рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Основні причини і типові способи здійснення правопорушень у сфері оподаткування та методи їх виявлення.

Основні причини і типові способи здійснення правопорушень у сфері оподаткування та методи їх виявлення. - раздел Философия, Тема 1. Теоретико-організаційні засади фіскального адміністрування   У Системі Ринкових Відносин Ухилення Від Сплати Податків – Це...

 

У системі ринкових відносин ухилення від сплати податків – це явище, яке базується на відносинах, які складаються у процесі розподілу і перерозподілу доходу.

У західній фінансовій літературі для означення різнохарактерних видів ухилення від податків використовуються окремі терміни. Ті з них, що мають цілком легальний характер, виникають через недосконалість законодавства чи у результаті лобіювання у парламенті навмисне створених “податкових лазівок” (tax loopholes) для певних категорій платників, носять назву “tax avoidance” – уникнення, обхід податку.

Виходячи з особливостей нормо-творчості та юридичних казусів, створюваних економічно-комерційною практикою, ухилення такого виду не передбачає кримінального характеру, не є податковим злочином і припиняється внесенням відповідних змін у фіскальне і господарське право.

Крім того, уникнення від сплати податків може грунтуватись на основі податкового планування за допомогою використання законних пільг та механізмів, на детальному і досконалому знанні норм податкового законодавства і вірному їх застосуванні з метою побудови економічної діяльності таким чином, щоб виключити або зменшити розмір податкових зобов’язань або податкових платежів, тобто з метою їх оптимізації.

Нелегальне ухилення злочинним способом, яке переслідується законом, іменується “tax evasion” – ухилення від податку у незаконній формі. Ухилення такого роду є продуктом антидержавної поведінки податкоплатників у силу їхніх намірів чи створених їм умов.

Рівень усвідомлення необхідності сплачувати податки залежить як від давності податкових традицій, рівня правової культури, так і від характеру та результативності податково-бюджетної політики держави та суб’єктивної оцінки кожним платником міри своєї плати за участь у споживанні суспільних благ.

Платники, що приймають рішення в умовах держави, апарат якої прагне не тільки (а може й не стільки) максимізувати суспільний добробут, а й (скільки) реалізувати власні інтереси, керуються в своїх рішеннях не тільки (не стільки) суспільними інтересами, а й (скільки) власними. А тому в разі зростання фіскального експансіонізму держави, платники вдаються до пошуку можливостей ухилення від оподаткування як легальним (зменшення обсягів виробництва і споживання оподатковуваних товарів і послуг), так і нелегальним (приховування доходів від оподаткування, переміщення діяльності в тіньову економіку, переведення капіталів за кордон) шляхом. Опір платників створює природні межі для зростання державних видатків і рівня оподаткування.

Податковою теорією і практикою описано чотири види причин нелегального ухилення від сплати податків (рис.11):

- моральні;

- політичні;

- економічні;

- технічні або організаційно управлінські.

 

 


Загальновідомо, що для багатьох громадян вкрасти з бюджету – не значить вкрасти.

Більше того, у будь-якій державі є факти корупції у вищих ешалонах влади, використання державних коштів на особисті потреби. Тому платники податків не відчувають моральної відповідальності за ухилення від оподаткування.

Загальні потреби, для задоволення яких через податки і формується бюджет держави, не сприймаються платниками податків як необхідна реальність, особливо якщо витрати держави не підзвітні громадськості.

Крім того, у перехідних умовах при зміні економічних формацій закони взагалі сприймаються чисто номінально (абстрактно), а закони про податки – тим більше. Останні часто взагалі ігноруються, тому що вони направлені на зменшення доходності приватногосподарської і корпоративної діяльності.

На думку деяких соціологів, фіскальний патріотизм – найслабша ланка громадянських чеснот. Ухилення від податків зумовлюється силою могутнього власницького інстинкту, котрий особливо інтенсивно виявляється на рівні особистості.

Багато платників податків ухиляється від сплати податків, мотивуючи це значним рівнем податкового тягаря, а також надмірним державним регулюванням на мікрорівні, яке робить операційні витрати на ведення легального бізнесу надто високими.

Існують і політичні причини ухилення від податків. У тих випадках, коли у державі є стійка тенденція лобіювання при визначенні напрямків економічної політики, платник податків рахує своїм обов’язком потурбуватись про свої особисті інтереси і інтереси своїх працівників, які залишились без захисту лобістів. Якщо при проведенні державної політики інтереси окремих груп ставляться над інтересами інших (без економічних на те причин), то платники податків, які рахують себе обділеними, вишукують різноманітні варіанти зменшення податкових виплат.

Що ж стосується економічних причин ухилення від сплати податків, то тут необхідно відмітити, що процес становлення системи оподаткування в Україні відбувається в умовах, які характеризуються розбалансованістю банківської системи, кризою платежів, інфляційними процесами, зростанням цін і зниженням платоспроможності населення, значним дефіцитом бюджету. Суттєвою технічною причиною ухилення від сплати податків є складність і суперечливість національного законодавства. Технічна складність оподаткування дозволяє платнику податків уникати платежів, не порушуючи закону. Це ускладнює і практику податкового контролю. Його результати прямо залежать від зрозумілості методик оподаткування, технічного забезпечення податкових перевірок, бухгалтерського обліку і звітності, системи обліку платників податків.

На кінцеві результати по виявленню порушень податкового законодавства негативно впливає і відсутність достатнього досвіду по виявленню і збору доказів таких злочинів і чіткого механізму взаємодії між працівниками контролюючих органів.

Таким чином, можна відмітити, що сукупність вищевказаних недоліків у поєднанні з морально-психологічними особливостями підприємця можуть виступити у ролі конкретних обставин, які сприяють здійсненню злочинів у сфері оподаткування.

З соціально-психологічної точки зору ухилення від податків є деструктивною формою алієнтації (відчуження) податкоплатників від держави і суспільства. У західних країнах сама держава не провокує ухилення надто високими нормами оподаткування, а також підкреслено ставить діяльність державних структур на службу інтересам маси платників, не відособлюючи себе від них. Ці фактори знижують масштаби ухилення, хоч і не елімінують цього явища повністю.

Суб’єктивно-економічна мотивація поведінки платників — лише один із факторів, які зумовлюють масштаби ухилення. Інші чинники діють на стороні фінансової політики та умов, у які поставлені податкоплатники: структура податкової системи, висота норми оподаткування, міра і характер покарань за податкові делікти; величина витрат на утримання податкового апарату, його активність і компетентність та ін. З боку платників ухилення від податків є своєрідним негативним фінансовим мистецтвом, протиставленим позитивному професійному мистецтву фіскальних органів.

Природа ухилення від податків носить комплексний характер:

з фіскального боку – казнокрадство в його легалізованій або кримінальній формах;

в ментально-психологічному аспекті – результат спонтанної чи вимушеної високою нормою оподаткування атрофії громадянської свідомості і суспільної відповідальності податкоплатників;

з економічної точки зору – розрахунок на вигоду, при якому корисливі імпульси отримують верх над страхом покарання.

Податкове законодавство України часто дає платнику можливість ухилитися від сплати. Це обумовлено:

• наявністю в законодавстві значного числа податкових пільг;

• наявністю різноманітних ставок оподаткування;

• наявністю різних способів віднесення витрат: на собівартість, фінансовий результат, прибуток, який залишається в розпорядженні підприємства;

• наявністю значних недоопрацювань в податкових законах, які пояснюються недосконалістю юридичної техніки і неврахування законодавцями всіх необхідних обставин, які можуть виникнути при нарахуванні чи сплаті того чи іншого податку.

Податкове правопорушення — це протиправна дія або бездіяння, яка виявляється в невиконанні або в неналежному виконанні податкових зобов'язань, за які встановлюється відповідальність.

Найбільшої уваги у сучасних умовах потребує попередження податкових правопорушень у сферах:

кредитно-фінансових відносин;

зовнішньоекономічної діяльності;

реалізації нафтопродуктів;

імпорту і реалізації медичних препаратів;

операцій з нерухомістю;

виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції;

операцій з чорними і кольоровими металами;

торгівлі;

грального бізнесу;

виробництва і реалізації підакцизних товарів та інші.

На вибір способу правопорушення впливають різні фактори. Це можуть бути обставини об’єктивного характеру (сфера діяльності суб’єкта господарювання, рівень ефективності діяльності контролюючих органів, характер фінансово-господарських операцій) і суб’єктивного характеру (наявність зв’язків з працівниками правоохоронних органів, які здійснюють прикриття злочинної діяльності, наявність досвіду у здійсненні злочинів, у т.ч. і у сфері оподаткування, знання правил ведення бухгалтерського обліку та інше).

До правопорушень, які сприяють ухиленню від сплати податків відноситься:

• порушення проти системи гарантій виконання обов’язків платника податків: незаконне відкриття банківських рахунків, вчинення незаконних розрахунків (включаючи розрахунки готівкою), незаконна видача фінансових документів, порушення касової дисципліни.

• порушення проти обов’язків по сплаті податків: несплата або несвоєчасна сплата податку, незаконне використання пільги по даному виду податку, приховування об’єкту оподаткування;

• порушення у сфері ведення бухгалтерського обліку, упорядкування і надання бухгалтерської і податкової звітності, невірогідність даних фінансової документації, порушення порядку упорядкування і надання бухгалтерської і податкової звітності, ухилення від надання даних звітності.

• порушення проти контрольної функції податкових органів, пов’язані з несвоєчасною реєстрацією в державних органах або ухиленням від такої реєстрації, перешкоджанням здійсненню контрольної діяльності, податковим перевіркам, непокорою законним вимогам або розпорядженням податкових органів, погрозами й образами на адресу співробітників податкових служб;

Аналіз і узагальнення практики дозволяють виділити найбільш загальні способи ухилення від сплати податків:

Неподання документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів і обов’язкових платежів до бюджетів чи державних цільових фондів (наприклад, декларацій, бухгалтерських звітів і балансів тощо);

приховування об’єктів оподаткування;

заниження об’єктів оподаткування;

заниження сум податків, зборів, обов’язкових платежів які підлягають сплаті у відповідний бюджет чи фонд;

приховування втрати підстав на пільги з оподаткування.

Поряд з загальними способами ухилення від сплати податків існує і ряд специфічних способів здійснення злочинів у галузі оподаткування:

1. Ухилення від сплати податків шляхом завищення витрат на виконання робіт.

2. Ухилення від сплати податків шляхом виконання товарообмінних операцій без відображення їх у бухгалтерському обліку.

3. Ухилення від сплати податків шляхом реалізації продукції на адресу фіктивних фірм без передплати і переведення сум на дебіторську заборгованість.

4. Ухилення від сплати податків з використанням розрахунків у готівковій формі і приховування розрахунків за допомогою вексельного обігу.

5. Ухилення від сплати податків шляхом фіктивного експорту товарів.

6. Ухилення від сплати податків шляхом оформлення фіктивних документів про передачу товару на зберігання.

7. Ухилення від сплати податків шляхом заниження кількості і ціни товару (продукції), прийнятого суб’єктом підприємницької діяльності для наступної реалізації.

8. Ухилення від сплати податків шляхом оформлення документів, прийнятих на реалізацію товарів і реалізація на протязі довготривалого періоду необлікованих товарів.

9. Ухилення від сплати податків шляхом фальсифікації даних про кількість реалізованих товарів і отриманих грошових коштів.

10. Ухилення від сплати податків шляхом оформлення фальсифікованих документів про повернення товару, прийнятих від суб’єктів підприємницької діяльності або громадян на реалізацію.

11. Ухилення від сплати податків у кредитно-фінансовій і банківській сферах:

- ухилення від сплати податків при інвестуванні будівництва житла;

- ухилення від сплати податку на прибуток шляхом необгрунтованого збільшення процентів по вкладах фізичних осіб;

12. Ухилення від сплати податків у сфері зовнішньоекономічної діяльності:

- ухилення від сплати податків шляхом незаконного використання пільг по імпорту медичних засобів;

- шахрайство з фінансовими ресурсами шляхом надання неправдивої інформації про виникнення права на відшкодування з бюджету ПДВ.

Таким чином, основні напрями ухилення від сплати податків, зборів і обов’язкових платежів можна відобразити наступним чином (рис.12).

Наявність правопорушень у сфері оподаткування пов’язана з тим, що податкова системи України почала формуватися і продовжує цей складний процес у непростий період переходу від командно-адміністративної економіки до економіки ринкового типу, який супроводжують кризові явища практично в усіх сферах суспільного життя, що призводить до поширення порушень податкового законодавства.

Підвищення рівня викриття податкових правопорушень забезпечується за рахунок посилення оперативної роботи, проведення ефективних превентивних заходів, приймання адекватної ситуації законодавства.

Вплинути на поведінку платника, тобто на його наміри приховувати доходи можна за допомогою: забезпечення стабільного податкового законодавства, зниження податкових ставок; забезпечення такого співвідношення між величиною граничної ставки податку і граничної ставки штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, за якого остання є більшою за першу; спрощення процедури адміністрування податків, підвищення ефективності роботи податкової служби по виявленню фактів ухилення від оподаткування; забезпечення невідворотності покарання в разі виявлення таких фактів; формування податкової етики.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема 1. Теоретико-організаційні засади фіскального адміністрування

Зміст фіскального адміністрування його принципи... Нормативне забезпечення фіскального... Інформаційне забезпечення фіскального адміністрування...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Основні причини і типові способи здійснення правопорушень у сфері оподаткування та методи їх виявлення.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Нормативне забезпечення фіскального адміністрування.
Засади фіскального адміністрування визначаються в загальних та спеціальних законах з питань оподаткування, розгляду цих питань присвячені цілі розділи податкових кодексів демократичних держав.

Інформаційне забезпечення фіскального адміністрування.
Ефективність роботи цих органів в значній мірі обумовлена наявністю потрібної інформації про доходи, економічний стан та фінансові перспективи платників, їхні господарські стосунки з іншими суб'єкт

Система контролюючих органів в Україні.
Для забезпечення надходжень платежів до бюджету в кожній державі створюються спеціалізовані органи. Кількість та компетенція таких органів, їх підпорядкованість і структура залежить від ряду фактор

Державна податкова служба: необхідність створення, сучасна організаційна структура та напрями її модернізації Україні.
Провідне місце в системі управління оподаткуванням займають органи податкової служби. В Україні податкову службу створено у відповідності із Законом України від 4 грудня 1990 року "Про державн

Завдання та права податкових органів, проблеми їх реалізації.
Винятково важливою проблемою при конструюванні систем оподаткування є визначення кола владних повноважень податкових органів. З однієї сторони, вони не повинні бути надто широкими та забезпечувати

Державна митна служба: необхідність, структура та функції.
Митна справа є невід’ємним атрибутом зовнішньо­політичної та зовнішньоекономічної діяльності кожної незалежної держави. В Україні створення митної служби започаткував Закон 25 червня 1991 року &quo

Пенсійний Фонд України: завдання, структура та основні фіскальні повноваження.
Контроль за дотриманням встановленого порядку справляння зборів та внесків на державне пенсійне страхування в державі покладений на Пенсійний фонд України. Пенсійний фонд України є центральним орга

Координація діяльності контролюючих органів.
Для недопущення дублювання та паралелізму в роботі з метою підвищення ефективності функціонування контролюючі органи координують свої дії. Між контролюючими органами практикуються такі форми співпр

Платники податків, їх права та обов’язки.
Визначальною стороною податкових відносин є платники податків та зборів, які формують бюджет та цільові державні фонди. В найбільш загальному розумінні платниками податків є юридичні та фізичні осо

Процедура взяття на облік платників податків – юридичних осіб.
Узяття на облік платників податків органами державної податкової служби здійснюється за принципом організаційної єдності реєстраційних процедур, що провадяться державними реєстраторами, та процедур

Особливості взяття на облік самозайнятих осіб
Самозайнята особа - платник податків - фізична особа, яка є підприємцем або здійснює незалежну професійну діяльність та не є найманою особою у межах такої підприємницької чи незале

Особливості взяття на облік фізичних осіб – громадян.
Платник податків зобов'язаний подати особисто або надіслати поштою (з повідомленням про вручення) на адресу органу державної податкової служби, у якому він перебуває на обліку, повідомлення про від

Процедура зняття з обліку платників податків.
З метою оподаткування ліквідацією платника податків або його філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу є ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення реєстрації фізично

Податкові декларації та розрахунки, їх класифікація.
Податкова звітність є необхідною для зовнішніх користувачів, оскільки в ній визначаються обсяги податкових зобов’язань платника податків. Форма податкової звітності має відповідати стандартам, які

Визначення податкових зобов’язань контролюючими органами.
Одним із поширених способів визначення зобов'язань платників податків перед державною казною є визначення обсягу податку фіскальним органом. В демократичних державах такий спосіб є скоріше винятком

Податкове повідомлення та податкова вимога, порядок вручення платникам податків.
При обчисленні податкового зобов’язання платником податків для нього є очевидною сума платежу, який у встановленому порядку належить внести до бюджету (державного цільового фонду). У випадку ж нара

Апеляційне узгодження податкових зобов’язань. Податковий компроміс.
В процесі розгляду скарг платників податків на дії податкових органів щодо нарахування останніми податкових зобов'язань нерідко виникають ситуації, за яких доцільно поступитися частиною нарахованих

Терміни давності за податковими зобов’язаннями.
Крім заборгованості, пов’язаної з придбанням (або продажем) товарів (робіт, послуг) у господарському житті платника податків існує заборгованість по несплачених або надміру сплачених податкових пла

Строки давності при стягненні податкового боргу.
Нараховане податкове зобов’язання податковим органом до закінчення строку давності, що трансформується в податковий борг, який виник у зв’язку з відмовою у самостійному погашені податкового зобов’я

Терміни та джерела погашення податкових зобов’язань.
Джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і нем

Розстрочення та відстрочення податкових зобов’язань.
У випадку коли платник податків не має можливості сплатити у встановлені терміни свої зобов’язання, що виникають при обов’язковому нарахуванні та погашенні податкових платежів, держава в особі конт

Податкова заборгованість, причини її виникнення.
Зростання рівня несплати податків з року в рік звужує фінансову базу для здійснення державою необхідних економічних і соціальних програм. Це обмежує її можливості впливати на соціально-економічну с

Адміністративний арешт активів платників податків. Повний та умовний арешт.
Дія адміністративного арешту активів поширюється на платників податків - юридичних осіб, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичних ос

Організація продажу заставних активів.
У разі коли заходи з погашення податкової заборгованості не дають позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джере

Порядок проведення перевірок суб’єктів підприємницької діяльності органами ДПС України.
Органи податкової служби здійснюють контроль за сплатою податків і зборів платниками як безпосередньо при виході на підприємства, так і в інспекціях, використовуючи усю наявну інформаційну базу. Ві

Відповідальність платників податків за порушення податкового законодавства.
Податкова практика розрізняє два основних способи боротьби з податковими правопорушеннями: - попереджувальні (превентивні методи); - покарання (репресивні методи). Важлив

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги