику роль в управлінні державою грав рада царських сановників - паришад. Він існував і раніше, але саме в епоху Маур'їв придбав функції політичної ради. Парішад займався перевіркою всієї системи управління і виконанням наказів царя. Крім Парішад існував вузький таємна рада, що складається з декількох особливо довірених осіб. У випадку вкрай невідкладних справ могли разом збиратися члени обох рад.
Подібну еволюцію зазнала і сабха - в минулому широке за складом збори знаті і представників народу, що виконувало дуже важливі політичні функції. До епохи Маур'їв склад сабхи стає значно вже, вона теж набуває характер царського ради раджа-сабхи. Правда, в порівнянні з Парішад - раджа-сабха була більш представницьким органом. У неї могли входити і деякі представники міського і сільського населення У ряді випадків цареві доводилося звертатися за підтримкою до раджа-сабха.
Джерела показують, що навіть в періоди особливого посилення монархічної влади зберігалися інститути та традиції древньої політичної організації, які певним чином обмежують владу царя.
Територія держави в епоху Маур'їв ділилася на провінції, з яких чотири головні провінції мали особливим статусом. На чолі цих провінцій знаходилися принци. Головні провінції володіли значною автономією.
Поряд з поділом на головні провінції існував поділ на звичайні провінції (джанапада), області (впадеш), округу (ахав). На чолі джанапад стояли великі державні чиновники - раджуки. Високе становище займали спеціальні чиновники з охорони кордонів.

18. Сімейне право за законами Ману в Стародавній Індії.
Шлюбно-сімейні відносини. Для Стародавньої Індії характерна велика патріархальна сім'я. Глава сім'ї - чоловік. Жінка повністю залежала від свого чоловіка і синів. Шлюб був майнову угоду, в результаті якої чоловік купував собі жінку, і вона ставала його власністю.
Закони Ману визначають становище жінки наступним чином: у дитинстві їй належало бути під владою батька, в молодості - чоловіка, після смерті - під владою синів, бо "жінка ніколи не придатна для самостійності". Закони Ману прямо вимагають від дружини почитати свого чоловіка, як бога, навіть якщо він позбавлений чеснот. І хоча Закони Ману як вищу дхарму між чоловіком і дружиною проголошують "взаємну вірність до смерті", чоловік міг мати кілька дружин, розлучитися з дружиною. Дружина ж не могла покинути сім'ю, навіть якщо чоловік її продав і залишав, вона продовжувала вважатися його дружиною. За зраду дружина піддавалася страшним карам, аж до смертної кари. Згідно з традицією, дружина повинна була належати до тієї ж варни, що і чоловік. Чоловікам дозволялося у виняткових випадках одружуватися з жінками з більш низької варни, але жінці з вищої варни вступати в шлюб з чоловіком нижчої групи заборонялося. Особливо серйозним гріхом вважалася одруження шудри на брахманке. Також всесильної була влада батька над своїми дітьми. Все майно родини було загальним надбанням, але управлялося головою сім'ї. Після смерті батьків майно або поділялося між синами, або залишалося у старшого сина, ставала опікуном залишилися в будинку молодших братів. Доньки від спадкування усувалися, але брати повинні
були виділити їм по 1 / 4 своєї частки для приданого. Успадкування за заповітом давньоіндійське право не знало.
У Стародавній Індії шлюб був майнову угоду, в результаті якої чоловік купував собі жінку, і вона ставала його власністю.
Главою сім'ї був чоловік. Закони Ману вимагали від дружини почитати свого чоловіка як бога, навіть якщо він "позбавлений чесноти". Жінка повністю залежала від свого чоловіка і синів - в дитинстві їй належало бути під владою батька, в молодості - чоловіка, після смерті чоловіка - під владою синів. За невірність вона піддавалася суворого покарання аж до смертної кари.
Відповідно до варновий пристроєм дружина повинна була належати тій же Варні, що і чоловік. У виняткових випадках чоловікам дозволялося одружуватися з жінками з більш низької варни, але жінці з вищої варни вступати в шлюб з чоловіком нижчої варни заборонялося.
Будучи главою сім'ї, батько керував всім її надбанням, хоча все майно сім'ї вважалося загальним.
Древнеиндийское право не знало спадкування за заповітом, тільки спадкування за законом: майно після смерті батьків або ділилося між синами, або залишалося у старшого сина, який ставав опікуном залишилися в будинку молодших братів. Доньки від спадкування усувалися, але брати повинні були виділити їм для приданого по одній чверті своєї частки.

19. Джерела розлучення за законами Ману.
Артхашастра розрізняє кілька форм шлюбу (майже в точності збігаються з відповідними римськими звичаями): правильний або урочистий шлюб (при цьому придане дружини переходить у власність чоловіка); шлюб з викупом (покупкою дружини): шлюб, заснований на вільному угоді подружжя, і, нарешті , викрадення дружини - умикання, що виникло із звичаю брати жінок в бою, як беруть трофей.
В принципі визнавалося, що жінка повинна завжди бути під опікою чоловіка: батько охороняє жінку в дитинстві, чоловік - в молодості, сини - в старості: "жінка ніколи не придатна для самостійності".
За Артхашастра, "чоловік зобов'язаний вчити дружину поведінці і може вдарити її 3 рази по спині: розщепленої тростиною, мотузкою або рукою".
Розлучення для дружини неможливий: "ні продажем, ні розвідний платою дружина не звільняється від чоловіка". Чоловік може залишити дружину, "якщо вона його ненавидить"; "дружина, не родить дітей, може бути змінним на 8-му році, яка народжує мертвих - на 10-му, тільки дівчаток - на 11-му, але сварлива - негайно".
Подружня вірність підтримується суворими карами. У той же час допускається найширша добрачная статева свобода дівчат. Син, якого дівчина народить в будинку свого батька, буде вважатися "сином заміжньої дівчини". Після він стане сином того, хто на ній одружується. Такі діти не були перешкодою до шлюбу.

20. «Іліада» і «Одіссея» як джерела вивчення правового положення соціальних верств грецького суспільства Гомерового періоду.

Гомерівська Греція описана відомім поетом в "Іліаді" та "Одіссеї". Населення проживало сільськімі громадами, Що Займан невелика теріторію и булі Майже ізольовані від сусідськіх громад. Політічнім та економічнім центром громади Було поселення, Що називається містом. Основну масу населення Міста складалися землероб, скотарі, а кож НЕ чісельні реміснікі и торгівці.
Земля Була НЕ племінною власністю и надавала членам роду в користувань за умови періодічного перерозподілу. Альо Вже в тій годину наділі багатих відрізнялісь розмірамі та якістю, а базилевса отрімувалі, крім того, особливий наділ - "теменос".
У гомерівській Період держави галі не Було. Це БУВ Період військової демократії. Управління суспільством здійснювалось за допомога Наступний органів. Постійно діючім органом власти Була рада старійшін (буле). Вона формувалась НЕ стількі за віковімі ознаками, скількі за знатністю и багатством. Первісна демократія но зберігалась, тому Народні збори відігравалі в суспільній організації значну роль. Очолював усю організацію базилевс, Який віконував функції воєначальніка, верховного судді и верховного жерця. ВІН Фактично діяв разом з представниками родоплемінної знаті. Посада Була віборною, но при її заміщенні стали віддаваті Переваги сину померло базилевса, І, таким чином, посада закріплювалась спадково в одній сім'ї.
Таким чином, гомерівська Греція Була країною, роздробленості на Багато самостійніх округів, з якіх пізніше вірослі Перші міста-держави або полісі.
На рубежі ІX - VІІІ ст. до н.е. в історічному розвитку Стародавньої Греції відбуліся законні Зміни: родовий лад перетворюється на рабовласницький. Йде процес розвитку пріватної власності. Багато простих землеробів позбавляються своїх ділянок, які зосереджуються в руках родової знаті. Формується велике землеволодіння. Розвиток реміснічого виробництва и торгівлі но більш пріскорював процеси соціально-правової нерівності. Стародавні форми об'єднання родів - філі и фратрії - ще деяки годину продовжують зберігаті Своє значення, но скоро поступаються місцем новим формам поділу, Що базувалісь на майнових и територіальних Ознака. Так, на базі родових и Сільських громад вініклі Нові соціально-політичні організації, Що здобули назву полісів.

21. Період військової демократії в Афінах.
Верховним органом власти в Стародавній Греції булі Народні збори (еклезія), Що Збирай Чотири рази на один місяць. До роботи в них допускалися Лише Чоловіки (народжені від афіняніна й афінянкі), Що досяглі 20 РОКІВ. Особи, народжені від мішаніх шлюбів, Іноземці, жінки та раби такого права не малі. Зібрання вважалася легітімнім, ЯКЩО доля у ньому взяли не менше 6000 ОСІБ. За доля у зборах платили гроші. До компетенції Народних зборів належали: Прийняття законів, вибори посадові ОСІБ и контроль за їх діяльністю, Вирішення питаня Війни та миру й Інші важліві питання.
Іншім Важливим органом Афін Була Рада 500 (буле) - уряд, до складу Якого входило по 50 громадян від кожної з 10 територіальних філ. Смороду оббирали щорічнім жеребкуванням з-поміж громадян, Яким віповнілося ЗО РОКІВ. Засідання Ради 500 відбуваліся Щоденно. Члени Ради (булевти) за свою службу отрімувалі винагороду. До Повноваження цієїРаді належали: Фінансові питання, діпломатічні Відносини, контроль за службовими особами, попередній Розгляд справ, які Вінос на Народні збори. У складі Ради діяло 10 комісій.
Геліея - вищий Судовий орган, Який складався з 6000 членів, котрі щорічно обирали від кожної філі жеребкуванням з повноправніх громадян, які досяглі 30-літнього віку.
У складі геліеї діяло 10 колегій - дікастерій, - шкірно з якіх віконувала Свої безпосередні функції Протяг одного місяця (місяців у греків Було 10).
Важливе Місце в управлінні державою посідалі певні посадові особи, Що оббирали відкрітім Голосування на Народних зборах або жеребкуванням Строком на один Рік и за свою службу (крім стратегів) отрімувалі винагороду. Такими посадовими особами булі: стратеги (десять членів), архонти (Перший архонт, архонт-епонім, архонт-базилевс, архонт-полемарх и но шість архонтів), ареопаг, астіномі, агораноми, метронома та ін. Основними принципами діяльності посадові ОСІБ булі Такі: посади, зазвічай, булі платними; посади булі колегіальнімі (крім стародавніх - архонта, базилевса, полімарха); Між посадили не існувало ієрархічної градації (окрім військового Управління); ВСІ посадові особи 42
(> Ули підзвітні, не можна Було поєднуваті Дві посади одній особі; Попередня кандідатів на посаду перевірялі (докімасія).
У Греції сформувалася така форма правління, Як рабовласницька Демократична республіка.

22. Реформи царя Тесея в Афінах.
Важливим етапом у тривалому процесі утворення держави в Афінах були реформи, пов'язані з ім'ям легендарного героя Тесея (Тезея), який жив у VIII ст. до н.е. Однією з таких реформ було об'єднання (синойкізм) племен, що населяли Аттику, у єдиний афінський народ. В результаті синойкизма в Афінах була створена Рада,
Керуючий справами всіх чотирьох племен. За родоплемінної організації був нанесений перший удар.
Населення було поділене на три групи не по кровнородственному ознакою: евпатрідів (родова знать), геомори (селяни-хлібороби) і деміурги (ремісники, торговці).
Евпатрідів поступово обмежували владу базилевса. Його функції перейшли кновим, виборним з евпатрідів посадовим особам - архонта. Спочатку должностьархонта була довічна, потім її обмежили десятирічним строком. З VII ст. до н.е.сталі обиратися дев'ять архонтів строком на один год.Прі Тесее перестало скликатися народні збори, яке замінив Ареопаг.
Ареопаг обирав і контролював архонтів, здійснював вищу судову владу. До його складу входили всі колишні діючі архонти.
Реформи Тесея мали величезне значення. По-перше, було створено центральне управління, яке стало розглядати справи, які раніше були прерогативою племен. По-друге, була зроблена перша спроба розірвати кровноспоріднених узи шляхом поділу населення на родовитих і знатних (евпатрідів) і непривілейованих (геомори і деміурги). По-третє, виникло загальне афінське право, піднятися над правовими звичаями і традиціями племен.
Одночасно розвивається і інший процес, характерний для виникнення держави - зароджуються зачатки територіального поділу населення. У VII ст. до н.е. країна була розділена на округи - навкрарій. Вільні афіняни були розділені «не по споріднених груп, а по проживанню на одній території».

23. Реформи Солона в Афінах. Плутарх про реформи Солона.
Будучи обраним до 594-593 рр.. до н. е.. архонтом і айсімнетом, Солон провів ряд реформ. Перш за все Солон скасував жорстокі Закони Драконта, за винятком тих, які стосувалися вбивств.
Найважливіша з реформ полягала в тому, що Солон ліквідував боргове рабство і наказав зняти всі боргові камені, які встановлювалися раніше на землі боржника. Селян, проданих за борги в рабство за кордон, він звелів розшукати і викупити за державний рахунок. Ця реформа отримала назву сисахфия, в буквальному перекладі "струшування тягаря".
Солон провів перетворення державного ладу. До реформ вся влада в Афінах належала евпатридів, народ не брав участі в управлінні державою. Солон залучив до керування державою не тільки евпатрідів, а й багатьох людей простого походження. Він розділив всіх громадян на 4 розряду в залежності від їх майнового стану. (Пентакосіомедімнами, вершники, зевгіти, фети). Цей поділ впливало на службу у війську і на можливість обіймати державні посади: громадяни перших трьох розрядів могли займати вищі посади, найбідніші ж громадяни мали право брати участь тільки в народних зборах і в судах.
Вищою законодавчою владою в Афінах стало народні збори. Для попереднього обговорення законів був створений особливий Рада чотирьохсот. Народ же стверджував або відкидав запропоновані йому проекти законів. Від народних зборів залежало також обрання вищих посадових осіб. Охорона законів і спостереження за їх виконанням доручалися ареопагові.
Суд при Солоне став складатися з усіх громадян. Будь-який громадянин міг сам або через посередника переслідувати кривдника по суду. Солон здійснив уніфікацію мір і ваг, провів реформу афінського календаря. Закони Солона повинні були діяти протягом ста років. Вони були написані на спеціальних дошках, виставлених для загального огляду на міській площі.
Реформи Солона заклали основи афінської рабовласницької демократії.
Ось що написав про Солона Плутарх:
Оскільки нерівність між бідними і багатими дійшло тоді, так би мовити, до вищої точки, держава знаходилася в надзвичайно небезпечному положеніі.Весь простий народ був у боргу у багатих: одні обробляли землю, платячи багатим друга частина врожаю, ... інші брали в багатих у борг гроші під заставу тіла; їхні позикодавці мали право перетворити їх у рабство, при цьому одні залишалися рабами на батьківщині, інших продавали на чужбіну.Многіе змушені були продавати навіть власних дітей (ніякий закон не забороняв цього) і бігти з батьківщини через жестокостті заімодавцев.Но величезна більшість, і до того ж люди великої фізичної сили, збиралися й умовляли один одного не остваться
байдужими глядачами, а вибрати собі одного ватажка, надійну людину і звільнити боржників, що пропустили термін сплати, а землю переділити і
зовсім змінити державний лад.

24. Реформи Клісфена в Афінах. Аристотель про реформи Клісфена.
Територіальний поділ
Клісфен знищив традиційний поділ Афін на чотири територіально-родових округу - філи, колишнє опорою впливу родової знаті і її угруповань. Основою поділу стала «село» - дем; деми об'єднувалися в 30 тріттій, а тріттіі - в 10 нових фил, нарізаних довільно і не мали суцільний території. Первісне число демов Геродот визначає під 100; потім їх кількість збільшувалася.
Деми були названі або за іменами займаних місцевостей, або за їх міфічним засновникам, або, нарешті, по знатним пологах, що мешкали в тому чи іншому Демея (наприклад дем Філаідов). Афінянин тепер ставав членом громадянського колективу не через приналежність до роду, а через приналежність до дему; у своєму Демея він після досягнення повноліття (18 років) вносився в цивільних списки, в офіційних документах він іменувався за назвою дему (наприклад: Деметрій з Алопеки); як вважають, Клісфен прагнув, щоб це найменування витіснило традиційні батькові. Втім, найменування дему швидко втратило зв'язок з фактичним місцем проживання і нагадувало лише, до якого дему були приписані його предки при Клісфеном.
За кількістю населення і простору деми сильно відрізнялися між собою, так як при утворенні їх Клісфен виходив від споконвічного розподілу Аттики на поселення. Дем користувався самоврядуванням у місцевих справах, в державному управлінні деми брали участь переважно через філи.
Дем, з його демарх та ін місцевими властями, з його общедемотскімі зборами, землями, культом, виховував громадянина для діяльності на більш широкій загальнодержавній арені. Законодавцю не важко було ввести в нові поділу і нових громадян - оселилися в Аттиці іноземців і вільновідпущеників.
Кілька демов становили тріттіі; всього тріттій було 30: 10 в місті та його окрузі, десять в Паралія (на узбережжі) і 10 у Месогеї (внутрішній області Аттики). Тріттіі були розподілені по долі між 10 филами, так щоб в кожній філе була одна тріттіі міська, одна тріттіі Паралія і одна - Месогеї. Таким чином були розірвані старі родо-територіальні зв'язки та попереджено освіта партій на зразок педіеев, Паралія і діакритичні.
Клісфеновскіе поділу можна простежити до середини IV ст. нашої ери (причому тоді було вже 13 фил і до 200 Демов). Патронами клісфеновскіх фил стали, за вказівкою Піфії, 10 вітчизняних героїв, які й дали филам свої імена.
Реформа міської Ради
Реформа територіального поділу спричинила за собою реформу міської Ради. За конституцією Солона Рада формувався по 100 чоловік від кожної філи, і таким чином був Рада чотирьохсот. Нова Рада п'ятисот представляв собою по 50 чоловік від філи, які обиралися в демах; весь склад ради ділився протягом року на 10 секцій (пританий) по филам; посадові колегії складалися звичайно з 10 магістратів, по одному від кожної філи; 6000 присяжних суддів вибиралися також по филам; піхота ділилася на 10 полків, а кіннота на 10 ескадронів і т. д. В основу державного управління покладена була, таким чином, не територіальна, але політична одиниця.
Інші реформи
Давніх родових поділок Аттики Клісфен не знищував; пологи, фратрії, іонійські філи продовжували існувати і після нього. Він навіть збільшив число фратрій, змінивши і особовий склад їх: крім стародавніх пологів, у тому середу увійшли члени релігійних сотоваріщество, до пологів не належали; всіх фраторов об'єднували культи Зевса-фратрія і Афіни-фратрії. Приналежністю до фратрії обумовлювалися права та звання афінського громадянина до 18-річного віку. Однак ці родові поділу перестали відігравати політичну роль.
Клісфен також створив колегію з 10 воєначальників - стратегів (по 1 від кожної філи), до рук яких в последдующіе роки перейшла від архонта-полемарха вся військова влада; на відміну від архонтів, в які обиралися тільки представники двох вищих майнових класів, стратегами могли стати представники всіх класів, крім останнього - фетів.
Для попередження нових спроб захоплення тиранічної влади Клісфен ввів остракізм.
Результат
Реформами Клісфена завершено було об'єднання Аттики, розпочате за легендою Тезе, і освіта органічного цілого з розрізнених і ворогували між собою груп населення. За словами Аристотеля, Клісфен зробив Афіни більш демократичними, а Геродот ставить в причинний зв'язок з клісфеновской організацією республіки послідували незабаром за нею успіхи афінян у війнах з беотійцями і халкідянамі: під гнітом тиранів вони були недбайливі, «тому що як би працювали для пана, а потім, коли стали вільними, охоче бралися за справу, переслідуючи власні вигоди »

25. Реформи Ефіальта в Афінах. Платон про реформи Ефіальта.
Ефіальт (ін.-грец. Ἐφιάλτης) (середина V ст. До н. Е..), Афінський державний діяч.
Висловлюючи інтереси демократичних кіл населення, Ефіальт ратував за розрив зі Спартою, за самостійну зовнішню політику Афін; у внутрішній політиці був прихильником подальшої демократизації державного ладу та ліквідації політичного значення оплоту аристократії - ареопагу. У 462 р. провів реформу, обмежити функції ареопагу (у віданні якого залишилися лише кримінальні справи), що викликало невдоволення аристократії. Незабаром був зрадницьки вбитий (461 р. до н. Е..). Соратником і воспреемники політики Ефіальт був Перікл.
На 2 половину V ст. до н.е. доводиться заключний цикл політико-правових реформ. Ініціатори Ефіальт і Перікл.Цель реформ (462 р. до н.е.): удосконалення вже сформованого державного механізму Афін; подальша демократизація суспільного і державного ладу.
Спостерігав за діяльністю посадових осіб та правового притягнення до відповідальності -> повноваження передаються раді 500 і народному собранію.право вета, рішення народн. зібрання -> передається геліее, суд повноважний в різних сферах -> вузьке коло кримінальних справ.
Реформи Перікларідалі завершений вигляд державі (демократичній республіці).
1) скасування поділу населення на майнові разряди.обеспеченіе доступу всім громадянам до участі в управління гос-вом.
2) введена оплата посад членів народних зборів, чл. Ради 500, виключення колегія 10 стратегів.
3) норікон - денежн. сума, що виділяється громадянам на відвідування театру.
4) збільшує роль народних зборів у політичному житті гос-ва, практикує безкоштовну роздачу хліба незаможним громадянам.

26.Публічні органи влади в Афінах.
Всі питання внутрішньої і зовнішньої політики вирішувалися в народних зборах, в якому могли брати участь всі афінські громадяни, незалежно від майнового стану, які досягли 20 років. Збори скликаються не менше 40 разів протягом року. Порядок денний був заздалегідь відома. Регулярно слушаліcь звіти посадових осіб, обговорювалися асигнування на військові потреби, будівництво флоту та громадських споруд, продовольче постачання, питання, що стосувалися союзників і відносин з іншими державами. Основною функцією Екклеса було видання законів і декретів (псeфісми) - рішень з окремих питань на основі вже існуючих законів. Законопроекти ретельно обговорювалися. Текст нового закону, а також законів, які скасовувалися їм, виставлявся для загального ознайомлення. Потім після виступу автора законопроекту на його захист народні збори призначало комісію з числа народних суддів для вивчення питання про доцільність прийняття нового закону. Обговорення законопроекту відбувалося як у формі судового процесу. Остаточне рішення виносило народні збори. Але й після прийняття нового закону автор його протягом року міг бути притягнутий до відповідальності за звинуваченням у тому, що запропонував закон, що суперечить демократичної конституції і існуючим законам. Проти нього збуджувався спеціальний "позов про протизаконні" (графe параномон). У разі визнання позову справедливим автору законопроекту загрожувало суворе покарання аж до позбавлення його цивільних прав. Ці запобіжні заходи спрямовані були проти спроб протягнути за допомогою неправдивих доказів закони, що ослабляють демократичний лад. Наскільки вони були виправдані, видно з того, що, як тільки олігархам вдавалося прийти до влади, вони скасовували "позови про протизаконні".
У народних зборах відбувалися вибори посадових осіб, пов'язаних з державними фінансами, і військових. Їх обирали відкритим голосуванням. Решта посади займалися за жеребом.
При прийнятті рішень застосовувалося як таємне, так і відкрите голосування. Відкрито голосували шляхом підняття рук (хейротонія). Таємне голосування застосовувалося при розгляді питань, що стосувалися окремих осіб (дарування цивільних прав, остракізм і деякі інші). Розглянуті питання ретельно обговорювалися, кожен учасник зборів міг виступити зі своїми міркуваннями. Існувала свобода слова, і ораторам дозволялося піддавати критиці будь-які заходи в галузі внутрішньої та зовнішньої політики. Право виступити мав кожен громадянин, який був присутній на зборах.
У проміжках між народними зборами питаннями управління відав рада п'ятисот, пополнявшийся щорічно за жеребом з громадян, що досягли тридцятирічного віку. У функції ради окрім керівництва поточними справами (включаючи фінанси, поповнення та утримання флоту, державне будівництво, контроль над діяльністю посадових осіб, розпорядження державним майном, ставлення з союзниками, дипломатія) входила підготовка питань, які підлягали розгляду в народних зборах. Рада п'ятисот становив попередній проект рішення, який міг бути прийнятий або відхилений народними зборами. Рішення, прийняте без попереднього обговорення в раді п'ятисот, вважалося протизаконним.
При текучому складі і великої чисельності учасників народних зборів не можна було розраховувати на детальне та ділове обговорення там політичних питань. Участь ради п'ятисот в їх підготовці мало оберегти від прийняття необдуманих і шкідливих для демократії рішень. Члени ради при вступі на посаду давали клятву, що будуть керуватися у своїй діяльності законами і "радити" до найбільшого блага держави.
Рада ділився на 10 частин (Пританій) по 50 чоловік від філи, кожна з яких чергувала одну десяту року. Ці 50 чоловік представляли одну з десяти філ, всередині яких квота представництва в раді розподілялася між демамі пропорційно їх величиною і кількістю громадян в них. Кількість членів ради від дему коливалося від одного до десяти осіб і більше. Щодня зі складу пританов за жеребом обирався голова, якому вручалися ключі від храмів, де зберігалися державні документи, скарбниця і печатку. Він же головував у народних зборах, якщо воно випадало на цей день. Таким чином, протягом року більше половини членів ради проходили через цю почесну посаду. При порівняно невеликому числі афінських громадян (30-40 тис.) і те, що членом ради можна було бути тільки двічі, майже будь-афінянин хоч раз в житті брав участь у діяльності цього важливого політичного органу1.
Велику роль у політичному житті Афін грав суд присяжних - геліея. У суді могли брати участь (і притому необмежену кількість разів) всі афінські громадяни, які досягли тридцятирічного віку, незалежно від майнового цензу. Щорічно жеребом з охочих відбиралося 5000 суддів і 1000 запасних. У дні судових засідань (їх було не менше 300 на рік) знову жеребом судді розподілялися по судових приміщень. Вони заздалегідь не знали, які справи розглядатимуть, що виключало можливість підкупу і зловживань. Але внаслідок такої практики судді повинні були приймати рішення тільки на підставі наведених сторонами в суді доказів. Адвокати не допускалися, кожен повинен був звинувачувати або захищатися сам2. Так як від ораторської майстерності, вміння впливати на велику аудиторію, знання законів, а головне - вміння їх застосовувати залежав результат справи, а далеко не кожен афінянин здатний був скласти необхідний текст промови, поширилося залучення так званих логографов. Це були обізнані в законах і майстерні в риториці люди, які за замовленням і за відповідну плату складали промови для своїх клієнтів. Ті заучували їх напам'ять і потім вимовляли в суді (читати "по папірцю" в грецькому суді дозволялось лише документи, тексти законів і заздалегідь записані при підготовці справи показання свідків, і робив це не сам виступав, а секретар суду на його прохання). Для виступів існував строгий регламент, визначався водяними годинниками (клепсидрою). Крім доводів від фактів і законів залучені до суду афіняни нерідко вдавалися до малошанованим засобів: намагалися розжалобити суддів, приводили на процес малих дітей, говорили про свої заслуги перед державою, про гірку долю в разі засудження, плакали і т.п.
Компетенція суду була надзвичайно великою. Розбиралися приватні позови афінських громадян і Метек (постійно жили в Афінах переселенців з інших областей), багато справ жителів союзних держав, процеси політичного характеру, справи, пов'язані з незаконним проникненням у списки громадян та ін При величезній безлічі підлягали розгляду справ існувала певна черговість.

Союзники, змушені приїжджати на суд до Афін, скаржилися, що їм довго доводиться чекати, поки їхні справи будуть розглянуті.
Згодом з'явилася категорія термінових справ, які повинні були розбиратися протягом місяця з дня їх надходження. Це стосувалося насамперед спорів, пов'язаних з торговими операціями, кредитуванням морської торгівлі та іншими позиками.
Позачергово розглядалися справи про злочини проти держави, антидемократичних змовах, з приводу яких вносилося "надзвичайний заяву" (ісангелія). Суд був відкритим, гласним. Могли бути присутні не тільки афіняни, але і приїжджі з інших держав.
Рішення приймалося таємним голосуванням, простою більшістю голосів. Воно було остаточним і оскарженню не підлягало.
При вступі на посаду судді давали клятву, що будуть судити безсторонньо, керуючись лише законами і справедливістю. Головуючий в суді архонт ніяк не впливав на рішення суддів.
Оскільки суд поповнювався бажаючими, склад його був випадковий, невелика оплата була меншою денного заробітку кваліфікованого працівника, а засідати доводилося часто. Поширене уявлення про те, що в афінському суді засідали переважно найбідніші громадяни, не підтверджується наявними свідченнями. Суд, як і народні збори, і рада п'ятисот відтворюють у розрізі соціальну структуру афінського суспільства в цілому - там представлені всі верстви громадянського колективу.
З вибираються на рік посадових осіб найважливішими були стратеги. Вони командували армією і флотом, стежили за їх станом в мирний час, відали будівництвом військових укріплень, призначенням і розподілом Триєрархія, витрачанням військових засобів. Разом з радою п'ятисот стратеги відали зовнішньополітичними питаннями, вели дипломатичні переговори. Вони могли скликати надзвичайні сесії народних зборів, брати участь у засіданнях ради п'ятисот, мали пріоритет у поданні письмових чи усних доповідей раді та народу. На відміну від інших посад переобрання стратегів не тільки допускалося, але було звичайною справою. Ця посада вимагала особливої ​​підготовки, здібностей, матеріальних засобів і доступна була небагатьом. Поступово серед десяти стратегів виділяється один, як би голова всієї колегії, який обирається незалежно від філи з усього складу громадян. Він грав керівну роль в Афінах і в мирний час.
Архонти, заміщали з 80-х років V ст. до н.е. за жеребом, не грали настільки великої ролі, як стратеги, але зберігалася традиція відліку часу на ім'я архонта-епоніма. У руках архонтів перебувала підготовка судових справ, контроль над священними угіддями, опіка сирітського майна, призначення хорегів, керівництво релігійними процесіями, змаганнями, жертвопринесеннями та ін Після закінчення річного строку перебування на посаді вони входили до складу ареопагу, членство в якому було довічним. Цей орган після реформи Ефіальт не користувався колишнім авторитетом, але все ж у його віданні залишилися деякі судові справи (про предидумишленном вбивстві, підпал) і нагляд за священним майном (землі Елевсіна, оливи, що вважалися священними деревами богині Афіни).

27. Новий орган публічного управління Афін в VIIIст. До н.е. - Археопаг.
Евпатрідів, спираючись на своє багатство і виключне право на заняття суспільних посад, поступово обмежують владу базилевса, пов'язану з традиціями родової демократії. 'Його функції переходять до нових, виборним з евпатрідів посадовим особам - архонта. Спочатку посаду архонта була довічна, потім її обмежили десятирічним строком. З VII ст. до н.е. стали обиратися дев'ять архонтів строком на один рік. Колегія архонтів не тільки сприйняла військові, жрецькі і судові функції базилевса, але і з часом взяла в свої руки все керівництво країною.
Тоді ж, у VIII ст. до н.е., виник ще один новий орган Публічного управління - ареопаг. Замінивши рада старійшин, ареопаг обирав і контролював архонтів, а також народні збори, і здійснював вищу судову владу. До складу ареопагу входили всі колишні і діючі архонти, тобто знову ж таки представники евпатрідів.

Аттическое суспільство перетворюється в політичне суспільство - суспільство, що знаходиться під владою, що виділилася з нього і що стоїть над ним. Колишньому синкретизму (нерозчленованій) суспільства і влади приходить кінець.
Одночасно продовжує розвиватися і інший процес, характерний для виникнення держави, - територіальний розподіл населення. У VII ст. до н.е. країна була розділена на округи - навкрарій, жителі яких, незалежно від племінної приналежності, були зобов'язані на свої кошти побудувати і спорядити військовий корабель, а також поставити для нього

28. Перша спроба кодифікації Афінського права (Закони Драконта)
Перша кодифікація афінського (аттического) права, здійснена архонтом Афін Драконтом в 621 г до н.е. Запис звичаїв у З.Д. супроводжувалася їх відбором і переглядом. З.д. містять і кримінальні закони, що відрізнялися крайньою жорстокістю: смертна кара призначалася не лише за крадіжку, підпал або умисне вбивство, але тж. і за незначні проступки. (Звідси сталася ідіома "драконівські заходи", "драконівські закони"). Зберігся уривок з З.Д. в написі 409 - 408 рр.. до н.е., з якого видно, що за ненавмисне вбивство призначалося вигнання, але разом з тим встановлювалася можливість примирення родичів обох сторін; якщо таких не виявиться, 10 членів фратрії, до якої належав убитий, могли дозволити мимовільному вбивці доступ в країну. Обмежуючи кровну помсту, З.Д. забороняли самовільну розправу над вбивцею, за винятком тих випадків, коли він буде пійманий на його власній землі. Не вважалося злочином вбивство злодія, якщо воно було вчинене для самозахисту або відібрання вкраденого майна. Важливе значення мали й норми З.Д., присвячені організації судового процесу по кримінальних справах. З.д. діяли, мабуть, аж до реформ Солона (594 р. до н.е.), проте норми, що стосуються ненавмисного вбивства і самозахисту, зберігалися в афінському праві і пізніше.

29. Громадський та державний лад Спарти.
Стародавня Спарта - зразок аристократичної держави, яке з метою придушення величезної маси підневільного населення (ілотів) штучно стримувала розвиток приватної власності і безуспішно намагалося зберегти рівність серед самих спартиатов. В основі виникнення держави в Спарті, относимого зазвичай до VIII-VII ст. до н. е.., лежали загальні закономірності розкладання первіснообщинного ладу. Організація політичної влади у спартиатов була типовою для періоду розпаду первіснообщинного ладу: два родоплемінних вождя (можливо, як результат об'єднання ахейских і дорійських племен), рада старійшин, народні збори. У VI ст. до н. е.. склався т. н. «Лікургом лад» (встановлення илотии, консолідація громади Спарти шляхом рівняння їх в економічному відношенні та політичні права та перетворення цієї громади у військовий табір). На чолі держави стояли два архагета, які вибиралися кожні вісім років шляхом ворожіння по зірках. Їм підпорядковувалося військо, і вони мали право на більшу частину військової здобичі, володіли правом життя і смерті в походах.
Посади і органи влади:
Апелла - народні збори (усі повноправні спартіати чоловічої статі, які досягли 30-річного віку).
Царі Спарти - Спартою правили два царі завжди з двох династій: Агиадов і Евріпонтідов. Обидві династії пішли від царя Аристодема. У разі війни один з царів йшов у похід, а інший залишався в Спарті.
Ефори - виборні посади, в руках яких зосереджувалася судова влада (усього було 5 ефорів, два з яких у разі війни супроводжували царя в поході).
Герусія - вищий урядовий орган в Спарті, рада старійшин. Герусия складалася з 30 чоловік (28 геронтів у віці старше 60 років, які обиралися довічно, і 2 царя)
Наварха - одна з вищих військових посад Спарти. Наварха командував спартанським флотом і мав дуже широкі повноваження, іноді навіть виходили за межі суто військових (Арістотель називав владу наварха «поштою Другий царською владою»). Наварха був, наприклад, один з найбільш відомих спартанських полководців - Лісандр.
Гіппагрети і корпус 300 вершників.
Стану
Аристократія:
l Гомеі (буквально «рівні») - повноправні громадяни, саме вони найчастіше іменуються спартанцями і спартиатами
l Парфенії [1] (буквально «дівою народжені») - нащадки дітей незаміжніх спартанок (стан з'явилося під час 20-річної Першої Мессенской війни, потім було виселено в Тарент)
Народ:
26. Гипомейонов (буквально «опустилися») - збіднілі або фізично неповноцінні громадяни, позбавлені за це частини цивільних прав
27. Мофакі (буквально «вискочки») - діти не-Гомі, які здобули повну спартанське виховання і тому мають певний шанс на отримання повного громадянства
28. Неодамони (буквально «нові громадяни») - колишні ілоти (з числа лаконские), що одержали неповну громадянство (стан з'явилося під час Пелопонесській Війни)
29. Періеки - вільні не-громадяни (приблизний аналог афінських метеков)
Залежні хлібороби:
24. Лаконские ілоти (жили в Лаконії) - державні раби, саме вони іноді отримували свободу (а з часів Пелопонесськімі війни також і неповне громадянство)
25. Мессенської ілоти (жили в Мессенії) - державні раби, на відміну від інших рабів мали свою громаду, що пізніше після здобуття незалежності Мессенії послужило підставою для визнання їх вільними еллінами.
26. Епейнакти - ілоти отримали свободу за шлюб з вдовами спартанців
27. Еріктери і деспоіонавти - ілоти допущені до надання послуг своїм панам в армії і на флоті
28. Афет і адеспоти - відпущені на волю ілоти
30.Періодізація історії держави і права Стародавнього Риму.
Періодизація історії Стародавнього Риму заснована на формах правління, які в свою чергу відображали соціально-політичну обстановку: від царського правління на початку історії до імперії-доміната в її кінці.
1. Царський період (754/753 - 510/509 до н. Е..).
2. Республіка (510/509 - 30/27 рік до н. Е..)
1. Рання Римська Республіка (509-265 рр.. До н. Е..)
2. Пізня Римська Республіка (264-27 рр.. До н. Е..)
3. Імперія (30/27 г до н. Е.. - 476 р. Н. е..)
1. Рання Римська імперія. Принципат (27/30 г до н. Е.. - 235 р. Н. е..)
2. Криза III століття (235-284 рр..)
3. Пізня Римська імперія. Домінат (284-476 рр..)
Джерела права в класичний період. У III столітті до н.е. - III столітті н.е. формально продовжували діяти Закони XII таблиць (офіційно вони були скасовані в VI столітті н.е. в ході законодавчих реформ візантійського імператора Юстиніана). Глибока шана римлян до своїх правових традицій і особливо побожне ставлення до Законів XII таблиць не дозволяли їм відкрито відмовитися від цього історичного пам'ятника. Але суттєві зміни в економічному і політичному житті Рима зробили необхідним фактична відмова у повсякденному правової практиці від застарілих норм Законів XII таблиць і квірітского права в цілому. Виникла нагальна необхідність у створенні нових форм правотворчості, більш гнучких і дозволяють враховувати мінливі суспільні умови.
4. На новому етапі історії римського права його найбільш характерним джерелом стають едикти преторів, на базі яких поряд з цивільним правом (як і раніше шановним, але все менш вживаним) виростають дві нові і абсолютно самостійні правові системи: «преторское право» (jus praetorium) і «право народів» (jus gentium). Обидві ці системи були результатом правотворчої діяльності преторів. Таким чином, в Римі виникла складна (по суті справи - потрійна) система джерел права.
5. Вступаючи на посаду, претор оприлюднив свій едикт, де містилися юридичні формули, за допомогою яких він мав намір підтримувати порядок і вершити суд. Ці формули істотно відхилялися від норм цивільного права, хоча формально претор мав діяти в його рамках. Положення, які містилися в едиктах, самі не мали силу закону, але були обов'язковими, оскільки підтримувалися преторской владою. Сам претор був зобов'язаний додержуватися свого едикту, термін дії якого закінчувався через рік. Хто приходить йому на зміну претор, як правило, лише кілька зраджував едикт свого попередника, вносячи в нього нові положення (edictum novum) і відкидаючи застарілі. Але оскільки основна частина едикту зберігалася (edictum tralaticium), преторське право, поряд з гнучкістю і пристосовністю, характеризувалося певною спадкоємністю і стабільністю.
6. Особливу роль у розвитку права в класичний період зіграли едикти претора перегринів, посада якого була заснована в 242 році до н.е. Останній регулював відносини між римськими громадянами і іноземцями (перегринами), а тому взагалі не був зв'язаний нормами цивільного права. У своєму правотворчості (при виданні едикту) він володів великою свободою розсуду, міг у своїх правоположения посилатися на «справедливість» (aegitas) або на «природний розум» (naturalis ratio). Створене преторами перегринів «право народів» було не міжнародним, а внутрішньодержавним, тобто римським правом, причому його найбільш розвиненою та досконалою частиною.
7. Зі встановленням імперії поступово змінилося і положення преторів у політичній системі Риму. Формально претори зберігали право на видання едикту, але їх активну правотворчість приходило в протиріччя зі зростаючим самовладдям імператорів. Тому вже в перші століття нашої ери претори взяли за правило повністю копіювати едикт свого попередника. Таким чином, зміст едикту ставало незмінним, і він не породжував нових норм права. У зв'язку з цим імператор Адріан вирішив кодифікувати преторське право, доручивши цю роботу відомому юристу Юліану (між 125 і 138 рр.. Н.е.): Складений останнім едикт (відомий як едикт «Юліана) був офіційно схвалений сенатус-консульт і отримав назву« вічного едикту »(edictum perpetuum). Він став обов'язковим для всіх наступних магістратів. З цього часу преторський едикт по суті справи застигає і перестає бути джерелом нових правових норм.

8. Вже в перші роки імперії падає значення народних зборів, які до кінця 1 ст. Н.е. вкрай рідко приймали нові закони, а потім взагалі позбулися цього права. При імператорах знову зросло значення сенатус-консульт, які в Попередній період (в епоху пізньої республіки) не мали правову силу. У першій половині 1 ст. Н.е. сенатус-консульт зазвичай не мали санкцій, але вони набували обов'язкову силу завдяки едикту претора. Але Адріан знову повернув сенату законодавчу владу, і сенатус-консульт стали виступати в якості закону. Роль їх як джерела права зросла, оскільки вони складалися від імені принцепса і часто називалися по його імені.
9. Поступово зміцнювалась і розширювалася і самостійна законодавча влада імператорів. Спочатку імператорські закони (конституції) розглядалися як результат делегації влади з боку народних зборів, але в 11 в. Н.е. юристи обгрунтували положення, згідно з яким римський народ передав свою законодавчу владу імператорам. До цього часу законодавство імператорів перетворюється на найважливіше джерело права. Закони імператорів на відміну від багатьох актів магістратів діяли на всій території Римської держави, а не були обмежені межами міста або окремої провінції.
10. Акти імператорської влади (конституції) ділилися на наступні основні види:
11. 1) Едикти - загальні положення, засновані на владі «Імперіум», а тому юридично обов'язкові тільки за життя даного імператора. Але вже з II ст. Н.е. вони починають дотримуватися і його наступниками.
12. 2) рескрипти - відповіді або поради імператора окремим особам або магістратам, запитуючою консультації з правових питань.
13. 3) Декрети - рішення, винесені імператором у судових справах, на основі яких склалася самостійна імператорська юриспруденція.
14. 4) Мандати - інструкції, адресовані правителям провінцій, які в ряді випадків містили також норми цивільного чи кримінального права, які застосовувалися і до перегринами.
15. Спочатку конституції імператорів стосувалися лише питань публічного порядку (організації адміністрації, злочинів і т.п.), але поступово вони все більше і більше охоплювали всі сфери правового регулювання. Багато вироблені в імператорську епоху форми правових актів надали згодом великий вплив на законодавчу техніку середньовічних монархій.


31. Періодизація історії римського права.
Існує кілька підстав для класифікації етапів розвитку римського права: в буржуазній, в тому числі, російської романістиці наводилася класифікація стосовно до істотних змін державного ладу (епоха царів, республіка, монархія) і в цьому є своя логіка.
І.А. Покровський наводить таку схему періодів розвитку римського права:
o період царів (753 - 510 рр.. до Р.Х.);
o період республіки (509 - 28 р. до Р.Х.);
o період принципату (27 р. до Р.Х. - 284 р.);
o період доміната (285 - 476 р.)
У цій схемі представлені періоди становлення, розвитку, перших дослідів систематизації римського права. Відмінності між ними виражаються не тільки в особливостях політичного ладу відповідного періоду, а й в основних рисах діє в його рамках правової системи.
У радянській літературі домінувала марксистська методологія, відповідно до якої всяке історичний розвиток (у тому числі розвиток такого "надстроечного" явища, яким надається право) обумовлено розвитком способу виробництва (ранньоримського право - формування рабовласницьких відносин, класичне право - проникнення рабовласництва в усі сфери виробництва , посткласичному право - криза рабовласницького способу виробництва). Для опису відповідних періодів різними авторами застосовувалися різні терміни, але хронологічні рамки були однакові. Як ілюстрацію такого підходу можна навести таку схему:
1. Найдавніший період (інакше: від утворення римської держави до першої пунічної війни) - від VI ст. до н.е. до III в. до н.е; праву цього періоду властиві такі риси, як національно-полісна замкнутість, архаїчність, нерозвиненість і простота основних інститутів.
2. Класичний період (інакше: від першої пунічної війни до початку правління імператора Діоклетіана) - від III ст. до н.е. по III ст. н.е.; право характеризується найвищим ступенем розробленості і досконалості.
3. Посткласичний період - від IV ст. до VI ст.; стан права визначається загальним економічним і політичною кризою, робляться спроби систематизації правового спадщини колишніх епох і пристосування правових інститутів до народжується феодальним відносинам.
За твердженням Дощова Д.В. "Сучасному стану романістики - науки про римське право - відповідає поділ [його історії] на п'ять основних періодів":
• архаїчний (753 - 367 рр.. До н.е.) - від заснування міста (ab urbe condita) до установи посаді міського претора;
• предклассической (367 - 17 рр.. До н.е.) - від установи посаді міського предора до завершення реформи цивільного судочинства, а саме, скасування процедури per legis actiones прийняттям законодавства Августа (legis Iulia de iurisdictione);
• класичний (17 р. до н.е. - 235 р. н.е.) - від реформи цивільного судочинства до смерті Олександра Півночі, після якої військово-бюрократична монархія вступає в епоху "солдатських імператорів", коли досягнута стабільність розхитується і складаються умови для формування абсолютної монархії;
• постклассический (IV - V ст.) - Період загального культурного занепаду;
юстиниановском (527 - 565 рр..) - підведення підсумків багатовікового розвитку та систематизація римського права.

32. Правове становище людини в Стародавньому Римі (три статуси).
Правоздатність римського громадянства в області приватного права складалася з двох основних елементів: ius conubii, тобто права вступати в законний шлюб, при якому діти діставали права римського громадянства, а батькові належала влада над дітьми, і ius commercii - за визначенням Ульпіана emendi vendendique invicem ius, тобто право торгувати, здійснювати операції, а, отже, придбавати і відчужувати майно.
Істотне значення мало розподіл римських громадян на вільнонароджені і вільновідпущеників (libertini); останні не тільки знаходилися в залежності від своїх патронів (тобто відпустив їх на свободу), але нерідко і експлуатувалися ними.
Латинами спочатку називалися жителі Лаціуму, що отримали латинське громадянство до середини III ст. до н.е. (Це latini veteres, древні латини). Потім також стали називати членів колоній, утворених Латинським Союзом, і колоній, влаштованих Римом на завойованих територіях (latini coloniarii). Після союзницької війни (90-89 рр.. До н.е.) ius latini право латинського громадянства стали розуміти як технічний термін, що позначав певну категорію правоздатності. Така послідовність надавалася ("скаржилася") окремим особам і цілим областям.
Правове становище latini veteres не відрізнялося (в області майнового права) від положення римських громадян; ius conubii вони мали тільки в тих випадках, коли це право було спеціально надане. З 268 р. до н.е. права латинського громадянства в цьому вигляді вже не надавалися. Latini coloniarii не мали ius conubii; ius commercii, а також здатність вести цивільний процес (ius legisactionis) ця категорія латинів в більшості випадків мала, але складати заповіт latini coloniarii не мали права.
Latini coloniarii діставали права римського громадянства різними способами; зокрема, римське громадянство отримували також латини, що виконували обов'язки декуріона (члена муніципального сенату).
Перегринами називалися чужоземці як не перебували в підданстві Рима, так і римські піддані, не отримали ні римської, ні латинської правоздатності. З розвитком господарського життя це безправ'я стало нетерпимим, і перегріни були визнані правоздатними за системою ius gentium. На початку III в. Каракалла надав права римського громадянства підданим Римської держави.
Правове становище рабів визначалося тим, що раб - не суб'єкт права; він - одна з категорій найбільш необхідних в господарстві речей, так званих res mancipi, поряд з худобою або як доважок до землі.
Влада рабовласника над рабом безмежна, вона є повним свавіллям; пан може раба продати, навіть убити. Раб не може одружитися, що визнається законом.

33. Патриції і плебеї в Стародавньому Римі.
У Стародавньому Римі спочатку включали все корінне населення, що входило в родову громаду, яке становило римський народ (Populus Romanus Quiritium) і протистояла плебеям; після виділення з роду знатних патріархальних сімей до патриціям стала ставитися лише родова землеробська аристократія, предки якої колись становили царський сенат . Належність до родової аристократії можна було отримати за правом народження, а також шляхом усиновлення або нагородження. Це право губилося по смерті або через обмеження в правах.
З кінця VI століття до н. е.. патриції перетворилися на панівний клас - стан Римської республіки; економічною основою їхньої могутності було виключне право на користування громадської землею (ager publicus).
Після включення плебеїв до складу римського народу і рівняння їх у правах з патриціями (до початку III століття до н. Е..) Верхівка патриціїв, або патриціату, і плебсу, злившись, утворили нобілітет.
В епоху ранньої Імперії виник новий патриціат, що склав привілейовану частину сенаторського стану; в нього входили висунуті імператором уродженці Італії і провінцій. До цього часу старі патриціанські пологи вимерли, і стан поповнилося за рахунок неофітів, «аристократії за листом», яких звів у патриціанське гідність в нагороду за службу імператор (цей процес почав ще Цезар).
Плебеї, плебея, чоловік. (Лат. plebejus).
1. У стародавньому Римі - людина з нижчих класів вільного (тобто не складався в рабстві) населення, Первонач. не користувалися політичними правами; ант. патрицій (іст.).
2. У мові буржуазно-дворянській середовища - презирливе позначення людини не аристократичного походження, що вийшов з трудового народу, з нижчих станів (устар.).

34. Перша сецесія в Стародавньому Римі та її наслідки відповідно до розповіді Тита Лівія.
Сецесія (лат. secessio, від secedo - йду), в Древньому Римі демонстративний відхід плебеїв за межі міста (на Священну гору або Авентінському пагорб). Сецесія були своєрідною формою боротьби плебеїв проти патриціїв - в результаті сецесії плебеїв, що складали основну масу римської армії, місто залишалося фактично без військового захисту. Римська традиція повідомляє про п'ять сецесії (494, 449, 445, 342 та 287 до н. Е..);

Здобутком плебеїв після першої сецесії був уряд трибунів народу. Було їх спочатку два, пізніше число їх зросло до 10. Вони повинні були боронити громадян перед надуживаннями консулів й інших урядовців, мали право закладати спротив1 проти заряджень урядів (словом «veto» — «забороняю»), за карні проступки могли в'язнити вищих урядовців, навіть консулів. Натомість самі мали запевнену незайманість, — не вільно було їх в'язнити. Проти розпорядків2 трибуна міг виступити тільки другий трибун і стримати їх своїм «veto». Трибунів обирали плебеї на своїх-трибунальних зборах (коміціа трйбута). На ці збори народ сходився дільницями міста, що звалися «трибус».
Уряд трибунів став могутньою зброєю в руках плебеїв в їхній боротьбі за рівноправність. Трибуни могли затримати все державне урядування, якщо урядовці виступали проти народу. Спочатку патриції намагалися усунути цей небезпечний контроль. Так, наприклад, у 491 р. амбітний шляхтич Гней Марцій Коріолан пробував провести постанову, щоб так довго не продавати народові збіжжя з державних магазинів, поки він не зречеться трибунату. Але трибуни поставили його перед суд, і він мусив залишити місто. Пізніше патриції погодилися на існування цих оборонців народу, бо воліли мати легальну опозицію, ніж народні повстання.
Право 12 таблиць. Крок за кроком плебеї здобували собі нові права. В 454 р. сенат дав згоду на списання3 законів. До того часу право було тільки усне, звичаєве, й урядовці могли допускатися надуживань. Списати право [було] доручено комісії децемвірів — десяти мужів, до яких належали не тільки патриції, але й плебеї. їм було дано найвищу владу в державі, — на той час навіть завішено в урядуванні і консулів, і трибунів. У 451 р. децемвіри подали до затвердження народу списані закони. Вирізьблено було їх на 10 бронзових таблицях і повішено на ринку під ратушею. Але закони показалися неповні, тому збори доручили децем-вірам владу ще на рік 450-й, щоб списали ще дві таблиці. Децемвіри виконали це доручення, але не хотіли уступитися уряду. їхній проводир, патрицій Аппій Клавдій, явно змагав до тиранії. Своїх супротивників він гнобив безоглядно. Так, наприклад, одного дня під табором підступно вбили давнього народного трибуна Луція Сікка Дентата — найхо-робрішого чоловіка в Римі, що брав участь у 120 боях і добув 45 почесних ран. Серед народу це викликало велике обурення. Ще більше враження зробила справа доньки сотника Луція Вергінія: Аппій Клавдій відмовив їй у правах вільної городянки й зачислив до невільниць. Ь' батько, щоб не допустити ганьби доньки, убив її мечем на ринку. Народ підняв повстання. У воєннім порядку рушили плебеї знову на Священну гору, щоб там обрати наново трибунів. Тоді сенат відібрав владу у децемвірів і розпочав проти них судове слідство. Аппій Клавдій сам відібрав собі життя у в'язниці, а інших децемвірів [було] засуджено до вигнання.
Списане децемвірами право Дванадцяти таблиць стало основою римського законодавства. вояки несуть убитого товариша.
Зрівняння плебеїв із патриціями. Заохочені першими успіхами, плебеї завзято повели дальшу боротьбу за поширення своїх прав. У 445 р. вони здобули право робити подружжя з патриціями. Це було рішення незвичайної ваги, бо обидва ворожі собі класи почали єднатися у спільних родинах і все більше зливалися в одну народну масу.
Заможним плебеям дуже залежало на тому, щоб осягнути найвищий у державі уряд консулів. Патриції не хотіли на це погодитися і в 443 р. дали плебеям тільки уряд військових трибунів
«з консулярною владою», що деколи могли заступати консулів. Зате утворили новий уряд цензорів, що проводили перепис населення, — цей уряд був доступний тільки для патриціїв.

35. Римські магістратури.
Магістратура (від лат. Magistratus - сановник, начальник) - загальна назва державних посад в Стародавньому Римі. Виникнення магістратур відноситься до періоду встановлення Римської республіки (кінець VI століття до н. Е..). Магістратури виконувалися безоплатно, були короткостроковими (як правило, 1 рік) і колегіальними, тобто виконувалися двома людьми (за винятком посади диктатора). Людина, заміщав магістратуру, називався магістратом.
Перша вища магістратура була створена приблизно в 509 до н. е.., коли після скасування царської влади на чолі Римської республіки встав praetor maximus - посада, що згодом перетворилася в консулат. Спочатку все магістратури, крім народних трибунів, заміщалися патриціями, але до початку III століття до н. е.. стали доступні і плебеям.
Всі магістрати мали право видавати укази по колу своїх обов'язків і накладати штрафи; вищі магістрати, виключаючи цензорів, володіли верховною владою (imperium). Їх зовнішньою відмінністю була свита з лікторів з фасції. За законом Віллі (180 до н. Е..) Було встановлено порядок та послідовність проходження магістратур (див. cursus honorum).
В епоху Імперії виборні посади втратили політичне значення, але збереглися в якості передумови для заняття нових.

36. Джерела римського права стародавнього періоду.
Джерела римського права - це форми правотворення, в яких об'єктивуються і отримують обов'язкову силу норми права.
Протягом римської історії мали значення наступні види ис-джерелом права: 1) звичайне право; 2) закон, 3) едикти магістратів; 4) діяль-ність римських юристів; 5) кодекси римського права.
Звичайне право - це найдавніша форма утворення римського права. Звичайне право - неписане право, висхідний до звичаїв первісного загально-ства. З розвитком цивілізації виникає писане право в такій його формі як закон, наприклад, «Закони XII таблиць» (Vв. до н.е.). Законами були деякі постанови народних зборів («Закон петель» і т.д.). До числа законів слід відносити і постанови прінцепцов (імператорів). Ці постановою ня носили назву «конституції» і були чотирьох видів: а) едикти - загальні розпорядження, звернені до населення; б) рескрипти - розпорядження по від-слушною справах; в) мандати - інструкції імператорів своїм чиновникам; г) декрети - рішення по надходять на розгляд імператора спірним де-лам.
Одним з видів джерел права були едикти магістратів. Едик-ти (програмні оголошення) преторів, курульних Еділов та інших посадових осіб (магістратів) містили правила діяльності цих посадових осіб.
Джерелом права була і різноманітна діяльність римських юри-стів. Юристи становили формули різних приватноправових актів, давали поради щодо пред'явлення позову і порядку ведення порушеної де-ла. Завдяки своєму авторитету і глибоке розуміння римського права, про-професійних юристи (Лабеон, Прокул, Сабін та ін) надавали серйозний вплив на розвиток римського права.
Найважливішим джерелом права були кодекси римського права, особ-ливо кодекс візантійського імператора Юстиніана «Corpus inris civilis» (30-і роки VIв. Н.е.). До нас дійшло друге видання кодексу в 12 книгах, крім того, до нас дійшли так звані «Новели» - постанови, прийняті при жит-ні Юстиніана. Кодифікація Юстиніана представляла собою систематизацію правового матеріалу, з усуненням з нього застарілих положень в дусі тре-мог епохи.

37. Право прива

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Предмет та методологія історії держави і права зарубіжних країн Предметом ІГПЗС є держава і право зарубіжних країн світу в процесі їх виникнення та розвитку в певній послідовності

Східна деспотія основні риси Три головних відомства управління Ознаки східної деспотії Зосередження всієї повноти влади в руках однієї... Загальна характеристика законів царя Хаммурапі структура Закони Хаммурапі... Суспільний лад Стародавнього Вавилона в часи Хаммурапі Як всяке рабовласницьке держава Стародавный Вавилон знав...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поділ усіх раніше рівноправних в Індії на групи (варни) у другій половині 2 тисячоліття до н.е. Характеристика дхарм для кожної варни.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Закон Петелия в Римі в порівнянні з реформою Солона в Афінах.
Початок республіканського періоду ознаменувалося важливим для розвитку римських правових відносин складанням і виданням кодексу, відомого під назвою Законів XII таблиць. Причини видання цього кодек

Феодальна ієрархія за Салічніою правдою.
З утвердження пріватної власності на землю (шілод) відбувається прискорення розмежування громади, наслідком Якого Було зростання кількості безземельних селян и Посилення наступ феодалів на їхню осо

Три великих стани у Франції 14-15 ст.
Під впливом товарно-грошових відносин відбулися істотні зміни в правовому положенні селян. До XIV ст. у більшій частині Франції зникає серваж. Основна маса селянства являє собою особисто вільних це

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги