Приклад 6.1.


Загальні збори акціонерного товариства на пропозицію правління прийняли рішення про подрібнення акцій у співвідношенні 1 : 5 та зме­ншення розміру статутного капіталу з 20 млн грн до 16 млн. грн.. шляхом викупу та анулювання акцій. Номінальна вартість акцій до їх подріб­нення становила 50 грн., ринкова— 100 грн.

Визначимо дивіденди, які отримають акціонери в результаті здійс­нення цих операцій, та ринковий курс акцій. Внаслідок подрібнення одна акція номіналом у 50 грн., конвертується у 5 акцій номіналом 10 грн., та ринковою вартістю 20 грн. Для зменшення статутного капіталу з 20 до 16 млн. грн., необхідно здійснити викуп кожної п'ятої акції, тобто співвідношення, з яким здійснюватиметься викуп та анулювання акцій, становитиме 5 : 1. З 2000000 акцій номіналом 10 грн., в обігу зали­шиться 1 600 000 акцій. Таким чином, акціонер, який спочатку володів однією акцією номіналом 50 грн., отримує компенсацію в 10 грн. Після анулювання кожної п'ятої акції ринковий курс акцій, що залишилися в обігу, підвищиться і сумарно складе ту саму величину, що й до змен­шення статутного капіталу.

 


Як правило, на подрібнення акцій ринок реагує позитивно, оскільки до такого роду операцій вдаються великі, динамічні підприємства. Однак значним недоліком виплати дивідендів ак­ціями та подрібнення акцій є значні накладні витрати, зокрема пов'язані з емісією акцій, їх вилученням, внесенням змін у статут.

Резерв дивідендів:

Підприємства здебільшого прагнуть за­безпечити стабільний рівень дивідендних виплат, що позитивно впливає на стабілізацію курсу їх корпоративних прав. З цією ме­тою в роки з високим обсягом чистого прибутку останній повніс­тю не розподіляється, а спрямовується на формування резервів, у т. ч. прихованих. У роки з недостатнім рівнем прибутковості під­приємство може спрямовувати на виплату дивідендів частину ра­ніше сформованих резервів. Зазначені резерви також використо­вуються для забезпечення дивідендних виплат за привілейовани­ми акціями.