Клапани

Це найбільш розповсюджені елементи гідроприводів. За їхньою допомогою захищають вузли гідроприводу від перевантажень, встановлюють певний напрямок потоку, заданий тиск, розподіляють потік на частини, створюють постійний перепад тиску і т. ін. Клапани групують за призначенням, принципом роботи і конструкцією. Часто один і той самий клапан у залежності від його підключення в системі і настроєння може виконувати різні функції.

Прийнято розрізняти 3 групи клапанів: зворотні, запобіжні (переливні та підпірні) й редукційні.

Розглянемо дію запобіжного клапану (рис. 69). Такі клапани призначені для обмеження підвищення тиску робочої рідни у гідросистемі більше, ніж задана величина. Принцип дії запобіжних клапанів, які використовуються в гідросистемах машин, базується на врівноваженні тиску рідини вагою вантажу або зусиллям пружини. Коли тиск рідини, яка дії на клапан, долає вагу вантажу або зусилля затягання пружини, клапан зміщується зі свого сідла і відкриває прохід для рідини. При зниженні тиску нижче за заданий, який відповідає зусиллю вантажу, клапан перекриває прохід. Ступінь відкриття клапану визначається рівністю сил, діючих на затвор клапану з боку рідини, які спрямовані у бік більшого його відкриття і зовнішньої сили, яка перешкоджає відкриттю. Запобіжні клапани мають шарикові або конусні запірні елементи.

Для поповнення і постачання системи гідроприводу робочою рідиною передбачають спеціальні баки. Ємність баку повинна в 2-3 рази перевищувати хвилинну подачу насосу. Якщо подача насосу більша за витрату через гідродвигун, то рідина накопичується в гідроакумуляторі.

а б
Рис. 69. Вантажний запобіжний клапан.   Рис. 70. Гідроакумулятор:   а – вантажний; б – пружинний.