Характеристика та джерела формування резервного капіталу

Резервний капітал – це частина капіталу підприємства, призначена для покриття можливих у майбутньому непередбачених збитків, витрат. Класифікують за такими ознаками: джерелами формування; способом відображення у звітності; обов’язковістю створення.

Класифікація резервного капіталу
За джерелами формування Способом відображення у звітності Обов’язковістю створення
1.Капітальні резерви – формуються за рахунок відрахувань власників та інших осіб. 2.Сформований за рахунок чистого прибутку підприємства. 3.Створений за рахунок збільшення витрат підприємства. Поділяється на відкритий, відображається в балансі за статтями “Додатковий капітал” та “Резервний капітал”. Приховані резерви – балансі не фігурують За обов’язковістю створення виокремлюються обов’язкові та необов’язкові резерви. Створення обов’язкових регламентується законодавством. До них належить резерв сумнівних боргів і резервний капітал.

 

Згідно законодавства України кожному АТ та ТОВ повинен бути сформований резервний капітал, його розмір встановлюється згідно з законодавчими документами, але він не повинен бути меншим 25% від розміру статутного капіталу, для акціонерних товариств не менше 15%. Розмір щорічних відрахувань у резервний капітал також передбачається засновницькими документами, але не може бути меншим за 5% суми чистого прибутку підприємства.

 

 

    Додатковий вкладений капітал – є сумою емісійного доходу (різниця між продажною та номінальною ціною корпоративних прав).   До іншого додаткового капіталу належить інший вкладений засновниками капітал (крім АТ), що перевищує розміри статутного капіталу, без прийняття рішення про зміну розміру статутного капіталу, а також дооцінка необоротних активів та вартість безкоштовно отриманих необоротних активів.
Використання