рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Дробильні машини.

Дробильні машини. - раздел Философия, Навчальної дисципліни Будівельна техніка Дробленням Називають Процес Розділення Шматків Кам'яних Порід На Більш Дрібні...

Дробленням називають процес розділення шматків кам'яних порід на більш дрібні частини дробильними машинами-каменедробарками. Матеріал, що подається в дробарку, називають вихідним матеріалом, а що виходить після дроблення – готовим продуктом. Відношення поперечника D найбільших шматків вихідного матеріалу до поперечника d найбільших шматків готового продукту називається ступенем подрібнення i, тобто:

i = D/d ,

Подрібнення розміром 70…300 мм називають крупним, 20...70 мм - середнім, 1...20 мм - дрібним, а до розмірів в частках міліметру - тонким помолом. При крупному і середньому дробінні і =3...10, при дрібному і =10...30, при помолі і = 200...1000.

Якщо ступінь подрібнення такий високий, що одна дробарка його не забезпечує, то його ведуть послідовно з поступовим зменшенням розмірів шматків.

За конструкцією та принципом роботи дробильні машини поділяють на щокові, конусні, валкові, молоткові та роторні дробарки; шарові, стержневі та вібраційні млини та бігуни.

Щокові дробарки застосовують для крупного і середнього подрібнення гірських порід середньої і високої твердості. Їх виготовляють наступних типів:

ЩДП - дробарки з простим рухом щоки (траєкторія - дуга кола);

ЩДС-1 та ЩДС-11- щокові дробарки зі складним рухом щоки (замкнута еліпсоїдна траєкторія) відповідно з відношенням довжини приймального отвору до його ширини >1,6 і <1,6.

Конусні дробарки виготовляють наступних типів:

ККД - крупного дроблення в двох виконаннях - з одним і з двома привідними двигунами;

КСД - середнього дроблення в двох виконаннях - грубого дроблення (Гр), тонкого дроблення (Т);

КМД - дрібного дроблення в двох виконаннях - грубого дроблення (Гр) і тонкого дроблення (Т, Т1, Т2).

 

Рис. 49. Схема щокових дробарок:

а - з простим рухом щоки; б - зі складним качанням щоки; 1 і 2 - нерухома і рухома дробиль­ні плити; 3 - вісь; 4 - махо­вик-шків; 5 - ексцентриковий вал; 6 - ста­нина; 7 - механізм регулювання роз­ван­тажувальної щілини; 8 - тяга; 9 - пру­жина; 10 - шатун; 11 - розпірні плити; 12 - рухома щока; 13 - вал: 14 - рухома щока-шатун

в - конусна дробарка: 1 і 4-нерухомий і рухомий конуси; 2-ша­рова п'ята; 3-траверса; 5-привідний шків; 6-конічна передача; 7-скля­н­ка; 8-лоток; 9-вал; 10-живильник;

11-ша­­­ровий під­п`ят­ник.

 

Переваги конусних дробарок - менша питома витрата енергії і краща якість продукту дроблення, ніж у щокових дробарок; недолік - більша висота завантаження і забивання при подрібненні в’язких, мокрих матеріалів. Найбільший розмір матеріалу для конусних дробарок, мм: типу 400...1200 - ККД, 60...500 - КСД, 40...180-КМД.

Валкові дробарки розраховані на дроблення матеріалу міцністю до 130 МПа. Їхній недолік - порівняно велике число довгих тонких шматків (лещадок), непридатних для будів­ницт­ва.

Млини і бігуни застосовують для тонкого помолу. В барабанних млинах матеріал завантажують в барабан 1, заповнений металевими кулями або стрижнями 2. При обертанні барабана матеріал подрібнюється вільноперекочуваними кулями або стриж­нями.

Матеріал в вібраційних млинах подрібнюється в результаті колових коливань корпуса млина, завантаженого кулями 2 подрібнюваним матеріалом.

Бігуни роздроблюють матеріал при переміщенні тяжких котків 1 від­носно чаші 2 або навпаки.

 

Рис. 50. Схема валкових, молоткових, роторних дро­­­ба­рок і мли­нів:

а - валкова дробарка: 1 - валки; 2 - вир­ва;

б, в - молоткові і роторні: 1 - станина; 2 - молотки; 3 - ро­тор; 4 - решітка;

г, е - млини: 1 - барабан; 2 - кулі; д - бігуни: 1 - ка­т­ки; 2 - чаша.

 

Грохоти

Сортування – розподіл сипкої суміші будівельних мате­ріа­лів за крупністю на потрібні види (фракції). Виконують її на сортувальних машинах-грохотах, робочим органом яких служить сіюча поверхня 1 – колосникова решітка, одне або декілька сит (сіток, сплетених з дротів), одне або декілька решіт (листова сталь з отворами). Сито (решето) розміщують в одній площині, одне під другим або комбіновано. Частинки розміром менше отвору сита (решета) проходять через них, складаючи більш дрібний вид, а частинки більших розмірів сходять з сіючої поверхні і складають більш крупний вид.

Ступінь точності розподілу матеріалу характеризується коефіцієнтом ефективності грохочення - відношенням маси зерен, які пройшли через отвір сита (решета) дрібного виду (нижнього класу) до маси зерен того ж виду вихідного матеріалу.

Число видів матеріалу після сортування завжди на одиницю більше числа сит (ре­шіт), встановлених на машині. Сита підбирають по наступній залежності: при квадратних отворах сита а =(1,1...1,5)d, при прямокутних – а = (1,5...1,7)d1, при круглих - а =1,7d1 (а - менша сторона отвору сита, мм; d - діаметр отвору решета, мм; d1 - середній розмір найбільших частинок, що проходять через сито, мм).

Машини для сортування ділять на грохоти з нерухомою (колосниковая решітка, сито, решето, встановлене під кутом 30 ... 500 до горизонту) і рухомою сіючою поверхнею, на ексцентрикові та інерційні вібраційні.

Ексцентрикові грохоти виготовляють з двома ситами шириною 1,5 м і 1,75 м і довжиною 3,75...4,5 м.

Інерційні віброгрохоти випускають з похилим і горизонтальним положенням сит.

І – ексцентриковий грохот

ІІ – інерційні віброгрохоти

Рис. 51. Схеми ексцентрикового та інерційних віброгрохотів

І : 1 - короб, 2 - пружини; 3 - електродвигун; 4 - клинопасова передача; 5 - дебаланси; 6 - сито; 7 - привідний вал

ІІ : а - похилий; б, в - горизонтальні; 1 - короб; 2 - пружини; 3 - електродвигун; 4 - клинопасова передача; 5, 8, 9 - дебаланси; 6 - вал; 7 - сито.

 

Машини для промивання матеріалів

Гальку з вмістом глини, мулу та інших домішок до 5% загальної маси можна промивати на грохотах водночас з сортуванням. Для цього над сіючою поверхнею грохоту встановлюють для подачі води трубу з отворами, розташованими в шаховому порядку. При заб­рудненні від 5 до 8% гравій промивають в гравіємийках-сортувальнях, а більше ніж 8% - в спеціальних циліндричних або лопатевих гравіємийках (рис. 52.).

Робочим органом циліндричної гравіємийки (рис. 52.а) служить барабан із зміц­не­ними лопатями на внутрішніх стінках і отвором для завантаження та вивантаження на торцьових стінках. Барабан опирається на ролики, змонтовані на нерухомій рамі, що одержуючи обертання від електродвигуна, силою тертя приводять в обертання барабан.

Лопатеві гравіємийки являють собою корито, всередині якого обертається вал з зак­ріп­леними на ньому лопатями.

Для промивання піску застосовують шнекові, драгові та лопатеві піскомийки.

 

Рис. 52. Схеми машин для промивання гальки та піску: а - циліндрична гра­віє­мийка; б - шнекова піскомийка; в - дра­го­ва піскомийка; г - гідрав­лічний класи­фі­­катор; 1-труба подачі води; 2-роз­­ван­та­жувальна лунка; 3-во­до­від­ді­ль­ний ба­ра­бан; 4-зуб­частий вінець; 5- ба­рабан; 6- заванжувальний лоток; 7-опо­р­ні ро­ли­ки; 8-труба для від­ве­дення заб­руд­неної во­ди; 9-шар­нірна муфта; 10-зі­рочка; 11- шнек; 12, 15-корита; 13-зуб­часта переда­ча; 14-лоток подачі піс­ку; 16-лоток ви­да­чі чистого піску; 17-скребковий ланцюг; 18- привід скре­б­кового ланцюга; 19 - лоток для дрібної фракції.

 

Шнекова піскомийка (рис. 52.б) складається з двох шнеків, які обертаються на­зустріч один одному, та розташовані в корпусі-кориті, що встановлений з нахилом до го­ри­зонту. Вода подається в верхню частину корита, а пісок - в нижню. Пісок шнеками перемішується до верхнього кінця проти течії води та очищений від домішок через вікно в верхній частині корита вивантажується в бункер.

Драгові піскомийки працюють за таким же принципом (рис. 10.5, в), але у них робочим органом є нескінченний ланцюг зі скребками, що рухається по похилому дну корпусу-корита з нижньої частини в верхню.

Лопастні піскомийки відрізняються: від шнекових тільки тим, що їх робочим орга­ном служать два вали з похилими лопастями, що встановлені так як і шнеки.

Для промивання та сортування піску використовують гідравлічні класифікатори (рис. 52.г), в яких промивання і розподіл матеріалу відбуваються у висхідному потоці води. Їх виготовляють спіральними, вертикальними, вертикально-горизонтальними та бага­токамерними. Найбільше розповсюдження отримали вертикальні класифікатори з вис­хід­ним потоком чистої води. Їх продуктивність по піску 50... 60 м3/год при витраті води до 200 м3/год, по вихідній гідросуміші – 300 м3/год.

При необхідності одержання з піщаної гідросуміші дрібних фракцій застосовують гідроциклони, що являють собою вертикальний циліндр з нижньою конусною частиною, всередині якого насосом створюється центрифуговий вихровий рух гідросуміші. Крупні частинки піску при цьому випадають в нижню частину конуса, а дрібні (менш 0,075 мм) видаляються через зливну трубу в верхній частині посудини.

Пересувні дробильно-сортувальні установки (рис. 53.) призначені для дроблення та сорту­вання будівельних матеріалів в тимчасових кар'єрах, близько розташованих до буді­вель­них об'єктів.

Вони можуть видавати щебінь або гальку через 2...3 години після доставки їх в кар'єр і легко перебазовуватись з одного кар'єра в інший.

 

 

Рис. 53. Пересувна дробильно-сортувальна установка:

1, 6- бункери; 2, 3, 4- конвеєри; 5-грохот; 7-лотки; 8, 10- дробарки;

9- вирва.

 

В склад установки (рис. 53.) входять агрегати первинного та вторинного дроблення та сортування. Обидва агрегати можуть працювати в загальному технологічному зв'язку та роздільно.

Промисловість випускає установки продуктивністю 10...30 м3/год і від 40 до 70 м3/год.

Обладнання для укладання та ущільнення бетону

Вібраторами називають механізми, які вчиняють часті коливання невеликого розмаху, що повідомляються при вібруванні частинкам бетонної суміші, в результаті чого відбувається самоущільнення бетонної суміші.

За видом енергії вібратори розділяють на електромеханічні, електромагнітні, пневматичні і з двигунами внутрішнього згоряння.

Вібратори складаються з двигуна, збудника коливань, робочого органу та системи управління. Збудниками коливань є: неврівноважені маси (дебаланси); планетарні де-ба­ланси з зовнішньою і внутрішньою обкаткою; маси, що вчиняють зворотно-поступальні рухи (електромагнітні якорі, поршні).

Товщина ущільнюваного шару поверхневими вібраторами до 20...30 см, внутрішніми (глибинними) - до 30... 40 cм.

Для вібраторів встановлена буквенна частина індексу ИВ.

На заводах збірного залізобетону для ущільнення бетонної суміші при виготовленні бе­тонних і залізобетонних виробів застосовують вібромайданчики. Робочий орган віброплощадок – металева рама, пристосована для розміщення форм виробів, що виготовляються, вчиняє направлені вертикальні коливання під діями декількох елементів, що вібрують. Випуск вібромайданчиків передбачено вантажопідйомністю 2, 4, 8, 12, 16 і 24 т.

 

Рис. 54. Вібратори:

а - поверхнево-площадковий: б - поверхнева віброрейка: в - зов­нішній: г - внутрішній з гнучким валом; д - внутрішній з вбу­дованим електродвигуном (вібробулава);

1 - корпус електродвигуна; 2 - вібруючий елемент; 3 - майдан­чик; 4 - віброрейка; 5 - тиски; 6 - електродвигун; 7 - наконечник

 

Установкою для вакуумування ущільнюють бетонну суміш шляхом вилучення з неї надлишкової води і повітря. Вакуумування проводять за допомогою вакуумщита, що вкладається на поверхню свіжевкладеного пластичного бетону, або вакуум-трубок, поміщених в бетонну суміш. Щит або трубка при цьому присмоктуються до поверхні бетонної суміші і з неї відсмоктують повітря і надлишкову воду.

Для вакуумування монолітних конструкцій застосовують пересувні, а на заводах і полігонах-стаціонарні вакуум-установки.

Бетоноукладальні машини призначені для розрівнювання, профілювання, ущільнення і опорядження бетонної суміші при будівництві з цементобетонних покриттів доріг, аеродромів, промислових майданчиків.

Бетоноукладальна машина являє собою раму, встановлену на колісний хід, що пересувається по рейко-формам, або гусеничний хід, що пересувається по ущільненій основі, на нижній частині якої змонтовані робочі органи: розрівнюючий вібробрус з поперечним качанням або шнековий розподільник, один або два ущільнюючих вібробруса, виглажуючий брус, обладнання для нарізання поздовжнього шва, змінна форма (у машин на гусеничному ходу), а на верхній – силове обладнання, трансмісія, пульт управління.

Укладання бетонної суміші відбувається при поступальному русі машини шириною захвату (в залежності від типу машини) 2,5…9 м і товщиною шару 15…30 см за один або декілька проходів.

Управляють бетоноукладачами автоматичні пристрої.

Температурні шви нарізують самохідними машинами на колісному ходу з робочим органом віброніж в свіжовкладеному бетоні або робочим органом із одним-двома абразивними дисками в затверділому бетоні.

Запитання для самоконтролю

1. Яке призначення і область застосування машин для бетонних і залізобетонних робіт?

2. Назвіть класифікацію машин для бетонних і залізобетонних робіт.

3. Що називається дробленням?

4. Будова і робота дробильних машин.

5. Назвіть типи дробильних машин.

6. Опишіть будову і роботу грохотів різних типів.

7. Які робочі органи застосовують для укладання та ущільнення бетону?

8. Призначення і принцип роботи машин для промивання матеріалів.

9. Який принцип роботи поверхневих вібраторів?

10. Принцип роботи машин для укладання бетону.

 

Змішувальні машини поділяються: за призначенням – на бетонозмішувачі та роз­чи­но­змішувачі; за режимом роботи – на машини періодичної та безперервної дії; за за­со­бом перемішування – на гравітаційні (перемішування при вільному падінні матеріалу) та примусового перемішування.

Бетонозмішувачі виготовляють з вільним і примусовим перемішуванням, а розчино­змішувачі – тільки з примусовим.

Рис. 55. Схеми перемішу­вання матеріалу в змішува­чах:

а - вільне перемішу­вання матеріалу; б - приму­сове лопастним валом;

в - ротором з лопатями; г - двома лопасними валами, що обертаються в не­рухомому барабані.

а б

Рис. 56. Пересувний бетонозмішувач:

а - загальний вигляд; б - кі­не­матична схема; 1 - ківш; 2 - лебідка;

3 - черв’ячний редуктор; 4, 11 - електродви­гуни; 5 - змішувальні барабан;

6 - штурвал; 7, 9 -редуктори; 8 - фіксуюче обладнання; 10 - траверса;

12 - канати.

б в

Рис. 57. Бетонозмішувачі з двоконусним барабаном та роторний

а, б - бетонозмішувач з двоконусним барабаном: 1 - стійки; 2, 4 - ро­лики; 3 - редуктор; 5 - траверси; 6 - рама; 7 - бандаж; 8 - зубчатий вінець;

9 - гідроцилиндр; 10 - барабан; 11 - двигун: 12 - золотник.

в - роторний бетонозмішувач: 1 - основа; 2 - нерухома чаша; 3 - змішувальне обладнання; 4 - рама; 5 - привід змішувального обладнання; 6 - вертикальний вал; 7 - завантажувальний ківш; 8 - рама скіпового підій­мача

 

Рис. 58. Двовальний бетонозмішувач безперервної дії:

а - загальний вид: б - кі­не­матична схема;

1 - електродвигун; 2 - клинопасова передача; 3 - редуктор; 4 - зубчата передача; 5 - завантажувальний люк; 6 - вал; 7 - лопаті; 8 - барабан-корито; 9 - затвор

 

Типорозміри змішувальних машин періодичної дії визначають за обсягом готового за­місу, а безперервної дії – за годинною технічною продуктивністю.

Гравітаційні бетонозмішувачі періодичної дії випускаються з об`ємом готового замісу бетонної суміші від 65 до 3000 л, що відповідає об`єму завантаження 100 - 4500 л, і безперервної - продуктивністю 5 - 120 м3/год.

Бетонозмішувачі періодичної дії з об`ємом готового замісу 65 - 165 л та безперервного продуктивністю 5 м3/год виконують пересувними, а інші-стаціонарними.

Розчинозмішувачі випускають з об`ємом готового замісу 30 - 1800 л. Розчино­змі­шу­вачі з об`ємом готового замісу 30 - 250 л виконують пересувними.

Бетонозмішувачі з двоконусним барабаном, що нахиляється (рис. 11.3), випускають з об`ємом готового замісу від 330 до 3000 л у відповідності з типорозмірами.

Бетонозмішувачі з примусовим перемішуванням періодичної дії забезпечують приготування рухомих і жорстких бетонних сумішей з крупністю заповнювачів понад 40 мм, але при цьому знижується надійність і довговічність машини.

Технічна продуктивність (м3/год) бетонозмішувачів періодичної дії:

ПТ =3,6V/t або ПТ =3,6V1 kвих /t ,

де V – об`єм готової суміші в одному замісі, л; V1 - об`єм матеріалів, що завантажуються на один заміс, л; kвих- коефіцієнт виходу бетонної суміші, kвих = 0, 65 ... 0,72; t – час одного циклу, c; t = tз + tп + tр, де tз - час завантаження барабана (при завантаженні скиповим підіймачем 20... 25 с, з бункеру 15 с); tп - час перемішування (залежить від об`є­му одного замісу та складу суміші, приймають по СНИП); tр - час розвантаження (зале­жить від конструкції бетонозмішувача та жорсткості суміші), приймають 10... 15 с.

Технічна продуктивність (м3/год) двовальних бетонозмішувачів безперервної дії з примусовим перемішуванням:

ПТ =3600S∙V ,

де S - середня площа поперечного перетину потоку суміші, що перемішується в барабані змішувача, м2; v - швидкість переміщення суміші в направленні поздовжньої осі барабана, м/с.

Розчиномішалки

Розчиномішалки застосовують для приготування цементних, вапняних і склад­них будівельних розчинів.

За конструкцією розрізняють розчинозмішувачі турбулентні та лопатеві з вертикаль­ним і горизонтальним валом. Турбулентні розчинозмішувачі призначені для приготування рухомих сумішей. По принципу роботи і конструкції вони однотипні і відрізняються тільки розмірами робочого обладнання, рамними конструкціями і типом приводу.

На будівництві застосовують пересувні розчинозмішувачі.

Рис. 59. Розчинозмішувачі

а - турбулентний розчинозмішувач: 1 - клинопасова передача; 2 - розвантажувальний люк; 3 - держак; 4 - бак: 5 - ротор; 6 - електродвигун; 7 - коритоподібна основа;

б - схема лопатевого розчинозмішувача: 1-одновісний візок; 2 - барабан- чаша; 3 - нерухома лопать; 4-огорода; 5-лопатевий вал; 6-редуктор; 7 - двигун; 8-упор; 9-шафа електрообладнання; 10 - колісний хід; 11- опора-фіксатор; 12 – вісь.

 

Продуктивність розчинозмішувачів визначають так само, як і бетонозмішувачів.

Машини і обладнання для транспортування бетонної суміші та будівельних роз­чи­нів. Автобетономішалки, бетононасоси, розчинонасоси, бадді.

Автобетонозмішувачі – це бетонозмішувачі періодичної дії з грушевидним барабаном спеціальної конструкції, встановленим на шасі вантажного автомобіля (рис. 60.). Їх використовують для перевезення готової бетонної суміші та сухої дозованої суміші з при­готуванням готової продукції по дорозі (до 15...25 км). Суміш завантажують в барабан і вивантажують з нього за допомогою завантажувально-розвантажувального пристрою.

Бетононасоси являють собою поршневі насоси, призначені для транспортування пластичной бегонной суміші на відстань по горизонталі до 300 м або по вертикалі до 40 м. Їх виготовляють одноциліндрові і двохциліндрові продуктивністю 5, 10, 20 і 40 м3/год.

Бетононасосами (рис. 61.) можна перекачувати пластичні бетонні суміші певного складу з розмірами заповнювачів менш діаметру бетоновода в 2,3 рази для щебеню і в 3,8 рази - для гальки.

Розчинонасоси застосовують для транспортування по гумовим шлангам і металевим трубам будівельних довгоскочуваних розчинів на відстань по горизонталі до 200 м або по вертикалі до 40 м. Їх виготовляють продуктивністю 0,5; 1,2; 4 і 6 м/год. Найбільше розповсюдження отримали діафрагмові насоси (рис. 62.).

Бадді застосовують для перевезення бетонної суміші на невеликі відстані на автомобілях або залізничних платформах для подачі бетонної суміші краном на місце укладання. Виготовляють бадді в виді циліндричного бункеру з нижньою конічною частиною, що закривається затвором, або в виді металевої шухляди спеціальної конструкції. Корисна ємність бункеру 0,5; 0,8; 1,0; 1,6; 3,3 м3.

Рис. 61. Бетононасос:

1 - рама; 2, 3 - нагнітальний і всмоктувальний клапани; 4 - збуджувач; 5 - змі­шувач; 6, 9 - електродвигун; 7 і 8 - тяги; 10 - колінчатий вал; 11 - станина; 12 - поршень

Рис. 62. Діафрагмовий розчинонасос:

1- насосна камера; 2 - плунжер; 3 - електродвигун; 4 - кривошипно-шатунний механізм; 5 - коліно; 6 і 9 - шарові клапани; 7 - робоча камера;

8 - діафрагма; 10 - повітряний клапан; 11 - за­ливно-запобіжний прист­рій

 

Цемент-гармату використовують для нанесення захисного шару бетону або розчину на поверхню бетонних споруд. Суху бетонну і розчинову суміш завантажують в камеру цемент-гармати спеціальним пристроєм, суміш подається до вихідного отвору, звідки цівкою стислого повітря переміщується по гумовому шлангу до форсунки, що розташовується в місці нанесення покриття. Водночас в форсунку під тиском подається вода. Суха суміш в форсунці змішується з водою і викидається з її сопла зі швидкістю 120...140 м/с на поверхню, що покривається, роблячи на ній щільний шар так званого торкретбетона товщиною 15...25 мм за один прохід. Гранична крупність заповнювачів до 5 мм. Далекість подачі сухої суміші по горизонталі - до 70 м, по вертикалі - до 30 м.

Віброхоботами подають бетонну суміш до місця її укладання, розташованого нижче рівня стоянки транспорту з бетонною сумішшю. Віброхобот являє собою трубопровід, складений з шарнірно з'єднаних між собою секцій. Встановлюють його вертикально або з невеликим нахилом. Всередині труб поміщені перегородки-гасителі, що знижують швидкість потоку бетонної суміші, а знаружі закріплені вібратори для зменшення налипання бетонної суміші на стінки труб і запобігання утворення “пробок”. Бетонна суміш подається згори через вирву, переміщується по хоботу і виходить назовні на місце укладання.

Пневмонагнітачі – установки для транспортування бетонної суміші і розчинів стислим повітрям. В склад установки входять: компресор, ресивер, резервуар-нагнітач, приймальний бункер і трубопровід (бетоновод). Свіжоприготовану бетонну суміш завантажують в герметично закритий резервуар-нагнітач, з якого за допомогою стислого повітря (що надходить в резервуар від компресора) подають в трубопровід, по якому вона переміщується до місця укладання.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Навчальної дисципліни Будівельна техніка

Навчальної дисципліни... Будівельна техніка... для студентів за напрямом підготовки Будівництво...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Дробильні машини.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

РОБОЧА ПРОГРАМА
Навчальної дисципліни „Будівельна техніка” для студентів за напрямом підготовки 6.060101 «Будівництво».   Європейська кредитно-трансферна с

Тематичний план та розподіл навчального часу
Відповідно до „Освітньо-професійної програми вищої освіти” підготовки бакалавра за професійним спрямуванням 6.060101 „Будівництво” (м. Київ, 2004 р.) та навчального плану на вивчення навчальної дис

Варіанти самостійної роботи
Самостійна робота виконується студентом після виконання практичної роботи в аудиторії і отримання необхідних даних для самостійної роботи згідно варіанта в кількості 10 завдань. Таблиця 6.

Інструктивно–методична
1. Мобіло Л.В. Будівельна техніка. Конспект лекцій для студентів напряму 0926 „Водні ресурси”. Рівне, РДТУ. 2004. – 92 с. 2. Методичні вказівки для виконання лабораторних робіт по курсу „Б

Компоненти механізму
Всякий механізм чи машина, якими складними вони не були б, складаються із окремих деталей (компонентів, елементів). Виріб виготовлений із однорідного матеріалу, без застосування складальни

Вали, осі, їх опори та з’єднання
Деталі машин, які обертаються встановлюють на осях або валах. Вали завжди обертаються разом з деталями і передають крутний момент. Осі можуть обертатися разом з деталями, можуть б

Тема 1.2. Системи керування робочими органами машин: гідравлічна і пневматична
  Система керування служить для включення, відключення і регулю­вання виконавчих механізмів машин. Системи керування сучасних машин повинні забезпечити надійну роботу, бистро

Ходове обладнання
Ходове обладнання служить для пересування машини як під час роботи, так і при переїздах до місця роботи. На будівельних і меліоративних машинах застосову

Автомобілі
Автомобілі призначені для перевезення вантажів і пасажирів, їх використовують як базові машини для начіпних будівельних, меліо­ративних машин і майстерень технічного обслуговування та ремонту машин

Тягачі, самохідні шасі, напівпричепи та причепи
Колісні тягачі призначені для роботи з різними видами змінного начіпного, напівпричіпного та причіпного будівельного та меліоратив­ного обладнання. В порівнянні з гусеничними тракторами вони значно

Транспортуючі машини
Ці машини та пристрої поділяють на наступні групи: - конвеєри, які переміщають матеріал при безперервному русі робочого органу по замкненому контуру або обертанні відносно своєї осі;

Скрепери.
Скрепером називають землерийно-транспортну машину, що приводиться в рух тяга­чем або власним двигуном і призначену для пошарового копання, транспортування, від­сип­ки та розрівнювання на місці укла

Класифікація одноківшевих екскаваторів.
За призначенням одноківшеві екскаватори розділяють на: - будівельні універ­сальні; - для виробництва земляних і вантажно-розвантажувальних робіт в будів­ництві; - кар’єрн

Гідравлічні екскаватори
За видом виконання робочого обладнання розрізняють гідравлічні екскаватори з шар­нірно-важільними робочим обладнанням неповноповоротні, повноповоротні та з телескопічним робочим обладнанням.

Траншейні екскаватори
Траншейні екскаватори застосовують для риття траншей під водопроводи, кана­лі­зацію, газонафтопроводи, електричні та телефонні кабелі, стрічкові фундаменти будинків, а обладнані спеціальними відкіс

Основні поняття про ручний механізований інструмент.
  Ручним механізованим інструментом (РМІ) або ручними машинами (РМ) називають машини, головний робочий рух яких (рух робочого органу) здійснюється основним дви

Класифікатор і цифрова індексація ручних машин
Підгрупа Групи Машини свердлильні,різеза-кручувальні

Контрольна тестова програма
  Знайдіть всі правильні відповіді.   Блок змістових модулів 1. Деталі та механізми машин  

ПОРЯДОК тестування
  Тестування знань студентів проводиться після вивчення кожного змістового модуля. Студент отримує картку тестування (табл. 4.1.), яку заповнює самостійно і відмічає в ній всі правиль

Варіанти самостійної роботи
Самостійна робота виконується студентом після виконання лабораторної роботи в аудиторії і отримання необхідних даних для самостійної роботи згідно варіанта в кількості 10 завдань. Таблиця

Параметри гідравлічних екскаваторів з прямою лопатою
Варіант Параметри ЭО-4321А ЭО-4121 ЭО-5122А ЭО-5123 ЭО-6122

Послідовність виконання роботи
1. Накреслити в масштабі схему екскаватора (план і переріз) і визначити за схемою середній робочий кут повороту екскаватора. 2. Визначити середню тривалість робочого циклу екскаватора.

Методичні вказівки
з навчальної дисципліни “Будівельна техніка” до виконання практичних робіт для студентів за напрямом підготовки 6.060101 “Будівництво” всіх форм навчання   Затверджено

Загальні відомості
Механічні передачі служать для зміни швидкості, крутного моменту трансмісії або характеру руху, напрямку руху, площини руху та інших параметрів. Основними параметрами пере

Розрахунок привода і кінематичний розрахунок
передач привода (механічних передач) Завдання: визначити загальний ККД привода і необхідну потужність електродвигуна; вибрати вид електродвигуна; визначити загальне

Методика розрахунку
Визначити потужність електродвигуна за формулою , кВт, де

Призначення та класифікація автомобілів
Автомобілі поділяють на: - класи (по літражу двигуна або за повною масою автомобіля); - види (за експлуатаційним призначенням); - моделі (за реєстраційним номером);

Будова автомобіля
Автомобіль складається із чотирьох основних частин: двигуна, кабіни, шасі кузова або спеціального або робочого обладнання (рис. 2.1).

Методика розрахунку
Записати рівняння тягового балансу для навантаженого автомобіля. У випадку руху навантаженого автомобіля до будівельного об’єкта його сила тяги повинна бути достатньою для подолання виникаючих опор

Загальні відомості
Трактором називається колісна або гусенична самохідна машина, призначена для пересування причіпних або навісних дорожніх, землерийних, сільськогосподарських та інших машин і знарядь, при цьому меха

Тяговий розрахунок тракторного поїзда
Завдання: написати рівняння тягового балансу для тракторного поїзда з розшифруванням величин, які в нього входять; визначити кількість причепів у поїзді під час руху на 1-й - 8-й передачах з

Методика розрахунку
Записати рівняння тягового балансу для тракторного поїзда. При русі трактора з причепами сила тяги має бути достатньою для подолання опорів, які виникають. Рівняння тягового балансу для тр

Загальні відомості
Вантажопідйомні машини призначені для піднімання, переміщення по горизонталі та утримування в заданому положенні будівельних конструкцій, виробів і вантажів. Піднімання перерахован

Визначення продуктивності баштового крана за зміну
Завдання: визначити потрібну висоту піднімання гака; вибрати кран; визначити змінну продуктивність крана при суміщеному і несуміщеному циклах. роботи; визначити тривалість робочого циклу без

Методика розрахунку
Висота піднімання гака (рис. 4.1, табл. 4.1): , м, де: h1 - задана в

Загальні відомості
Основне призначення бульдозера - зрізати і перемішувати грунт на невеликі відстані (від 30…50 м, іноді до 100 м) і розрівнювати його.

Методика розрахунку
Умови руху бульдозера без пробуксовування (див. вправу 2) , м, де: Рзч

Тема: Розрахунок одноківшевих екскаваторів
  Загальні відомості Одноківшевий екскаватор

Одноківшовим екскаватором
Завдання:визначити місткість ковша екскаватора і тривалість його робочого циклу з подальшим порівнянням отриманих даних із характеристиками існуючих типових машин; визначити зусилля копання.

Методика розрахунку
Орієнтовна місткість ковша: , м3, де Пекспл – продуктивні

Загальні відомості
Сучасні змішувальні машини для приготування бетонів і розчинів за характером роботи поділяють на машини циклічної дії і машини неперервної дії. В змішувальних маши

Методика розрахунку
Головним параметром, що характеризує роботу циклічних бетонозмішувачів, є об’єм готового замісу. Визначити експлуатаційну продуктивність бетонозмішувача. Технічна продуктивність з

Рівне 2013
УДК 69.002.5 (083 ББК 34.4 Я 7 - 6 М 74     Будівельна техніка. Контрольна робота. – Рівне; НУВГП, 2013 – 16с.  

Умовні позначення до вправи
Тзм. - тривалість зміни; tв - тривалість вивантаження грунту з|із| ковша; tпер. - тривалість робочого пересування екскаватора; tв.е.

Методика розрахунку
1. Схему забою екскаватора викреслюємо в масштабі по аналогії з рис. 1 і на підставі даних варіанту завдання|задавання|. Контур забою в плані визначається радіусами різання Dст

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги