Загальні положення

 

У сучасній техніці і, зокрема, в системах автоматизації виробничих процесів застосовують разом з гідравлічними, пневматичні приводи і механізми, засновані на
використовуванні як робочого середовища стислого або розрідженого повітря. Застосування пневмоприводів дозволяє розв'язувати складні задачі по автоматизації управління машинами і виробничими процесами.

Пневматичні приводи (системи) повсюдно застосовують
в ливарних і ковальсько-пресових машинах, під'ємнотранспортних засобах та в інших галузях техніки. Особливо широко вони застосовуються в пристроях і апаратах управління транспортними машинами, в гальмівних системах.

До основних переваг пневматичних систем відноситься надійність і довговічність, швидкість дії (спрацьовування), простота конструкції і економічність, обумовлені одноканальним живленням виконавчих пневмоагрегатів (відпрацьоване повітря випускається безпосередньо в атмосферу без відвідних трубопроводів) і дешевизною самого робочого середовища. Пневматичні пристрої є безпечними у пожежному відношенні.

Разом з цими позитивними якостями пневматичні системи мають недоліки, пов’язані з природою робочого середовища – повітря, яке характеризується стисливістю, що утрудняє створення необхідної точності й плавності ходу. Крім цього пневматичні приводи мають, як правило, більш низький к.к.д. у порівняні з гідравлічними приводами.

Стисле повітря для живлення пневматичних систем зазвичай виробляється компресорами, які обслуговують пневматичні машини всього підприємства, або певну їх групу. Застосовуються переважно компресори об'ємних типів, головним чином пластинчасті і поршневі.