рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Порядок проведення перевірок суб’єктів підприємницької діяльності органами ДПС України.

Порядок проведення перевірок суб’єктів підприємницької діяльності органами ДПС України. - раздел Философия, Тема 1. Теоретико-організаційні засади фіскального адміністрування Органи Податкової Служби Здійснюють Контроль За Сплатою Податків І Зборів Пла...

Органи податкової служби здійснюють контроль за сплатою податків і зборів платниками як безпосередньо при виході на підприємства, так і в інспекціях, використовуючи усю наявну інформаційну базу. Відповідно, перевірки поділяються на камеральні і документальні.

Камеральні перевірки – це перевірки, які проводяться фахівцями галузевих відділів оподаткування у приміщенні податкового органу і зміст яких заключається у встановленні правильності обрахування сум податків, заповнення відповідних форм і перевірці їх взаємозв’язку.

Документальні перевірки – це перевірки, які передбачають перегляд первинних документів, вияв правильності і достовірності організації і ведення бухгалтерського обліку, своєчасності і повноти сплати податків, зборів і обов’язкових платежів, а також правильності застосування існуючих пільг. Така перевірка проводиться по місцю знаходження підприємства – платника податку.

Основними якісними характеристиками, що впливають на результативність проведення документальних перевірок, є досконале знання податкового законодавства, законодавчої та нормативної бази з бухгалтерського обліку і податкової звітності, логічне мислення і поєднання теоретичного досвіду з практичною діяльністю суб’єкта господарювання.

Відповідно до пункту 1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби в установленому Законом порядку мають право здійснювати на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності та у громадян (у т. ч. громадян – суб’єктів підприємницької діяльності) перевірки: коштів, бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, товарно-касових книг, показників електронних касових апаратів і комп’ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівкові кошти зі споживачами, та інших документів незалежно від способу надання інформації (включаючи комп’ютерний), пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів, наявності свідоцтва про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, спеціальних дозволів (ліцензій, патентів і т. д.) на її здійснення, а також одержувати від посадових осіб і громадян у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають при перевірках; перевіряти у посадових осіб, громадян документи, що засвідчують особу, при проведенні перевірок з питань оподаткування; викликати посадових осіб, громадян для пояснення джерел одержання доходів, обчислення і сплати податків, інших платежів, а також проводити перевірку достовірності інформації, одержаної для занесення до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів.

Періодичність таких перевірок і проведення обстежень виробничих, складських, торговельних та інших приміщень встановлюється законодавством України.

Проведення перевірок (планових виїзних, позапланових виїзних,) регламентується Указом Президента України від 23.07.98 р. №817/98 “Про деякі заходи щодо дерегулювання підприємницької діяльності”, постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.99 р. №112 “Про порядок координації проведення планових виїзних перевірок діяльності суб’єктів підприємницької діяльності контролюючими органами”, розпорядженнями ДПА України від 20.05.97 р. №89-р “Про посвідчення на перевірку”, наказами ДПА України від 25.09.97 р. №356 “Про організацію контрольно-перевірочної роботи” і від 30.07.98 р. №371 “Про затвердження Порядку періодичності перевірок і проведення обстежень виробничих, складських, торговельних та інших приміщень”.

Документальна перевірка суб’єктів підприємницької діяльності з питань дотримання податкового і валютного законодавства проводиться згідно затвердженого Національного плану проведення документальних перевірок.

В Указі про дерегулювання чітко закріплено, що планова виїзна перевірка:

А) проводиться не частіше одного разу на рік;

Б) здійснюється виключно в рамках компетенції наглядово-контролюючого органу.

Обов’язковими умовами її проведення є:

А) суб’єкт перевірки в письмовій формі повідомляється про дату проведення планової перевірки не пізніше, ніж за десять днів до її початку;

Б) якщо плануються виїзні перевірки різними органами, а саме: податковими, митними, та іншими, то вони повинні здійснюватися одночасно.

Координація згаданих перевірок покладена на державну податкову службу. Відповідно до Указу про дерегулювання КМУ постановою №112 від 29.01.99 р. затвердив Порядок координації проведення планових виїзних перевірок фінансово-господарської діяльності суб’єктів підприємницької діяльності контролюючими органами. У випадку неможливості здійснення одночасно всіма контролюючими органами планової виїзної перевірки останні проводяться в різні строки, узгодженні контролюючими органами з суб’єктами підприємницької діяльності. Причин, що роблять неможливим одночасне проведення планових виїзних перевірок, згідно з п.1 Порядку координації, визначено всього дві:

1) відсутність необхідних умов праці для всіх перевіряючих;

2) виробнича або фізична неспроможність співробітництва працівників суб’єкта, який перевіряють, одночасно з усіма перевіряючими.

У ході проведення документальних перевірок може виникнути необхідність проведення зустрічних перевірок суб’єктів підприємницької діяльності або громадян, з якими суб’єкт підприємницької діяльності, що перевіряється, перебуває у господарських відносинах.

Зустрічні перевірки, перевірки з питань своєчасності сплати платежів до бюджетів, відшкодування з бюджету податку на додану вартість у випадку ліквідації суб’єктів підприємницької діяльності проводяться державними податковими органами в міру виникнення необхідності в їх проведенні.

Необхідність у проведенні позапланових документальних перевірок може виникнути за поданням правоохоронних органів, і проводяться вони незалежно від кількості раніше проведених перевірок у цього суб’єкта господарської діяльності.

Перевірки на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності та у громадян, у тому числі суб’єктів підприємницької діяльності підрозділами податкової міліції у зв’язку з надходженням оперативної та іншої інформації щодо протиправних дій посадових осіб, правопорушень у сфері оподаткування, ухилення від сплати податків, зловживань здійснюються при надходженні такої інформації.

Проведення інших позапланових перевірок здійснюється з дозволу вищого податкового органу. Доручення на позапланову перевірку обов’язково підписує керівник відповідного податкового органу у першій особі.

Позапланові виїзні перевірки мають також чітко визначені правові підстави – їх всього шість:

1. За результатами проведення зустрічних перевірок виявленні факти, що свідчать про порушення суб’єктом підприємницької діяльності норм законодавства.

2. Суб’єкт підприємницької діяльності не подав у встановлений строк документів обов’язкової звітності.

3. Виявлена недостовірність даних, що містяться у документах обов’язкової звітності.

4. Суб’єкт підприємницької діяльності у встановленому порядку подав скаргу про порушення законодавства посадовими особами наглядово-контролюючого органу під час проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

5. Виникнення необхідності у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини із суб’єктом підприємницької діяльності, якщо останній не надасть пояснень і їх документальні підтвердження протягом трьох робочих днів з дня одержання запиту контролюючого органу.

6. Проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства.

Крім того, позапланові виїзні перевірки можуть здійснюватися за рішеннями, що приймаються Кабінетом Міністрів України.

Указ про дерегулювання не відносить до позапланових виїзних перевірки, здійснювані повторно вищестоящими наглядово-контролючими органами. Однак, і правові підстави їх здійснення також чітко визначенні. Як передбачено п.4 Указу про дерегулювання, повторні виїзні перевірки можуть бути здійсненні тільки в тому випадку, коли щодо посадових осіб наглядово-контролюючого органу, які проводили планову або позапланову перевірку зазначеного суб’єкта, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу. Податкова адміністрація України вправі прийняти рішення про проведення повторної перевірки суб’єкта підприємницької діяльності у випадку, якщо рішення оформляється за підписом її голови.

Найголовніше при здійсненні контрольно-перевірочної роботи – це, насамперед, якісний відбір платника податків до перевірки. Головною умовою налагодження взаємовідносин з платником, підвищення рівня добровільної сплати ним податків та платежів до бюджету є впевненість платника у його захищеності від неправомірних дій з боку контролюючих органів, зокрема податкової служби.

Пунктом 7 Указу про дерегулювання суб’єктам підприємницької діяльності рекомендовано вести спеціальний Журнал обліку відвідувань представників наглядово-контролюючих органів. Його форма і порядок його ведення, як приписано Указом про дерегулювання, встановлені і затверджені наказом №18 від 10.08.98 р. Державного комітету України з питань розвитку підприємництва. У журналі, який ведеться підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності та їх структурними підрозділами, рекомендується обов’язково зазначати строки і мету відвідування, посаду і прізвище представника контролюючого органу, який обов’язково повинен поставити свій підпис у цьому журналі.

Введення взаємовідносин наглядово-контролюючих органів з суб’єктами підприємницької діяльності у правові, а тому цивілізовані рамки, логічно вимагає надання платникам податків права в окремих випадках самостійно приймати рішення про допущення перевіряючих на об’єкт, бути своєрідними контролерами перевіряючих. І Указ про дерегулювання, і Порядок координації надають платникам право відмовляти наглядово-контролюючим органам у допуску на об’єкти і в проведенні планових і позапланових виїзних перевірок за умови:

- ненадання документів, що підтверджують повноваження посадової особи наглядово-контролюючого органу;

- відмови посадової особи розписатися в Журналі обліку після надання передбачених ним документів і даних. У такій ситуації той, кого перевіряють, зобов’язаний у триденний строк інформувати про події наглядово-контролюючий орган, в якому працює ця посадова особа;

- якщо план-графік проведення планових перевірок не узгоджений з Державною податковою адміністрацією України.

Основні принципи дерегулювання підприємницької діяльності, закладені в Указі про дерегулювання, знайшли свій подальший розвиток у Законі України від 21.12.2000 р. “Про порядок погашення зобов’язань платниками податків перед бюджетами і державними цільовими фондами”. Цей Закон вичерпно обмежив коло наглядових органів, які мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів. До них відносяться:

- податкові органи;

- митні органи;

- установи Пенсійного фонду України;

- установи Фонду соціального страхування України.

У підпункті 2.2.1 п.2.2 ст.2 Закону про порядок погашення закріплено положення про те, що зазначені органи мають право здійснювати перевірки виключно в межах своєї компетенції. Множинність наглядово-контролюючих органів, законодавчі обмеження підстав проведення ними перевірок підтверджують нинішню актуальність Указу про дерегулювання і рекомендації щодо необхідності ведення Журналу обліку установами, підприємствами, організаціями і фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності.

Оперативний контроль за виконання Законів України від 23.03.96 р. “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, від 15.09.95 р. “Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби”, Указів Президента України “Про невідкладні заходи щодо посилення валютного контролю” і “Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами” здійснюється за окремими планами, затвердженими керівниками державних податкових органів.

Оперативні перевірки передбачають перевірку суб’єктів господарювання юридичних осіб, їх філій, відділень та інших відокремлених підрозділів, які не мають статусу юридичної особи, або фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності з питань дотримання ними встановленого порядку розрахунків зі споживачами за готівку, грошових документів, лімітів готівки в касах та її використання при розрахунках за товари, роботи, послуги, наявності свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій, торгових патентів, інших спеціальних дозволів на здійснення окремих видів підприємницької діяльності і марок акцизного збору, а також обстеження будь-яких виробничих, складських, торговельних та інших приміщень, що використовуються як юридична адреса суб’єктів підприємницької діяльності або для одержання доходів, сплати податку з реклами, збору за паркування автотранспорту, ринкового збору, курортного збору, збору за розміщення об’єктів торгівлі та з інших питань, обумовлених податковим законодавством, що виникають в ході оперативної перевірки.

Оперативна перевірка може проводитися і на тих об’єктах господарювання суб’єктів підприємницької діяльності, де розрахунки зі споживачами проводяться у безготівковій формі.

У структурному підрозділі ДПІ (ДПА), що проводить оперативну перевірку, визначаються питання, які підлягають обов’язковій перевірці, виходячи із завдань, поставлених перед підрозділом, і специфіки діяльності суб’єкта підприємницької діяльності.

Якщо перевіркою встановлено порушення, перевіряючі повинні повідомити про це керівника підприємства або особу, яка його заміщує, а у випадку їх відсутності – матеріально відповідальну особу суб’єкта підприємницької діяльності про дату, коли керівник або особа, яка його заміщує, повинні з’явитися до ДПІ (ДПА) для ознайомлення і розгляду матеріалів перевірки.

За результатами оперативної перевірки складається акт перевірки у двох примірниках і підписується посадовими особами, що проводили оперативну перевірку, а також керівником або особою, яка його заміщує, а у випадку їх відсутності – матеріально відповідальною особою суб’єкта підприємницької діяльності.

Керівник або особа, яка його заміщує, а у випадку їх відсутності – матеріально відповідальна особа суб’єкта підприємницької діяльності, що перевіряється, мають право при підписанні акта перевірки письмово оформити свою незгоду з результатами оперативної перевірки і подати відповідні обгрунтовані зауваження (роз’яснення) у письмовій формі, щодо яких повинні бути зазначенні висновки перевіряючих.

За результатами розгляду матеріалів оперативної перевірки начальник (заступник) ДПІ (ДПА) може призначити повторну або додаткову перевірку підприємства (установи, організації), громадянина: документальну, тематичну, комплексну та ін.

Оперативна перевірка повинна проводитися за окремими планами органів державної податкової служби у складі не менше двох посадових осіб за наявності у них службових посвідчень, особових знаків і посвідчення на право перевірки об’єктів, розміщених на конкретній території.

Перевіряючі, які прийшли з метою оперативної перевірки суб’єкта підприємницької діяльності, зобов’язані пред’явити службове посвідчення, особовий знак і поосвідчення на право перевірки об’єктів, розташованих на конкретній території, зазначеній у посвідченні.

Стосовно проведення оперативної перевірки з питань пра­вильності використання ЕККА і ТКК необхідно зазначити таке.

До Закону України “Про застосування електронних конт­рольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках зі споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР внесено зміни Законом України від 21.12.2000 р. № 2156-ІІІ, зокрема, виключено поняття “оперативна перевірка”.

Тепер згідно зі ст. 15 Закону № 265 контроль за дотри­манням суб'єктами підприємницької діяльності порядку прове­дення розрахунків за товари (послуги), а також інших вимог Закону № 265 здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок відповідно до законодавства України. Тобто, норму щодо проведення оперативних перевірок виключено, отже, у цьому разі проведення подібних перевірок незаконне, про що зазначається у листі Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 29.03.2001 р. № 3-311/2158.

Проведення оперативних перевірок допустиме тільки у ви­падку проведення контролю за дотриманням суб'єктами підпри­ємницької діяльності порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Такі перевірки здійснює НБУ і податкові органи.

Таким чином, до перевірок розрахунків готівкою зі споживачами застосовуються терміни “ планова перевірка” і “позапланова перевірка”. Відповідно, перевірку дотримання норм щодо реєстраторів розрахункових операцій може бути проведено не частіше одного разу на рік (якщо вона є плановою) і/або за наявності відповідних підстав (якщо вона є позаплановою).

Що стосується перевірок, які проводяться на прохання суб’єктів підприємницької діяльності, то ніяких нормативних обмежень у термінах або підставах для такого виду перевірок не існує.

Таким чином, існуючими нормативно-правовими актами та актами ненормативного характеру чітко визначена тільки періодичність проведення планових документальних перевірок суб’єктів підприємницької діяльності, що проводяться не частіше одного разу на рік за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності суб’єкта господарювання.

Документальні перевірки на вимогу правоохоронних органів, а також на вимогу підрозділів податкової міліції, зустрічні перевірки, перевірки з питань своєчасності сплати платежів до бюджету, відшкодування з бюджету проводяться у міру виникнення необхідності.

Проведення інших перевірок здійснюється з дозволу керівника вищестоящої ДПА (ДПІ).

Оперативні ж перевірки проводяться відповідно до окремих планів, затверджених керівниками державних податкових адміністрацій (інспекцій), і спрямовані на забезпечення результативності кожної перевірки.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема 1. Теоретико-організаційні засади фіскального адміністрування

Зміст фіскального адміністрування його принципи... Нормативне забезпечення фіскального... Інформаційне забезпечення фіскального адміністрування...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Порядок проведення перевірок суб’єктів підприємницької діяльності органами ДПС України.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Нормативне забезпечення фіскального адміністрування.
Засади фіскального адміністрування визначаються в загальних та спеціальних законах з питань оподаткування, розгляду цих питань присвячені цілі розділи податкових кодексів демократичних держав.

Інформаційне забезпечення фіскального адміністрування.
Ефективність роботи цих органів в значній мірі обумовлена наявністю потрібної інформації про доходи, економічний стан та фінансові перспективи платників, їхні господарські стосунки з іншими суб'єкт

Система контролюючих органів в Україні.
Для забезпечення надходжень платежів до бюджету в кожній державі створюються спеціалізовані органи. Кількість та компетенція таких органів, їх підпорядкованість і структура залежить від ряду фактор

Державна податкова служба: необхідність створення, сучасна організаційна структура та напрями її модернізації Україні.
Провідне місце в системі управління оподаткуванням займають органи податкової служби. В Україні податкову службу створено у відповідності із Законом України від 4 грудня 1990 року "Про державн

Завдання та права податкових органів, проблеми їх реалізації.
Винятково важливою проблемою при конструюванні систем оподаткування є визначення кола владних повноважень податкових органів. З однієї сторони, вони не повинні бути надто широкими та забезпечувати

Державна митна служба: необхідність, структура та функції.
Митна справа є невід’ємним атрибутом зовнішньо­політичної та зовнішньоекономічної діяльності кожної незалежної держави. В Україні створення митної служби започаткував Закон 25 червня 1991 року &quo

Пенсійний Фонд України: завдання, структура та основні фіскальні повноваження.
Контроль за дотриманням встановленого порядку справляння зборів та внесків на державне пенсійне страхування в державі покладений на Пенсійний фонд України. Пенсійний фонд України є центральним орга

Координація діяльності контролюючих органів.
Для недопущення дублювання та паралелізму в роботі з метою підвищення ефективності функціонування контролюючі органи координують свої дії. Між контролюючими органами практикуються такі форми співпр

Платники податків, їх права та обов’язки.
Визначальною стороною податкових відносин є платники податків та зборів, які формують бюджет та цільові державні фонди. В найбільш загальному розумінні платниками податків є юридичні та фізичні осо

Процедура взяття на облік платників податків – юридичних осіб.
Узяття на облік платників податків органами державної податкової служби здійснюється за принципом організаційної єдності реєстраційних процедур, що провадяться державними реєстраторами, та процедур

Особливості взяття на облік самозайнятих осіб
Самозайнята особа - платник податків - фізична особа, яка є підприємцем або здійснює незалежну професійну діяльність та не є найманою особою у межах такої підприємницької чи незале

Особливості взяття на облік фізичних осіб – громадян.
Платник податків зобов'язаний подати особисто або надіслати поштою (з повідомленням про вручення) на адресу органу державної податкової служби, у якому він перебуває на обліку, повідомлення про від

Процедура зняття з обліку платників податків.
З метою оподаткування ліквідацією платника податків або його філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу є ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення реєстрації фізично

Податкові декларації та розрахунки, їх класифікація.
Податкова звітність є необхідною для зовнішніх користувачів, оскільки в ній визначаються обсяги податкових зобов’язань платника податків. Форма податкової звітності має відповідати стандартам, які

Визначення податкових зобов’язань контролюючими органами.
Одним із поширених способів визначення зобов'язань платників податків перед державною казною є визначення обсягу податку фіскальним органом. В демократичних державах такий спосіб є скоріше винятком

Податкове повідомлення та податкова вимога, порядок вручення платникам податків.
При обчисленні податкового зобов’язання платником податків для нього є очевидною сума платежу, який у встановленому порядку належить внести до бюджету (державного цільового фонду). У випадку ж нара

Апеляційне узгодження податкових зобов’язань. Податковий компроміс.
В процесі розгляду скарг платників податків на дії податкових органів щодо нарахування останніми податкових зобов'язань нерідко виникають ситуації, за яких доцільно поступитися частиною нарахованих

Терміни давності за податковими зобов’язаннями.
Крім заборгованості, пов’язаної з придбанням (або продажем) товарів (робіт, послуг) у господарському житті платника податків існує заборгованість по несплачених або надміру сплачених податкових пла

Строки давності при стягненні податкового боргу.
Нараховане податкове зобов’язання податковим органом до закінчення строку давності, що трансформується в податковий борг, який виник у зв’язку з відмовою у самостійному погашені податкового зобов’я

Терміни та джерела погашення податкових зобов’язань.
Джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і нем

Розстрочення та відстрочення податкових зобов’язань.
У випадку коли платник податків не має можливості сплатити у встановлені терміни свої зобов’язання, що виникають при обов’язковому нарахуванні та погашенні податкових платежів, держава в особі конт

Податкова заборгованість, причини її виникнення.
Зростання рівня несплати податків з року в рік звужує фінансову базу для здійснення державою необхідних економічних і соціальних програм. Це обмежує її можливості впливати на соціально-економічну с

Адміністративний арешт активів платників податків. Повний та умовний арешт.
Дія адміністративного арешту активів поширюється на платників податків - юридичних осіб, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичних ос

Організація продажу заставних активів.
У разі коли заходи з погашення податкової заборгованості не дають позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джере

Основні причини і типові способи здійснення правопорушень у сфері оподаткування та методи їх виявлення.
  У системі ринкових відносин ухилення від сплати податків – це явище, яке базується на відносинах, які складаються у процесі розподілу і перерозподілу доходу. У західній фін

Відповідальність платників податків за порушення податкового законодавства.
Податкова практика розрізняє два основних способи боротьби з податковими правопорушеннями: - попереджувальні (превентивні методи); - покарання (репресивні методи). Важлив

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги