Струминні насоси

В струминних насосах (рис. 50) робоча рідина (як правило, вода або водяна пара) з великою швидкістю із сопла 1 потрапляє в камеру змішування 2. При цьому за рахунок поверхневого тертя в камері змішування створюється розрідження, достатнє для підйому рідини з резервуару в насос. Рідина, що засмоктується, швидко змішується з робочою, і суміш потрапляє спочатку в конфузор 3, в якому швидкість руху суміші плавно збільшується, досягаючи у горловині 4 максимального значення. В дифузорі 5 швидкість потоку зменшується і, у відповідності з рівнянням Бернуллі, кінетична енергія руху переходить в потенційну енергію тиску, внаслідок чого суміш потрапляє в нагнітальний трубопровід під напором.

 

 

Рис. 50. Струминний насос:

 

1 – сопло; 2 – камера змішування; 3 – конфузор; 4 – горловина; 5 – дифузор; 6 – патрубок для подачі рідини, що перекачується.

 

Струминні насоси підрозділяють на інжектори (нагніталь­ні) та ежектори (всмоктувальні). Подачу струминних насосів характеризують коефіцієнтом інжекції . При кожному

заданому коефіцієнті інжекції ступінь підвищення тиску струминного насосу збільшується зі зменшенням площі перерізу камери змішування відносно площі вихідного перерізу сопла робочої рідини. При зменшенні коефіцієнту інжекції відбувається підвищення тиску, що розвивається струминним насосом.

До переваг струминних насосів відноситься простота будови і відсутність частин, що рухаються, а до недоліків - низький к.к.д. (0,1÷0,25), а також низький напір. Струминні насоси можна використовувати тільки в тому випадку, якщо можна змішувати робочу рідину і рідину, що перекачується.

 

3.1.3. Об’ємні насоси

 

В об’ємних насосах робочий процес базується на поперемінному заповненні робочої камери рідиною і витісненні її з робочої камери. Ця група охоплює насоси, в яких рідина витискається з замкненого простору тілом, яке рухається зворотно-поступально (поршневі, плунжерні й діафрагмові насоси), або ті, що мають обертальний рух (шестеренні, гвинтові, пластинчасті).

Ці насоси характеризуються невеликою продуктивністю, розвивають великий тиск і мають високий к.к.д.