ВИДИ РИЗИКІВ І ПРИЧИНИ ЇХ ВИНИКНЕННЯ

Види ризику Причина їх виникнення
1. Ризики, пов’язані з неправильним вибором місії, економічних цілей підприємницької діяльності Необґрунтоване визначення пріоритетів загальної і ринкової стратегії фірми. Неправильний прогноз кон’юктури на ринку продуктів, ресурсів, капіталу, праці тощо.
2. Ризики, пов’язані з забезпеченістю підприємницької ідеї фінансовими ресурсами Брак або недостатність коштів для самофінансування. Брак реального джерела зовнішнього інвестування. Недоліки вибраного методу фінансування. Втрата джерела фінансування проекту в процесі його реалізації.
3. Ризики, пов’язані з недотриманням запланованих строків реалізації підприємницької ідеї Недотримання графіка запланованих витрат. Порушення прогнозних темпів одержання доходів
4. Ризики, пов’язані з системою взаємодії з партнерами та контрагентами Недостатньо налагоджена система взаємодії з партнерами та контрагентами
5. Ризики, пов’язані з непередбаченою конкуренцією Проникнення на ринок значної кількості диверсифікованих фірм. Виникнення нових фірм-конкурентів. Експансія з боку іноземних експортерів. Створення продуктів-замінників. Зниження конкурентами цін на аналогічну продукцію
6. Ризики, пов’язані з забезпеченням прав власності на запатентовані вироби Недостатні обсяги запатентованих технічних, маркетингових, дизайнерських рішень. Низький рівень па тентового захисту. Тривалі строки одержання патентів.

Види ризиків і причини їх виникнення (продовження)

7. Маркетингові ризики Невідповідність цін, передбачених бізнес-планом, та реальних ринкових цін. Відмова постачальників від попередньо укладених угод. Недостатнє ресурсне забезпечення. Зайва кількість персоналу, невиправдана кінцевими результатами діяльності. Помилкова стратегія і тактика ціноутворення. Неефективна реклама.
8. Ризики непередбачених витрат і збільшення кошторису Непередбачене збільшення ринкових цін на ресурси. Зростання процентних кредитних ставок. Зниження депозитних ставок на кошти, які зберігаються на банківських рахунках.
9. Ризики, пов’язані з конфліктними ситуаціями Неврахування в бізнес-плані можливості впровадження нових екологічних, ергономічних нормативів, ліцензій. Зміна податкової політики, системи штрафних санкцій тощо.
10. Ризики, пов’язані з виникненням конфліктів у процесі формування певного підприємницького проекту й розвитку поточної діяльності фірми Використання тимчасово вільних коштів на поточні потреби фірми. Фінансування з проектних коштів інших видів робіт. Завищення нормативів накладних витрат
11. Ризики, пов’язані з впровадженням інновацій, венчурного бізнесу Недосягнення бажаних економічних результатів у процесі розробки та впровадження інновацій. Перевищення кошторису витрат у процесі досліджень. Недосягнення прогнозних технічних параметрів у процесі проведення науково-дослідних і технічних розробок, які становлять основу інноваційного проекту. Одержані результати випереджають технічні і технологічні можливості виробника. Виникнення небажаних економічних наслідків у процесі реалізації інноваційних проектів.

Оскільки значущість кожного виду ризиків різна, різними щодо збитків будуть їх наслідки. Тому в бізнес-плані необхідно розглянути і виділити лише найважливіші для даного бізнесу ризики. Найчастіше в бізнес-плані розглядаються ризики, які можуть бути наслідком:

 
 


- несприятливих тенденцій у зовнішньому середовищі галузі, до якої належить бізнес;

- перевищення виробничих витрат над запланованими;

- сезонної циклічності обсягу продажу;

- реакції конкурентів, наприклад, раптове зниження ними цін на аналогічні види продукції;

- недостатньої компетентності персоналу, який відає маркетингом, виробництвом чи управлінням;

- появи нових технічних і технологічних досягнень, які можуть призвести до надто швидкого техніко-економічного старіння продукту даного бізнесу;

- труднощів з одержанням сировини, матеріалів, комплектувальних виробів та кредитів;

- циклічність потоку готівки тощо.

Ключові питання:

1. Що таке бізнес-план та які функції він виконує в ринковій системі господарювання ?

2. Для чого здійснюється розробка бізнес-плану ?

3. Яка інформація необхідна для розробки бізнес-плану ?

4. Які цілі має розробка фінансового плану ?

5. В якій послідовності та за допомогою яких інструментів складається план доходів та видатків ?

6. Охарактеризуйте зміст та методику розробки планового балансу ?

7. За допомогою яких інструментів здійснюється фінансовий аналіз підприємницького проекту ?

8. Визначте можливі ризики підприємницької діяльності.

9. Як оцінити рівень ризику та способи реагування на небезпеки й загрози для бізнесу ?

10. Обґрунтуйте концепцію управління ризиками.

11. Які існують способи зменшення ризику в підприємницькій діяльності ?